F Rijk subsidieert bouw van 0.000 woningwetwoningen Twee A'kmaarse meisjes vermist 17 mille verduisterd nare dagen Vondeling wil evenwicht tussen vraag en aanbod Staking ver'oopt in Haagse bouwvakken In 1957 nam de uitvoer van q\ jenten en fruit toe K.R.O. lijfasmÉata door pit Ned. Instituut v. Praeventieve Seneeskunde ingeschakeld in het Horecabedrijfschap WOENSDAG 15 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Spreiding over provincies Dit jaar zullen subsidies worden igekend voor de bouw van 40.000 joningwetwoningen. Voor een juiste treiding over het land heeft minis- Witte globale aantallen subsidie- lezeggingen voor de verschillende rovincies vastgesteld. Deze aantallen zijn de volgende: Groningen: 1500. Friesland: 1500. Drente: 1000. Overijssel: 2500. Gelderland: 4000. Utrecht: 2500. Noord-Holland (incl. Amsterdam): Zuid-Holland (incl. Rotterdam en i-Gravenhage): 11.500. Zeeland: 500. Noord-Brabant: 5000. Limburg: 3500. Deze globale aantallen zijn slechts ien aanduiding van de waarschijnlij- ;e orde van grootte. De verdeling van de provinciale ubsidieaantallen over de gemeenten al door Ged. Staten geschieden. Deze ipgave aan de gemeenten zal echter [een enkele binding inhouden. De feitelijke subsidiëring van plan- en zal afhankelijk zijn van de aan- -aardbaardheid der projecten en van Ie gehele situatie op de bouwmarkt. Bij het aanwijzen van de plannen lie in een bepaalde maand voor een iubsidietoezegging in aanmerking :ullen komen, zal om budgetaire re- lenen aan plannen, die geheel of ge- leeltelijk kunnen worden gefinan- :ierd met nog resterende gelden uit iet zg. grote contract met de institio- lele beleggers of uit daarmee gelijk Ie stellen bron voorrang worden ver leend boven plannen, die met rijks voorschotten zullen worden gefinan cierd. In 1953 is financiering van wo- lingwetbouw uit andere bronnen door het zg. grote contract en de rijksvoorschotten, niet toegestaan. Particuliere woningen. De minister meent dat het van groot belang is, dat vrijheid van beweging in grote mate verzekerd is, ook om dat het in aanbouw nemen van 40.000 particuliere woningen allerminst ze ker is. Ook is niet bekend hoe de ini tiatieven voor de particuliere woning bouw geografisch gespreid zullen zijn. Alleen daarom al is bij een bij bena dering nauwkeurig systeem voor de verdeling van subsidiecontingenten over de gemeenten onmogelijk. De minister acht het bovendien in ver band met de in voorgaande jaren op- ervaringen ongewenst om weer tot een starre contingentering over te gaan. Met het oog op de moeilijke situatie op de kapitaalmarkt wenst de minis- Meegelokt naar Egypte In Alkmaar maken zich twee ouder paren ongerust over hun dochters. De 17-jarige Annie de Jong en de 19- jarige Liesje Buter zijn namelijk sinds maandagochtend, 6 januari, spoorloos. Tussen acht uur en half negen verlieten zij de ouderlijke wo ning. Het oudste meisje ging het huis uit met de mededeling, dat zij naar Am sterdam moest om het zoontje van een Alkmaarse familie, waar zij hulp in de huishouding was, weg. te bren gen. 's Avonds echter vernam haar moeder dat hier niets van waar was. Bij informatie ten huize ^tn de vrien din Annie bleek, dat ook deze ver dwenen was. De kapper, bij wie zij in betrekking was, had haar de hele dag niet gezien. Hij vermoedde dat zij ziek was. Een onderzoek wees uit, dat het oudste meisje bevriend was met een 39-jarige Egyptenaar, die met een landgenoot enkele weken in een Alk- maars hotel had gelogeerd en die za terdag 4 januari ten huize van An nie's ouders nog een af scheidsfuifje had gegeven. Deze Egyptenaar, die met haar over trouwplannen ha'd ge sproken, zou,-evenals zijn landgenoot, ongeveer 6 januari per vliegtuig naar Egypte terugkeren. Daar de meisjes i geen pas bij zich hadden hopen de I ouders, dat zij niet de