Hoe het stormde over zee Meerderheid tegen bezits vorming door de overheid Van Nachtwacht tot bewakingsdienst Repatriëring uit Indonesië Schepen op de kust Boelganin schrijft weer brieven VRIJDAG» 10 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Prov. Staten van Zuid-Holland Technische diensten en democratie Nachtveiligheidsdiensten verrichten een belangrijke taak In de Prov. Staten van Zuid-Hol land hebben de gedeputeerden geant woord op de algemene beschouwin gen. Het lid van Ged. Staten, mr. Van Riel, vervolgde de voorgestelde be lastingverlaging. De meerderheid van Ged. Staten, aldus mr. Van Riel, meent ook dat het voor de maatschappij ongezond is als de provincie „knorrende vet wordt" (zoals de heer Vlasboom had gezegd). Hij prees de zakelijke wijze, waarop de discussie was gevoerd, en legde er de nadruk op, dat Ged. Sta ten streven naar een gelijkmatige belastingiheffing. Die helling moet echter slechts aienen om te voorzien in de actuele geldbehoefte van de overheid en mag nimmer leiden tot vermogensvorming van betekenis bij de overheid. Deze bescheiden verla ging kan een symbolische betekenis hebben. Geen belastingen terug. Sinds 1946 heeft de provincie meer dan twintig miljoen overgehouden, hoewel bijv. t.a.v. subsidies een ruime politiek werd gevoerd. Zonder extra afschrijvingen had de prov. zelfs 30 miljoen reserve. Mr. Van Riel gaf toe, dat door deze verlaging de financie ring misschien soms wai krapper kan lopen, doch dit moeten we aanvaar den. Het gaat niet om een maximale belastingheffing, maar hoeveel we mogen vragen om de diensten gaande te houden, met inbegrip van financi eel en technisch noodzakelijke reser ve. Geen enkele overheid ter wereld streeft er naar het geld aan de be lastingbetaler terug te geven, Het is in wezen politiek gezond als om elke 10.00Ö gevochten moet worden. De staten zullen nu een keuze moeten maken tussen wat wel en wat niet kan. Ged. Staten handhaven hun voorstel tot belastingverlaging. Voorts merkte mr. Van Riel nog op, dat alleen de financiële positie van de provincies Noord-Brabant en Gelderland sterker is en die van de andere provincies ongeveer gelijk of iets zwakker dan van Zuid-Holland, al lijkt het soms anders. Wat de salarissen der lagere ambte naren betreft is alles gedaan wat mo gelijk was. Het bleek echter bijzon der moeilijk via het interprovinciaal overleg tot overeenstemming te ko men, waardoor 't niet mogelijk was collectief een actie te ondernemen. Gedeputeerde mr. dr. J. J. R. Schmal antwoordde daarna op enkele principiële opmerkingen van de heer Vlasblom en ontkende, dat het be leid van Ged. Staten een rooms-rode teneur heeft. In Zuid-Holland met zijn gemengde bevolking, is een rooms noch een rood beleid mogelijk. Niet slaafs achter PPD Op de vele vragen over ruimtelijke ordening gaf mevr. mr. Chr. A. de Ruijterde Zeeuw antwoord. Zij ontkende, dat de PPD een eigen beleid voert. De gepubliceerde plan nen waren slechts studies, die in tern aan de betrokken gemeenten werden toegezonden. G.S. gaan niet slaafs met de adviezen van de PPD mee. G.S. hebben echter van nature de taak de kleine gemeenten te be schermen. Zij zeide wel in te zien, dat de technische diensten de democratie kunnen uithollen en de bestuurs kracht kunnen verlammen, wanneer het verantwoordelijk bestuur zich achter deze diensten verschuilt. Dit gebeurt nogal eens bij grote gemeen ten. Speciaal bij gemeenschappelijke regelingen. Ook het provinciaal be stuur ontkomt niet aam dat gevaar. Den Haag ging