.Sensationele uitverkoop'niet sensationeler dan die in andere jaren Avifauna langs de Rijksweg ■f Redden, wat nog te redden valt We hebben op de eerste dag van de uitverkoop het vertrouwde beeld gemist van rijen geduldig-wachtende mensen, die uren vóór het openstel len van de winkels de trottoirs be zetten, vastbesloten een goede buit in de wacht te slepen. De balansopruiming-1958 heeft niet temin een eigen aspect. Honderden hebben in de vroege morgenuren de vrees opzijgezet voor een bestedingsbeperking en haar ge volgen. Ze zwerven zonder vastom lijnd doel door de winkelstraten en grazen, nieuwsgierig en begerig de verlichte étalages af. Zo nu en dan geeft de nieuwsgie righeid voedsel aan de koopzucht. Over het algemeen kan gezegd wor den, dat er veel meer dan andere ja ren overlegd wordt, vóór men tot aankoop overgaat. Zelfs in de textiel branche, die toch de leiding geeft in de ..sensationele prijsverlaging". Wat men bij andere uitverkopen niet al tijd kon zeggen, is, dat het publiek r.ogal veeleisend is. Dat betekent riet altijd, dat men op de eerste plaats waar voor zijn geld wenst. Zo kon het gebeuren, dat vanmor- „sensationele verlagingen" aangevre ten. De verlagingen liepen uit op een „prijzenslag" en „januariprijzen" en die ging langzamerhand over in een uitverkoop, waarop in vele gevallen, de „sensationele stukken" reeds ver dwenen waren omdat de aanloop te lang geduurd had, om nog op een stunt te lijken. De huidige uitverkoop heeft veel eer de eerlijke vorm van een „red den, wat te redden valt", dan van een opzienbarende maar redeloze weldadigheidsactie. Het enige opzienbarende ervan was tot dusverre, dat er zaken geweest zijn. die zelfs de onaantastbare „merkartikelen" in de uitverkoop hebben gebracht, door er zonder meer het merk uit te verwijderen. Men moet dan in die kringen wel overtuigd zijn van de zwakke positie van de fabrikanten, die onder nor male omstandigheden zeker geen toe stemming zouden geven hun merk te ontkennen. Inmiddels heeft de uitverkoop wel een besmettelijk karakter want o.a. ook een fotohandel, die toch bijna uitsluitend merkartikelen verkoopt heeft het bestaan, fototoestellen voor nog géén twee dubbeltjes de deur uit te doen. Het behoefde daarom geen verwondering, dat in dat geval de klanten om vier uur vanmorgen al voor de deur stonden. gen in een van de Leidse modezaken een dame vroeg naar „Een heren- costuum, niet duurder dan 20 gulden. Een beetje stuk of vuil is nfct' erg". De verandering van de sfeer rond de jaarlijkse voorjaarsuitverkoop moet voornamelijk gezocht worden in de gevolgen, die de bestedingsbe perking heeft gehad zowel voor de industrie als voor de consument. 1956 Was, onder invloed van het wereldgebeuren en de heersende (hoogconjunctuur een goed jaar voor de textielwereld. Het zag er niet naar uit, dat de welvaart spoedig het land zou verla ten. Daarom baseerden de inkopers van vele textiel-détailhandelaren hun bestellingen op de geldende situatie. Nauwelijks echter waren de grote voorraden binnen, of het tij keerde. In afwachting van de dingen, die komen gingen, zweeg de klant in alle talen. De winkeliers behielden hun voorraden, de fabrieken hun lege order-portefeuilles. Wilde de kleinhandel nog wat ver kopen, dan diende hij eerst zijn voor raden op te maken. Maar ook het na seizoen van 1957 viel tegen. Daarom bedachten grote modemagazijnen in Rotterdam en Amsterdam, zaken die een economisch stootje wel verdra gen konden, de stunt om vlak na Sinterklaas vijftig tot zestig procent op hun prijzen te laten vallen. Daarmee sloeg de barometer weer om. Als sneeuw door de invallende dooi, zo werden de prijzen door de De textielwereld smijt met de prij zen. „Niet tien of twintig maar zelfs veertig en zestig procent laten wij vallen!" Maar het wekt al geen ver wondering meer. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN NOODWACHTERS B.B. BIJEEN In hotel „De Roskam" kwamen gis teravond de noodwachters van de plaatselijke organisatie Bescherming Bevolking bijeen. Het hoofd van de zelfbescherming in Katwijk, de heer S. H. van Eybergen, heette in zijn openingswoord in het bijzonder wel kom burgemeester H. Duiker en het kringhoofd Bescherming Bevolking in de kring Zuid-Holland I, de heer 1 K. D. Gerth van Wijk. Spreker wees I vervolgens op het principe, dat aan de B.B. ten grondslag ligt, namelijk het tonen van gemeenschapszin ten gerieve van de medemens in tijden van nood. Van groot belang is het echter, aldus de heer Van Eybergen, dat zij die zich voor dit principe in zetten, ook terzake kundig zijn, wil len zij op effectieve wijze hulp kun nen verlenen. Vervolgens konden de aanwezigen kennis nemen van het werk, dat in de B.B. wordt verricht via de nieu we B.B.-film „Overal in Overall' Na afloop hiervan werd het sche ma voor de in 1958 te houden oefe ningen besproken en werden de noodwachters ingedeeld in een blok. De bedoeling is om na verloop van tijd de vorming van drie blokken voor Katwijk aan den Rijn tot stand te brengen. De avond werd besloten met een propagandistisch woord, uitgesproken door burgemeester Duiker. N00RDWIJK JEUGD VERNIELDE STRAATLANTAARNS In het toch al zo spaarzaam ver lichte „Zuid" en elders in het dorp heeft de jeugd de laatste maand op ergerlijke wijze huisgehouden. Men schepte er nL genoegén in om met buksen en katapulten enkele tien tallen straatlantaarns stuk te schie ten, waardoor een schade werd aan gericht van circa 450. Na een uitgebreid onderzoek heeft de politie, de hand weten te leggen op een drietal knapen, die met elkaar zes lantaarns hadden vernield. Be halve mogelijke strafmaatregelen zullen zij hun aandeel in de schade moeten betalen. Inmiddels wordt het onderzoek naar de overige vandalen met kracht voortgezet. De openbare straatver lichting in onze uitgestrekte ge meente kost jaarlijks duizenden gul dens, zoals in de jongste raadsverga dering nog eens werd gezegd en het is dus ieders belang aan dit soort baldadigheid paal en perk te stellen. In verband hiermede doet de politie een dringend beroep op de Noord- wijkse burgerij, dat zij die inlich tingen kunnen verschaffen omtrent de daders van deze vernielingen zich in verbinding stellen met het politie bureau Oude Zeeweg 10, tel. 2020. Postduivenvereniging „Steeds Snel ler" Op de vijfde avond van de hokkensbow moest wederom een oude duivin worden meegebracht. De hoogste pimtema an tallen waren voor Plug, C. H. v. d. Poel en G. N. v. d. PoeL Op de zesde avond moest nogmaals een oude doffer ter keu ring worden aangeboden. Het was ook nu weer voor de keurmeester geen gemakkelijk werk er de beste uit te zoeken daar er hier in Noord wijk veel goede vogels zitten. De uitein delijke bekroning was Gebr. Barn- hoorn, Haak-Hoonaard en G. N. v. d. Poel. Op de zevende, nog te houden, avond komen de drie best geplaat ste van elke avond tegen elkaar uit om de beste van het geheel aan te wijzen. Gevonden voorwerpen Aan het hoofdbureau van politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: Broche, handschoenen, he renhoed, rijwieltas, sjaal, speldje van damesschoen, oorknopje, gebit, petje, kousen, kinder jasje, portemonnaie met inhoud, duiven, bos sileutels, ko nijn, trainingspak, ballpoint, pet met VOORSCHOTEN Van Alphens zorgenkind tot Al- Dames: 100 m. schoolslag: 1. Noel- ?hens ..visitekaartje", zo veranderde |la v. d. Plas 1 min. 48,7 9ec.; 2. Nelly Schaderegeling dak Nederl, Herv. Knijnenburg 1 min. 49,5 sec.; 3. Mo- kerk. Ned. Herv. kerk, waartoe de nica Buys 1 min. 51,5 sec. aannemer van de restauratiewerken aan de gemeentetoren verplicht was ingevolge het bestek, is het de kerk voogden gebleken dat ook het reste rende dakgedeelte gerepareerd moet worden. De kerkvoogden stellen de gemeente aansprakelijk voor de 'be schadigingen aan het dak, omdat de toren in verval was en de afwaaiende leien het dak van kerk hebben be schadigd. De schade werd berekend op 900.De gemeente heeft daar op in eerste instantie de Verzekerings maatschappij aangesproken, maar de verzekeringsmaatschappij heeft bericht dat enige aansprakelijkheid voor een en ander niet kon worden aanvaard, omdat de beschadigingen plaats hebben gevonden over een reeks van jaren en niet meer was na te gaan, wanneer en door welke oor zaak de beschadigingen waren ont staan, temeer daar deze reeds waren gerepareerd. Doch uit coulance te genover de gemeente wilde de verze keringsmaatschappij wel een bijdrage van 250.