2)e£&iclóe(Boti De Adenauer over voorgestelde topconferentie Iers hotel ingestort De H. Vader sprak met vluchtelingenkinderen Indonesische begroting toont een groot tekort Onderzee-verbinding Siberië-Sachalin Amerikaanse kunstmaan met foto kop Eerste persconferentie van Eisenhower Iets meer wind wordk weer i Directeur: C M v. HAMERS VEI JD. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 DONDERDAG 16 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14310 aan het woord relefoon: Directie. Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Tegen atoomvrije zóne Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteravond in een radiorede voorwaardelijk zijn goedkeuring gegeven aan een topcon- ierentie tussen Oost en West. Het communistisch voorstel voor een atoomvrije Europese zóne wees hij echter van de hand.^ „De vor ming van een dergelijke zóne zou het einde betekenen van de NAVO en daarmee het einde van de vrijheid van West-Europa en van onze vrij heid". De 82 jaar oude bondskanselier richtte zich tot de Westduitse be volking enige dagen voordat hij zijn antwoord zal versturen Dp de brie ven van de Sowj et-premier Boel- ganin. Adenauer zei, dat hij en de gehele westelijke wereld het eens zijn met het antwoord, dat deze week door president Eisenhower verstuurd is. „Dit is een duidelijk teken van de eenheid van het Westen". „Er moet niet een te groot aantal deelnemers zijn en de conferentie moet pas bijeengeroepen worden na dat zeer zorgvuldige diplomatieke Tien doden Een verdieping van het hotel „Car- modys" in 't Noord-Ierse graafschap Clare, is woensdag, toen zich ver- scheidenen honderden personen in het hotel, dat geveild werd, bevon den, ingestort. Naar gemeldt wordt hebben tien personen hiebij het leven verloren, terwijl er dertig werden gewond. De politie deelt mee, dat er acht lijken zijn gevonden. Zeven zijn als van inwoners van de plaats geïdenti ficeerd. Parijs breekt gesprek met Tunis af De Franse regering heeft gisteren besloten alle onderhandelingen met Tunesië of te breken en een speciale afgezant naar president Habib Bour- guiba te zenden. Enige uren tevoren had de Tunesi sche regering een Franse nota ver worpen, waarin geprotesteerd werd tegen de Tunesische medeplichtigheid aan een incident aan de Tunesisch- Algerijnse grens, waarbij vijftien Fransen door Algerijnse nationalis ten gedood werden. De Algerijnen zouden, volgens de Fransen, met mee neming van vijf Franse soldaten naar Tunesië zijn gevlucht. GEVECHT IN SPAANSE SAHARA Het Spaanse ministerie van oorlog heeft bekendgemaakt, dat er maan dag in de Spaanse Sahara een hevig gevecht is geleverd tussen Spaanse militairen en opstandelingen. Laatst genoemden verloren 241 man aan do den, terwijl aan Spaanse kant 51 do den en gewonden werden geteld. voorbereidingen het duidelijk ge maakt hebben dat er een kans op be grip bestaat", zei Adenauer. De Westduitse bondskanselier ver wierp Boelganin's voorstellen inzake Duitsland, daar hierin het denkbeeld van een Duitse hereniging wordt af gewezen en in de plaats daarvan een statenbond tussen Oost- en West- Duitsland wordt voorgesteld. „Wij zullen daar nimmer mee in stemmen", aldus Adenauer. Ook Italië heeft gisteravond, in zijn antwoord aan Boelganin, uitgespro ken dat een topconferentie zal moe ten worden voorafgegaan door een bijeenkomst van deskundigen voor het opstellen van een agenda. „Bintang" redde 28 Noren De kapitein van de „Bintang" van de Stoomvaart Maatschappij Neder land heeft geseind dat hij 28 opvaren den van het Noorse tankschip „Seirsbad", dat ten noordoosten van Algiers gebroken is, aan boord geno men heeft. Later heeft het Italianse schip „Rubicone" zeven van de tien man nen, die met het voorschip van de „Seirsbad" waren afgedreven, aan boord genomen. Bij het invallen van de -duisternis zochten nog vele Sche pen naar de drie vermisten. De kapitein van de „Bintang", de heer C. W. Latour, zal de Noren op Malta aan land zetten. Rusland leent Soetikno Slamat, de Indonesische minister van Financiën, heeft giste ren in het parlement verklaard, dat Indonesië dit jaar een tekort zal heb ben van vier miljard 683 miljoen ru- piah's, vergeleken met 3 miljard 700 miljoen in 1957. De totale uitgaven