i Zuóiea £uc Uitlaatgassen verontreinigen de atmosfeer in de gro!e stad Hogere uitkeriug bij ongevallen „Die clene werelt' WOENSDAG 15 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA In „De Harpe Davids" te Noordwij kerhout spelen 3 generaties van de familie Wesseling mede. Op de foto v.l.n.r. J. Wesseling Hzn., H. Wesse ling Gzn., G. C. Wesseling, K. Wesse ling Gzn., en B. Wesseling Hzn. I NOORDWIJKERHOUT „DE HARPE DAVIDS" CONCERTEERT IN UNIFORM (Zeer dankbaar voor de belangrijke financiële medewerking in de afge lopen 3 maanden van de zijde van de inwoners van Noordwijkerhout on dervonden, heeft de chr. muziekver. „De Harpe Davids" dinsdagavond een groot aantal dier inwoners een gratis concert aangeboden in de zaal van hotel v. d. Geest. Maar het bij zondere van dit concert was niet zo zeer de omstandigheid, dat het gratis v/erd aangeboden, dan wel de demon stratie van hetgeen met medewer king van allen in korte tijd bereikt kan worden. Halverwege de avond, nadat eerst het jeugdkorps „De No tenzaaiers" zich had laten horen en de fanfare gewoon in burgerkleding, zoals wij tot nu toe gewend waren, een tweetal nummers had gespeeld, werd korte tijd gepauzeerd. Toen hierna de gordijnen van het toneel weer opengingen, stond daar het ge hele korps aangetreden keurig in donkerblauwe uniformen met pet en gulden uitmonstering. Dat was het schitterende resultaat, in 3 maanden bereikt door de aktiviteit van enkele leden en de royale reactie op deze aktiviteit door de Noord wij kerhout- re bevolking. Ds A. H. Smits had er in zijn in leidend woord bij het begin van de avond reeds op gezinspeeld en dank woorden gericht tot de bevolking en de stille werkers in de vereniging. Later op de avond trad voorzitter La- ros, zelf natuurlijk ook in uniform, naar voren om zijn dank te betuigen aan allen, die medegewerkt hebben om zo snel een zo verbluffend resul taat te bereiken. Hij haalde de stille werkers t.w. de dirigent en bezielend leider van het jeugdkorps, de heer G. v. d. Meulen, de man van de oud- papieraktie, H.. Wesseling, die de grondslag legde voor het uniformen fonds (ruim 1000,en de grote geldinzamelaars, de heren P. v. d. Sleet en W. Valkema (bijgenaamd Hofstra en Bodegraven) voor het front van de troep en als bewijs van dankbaarheid en blijvende herinne ring speldde hij hun alle vier een kleine medaille op het nieuwe uni form, zodat zij altijd kenbaar zullen zijn als de leden, die zich buitenge wone verdiensten hebben verworven. Met een luid applaus en een spon taan gezongen „Lang zullen ze le ven" betuigde de zaal zijn instem ming met de onderscheiding. De heer v. d. Sleet dankte namens de gede coreerden en beloofde, dat de bevol king van Noordwijkerhout ook in de toekomst nog wel weer de gelegen heid zal krijgen om zijn genegenheid voor het muziekkorps metterdaad te tonen want uniformen zijn geen zorg voor één keer doch een blijvende zorg voor de vereniging. Al met al een zeer feestelijke avond, welke vooral door de zeer goede mu zikale prestaties een waardig ant woord was van het muziekkorps op de royale geste van de dorpsgemeen schap. Nevel en irritatie van het slijmvlies Onderhoud en afstelling van de motor Tijdens een in Utrecht gehouden gemeenschappelijke vergadering van de afdeling voor gezondheidstechniek en de sectie voor automobieltechniek van het Koninklijk Instituut van In genieurs is de verontreiniging van de buitenlucht door motoren in het weg verkeer, door drie inleiders behan deld. De adjunct-directeur van de G.G. en G.D. te Rotterdam, dr J. W. Tesch, meent dat het aandeel, dat de gemo toriseerde verkeersmiddelen door hun uitlaatprodukten bijdragen aan de globale stedelijke luchtverontrei niging toeneemt. Volgens hem moe ten de stoffen, die in de uitlaatpro dukten voorkomen op zijn minst ge nomen als nadelig voor het welzijn voor de stadsbewoners worden be schouwd. Dr Tesch acht het mogelijk, dat de oxydatieprodukten, gevormd door de invloed van het zonlicht op stikstof- Jtduaje uoot uetCaiett aaand-uwetje i- i -v. ..