eigen weg. De gemeentebestuur van Den Haag weigerde tot twee keer toe in te gaan Muzikaal nieuwtje: Concert voor carillon en orkest Als één van de manifestaties ter gelegenheid van het 22ste lustrum van het Delftse Studentencorps, dat van 7 tot en met 16 juli a.s. wordt gevierd, zal een concert voor carillon en orkest gegeven worden. Het idee voor deze uitzonderlijke muzikale manifestatie is ontsproten aan enkele Delftse geesten. Een oud student van de Technische Hoge school, de heer R. Kouman, thans leraar aan het Koninklijk Conserva torium te Den Haag. heeft de muziek gecomponeerd. De solist zal vermoedelijk Leen 't Hart zijn. de stadsbeiaardier van Delft en Leiden. Prof. dr ir C. W. Kosten, hoogle raar in de theoretische en toegepaste natuurkunde is aangezocht om de problemen op te lossen, die voort vloeien uit de vraag: Hoe de muziek van solo-instrument en orkest gelijk tijdig t?ij het publiek te laten arri veren. In dit opzicht is het aardig er aan te herinneren, dat de heer 't Hart al ervaring heeft opgedaan met een soortgelijk probl em dat zich voor deed tijdens de volkszang op de vooravond van Kerstmis. De lustrumfeesten bestaan voorts o.a. uit een concours hippique, een lustrumspel en een slotbal „ergens in Nederland". op de uitnodiging van Ged. Staten zitting te nemen in een commissie, die een oplossing zou zoeken voor de problemen van de Haagse agglomera tie. Den Haag wilde die problemen eerst op gemeentelijk niveau oplos sen, dat is het goed recht van de ge meente en daarvoor moeten we respect hebben, alcKis mevr. De Ruijter, die geen antwoord gaf op haar retorische vraag, of dit wel de beste politiek was. G.S. treft in dezen geen ver wijt. De provincie diende deze kwes tie in elk geval eveneens onder ogen te zien en liet de Prov. Planologische dienst de problemen in studie nemen. Het rapport werd in tal van commis sies op ambtelijk niveau en ook met de gemeente Den Haag besproken Thans moeten G.S. kiezen tussen de gemeentelijke plannen Wilsveen en Rei j ens. Streekplannen komen inderdaad slechts langzaam tot stand. Het streekplan-Westland is thans rijp voor indiening bij de staten, het streekplan Bollenstreek wacht nog slechts op beslissungen van enkele bij de Kroon aanhangige kwesties. In de verdere toekomst zullen er streekplannen komen voor IJssel- monde, voor Voorne-Putten-Roozen- burg, voor de driehoek Gouda, Rot terdam, Den Haag, voor de Leidse agglomeratie en voor de Drechtste- den. Bebouwde kom te groot Vervolgens beantwoordde gedepu teerde mr. A. C. A. Deerenberg de vragen over de woningbouw en het wegenplan. In 1957 kwamen in de provincie 4000 woningen meer gereed dan in 1956. Hij juichte toe, aat de regering de woningbouw gaat finan cieren, o.m. op advies van G.S., en wenste een betere regeling voor pre. miebouw. Er is zijns inziens geld ge noeg als men de marktwaarde maar wil betalen. Dat de plaatsing van naamborden betreft, hebben enkele gemeenten de bebouwde kommen wel wat elastisch gemaakt. Sommige plattelandsge meenten zijn trots bijna even groot, qua oppervlakte, als Parijs te zijn, maar ze vergeten, dat ze minder in woners hebben. Een twintigtal ge meenten heeft aanzegging gekregen de borden toerug te zetten. En in evenveel gevallen zal de verantwoor delijke wegbeheerder er op worden gewezen, dat een snelheid tot 70 ki lometer nog wel verantwoord is. Doch alleen daar wordt ingegrepen, waar een maximumsnelheid van 50 km voor het verkeer een dwaasheid is. Het cultureel beleid van G.S. werd door dr. J. P. van