worden geschat op 27 miljard 720 mil joen rupiah's en de inkomsten op 23 miljard 36 miljoen, aldus de mi nister. Hij waarschuwde het parlement, dat in verband met de huidige uit de anti-Nederlandse maatregelen voort vloeiende situatie de uitgaven dit jaar waarschijnlijk ver zouden uitgaan bo ven de geschatte inkomsten. Ook voor spelde de minister dat er zich een grote daling zal voordoen in de In donesische deviezen als gevolg van de ruilhandel die door de buitengewesten wordt gedreven. Geen onderverdeling van inkom sten en uitgaven werd bekend ge maakt. Russische lening. De Indonesische regering heeft het aanbod van de Sowjet-Unie inzake een krediet van 100 miljoen dollar aanvaard, aldus meldt het Indonesi sche persbureau Antara. De Indonesische regering deelde in een verklaring, uitgegeven in Dja karta, mede, dat de minister van Fi nanciën door het kabinet gemachtigd is van het door Rusland aangeboden crediet gebruik te maken „wanneer hij het nodig acht". In de regeringsverklaring werd ver der opgemerkt, dat Indonesië reeds gebruik maakt van een crediet van 100 miljoen dollar van de Amerikaan se Export-Importbank. „De regering legt er voorts de na druk op, dat zij de verkeerde ge dachten, die onder bepaalde kringen bestaan, wenst weg te nemen, dat door het Russische crediet te aan vaarden, de Indonesische regering on gewoon grote concessies zou verlenen aan de Ru ssen, bij voorbeeld inzake bodemonderzoek", aldus Antara. TABAKSVERVOER STAGNEERT. Het blad „Indonesia Raya" meldt, dat er in Besoeki (het tabakscentrum) TIEN NEDERLANDSE KAJOTTERS NAAR AFRIKA. In het K.A.Jstudiecentrum te Dworp in België is de internationale studieweek voor ka jotters, die in de loop van 1958 naar Afrika zullen vertrekken besloten. Deze studie week stond onder leiding van het internationale K.A.J.-leiderscomité en werd bijgewoond door 14 Vlaamse 10 Nederlandse en 1 Duitse ka jotter die naar Tanganyika of Belgisch Afrika gezonden worden. Zij zul- len vo°r een periode van drie jaar „Help me luidde de noodkreet van een Italiaanse krijgsgevangene, die de uitbouw der K.AJ -beweging in met blauw potlood op het zaagvlak van een boomstam uit Siberië stond de missielanden nastreven en zich nif?ieveii-4?e4b?40(l?C?a^kua,,i4Vwn -en AIPenJaSer ui* het district Car-.volledig in het leken-apostolaat in- nia (Noord-Oost Italië); de handtekening was gedeeltelijk onleesbaar. Jschakelen. 2.400 ton tabak ligt opgestapeld. Dit is veroorzaakt door de stagnatie van de overzeese handel en het vervoer. „Indonesia Raya" schrijft, dat de tabak ligt opgeslagen in afwachting van het resultaat van de Indonesische pogingen om de tabaksmarkt van Amsterdam naar West-Düitsland over te hevelen. De Russen hebben een tunnel on der de zee van Ochotsk gegraven tus sen het vasteland van Siberië en het eiland Sachalin. Een Japanse ingenieur, die gisteren van Sachalin in Japan terugkeerde, vertelde dat de zeetunnel nog wel niet geheel gereed is, maar dat er toch reeds spoorwegwagons door kunnen Paus Pius XII, gefotografeerd met een groep Russische- en Poolse vluchtelingetjes, die hij in Vaticaanstad ontving. De kinderen, in hun nationale kledij, vormden een onderdeel van de groep van 170 kinderen uit 36 verschillende landen, die op deze jaarlijkse audiëntie werden ontvangen. De „New York Times" meldt, dat de Verenigde Staten in het voorjaar van 1959 een kunstmatige aardsatel- liet voor militaire verkenningsdoel- rijden. De Russen begonnen in 1948 j einden in de lucht hopen te brengen, aan de tunnel en lieten het werk gro- tendeels door gevangenen uitvoeren. De satelliet zou worden uitgerust Sinds eind oktober President Eisenhower van de Ver. Staten heeft gisteren op zijn perscon ferentie de hoop uitgesproken dat zijn brief aan Boelganin in Rusland evenveel publiciteit zal krijgen als het schrijven van de Sowjet-premier in Amerika. Volgens berichten uit Moskou is de bevolking van de Sowjet-Unie nog niet op de hoogte gesteld van Eisen howers brief. De Amerikaanse president hield gisteren zijn eerste persconferentie sinds 30 oktober, toen hij ziek werd. De president zei uit Boelganin's brieven niet de indruk te hebben ge kregen dat China aan een eventuele topconferentie zou moeten deelne men. Hij