'rolt „Orale Rauzen en Kale Halen" Vruchtbare forumavond voor KAB- kaderleden uit gewest Leiden Tuinbouw en Plantkunde'Leiden kent bloeiend verenigingsleven Scherp Kerfcenbouwlening bisdom-Rotterdam Vóór honderd iaar DONDERDAG 16 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Teveel angst in deze tijd Gisteravond werd in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen te Leiden een forumavond gehouden voor ka derleden van de KAB in het Gewest Leiden, voor welke bijeenkomst gro te belangstelling bestond, met name was de Veenstreek goed vertegen woordigd. Het forum werd gevormd door de heren K. F. de Bree, voorzit ter, pastoor P. L. Bakker uit Zoeter- woude, J. Klein, L. v. Jaarsveld en P. van Leeuwen. Als richtlijnen voor een te voeren discussie waren enkele punten opge geven, zoals de kwestie of wij ons niet teveel gedragen naar de geeste lijke „mode" van deze tijd. De eerste vraagsteller uit de vergadering was van mening, dat de organisaties te genwoordig, in tegennstelling tot vroeger, niet meer leven, doch geleefd worden. Alles komt vanaf het hoofd bestuur; er wordt teveel van bovenaf gedicteerd. De heer Van Jaarsveld vond hierin een grote k*rn van waarheid liggen. Veel meer dan vroeger wordt de mens van boven af geleid. Thans worden soms nog slechts enige vertrouwens mannen uit het gewest gevraagd om het hoofdbestuur te adviseren, voor de rest bepaalt het hoofdbestuur. Toch is het noodzaak, dat ieder lid in dividueel actief aan het organisatie leven'blijft deelnemen. Dit blijft een moeilijke zaak. De heer Klein was van mening, dat de plaatselijke afdelingen van de vakbeweging te weinig studie van be paalde onderwerpen, o.a. de collec tieve arbeidsovereenkomst, maken. Men weet soms ternauwernood welke bepalingen hierin vervat zijn. Vol gens de heer Klein hebben alle leden stuk voor stuk flink wat in de melk te brokken en zij kunnen wel dege lijk invloed uitoefenen indien doordacht hun mening weten uiten; dit kan vooral worden bereikt door over het algemeen meer aan dacht voor het organisatieleven te to nen. Ook de heer Van Leeuwen betoog de, dat, wat de KAB betreft, het in dividu altijd zijn mening kan laten horen. Er wordt zeker niet klakkeloos van bovenaf gedicteerd. Pastoor Bakker sprak van een ze kere crisis in de vakorganisaties door de verwijdering tussen de top en de massa. Voorzitter De Bree kwam tot de conclusie, dat leiding van bovenaf noodzakelijk blijft, de functionarissen moeten verantwoord kunnen leiden; aan een zeker dirigisme valt niet te ontkomen. De persoonlijkheid kan en moet echter bewaard blijven. Ge spreksgroepen bieden de goede gele genheid tot het ontwikkelen en het bewaren van die persoonlijkheid. Uitvoerig werd hierna ingegaan op de vraag, of er in deze tijd geen angst t.o.v. de „mode" in geestelijke zin be staat. De ontwikkeling gaat zeer snel en er zijn geen rustpunten, zodat de ouderen onder ons zich nog wel eens afvragen, waar het naar toe moet, aldus de heer Klein. Pastoor Bakker waarschuwde voor een toegeven aan deze angst. Het angstgevoel vertroebelt zeer veel en heeft een veel vernietigender invloed dan wij denken. Het ontbreekt ons dikwijs aan vertrouwen en daarom kan de angst ons van het rechte spoor afleiden. Men moet optimist blijven en risico's durven te nemen en mis schien zelfs een experiment wagen. Met betrekking tot de jeugd werd opgemerkt, dat deze zo snel wordt geleefd, dat zij geen kans heeft om zichzelf te zijn en zich aan te passen. De heer De Bree op zijn beurt noem de de angst heilzaam, omdat zij aller lei beschouwingen oproept waarbij de mens zich kan bezinnen. Overi gens heeft de wetenschap vele ang sten achterhaald, zodat in sommige gevallen van angst geen sprake meer mag zijn. Na de pauze werd de invloed van radio en televisie onder de loupe ge nomen. Vooral