,De stemmenrov v Volledig voortgezet dagonderwijs voor 14- en 15-jarigen Betere bestrijding van pijnen en griep! Chefariae4 fZ)e fuuno-% Voorschoten acht structuurplan geschikt als basis verder overleg Radio Vaticana voortaan om 22.15 uur WINTER IN HET ZUIDEN visie op televisie WOENSDAG 15 JANUARI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 8 Advies van de S.E.R. De Sociaal Economische Raad heeft aan de regering advies uitgebracht over de bedrijfsarbeid van 15-jarige meisjes en 14- en 15-jarige jongens. Het vraagstuk, waarvoor de SJ3.R. was geplaatst is alleen van belang met het oog op de 14- en 15-jarigen, die thans, nadat zij niet meer leer plichtig zijn, geen volledig voortgezet dagonderwijs genieten. Dit aantal is altijd nog zo groot, dat het hier een belangrijk vraagstuk betreft. Op enigszins langere termijn gezien, ver dient het zegt de S.E.R. de voor keur dat alle 14- en 15-jarigen, voor wie dit thans nog niet het geval is, volledig voortgezet dagonderwijs zouden volgen. Voor de jeugdigen vloeit dit diesideratum voort uit het feit, dat zij op 14- en 15-jarige leef tijd nog over velerlei ontwikkelings mogelijkheden beschikken, die wor den afgesneden als zij op die leeftijd het beschutte milieu van onderwijs en pedagogische vorming reeds verla ten. Gegeven de wenselijkheid het vo renstaande op enigszins langere ter mijn te verwezenlijken, is de volgen de vraag die naar de juridische vorm waarin dit zal moeten worden tot stand gebracht. In de arbeidswet 1919 zou een verbod tot het verrich ten van arbeid voor 14- en 15-jarigen moeten worden opgenomen. Gezien do vorenstaande argumentering, waarin het accent meer ligt op de po sitieve waarde van voortgezet dag onderwijs dan op de bezwaren van het verrichten van beroepsarbeid voor de betrokken jeugdigen, zal dit arbeidsverbod met een verlenging van de leerplicht moeten worden verbonden. Naar het oordeel van de raad zijn de voorwaarden om op korte termijn arbeidsverbod en leerplicht voor de betrokken jeugdigen in te voeren niet vervuld. Vooreerst zijn de voor waarden voor verlenging op korte termijn van de leerplicht niet aanwe zig met betrekking tot de jeugdigen zelf en hun ouders. Ook de onder wijswereld is nog niet gereed om een arbeidsverbod annex leerplicht van 14- en 15-jarigen met succes te ver werken. Ten slotte vertoont het on middellijk onttrekken van een groot aantal jeugdigen aan het arbeids proces economische bezwaren. De S.E.R. stelt zich vervolgens de vraag, hoe geleidelijk de voorwaar den moeten worden geschapen om een arbeidsverbod annex verlenging van de ieerplicht in te voeren. De raad meent dat een brug naar het ar. beidsverbod en een verlenging van de leerplicht zou kunnen worden ge slagen door eventuele geleidelijke invoering van verplicht partieel on derwijs voor 14- en 15-jarigen van tijvoorbeeld een dag of twee halve dagen per week. Deze verplichting zou uiteraard het complement moe ten hebben een aanpassing van de wettelijk geoorloofde werktijden van de jeugdigen. Zodra de omstandig heden dit toelaten, zou dit partieel onderwijs kunnen worden uitgebreid tot twee dagen per week. Wanneer, mede dank zij de partiële leerplicht, de omstandigheden daarvoor zijn ge schapen, kan een verder gaande stap worden overwogen. Deze kan be staan in uitbreiding van de partiële leerplicht dan wel in verlenging van de volledige leerplicht annex arbeids verbod. Het vorenstaande schema laat uiteraard allerlei variaties toe zegt de raad ook in dier voege dat bij de uitvoering wordt gedifferen tieerd naar 14- en 15-jarigen en naar jongens en meisjes. De raad is ten slotte van oordeel, dat er aanleiding zal zijn, dat hij zich te gelegener tijd opnieuw over de onderhavige materie beraadt, gelet op de dan gel dende omstandigheden. „NATUURMONUMENTEN" KOOPT LANDGOED „SPANDERSWOUD". Mede de steun van de provincie Noord-Holland zal het de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten mogelijk maken het landgoed „Span- derswoud" in de gemeente 's-Gra- veland en Hilversum aan te ko pen. Ged. Staten verlenen