S)e CekióeSoti/tamt Wat is er gaande in de buitengewesten van Indonesië? Als een vliegtuig met 'n A-bom valt Ontstemming over verbod van ruilhandel STIJGENDE WERKLOOSHEID B. DE KONING Indonesië staakt pensioenbetaling Boelganins brieven Djakarta wijst protest af Statiefoto bij de opening van het Zweedse parlement Rassenstrijd leeft weer op EEN KRAKEND HUIS Bom ontploft niet Wu tót qoerfbop! HOE DINSDAG 14 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14308 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 HEEFT SUMATRA ER NU GENOEG VAN? directeur: CM.» HAMERS VEI. J3 Hoofdredacteur- L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015', Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Geruchten over afscheiding van Sumatra Het Indonesische leger heeft maan dag bekend gemaakt „op zijn hoede te blijven tegen bewegingen, gericht op het verbreken van de integriteit van de republiek." In een door het legerhoofdkwartier uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de berichten over het vormen van een afzonderlijke staat Suma tra. Waarnemers in Djakarta achten het mogelijk, dat de centrale regering en de regionale leiders spoedig de „kaar ten op tafel zullen leggen", in ver band met het jongste besluit der re gering in Djakarta om de ruilhandel te verbieden. ONWETTIGE HANDEL. In de buitengewesten is n.L grote ontstemming gerezen over de order van premier Djuanda om de recht streekse ruilhandel met het buiten land te staken. Djuanda zei in zijn order, die dit weekeinde werd uitge geven, zelfs dat de strijdkrachten op- I-Iet gestadig oplopen van het werkloosheidscijfer tot 110.000 heeft zorg verwekt, omdat men hei melijk bevreesd is voor een algemeene economische crisis. De stijging der werkloosheid hoe onaangenaam ook voor degenen, die er persoonlijk bij betrokken zijn heeft echter nog geen onrustbarend peil bereikt. Zij is het gevolg van het door werken der bestedingsbeperking, wel ke mede beoogde een ontspanning van de arbeidsmarkt en een verla ging van het productie-niveau, toestand was zó geworden, dat de re gering moest ingrijpen, wilde de ge hele economische situat.e 'van ons land niet ontredderd raken. De bestedingsbeperking heeft thans doorgezet, te beginnen met de bouw en metaalnijverheid, die het eerst ge troffen werden door de van de over heid uitgaande beperking en vervol gens in andere sectoren. De beste dingsbeperking heeft bovendien een psychologische uitwerking gehad op de ondernemingslust van het particu liere bedrijfsleven en ook op de uit gaven van de bevolking individueel. Zijn deze psychologische gevolgen reeds moeilijk te controleren, een om vangrijker en eveneens niet onmid dellijk met. cijfers te onderkennen overweging is, of er ook sprake is van een conjucntuur-daling. De regering heeft doorlopend „de vinger aan de pols" om na te gaan, of de ontwikkeling van de situatie, in 't bijzonder van het werkloosheidscijfer door het evenwicht heen slaat. De maatregel tot verruiming van het goedkeuringsbeleid voor kleine bouw werken, gisteren genomen, is een te ken van een veranderde, door de nieuwe omstandigheden geboden tac tiek, waarop ook de arbeiders-orga nisaties hebben aangedrongen. Het is in ieder geval geruststellend te weten, dat de, regering, die zo in grijpend te werk ging met de beste dingsbeperking, de gevolgen ervan nauwlettend volgt en niet zal schro men om een stijging van de werkloos heid o.a. door versnelling van overheidswerken te voorkomen. Niet onmogelijk is, dat o.a. door stijging der seizoenswerkloosheid een normaal verschijnsel het werk loosheidscijfer nog zal stijgen, maar er behoeft daarbij niet meer veront rusting te ontstaan dan reeds is ge wekt een verontrusting, welke door de regering wordt gedeeld. GRATIS KOOPUUr MAANDAG: voor Katwijk en Noordwijk van 9.3010 uur stempel 2; van 22.30 uur stempel C. Voor Leiden en Rijnsburg van 22.30 uur stempel C. Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT U R IJ K dracht hadden gekregen een einde aan de onwettige handel te maken. Het socialistische blad Pedoman vroeg zich gisteren af hoe Djuanda dacht aan zijn order kracht bij te kunnen zetten. Het blad waarschuwt dat maatregelen om een einde te ma ken aan de ruilhandel, Indonesië in groot gevaar zouden brengen en de republiek uiteen zouden doen vallen. Het parlementslid Djody Gondoku- sumo beschuldigde Engeland er giste ren van het internationale recht te schenden door de ruilhandel van de buitengewesten met Singapore toe te laten. Premier Djuanda heeft giste ren een onderhoud van meer dan een uur met de Britse ambassadeur in Djakarta gehad. De chef-staf van het leger, Nasu- tion, heeft gisteren een langdurige conferentie gehad met de waarnemend president Sartono. Vorige week had Nasution een geheime conferentie met militaire commandanten over de situatie in O.