Nieuwe Foto koopjes „St. Antonius" had in I957 een jaar, dat reden tnt voldoening gaf KVP-candidaten voor de gemeenteraad van Leiden Minder vette varkens, méér kalveren op Leidse veemarkt Scherp Agenda van Leidse Raad JAN WOLFSLAG Bondsvoorzitter J* J* v- d. Veer gaf in afdeling een jaaroverzicht NIET BEZORGING Laatste Berichten WOENSDAG 15 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT Levendige ledenvergadering in de Jacnbazaal Uit de opkomst voor de ledenver gadering van de KVP gisteravond in de Jacobazaal van de Burcht bleek duidelijk, dat vele leden levende be langstelling hebben voor de gemeen teraadsverkiezing. De zaal was tjok vol, er waren stoelen tekort. De can didates die straks in de verkiezings molen zullen meedraaien, werden genoemd en besproken en omdat dit ongetwijfeld het agendapunt was, waarop de klemtoon lag, zullen we eerst de namen van de ra? 'leden-in - spe in alfabetische vol_ de laten volgen. Lijst van door het afdelingsbestuur gestelde kandidaten: J. M. van As- perdt (nieuw); K. F. de Bree; P. C. A. ten Broek; A. van Dijk; J. J. Klein (nieuw); M B. van der Klugt (nieuw) H. M. J. W. J. Kortmann, med. drs.; J. C. J. Lambermont (nieuw); J. Lij ten (nieuw); S. Menken; P. B. H. Oostdam (nieuw); Mr. J. van de Poel (nieuw); C. P W. Schinck (nieuw); J. W. J. Wiertz, ec. drs. (nieuw). Niet ten onrechte noemde de voor zitter van de KVP-afdeling deze ver gadering een van de belangrijkste avonden van dit seizoen. Hij deelde mee, dat de wijzigingen in het regle ment, die in de voorgaande vergade ring zijn vastgesteld ook door het kringbestuur zijn goedgekeurd. Vol gens dit gewijzigd reglement zullen de verkiezingen dus geschieden. Hij deelde voorts mede, dat de heren A. van Dijk en A. C. H. Speel hun man daat als afgevaardigden in de kring vergadering ter beschikking hebben gesteld. De heer Speel heeft boven dien zijn mandaat in het bestuur van de KVP-afdeling ter beschikking ge steld. De heer Vijverberg dankte de heer Van Dijk, die als woordvoerder voor Leiden in de kring veel heeft gedaan voor de afdeling. De heer Speel dankte hij voor de activiteit, die deze in de vele jaren van zijn lid maatschap als bestuurslid en als af gevaardigde heeft ontplooit. In de volgende ledenvergadering zal de verkiezing van één bestuurslid van de afdeling en twee afgevaardigden voor de kring plaats vinden. Het bestuur stelde als candidaten voor de afvaar diging voor: mej. M. Noordman, raadslid, en de heer A. van Leeuwen, penningmeester van het afdelingsbe stuur. Propaganda. De voorzitter kondigde een leden werfactie aan. Men streeft naar 200 nieuwe leden, maar het bestuur is van mening, dat er wel 800 nieuwe zieltjes gewonnen kunnen worden. De heer Meerpoel zorgde voor de verrassing van de avond door na een bezielde redevoering, gevolgd door een rondgang met de hoed, een be drag van 277.05 bij elkaar te' collec teren voor het verkiezingsfonds. Hij hield deze rede op uitnodiging van het bestuur en zei o.m., dat het voor de KVP niet op de eerste plaats gaat om materiële zaken, ook al zijn deze zeer belangrijk, maar om innerlijke waarden, om de geestelijke overtui ging. Daarom is het van belang, dat de partij een in in haar overtuiging en deze gedachte werd gesymboli seerd in een door hem ontworpen af fiche, dat hij ter bestudering het be stuur aanbood. „Eenheid maakt sterk" tegen de invloeden van buiten. Eenheid wil ook zeggen overleg, op dat de verschillende groepen in het katholiek volksdeel elkaar leren be grijpen en waarderen. Dank aan scheidende raadsleden. Tegen het eind van de vergadering sprak de voorzitter dankwoorden tot de raadsleden mej. Noordman, en de heren