grens over zijn Men vraagt zich echter toch af of de j verdwijning van de meisjes soms in I verband staat met het vertrek van de I Egyptenaren. Een 40-jarigc vertegenwoordiger I van een vleeswaren- en conserven- fabriek in de Bollenstreek is door de Haarlemse politie aangehouden we gens verduistering van 17 900 gulden ten nadele van zijn werkgever. Tijdens de oorlog had de man een grote partij bollen gekocht, die hij na 1845 niet meer kwijt kon raken. Hij moest geld lenen en raakte in 'grote moeilijkheden. De leningen en de moeilijkheden stapelden zich op en liij zag zich genoodzaakt geld van zijn baas te verduisteren. In de loop der jaren liep het bedrag op tot 17 mille. De vertegenwoordiger heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. ter het aantal te subsidiëren particu liere woningen per provincie of per gemeente niet aan enig limiet te bin den. Het Ijjkt hem daarentegen van het grootste belang, dat de bouw van premiewoningen zoveel mogelijk wordt bevorderd. Premiewoningen. Het aantal premiewoningen dat in elke provincie op grond van de ge bleken bouwcapaciteit in aanbouw zou moeten worden genomen om te zamen met de voorziene woningwet- bouw het nagestreefde doel van 80.000 in aanbouw te nemen woningen in 1958 te bereiken, is per provincie: Groningen 1700 Friesland 2600, Drente 1000, Overijssel 2900, Gelder land 4400, Utrecht 2700, Noord-Hol land incl. Amsterdam) 6800. Zuid- Holland (incl. Rotterdam en 's-Gra- venhage) 8600, Zeeland 1800, Noord- Brabant 4600, Limburg 2900, in totaal 40.000. De minister wil na een half jaar nagaan of in deze aantal restricties of verhuizingen moeten worden aange bracht. KORTERE WERKTIJD BU N.K.F. De gevolgen van de bestedingsbe perking zijn er, naar wij vernemen, de oorzaak van, dat de directie van de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft het voornemen heeft, over te gaan tot het instellen van een kortere werk week voor een aantal leden van het pei-soneel. De totale personeelssterkte van de NKF bedraagt ongeveer 2.000 man, doch de beperking van de werk tijd zou betrekking hebben op slechts een beperkt aantal afdelingen, welke omstreeks 380 man omvatten. De maatregel dient om de personeelsbe zetting aan de verminderde orderpo sitie aan te passen. vervelendheid "O.U HERTJES helpen direct Nieuwe minister voor televisie Het kernprobleem, waarvoor del Mansholt. nieuwe minister van Landbouw, Vis-I I De minister zei in dit vraaggesprek serij en Voedselvoorziening, zich bijzonder veel voor te stellen geplaatst is naar zijn mening de vraag van een contact met zyn voorganger, hoe in de landbouw vraag en aanbod J?' L" die g®" worden van de Europese Economische (Ad verten IK' Men krijgt de indruk, dat de sla king onder de Haagse bouwvakarbei ders aan het verlopen is. Het ziet er naar uit, dat de werkwilligen op de stilgelegde bouwplaatsen langzaam aan weer de overhand krijgen, waar mee het einde van het loonconflict in zicht komt. Op de bouw in „Duttendel" hebben zich gisterenmorgen een veertigtal arbeiders gemeld, die terugkwamen van de dwalingen huns weegs en ver klaarden accoord te gaan met de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Twintig van hen konden direct aangenomen worden en zijn weer aan de slag ge gaan. Tot nu toe hebben ze geen hin der ontvangen van hun collega's, die rustig dóór staken. Ooks'op andere bouwbedrijven van thans tarieven berekenen voor privé- de firma B. Meyer begint de stem ming om te slaan, hoewel het werk er nog steeds niet is hervat. Op het bouwwerk van de firma Van Wijnen in de wijk „Bouwlust" hebben alle arbeiders zich bereid verklaard, op de nieuwe voorwaarden verder te willen werken. Maar op een ander werk van deze onderneming, waar honderd man tegelijk naar huis wer den gestuurd, is het werk nog steeds niet hervat ook de bouw van 