SbJ IMBSW Verwetenschappelijkt leven bergt behalve macht ook gevaren in zich Scherp Leidse zakenwereld gaat winkeldieven steviger aanpakken Prijs de prijzen niet vóór het Balans-Opruiming is!!! LttJKLGAT Residentie orkest o.l.v. Ignace Neumark E» Meester na verkiezingen niet meer in Leidse raad Roe van windmolen door wind gebroken VRIJDAG 10 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 KATHOLIEKE WERKGEVERS ONTVINGEN GASTEN Het was een groter aantal personen dan gewoonlijk, dat de voorzitter van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging in de kring Leiden, de heer J. A. E. Aalders, kon welkom heten op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar gisteren in „Het Gulden Vlies". En het was een bijzondere avond, een z.g. gastenavond, want behalve de leden waren ook genodigden van de werkgevers aanwezig: topfunctionarissen van het Leidse organisatie leven, die deze avond in de gelegenheid werden gesteld, de onderlinge band tc versterken en waarbij tevens gelegenheid was, het uitermate nuttig ef fect van deze soort avonden bevestigd te zien nl. het kennismaken en leg gen van contacten met de werkgevers. De voorzitter mocht in het bijzonder welkom heten de spreker op deze gastenavond, pater dr R. C. Kwant O.E.S.A. uit Eindhoven, die het woord voerde over de invloed op de mense lijke persoonlijkheid van de veranderende maatschappij-structuur. groot-bedryven het verschil tussen werkgever en werknemer min of meer is vervaagd door het steeds meer optreden van werkgevend per soneel. Een ander gevolg van de verwetenschappelijking noemde pa ter Kwant de eenwording van de wereld, de arbeid wordt overal ge lijkvormig. De wereld wordt tot deze eenwording gedwongen door de ont wikkeling die wij zelf hebben ge schapen. Avond op hoog niveau Pater Kwant nam als centraal ge zichtspunt de verwetenschappelijking van het menselijk leven. Dit ver schijnsel oefent grote invloed uit op de samenleving en de menselijke persoon. Bij al het menselijk han delen is de rede in ons leven werk zaam. Zoals wij ons door het leven bewegen getuigt dit van het aan wezig zijn van de rede. Door deze rede geleid functioneren menselijke organen, als handen, tot een bepaald doel. Met betrekking tot dit hande len sprak pater Kwant van de ar- beidscultuur, hetgeen wil zeggen: de wereld aanpakken om haar voor de mensen bewoonbaar te maken. Door ons spreken trachten wij in deze we reld onze beschaving te vervolma ken; dit is woordcultuur en wordt geschraagd door de wetenschap. In onze tijd hebben arbeid en we tenschap elkaar gevonden in het raakpunt: de techniek, de verweten schappelijkte arbeid. Vanuit deze ontmoeting is de macht ontstaan; er zijn wijdere perspectieven geopend. De mens probeert van alles om tot grotere machtsontplooiing te komen. Nieuwe wetenschappen ontstaan en technieken worden verbeterd, zelfs de sportbeoefening vindt plaats in het licht der wetenschap. De verwetenschappelijking is uit gegroeid tot een algemene beweging. Van hieruit kunnen we veel aspec ten van het moderne leven bekijken. Door deze verwetenschappelijking ook is een hieuwe vorm van arbeid ontstaan. De mens werkt nu in het licht van zijn wetenschappelijke rede. Hij arbeidt niet meer alleen met de energie van zijn lichaam; hij gebruikt thans de natuurkrachten zelf, welke energie zijn geworden. In tegenstelling met vroeger tijden verenigt de arbeid niet meer, doch scheidt. Met name de gezinnen ken nen