Aalders en De Hosson om het goede werk, dat zij voor de KVP heb ben gedaan. „Als ieder lid slechts één tiende zou doen wat zij gedaan heb ben, zouden we een bloeiende partij hebben", aldus de heer Vijverberg. De heer Aalders bracht dank voor deze vriendelijke woorden. Na de rondvraag, die nogmaals het belang van eenheid en activiteit in het centrum van de belangstelling plaatste, sloot de voorzitter om half twaalf deze Lijeenkomst. De verga dering van de adviescommissie vindt plaats op 30 januari a.s. Het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera heeft om mede werking verzocht voor de inrichting van een negende klasselokaal, in verband met het huisvesten van een derde tweede klasse, die wegens uit breiding van het aantal leerlingen aan de school voor u.l.o. aan het Le vendaal moet worden gevormd. Het schoolbestuur ziet zich genood zaakt de nieuwe klasse tijdelijk on der te brengen in een zolderlokali teit van het klooster aan de Hoge- woerd. De kosten van de inrichting zullen naar raming ƒ3.500.— bedragen. In verband met de investeringsbeper king kan het besluit tot het verle nen van de medewerking voorhands slechts worden uitgevoerd voor zo ver daarmede niet langer kan wor den gewacht. Voor deze onmiddellij ke behoefte is naar raming 2.350. nodig. In 1957: POTLOOD en GEEST Van de markt, en havendienst te Leiden ontvingen wij het volgende vergelijkend overzicht over 1956/57 van de veemarkt: Vette koeien Vare koeien Melkkoeien Stieren Vette/Gras kalveren 2373 3605 +1232 Nuchtere kalv. 8546 7697 849 Varkens 1864 1998 134 Biggen en 1956 1957 of aantal aantal aantal 13460 13803 343 6242 6551 309 3970 3509 461 526 300 226 24198 24163 35 Schrammen 40619 47312 +6693 Schapen 82487 83389 902 Geiten 859 746 113 Paarden 70 48 22 161016 168958 +7944 (4,9%) Vette varkens 12338 —2342 173354 178954 +5602 (3,2%) De cijfers laten duidelijk zien dat 1957 om bijvoorbeeld de vette var kens geen gunstig jaar is geweest. Ook de melkkoeien, stieren, nuchtere kalveren, geiten en paarden gingen in aanvoer achteruit. Opvallend daarentegen is de vooruitgang van de aanvoer van biggen en kalveren. De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 20 januari a.s. te 2 uur. De te behandelen onder werpen zijn o.m. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Storm Buij- singstraat (M. Dubbeldeman). Benoeming van een hoofdleidster aan de openbare kleuterschool aan de Haverstraat en van een hoofd leidster aan de openbare kleuter school aan de Da Costastraat; resp. de dames Wendt en Laman. Voorstel inzake het verlenen van ontslag aan dr. H. Zwanenburg, de heer D. de Hart, tijdelijk leraar aan het Gymnasium en een tijdelijk le raar aan de Hogere Burgerschool voor Meisjes met 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjesschool. Voorstel inzake het vaststellen van het bedrag, dat per leerling voor de openbare scholen, onderscheidenlijk voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor het jaar 1958 beschikbaar wordt gesteld. Voorstel inzake het vaststellen van het getal wekelijkse lesuren, gedu rende hetwelk in het jaar 1958 aan de openbare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid la ger onderwijs vakonderwijs zal wor- uen gegeven. Preadvies op het verzoek van het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera om medewerking voor het inrichten van een negende klasse lokaal ten behoeve van de r.k. school voor u.l.o. aan het Levendaal. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Stichting Rooms- Katholieke Scholen om medewerking voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan de boommarkt 1.800, Preadvies op de verzoeken van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king voor het aanschaffen van leer middelen ten behoeve van de zesde klasse der scholen voor gewoon la- ELKE DAG Foto ciné Breestraat 123 Haarl.str. 102 Advertentie) No. 510. Horizontaal: 1. wiersoort, 4. nummer (afk.), 6. teleurgesteld, 7. deel van een schip, 9. meisjesnaam, 10. water in Z. H., 12. voorzetsel, 13. stad in Frankrijk, 16. rechten inbe grepen (afk.), 17. water in Friesland, 19. uitvinding, 22. rund, 23. boomloot, 24. muzieknoot, 25. aardworm, 27. voorheen (Lat.), 29. muzieknoot, 30. gezellig. Verticaal: 1. jaar (Lat.), 2. lid woord (Fr.), 3. hoofdpersoon van een roman van Swift, 4. heden, 5. voorgeschreven kerkgebruik, 6. het kleinste der Nederl. Eil. boven de Wind, 7. ton voor regenwater, 8. voornaamwoord, 11. en omstreken (afk.), 14. lijkvaas, 15. keurig, 18. taaie aardsoort, 19. gemalin van Osiris, godin der vruchtbaarheid, 20. voegwoord, 21. bloem, 22. voorzetsel, 26. voedsel, 28. afkorting van lute- tium. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 509. Horizontaal: 1. pet, 4. alm, 6. troef, 9. op, 11. are, 12. V. E., 13. re, 15. ar, 16. Pannerden, 17. as, 18. ed, 19. om, 20. sta, 22. el, 24. stunt, 26. ere, 27. elf. Verticaal: 1. pro, 2. t.t., 3..Norber- tus, 4. af, 5. moe, 7. ra, 8. Ee; 10. praam, 12. vrede, 14. Ens, 15. adé, 19. ode, 20. st., 21. An, 23. lof, 24. Se, 25. te. De eerste vergadering dit jaar van' de afd. Leiden van de R. K. Bond van Hotel-, café- en restaurant geëmployeerden „St. Antonius", in café-restaurant „De Kroon" gehou den, kon zich niet in een zo groot aantal bezoekers verheugen, doch zoals de geest adviseur, kap. J. de Jong in zijn toespraakje zeide de waarde ligt niet altijd in het groot aantal aanwezigen, maar in het ge halte. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer Fr. Goddijn, waar in hij de bondsvoorzitter, de heer J. J. v. d. Veer en de adviseur hartelijk welkom heette, herinnerde hij aan de geslaagde viering van het 25-jarig bestaan der afdeling en aan het tot standkomen van de C.A.O. in het bedrijf. De heer J. J. v. d. Veer gaf hierna een overzicht over de resultaten in het afgelopen jaar en zeide geweldig tevreden te zijn over hetgeen op sociaal en economisch terrein was bereikt. Op 19 febr. trad de nieuwe C.A.O. in werking en reeds zijn nadien een viertal aanvullende besluiten hierop verschenen. Daardoor werd: 1. het „kort verzuim" scherper gesteld; 2. idem de tronkregeling: 3. idem de berekening van het percentage voor de verkoop van sigaren, cigaretten en chocolade, hetgeen vooral voor de stationsrestauraties van belang is; 4. Duidelijk gesteld werd de uitkering, die de werknemers voortaan van de werkgevers ontvangen, nl. 10% boven de wettelijke uitkering. De A.O.W. eiste veel besprekingen, doch de resultaten zijn zeer bevredi gend geweest, want 5,6 van het garantieloon 10 wordt door de werkgevers betaald en voor 6,75 de werknemer aansprakelijk. De huurcompensatie voor personeel op vast salaris is thans tot tevreden heid geregeld. Voor de mensen, die op garantieloon werken, wordt de compensatie berekend over het ga rantieloon, hetgeen hierop neerkomt, dat wanneer hij boven zijn garantie loon verdient, de huurcompensatie niet uitgekeerd wordt. Wat de Beroepskaarten betreft, werd het in 1957 zo geregeld, dat deze nu ook kunnen worden aan gevraagd voor diverse andere be roepen in het bedrijf. Ook dit jaar werd de opleiding voor serveerster en kamermeisje weer begonnen Deze cursus, gegeven door de S.V.H., duurt 15 weken ge durende 2 lesdagen per week, waarbij vooral aandacht wordt geschonken aan het algemeen vormend onder wijs, de hygiëne en