264 wo ningwetwoningen aan de Meppelweg, welke opdracht wordt uitgevoerd door het semi-overheidsbedrijf N.V. HABO, ligt nog stil. Maar ook hier schijnt de wil om maar weer aan het werk te gaan hand over hand sterker te worden. Le. aai caniia aits Eén uur Drivé'est t 50. Een groep ieraren, werkzaam bij het middelbaar onderwijs te Zaan dam, die zich „De kring van leraren" noemt, heeft bekend gemaakt, dat zij de tarieven voor privélessen aan kin deren van artsen in de Zaanstreek drastisch gaan verhogen. Dit geschiedt in antwoord op een mededeling van de afdeling Zaanland van de Maatschappij ter bevordering der geneeskunst, waarin de vastge stelde tarieven voor privépatiënten werden gepubliceerd Volgens de leraren rekenen de art sen thans voor patiënten met een in komen van minder dan 6090 3 per visite. Naar gelang de hoogte der in komens kan de prijs tot 7.50 per vi site stijgen. Voor bezoeken ten huize van de arts of ten huize van de pa tiënt bij nacht kan het drievoudige "worden berekend. Van hun kant zullen de leraren op elkaar kunnen worden afgestemd. De minister zei dit in een vraagge sprek aat gisteravond in het journaal van de Neó. Televisie Stichting werd ui-gezonden. „Ook elders zit men met dit pro bleem", aldus de nieuwe minister. „Enerzijds is de vraag niet erg elas tisch, aan de andere Kant laat het kunnen dus wel eens tegenstellingen aanbod in de landbouw zich niet re gelen zoals dal in de fabriek mogelijk Commissie. „Hoewel wij in een ande re positie ten opzichte van elkander komen te staan dan nu het geval is". De heer Mansholt heeft mi tot eer ste taak Europese landbouwpolitiek te voeren en wij hebben in de eerste plaats tot taak Nederlandse land bouwpolitiek te voeren. Ik hoop, dat dit veel op elkaar zal lijken, maar er komen" aldus minister Vondeling. A.N.W.B. WAARSCHUWT: INTERNATIONAAL RIJBEWIJS VEREIST IN DUITSAND De afschaffing van grensdocumen- ten voor personenauto's en motor rijwielen door de Duitse Bondsrepu bliek heeft bij velen de mening doen postvatten dat men voor een reis naar West Duitsland kan volstaan met de Nederlandse autopapieren. De A.N.W.B. wijst er in dit verband op dat men voor een reis per auto of motorrijwiel naar dit land nog steeds een internationaal rijbewijs en het internationale bewijs voor motor rijtuigen nodig heeft, evenals het internationale verzekeringsdocument, de z.g. „groene kaart". Slechts carnet of triptiek zijn afgeschaft. Blijkens ervaringen in de eerste weken van dit jaar zijn de autoritei ten in de Duitse grensgebieden over gegaan tot een scherpere controle op autopapieren van buitenlandse toe risten: een aantal Nederlanders is daar de laatste tijd bekeurd omdat zij geen intérnationaal rijbewijs konden tonen. De minister achtte het nog enigs zins voorbarig, nu al aan te geven langs welke lijn hij dit, probleem zal trachten op te losten. „Maar het ligt voor de hand te denken aan prijsma. nipulaties. In het algemeen is het zo, dat wanneer we de prijzen verlagen' De Nederhndse export van groen de produktie wat kleiner wordt, nuar en fruit heeft in 1957 een belang- in de landbo-uw is dat lang niet altijd rÜ^e toename vertoond. In totaal het geval. Soms gebeurt het omge- *erd ongeveer 520 miljoen kg vers keerde. Dat heeft men ervaren in Pnxhikt geëxporteerd tegen 476 mil- Amerika. Men heeft daar geprobeerd J°en ^g. in het voorgaande jaar? de produktie in te krimpen, maar het! Deze stijging geldt zowel voor resultaat is geweest dat zij veel hoger werd dan ooit in de loop der jaren het geval was geweest." lessen aan kinderen van artsen, die variëren van 15 tot 50 per uur. 16-JARIG MEISJE VERMIST. Sinds maandag wordt te Swalmen het zestienjarige meisje D. vermist. Zij had maandag het ouderlijk huis met haar fiets verlaten en toen ze dinsdag nog niet terug was, waar schuwden haar ouders de rijkspolitie. Met een speurhond heeft de politie daarop gisteren de omgeving afge zocht en in de bossen onder de ge meente Beesel het rijwiel van het vermiste meisje gevonden. Verder ontbreekt nog ieder spoor. Het onder zoek wordt voortgezet. Voor het houden van de lijdens meditaties voor de K.R.O.