doorgaan geen eenheid van ar beid meer, ieder werkt ergens an ders en heeft een andere taak in het dagelijks leven. Vad.er wijst niet meer de weg door het begin van het volle leven en is vaak slechts nog gezinshoofd als degene, die voor de hoofdbron van inkomsten moet zor gen. Zoals een boerderij het stem pel drukt op het wezen van een boerengezin, zo was dit vroeger ook in nadere milieus het geval. Thans zijn veelal werken en wonen ge scheiden en is de arbeidswereld een aparte wereld geworden. Het wonen is in onze tijd gecentraliseerd in grote steden, zodat geheel andere toestanden dan destijds ontstaan. Spr. wijdde voorts uit over het absoluut eigendomsrecht zoals dat in het bedrijfsleven sinds de vorige eeuw gegroeid is tot relatief eigen domsrecht waardoor een groter so ciaal evenwicht is verkregen tussen de bezittende klasse en de niet- bezitters. Zo doet zich thans soms het verschijnsel voor, dat bijv. in POTLOOD en GEEST No 507. Horizontaal: 1. kneep, 3. voedsel, 5. viervoetig dier, 7. lin kerbijrivier v. d. Oder uit het Reu zengebergte, 9. raamscherm, 11. fijne haren zeef, 13. voorzetsel, 15. soort van hert, 16 tegenovergestelde van zenith, 18. gebod, 20. vertegenwoor diger. 22. hogepriester te Silo. 23. no bel, 24. teken. Verticaal: 1. ontkennend voeg woord, 2. voor, 3. vetstof, 4. sociëteit, 6 kloostervoogd, 7. stad in N. Brab., 8 riviertje op de grens van Drente en Overijssel, 10. familielid, 12. voor zetsel, 14. de hoofdster van Orion, 16. badplaats in Z. Frankrijk, 17. op stootje, 19. palmboom (Java), 21. holte in een muur. Oplossing morgenavond. Oplosing No 506. Horizontaal: 1 mist, 4. noot, 7. liter, 9. Malabar. II. pap, 12. nok, 14. er 15 sta, 16. Ee, 17. nut. 19. ami, 20. Malakka, 24. li nie. 26 taks. 27. pret. Verticaal: 1. mi, 2 slap, 3. til, 4. neb, 5 Oran. 6. To, 8. tartaan 9. Ma- rum, 10. roema, 11, pen, 13. kei, 18. tall-. 19. aker, 21. lis, 22. kip, 23. Ot, 25. St. Dit alles is van invloed op de menselijke persoon. De mens is van machteloos tot machtsbezitter ge worden; macht over de afstand in telefoon, vliegverkeer, radio en tele visie, macht ook over ziekten, sterf te en de natuurkrachten staan de mens ter beschikking. Met dit alles is de grondslag voor een godsdien stige beleving wel erg zwak gewor den, deze grondslag toch is feitelijk de machteloosheid. Vroeger bad men vaak om iets waarin wij nu zelf kun nen ingrijpen. Toch is de mens van de andere kant weer onmachtig geworden, om dat de menselijke macht niet meer persoonlijk is, doch een groot sociaal machtsapparaat. Het sociale machts- bestel is ook onze grote angst, wij zijn bang geworden voor onszelf en daarom blijft het grondprobleem: hoe houden wij onze eigen macht in handen, aldus pater Kwant in zijn met de grootste aandacht gevolgde inleiding. Na de pauze werden vele gemoti veerde vragen op de filosoof afge vuurd welke magistrale antwoorden uitlokten. Ook de debatten vormden een college op zich en openden die pere inzichten op deze belangwek kende materie, hoewel niet altijd overeenstemming van meningen werd bereikt. Namens de gasten sprak de heer J. C. J. Lambermont een dank woord tot de voorzitter voor de uit nodiging tot het bijwonen van deze bijzondere avond en uitte zijn grote bewondering en waardering voor het hoge niveau van deze eerste verga dering, waarvan hij zeide, dat het een schone belofte voor toekomstige gelegenheden inhield. Na enkele zeer waarderende woorden van dank