een rente loze lening van 200.000. Dit landgoed en ook de buitenplaat sen „Hilvarenbeek" en „Gooilust" worden tegen een matige vergoeding toegankelijk gesteld. Aan de nodige restauratie van het hoofdgebouw kan voorshands niet worden gedacht. Het wordt door verscheidene gezinnen be woond. PATER v. d. EERENBEEBT C.I.C.M. OVERLEDEN. De missieprocuur der paters van Scheut heeft medegedeeld, dat in de leeftijd van 45 jaar te Guatemala is overleden pater A. v. d. Eerenbeemt C.I.C.M. Hij was doctor in de missio- logie. Hij vertrok in 1946 naar China, werd uit dat land verbannen en na een korte onderbreking zette hij zijn missiearbeid voort in Guatemala. MONTAGEWAGEN VAN HTM IN BRAND. Door nog onbekende oorzaak brak hedennacht, tijdens werkzaamheden aan de tramrails op het Spui te Den Haag, brand uit in de montagewagen van de HTM. De brandweer was spoedig aanwe zig en bluste met drie stralen de brand, die door de aanwezigheid van ontplofbaar materiaal in de montage wagen, ernstige gevolgen voor de om geving zou hebben gehad. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade bleef beperkt tot de carosserie en de lading. DE INDONESISCHE STUDENTEN IN DELFT. Uit de kring van de Indonesische studenten aan de technische hoge- Aetherklanken DONDERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weerber. NORV: 20.15 Kunstkron. 20.40 Filmdocumenliaire. 21.00 Filrobespre- --------- - -ca king. 21 20 Caibaxet. 21.50 Dagsluiting school te Delft, in totaal ongeveer tweehonderd, wordt vernomen, dat HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 i/agopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Metropole ork. 11.45 Of de dokter even komen wil, ca us. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en taiinb. meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.16 Meded. of gram 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 V. d. vrouw. 15.00 Graan. 16.40 Voordr. 16.00 Fluit en piano. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. Uitwisselingsprogramma over Liberia^ in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. Spreker: A. G. Aukes. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gespro ken brief uit Londen. 19.00 V. d. kleu ters. 19.06 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Wie opent de kliuis, oaus. 20.10 Gram. 21.30 Caus.: De mens als his torisch fenomeen. 21.50 Lichte muz. 22.10 Act. 22.20 Tenor en piano. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. vrijwel alle Indonesische studenten tot dusverre hun studie normaal voortzetten en dat nog geen enkel de finitief besluit met betrekking tot de naaste toekomst is genomen. Bij de in Delft bestaande vereni ging van Indonesische studenten is nog geen officieel bericht ontvangen uit Djakarta of via de Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag, waarin de studenten wordt gezegd hun studie in Delft af te breken. Der halve zijn nog geen indonesische stu denten uit Delft vertrokken om zich in het buitenland bij een hogeschool te laten inschrijven. Er wordt wel ernstig rekening ge houden met de mogelijkheid, dat een verzoek tot vertrek binnenkort „offi cieel" tot hen zal worden gericht. Over het algemeen heeft men niet de indruk, dat een verzoek tot ver trek naar het buitenland op massaal verzet zal stuiten, aangezien vele stu denten financieel afhankelijk van Djakarta zijn. Verwacht wordt, dat zij, die dan elders hun studie gaan voortzetten, die zullen doen in West- Duitsland of Zwitserland. VERLOPEN BANKBILJET TE KOOP Een 16-jarige jongeman is door de v." New York. 23.16 Act of gram.politie te Bergen op Zoom gearres- 23.2524.00 Discotaria. HILVERSUM II, 293 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen, gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.16 Gram. 8.50 V. d. vrouw 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. ziekfen. 11.45 Franse chansons. 12.0 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij v. h. land. 12.36 Land- en tuinb. meded. 12.38 Ballroomork. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Zang en piano. 