Praag verdedigd. Bij het verlenen van subsidies zal gestreefd worden naar rechtvaardig heid. Bijdragen voor tehuizen in ge meenten boven 20.000 inwoners zijn nog niet van de baain. Daarna begon men met de replie ken. Hoeveel repatriërenden zijn er in aantocht en wanneer arriveren zij in Nederland? De vraag is niet gemak kelijk te beantwoorden. Verscheide- nen reizen per vliegtuig, anderen gaan met de boot tot Genua of Mar seille en reizen dan verder per trein. Voorlopig ziet, volgens de „Maas bode". het schepen-programma er als volgt uit: Caapt. Cook (1000 passagiers), ver wacht in Amsterdam op 19 januari. Corfu (116 passagiers), verw. in Rotterdam op 19 jan. Sibajak (835 passagiers), verwacht te Rotterdam op 19 jan. Orontes (623 passagiers), verwacht in Rotterdam op 21 jan. Willem Ruys (800 passagiers), ver wacht in Rotterdam op 23 jan. Oceania (150 passagiers), verwacht ir» Genua op 30 jan. Himalaya (900 passagiers), verw. in Rotterdam op 30 jan. Roma (540 passagiers), verw in Genua op 1 febr. Waterman (800 passagiers), verw. in Rotterdam op 3 febr. Oronsay (400 passagiers), verwacht in Rotterdam op 9 febr. Carthage (220 passagiers), verw. in Rotterdam op. 12 febr. Oranje (800 passagiers), verwacht in Amsterdam op 19 febr. ERGENS IN NEDERLAND (P P) - Door de stilte van de nacht klinken de trage stappen van de nachtwacht, die met zijn lantaarn in de ene hand en de hellebaard in de andere, zijn ronde doet door de verlaten straten. Hij waakt over het welzijn van zijn medeburgers, in houten en stenen hui zen, achter trapgeveltjes en halsgeveltjes, rusten van de vermoeienissen van de dag. Zij kunnen op hem vertrouwen, want hij waakt over have en goed. Zo was het in oude tijden, maar eigenlijk ook in onze moderne tijd. Daar moesten we aan denken, toen wij in het holst van de nacht samen met een der employé's van een nachtveiligheidsdienst door een van Neer- lands grote steden dwaalden. De overdag zo intens drukke straten en plei nen lagen nu verlaten en we hoorden onze stappen echoën in de stilte. We maakten de ronde mee, die een der nachtwakers doet en waarbij hij be paalde gebouwen aan een controle moet onderwerpen. Een visopslagplaats. „Hé", bromde onze metgezel, „daar klopt het niet". BRANDLUCHT OF BRAAK? WE HIELDEN HALT voor een fabrieks gebouw in een nauwe straat. Het bleek een tabaksfabriek te zijn. „Hier zullen we eens een kijkje gaan nemen," zei on ze begeleider, terwijl hij een bos sleu tels uit zijn jaszak haalde. Hij opende de deur en draaide het licht aan. We be traden het verlaten fabrieksgebouw en de nachtwaker maakte zijn ronde. Met argusogen keek hij of alle ramèn en deu ren gesloten waren. Hij snoof enkele ma len en knikte goedkeurend. „Geen brand lucht', concludeerde hij. Overal werd gekeken en gesnoven. Ook werd een blik ln het kantoortje gewor pen. „De brandkast staat nog op zijn plaats en is heel", merkte de waker met een glimlach op. „Zo, ik heb alle plekjes gehad en de zaken in orde bevonden", ging hij verder, „we kunnen weer gaan!"' Zorgvuldig werd de buitendeur gesloten en we gingen weer verder. Na enige controles naderden we een volgend punt. ONRAAD. NIEUWSGIERIG tuurden we voor ons uit. De deur van een loods stond open en we begrepen, dat dit uit de toon viel. Nieuwsgierig gingen we er op af. „Kijk, dat mag natuurlijk niet", zei de nacht waker. terwijl hij de loodsdeur verder opentrok. „Die zijn ze vergeten te sluiten of er is ongewenst bezoek geweest". We stapten naar binnen. Hoog opgesta peld stonden daar de