— doen voor het dakher stel. Naar het oordeel van b. en w. moet een gedeelte van de verrichte herstelwerkzaamheden aan het dak worden gezien als normale onder houdskosten en daarom heeft b. en w. de kerkvoogden bericht geen vrij heid te kunnen vinden de aan het in nog geen twee jaar tijds de huidige exploitant, de heer M. C. van der Valk, Avifauna. Enkele dagen gele den werd een gezellig nieuw café- rest. aan de weg LeidenUtrecht Heren: 50 m. schoolslag: 1. J. Jong- „_o ma 43 sec.; 2. B. vam Venrooy 44,8 open gesteld en het park, de vogels, sec.; 3. T. Wildenberg 46,1 sec. 50 m. vrije slag: 1. J. Jongma 32,8 sec.; 2. B. van Horn 37 sec; 3. B. van Venrooy 30,1 sec. 766 gegadigden voor woonruimte ingeschreven. Uit een door b. en w. van Wassenaar bij de memorie van antwoord verstrekt overzicht blijkt, dat op 15 december jl. in to taal 766 gegadigden voor woonruim te of voor betere woonruimte waren erkend, dat is 77 meer dan het vo rige jaar. Daaronder zijn 257 aan vragen van a.s. huwenden en jong gehuwden, die nog geen beschikking hebben over zelfstandige woonruim te. Wat de gezinnen betreft is het aantal aanvragen van gezinnen van 4 personen het grootst, nl. 133. 113 aanvragen zijn afkomstig van gezin nen van drie personen; 47 aanvragen van gezinnen van 5 personen en 67 aanvragen van gezinnen van 6 of meer pers. Wat de huurgroepen be treft, waarin de aanvragers zijn in gedeeld: 385 aanvragers zoeken woongelegenheid tot maximaal 50 per maand, 256 aanvragers woon ruimte met een huurprijs van 51 tot 75 per maand, 84 aanvragers dakherstel verbonden kosten geheel 7?^*" T'Siatoden3" i'n h ten laste van de gemeente te nemen. 0 en 51 gegadigden zijn bereid B. en w. doen nu behoudens goedkeu ring van de raad het volgende voor stel. De 250.van de verzekerings gegadigden zijn bereid een huur te betalen van 101 en meer per maand. Eerste voorlichtingsavond van ge- maatschappij geheel ter beschikking meentebedrijven. De Wassenaarse te stellen van de kerkvoogdij en de 1U1 overige kosten van 650.voor ge zamenlijke rekening van gemeente en kerkvoogdij te nemen. Het college van kerkvoogden heeft inmiddels la ten weten, dat zij met deze regeling accoord gaan. VOORHOUT GEMEENTERAAD. De gemeenteraad komt vrijdag a.s. 's avonds 8 uur in openbare vergade ring bijeen. Er staan 17 punten op de agenda. - Bridgeclub „Voorhout". De uit- bontraind, geblokte das, beige jasje,) slag van de gehouden paren wedstrijd meiSiPWTThniK; c/*niai2(fc.KDc^Kömvt/«. r,r~*r-»ic mi Nieuwsgierig en begerig, maar met meer overleg dan andere jaren meisjesmutE, sctoaatsbeschermer een handwarmer. Inlichtingen uitsluitend woensdag zaterdag tussen 23 uur n.m. Schietver. ,3Uff voor 't Land" Bij de laatste schietwedstrijd van „Blijf voor 't Land" te Noordwijk werden de wisselmedailles gewonnen door: J. P. Goudiriaan, 45 pnt. Ie klasse; L. Wassing, 43 pnt. 2e klasse; P. J. van der Ploeg, 41 pnt. 3e klasse. In de koppelwedstrijd werden de koppels 3 en 5 winnaar met resp. 29 en 19 punten boven het gemiddelde. Koning Hoessein maakte kennis met Fokker Friendship gemeentebedrijven hebben gister avond een eerste stap gezet op de weg van een nauwer contact met de verbruikers van gas, water en elek triciteit: in het verenigingsgebouw in de Kerkstraat werd voor een groot aantal leden van het Kath. Vrouwen gilde een voorlichtingsbijeenkomst georganiseerd. De directeur van de de bedrijven en ook de weg zijn klaar om de verwachte grote toeloop voor