13.40 Lichte muz. 14.00 Me tropole ork. 14.45 V. d. vrouw. 15.16 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte rruuz. 18.15 Fries progr. 18.30 Gram. 10.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man aif. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 Politieke uitz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondverdenking. 23.00 Nws. SportuitsL 23.2024.00 Gram. teerd omdat hij in een groot hotel een bankbiljet van 1000 mark tracht te te wisselen. De kelner die hem te woord stond koesterde onmiddellijk argwaan en riep zijn chef erbij. Deze belde de politie op. Het bankbiljet bleek van voor 1914 te zijn en was natuurlijk al lang verlopen. J. de K. uit Goes die met twee vriendjes ingerekend werd verklaarde, dat hij het biljet in klin kende Nederlandse munt had willen omzetten. Volgens politieke vluchtelingen die in Columbia zijn aangekomen, zijn er sinds 1 januari meer dan 3.000 personen in Venezuela om politieke redenen gearresteerd. In december 1957 is het aantal werklozen in de V. S. toegenomen met 186.000, waardoor er thans 3.374.000 werklozen in de V.S. zijn, zo deelt de Amerikaanse regering mee. Ze voegt hieraan toe dat er in de afgelopen drie jaar nog nooit zoveel werklozen in de VS. zijn geweest. Een Super-Constellation van de Amerikaanse marine is dinsdag bij een oefenlanding bij Patuxent in de staat Maryland verongelukt, waar- 3.151 door de negen inzittenden om het le- ven kwamen. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenl Op grond van ontdekkingen van geleer den uit de gehele wereld, was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook dan, wanneer andere middelen (alen. w MmmiüfiumimM ZwZBHHi Ttgen pijnen en griep. Geschikt voor do gevoeligste maag want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroi ligt op straat Op het sluitingsuur van een bekend restaurant in de Rijn streek, waggelde een ietwat be neveld jongmens onder zachte drang van de gérant het trapje voor de ingang af, toen er tussen zijn kleren vandaan een asbak, kennelijk het eigendom van de zojuist verlaten uitspanning, de treden afrolde. Een beetje ver baasd maar ook enigszins ver toornd ging de late klant het kleinood achterna en gaf het een voor zijn doen keiharde trap, terwijl hij mompelde: „Ik spaar ze niet meer ook, verd Het preadvies van b. en w. van Voorschoten aan de raad van die ge meente, die vrijdag a.s. bijeen komt om het Leidse structuurplan te be spreken, herinnert aan de reeds jaren lang gedoelde wens van Voorschoten om de gemeentelijke, ontwikkeling een richtlijn te geven die ingesteld is op de plaats van deze gemeente in de om samewerking vragende Randstad Holland. Het preadvies acht het gelukkig, dat thans een structuurplan is opgesteld, dat door de gezamenlijke colleges van burgemeesters en wethouders als ba sis is aanvaard. Het plan als zodanig vormt een afgerond geheel doch is geen beëindigingsplan. Deze studie die dient nog te worden voortgezet, waarbij in het bijzonder aandacht moet worden besteed aan de vraag of verdere ontwikkeling no dig is, terwijl voorts dient te worden nagegaan in hoeverre in het nu in beginsel te aanvaarden plan de ruim ten voor het wonen, het werken en de sociale voorzeningen van voldoen de omvang zijn en op de juiste wijze op elkaar zijn afgestemd. Het pread vies suggereer de inschakeling van het Economisch Technologisch In stituut te Rotterdam voor de beant woording van deze uitermate belang rijke vragen. B. en w. van Voorschoten onthou den zich van beschouwingen over de verder dan het directe plan gaande aspiraties van Leiden op grond van onzekerheid over de daarbij tfan belang zijnde factoren en op grond van het feit, dat in een besloten bij eenkomst in gemeenteraadsverband daarover reeds inzichten in uiteenlo pende richting zijn geformuleerd. Geconstateerd moet echter worden, dat de hoofdlijnen van het structuur plan samenvallen met het reeds in fe bruari 1956 vastgestelde structuur plan. In dit verband herinnert het preadvies van b. en w. er aan, dat de totstandkoming van bebouwing voor het gedeelte Rijndijk en omgeving reeds jarenlang zowel door de raad en als b. en w. is bepleit, doch dat hiervoor van hoger hand nimmer medewerking werd verkregen. Het preadvies bepleit aanvaarding van het structuurplan als basis voor verder overleg en samenwerking bij het voorbereiden en ten uitvoer bren gen van de planologische en stede- bouwkundige richtlijnen volgens dit plan. S.V.L.V.