kisten met vis in ijs. Nieuwsgierig staarde een grote visse- kop uit het ijs de nachtwaker aan. „Ik zie niets biezonders", zei onze begeleider, „ik denk, dat ze gewoon zijn vergeten die deur te sluiten. We zullen het waar- schuwadres maar bellen". Hij liep naar de telefoon bladerde in zijn zakboekje en draalde het nummer. „Mijnheer, u spreekt met de waker van de nachtveii'gheids- dienst. Ik vond de deur van loods B open. Wilt u even komen Neen, ver der niets biezonders Ja, ik blijf wachten". Terwijl wij op een paar kisten zitten te wachten op de komst van de bedrijfs leider. vertelt hij „Kijk, nu moeten we wachten tot die meneer gekomen is en alles gecontroleerd heeft. Je kunt nooit weten of er toch bezoek is geweest en hij kan constateren of er iets gemist wordt. Ja mijnheer, we doen alles in de puntjes en dat hebben we wel geleerd in de loop der tijden". Hij vertelt van een keer, dat om 7 uur 's avonds bij de eerste controle uit een bedrijf een complete brandkast verdwenen bleek te zijn INSPECTIE PLOTSELING doemt er een figuur in het duister voor ons op. Het Is de con troleur, die zijn ronde doet en die de nachtwakers weer corAroleert. Hü vraagt ons met hem mee te gaan, dan behoeven stellen het steeds op we niet zo lang te wachten. We nemen afscheid hoge prijs, bedrijf er toe overgaat spe- de waker en gaan met de ciale controle in te stellen. En dat 1» be- controleur op stap. Hij weet ons heel wat gr\jpelijk, want het verkleint voor hen over de nachtveiligheids- en bewakings- het risico. Doch het is niet alleen van diensten te vertellen. nut voor dte maatschappijen, maar ook „De controles zijn bij alle nachtveilig- voor de eigenaar, want u weet wel, dat heidsdiensten gelijk georganiseerd. Ten er zaken zijn, die men voor tonnen kan eerste hebben we de straatdienst. Iedere verzekeren, doch die onvervangbaar zijn, waker heeft een wijk, waarin gecontro- zodat bij brand of braak het verlies niet leerd wordt van 10 uur 's avonds tot zes te vergoeden is", uur ln de morgen. Valt men onder deze ONDER POLITIETOEZICHT. controle, dan komt de waker niet over ZIJN EH ons land VMl van dergelyk. de drempel doch controleert van buiten dlensten?.. wlUen we wete„. vindt af. Al naar <Mt nodig la één, twéé of drie de mceste sleden", ga,t d, h,„ maal per nacht. Hier tuwendoor helst Br()ier verd„ IwJ(jr. bew»kin4sdlen,t azogenaamde m0„ een conce„ie hebben van d, een andere waker, die kettingbewaking uitvoert. Tussen de i ter Justitie. Deze maakt uit of de male controles door komt hij op niet concessie al ot nlet word, verleend. Zo n vooret bepaalde tijden lang. en contro- bewakin|;sd,(,n,t st,at ln di. plaat, weer leert ook nog een.. Hij ie op de iet. rk, wordt ondcr ,upervi.le ven de hoofdcommissaris i omdat zijn gebied zich over enige wijken uitstrekt. De waker, letten op brand in- rekening braak of beschadiging. In dit genre ken nen we ook avondbewaking, die reeds om zes uur begint en loopt tot 10 uur, wanneer de nachtbewaking begint". politie. Aan hem is verantwoording schuldig." „En kunt u genoeg betrouwbaar perso neel vinden?" „Tja, daar worden hoge eisen aan gesteld. De leeftijd moet liggen tussen dertig en zestig jaar. Er is echter dispensatie gegeven tot vijfenzestig jaar, in verband met de schaarste op de ar- nen wij. De controleur lacht ,,Wg ga.n beldsmarkt Voor„ moet de gegadigde nog heel wat verder zegt hij. Een Nederlander zijn en van onbesproken ge- .We.