het a.s. seizoen op te vangen. bedrijven, ir. F. Bleichrodt merkte in een inleidend woordje op, dat de bedrijven zich niet alleen tot taak stellen gas, water en elektriciteit te leveren, maar ook te allen tijde be reid zijn de verbruikers van voor lichting te dienen. De heer G. Hietbrink van Philips Nederland N.V. hield vervolgens een interessante causerie over doelma tige huisverlichting, geïllustreerd met projectieplaatjes. Na de pauze, waarin namens de bedrijven een kopje koffie werd aangeboden, sprak de adjunct-directeur, de heer J. A. Smith over heetwatervoorziening en koken op gas of elektriciteit. Wat de heetwatervoorziening betreft, zette spr. de voor- en nadelen tegenover elkaar van een gasgeiser en van een elektrische boiler en hetzelfde deed hij ten aanzien van de vraag of ko ken op gas of op elektriciteit voor deliger is. De dames, die met veel interesse luisterden, kregen de ver schillende gegevens en bovendien nog diverse andere drukwerkjes, mee naar huis. Er werden enkele aardige films vertoond. Voordat het programma van de bedrijven een aanvang nam, sprak de presidente, mevrouw M. Engles- v. d. Meer 'n kort inleidend woordje en hield de heer A. J. M. van der Klaauw, secretaris van de beide plaatselijke K.V.P.-afdelingen een inleiding over de a.s. verkiezingen, en over de betekenis van het uit brengen van iedere katholieke stem op de K.V.P. De big big-business van de minister -Hgr Vanaf het vliegveld van Amman heeft koning Hoessein van Jordanië een vlucht van 20 minuten boven de Jordaanse hoofdstad gemaakt in de Fokker F-27 „Friendship", welke op het ogenblik voor demonstratievluchten met drie testpiloten van Fokker In het Midden-Oosten is. De linkerfoto toont koning Hoessein die een enthou siast vlieger is, bij het instappen. De rechterfoto toont de koning aan de stuurknuppeL is: Groep Blauw: 1—2 Th. v. d. Hulst J. v. d. Nouland 78 p., 12 B. v d. NoulandH. P. v. d. Hulst 78 p., 3. echtpaar van Beurden 77 p., 4. mevr. mr Klasens-v. Rappard 61 p., 5. Lefe- rink—van Dam 59 p., 6. Hoek—van Velzen 51 p., 78 Cassade Groot 50 6 p., 78 mr WeveVenne 50 p. Groep geel: 1. Allard—Kok 52 p., 2. Bauw—Ebbers 46 p., 3. de Groot— mevr. v. d. Nouland 44 p., 4. Diemei van Schaik 34 p., 5. Fr. Huijts—W. Huyts 30 p., 6. dames WeveBor 28 p., 7. dames AllardEbbers 18 p. Rijkspolitie. Het plaatselijk korps der rijkspolitie is thans uitgebreid tot 3 man door de benoeming van de heer Hagendoorn, adspirant-wacht- meester, thans te Noordwij kerhout. WASSENAAR „ZILVERMEEUWEN" HIELDEN ZWEMWEDSTRIJDEN In het sportfondsen bad heeft de R.K. zwemvereniging „Zilvermeeu wen" maandagavond onderlinge wed strijden gehouden. De wedstrijden hadden een prettig en vlot verloop en verschillende leden léverden goede prestaties in hun klasse. De voor naamste uitslagen waren: Meisjes: 25 m. schoolslag: 1. Marie José Kimman 20,5 sec.; 2. Hetty Smeets 21.1 sec.; 3. Maryke v. d. Er ve 21,3 sec. 25 m. rugslag: 1. Wilma Cremers i sec.; 2. Jeanne Bakker 27,0 sec. 3. Joke Olyslagers 27,6 sec. 50 m. vrije slag: Annelies Smeets 37,3 sec.; 2. Marijke v. d. Erve 40.1 sec.; 3. Hetty Smeets 42,2 sec. Jongens: 25 m. vrije slag: 1. Luc Zumpolle 16,8 sec.; 2. Jan Zonneveld 16,9 sec.; 3. Chiel Zumpolle 19,4 sec. 25 m. schoolslag: 1. Roland Hen driks 23,6 sec.; 2. Ludo Gransjean 24,5 sec.; 3. Ad v. d. Berghen 25,5 sec. 50 6)SS. riSScïfil 7„i^i,^eveld D"e ,oto 1114 Lit4le Blakenham. hij de Engelse stad Ipswich, toont dc sa P sec meuw benoemde minister van landbouw, i.e. John Hare, die op deskundige a c wijze 4wee bi«en vasthoudt op rijn boerderij „Cottage Farm" te Little n i vugsteg- 1. Kees de Greef Blakenham. De heer Hare is minister van oorlog geweest en kwam na de 'r a Jo? Zonneveld 27,4 sec.;, laatste wijzigingen in het Britse kabinet als minister van landbouw in de 3. Lud» Gransjean 30,4 sec. 1 plaats van z.e. Heathcote Amory. WOENSDAG 15 JANUARI 1958DE LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7