op de televisiepro gramma's had men heel wat aan te merken. De suggestie werd gedaan, meer stelling te nemen tegenover de programma's. De heer Van Jaarsveld zeide, dat men wel degelijk kritiek moet heb ben op het vertoonde en niet alleen op onze eigen katholieke omroep om dat we er lid van zijn. Hij vond het overigens een goed teken, dat uit de vergadering bleek, dat hier zeer ze ker kritiek bestaat. Er kan gecon cludeerd worden, dat niet alles zon der meer werd geslikt. Da televisie bevindt zich nog in een experimen teel stadium, zodat nog geen aparte stijd is bereikt en dikwijls alles wat los of vast staat de huiskamers be reikt. Voorzitter De Bree legde de nadruk op het belangrijke feit, dat steeds meer de keuze van b.v. muziek horen zelf wordt gemaakt, o.a. door de zich geweldig uitbreidende platenindus- strie. De mens volgt zijn eigen keuze en eigen stijd en laat zich die niet meer van buitenaf opdringen. Hoewel de stof nogal diepgaand was, aldus de heer Ee Bree, was er deze avond ongetwijfeld veel van op gestoken en dit is de goede zijde van deze bijeenkomsten. Even werd nog het vóór en tegen van forumavonden of gespreksgroepen tegen elkaar af gewogen een der leden vond, dat er op een forumavond geen uitwisse ling van gedachten plaats had maar men was toch merendeels van mening, dat aan het doel van de avond niet was voorbijgelopen. Verwondingen waar vuil in komt. hunnen I ernstige gevolgen hebben. I Doe op wonden en wondjes j Kloosterbalsem y die ontsmet tn geneest J (Advertentie) POTLOOD en GEEST Lezing over tropische plantenwereld Gisteravond hield de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde de eer ste ledenvergadering van het nieu we jaar in „Het Gulden Vlies". In zijn openingswoord wenste de voor zitter, de heer J. Jonker, alle leden een voorspoedig 1958 toe. Tot de ingekomen stukken behoor de een schrijven van het hoofdbe stuur, waarin allen opgeroepen wer den de ledenwerfaktie te doen sla gen. Leiden, dat reeds een ledenaan- was van bijna 20 pet. kon noteren, nam zich voor in 1958 nog eens extra zijn best te doen. De bestuursverkie zing werd verdaagd tot de februari- vergadering, als gevolg van het niet- tijdig vermelden van de tegen-kan didaten. De sekretaris herinnerde in zijn jaarverslag aan enkele hoogtepunten uit het voorbije jaar, zoals de viering van het 80-jarig bestaan, de excursie naar Enkhuizen en de diverse film avonden. Voorts roemde hij het feit, dat de Leidse afdeling een der wei nige is met een eigen orgaan. Ook het tuinbouwonderwijs werd op bre dere basis in het afgelopen jaar op gezet met toenemend succes. Het financieel verslag van de pen ningmeester toonde aan, dat de Leidse afdeling in volle bloei staat. Nu reeds werd echter een verhoging van de contributie in het vooruitzicht ge steld, om aan de stijgende kosten in verband met de gestadige groei het hoofd te kunnen bieden. Zowel finan- technische moeilijkheden kon het woord worden gegeven aan dr. Schra ge uit Warmond, die „een praatje bij een plaatje" hield. Steunend op zijn jarenlange ervaring in de tropen, vertelde hij de aanwezigen, onder het vertonen van prachtige kleurendia's, iets over de tropische plantenwereld. Vooral wat betreft de orchideeën bleek dr. Schrage een kenner bij uit stek te zijn. Hij liet verschillende exemplaren en kruisingen zien. Van enkele dezer heeft hij levende voor beelden in zijn eigen kas, verschil lenden hiervan zijn uniek voor ons land. Na deze uitermate boeiende lezing werd deze avond besloten met de op roep tot allen om aanwezig te zijn op de volgende vergadering, waar op het nieuwe bestuur zal worden gekozen. Laatste Berichten Een beroep op de kapitaalmarkt ter financiering van de kerkenbouw is noodzakelijk geworden, zo zegt de bisschop van Rotterdam in een brief aan de firma Theodoor Gilissen