S)e ftzidaeSou/fca/nt Eisenhower diende Boelganin van antwoord na «co» Eisenhower stelde voorwaarden B, DE KONING Duitse rederijen gaan Indonesië helpen Dr. Vondeling minister Defecte telex bracht wereld in opschudding Huizen van Nederlanders gevorderd het weer' directeur: C M v. HAMERS VELD Hoofdredacteur L C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 13 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14307 BUREAUX: PAPEN ORACH! 32 Slennedtiigd van BOELGANIN 5; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnemëntsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. f8.—Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50. President Eisenhower heeft met zijn langverwachte antwoordnota de domper gezet op het voorstel voor een topconferentie, die de Russische pre mier Boelganin hem vorige maand heeft gedaan. In zijn nota stemde Eisen hower in beginsel wel in met een topconferentie, maar onder twee voor waarden: 1. Ook de leiders der landen, waarover het gesprek zal gaan, moeten op de conferentie aanwezig zijn; 2. De ontmoeting moet tevoren langs diplomatieke weg terdege worden voorbereid, zowel via de normale kanalen als door de ministers van buitenlandse zaken. De Amerikaanse president verwerpt daarmee het sovjet-voorstel voor een uitsluitend Ame rikaans-Russische conferentie. VOORWAARDEN. Eisenhower doet vervolgens een aantal „voorstellen", die in feite neer komen op een serie voorwaarden, die voor de Russen, gezien hun negatieve houding, waarschijnlijk onverteer baar zullen blijken: de wereldruimte moet alleen voor vreedzame doeleinden worden ge bruikt, en niet voor het afschieten van raketten; Rusland moet beloven, zijn veto recht niet te gebruiken om vredesop- lossingen van de Veiligheidsraad te torpederen; Duitsland moet door middel van vrije verkiezingen worden herenigd „zoals wij in 1955 te Genève hebben afgesproken, en welke hereniging dringend noodzakelijk is"; Uitvoerig gaat Eisenhower in op de moeilijke ontwapeningskwestie. Er moet een verbod komen op „de thans onbeperkte produktie van kernwa pens" en de proeven met kernwapens moeten niet voor twee of drie jaar, maar voor onbepaalde tijd worden ge; staakt. „De bestaande wapenvoorra- den kunnen ook worden verminderd door ze op controleerbare wijze voor vreedzame doeleinden te gaan gebrui ken. Daar onze voorraden ongetwij feld groter zijn dan de uwe, zouden wij een grotere hoeveelheid dan u kunnen overhevelen". Ook moeten er stappen worden gedaan om te begin nen met de gecontroleerde en pro gressieve vermindering van conven tionele bewapening en troepensterk ten. Tenslotte moet er begonnen wor den met luchtinspectie als waarborg tegen de mogelijltheid van een plot selinge aanval. Controle noodzakelijk. De president zegt dat controle de hoofdzaak is bij al deze dingen. Dit hadden de Verenigde Naties als eer ste stap voorgesteld. „Daarom dring ik er op aan, dat deze eerste stap ge zet wordt", aldus de nota. De reeks voorstellen, die Boelganin GRATIS Kooouur Zaterdag van 99.30 uur stempel 1; van 12 tot 12.30 u. stempel 7. Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT U RIJK GOEMAAT (Advertentie: gedaan heeft in zijn brief van 10 de cember, worden door de president van onwaarde geacht of geheel afge wezen, omdat de daden die hierin worden voorgesteld onnodig zijn, om dat ze óf reeds bestreken worden door het handvest van de Verenigde Na ties, of omdat ze de werkelijke vraag stukken niet zouden oplossen. GUNSTIGE INDRUK. In de westelijke hoofdsteden Bonn, Parijs en Londen heeft Eisenhowers nota een zeer gunstige indruk gewekt. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken sprak van „een constructieve en van verbeeldingskracht getuigende bena dering van de betrekkingen tussen oost en west". In diplomatieke kringen te Mos kou is men slechts matig gestemd over het antwoord. Inzake Eisenhowers verwijzing naar de „goede wil van de Sowjet- Unie" merkt men in officiële Russi sche kringen op, dat de Russische re gering, zowel door haar herhaalde uitnodigingen voor een topconferen tie van regeringsleiders van de lan den van het Westen en het Oosten, als door de voortdurende verzekering van haar vredeswil en verlangen naar internationale ontspanning, er vol doende blijk van heeft gegeven, dat haar voorstellen oprecht gemeend zijn. Scheepvaart tussen de eilanden Westduitse scheepvaartmaatschap pijen hebben Indonesië ongeveer 130.000 ton scheepsruimte op charter- basis voor het verkeer tussen de In donesische eilanden aangeboden. Dit is gisteren in scheepvaartkringen in Hamburg meegedeeld. De onderhandelingen over het aan bod worden gevoerd tussen de Indo nesische ambassade in Bonn en ver tegenwoordigers van kleine rederijen. De scheepvaart tussen de Indone sische eilanden was tot nu toe in han den van Nederlandse maatschappij en. Aanvaarding van het West-Duit se aanbod zou niet alleen Indonesië te pas komen, maar ook de kleine Duitse scheepvaartbedrijven, die des winters weinig te doen hebben. De Indonesische ambassade in Bonn heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de West-Duitse regering voorne mens is Indonesië zo spoedig moge lijk technische en economische hulp te bieden. In augustus hebben beide landen een akkoord over de technische en economische hulpverlening onderte kend. Ambassadeur Zain vloog zondag van Düsseldorf naar Cairo, waar hij zal confereren met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, die in verband met het bezoek van president Soekarno in de Egyptische hoofdstad verblijft. Zain zal daarna naar Djakarta doorreizen en binnen twee tot drie weken naar Bonn terugkeren. Zal Parijs zijn troepen verminderen? Volgens het Parijse Zondagsblad „Le Journal du Dimanche" zou Frank rijk in de loop van dit jaar zijn troepensterkte met 15 procent 155.000 man verminderen. Het ministerie van defensie wilde geen commentaar op het bericht ge ven. Het zei, dat de cijfers voorko men in de ontwerpbegroting voor de fensie, die nog door het parlement be handeld moet worden. Functionarissen in Bonn hebben verklaard, dat noch Indonesië noch Nederland gevraagd heeft om de be middeling van Bonn. Geen Japanse schepen. De overeenkomst inzake het huren van Japanse schepen zal misschien niet doorgaan, omdat de Japanse firma's niet aan de Indonesische verlangens kunnen voldoen. NEDERLAND WIJST „NAASTING" VAN DE ZEE AF. Dr. ir. A. Vondeling, lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal, is bij Koninklijk Besluit van 11 jan. 1958 benoemd tot minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening De heer Vondeling is vanmorgen door H.IYL de Koningin op Soestdijk beëdigd. Dr. Anna Vondeling werd als land bouwerszoon geboren op 2 maart 1916 te Appelscha (gem. Ooststellingwerf Fr.) Zijn vader oefent een gemengd t bedrijf uit op de zand- en veenkolo- niale grond in de zuidoosthoek van Friesland. Nadat de heer Vondeling in 1934 het HBS-diploma behaalde aan de Rijks Hogere Burgerschool te Assen bezocht hij de Landbouwhoge school te Wageningen. Als student wat hij actief in het verenigingsle ven, o.a. in de vrijzinnig democrati sche jongeren organisatie. In de ja ren 1938/1939 bezocht hij de school voor reserve-officieren onbereden ar tillerie te Utrecht In september 1940 behaalde hij aan de landbouwhoge school het diploma landbouwkundig ingenieur (economische richting). In 1941 huwde de heer Vondeling met mr, Antomia Agnes van 't Hof. De heer en mevrouw Vondeling heb ben drie kinderen. Van 1940—1945 was dr. Vondeling landbouwkundige bij de provinciale dienst van Friesland (toegevoegd aan de commissie Noordoostpolder). In de oorlogstijd en vlak daarna was hij als journalist werkziaaim in de groep „Je maintiendrai". Hij was mede-op richter en hoofdbestuurslid van de Nederlandse Volksbeweging. Sinds 1945 is de heer Vondeling directeur van de „Coöperatieve Cen trale Landbouwboekhouding" te Leeuwarden, een accountants- en be lastingsadvieskan toor. Na de kamer verkiezingen van 1946 deed hij op juli zijn intrede in het parlement Koningin Elisabeth van België op reis De Nederlandse zaakgelastigde in van Tweede Kamer voor de