-microfoon in de'komende vastentijd is aange zocht pater M. Hensen O.P. uit Zwol le. De meditaties 2ullen op dinsdag avonden worden uitgezonden vanuit de Sint Nicolaaskerk te Baarn. Het kerkkoor, onder leiding van de diri gent Karei Laout, zal de omlijstende gezangen uitvoeren. Pater Hensen van de orde der Do minicanen is 37 jaar oud. Hij werd in 1944 priester gewijd en in 1950 benoemd in het klooster en studiehuis van de Heilige Thomas van Aquino te Zwolle. De spreker is tevens redacteur van het maandblad voor geestelijk leven „Ons eigen erf". In een der mengkamers van de N.V. Katoenspinnerij Bamshoeve te Enschede werd gisterenmorgen de 33- jarige B. J. Kijnstra dood aangetrof fen. Enige collega's vonden hem on der wat losse katoen. De doodsoor zaak staat nog niet vast. hun a»s voor groenten. De to.aue export van fruit bedroeg in ibdi namelijk 85.801.000 kg. tegen in 19«>Ö 75.940.oo0 kg. Voor groenten waren de cijfers in 1957 434.650 ton en in lt/aö *100.095 ton. De toename van &e iruitexport was sterker dan van groenten. Tomaten en uien wa ren ae twee belangrijkste exportge wassen. Er gingen namelyk 125.482 ton tomaten ue grens over en 129.094 ton uien. Deze twee prodiukten verto nen een gro^e stijging ten opzichte van 1950. Bij tomaten beliep de stij ging 28 miljoen kg. en bij uien 21 miljoen kg. of in totaal 49 miljoen kg. De totale groen ten export steeg slechts met 34 mnjeen. Hieruit volgt dus dat de andere groentegewassen bij elkaar een 15 miljoen kg. lagere export in 1957 te zien hebben gegeven, in 1957 bestond de groenteexport voor 80 procent uit uien, komkommers en tomaten. Het vorige jaar was dat 63 procent. Ook in 1957 was West-Du its land de voornaamste afnemer van de Neder landse groenten. Ongeveer 60 pro cent van de totale gToente-export ging nsax ait land. Naar België en Luxemburg ging 5 procent van de totale groente-export. Bij de fruit- export zien we een sterke verschui ving ten opzichte van appels en pe ren. Appels werden er in 1957 in to taal 65.162 ton geëxporteerd tegen in 1958 46.965 ton. D'e grote schaarste aan appels overal in het buitenland is hiervan wel de voornaamste oor- zsak. Met de peren was het anders. Hiervan was de oogst ook in Neder land te gering om een grote export mogelijk te maken. De totale export Vakg< n ken hadden leerzame dag op wetenschappelijke grondslag In het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde aan de Wassenaarseweg te Leiden werd gisteren namens dit Instituut door het Bedrijfschap Horeca (Hotel-, restaurant-, café- en pension- en kamerverhuurbedrijf en aanver wante Bedrijven) een oriënteringsbijeenkomst gehouden, waar verschil lende voor deze bedrijven belangrijke kwesties op wetenschappelijke wijze onder ogen werden gezien. Deze bijeenkomst was daarom zo belangrijk, omdat het Bedrijfschap hiermede officieel het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde inschakelde in de zo goed mogelijke behartiging van de om vangrijke delen van het Bedrijf, dat zijn vertakkingen op velerlei terrein van het maatschappelijk en geestelijk leven heeft verspreid liggen Er bestond voor deze bijeenkomst grote belangstelling uit het gehele land, want van heinde en ver waren bedrijfsgenoten naar Leiden gekomen om te vernemen welke richting het Bedrijfschap hiermede denkt in te slaan. Behalve de werkgevers- en werknemersorganisaties, die in ruime mate vertegenwoordigd waren, gaven ook tal van bedrijfsgenoten blijk van belangstelling, terwijl bovendien aanwezig waren de heer