-Ouderavond. Op initia tief van de afdelingen, voetbal, hand bal, gymnastiek en wandelen wordt er vrijdagavond a.s. om 8 uur in het verenigingsgebouw aan de Leidse- weg een ouderavond gegeven, waar de heer A. A. C. Dussee, de voorzit ter van de N.K.S., afcL Leiden, zal spreken over „Sport, ouders en jeugdleiding". Er zal hierna volop gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Na de pauze zal de film vertoond worden over het kample ven in 1957. De heer J. van Liempt, de redacteur van „Sportparade" en tevens een der kampleiders, zal hier- by de nodige uitleg geven. B. en W. over de schoolmelk. De schoolmelkvoorziening is in de raad reeds meerdere malen aan de orde geweest. Ook by de laatste al gemene beschouwingen kwam dit onderwerp opnieuw ter sprake. B. en w. hebben toen ter completering van hun antwoord een mededeling van de minister van sociale zaken en volksgezondheid aangehaald, die luidde: De regering staat nog steeds op het standpunt dat voor melkver- schaffing op scholen geen rijkssub sidie kan worden verleend. Indien de kinderen te weinig melk gebrui ken is dit in de eerste plaats het gevolg van een onjuist inzicht in de waarde van dit voedingsmiddel bij de ouders. Verandering in de voe dingsgewoonten is hier de aangewe zen weg tot verbetering. Deze ver andering kan slechts op langere ter mijn worden bereikt door voorlich ting. Naderhand heeft de minister zijn aanvankelijk standpunt enigs zins verzacht door de mededeling, dat naar de mening van de regering ten opzichte van de schoolmelkver- strekking en de subsidiëring daar van in de eerste plaats een taak ligt voor de gemeenten. B. en w. zijn geneigd het belang van de school melkvoorziening af te wegen naar dezelfde maatstaven als de minister. B. en w. delen thans mede, dat zij thans van alle schoolbesturen ant woord hebben ontvangen op hun herhaald verzoek om aan de ver strekking van schoolmelk aan de leerlingen van het eerste leerjaar mee te werken. Uit deze antwoorden blijkt, dat alle besturen zich blij ven verzetten tegen invoering van schoolmelkvoorziening. Hiermede re kening houdend, zou het volgens b. en w. niet juist zijn om aan de ouders der leerlingen van bijzon dere scholen het rapport van de schoolarts te doen toezenden. Voor toezending van het rapport zouden slechts de ouders van de kinderen van openbare lagere scholen in aan merking komen. Gezien het geringe terrein, dat door een dergelijke actie zou worden bestreken en het even eens geringe overwicht van nut van de schoolmelkvoorziening ten op zichte van de onderwijzersbezwaren in aanmerking nemend, zijn b. en w. niet voornemens hiertoe over te gaan. B. en w. menen dat zij vol doende pogingen in het werk hebben gesteld om de schoolmelk in te voe ren. Een hernieuwde poging zal voorlopig niet worden gedaan. Vier avonden in Ned. uitzending \7 ANA VOND OM KWART OVER TIEN kunt u luisteren naar Radio Vaticana, in de Nederlandse uitzen ding rechtstreeks uit het hartje van de Christenheid, uit Rome. Misschien hebt u er nog nooit naar geluisterd en dat is niemand kwalijk te nemen, want die stem uit Rome was in ons lage en veraf gelegen landje maar nauwelijks te verstaan. Wanneer u Radio Vaticana hoorde, was dat meestal via de K.R.O. op de Hilver- sumse zender. Sinds kort is daarin een grote verbetering gekomen door de bouw van het nieuwe zendstation, waarin ook het geschenk van de Ne derlandse Katholieken, Radio Anno Santo is aangebracht. De Vaticaanse zender is thans veel krachtiger en goed hoorbaar. Vanaf vanavond 10.15 uur worden ook de zendtijden gunsti ger, n.l. zondag-, maandag-, woens dag- en vrijdagavond telkens om 10.15 uur. De