-Indonesië. De militaire commandant van' de Molukken, in Oost-Indonesië, overste Pieters, ver trekt vandaag uit Djakarta om zich in Kairo bij het gezelschap van presi- den Soekarno te voegen. Hij zou Soë- karno's buitenlandse reis oorspron kelijk meemaken, maar hij bleef ach ter in verband met de ontwikkeling in het gebied van zijn commando. De reden, waarom hij nu spoorslags naar Kairo reist, is niet bekend ge maakt. EVACUé'S IN SINGAPORE. Van de 5.287 Nederlandse evacué's uit Indonesië, die tot dusver in Sin gapore zijn aangekomen, zijn er in middels alweer 4.446 naar Nederland doorgereisd. Op het ogenblik verblij ven nog 40 evacué's in de voor hen in Singapore ingerichte kampen. Op 27 januari a.s. worden weder om 800 Nederlandse repatriërenden uit Indonesië verwacht. Volgens het hoofd van de immigra tiedienst in Singapore heeft een aan tal evacué's toestemming gevraagd om zich blijvend in Singapore te mo gen vestigen. Het juiste aantal was deze ambtenaar niet bekend, „doch het waren er zeer veel". Hij zeide evenwel, dat onder geen beding toe stemming tot vestiging in Singapore zal worden verleend. Nederland past bij De Ned. ministers van Buiten landse Zaken en van Financiën ma ken bekend: De regering van de republiek In donesië heeft doen weten, dat met ingang van 28 december 1957 geen betalingen ten laste van de Indone sische geldmiddelen meer zullen plaatsvinden ter zake van de pen sioenen daarmede in aard overeen komende periodieke uitkeringen, als mede wachtgelden verschuldigd aan gewezen burgerlijke en militaire overheidsdienaren van Indonesië die van Nederlandse nationaliteit zijn. In verband hiermee heeft de mi nisterraad een analoge beslissing genomen als toen, ingaande 1 mei 1956, de Indonesische regering be sloot de onderwerpelijke uitkerin gen nog slechts voor een derde ge deelte ten laste van Indonesië te be talen. Bij wijze van voorlopige voor ziening zal van de zijde der Neder landse regering voor de betrokke nen worden bijgepast datgene, waar in de Indonesische regering in ge breke blijft, voor zover het gegaran- Vlieland - Opruiming Koopjes in hondenartikelen, vo gelkooien, bloembollen, enz. Nieuwe Rijn 50 bij 't Gangetje, Telef. 20824. Advertentie In officiële kringen in Den Haag, gevraagd naar het Nederlandse stand punt jegens de tweede brief van de Russische minister-president, heeft men er gisteravond op gewezen, dat het in deze brief door Boelganin over- genomer Kapacki-plan niet afzonder lijk kan worden gezien en niet los gemaakt kan worden van het alge mene vraagstuk van de Europese veiligheid. Het plan Kapacki voor ziet in de instelling van een gedemili tariseerde zóne in Europa. In deze kringen herinnerde men voorts aan de richtlijn van de eer ste Geneefse conferentie van 1955, inhoudende, dat er een duidelijke sa menhang van de Europese veiligheid met andere politieke vraagstukken. In de eerste plaats zo zeide men is één van deze andere politieke problemen de Duitse hereniging op grondslag van vrije verkiezingen, en Nederland is bereid voorstellen te be spreken binnen het kader van een zo danige politieke regeling. Bedorven vaccin In het Italiaanse plaatsje Albero- bello is een paniek ontstaan nadat ge bleken is, dat de vorige week meer dan 1200 kinderen met een bedorven vaccin tegen difterie zijn ingeënt. In het afgelopen weekeinde zijn vier kinderen overleden. De hele dag rijden ziekenauto's, be geleid door motorpolitie, heen en weer tussen Alberobello en Bari (een afstand van 55 km) om kinderen naar ziekenhuizen over te brengen. deerde pensioenen en wachtgelden betreft tot het gegarandeerde bedrag. Om administratief-technisohe rede nen kunnen de betalingen niet dade lijk worden aangepast en zullen dus de lopende betalingen nog korte tijd moeten warden voortgezet. Indien nodig zal verrekening later volgen. De pensioenen zullen thans volle dig door Nederland worden betaald en derhalve onderworpen zijn aan de Nederlandse loon- en inkomstenbe lasting; de Indonesische overgangs belasting is ter zake uiteraard niet meer van toepassing. De Indonesische regering heeft maandag het