aan pater Kwant besloot de voor zitter deze gedenkwaardige avond. Burgerlijke Stand Geb.: Robert Cornel is Petrus zn v. A. H. Knijnenburg en A. E. van Leeuwen; Maria Anna Elvira dr v. L. J. H. Bos en M. F. S. Vorsten- bosch; Jansje dr v. P. van der Blom en R, Huijgens; Gijsbertha Maria Monica dr v. J. P. de Groot en C. A. M. van Winden; Jacobus Pieter Cor- nelis zn v. C. Sen tel en L. S. van der Veen; Maria Johanna dr v. T. W. van Haestregt en M. J. A. van Klink. Overl. M. W. Vesseur, 73 jr, wed. v. J. van Anken; H. H. Moerkens, 2 jr dochter; D. van Kampen, 49 jr, man. N. Kok, 79 jr, echtgenote van A. Groene weg; M. Lut, 90 jr, wed. van N. Tegelaar; J. L. Duivenvoorden, 8 maanden, zn; C. Ta venier 95 jr, echt genote van J. de Mooij; D. Hofkes, 45 jr, man; A. M. F. Beretta, 71 jr, wed. van P. R. C. Oomens; H. H. van Dobben, 32 jr man. Getr.: J. T. van Oosten en F. A. M. Ligtvoet; W. F. van der Vlist en J. A. Sloos; H. Danser en A. Stam. V. en D. adviseert: D^ lezers en vooral de lezeressen van dit blad zullen zich ongetwijfeld afvragen, wat er dit jaar moet te rechtkomen van de balans-oprui ming, welke op 15 januari zou begin nen. „Niets!", wordt er gefluisterd. Na de „prijzenslag", welke zich de laatste weken heeft ontwikkeld, lijkt zo'n opruiming ook een onmogelijk heid. Neem bijvoorbeeld eens de koopjes, welke U bij Vroom en Dreesmann hebt gehaald! Dekens tegen halve prijzen, man tels en japonnen voor minder dan de helft van de werkelijke waarde, herenconfectie. Enfin, U weet 't zelf wel. Zö zou- der we nog een poosje kunnen door gaan. De prijzen werden zo laag, dat U ervan overtuigd raakte: „Hierop kan geen balans-oprui ming meer volgen!" En toch is dat een vergissing! Wat U in de afgelopen weken hebt mee gemaakt, was geen opruiming. Het was een grootscheepse aktie in het kader van de bestedingsbeperking, waardoor de gelegenheid werd ge schapen om minder te besteden dan voorheen en tóch meer te kopen! Deze aktie is uiteraard met enthou siasme begroet, maarin de ko mende weken gaat Vroom en Drees mann nog een grote stap verder. Dan begint daar, op 15 januari, de balans opruiming met prijzen, die U van de ene verbazing naar de andere zullen voeren. „Maar hoe kan dat dan?", zult U zich terecht afvragen, want wat hier wordt aangekondigd, klinkt inder daad ongeloofwaardig. Denkt U ech ter eens aan Uw vacantie, als U in korte tijd diverse steden bezoekt. Hoe vaak hebt U dan niet gezegd: „Kijk, hier is ook weer een zaak van Vroom en Dreesmann!" Daar ligt de sleutel van het ge heim. Vroom en Dreesmann heeft een net van zaken over heel Nederland en U kunt zich wel voorstellen, dat de omzet van al die warenhuizen te zamen enorm is. Welnu, door die enorme omzet is V. .D. in staat om voor U zo goedkoop mogelijk in te kopen. De resultaten ervan kent U. Iedere week zijn er speciale koopjes en aanbiedingen, maar vanaf 15 ja nuari gaat U er bijzonder van profi teren. Dan moeten alle voorradige goederen opgeruimd worden om plaats te maken voor de nieuwe van het komende seizoen. En dit opruimen geschiedt dan ook radicaal. Na de prijzenslag biedt V. en D. U een balans-opruiming» aan, die zijn weerga niet heeft. Vanzelfsprekend hebt U de lage prijzen toegejuicht, waarmee 1958 zijn intrede deed. Let echter op het V. D.