Koningin Elizabeth van België Is vrijdagmiddag voor een verblijf van Djakarta heeft in opdracht van de pa^ij van de Arbeid, waar hy zich drie weken per vliegtuig uit Brussel naar Belgisch Kongo vertrokken. In regering een nota overhandigd aan vele jaren specialiseerde in agrari- Kongo zal de koningin o.m. aanwezig zijn bij de onthulling van een ge- het Indonesische ministerie van Bui- zaken. Voorts verwierf hij als denkteken voor koning Albert in Albertstad. De foto laat zien hoe koning tenlandse Zaken, betreffende de In donesische verklaring over de terri toriale wateren rond de Indonesische archipel. In de nota wordt gezegd, dat Ne derland deze eenzijdige maatiwge-l niet kan erkennen en niet beschouwt als bindend voor Nederlandse onder danen, schepen en vliegtuigen. De Indonesische maatregel is in strijd met de regelen van het volken, recht betreffende de vrijheid van de zee en de maximale omvang van ter ritoriale binnenwateren, aldus de Ne derlandse nota. publicist en radiospreker bekend heid. In 1948 promoveerde de heer Von deling aan de landbouwhogeschool op een proefschrift „De Bedrijfsver- gelijkking in de landbouw" (een economisch-statistische studie). Hij is lid van het hoofdbestuur van de Paftij van de Arbeid, voorzitter van die stichting „Friese Pers" (Leeu warder Courant en Friese Koerier), lid van de Zuiderzeeraad, voorzitter Leopold op Meisbroek zijn moeder naar het vliegtuig bracht. Men dacht aan tija" geschreven, dat men uit de ge gevens, verkregen door het experi ment met Laika, heeft kunnen vast stellen dat het organisme geen scha delijke invloed ondervindt van een De beste gaan het eerst Het hoofd van de Nederlandse di plomatieke missie te Djakarta, de heer H. Hasselman, heeft zaterdag een bezoek gebracht aan het'hoofd van het directoraat Europa van het van de Vereniging van Landbouw-' T»SpO0tnik*S6int£Q boekhoucfbureaus en bestuurslid van I dfe Nederlandse Verbruikcoöperaties I Door een defect aan een Russisch gedurende fangere"tïjd voortgezette 'telexapparaat hebben zaterdag over- toestand van gewichtloosheid, al ter wereld geruchten de ronde ge-1 daan. dat de Russen een nieuwe kunstmaan gelanceerd zouden heb- Dit nummer bestaat nit 8 pagina's ben. j Drie uur lang hadden tal van luis-1 een aantal woningen over te dragen terposten zaterdagmorgen signalen T_T/"\T"* - aan het dagelijkse commando van zijn opgevangen, die veel overeenkomst Mllr* staf. Alle sleutels van de huizen j vertoonden met de geluiden, die van ÏPÏÜEL Iüdj.e.nde eerste twee Russische kunstmanen' YVQrd( de huizen nog waren bewoond, moes ten de bewoners elders worden on dergebracht. In vele gevallen had de overdracht betrekking op meer dan de helft en dan nog de beste huizen van de Indonesische ministerie van buiten- Nederlandse firma's, aldus de Neder landse zaken, Lapian. De heer Hassel-1 landse diplomatieke vertegenwoordi- man heeft bij dat bezoek zijn bezorgd heid uitgesproken over de vordering van huizen van Nederlandse bedrij ven. De plaatselijke militaire comman dant van Djakarta '..ad kort geleden een brief gezonden aan Nederlandse firma's met de opdracht onmiddellijk MaagaCiegetA aan de [CuH aan ange emen In het Amsterdamse café van de heer A. Kramer, zelf met een lichaamslengte van 2.32 meter een van de langste mensen ter wereld, is zondagmiddag een Nederlandse K.LJVI., een „klub van lange mensen", opgericht, naar het voorbeeld van diverse andere landen. De foto laat zien hoe er een stoel aan te pas moest komen toen de adspirant-leden voor de oprichting van de klub moes ten worden gemeten om te zien of ze wel aan de ver eiste maat voor het lidmaatschap voer dames 179 en voor heren 190 centimeter kwamen. ging. Nagenoeg in al die huizen woon den Nederlanders. Op de dag waarop de Nederlandse firma's de brief ontvingen, merkte een Nederlander bij zijn thuiskomst, dat zijn huis al was overgenomen. Hij kreeg niet eens toestemming naar binnen te gaan om zijn eigendommen weg te halen. De secretaris van de Nederlandse kamer van koophandel te Djakarta heeft gisteren gezegd, dat honderden