achtte dit overigens ook niet gewenst. Eisenhower herhaalde, dat een top. conferentie terdege moet worden voorbereid en dat een gerede kans op succes dient te bestaan. Op de bres voor Dulles. De president wond zich bijzonder op naar aanleiding van vragen of mi- nister Dulles ontslaig had willen ne men. Met een rood hoofd en zijn woorden met vuistslagen onderstre pend, zei hij dat Dulles de meest toe gewijde man was die hij ooit had ont moet, die verstandigste die hij ooit had gekend en dat hy niemand wist die meer verstand had van de bui tenlandse politiek. De president verklaarde voorts er gedurende zijn ziekte geen moment aan te hebben gedacht, af te treden. Zijn doktoren hadden hem verzekerd dat zijn geestesvermogens absoluut niet zouden worden aangetast Wan. neer hij zelf, of een groep doktoren, echter van oordeel zou zijn dat het beter was af te treden, zou hij dit zeker doen, voegde Eisenhower eraan toe. met een kop, waarin fotografische een luchtdruk van meer dan 1040 uitrusting zou worden aangebracht. Hiermede zou het mogelijk zijn foto'; te maken van fabrieken of raketlan ceerbases in de Sowjet-Unie. De kop zou naar de aarde teruggeschoten kunnen worden. Volgens de „New York Times" is dit project verleden week in een be sloten zitting van de senaatscommis sie voor de militaire paraatheid be sproken. Dinsdag werd hetgeen hier van bekend mocht worden voor pu- blikatie vrij gegeven. Spoetnik H blijft nog draaien. De tweede Spoetnik, die op drie no vember werd gelanceerd, zal nog min stens zes maanden om de aarde blij ven cirkelen. Dit is, naar Tass meldt, de verwachting van Borin Koekrain, de plaatsvervangende voorzitter van de astronomische raad van de Sowjet academie van wetenschappen. Het weer in onze streken wordt beheerst door een krachtig hogedruk- gebied, waarvan het centrum met Nieuwjaarsdiner voor Corps Diplomatique mb op de oceaan gelegen is even ten zuidwesten van Ierland. De hierin aanwezige lucht is zeer vochtig, zo dat er veel bewolking voorkomt en uitgestrekte mistvelden. In de nacht van woensdag op don derdag drong een zwak front tot ons land door, wat met enige motregen gepaard ging en een stijging van temperatuur tot enkele graden boven het vriespunt. Bovendien ontstond er op vele plaatsen mist. In deze weerstoestand komt weinig verande ring, omdat de depressie-activiteit zich voornamelijk afspeelt in het zeegebied tussen IJsland en Groen land en Noorwegen en het hogedruk- gebied nog weinig aan betekenis in boet Wel zal door drukdalingen in Scandinavië de wind boven de Noord zee en later ook in ons land iets toe nemen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE AARDBEVING IN PERU De Peruaanse stad Arequipa, die circa 800 km ten zuiden van Lina ligt, is woensdag geteisterd door een ernstige aardbeving. Volgens de be- bichten zouden hierbij minstens der tien personen om het leven zijn ge komen en een groot aantal gewond. Vele gebouwen in de stad werden be schadigd. Radio-Lima meldt, dat de verbin ding^ met het gebied gedeeltelijk zijn verbroken. (Geldi'g van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Veel bewolking met plaatse lijk mist, Hier en daar wat mot regen. Aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen zuid en west Ongeveer dezelfde tem. peraturen als vandaag. Woensdagavond werd In het Hols Ten Bosch ln Den Haaj het Nieuwjaars, o ww sereven voor hetCorp» Diplomatique door HM. de Koningin en Prins Bernhard. Aankomst van de Franse ambassadeur Baron Ed- mund de Beauverger en zijn echtgenote. 17 Januari zon op 8.40; onder 17.00; maan op 06.23; onder 15.04. Hoogwaterstanden 17 Jan. v.m. 1.10; n.m. 1.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. mist 7 C. geheel bew. 1 mist 3 motregen 1 zwaar bew. 6 mist 6 mist 4 geheel bew. 2 mist 2 geheel bew. 0 geheel bew. 1 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZiiRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA geheel bew. onbewolkt 7 motregen 1 motregen 0 licht bew. 2 geheel bew. 1 geheel bew. 2 onbewolkt 3 geheel bew. 1 geheel bew. —3 onbewolkt 5 onbewolkt 4 half bew Korreltje Doe goed met wat u hebt, of wat u hebt zal u geen goed doen. William Penn

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1