J. v. d. Burg, chef vón de afdeling maatschappe lijk geneeskundige zorg van het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, alsmede de heer J. Meul- blok, eveneens van deze afdeling en mej. M. C. J. Pippel, van het afde lingsbureau Drankwet van dit Depar tement. Omstreeks half elf werden de deel nemers hartelijk verwelkomd door de heer dr. P. H. J. Lampe, adjunct directeur voor Voorlichting en On derwijs van het Instituut voor Prae ventieve Geneeskunde, die in korte trekken wees op het doel van deze instelling en een omschrijving gaf van het arbeidsterrein, dat door haar wordt bestreken en dat zich uitstrekt over het zo veelzijdige terrein van al lerlei voorkomende ziekten met de bedoeling middelen te zoeken om deze te voorkomen. Juist door het tij dig herkennen van de verschillende ziekten, tracht men deze te voorko men Inleiding over de gewoonte van het drinken. Hierna was het woord aan de heer H. J. Krauweei, directeur van het medisch consultatiebureau voor Alco holisme te Amsterdam, die zijn inlei ding" over de gewoonte van het drin ken begon met er op te wijzen, dat er geen gebied is, waarvan we zo weinig weten als van hctgc-en we dagelijks zelf doen. Drinken is een ievensbehoefte van dc mens, doch vyat we drinken is een zaak van andere orde. Alcohol heeft daarbij or.tzagge'ijk veel te zeggen en deze drank moet een bepaalde symbo lische waarde nebben gehad, een sym bool, dat duidt in een bepaalde le vensstroom, solidariteit en gezond heid, hoewel de drank overigens uit de beste voedingsmiddelen is samen gesteld. De drank wordt bij tal van vormen van samenzijn gebruikt, zoals bij rouw en trouw, bij geboorte, bij al lerlei feesten, bij vreugde en ver driet, waarbij spr. verder wees op de functie van de alcohol en de so lidariteit, welke zij met zich mede brengt, terwijl de drinkgewoonte pro faan genoemd wordt, wanneer iemand in zijn eentje drinkt. Spr. ging vervolgens na wat de ge volgen van het drinken zijn op de individuele mens. Hij herinnerde aan de in de laatste tijd gevoerde actie over het alcohol-bloedgehalte, wees op het alcoholpercentage in bier, wijn en borrel en de uitwerking daarvan op de hersenen van een mens, waar bij oordeel, beweging en bewustzijn de grote factoren zijn. Weinig drin kers zullen direct aan een teveel ge bruik van alcohol sterven, doch dat wil niet zeggen, dat overmatig drank gebruik geen complicaties tengevolge kan hebben, die de dood wèl kunnen veroorzaken. Het alcoholisme is de vrucht van het voortgezet drinken en hy, die zich daaraan bezondigt kan lichamelijk en geestelijk schade aan zichzelf toe brengen. Een alcoholist kan het drin ken niet laten, hij weet zich niet pre cies te herinneren wat er is gebeurd tijdens het drinken en wanneer een caféhouder een klant bij zich krijgt, die hem vraagt of hij de vorige dag in zijn café is geweest en daar mis schien zijn jas heeft laten hangen, is hij er wel erg aan toe. Daartegen moet de caféhouder kunnen optreden. Spr. vraagt zijn toehoorders, of het niet gewenst is hier een studie te beginnen om te weten te komen welke middelen hiertegen genomen kunnen worden. Hoe kunnen de men sen, die kwetsbaar zijn op dit punt, worden voorgelicht om hen er op te wijzen wat ze moeten doen en wat ze moeten nalaten? Hierop ontspon zich enige discus sie, waar vèrschillende voorbeelden uit de practijk en waar zouden die beter kunnen worden genoemd dan hier? voor het voetlicht werden gebracht. Verschillende punten in dit tere vraagstuk werden aan een be spreking onderworpen en gelukkig kon er daarby op worden gewezen, dat de beoefqning van de sport en vrijetijdsbesteding er zeker toe bij dragen om de drankzucht te verdry- ven. De suggestie van een der aanwe zigen om in een brochure de aan dacht eens te vestigen op het drank gebruik hier te lande leek de heer