*j ■r Dit is de „Bebe Cat", een „zelfbouw"-zeilboot, gefotografeerd tijdens een demonstratietochtje op de Theems. Het tweedelige vaartuigje is zo ontwor pen, dat een amateurknutselaar het thuis, met slechts zeven stukken ge reedschap en zonder verdere timmermanservaring kan bouwen. Compleet kost het bootje ongeveer 800 gulden. oxyde en de organisch stoffen in de uitlaatprodukten het gevaarlijkst zijn. Hij drong er op aan. dat deze vorm van luchtverontreiniging be streden worden. Ten aanzien van de luchtverontreiniging door de uitlaat produkten van benzinemotoren zou den, volgens hem, wel mogelijkheden bestaan om de stikstofoxyden af te breken en de koolwaterstoffen vol ledig te verbranden voor deze pro- dukten de buitenlucht bereiken. Dieselmotoren Ir H. Eilers, oud-buitèngewoon hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft, besprak de samen stelling van de uitlaatgassen. Hij ging uitvoerig in op het onderscheid, dat gemaakt dient te worden tussen de uitlaatgassen van benzine- en van dieselmotoren. Bij een goed afgestel de dieselmotor, mits deze in prima conditie verkeert is volgens ir Eilers, de verbranding nagenoeg volledig, waardoor er zeer weinig koolmon- cxyde en koolwaterstof in de afgas- sen zit. Benzinemotoren De produkten van de onvolledige verbranding van koolwaterstoffen in de benzinemotor kunnen, volgens hem, in de atmosfeer geoxydeerd worden onder invloed van zonlicht en een oxyderend agens, zoals stik- stofoxyde en het bij deze reactie ge vormde ozon. Bij intensief wegverkeer, vooral indien gecombineerd met talrijke pe rioden van stilstaan (bijv. op kruis punten) kan door ophoping van pro dukten van deze secondaire exodatie bij bepaalde weersomstandigheden een toestand ontstaan gekenmerkt door nevel, irritatie van slijmvlies én beschadiging van planten. De heer M. J. van der Zijden van het Koninklijk Shell laboratorium te Amsterdam besprak tenslotte de mo gelijke technische maatregelen, die genomen dienen te worden om de verontreiniging van de buitenlucht te voorkomen. Hij pleitte voor een goed onderhoud en juiste afstelling van de motor, verbetering van de carburatie, o.a. door vermindering van de brandstoftoevoer bij decele- rcren, toepassing van brandstofinjec tie in plaats van verstuiving en om zetting van ongewenste bestandde len in de uitlaatgassen door behan deling in een naverbrander, hetzij zonder, hetzij met katalysator. Het vrij veelvuldige voorkomen van rookontwikkeling bij diesels in bet verkeer schreef de heer Van der Zijden toe aan overbelasting, onvol doende onderhoud en te sterke afkoe ling bij lage perioden van onbelast lopen. PRO ECCLESIA VOOR P. ZEGWAART Aan de heer P. Zegwaart (Koe- diefslaan 10, Heemstede) werd bij gelegenheid van zijn afscheid als lid van het hoofdbestuur en van het da gelijks bestuur van de Kath. Bond van Overheidspersoneel (KABO) de enderscheiding „Pro Ecclesia et Pon- tifice" uitgereikt. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de heer P. Zegwaart zijn organisatie per 1 januari 1958 verlaten. De onder scheiding werd tijdens de Bonds raadsvergadering welke te Utrecht plaats had, door de bondsadviseur, deken J. Th. Kraakman, aan de schei dende functionaris overhandigd. Hierbij waren buiten de leden van de Bondsraad mede aanwezig de le den van het hoofdbestuur, de bezol digde bestuurders en de echtgenote en de kinderen van de heer Zeg waart. De regering heeft de Tweede Ka mer voorgesteld, de Ongevallenwet 1919 dusdanig te wijzigen, dat het uitkeringspercentage gedurende het eerste jaar na het ongeval wordt verhoogd. De Sociale Verzekeringsraad heeft geadviseerd de ongevalsuitkering krachtens beide eerstgenoemde wet ten gedurende het eerste jaar te ver hogen van 70 tot 80 percent van het dagloon. De regering heeft gemeend, gezien ook de aandrang, welke in de beide Kamers der Staten-Generaal is uitgeoefend, het advies van de So ciale Verzekeringsraad te moeten op volgen. Naar het gevoelen van de regering dient ook voor de Zee-ongevallenwet het uitkeringspercentage voor het eerste jaar op 80 te worden gesteld. Deze wet bepaalt thans, dat de uit kering gedurende de eerste zes maanden maximaal 80 percent be draagt en vervolgens ten hoogste 70 percent. DE GEMEENTERAAD VAN MIJDRECHT. In onze editie van vrijdag, 10 jan. j.l. hebben wij "een verslag opgeno men van een zitting van de gemeen teraad van Mijdrecht, waarin oppo sitie werd gevoerd tegen de persoon lijke bemoeiingen van de burgemees ter van die gemeente inzake het uit breidingsplan. In dit verslag werd melding gemaakt van een voorstel door de heer Bunschoten, die lid zou zijn van de C.H.-fractie in de Mjj- drechtse Raad. Met nadruk verzeker de men ons, dat dit onjuist is en dat wethouder M. H. Bunschoten „met hart en ziel K.V.P.-vertegenwoordi- ger is." DEEL VAN „HET LOO" VOOR REPATRI6RENDEN. H.M. de Koningin heeft een deel van het paleis Het Loo ter beschik king gesteld van de minister van Maatschappelijk Werk voor huisves ting van repatriërende landgenoten uit Indonesië. Het afgestane gedeelte biedt woonruimte voor ongeveer 40 personen. Audrey Hepburn als „Zuster Luc", de hoofdrol in de nieuwe film „A nu* story", die op het ogenblik wordt opgenomen in Rome. De buitenopnamq j voor deze film zullen in de Belgische Congo gemaakt worden. Te Zwolle hangt de aardbol te drogen Globes maken is een bijzonder va de wereldbollen. Wij leven in een kleine wereld, dat is iets, wat wij juist in onze moderne tijd duidelijk kunnen constateren. De ontwikkeling van techniek en we- Vaklieden zijn belast met het beplakkef tenschap, van maatschappij en menselijke geest zijn van dien aard, dat de andere zijde van onze aardbol onze naaste buurman is geworden; maar hoe klein de wereld ook moge worden, zij zal nooit het formaat krijgen van de wereldbollen die wij zagen bij de Eerste Nederlandse Globe-industrie te Zwolle. Wij vónden daar een werkelijk uniek bedrijf, waarover de heer Arend Lefferts de scepter zwaait. Toen wij tegenover de directeur van dit interessante bedrijf zaten, wilden we wel eens weten, hoe deze nog jonge industrie was ontstaan. En daarover wilde de heer Lefferts ons in het kort wel iets vertellen. Hij is een Drent, een echte zoeker, een man die niet in staat is onder te gaan in het grauwe leven van alle dag. Door omstandigheden was hij niet in staat zijn academische studie te voltooien en zo ging hij zwerven, op zoek naar iets aantrekkelijks, iets dat zijn leven kon vullen. In hem sluimerde het verlangen naar iets aparts en dat vond hij tenslotte in Italië. De ogen open. In Milaan kwam hij in aanraking met het mooie vak van kaarttekenen. Het pakte hem en de jonge Lefferts dompelde er zich in onder. Van Italië trok hij later naar Zwitserland en daar was het, dat hij kennismaakte met het aanverwante beroep van globemaker. Hier leerde hij de kunst, maar constateerde tevens, dat er zeker nog