S)e CaidóeSou/tamt Dulles niet gekant tegen besprekingen met de Russen Geslaagde proef met „Atlas" President Sukarno zoekt rust in een rusteloze reis Geruchten over Sumatra De boodschap in de fles vals verklaard Spoetnik III op komst? Bijval van het congres Er is nog spanning in Venezue'a Fuchs maakt weinig kans De moord op Marie Kriek B. DE KONING Buiïg weer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZRN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACB1 32 ZATERDAG 11 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14306 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Mits goed voorbereid De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft vrij dag te Washington op een perscon ferentie gezegd, niet gekant te zijn tegen besprekingen met de Sovjet unie. De veiligheid en de levensbe langen van de Verenigde Staten mo gen echter niet afhangen van Russi sche beloften zonder meer. Dulles zei niet te geloven, dat er binnen twee of drie maanden een topconferentie zal worden gehouden, tenzij een dergelijke conferentie be hoorlijk is voorbereid en redelijker wijze mag worden verwacht, dat zij lot een of ander gewenst resultaat zal leiden. De jongste brief van de Russische minister-president, Boelganin, is een herhaling van eerder gedane voor stellen, aldus Dulles. Boelganin heeft ermee beoogd de state of the union van president Eisenhower in de schaduw te stellen. De betekenis van Boelganins brief is meer het tijdstip van overhandi ging dan de inhoud, zo zei de Ame rikaanse minister. Verder zei hij het, ondanks de ne gatieve Russische houding na de Na- vo-topconferentie, waarschijnlijk te achten, dat er nieuwe ontwapenings besprekingen zullen worden gehou den. De Sovjet-Unie heeft zich losge maakt van de behandeling van de ent wapeningskwestie door de Ver enigde Naties, maar Dulles zei te ge loven, dat er een onweerstaanbare druk op de Russen uitgeoefend zou worden, zodat zij toch weer aan on derhandelingen zullen gaan deelne men. De Sovjet-Unie heeft de propa ganda tot een veel hogere graad ont wikkeld dan de Verenigde Staten. Haar regering, aldus Dulles, spreekt vaker en misschien welsprekender en hartstochtelijker over vrede, maar wanneer het om daden gaat, vindt men een leegte. Op het proefterrein te Cape Cana veral in de Amerikaanse staat Flo rida is gisteren weer een ballistische raket van het type „Atlas" afgescho ten, de vierde in de lopende reeks. Het is de tweede keer dat het lan ceren van een „Atlas" met succes is geschied. De twee andere malen mislukte de poging. De draagwijdte van deze raketten is 8.060 kilometer. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld, dat de raket zijn doel heeft bereikt. Het be trof een proef voor een beperkte af stand. Mindszeiity's secreta ris krijgt levenslang De vroegere secretaris van kardi naal Mindszenty, de 65-jarige pries ter Egon Turcsanyi, is gisteren in Boedapest tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Hij zou zich hebben schuldig ge maakt aan contra-revolutionaire ac tiviteiten tijdens de opstand van '56. Vijftien andere r.-k. priesters, stu denten in de theologie en een leek, kregen gevangenisstraffen tot een maximum van tien jaar. Het proces tegen al deze mensen was op 3 december begonnen. Het eerste ervan was openbaar, maar la ter werden de pers en het publiek uit de rechtsaal geweerd. Ook de uit spraak geschiedde achter gesloten deuren. Joegoslavische wa pens voor Indonesië De Indonesische militaire missie die sinds zondag in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado besprekingen voert over de aankoop van kleine wa pens, „zal niet met lege handen