huizen te Djakarta ter waarde van vele miljoenen rupiah's moesten wor den overgedragen. Repatriëring op volle toeren Kringen van het Nederlandse con sulaat-generaal in Djakarta hebben aan de correspondent van het ANP medegedeeld, dat sinds het op volle gang komen van de repatriëring van Nederlanders uit Indonesië', nu een maand geleden, meer dan 3.000 Ne derlanders per week Indonesië ver laten. Tot dusver vertrokken er in totaal 13.000, terwijl er naar verwachting vóór het einde van deze maand nog 6.000 zullen vertrekken. Het afgelopen weekeinde vertrok het Engelse passagiersschip „Hima laya" met 775 Nederlandse evavué's aan boord, die rechtstreeks naar Rot terdam zullen reizen. Volgens genoemde kringen is er nog geen teruggang te bespeuren in het aantal Nederlanders, die binnen kort Indonesië wensen te verlaten. FUCHS OP BETER TERREIN. Dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse Zuidpoolexpeditie, heeft zon dag gemeld, dat hij vijftig km heeft afgelegd en nu nog ongeveer 325 km van de poon verwijderd is. Hij voeg de hieraan toe, dat het terrein beter werd en de temperatuur vijftien gra den Celsius onder nul bedroeg. Als hij met dezelfde snelheid blijft vor deren, zal hij tegen het volgende weekeinde de pool bereiken. tot de aarde doorgedrongen waren.' De signalen, die vooral in Noord- Europa maar ook elders, tot in Ca nada en Japan werden opgevangen,' waren krachtiger dam die van de Spoetniks, Wel kwamen ze over de-I zelfde golflengte. Later kwamen de deskundigen tot' de conclusie, dat de seinen afkomstig moesten zijm van een vast en niet van een bewegend station. De oplos sing werd tenslotte gebracht door de luisterpost van de Zweedse regering diie zei, dat de seinen afkomstig wa ren van een „op hol geslagen" Rus-1 sisch draadloos telexapparaat. Na drie uur zond het toestel weer duidelijke teksten in het Russisch uit. MAANREIS MOGELIJK Een spreker heeft voor radio-Mos kou inmiddels verklaard, dat het nu al mogelijk is alle technische proble men, die aan een reis naar de maan verbonden zijn, op te lossen, en dat het met behulp van een ruimtesta tion van het type-Spoetnik met ge wone brandstof mogelijk is naar de maam te vliegen. De reis zou 115 uur duren en in drie etappes gemaakt moeten worden, al dus de spreker. De Russische geleerde Fedorof heeft in het blad „Sowjetskaja A via. (Geldig van maandagavond tot dinsdangavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LICHTE VORST IN DE NACHT. Overwegend droog weer met j zonnige perioden, maar plaatse- lijk ook mist. Vannacht op de meeste plaatsen licht vorst en morgenmiddag iets lagere tem peraturen dan vandaag. Zwak ke wind. Lichte nachtvorst Sinds zaterdag is de luchtdruk boven West-Europa gestegen. Ook boven Scandinavië werd de lucht druk hoger. Daarentegen ontwikkel de zich boven het Middellandse Zee gebied een actieve depressie. Tussen deze storing en een nieuwe oceaan depressie bij IJsland komt een ver binding tot stand tussen het hoge- drukgebied boven Rusland en het maximum ten Noordoosten van de Azoren. De aanvoer van onstabiele lucht neemt daardoor snel af. De wind wordt zwak en in verband met opklaringen gedurende de nacht zal er op de meeste plaatsen lichte vorst voorkomen. De nachtelijke af koeling kan hier en daar mist doen ontstaan. Morgenmiddag zullen de temperaturen over het algemeen even boven het vriespunt zijn met uitzondering van plaatsen waar de mist geruime tijd zou blijven han gen. 14 Januari zon op 8.43; onder 16.56; maan op 03.13; onder 12.41. Hoogwaterstanden 14 Jan. v.m. 10.n.m. 10.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZiiRICH GENcVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA mist —1 sneeuw 1 zwaar bew. 1 mist 1 onbew. 1 onbew. 1 half bew. 4 zwaar bew. 2 zwaar bew. 1 geh. bew. 2 onbew. 1 sneeuw 2 licht bew. 4 lichte regen 3 lichte regen 3 geh. bew. 0 sneeuw 0 geh. bew. 0 licht bew. 6 geh. bew. 4 zwaar bew. 6 regen 7 weerlicht 2 half bew. 8 Korreltje Succes is een stemming. reis, niet een be-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1