wel iets aan de op de markt zijnde globes van diverse makelij ver beterd kon worden. Zo zijn bijvoorbeeld papier-machébollen een verouderd mate riaal om globes van te maken. Ook man keerde er wel het een en ander aan de opgeplakte kaarten, zoals kleur en typo grafische afwerking, en tenslotte waren de bollen niet biezonder duurzaam. Dat waren problemen, waarover de heer Lefferts ernstig nadacht en hij meende voor enkele van die problemen wel een oplossing te zien. Hij wist het ineens. Hij zou zelf globes maken, waarin zijn nieuwe ideeën waren verwerkt, maar hij zou dat doen in eigen land, dear waar nog geen globe-industrie bestond. Zo ontstond na de laatste wereldoorlog in ons land de Eerste Nederlandse Globe Industrie, gevestigd te Zwolle. Glad en glanzend. De heer Lefferts liet ons het fabricage proces zien en vertelde ons openhartig: alles wat wij er van wilden weten. ..Wij gebruiken halve bollen van kunst hars, inplaats van die van karton. Die worden speciaal in verschillende maten gemaakt, waarvoor kostbare matrijzen werden vervaardigd. De halve bollen worden bijgewerkt en spiegelglad ge maakt. Daarna samengevoegd tot een schitteren de glanzende bol, die door vaklieden be plakt wordt met papieren seg nenten, waarop de delen van ons aardoppervlak staan afgebeeld. Dit beplakken is een zeer nauwkeurig werk, want er mogen vrijwel geen naden te zien zijn, terwijl de deeltjes uiterst precies aaneen moe ten sluiten. Lijntje op lijntje, stipje op stipje en dan nog voorbeeldig geplakt. Voordat de segmenten zover zijn, knip pen geduldige handen ze voorzichtig uit grote vellen. Dit drukwerk wordt in het buitenland gemaakt en is specialistisch typografenwerk". De heer Lefferts stelt hoge eisen aan zijn produkt en als gevolg hiervan ook hoge eisen aan het drukwerk van de segmen- Geduldige handen knippen nauwkeurig de segmenten uit- ten. Fraaie, beschaafde kleuren en een zo uitgebreid mogelijke aanduiding van landen, streken, rivieren gebergten, plaat sen en wat dies meer zij, zijn vereist, doch het geheel mag niet rommelig worden, er móet een zekere sfeer van uitgaan. Dit heeft de Nederlandse Globe Industrie inderdaad bereikt. Dichtbevolkt heelal. Maar met al deze werkzaamheden is men nog niet aan het einde. Als de bollen beplakt zijn, worden ze op een speciale wijze bewerkt en gelakt, een geheimpje van de heer Lefferts persoonlijk en hier door zijn de wereldbollen vrijwel onbe perkt houdbaar. In lange rijen zagen we ze hangen om te drogen. Het wekte de indruk van een dichtbevolkt heelal, al deze globes naast elkaar. Zijn de bollen gedroogd, dan worden ze op voetstukken geplaatst en dit is ook 'n zeer nauwkeurig werkje, aangezien de exemplaren hierbij niet beschadigd mo- gen worden. Wij zagen de kleine glo be, met een diameter van 10 centimeter, die slechts enkele guldens kost. Dan een bol met een diameter van 21 centimeter, 25'/» centimeter, 34'/* centimeter en ten- slottè een geweldige globe van 64 cen timeter doorsnede, waarvoor men een stapeltje tientjes moet neertellen. Niet alleen in ons land zijn de globes van de Eerste Nederlandse Globe Indus trie zeer in trek, maar ook heel ver daarbuiten. Wanneer we in het magazijn de stapels dozen bekijken, waarin de glo bes schokvrij worden verpakt, dan zien we, dat dit Nederlandse produkt over de gehele wereld uitzwermt, onder an dere naar Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Azië. Ze worden zeer gewaardeerd door hun fraaiheid, doch tevens door hun bui tengewone degelijkheid. Zo vinden kleine werelden hun bestemming over de gehe le grote wereld. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6