te rugkeren", aldus heeft een woord voerder van het Joegoslavische mi nisterie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. De leden van de missie zouden „bij zonder tevreden" zijn. Verder wer den geen bijzonderheden gegeven over de besprekingen. Een woordvoerder van de Joego slavische regering heeft voorts mee gedeeld, dat de Indonesische presi dent Soekarno in het kader van zijn huidige reis waarschijnlijk ook een bezoek aan Joegoslavië zal brengen. In het najaar van 1955 bracht Soe karno een officieel bezoek aan Joe goslavië. President Soekarno verblijft mo menteel in Bombay. Hij zal op 12 januari naar de Egyptische hoofdstad Cairo doorreizen. Het linkse dagblad „Berita Indo nesia" in Djakarta heeft zaterdag de beschuldiging geuit, dat de sultan van Johore, op Malakka, Tengku Ibrahim, tezamen met de feodale be volking van het oostelijk deel van Sumatra achter de beweerde bewe ging tot instelling van een afzonder lijke staat Sumatra zou staan. Ook beweerde het blad, dat in ge val van instelling van een *taat Su matra, de vroegere vice-president Mohammed Hatta president zou wor den, de voorzitter van de Indonesi sche socialistische partij Sutan Sjah- rir premier, de vroegere minister van financiën professor Sumitrö Djo- johadikusomo minister van finan ciën van de nieuwe staat, de voorma lige waarnemend chef-staf van de landmacht, kolonel Zulkifli Lubis, die sinds november 1956 voortvluchtig is, minister van defensie, en de militaire commandant van Midden-Sumatra, luitenant-kolonel Ahmad Hussein chef-staf van het leger. De legerwoordvoerder in Medan, de hoofdstad van Oost-Sumatra. heeft reeds ontkend iets af te weten van „provocerende en speculatieve" be richten, als zoude „spoedig een staat Sumatra worden ingesteld". De „Pamir"-ramp De Westduitse raad voor de scheep vaart welke zich momenteel in Lü- beck bezig houdt met het vergaan van het Duitse zeilschip Pamir is vrijdag tot de conclusie gekomen dat de flessenboodschap waarin de ramp beschreven wordt, vals is. De dramatische boodschap was, aldus gemeld, onlangs voor de En gelse kust gevonden en de Duitse ambassade in Londen had de raad voor de scheepvaart op de hoogte ge bracht van de inhoud. De ongeteken de boodschap die gesteld was alsof hij door een bemanningslid geschre ven was, weet het verlies van het schip aan de incompetentie van kapi tein Johannes Diebisch, een van de 80 slachtoffers van de ramp. De voorzitter van de Raad ver klaarde gisteren dat de boodschap niet langer als bewijsmateriaal be schouwd zal worden. Het officiële Hongaarse persbureau M.T.I. meldde vrijdag, dat in Moskou hardnekkige geruchten de ronde doen, dat nog deze maand een derde Russische kunstmaan zal worden ge lanceerd. Volgens M.T.I. zal deze derde Spoetnik in het algemeen veel over eenkomst vertonen met zijn voorgan gers, maar zal een deel van de appa ratuur worden gewijzigd aan de hand I tracht heeft, duidelijk te maken wat van ervaringen met de beide voor-1 er precies van de Amerikanen wordt gangers opgedaan. Nog. een fles. Volgens het Britse blad „Daily Mail" is een tweede fles met een Duitse brief aan de kust van Corn wall gevonden. De tweede brief, die door een twaalfjarige jongen is gevonden, is ondertekend en er wordt een adres in Lübeck in genoemd. Radio Tirana heeft vrijdagavond meegedeeld, dat het Amerikaanse straalvliegtuig, dat in Albanië tot landen werd gedwongen, vrijgegeven is. De vlieger heeft toestemming ge kregen met het toestel te vertrek ken. Toestel en vlieger, majoor Curran, waren op 23 december zoekgeraakt. De Congresleden van beide partij en brachten de president aan het einde van de rede, die