<l,,.V0,Tnl?.e,db.,n.n!?drag. Door de politic word. dit alle. na- MAAR OOK BINNEN! „DAT IS een schitterende controle", me- is nodig in bepaalde gevallen, - u gegaan. Dan moet hij kerngezond zijn, de waker aan de buitenkant van het ge- h moel b n ul, „en medlsche bouw onvoldoende ken waarnemen denkt verkl,rlng Alle gegevens, die over hem u maar eens aan bioscopen, theaters bedrijven waar het riskantste deel aan d< achterzijde Ingebouwd ligt of zo. Daar ko men onze wakers binnen alles van A tot Z. In de bioscopen gaat worden verzameld, gaan met enige pas foto's in een dossier, dat bij de politie controleren bérust. U begrijpt, dat het van het groot- ste belang is, dat een bewakingsdienst w, g ii- - met volkomen betrouwbare en vitale het meestal zo. Na de laatste voorstelling, „,.H„ v-4 -1 „-„4 oi„uo. mensen werkt wanneer het personeel gaat sluiten weg zal gaan, komt hij binnen en maakt zijn zogenaamde „brandronde". In de zaal OOK HERSENS NODIG. MAAR DAT ls nog niet alles, want het op het balkon, overal wordt gespeurd, wordt ook zeer op prijs gesteld, als de Hij kijkt of alle deuren goed gesloten bewaker een man met een goed verstand zijn en verlaat als laatste het gebouw, is. De praktijk heeft bewezen, dat hij In de loop van de nacht komt hij nog soms voor situaties kan komen te staan, enige malen terug om alles te Inspecte- waarin snel en doeltreffend handelen van ren. Zo gebeurt het ook bij andere bedrij- het allergrootste belang ls en waarbij een ven of instellingen, die hier prijs op stel- goede opmerkingsgave en logisch rede- len. neren hem van veel nut kunnen zijn". Ten derde kent men nog de bedrijfsbe- En terwijl de heer Broier ons enkele In- waking, waarbij er altijd een bewaker in teressante voorvallen uit zijn ruim dertig- het gebouw is, wanneer dit door perso- jarige loopbaan vertelt, komen wij tot de neel verlaten is. En er zijn zelfs objecten, conclusie, dat we allen de nachtveilig- die dag en nacht onder bewaking staan, heidsdiensten niet hoog genoeg kunnen die vallen onder de zogenaamde speciale schatten want hoe dikwijls zal het niet bewaking." voorkomen, dat in percelen die niet bij p., nP nrRrPTrr de bewakingsdienst zijn aangesloten, een bij ut uiKLLiit. inbraak wordt verijdeld, doordat op het HET NEUSJE VAN DE ZALM vertelt ons kritieke moment juist een nachtwaker de later de heer J. F. J. Broier, directeur hoek van de straat om komt. De gevallen van deze diensten in een van de grote zijn legio en dikwijls weet de nachtwaker steden van ons land. „Het is eigenlijk zo, het zelf niet. dat op de drempel van het pand de taak Dan de gevallen van beginnende brand. van de nachtveiligheidsdienst begint", zo die door de nachtwaker werden ontdekt, vertelt hij, „want op de openbare weg Hij zal er heus niet aan voorbij lopen. controleert de politie". De nachtveiligheidsdiensten zijn voor de Zo'n nachtveiligheidsen bewakingsdienst politie een geweldige steun bü het toafceti lijkt ons wel een zeer nuttige instelling, over het welzijn der burgers. Zo neemt menen we. een zuiver particuliere instelling de ooer- „Dat is het ook", antwoordt onze gast- heid veel werk uit handen, heer. „De verzekeringsmaatschappijenfNadruk verboden). PRINS BERNHARD NAAR LONDEN Z.K.H. Prins Bernhard is gister middag naar Londen vertrokken voor het presideren van een vergadering van de organisatoren der Bilderberg- conferenties. Maandag, zal Z.K.H. een bijeenkomst van de gouverneurs van de Europese cultuurstichting leiden, om dinsdagmorgen naar Nederland terug te keren. NIEUWE DIRECTEUR DIOCESAAN CHARITATIEF CENTRUM R'DAM Per 1 januari 1958 is