te Amsterdam, opgenomen in een van daag verschenen prospectus, waarin kennis wordt gegeven van de uitgif te van een obligatielening door het bisdom Rotterdam. Het betreft de uitgifte van 2,5 nyljoen 6 pet 30-jarige obligaties, in stukken van 1.000, 500 en 100 nominaal, waarvan reeds 750.000 obligaties .zijn geplaatst. Koers van uitgifte is pari. De lening is a pari aflosbaar in 1969 tot en met 1988 in 20 jaarlijkse gelijke termijnen. Ver vroegde gehele of gedeeltelijke af lossing is voor 15 februari 1968 niet toegestaan. De inschrijving op de resterende 750.000 obligaties (bij Theodoor Gilissen) is op vrijdag 24 januari. Stortingsdatum is 17 febru ari. Het ligt niet in de bedoeling voor deze leniing de officiële notering aan te vragen. SECRETARIAAT VOOR DE STRAATVENTERS TE LEIDEN In de bestuursvergadering van de Centrale Vereniging voor de markt straat- en rivierhandel, afdeling Lei den, is benoemd tot secretaris voor o.e belangen van de straatventers de heer Kuhn, Munnikenstraat 66 te Leiden (tel. 30999). De heer Kuhn houdt iedere dinsdagavond van 78 uur spreekuur voor de straatventers. Het bestuur is voorts samengesteld als volgt: voorzitter H. Stikkelorum; secretaris Melle de Vries; penning meester Jac. van Dam. Als nieuw be stuurslid, aanvullend secretaris voor de straatventers werd gekozen de heer Boom jr. vorige eeuw nog zeer goed 'n mo dern publiek kunnen aanspreken, is gisteravond weer bewezen, toen de Toneelgroep „Theater" voor K. en O. het blijspel van Eduardo Scarpetta „Grote hanzen en kale halzen" op voerde. De zaal heeft er zioh koste lijk mee vermaakt. Nu kunnen wij de oorspronkelijke tekst van „Miseria e Nobilta" zo als de Italiaanse titel luidt niet, maar wij veronderstellen, dat Johan cieel verslag van 1957 als de begro- Walham, die de vertaling verzorgde, - iom rr.ni nianmnno hier en daar wel iets bijgevijld heeft ting voor 1958 werden met algemene stemmen goedgekeurd. Ook de kas- commissie had niets dan lof voor het financiële beleid van de penning meester. Tijdens de pauze werden de inge zonden bollen door de keuringscom missie gekeurd. Na het overwinnen van enkele No. 511. Horizontaal: 1. op deze plek, 4. zuilengang in 't oude Athene, 7. jongensnaam, 8. zeker veevoeder, 9. einde, 11. geloofsbode, 14. tevens, 15. onderbaas, ploegbaas, 19. gewe ven band, 20. meisjesnaam, 21. slaapt men op. 22. zeehaven aan de N.-punt van de Rode Zee, 23. houten hand- egge. Verticaal; 1. gem. in N.-Brab., 2. zijtak Douro, 3. verslag, 5. kraam, 6. bijb. figuur, 9. smaldeel ener vloot, 10. scheepvloer, 12. familielid, 13. melkschaap, 15 grondstof van het linnen, 16. bezittelijk voornaamw., 17. ongaarne, 18. getroffen. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 510. Horizontaal: 1. al ge, 4. Nr, 6. sneu, 7. ruim, 9. An, 10. Lee, 12. te, 13. Boulogne, 16. r.i., 17. Ee, 19. inventie, 22. os, 23. ent, 24. re, 25. pier, 27. olim, 29. si, 30. knus. Verticaal: 1. anno, 2. Ie, 3. Gulliver, 4. nu, 5. rite, 6. Saba, 7. regenton, 8. me, 11. e.o., 14. urn, 15. net, 18. leem, 19. Isis, 20. en, 21. iris, 22. op, 26. ei, 28. Lu. MIDDENSTANDS-APPèL IN LEIDEN In 1958 houdt de Nederlandse R.-K. Middenstand een appèl, dat uit ver schillende bijeenkomsten bestaat. Het eerste appèl wordt in Leiden ge organiseerd. Op dinsdag 25 maart spreekt in het St. Antonius Clubhuis de heer J. B. W. Meerbach, die ver bonden is aan het economisch insti- tuur voor de middenstand over de verhoging van de productiviteit. De heer Meerbach zal ook de problemen \an de middenstand bespreken in verband met de bestedingsbeperking. Leidse Universiteit Op vrijdag 24 jan. a.s. zal de heer P. j! G. A. Hendxix, benoemd tot ge woon hoogleraar in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, zijn ambt openlijk aanvaarden door het uit spreken van een rede in