Krauweel wel aanvaardbaar, omdat men daardoor eert betere kijk kan krijgen op hetgeen hier te lande ge beurt en te beramen welke middelen hiertegen genomen kunnen worden. De belangrijkheid van de hygiëne in het Horecabedrijf. Tydens de middagpauze werd door het Instituut in de cantine een een voudige lunch aangeboden, waarna in de middagbijeenkomst een interes sante inleiding werd gehouden over de hygiëne in het Horecabedrijf. Deze werd op uitstekende wijze ver zorgd door dr. D. A. A. Mossel, hoofd van de Bacteriologische afde ling van het TNO (Toegepaste Na tuurwetenschappelijk Onderzoek) en lid van de Raad van advies van het Nationaal Bureau tot bevordering van hygiënische gewoonten. Dit instituut, aldus dr. Mossel, houdt zich o.m. bezig met het onder zoek naar middelen ter verhoging van de veiligheid der gezondheidszorg in de Horecabedrijven. Er bestaat hier natuurlijk ook een streven naar de geestelijke gezondheidszorg, doch daarover wilde spr. het hier niet heb ben. Spr. wees in de eerste plaats op de gevaren der infectieziekten, waarte gen eigen personeel zowel als cliën ten beschermd dienen te worden, ge varen, die in de eerste plaats liggen op de toiletten, waar iedereen ge bruik van maakt, op de infectiegeva ren van bedden, servetten, enz. Verder zijn daar de gevaren van voedselbesmetting en voedselvergifti ging. Veel voedsel draagt ziekte verwekkende organismen in zich en de vergiftigingen, welke daaruit kun nen voorkomen, mogen zeker niet on derschat worden. De cliënten staan daar onmachtig tegenover, zodat de bedrijven zelf hier de grootste voor zichtigheid in acht dienen te nemen Na een uitvoerig betoog over de bacteriologische verschijnselen, welke zich hierbij kunnen voordoen door allerlei kwaadaardige besmettingen, die door de mens mee gedragen wor den en die daarom bacillendragers genoemd worden, wees spr. er op. dat de besmetting door de neus. stafylo- kokken genaamd, nog gevaarlijker kunnen zijn. Maar daar zijn nog veel meer bronnen van besmetting, als honden, katten, allerlei soorten vo gels, knaagdieren en insecten. Zelfs de groenten en aardappelen, met dier lijke mest gekweek, kunnen oorzaak van besmetting zijn en dienen dus uitstekend bewaard en niet minder goed gereinigd te worden voor het ge bruik. De keuringsdiensten doen ongetwij feld goed werk, doch niet alle etens waren vallen hieronder en bovendien kunnen deze door onzorgvuldige be waring schadelijk worden. De tempe- ratuurbeheersinfe bij de voedingsmid delen is daarom van grote invloed Behalve door de voedingsmidde'en zelf kan besmetting ook voorkomen door het gebruikte materiaal, waar om spr. betoogde, dat de' grootste voorzichtigheid gewenst is en hij ver maant te zorgen, dat ingesloten kwaadaardige bacteriën zich niet kunnen vermenigvuldigen. Na er verder op gewezen te hebben, dat vanzelfsprekend ook de lichaauis- hygiëne een grote rol speelt in dit. zo aantastbare bedrijf, noemde spr. ten slotte het gebruik van deugdelijke reinigingsmiddelen, daarbij vooral wijzend op de handdoeken in de toi letten, op het nadelig gebruik van sommige invretende afwasmiddelen, enz. Ook op deze inleiding volgde een geanimeerde discussie, waarna dr. Lampe de inleider hartelijk dank bracht voor zijn betoog, dat hij dik wijls met veel humor had weten voor te dragen. In de bovenzaal van het gebouw, waar men tevens de gelegenheid had een tentoonstelling van allerlei prae ventieve middelen voor de gezond heid te bezichtigen, werd vervolgens een kopje thee gebruikt, waarna de heer J. G. Meijer, voorzitter van het Bedrijfschap Horeca, dank bracht aan dr. Lampe en middels hem aan het Instituut voor Praeventieve Genees kunde voor de leerzame dag, die men hier had mogen doorbrengen, terwijl hy hulde bracht aan de heer J. J. van der Beer, voorzitter van de Bond St. Antonius, van