drie kwartier duurde, staande een ovatie. Tevoren was de toespraak 38 maal door ap plaus onderbroken. De rede oogstte over het algemeen meer bijval van de zijde der repu blikeinen dan van de democraten Terwijl de republikeinen van me ning zijn, dat de president getoond heeft, het vermogen te bezitten om de natie onder de moeilijke omstan digheden leiding te geven, zijn de democraten daar niet zo zeker van. Waarnemers merken op, dat de pre sident heeft opgeroepen om offers te brengen, maar dat hij niet ge- Vergezeld van mej. Pasmaja Nandu, gouverneur van West-Bengalen, daalt president Soekarno de trappen af van het gouvernementspaleis in Calcutta, dat hij op zijn reis door Azië en Afrika bezocht. Dr. Adenauer vjerd ere-doctor te Leuuen Uit handen van mgr Van Waeyenberg, rector van de Universiteit van de Belgische stad Leuven, heeft de West-Duitse Bondskanselier dr Konrad Adenauer vrijdag de documenten ontvangen, behorende bij het hem door deze universiteit verleende ere-doctoraat in de politieke en sociale weten schappen. Deze telefoto geeft hiervan een beeld. Geruchten over moeilijkheden President Marcos Perez Jimenez van Venezuela heeft gisteravond een nieuw kabinet gevormd. Het nieuwe kabinet bestaat grotendeels uit hoog geplaatste militairen. De regering van Venezuela was donderdag in haar geheel afgetreden om president Jimenez de vrije hand te geven de politieke crisis tot op lossing te brengen die op de militaire revolte van nieuws jaarsdag is ge volgd. Volgens de correspondent van het A.N.P. op Curagao doet in het Caraï- bische gebied het gerucht de ronde dat er opnieuw ernstige moeilijkhe den in Venezuela zijn. Er zouden zich schietpartijen hebben voorge daan en een aantal hoge geestelijken zou zijn aangehouden. Er zijn op Curasao echter geen aanwijzingen, dat de geruchten op waarheid berusten. Diverse lucht- J. Claydon, de leider van de afde ling der Nieuw-Zeelandse lucht macht, die deel neemt aan de Nieuw- Zeelandse expeditie naar de zuidpool, heeft vrijdagavond in een radio- telefonisch gevoerd persgesprek ver klaard, dat ervaren Zuidpoolvorsers die thans op de basis van Scott ver toeven, het erover eens zijn, dat de Britse expeditie van dr. Fuchs slechts een bijzonder kleine kans heeft haar doel, namelijk een tocht naar de Zuidpool over land in dit seizoen, te bereiken. Hij voegde hieraan toe, dat de leden der Nieuw-Zeelandse Zuidpool-expe- ditie, die zich op de basis van Scott bevinden, alles in het werk zouden stellen om Fuchs c.s. te helpen, wan neer zij in moeilijkheden zouden ge raken, „doch het zou uitgesloten zijn over land een reddingspoging te wagen". „Hulp zou alleen per vliegtuig kunnen worden verleend en het is krankzinnigheid, om in een hevige sneeuwstorm te gaan vliegen. Zou de expeditie Fuchs onder dergelijke om standigheden in moeilijkheden ko men te verkeren, dan zou zij op hulpverlening moeten waohten, tot dat er weer zou kunnen worden ge vlogen. En eind januari en begin februari zijn de weersomstandig heden in het Zuidpoolgebied ver schrikkelijk", aldus Claydon. Hij be sloot met de opmerking, dat velen op de basis Scott zich afvragen of dr. Fuchs het recht heeft te verwach ten, dat de leden van zijn expeditie onder dergelijke omstandigheden hun medewerlung zullen blijven verle nen. BRANDJE ONDER TREIN Omstreeks zeven uur gisteravond brak, nabij het station Sloterdijk, een brandje uit onder de trein Alk- maar-Haarlem-Amsterdam. Op het zelfde moment ontstond een breuk in de elektrische bovenleiding. Door het personeel van de trein en van de werkplaats Sloterdijk, werd de brand met schuimblussers geblust. Met bussen werden dè