het Groot Auditorium. Geslaagd voor het Artsexamen mej. G. C. Scheltema te Leiden en de he ren J. G. van Hoorn te Rotterdam, A. van Noort te Leidschendam, G. A. J. van Olden te Warmond en J. A. J. I Spaas te Wassenaar. Geslaagd voor het cand. examen F I Wis- en Natuurkunde de heer J. A. j C M. van der Beek te Leiden; voor I het cand. examen I Wis- en Natuur - I kunde de heer P. Leidelmeijer te Leiden; idem B Wis- en Natuurkunde mej. A. E. A. M. Ross te Leiden; idem A Wis- en Natuurkunde de heer R. Sattler t« Leiden; voor het doctoraal examen Scheikunde de he ren J. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh te Oegstgeest (cum lau- de), E. C. Wessels te Leiden (cum laude) en P. H. Panhuyzen te Den Haag; idem Natuurkunde de heer J. B. Sanders te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, ge titeld: „Wederzijdse beïnvloeding van gioepen in steroïden", de heer J. Compagne, geboren te Scheveningen en wonende te Pijnacker. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift, getiteld: ,De patiënt en zijn geneesheer", de heer J. V. Meininger, geboren tf Rotterdam en wonende aldaar. Gepromoveerd tot doctor in de ge- r.eeskunde op proefschrift, getiteld: ,.De embryonale ontwikkeling van de venae pulmonales en de sinus conorarius bij de mens", de heer J. A. Los, geboren te 's-Gravenhage en wonende aldaar. De promotie ge schiedde cum laude. Gezellige bijeenkomst Leidse Volkstuinders Enkele honderden volkstuinders kwamen gisteren in de grote zaal van „Den Burcht" bijeen. De Leidse Bond van Volkstuinders verenigingen hield daar namelijk een propaganda-film- avond, waarvoor als spreker was uit genodigd de heer P. Visser Deze be kleedt het voorzitterschap van het Algemeen Verbond van Volkstuin- dersverenigingen in Nederland. Zo wel voor als na de pauze werden films vertoond, die betrekking had den op het volkstuinwezen. De voorzitter van de Leidse Bond de heer A. Zaalberg, opende de avond met een hartelijk woord van welkom. Hij toonde zich zeer ver heugd over de grote opkomst. De zaal was dan ook bijna geheel vol. De voorzitter wees nog op het doel van de bijeenkomst, nl. de versteviging van de onderlinge band gedurende de wintermaanden. Voorts wekte hij de leden op om steeds belangstelling voor het werk van de organisatie te blijven tonen. Vooral nu er in de naaste toekomst belangrijke wijzi gingen in de structuur van Leiden en omgeving te verwachten zijn dienen de volkstuinders op de bres te staan. De heer Visser vertelde in zijn toespraak o.m. het een en ander over de geschiedenis van het volkstuinwe zen in ons land. Ook vestigde hij de aandacht op hetgeen in de afgelopen decennia op het gebied van volkstui nen reeds is bereikt. De liefhebberij van het tuinieren wordt hier toch in ieder geval al ruim vierhonderd jaar beoefent. Met dit verschil overigens, dat men het werk op de tuin vroeger bepaald niet deed om van de natuur te kunnen genieten! Het karakter van het volkstuinwezen is dus wel sterk veranderd. Nu toch is er slechts sprake van een gezonde vrije tijds besteding. De heer Visser toonde zich zeer ver heugd over het feit, dat er in Lei den plannen bestaan om te komen tot een tweede vaste volkstuincom plex. Hij hoopte, dat de tuinen er in alle opzichten verzorgd zullen blijven uitzien, ook al bevinden zij zich niet op een permanent complex. Wat we in de toekomst nog kunnen bereiken daar moet iedere volktuinder aan meewerken, zo besloot de heer Vis ser zijn met aandacht beluisterde toe spraak. Daarna werd de film „Oase aan de stadsrand" vertoond. Zij geeft een duidelijk beeld van de nuttige func tie van het vol ktuinwezen als vorm van vrije tijdsbesteding en openlucht recreatie. In fraaie kleuren is de film „Rhapsodie in fruit" opgenomen. Deze rolprent werd reeds eerder op de avond vertoond. Niemand minder