het vak-technisch onderwijs. Spr. memoreerde voorts de reorga nisatie van het Bedrijfsschap. Dit is de eigenlijke voortzetting van de Woltersom-organisatie uit de oorlog. De vrije organisaties die na die tijd haar eigen taak weer konden op nemen hebben de apparatuur op nieuwe leest geschoeid wardoor het bedrijfsschap met kleinere bezetting kon gaan werken. Het plan „vaste lonen" trekt ook internationale aandacht Het plan tot doorvoering van vaste lonen in het Horeca-bedrijf blijkt ook internationaal een rol te zullen gaan spelen. In een op 29 januari a.s. in Brussel te hou den vergadering van het I.C.V. (de Internationale Federatie van chr. bonden van arbeiders in de voedings- en genotmiddelen- bedrijven, tabaksbewerkers en Horeca-personeel), waarin ver tegenwoordigd zijn de vakbonds bestuurders van België, Frank rijk, Duitsland, Oostenrijk, Zwit serland en Nederland, zullen de Nederlandse vertegenwoordigers van de Ned. Kath. Bond „St. Antonius", de heren J. J. v. d. Veer en W. J. L. v. d. Bol, een referaat over dit onderwerp hou den. Op deze bijeenkomst zal tevens aan de orde worden ge steld 't vraagstuk van de sociale verhoudingen van de buiten landse arbeiders in België tijdens de deze zomer te houden wereld tentoonstelling in Brussel. De installatie van de Ruteck's Ondernemingsraad betekent de eerste stap in de goede richting en aan de verwezenlijking van een Productivi- teitscentrum werd ook in 1957 flink gewerkt. De taak ervan zal later nog nader worden omschreven doch vast staat evenwel reeds, dat men hierdoor zou komen tot uitstekend researoh-werk in de bedrijfstak, waardoor men ver schillende gegevens kan verzamelen, vereenvoudiging van de gecompli ceerde administratie kan invoeren, de productiviteit kan opvoeren en ten slotte bij bouw van nieuwe H.C.R.- bedrijven of bij herbouw belangrijke adviezen kan verstrekken. Ook de Werkclassificatie nam een aanvang, waarbij de mogelijkheid werd bezien ook hier efficiënter te gaan werken. T.a,v. de arbeidstijd werd bereikt, dat men nu i.p.v. 55 uur per week 106 uur per 14 dagen moet werken, terwijl vanaf 1 januari j.l. 17 vrije zondagen in het arbeidsschema zijn opgenomen. In het Bioscoopbedrijf heeft de A.O.W. noch de Huurcompensatie moeilijkheden opgeleverd, de vacan- tiedagen en -toeslag werden ver hoogd en het 10-jarig bestaan van de Technische Commissie in het bedrijf werd herdacht. Veel werk werd hier gemaakt van de operateursopleiding. Tevens kwam 'n voorontwerp Werk tijden/besluit tot stand want nog altijd valt men in dit bedrijf niet onder de Arbeidswet. Tenslotte zeide de bonds- voorziter verheugd te zijn te kunnen mededelen dat het bedrijfspensioen voor dit bedrijf met ingang van 1 jan. in werking is getreden en verplicht gesteld voor hen, die onder de loon regeling van het bioscoopbedrijf val len. Naar aanleiding van dit jaarover zicht werden nog enkele vragen ge steld, waarna kap. de Jong zijn vijf- minuten-preekje hield, dat werd ge volgd door een korte uiteenzetting over het nieuwe plan: „Naar vaste lonen in het gehele Horecabedrijf" Dit veelomvattende onderwerp werd in algemene trekken gunstig door de aanwezigen ontvangen; en kele inlichtingen, die meer de details raakten, werden gevraagd en door de bondsvoorzitter gegeven, waarna de vergadering zich in principe uitsprak voor het doorvoeren van de vaste lonen. SCHOOL VOOR SLECHTHORENDE EN SPRAAKGEBREKKIGE KINDEREN Het bestuur van de Stichting Christelijk Orthopaedagogisch Insti tuut voor Leiden en Omgeving, wenst van de gemeente medewerking aan de stichting van een bijzondere school voor buitengewoon lager on derwijs aan slechthorende en spraak- gebrekkige