Nederlandse protest bij de Verenigde Naties over de acties tegen Nederlandse burgers en belan gen in Indonesië verworpen. In een brief aan de secretaris-ge neraal der V.N., Dag Hammars- kjöld, noemde de Indonesische ambas sadeur, Ali Sastroamidjojo, de Neder landse bewering, dat de Indonesische acties een uitdaging aan de V.N. in hielden: „een klaarblijkelijke ver draaiing van de feiten". „Het is niet Indonesië, maar Neder land, dat, in feite, voortdurend het gezag en het prestige van de V.N. heeft uitgedaagd door zich te verzet ten tegen een vreedzame regeling van een politiek geschil door onderhande lingen, in overeenstemming met de beginselen en doelstellingen van het handvest". „Daarentegen protesteert de Indo nesische regering tegen de voortge zette en onrechtmatige bezetting van haar nationale grondgebied door Ne derlandse bezettingstroepen in West- Irian", aldus de brief. Ter gelegenheid van de opening van het Zweedse parlement werd deze foto van het Zweedse koninklijke ge zin gemaakt, in het paleis te Stockholm. V.lji.r. zien we: prinses Margareta, prins Wilhelm, prinses Birgitta, ko ningin Louise, koning Gustaf Adolf, prinses Sybilla met voor haar kroonprins Carl Gustaf, prins Bertil, prinses Christina en prinses Desiree. OOK JAPAN IS HET ER NIET MEE EENS EX-KONING ZONDER WERK De 35-jarige ex-koning Michaël van Roemenië heeft ontslag genomen als verkoopleider voor Europa van een Amerikaanse fabriek van vlieg tuigonderdelen. De voormalige koning wil meer tijd besteden aan zijn gezin en ove rigens was er toch niet voldoende werk voor hem. DOOR ERVARING WIJS GEWORDEN De Amerikaanse marine en het Amerikaanse leger hebben besloten geen enkel gegeven te publiceren over de aanstaande lancering van hun kunstmanen, voordat deze kunst manen zijn afgeschoten, aldus ver neemt men in gezaghebbende krin gen in Washington. De kwestie van het al of niet toe laten van negerleerlingen op de scho len in bepaalde Amerikaanse staten is weer actueel geworden in de staat Georgia. De regering van deze zuide lijke staat heeft met dreigementen geantwoord op een aanklacht die door 28 negerleei;lingen is ingediend. DRESIDENT SOEKARNO is thans op bezoek bij president Nfesser. Twee figuren, die elkaar de hand kunen geven. Bij hem kan Soekarno zijn licht opsteken en ingewijd wor den in de fijne knepen van het naas ten. Nasser is de man, die het klaar meer dan 1 graad vorst. Ook in Zuid- Zweden, Denemarken, Duitsland en Polen is het voor de tijd van het jaar vrij zacht met temperaturen om het vriespunt. In Engeland kamt echter minder bewolking voor, waardoor daar de temperatuur in de nacht tot om streeks 4 graden onder nul daalde. De komende 24 aur blijft ons land onder invloed van de hoge druk met vrij veel bewolking en hier en daar mist en in de nacht temperaturen menu van da dag De leerlingen hebben zich bij een federale rechter beklaagd over het feit dat zij geen scholen voor blanken kunnen bezoeken, zoals in alle staten mogelijk moet zijn ingevolge de uit spraak van het Opperste gerechtshof. In de gehele staat Georgia is geen enkele school opengesteld voor ge kleurde leerlingen. De wetgevende vergadering van de staat heeft zelfs een reeks wetten aangenomen die in tegratie van de rassen op de scholen onmogelijk moeten maken. Eugene Cook, de procureur-gene raal van Georgia, heeft de twee advo caten, di* de zaak van de 28 neger- scholieren aanhangig hebben gemaakt, gewaarschuwd, hun klacht in te trek ken „in het belang van allen die bij Japan heeft vandaag kennis gege- de zaak betrokken zijn". ven van zijn verwerping van de re cente uitbreiding door Indonesië van zijn territoriale wateren boven de grens van twaalf mijl. Volgens wel ingelichte kringen heeft de Japanse vice-minister van buitenlandse za ken vandaag een nota van die strek king overhandigd aan de Indonesi sche consul-generaal. Zou de aanklacht niet worden inge trokken, dan zou er een voorstel aan hangig worden gemaakt om de wet volgens welke alle kinderen in Geor gia tot hun zestiende jaar onderwijs moeten genieten, in te trekken. Daarmee zou het mogelijk worden, middelbare scholen voor negerkinde ren te sluiten. In de Ver. Staten is onlangs een Amerikaanse bommenwerper met een kernwapen aan boord neerge stort zonder dat het wapen ontplofte meldde The New York Times giste ren. Het blad schreef dat dit het ant woord zou kunnen zijn aan de Brit ten „die zich zorgen maken, dat hun eiland vernietigd zal worden, indien een van de (Amerikaanse) bommen werpers met een atoombom zou neer storten." Volgens The New York Times kan vuur of een schok een atoombom niet tot ontploffing brengen in de toestand, waarin zo'n wapen zich gewoonlijk aan boord van een vlieg tuig bevindt. De bom kan aan boord van het vliegtuig op scherp worden gesteld, maar dit gebeurt alleen om een hoogst gewichtige reden. The New York Times schreef ver der dat het verongelukken van het toestel indertijd niet geheim gehou den is, maar gewoon als „routinebe- richt" is gepubliceerd. De persafdeling van het hoofd kwartier van de Amerikaanse lucht macht in Washington heeft medege deeld, op het ogenblik geen com mentaar te kunnen geven op het be richt. MERAPI WERKT Maandag kwamen stromen lava uit de vulkaan Merapi, op Midden - Java. Plannen werden gemaakt om ca 13.000 dorpsbewoners uit de om geving te evacueren. gespeeld heeft om het Suez-kanaal I stents weinig beneden het vriespunt, weg te pakken, het vol te gooien met obstakels en het weer schoon te la ten maken op kosten van de Ver. I Naties. Hij kan advies geven, hoe Soekarno Nieuw-Guinea kan 0 inpalmen en de Nederlan- 1 ders voor de kosten kan la- ten opdraaien. j Intussen begrijpen wij weinig van een president, die rustig zijn land verlaat juist in een tijd, waarin naar men zou menen zijn leiding meer dan ooit nodig is. De geruch-1 ten, welke thans over de stemming in de buitengewesten de ronde doen, I wijzen erop, dat er grote spanningen I bestaan, welke ieder ogenblik door BLIKGROENTEN In 4 minuten klaar op tafel I een verkeerde handgreep tot een ca- tastrophale ontlading kunnen komen. Zo'n verkeerde handgreep kon wel eens het verbod van Djakarta blijken te zijn om ruilhandel te dry ven met het buitenland. Door de onbesuisde maatregelen van de regering te Djakarta is het hele interinsulaire scheepvaartver- keer stil komen te liggen, met het' gevolg, dat er een acuut gebrek aan WOaCIi rijst is ontstaan, het hoofdvoedsel van 11 de Oosterling. De militaire leiding op n£>#* Sumatra (evenals trouwens op Ce- lebes en Borneo) gaat daarom kopra en andere inheemse producten ruilen VVC0I* l tegen rijst met het nabijgelegen Ma- lakka, de enig mogelijke basis, omdat Sumatra niet over dollars beschikt en men in Singapore weinig vertrou wen heeft in het Indonesische betaal middel. Maar dat is niet naar de zin van Djakarta en de ruilhandel wordt verboden; alle buitenlandse handel moet over de centrale regering gaan. De militaire commandanten in de buitengewesten zullen dit verbod waarschijnlijk wel aan hun laars lap pen, omdat zij weten, dat Djakarta geen enkel middel heeft om aan het verbod kracht bij te zetten. De rege-1 ,c T J ring kan op Java nauwelijks haar 1 15 Januan zon °P 8 42l onder 16.57; gezag handhaven, laat staan buiten I maan op 04'23; onder 13 22- Java. Maar het kan ook zijn dat dit ver bod de laatste druppel in de emmer is. De buitengewesten staan toch al los; nog één stootje en ze vallen he lemaal af. Wat er dan terecht komt van het „beheer" over de Nederlandse onder, nemingen? (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Vrij veel bewolking met plaat selijk enige motregen en hier en daar mist. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Morgenmiddag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Hoogwaterstanden 15 Jan. v.m. 11.20; n.b. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE Geen vorst van betekenis In de afgelopen 24 uur is de lucht druk boven bijna geheel Europa ver der gestegen. Een gordel van hoge druk strekt zich thans *uit van Rus land via het Oostzeegebied en onze streken tot nabij de Azoren. Een de- PD1Wi.mDq, pressie boven het Middel landse-Zee- I £?™*£FORT gebied vulde langzaam op. Deze sto- ring veroorzaakte echter in Zuid- Duitsland vrij veel regen en sneeuw Een depressie bij IJsland trok weg in de richting van Spitsbergen. In verband daarmede begint de lucht druk m Noord, en Midden-Scandina- vie weer langzaam te dalen Met een MALLORCA zwakke noordoostelijke wind dreef maandag mist en laaghangende be wolking ons land binnen. De nach telijke afkoeling werd daardoor sterk getemperd. Geen van de Nederlandse stations meldde de afgelopen nacht motregen regen zwaar bew. mist 1 ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bew. geheel bew. 3 j zwaar bew. 2 geheel bew. 3 half bew. 8 regen 3 mist -0 licht bew. 2 onbewolkt —3 geheel bew. 4 Korreltje Vit niet, maar waardeer.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1