dan de acteur Cees Laseur speelde er een hoofdrol in. en dat de regie van Richard Flink het nodige erbij gedaan heeft om de ze Napolitaanse volksklucht pasklaar te maken voor onze Nederlandse oren. Maar dat is hem dan ook uit stekend gelukt. Het grappige geval speelt zich af in Napels in het jaar 1887. Er zijn vele arme Napolitanen, maar de twee families, die hier bij elkaar wonen, zijn echte paupers. Zij slaan er zich echter met de nodige galgenhumor doorheen en deze flair komt hun goed te pas, als zij door een jonge markies worden uitgenodigd om zich te verkleden als markiezen, prinsen, gravinnen en prinsessen. Zij moeten nl. een ijdele en domme parvenu met een knappe dochter om de tuin lei den, teneinde hem zijn toestemming voor een huwelijk met de jonge mar kies te ontfutselen. Een echt geval uit de oude doos, maar de uitwerking is verrassend; de talloze gelegenheden om kluchtige situaties te scheppen zijn alleraar digst uitgebuit, al werden er soms ook wel eens heel dikke planken ge zaagd met veel spektakel T\E TONEELGROEP „THEATER" heeft er in elk geval een vlotte, fleurige en feestelijke vertoning van gemaakt. Het leeuwendeel van de clownerie kwam op rekening van het kluchtige kwartet Gerard Hartkamp, Johan Walhain, Elly van Stekelen burg en Jenny van Maerlant, die een hartverwarmend zuidelijk tempera ment ten toon spreidden. Allemaal gesjochten, maar ieder met een eigen goed volgehouden typering. Zij namen de overtuigend dikke en domme rijk geworden „ridder excel- lentie" Semmolene van Hans Tie- meijer met de nodige bravour in de maling en deden zich te goed aan het overvloedige feestmaal. Geleidelijk aan volgde de onvermijdelijke ont maskering, maar intussen had de jon ge markies (Hans Culeman) zijn dul cinea (Marijke Bakker) gekregen en sloeg de dochter van het ene gesjoch ten echtpaar <Mia Goossen) haar Luigino (Bob Goedhart) aan de haak en volgde een algehele verzoening. De decors versterkten de feeste lijke indruk van het geheel, zodat het een avond van veel vrolijkheid is ge worden, waarvan naar waarde is ge noten. JUBILEUM-SHOW KEES MANDERS Zondag a.s. jubileert Kees Manders in de Stadsgehoorzaal in een show programma, waaraan o.m. ook Zwar te Riek, Joop de Knegt, Jan Tomp en de Nederlandse Pat Boone zullen meewerken. SCHAKEN COMPETITIE 2e KLASSE L.S.B. Voor de 2e klasse groep B van de Leidse Schaakbond werd gisteravond de wedstrijd gespeeld tussen S.P.W. en de Zwarte Pion. De uitslagen waren; 1. L. J. Groe nendijk res.W. Kalis 10 regl.; 2. J. KrutsJ. Grimbergen 10; 3. J. VinkH. van Diemen afgebr.; 4. H. v. OsJ. Goedemans 1—0; 5. HuussenB. van Vliet 10; 6. J. VerkuijlG. Scholtes 01; 7. J. v. OostenTh. Brouwer afgebr.; 8. C. VisserN. van der Meij 01; 9. E. van der Veen res.C. Hoogeboom res. 01; 10. J. LeendertsW. Goe demans res. 01. Voorlopige stand SALOMONSOORDEEL. In de uitverkooptijd zijn er lieden, die met een temperatuur, die omge keerd evenredig is aan de hoogte van de prijzen, sidderend langs de étala ges trekken of zij misschien voor vijf cent kunnen kopen, wat anders honderd gulden heeft gekost. De mens krijgt in deze tijd iets on rustigs, het wolven-instinct van „eet of u wordt gegeten" ontwaakt. De lie den, die eenmaal voor de ruit van een uitverkoopsetalage staan, schouwen dit als een verovering en zij zetten hun schouders zo wijd mo gelijk uit om de gezichtshoek van een ander tot een minimum te beperken. Welk hartstocht kan een man er toe bewegen om reisnecessaires te kopen voor 5.25, terwijl hij er al een heeft, die hij nooit gebruikt. Er is een haus se in foto-albums met kleine schoon- heidsf out j es, contactsleutelringen voor niet auto-bezitters en zuiver zil veren vouwbenen zonder handvat, maar de felste strijd wordt toch ge streden door de dames, die uit zijn op restanten. Het wapen, dat zij