-advies: Prijs de prijzen niet voor het balans-opruiming is! Over enkele dagen zult U beleven, dat de prijzen, die van laag naar la ger gingen, bij V. D. het uiterste punt hebben bereikt. Dat punt heet: 't Laagst. En lager dan het laagst kan niet meer! (Ingezonden Mededeling) f/t Waarschuwing voor nu en de toekomst Een vriendelijk dametje-op-leef tijd wandelt door het warenhuis. Glimlachend staat ze te kijken naar een paar kleine kinderen, die vol begeren naar het speelgoed staan te kijken en het als de juffrouw niet kijkt tersluiks even proberen Dan loopt ze weer door, neust even hier en snuffelt even daar tot ze ten slotte bij de galanteriën en de hand schoenenafdeling is aangeland. Daar blijkt ze interesse te hebben voor een paar nieuwe handschoenen. Ze kan alleen niet direct de kleur be palen en terwijl andere dames druk ke onderhandelingen voeren met de verkoopster, laat het dametje ver schillende paren door de handen glij den Dan, met een gebaar dat besluite loosheid uitdrukt, gaat ze weg. Ze kan zonder hulp van de winkeljuf frouw geen keuze maken. Nauwelijks is ze bij de uitgang van de zaak, of een heer, die in de om geving van de handschoenenstand schijnbaar ongeïnteresseerd had staan toekijken, komt haar achterop en maakt „beleefd doch dringend" een praatje met mevrouw. Ze geeft voor te schrikken maar voldoet aan het verzoek van de heer om even met hem mee te gaan. Ten over staan van de directie wordt het lief tallige mevrouwtje ontmaskerd als een winkeldievegge. Dank zij het voorzichtig optreden van de heer, die haar op heterdaad betrapte, is zij gespaard voor een herkenning door het verontwaardig de publiek, dat zeker gereageerd zou heben met een: „Had je dat nou ge dacht?" Nee, niemand zou zo iets hebben durven denken: iedereen vergeet maar liefst, dat hij of zij zelf ook een zwak ogenblik zou kunnen krij gen. De verleiding is vaak te groot. Bestudering. De bestudering van „de onbekende misdaad", waartoe ook de winkel en warenhuisdieLtal gerekend wordt, heeft uitgewezen dat vooral dames van uiteenlopende milieus en leeftijden die verleiding dikwijls niet kunnen weerstaan. Ook de jeugd bezondigt zich nogal eens aan winkeldiefstal, zelfs in een veelvoud van het aantal delicten, door volwassenen gepleegd. Het is maar zo ongelukkig, dat iemand, die eens bezweken is, er gemakkelijker toe zal komen de hebzucht voor een tweede maal te bevredigen. Hen rea liseert zich over het algemeen niet, welke gevolgen, die eerste misstap kan hebben voor de toekomst van een delinquent. De winkeldiefstal, die in de afge lopen jaren een steeds meer voor komend verschijnsel is geworden, neemt momenteel niet merkbaar in omvang toe. Erger is,dat men niet kan zeggen, dat ze afneemt. Wel ver wacht men in de zakenwereld, dat het aantal gevallen onder invloed van de voortschrijdende bestedings beperking weer zal oplopen. Het is het belang van publiek en zaken lieden, dat erop gewezen wordt, dat met het oog hierop een strenger toe- KOFFIE OF GEEN KOFFIE IN DE WAAG. De politie is er in de Waag van morgen nog even aan te pas geko men. Niet om geschillen in de kaas handel op te lossen, maar omdat zij een klacht had ontvangen van een caféhouder in Leiden, die zich de klandizie van de kaashandel, die elke vrijdag zijn café bezoekt, zag ont nomen. In de Waag werd n.l. voor de feeste lijke gelegenheid koffie geschonken; genodigden, boeren en handelaren konden gratis een kopje koffie drin ken. De caféhouder meende, dat hier sprake was van een overtreding op de verordening op cafévergunningen In de Waag is men overigens niet van plan elke vrijdag koffie te schen