kinderen. Over de wenselijkheid van de stichting van een school, als boven bedoeld, hebben b. en w. de advie zen ingewonnen van deskundigen op dit terrein. Op grond van deze ad viezen en gelet op de bereidverkla ring, afgegeven door de Staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen een rijksbijdrage voor de te stichten school te verlenen, menen b. en w. dat de medewerking behoort te worden verleend. Over de plaats van de school, waarvan de bouw, mede in verband met de huidige financieringsmoeilijk heden, voorlopig wel niet zal kunnen worden verwezenlijkt, zal men zich nader beraden. Voorlopig kan zij worden gehuisvest in een drietal lo kalen van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hoge Mors- weg 12. SLACHTHUIS GEMODERNISEERD De slachttechnische inrichting van de slachthal voor groot vee van het Openbaar Slachthuis voldoet niet aan de eisen, welke daaraan thans moe ten worden gesteld; zij verkeert bo vendien in zodanige toestand, dat in grijpende en kostbare voorzieningen zouden moeten worden getroffen. In het midden van het vorige jaar heeft de Directeur van het Openbaar Slachthuis een plan ontworpen tot algehele modernisering van de slachthal voor groot vee. Dit plan werd aanvankelijk in verband met de bestedingsbeperking aangehouden. De inrichting vertoont echter thans zodanige gebreken, dat het niet lan ger verantwoord is de vernieuwing uit te stellen. De kosten van deuitvoering van het plan worden op 120.000.ge raamd. Bij eventuele NIET BEZOKGINC. van De Leidse Courant gelieve O te tefonisch te reclameren alleen nam mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE ger onderwijs aan de Van Vollen- hovenkade en de Oosterstraat (1400 gulden). Voorstel inzake het vaststellen van het bedrag, dat per leerling voor de openbare school voor buitengewoop lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen voor het jaar 1958 be schikbaar wordt gesteld. Voorstel inzake het vaststellen van het getal wekelijkse lesuren, gedu rende hetwelk in het jaar 1958 aan de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs aan zwakzin nige kinderen vakonderwijs zal wor den gegeven. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Stichting Christelijk Orthopaedagogisch Instituut voor Leiden en Omgeving om médewer- king voor de stichting van een school voor slechthorende en spraakabrek- kige kinderen. Voorstel inzake het vaststellen van de bedragen der vergoedingen in de exploitatiekosten, waarop de bestu- ren van de bijzondere kleuterscholen j over 1956 aanspraak hebben. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van i het treffen van enige voorzieningen aan de centrale verwarming van het' Stadhuis. J Voorstel inzake verhoging van de bij raadsbesluit van 24 mei 1954, no. 96, verleende bijdrage in de kosten van restauratie van de voorgevel van 1 het pand Rapenburg 48. Voorstel inzake ruiling van grond, I gelegen nabij de Trekvliet in het| uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest" i met de N.V. „Hollandsche Construe-' tiewerkplaatsen". Voorstel inzake het aankopen van I een perceel grond, gelegen ten noor den van de Voorschoterweg. (Fabriek Zaalberg N.V.). Voorstel inzake het aankopen van een strook grond en water, gelegen nabij de Jacob Catslaan voor 15.—. Voorstel tot het verlengen van de termijn van ontruiming van de on bewoonbaar verklaarde woningen Baatstraat 1 en 3. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleningen gedurende het eer ste kwartaal van 1958. Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente v<?or het dienstjaar 1957 en de begroting voor dat dienstjaar van de Gemeentelijke Reinigingsdienst. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente en de reke ningen yan de takken van dienst over 1955. Voorstel inzake het oninbaar ver klaren van een aantal bedragen, welker ontvangst in de gemeente rekening 1956 zou moeten worden verantwoord en van enkele vorde ringen van takken van dienst. Voorstel inzake het aangaan van overeenkomsten tot levering van elektrische energie aan een aantal gemeenten. Voorstel inzake het vaststellen van een verordening, betreffende de levering van gas en Van een ver ordening betreffende de levering van elektrische energie door de Stede lijke Fabrieken van Gos en Elek triciteit. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de vernieuwing en modernisering van de slachttechnische inrichting van de slachthal voor groot vee van het Openbaar Slachthuis. Voorstel tot het goedkeuren van de begroting voor het jaar 1958 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Voorstel inzake het structuurplan voor Leiden en omgeving. Telderskade verbonden met Rijn- en Schiekade Om een goede verbinding van de omgeving Meerhof en 5 Meilaan met het stadscentrum te bewerken zijn b. en w. van Leiden van plan een weg aan te leggen, die loopt van de Tel derskade over de spoorwegovergang naar de Rijn en Schiekade. Het plan voor het aanleggen van een voetgan gerstunnel onder de spoorweg komt hierdoor te vervallen, evenals het ontworpen voetpad langs de Spoor- sloot. Te zijner tijd zal dit voorstel in de Leidse raad behandeld worden. Een grondruiling met de H.C.W. is hier voor noodzakelijk. Door deze, rui ling kan tevens aan het industrieter rein van de Toll. Constructie Werk plaatsen een definitieve vorm gege ven worden. CENTRALE VERWARMING STADHUIS In de zitting van 14 oktober 1957 heeft de Leidse raad een voorstel aangenomen van de heren J. van Iterson, P. C. A. ten Broek en J. G. Havens, om het voorstel van het college, inzake de centrale verwar ming van het Stadhuis, van de agen da voor die vergadering af te voe ren, teneinde b. en w. in de gele genheid te stellen omtrent de beide in het voorstel genoemde plannen het oordeel te vragen van het Cen traal Technisch Instituut T.N.O. Gevolg gevend aan het besluit hebben zij de plannen aan het In stituut voorgelegd, met verzoek zijn advies kenbaar te maken. Het insti tuut heeft hieraan bij schrijven van 9 december 1957 voldaan. Blijkens dat advies acht het in stituut het plan van het adviesbu reau P. W. Deerns n.v. het meest gewenst om tot uitvoering te ko men. B. en w. handhaven derhalve het voorstel. Aangezien de twee voor oliestook geschikte ketels, tengevol ge van de langdurige behandeling van deze aangelegenheid, nog niet konden worden besteld, zullen thans echter, in plaats van twee, drie ke tels moeten worden hersteld, waar voor een krediet van 28.500 gulden nodig is. Vóór honderd iaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 14 Januarij 1858. ParijsDrie roofmoordenaars, die op 17 November 11. door het gerechtshof te Laon werden ter dood Veroordeeld, hebben op den 2den dezer hunne straf te Torieres ondergaan. Meer dan 30.000 menschen woonden de te- regtstelling van deze beruchte dieven en moordenaars bij. Te Rennes is een koopman gevangen genornen ,die eenige maanden geleden bij eene En- gelsche maatschappij eene ver zekering op zijn leven had ge nomen. Om zelf de 20.000 fr. te genieten, die aan zijne weduwe zouden zijn uitbetaald, had hij zich voor dood doen doorgaan. De som zou zijn uitbetald, doch de omstandigheden noopten de maatschappij om een agent naar de gewaande weduwe te zenden en haar eenige maanden uitstel te vragen voor de betaling der som. De agent was bij zijne