voeren is de vernietigende blik, him voornaamste deugd, de moed die blik te doorstaan. Wij hebben zo'n felle strijd van nabij gevolgd, en het was adembenemend als een interlandwedstrijd. Met haar drieën hielden zij een couponnetje vast van zwart met gele nopjes. Géén van drieën wilde toege ven en zij zouden ongetwijfeld met het stuk stof in de hand de honger dood gestorven zijn, als de chef er niet geweest was, die ah een wijze rechter een Salomons-oordeel velde: „Dan maar in drieën". De dames verlieten ogenblikkelijk het strijdperk, want van één meter zwart met gele nopjes kan. je niet veel meer maken dan een krap bloes je zonder mouwen. Bliksemsnel waren er drie dames, die het lapje met één greep in haar bezit namen. Wederom stond de ver koper voor een probleem, maar hij haalde de schouders op en verdween met vermoeide tred, want hij over woog, dat je in de uitverkoop niet wijzer moet willen zijn dan de natuur. Burgerlijke Stand Geb.: Apolonia Alidia Maria dr v. H. J. Fransen en A. P. Pieterse; Jo hannes Cornelis zn v. G. Peetsold en G. Hendrikse; Ruurd Onno zn v. R. L. de Meijer en H. H. Reinink; Gusta Gijsbertha dr v. C. Tavenier en J. M. Bakkum; Adriana Maria dr v. F. Krug en D. van Rooijen; Catharinus Johannes zn v. G. P. Kennis en C. vari der Kamp; Gijsbertus zn v. G. Ouwehand en E. Vlieland; Robert Öscar Johannes zn v. L. Hoogerdijk en M. Haket; Roert Jan zn v. C. Al- tona en J. W. J. Treub. Overl.: C. J. Kan bier, 78 jr, echt genote van P. Smittenaar; W. H. den Dopper, 77 jr, man; J. J. van Lam meren, 52 jr. man. Agenda Leiden DONDERDAG 16 JANUARI K.A.V.-stad. Jaarvergadering. „De Harmonie", Breestraat. 8 uur nam. Leidse Schouwburgvereniging. Le denvergadering. Schouwburg, 4 uur nam. In de Vrolijcke Arke. Filmvoorstel ling „Heidi" (alle leeftijden). Lange Pieterskerkkoorsteeg 15, 19.30 uur nam. VRIJDAG 17 JANUARI Gen. Nederland-Engeland. „Those angry young men" by Eric Gillett De Doelen, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O. Jaarvergadering. Ja- coba-zaal „Den Burcht", 8 uur nam. „St. Christoffel". Ledenvergade ring. „De Harmonie", 8 uur nam. De avond- en zondagdienst van de apotheken te Leiden wordt tot zater dagmorgen 18 januari 8 uur waar genomen door de Doeza-apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313 en de Ha venapotheek. Haven 18, tel. 20085. ZATERDAG 18 JANUARI K.A.B.-Hartebrug. Feestavond. Op voering „De Rode Beul", na afloop bal. St. Antoniuselubhuis, 19.45 uur, Toneelvereniging „T.I.G." „De Va der, de Moeder, de Dochter enz.". Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Hotel BeUevue: Postduivententoon- stelling „De bonte Duif". Geopend van 19 uur tot 21 uur n.m. ZONDAG 19 JANUARI Hotel Bellevue: Postduivententoon- stelling „De bonte Duif". Geopend van 10 uur v.m. tot 18 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN. Boerhaavezalen (Vrouvvenkerkrt. 12): Tentoonstelling van tekeningen, de school voor esthetische vorming. Werkdagen 2-5 en 7-9 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Rijksmuseum Jeologie en Minera logie (v d Werffpark 1) Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon Werk dagen van 2—5 uur (t.m. 18 jan.1). Uit de Leydsche Courant van Donderdag 16 Januarij 1858. Weenen. Te Paty, een dorp in Hongarye, traden nu ruim 2 maanden geleden 7 of 8 roovers, met zwartgemaakte aangezigten en als boeren gekleed, bij een landbouwer, Nedgy genaamd, binnen. Na den eigenaar gegroet te hebpen, zeiden zij: Pista Bassi! d.i. wij komen om met u te dee- len. De eigenaar verklaarde geen geld in huis te hebben, waarop de roovers zijne das losmaakten en eene scherpe bijl zachtjes om zijnen hals deden gaan, Dit middel werkte en de eige naar wees de plaats aan waar zijn geld was geborgen. De roo vers vertrokken met 5000 duca- ten en 10.000 fl. aan zilvergeld