benoemd tot directeur van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom Rotterdam drs J. H. W. Zwijenberg. Drs Zwijenberg was respectievelijk algemeen secretaris en wetenschap pelijk adviseur van het Nationaal hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging. De nieuwe directeur volgt in deze functie mr H. J. P. J. Goedmakers op, die in verband met zijn benoeming bij het Ministerie van Maatschappelijk Werk eervol ontslag verkreeg. Mr Goedmakers nam in 1955 het directoraat over van de op richter van het Diocesaan Centrum, mgr Bokeloh, die thans nog als bis schoppelijk commissaris aan het Cen trum verbonden is. Zolang de splitsing van h'et diose- caan centrum nog niet is gereali seerd zal drs Zwijenberg tevens de belangen behartigen van het werk in het bisdom Haarlem. In de loop der jaren zijn de werkzaamheden van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum belangrijk uitgebreid, voor al door de oprichting van de 135 in terparochiële en parochiële sociaal charitatieve centra in de beide bis- dommen en door het grote aantal sa menwerkende instellingen en ver enigingen. Ook de bejaardenzorg, het gezins- werk en de vluchtelingen- en gere- patrieerdenhulp, nemen in omvang toe. ONBEKENDE MAN OP STRAAT OVERLEDEN. De hoofdcommissaris van politie 1 te Arnhem verzoekt te worden be- kend gemaakt met de identiteit van een man, die in de nacht van 7 en 8 januari 1958 te Arnhem op de open bare weg is overleden. Zijn signalement luidt: pl.m. 6( jaar, lang pl.m. 1.70 meter, donker blond, sterk grijzend haar, bruine ogen, ovaal gezicht, wrat op linker wang midden onder het oog, haviks neus. Hij was gekleed in grijsgroene ga bardine regenjas met ingeknoopte wollen voering, donkerblauw cos- tuum, crèmekleurig overhemd met vaste boord, wit interlock hemd en dito lange onderbroek, waarin het duitse merk Trutz is aangebracht, donkerblauwe wollen sokken, zwarte schoenen en een bronsgroene gleuf- hoed, merk Chamois. Was in het bezit van een gouden trouwring, waarin gegraveerd „Jolly november '21" en gouden hanger voor horlogeketting met aan een zijde een wit paarden hoofd in emaille. Zij, die menen inlichtingen om trent de identiteit van deze man te kunnen verschaffen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de afdeling cecherche hoofdbureau van I politie te Arnhem, JL 83002222 of met de politie in zijn woonplaats. De stormen van de laatste dagen hebben danig huisgehouden in de wateren rondom Engeland. De scheepvaart heeft er zwaar van te lijden gehad. Een Britse onderzeeboot van ruim duizend ton, de Taciturn, werd op de kust van Schotland gesmeten, waar zij na bijna een etmaal nog steeds vastzat. De bemanning is aan boord gebleven en loopt geen gevaar. Aan de kust van de Ierse Zee, bij de monding van de Clyde, is een Brits stoomschcepje aan de grond gelopen. Toen de eb intrad, bleef het hoog en droog op de kust liggen, zo dat de bemanning eenvoudig van boord kon stappen en zich in veilig heid stellen. Het reusachtige passagiersschip Queen Mary" kon de haven van Southampton niet binnenkomen en ging voor anker aan lij van het eiland Maria Callas trekt er tussen uit ïviana lueuegunu «w res van Griekse afkomst om wier persoon grote deining ontstond, toen een officiële operavoorstelling te Rome moest worden afgebroken, omdat zij verklaarde 'wegens hees heid niet verder te kunnen zingen, is donderdagmiddag uit Rome met haar echtgenoot naar Milaan ver trokken. Zij sprak er haar teleurstelling over uit, dat zij van verder