komst niet weinig verwonderd den gewaanden doode levend te vinden, en heeft eene klagt te gen hem ingedient. Regering antwoordt de heer In 't Veld Op de vragen van het Eerste Ka merlid mr. In 't Veld betreffende on ze verhouding tot Indonesië heeft de regering het volgende geantwoord: De eerste vraag gaat uit van'de ver onderstelling, dat de Nederlandse regering thans een bijdrage zou kun nen leveren tot het tegengaan van een verdere verslechtering van de Nederlands-Indonesische betrekkin gen en tot het bevorderen van nor male betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Deze veronderstelling acht de regering ongegrond. De regering moge er aan herinne ren, dat ook de jongste verslechtering dezer betrekkingen het gevolg is van volstrekt eenzijdige handelingen van Indonesië, die lijnrecht in strijd zijn met gesloten verdragen, met de re gels van het internationale recht en met de eisen van redelijkheid, welke in het internationale verkeer tussen souverëine staten passen. De Indone sische regering is zich overigens vol komen bewust van het feit dat door haar de laatste weken tegen Neder land genomen maatregelen niet ver enigbaar zijn met goede Nederlands- Indonesische betrekkingen. Hoewel de Nederlandse regering in beginsel bereid blijft tot besprekin gen met Indonesië moet zij zich, ge zien de door Indonesië aangenomen houding, toch wel afvragen welke betekenis zulke besprekingen thans zouden kunen hebben. Nog zeer onlangs heeft de Indone sische minister van buitenlandse za ken, ook in het openbaar, verklaard, dat eventuele besprekingen niet zou den kunnen gaan over het ongedaan maken van de anti-Nederlandse maatregelen, confiscaties etc., welke generlei verband zouden houden met de Nieuw-Guinea-zaak, en dan ook vroeg of laat toch zouden zijn geno men, maar slechts over de overdracht van de souvereiniteit over Neder lands Nieuw-Guinea aan Indonesië. Gezien het bovenstaande acht de regering het niet opportuun een ini tiatief te ontwikkelen als in deze vra gen bedoeld. AUTO TEGEN TREIN OP ONBEWAAKTE OVERWEG TWEE DODEN Twee personen zijn om het leven gekomen, nadat op een onbewaakte spoorwegovergang tussen Vorden en Zutphen een trein in botsing was ge komen met een personenauto. De trein die om 11.54 uur uit Winters wijk was vertrokken en om 12.34 u. in Zutphen had moeten aankomen, werd ernstig beschadigd; de auto werd vernield. Het baanvak tussen Vorden en Zut phen, waar enkel spoor ligt, is ge stremd. De reizigers worden met bus sen vervoerd. VLIEGTUIG VAN „CHANNEL AIRWAYS" MAAKT NOODLAN DING. Een vliegtuig van de Engelse maat schappij „Channel Airways", dat van Rotterdam naar Southend op weg was, heeft woensdagochtend op het strand van Dungeness in het graaf schap Kent in de mist een noodlan ding moeten maken. De piloot werd zwaar gewond, maar de vijf passa giers zijn er heelhuids afgekomen. Het waren naar men ons bij informa tie van de zijde van „Channel Air ways" te Rotterdam mededeelde, al len Nederlanders. Zij zijn ongedeerd. ELECTRICITE1TSBEDRIJF ZUID-HOLLAND De inschrijving op de 7.000.000.6 pet 25 jarige obligaties ten laste van de N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid-Hol land te 's-Gravenhage is zodanig ge weest, dat sleohts op een uiterst ge ringe toewijzing gerekend mag wor den. (De lening was totaal groot 10.000 000, waarvan reeds 3.000.000 op inschrijvingsvoorwaarden was ge plaatst.) DR. JOS JANSSEN Dr. Jos Janssen, die onder auspi ciën van de universiteit van Pisa, enige maanden in de Soedan verbleef voor -Egyptologische onderzoekingen is gisteravond weer in Leiden aange komen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2