en effecten. Doordat een arme herder met een goudstuk zijn gelag betaalde, zijn de roovers thans ontdekt. HONDEN-PARADE IN DE STADSGEHOORZAAL. Zondag a.s. zullen 130 rashonden hun beste beentje voor zetten op de Clubmatch van de Kynologenvereni- ging „Rijnland". Naast de populaire rassen als die van Boxers, Cocker- Spaniels, Duitse Herders en tal van terrierrassen, zullen ook voor ons land zeldzame exemplaren hun schoonheid aan de Leidse hondenlief hebbers tonen. De Bloedhond, de grote, rijk behaarde wit- en pastel blauwe Bobtails zullen er paraderen naast de kleine, elegante Bostonter- rier, de Amerikaans- Cockers of oos terse Shih-Tzu's. Ruim dertig kam pioenen, zelfs enige internationale kampioenen zulen voor de negen keurmeesters en het publiek voorge leid worden, terwijl door de mikro- foon de typische raskenmerken van deze juweetjes van fokkerskunst besproken worden Evenals in vorige jaren belooft deze Rijnlandse Club match een waar kynologisch evene ment te worden. De keuringen van gen aan om 11 uur, sluiting om 5 uur. De toegang is voor iedere hondenlief hebber vrij. BIOSCOPEN. De films in de week van 1017 ja> nuari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: „Voor zonsondergang", 14 jaar. (Donderdagcyclus: „I Vi- telloni (De nozems) 18 jaar). „Razzia op Montmartre", 14 jaar. „Voor wie de klok luidt", volwassenen. „Een koning in New York", alle leeftijden. „De misdaad van kapitein Stuart", 14 jaar. N00RDWIJK FORUMAVOND BLOEMBOLLENCULTUUR Het is weer enige jaren geleden, dat in onze gemeente Forumavonden zijn gehouden en wij vinden het een jelukkige gedachte van het BBC-bc- stuur vooral nu de problemen om ens heen zich opstapelen, waarbij 't bloembollenvak zeker niet wordt uit. gesloten een dergelijke avond te or ganiseren. Dat deze problemen niet denkbeeldig zijn bewees wel de oij- zondere grote opkomst van de kwe kers gisteravond in Het Hof van Hol land. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer J. C. v. d. Meer, droeg deze de leiding over aan de heer D. Algera voorzitter van het Forum. Dit Forum was samengesteld uit de heren D. Algera, directeur van de Twentse Bank n.v. Noordwijk, J. A. Hartelöh, directeur Nationale Le- vensverz. Bank uit Leiden, J. P. C. Sentel, accountant Oegstgeest en A. in 't Veld, directeur Eerste Rotter damse etc. bijkantoor Leiden. De on. derwerpen welke besproken werden lagen op het gebied van het bedrijf wat betreft: Liquidatie van de zaak door overlijden en opheffing van de zaak; toetreden van nieuwe deelge noten; overdracht bedrijf aan kin deren; omzetting bedrijf in firma of n.v.; het vraagstuk van de teeltbewij zen en de stille reserves. Uit de ge- dadhtenwisseling kwam wel het best naar voren wat er onder de kwekers leeft, waardoor het doel van deze avond volkomen aan de opzet be antwoordde. Begrijpelijkerwijze kwa men er nog meerdere problemen op de proppen, zoals: welke normen houdt de inspectie aan voor zelfver- bouwde producten als aardappelen en groenten; kan men op teeltbe- wijzen afschrijven: kan een bloem bollenkweker ook groenteteler zijn; kan een kweker ook een gladiolen- snij vergunning krijgen? Aan het slot bracht de voorzitter dank agn de he ren van het Forum voor de bereid willigheid zich voor deze avond be schikbaar te stellen en voor de zeer leerzame toelichting op de gestelde vragen. Marktberichten GOUDA, 16 jan.. Kaas Aange voerd 31 partijen, eerste kwaliteit p. kg ƒ2.08—2.17; tweede kwal. ƒ2.03— 2.07. Handel flauw. LEIDSCHENDAM, Eieren Op de weekmarkt waren aangevoerd 59300 kipeieren. De prijzen waren voor: 5800 eieren no. 0 16.50—16.80: 6200 eieren no. 1 15.4015.80; 20800 eieren no. 2 14.5014.70; 21000 eieren no. 3 13 6013.85; 4600 eieren no. 4 13.10—13.50; 900 eieren no. 5 12.70—13.00.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2