optre den in de Romeinse opera had moe ten afzien. Zij sprak berichten tegen dat zij voor rekening van een Ame rikaanse krant haar memoires zou gaan schrijven. Maria Callas blijft enkele dagen in Milaan. Daarna gaat zij naar Chicago. Wight. De 670 passagiers voor South ampton moesten in motorboten over stappen om aan de wal te kunnen komen. Voor de luchtvaart heeft de storm heel andere gevolgen gehad. De transatlantische vluchten van Ame rika naar Ierland en Groot-Brittan- nië waren stuk voor stuk record vluchten: de storm blies de vliegtui gen met enorme snelheden over de Oceaan, zodat sommige uren te vroeg arriveerden. Voor de passagiers le verde dat overigens alleen maar ex tra wachttijden op, omdat de vlieg tuigen, die aansluiting moesten ge ven voor verdere bestemmingen, ge woon op tijd vertrokken. Andere pas sagiers moesten uren wachten op fa milieleden die hen zouden komen afhalen. Op het Schotse vliegveld Prestwick, van waar een deel van de transatlan tische vliegtuigen starten, strandden meer dan honderd passagiers omdat de luchtvaartmaatschappijen de start te gevaarlijk vonden bij deze storm. Muiterij in West- Duitse gevangenis Bij een muiterij in de gevangenis van Moers in het Rijnland is woens dagmiddag een 44-jarige bewaker vermoord. Een hodfdbewaker, die hem te hulp snelde, werd ernstig ge wond. Doordat de politie snel ter plaatse was kon geen der muiters ont snappen. De muiterij brak uit in een werk- afdeling waar 15 gevangenen zonder toezicht matten vlochten. Toen de bewaker binnen kwam, vielen zij hem met hun gereedschap aan. Hij bezweek onder de slagen, die zij hem toebrachten. Twee gevangenen, die niets van de opstand wilden hebben, wisten evenwel de zaal te verlaten en de hoofdbewaker te waarschuwen, Toen deze binnenkwam werd hij door de muiters eveneens neergesla gen, doch door een aantal gevangenen verdedigd tot de inmiddels gewaar schuwde politie arriveerde. Geen der muiters is er in geslaagd uit de gevangenis te ontsnappen. De vermoedelijke raddraaiers zijn aipart gevangen gezet. De vermoorde be waker was getrouwd en had drie kinderen. Premier Nikolai Boelganin van de Sovjet-Unie heeft in nieuwe brieven aan de regeringshoofden van 19 lan den, onder wie alle leden van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, voorgesteld binnen twee of drie maanden een conferentie van voor aanstaande staatslieden op hoog ni veau te beleggen, waaraan de rege ringshoofden zouden deelnemen. Als mogelijke plaats van samenkomst wordt Genève genoemd. Onder meer zou gesproken moeten worden over de onmiddellijke stop zetting van kernproeven voor de duur van twee of drie jaar. Het westelijke voorstel voor een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken wordt van de hand gewezen, omdat er geen zekerheid zou bestaan dat dergelijke bespre kingen tot positieve resultaten zou den leiden. Met het oog op het be lang der conferentie, die verminde ring der spanning in de wereld tot doel moet hebben, zouden behalve de Navo- en Warschaulanden bijv. ook India. Oostenrijk, Afghanistan, Zweden, Egypte, en Zuid-Slavië ver tegenwoordigd moeten zijn, die noch tot de oostelijke noch tot de weste lijke „groepering" behoren. BANKEN MOETEN KREDIETEN BLIJVEN VERSTREKKEN De chef-staf van de landmacht, ge- neraal-majoor Masution, heeft in zijn functie van militair gezaghebber de Nederlandse banken in Indonesië op gedragen door te gaan met het ver strekken van kredieten aan hun cli ënten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5