passagiers van Sloterdijk naar Amsterdam ver voerd en op dit baanvak werd over enkel spoor gereden. Om half tien was de bovenleiding hersteld. vaartmaatschappijen zetten de dienst voort en ook het radiotelefoonver- keer is gewoon. Kolonel Velasco, het nieuwe hoofd van de Venezolaanse nationale vei ligheidsdienst, heeft vrijdagavond te Caracas persoonlijk vijf priesters in vrijheid doen stellen, die na de on derdrukking van de mislukte opstand van 31 december j.l. gearresteerd waren. Inspecteurs van Scotland Yard, die een onderzoek instellen naar moord op Marie Kriek, het Neder landse meisje, dat bij Colchester om het leven is gebracht, ondervragen op het ogenblik een Amerikaanse vlieger van de basis van Bentwaters. Men is hem op het spoor gekomen, omdat hij bij de wasserij van de basis met bloed bevlekte kleren wilde laten reinigen. Hij heeft verklaard, dat de bloedvlekken het gevolg zijn van een vechtpartij met jonge Brit ten. De politie heeft de kleren opge stuurd naar de laboratoria van Scot land Yard, waar men zal nagaan tot welke bloedgroep het bloed behoort. De auto, waarin Marie Kriek mee gereden is, nadat zij bij Colchester uit de bus was gestapt, is nog niet gevonden, evenmin als het moord wapen, mogelijk een hamer. Kikvors mannen zoeken naar het wapen in de rivier de Stour, die langs de plaats van het misdrijf loopt. Honderd politiemannen zullen zon dag beginnen met een ondervraging van de 8.000 mensen, die in de omge ving van de plaats van de moord wonen. Huis aan huis zullen zij vra gen, waar de bewoners zich zondag avond van de moord, bevonden. GRATIS KooDUur Vrijdag van 10.3011 uur stempel 4 en van 22.30 uur stempel C. Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT u RIJK MAANDAG en DINSDAG LAATSTE DAGEN (Advertentie; Het depressiegebied, dat gisteren van de oceaan de Britse eilanden naderde, lag vanmorgen boven de Noordzee. Langs het front, dat zich over ons land naar het zuiden uit strekte, was een langgerekte vorm van lage luchtdruk ontstaan. Aan de voorzjjde hiervan waaiden krachtige tot stormachtige zuidelijke winden. Aan de achterzijde stonden boven de Britse eilanden krachtige tot har de noordwestelijke winden. Terwijl het front zich langzaam naar het oosten verplaatste, breidden de noordwestenwinden zich geleidelijk over ons land uit. De noordwesten winden zullen in de komende 24 uur geleidelijk koudere lucht aanvoeren, waarin naast opklaringen ook buien zullen voorkomen. BREESTPI73HE123337I Even nadat de wednwe den. Oudsten in Goudriaan de kachel had aangemaakt, is brand ontstaan in haar houten bungalow te Goudri aan. De woning ging geheel verlo ren evenals de inboedel. De bewoon ster was niet verzekerd, de eigenaar van het pand wel. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te!1 11.15 uur). BUIEN Nu en dan opklaringen afge wisseld door enkele regen-, ha gel- of natte sneeuwbuien. Ma tige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen v/est en noordwest. Iets kouder. 12 Januari zon op 8.44; onder 16.52; maan op 00.42; onder 11.37. Laatste kwartier 15.01. 13 Januari zon op 8.44; onder 16.54; maan op 01.59; onder 12.07. Hoogwaterstanden 12 Jan. v.m. 7.55; n.m. 8.20. 13 Jan. v.m. 8.50; n.m. 9.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA sneeuw 11 C. sneeuw 5 geh. bew. 7 geh. bew. 1 zwaar bew. 3 regen 7 regen 5 regen 7 H regen 3 regen 7 regenbui 10 regen 7 zwaar bew. 6 zwaar bew. 0 regen 6 geh. bew - 0 geh. bew. 0 geh. bew. 4 M sneeuw 0 zwaar bew. 0 geh. bew. - 4 regen 9 regen 7 licht bew. 7 Korreltje Niemand kan ons verslaan, tenzij wij eerst onszelf verslaan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1