golflengten zijn: 25.67 m., 31.10 m., 41.21 m. en 196 m. De laatste golflengte is wel de beste, al komt er een fluittoontje mee door, veroorzaakt door een andere zender, die op ongeveer dezelfde golflengte zit. 7OALS MEN MISSCHIEN weet, is met de uitzendingen voor Ne derland en Vlaanderen een Neder landse Jezuiet belast, pater T. J. v. d. Kroft S.J., die reeds enige jaren in Rome vertoeft. Het heeft hem heel wat passen en meten gekost om met dit tamelijk gunstige zenduur in de aether te komen. Er zijn zovele gega digden en er zijn zoveel landen, waarvan de katholieke bevolking in haar eigen taal wordt toegesproken. En toch heeft een dag maar één avond! Het tijdstip van 10.1510.30 is echter wel een geschikte tyd om eens even te luisteren. Reacties omtrent de technische be- luisterbaarheid en de ontvangst van de programma's zowel van het ge sproken woord, als van de muziek, worden steeds graag ontvangen; en niet minder: opbouwende critiek, al- Papieren handdoekjes. - De school arts heeft b. en w. de suggestie ge daan op de openbare scholen papie ren handdoekjes te gaan gebruiken. Deze voorziening vergt een uitgaaf van 75,per jaar. De post op de begroting voor verlichting, schoon houden enz. laat een dergelijke uit gaaf toe. B. en w. hebben dan ook besloten tot invoering van de pa pieren handdoekjes over te gaan. Het college heeft de besturen van de bij zondere scholen van hun besluit in kennis gesteld en hen in overweging gegeven op hun scholen eveneens de papieren handdoekjes te gaan ge bruiken. HAZERSW0UDE (Gr.) Uitvoeringen „Onder Ons" De uitgestelde uitvoeringen van „Onder Ons", welke werden uitgesteld we gens plotseling overlijden van pas toor Hennekens, zullen gehouden worden op 16 en 19 januari a.s. (Zie advertentie in dit nummer en a.s. zaterdag) Driehonderd arbeiders van een lood- en zinkmijn in de omgeving van Bolzano (Italië) zijn door zware sneeuwval van de buitenwereld af gesloten. De directeur van de mijn heeft telefonisch medegedeeld dat er geen reden tot ongerustheid bestaat. Er zijn namelijk voldoende voorraden aanwezig. Voorts zijn reddingsploegen op zoek naar een hoogleraar uit Linz, die in de Dolomieten door 'n sneeuw- lawine is bedolven. Men heeft weinig hoop de man nog levend te vinden. Ook in Spanje. Tenslotte hebben sneeuwstormen en zware regenval in verscheidene gebieden in Noord-Spanje belangrijke schade aangericht. Ten gevolge van het buiten haar oevers treden van de Arga, een zijrivier van de Ebro, staat bij Pamplona een gebied van duizend ha. onder water, terwijl de hoofd weg tussen deze stad en Madrid on bruikbaar is. Ook in het gebied van San Sebastiaan en Santander staan wegen onder water. SCHEEPSRAMP BIJ ALGIERS Het Noorse tankschip „Seirstad" is ten noordoosten van Algiers gebro ken. In een telegram, dat de directie van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft ontvangen van de gezagvoerder van haai schip de „Bin- tang", (dat van Amsterdam onder weg is naar Indonesië) staat o.a.: „Het drijvende achterschip heeft geen radio". Hieruit kan slechts worden opge maakt, dat het voorschip na de breuk is gezonken. De kapitein sein de voorts 15 opvarenden van het ver gane schip aan boord te hebben ge nomen en in de nabijheid van het dryvende achterschip te blijven om nog twaalf leden van de bemanning over te kunnen nemen. Tien opva renden van de tankboot worden ver mist. gemene en bijzondere wensen om trent de programmatische opbouw der uitzendingen. Zoveel mogelijk zal er naar worden gestreefd, dergelijke wensen in overeenstemming to bren gen met het grote doel van de Va ticaanse Radio: Het woord van Chris tus' Plaatsbekleder op aarde en van het Kerkelijk Leergezag over de we reld te verspreiden, Gods Openba ringswaarheid beter te doen kennen en de hartslag der Wereldkerk te doen slaan in het eigen wereldje van ieder afzonderlijke persoon. U kunt schrijven aan: Pater H. J. v. d. Kroft S.J., Stazione Radio, Citta. del Vaticano (Vaticaanstad). Vati caanstad is een afzonderlijke staat, zodat u er niet bij hoeft te zetten: Rome of