wie het initiatief voor deze interessante bijeenkomst was uitgegaan. bedroeg in 1957 12.931 ton tegen in 1956 21.221 ton. Bij de appels komt West-Duitsland op de eerste plaats rrvet 33J miljoen kg. van de totaal 65 miljoen kg. De tweede plaats wordt ingenomen door België en Luxemburg met ruim 17J miljoen kg. en de derde plaats door Frankrijk met 10miljoen kg. Ook bij de peren staat West-Duits- land op de eerste plaats met 5720 ton van het totaal van 12.931 ten. De tweede plaats wordt ingenomen door België en Luxemburg met 3296 ton en de derde plaats door Engeland met 2933 ton. Jongerenbedevaart naar Lourdes De Katholieke Jeugdraad deelt me de, dat van 12 tot 19 april een jonge- renbedevaart wordt gehouden naar Lourdes. Hieraan kunnen georgani- seerden zowel als niet-georganiseer- den deelnemen tussen 17 en 30 jaar. Het is de bedoeling, dat in deze be devaart ook 200 zieken naar Lourdes zullen gaan. Aanmelding voor deze bedevaart is mogelijk tot 1 februari. In verband met de grote drukte te Lourdes door de viering van het eeuwfeest der Verschijningen, is la tere inschrijving niet meer mogelijk. Voor de gezonde pelgrims bedragen de deelnemingskosten 200.voor de zieken 215. Inschrijving kan geschieden bij het Nationaal Secretariaat van de Katho lieke Jeugdorganisaties en bij de Ka tholieke Jeugdraad voor Nederland, Stationsplein 15 bis te Utrecht, waar ook nadere inlichtingen verstrekt worden. Daar niet alle zieken in staat zul len zijn de kosten zelf geheel te dra gen, worden overal in den lande ac ties gevoerd om in hun kosten bij te dragen. Giro 52.16.78 ten name van de Katholieke Jeugdraad te Utrecht staat voor giften voor dit doel open. „Glazen stad" contra stenen stad West land moet behouden blijuen In Delft is gisteren een bespreking gehouden, over het gevaar van de vestiging van nieuwe woon- en in dustriecomplexen voor de tuinbouw bedrijven in Zuid-Holland. De bij eenkomst werd georganiseerd door de provinciale organisatie van vei lingen in Zuid-Holland. De bespre king werd ingeleid door cijfers be treffende groei, betekenis en plaats van de tuinbouw in het westen, ge geven door het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen en de Haagse tuinbouwconsulent. Men toonde aan, dat door de tuin bouw in de kassen tussen 50.000 en 100.000 gulden per arbeidskracht is geïnvesteerd, waarvan de laatste 7 jaar ruim 150 miljoen gulden. Per hectare is in het westen onge veer 3 man werkzaam. Deze investe ringen werpen jaarlijks een netto rendement af van 10 tot 25 percent. Het is daarom zeer de vraag of het economisch verantwoord is, voor stadsuitbreiding en opbouw van an dere industrieën, tuinbouwgrond op te offeren. Bovendien is de specialisatie van de bedrijven zo doorgevoerd, dat tal van bedrijven in moeilijkheden zou den komen, indien men een wille keurig aantal tuinderijen uit het ge heel wegneemt. De uitvoer van tuinbouwproduk- ten steeg vrijwel evenredig met het toenemen van het grasareaal. Het zeer kapitaalintensieve tuinbouwbe drijf van het Westland is moeilijk te verplaatsen omdat deze groenten- en fruitindüstrie sterk georiënteerd if op de zee- land- en luchtverbin- dingen „Europoort" Rotterdam. Ook werden de gunstige factoren, die tot de grote bloei van de tuin bouw in Zuid-Holland hebben geleid, belicht. Het zijn niet alleen klimato logische en bodemkundige factoren, of uit het oogpunt van waterhuishou ding en verkeer maar ook het ter plaatse aanwezig zijn van een zeer ontwikkelde ondernemers- en arbei dersstand. Op grond van dit alles, acht men het onmogelijk de Zuid-Hollandse tuinbouw in haar geheel te verplaat sen cn meent men, dat het van na tionaal belang Is om een hoogwaar dige, sterk ontwikkelde tuinbouw- ex port industrie juist in deze streek te houden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5