Italië. (Zaterdag 25 januari). Zondag 19, dinsdag 21 en vrijdag 24 januari worden in het radio programma van de KRO de 2e, 3e en 4e trekking van de S.U.S IV-actie uitgezonden. Het zal telkens een muzikaal programma zijn, waarin de notaris het winnende nummer voor de hoofdprijs, het woonhuis, bekend maakt en voorts gesprekken worden gevoerd met prijswinnaars. De slot-trekking op zaterdag 25 januari zal zowel over de radio als in het televisie-programma van de KRO worden uitgezonden. Micro foons en camera's zullen worden op gesteld in het Casino te Den Bosch om een reportage te geven van het feestelijk programma, dat met deze slot-trekking samengaat. Aan dit programma werken enige buiten landse artisten mede: de geluids imitator Erlandi, de muzikale komiek Johnny Gray en het ensemble Los Indios. Het binnenland is vertegen woordigd door Dity Oorthuis, die in een der laatste uitzendingen van de KRO-televisie inviel als omroepster, Kees Schilperoort, het Cascade- Orkest o.l.v. Johnny Ombach en de solisten Nelly Wijsbek en Michele Molese. Hopelijk zullen de woonhuis- winnaars van de vier voorafgaande S.U.S.-trekkingen en indien mogelijk van deze laatste aanwezig zijn, daar zaj alle hetzelfde belang hebben bij de trekking van de premie de complete woninginrichting die een hunner in dit programma ten deel zal vallen. Tony Schifferstein regisseert de radio-uitzending, Ben Mettrop de televisie-uitzending. (80) cmnmnoEM op rnr mm a sumu fartit/utt hw toonm op ve mcu mmuicstccimiom (Van onze t.v.-medewerker) Wacht u voor teveel gepraat Van de jongste t.v.-uitzendingen rest ons op te merken, dat er gelei delijk aan wel wat veel wordt ge praat. Nemen we bijvoorbeeld de jongste avond van de VPRO, die bo vendien een verouderd stramien op leverde. Uiteraard moet er in vraag gesprekken worden gesproken, maar is het nu wel nodig, dat interviewer zo goed als aangesprokene beiden met een spiekbriefje zijn gewapend? Dat staat wel wat kinderachtig op bet scherm. We pleiten voor een on gedwongen gesprek, dat uiteraard le vendig is, ongedwongen en daarom doorgaans geanimeerder. Jarenlange praktijk bij de radio heeft wel be wezen dat het zó moet. Wederom Vlaamse televisie We maken er op attent, dat deze week ook de vrijdagavond voor t.v. is gereserveerd. Er komt dan een re lais uit Vlaanderen en wel met een oorspronkelijk spel van Gerard Wal schap „De kermis van Potosi". Mo gen we aannemen, dat deze uitzen ding in algemeen beschaafd Neder lands zal verlopen? We waren in tussen niet de enige, die min of meer geschokt werden door het wel wat erg populaire commentaar van Wim de Gruyter bij gelegenheid van het relais van j.l. zondag. Behandeling van huisdieren Maandag geeft de K.R.O. een re portage vanuit de Veeartsenijkundige faculteit van de Utrechtse rijksuni versiteit, waar de kijkers onder des kundige leiding een indruk gegeven zal worden van de geneeskundige behandeling van grote huisdieren. Aan deze reportage gaat Jan Willem Hofstra's rubriek „Open Doekjes" vooraf. Tenslotte wordt de eenacter ,,'n Kopje Thee" van Ken Parker ge speeld, een blijmoedig geval over de handleesvaardigheid van een zi geunerin. Laatste SUS-trekking op het scherm De laatste trekking van de SUS IV-actie wordt gehouden op zaterdag 25 januari, welk feit ook door mid del van de t.v. zal worden ruchtbaar gemaakt. Microfoons en camera's zullen worden opgesteld in het Casi no te Den Bosch om een reportage te geven van het feestelijk programma, dat met deze slot-trekking samen gaat. Aan dit programma werken enige buitenlandse artisten mede: de geluidsimitator Erlandi, de muzikale komiek Johnny Gray en het ensem ble Los Indios. Het binnenland is vertegenwoordigd door Dity Oorthuis, die in een der laatste uitzendingen van de KRO-televisie inviel als om roepster. Kees Schilperoort, het Cas cade-orkest en de solisten Nelly Wijsbek en Michele Molese. Hope lijk zullen de woonhuis-winnaars van de vier voorafgaande SUS-trekkin- gen en indien mogelijk van deze laatste aanwezig zyn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8