ken. Sjors en Sjimmie bij Ali Baba. Zondagmiddag zijn Sjors en Sjimmie weer in Leiden met „Ali Ba ba en de 40 Rovers", het klassieke 1001-Nacht-sprookje .Sjors en Sjim mie hebben de grote zaal van de Stadsgehoorzaal voor hun vriendjes gereserveerd. Jong en oud zijn wel kom. Eervolle vermelding. De heer A. J. R. Koumans, semi-arts te Leiden kreeg een eervolle vermel ding voor zijn antwoord op een door de faculteit der geneeskunde van de Amsterdamse universiteit uitgeschre ven prijsvraag, waarbij een kritische studie werd gevraagd over de opvat tingen van Celye betreffende de bete kenis van de begrippen adaptie en stress. Praenataal en provisorisch. Dezer dagen lazen we in een circu laire van een kruisvereniging uit de omgeving van Leiden iets over „pro- fessorisch penetrale zorg", maar dit haalt het nog niet bij wat de „Tele graaf" las op een lidmaatschapskaart van de „Algemene Protestantse Be- grafenisverzorging voor Bergen Schoorl en omstreken": „Bij overlij den, deze kaart meebrengen". Agenda Leiden VRIJDAG 10 JANUARI Leids Jeugdparlement. Over On derwijs, Kunsten, Jeugd- en Sport zaken. Trouwzaal Stadhuis, 7.30 uur nam. DE DIENST DER APOTHEKEN TE LEIDEN EN OEGSTGEST De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- psrk 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie (v. d. Werffpark 1). Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Boerhaavezalen (Vrouwenkerk steeg 12): Tentoonstelling van teke ningen, de S-:hool voor esthetische vorming. Werkdagen 25 en 7—9 i uur nam. zicht in winkels en warenhuizen zal worden toegepast. Slechts in de helft van de bekende gevallen werd tot nu toe de dief aan gehouden maar het vermoeden is ge rechtvaardigd dat het aantal diefstal len vier maal zo groot is, als de ge constateerde verdwijningen. Bij gro te bedrijven als V D en de Hema beloopt de hierdoor veroorzaakte schade jaarlijks een aanmerkelijk bedrag. Het is zelfs zo, dat één enkele dief stal eens leidde tot de ontdekking van een reeks verduisteringen, die tezamen opliepen tot een waarde van ongeveer 1800 gulden. Bittere ervaring. Vroeger werd niet altijd de politie Mnengd in een enkele zaak. De de linquenten bleken veelal nooit met de politie in aanraking te zijn ge weest. Door de ervaring geleerd, heeft men thans het medelijden opzij gezet en hebben de zakenlieden een nauw contact opgenomen met de Ster ke Arm. Die is van mening, dat het niet gaat om de waarde van het ge- stolene maar om het feit van het ste len. Want wanneer men eenmaal gestolen heeft, is er geen weg meer terug. In dit verband willen we vooral de ouders er op wijzen, dat het wegha-| len van een enkele ballpoint of een stukje snoepgoed desastreuze gevol gen kan hebben voor de toekomst van hun kinderen. Een waarschuwing is hier vooral op zijn plaats omdat ge bleken is dat vele ouders nogal zwak reageren wanneer ze op het bureau moeten verschijnen om hun kind af te halen, dat door de politie is opge sloten wegens diefstal in een winkel of warenhuis. Vóór honderd iaar Uit de Leydsche Courant van 10 Januarij 1858. 's-Gravenhage. Morgen zal er bij gelegenheid van het Russi sche Kerstfeest bij H.M. de Ko ningin-moeder in de kapelvan H.Ds paleis eene plegtige gods dienstoefening plaats hebben, die zal worden bijgewoond door de leden van het Russische gezant schap alhier en de onderdanen die zich in de residentie bevin den. Het gala-bal, dat gisteren ten hove (in het paleis Noordeinde) heeft plaats gehad, was zeer luisterrijk. Het bal, waarop in het geheel ruim 600 personen aanwezig waren, duurde tot laat in den nacht voort. MINISTER KLOMPé VOOR DE RADIO. Over de huisvesting der gerepatrieerden uit Indonesië. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Xlompé zal zich morgenavond om 20.25 uur via de zender Hilversum II (298 m.) tot het Nederlandse volk richten om op de noodzaak te wijzen vrijwillig woongelegenheid ter beschikking te stellen voor gerepatrieerden uit In donesië. NA VAL VAN TRAP OVERLEDEN. In het gasthuis te Delft is overle den de 71-jarige heer L. J. van Zaltbommel uit Delft, die in de nacht van zondag op maandag in een wo ning in de Nieuwstraat te Delft van een trap was gevallen en daarbij een schedelbasisfractuur had opgelopen. SNELLE VLUCHT VAN EL AL- TOESTEL. Een Bristol Britannia-machine van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al heeft vandaag uit Nieuw York Londen bereikt in een tijd van 7 uur en 44 minuten. Het toestel met een volledig Israë lische bemanning had 51 passagiers en 1 1/2 ton vracht aan boord en vol gens een zegsman van de El Al is dit de snelste vlucht van een nor maal passagierstoestel on een norma le reis over de Oceaan. De viermotorige Bristol Briannia is een turbineschoeftoestel. vierde concert bracht een ver heugend succes aan het Residentie- orkes t en z'n gastdirigent Ignace Neumark. Deze toch heeft als her scheppend kunstenaar een groaotse staat van dienst achter zich. Niet minder dan 651 Kurzaalconcerten van het Residentie-orkest dirigeerde tot 1953. Toen sloot hij deze vruchtbare periode af, doch trad nu nogmaals op als gastdirigent. Beginnen werd met de Ouverture ,,Roeslan en Loedmilla" van Michaël Glinka, de vader van de Russische kunstmuziek. De twee opera's die hij schreef zijn z'n belangrijkste werken. In deze sprookjesopera waarvan men de Ouverture te horen kreeg, karak teriseert de componist de tovenaar Tsjernomsr met de hele toonladder, die wij later bij Debussy aantreffen. Problemen brengt deze muziek niet met zich mee, maar met haar opmer kelijk charmerende melodieën, door een first class orkest gespeeld en ge leid door een dirigent, die als gebo ren Pool (genaturaliseerd Nederlan der) zulke muziek lief heeft, klonk de Glinker ouverture verrasend en aangenaam. De solist Herman Krebbers speel de het vioolconcert a kd. t. van Dvo rak, een nooit aflatend virtuoos werk, met sterk improvisatorisch karakter. Zonder onderbreking gaat het le deel over in deel II, het lyrisch adagio. De opgewekte finale heeft 't karakter van een furiant( (een snelel sterk geaccentueerde Bohemese dans) met variërenr maattype, met als afwis seling een Dumke, een Slavisch ge passioneerd volkslied. Krebbers heeft prachtig gespeeld en zijn gehoor in geweldige eeestdrift gebracht. Uiter. aard heeft dit enthousiasme aller eerst betrekking gehad op de muzi kale en virtuose kwaliteiten van de solist, die meesterlijk zijn prachtig instrument hanteert. Het orkest se- cundeerde met de grootste toewij ding, al niet enige ongelijkheid bij de houtblazers te bemerken. De diri gent was bijzonder attent tegenover het spel van de solist. TEN SLOTTE DE 2e SYMPHONIE van Borodiën, een groot werk, dat de dirigent blijkbaar na aan het hart ligt. In het le deel, met het sterk uitgebreid hoofdthema (een praegnante notengroep), in tempo wisseling, telkens en telkens her haald, wordt de sfeer van het Russi sche volksgezang duideliik opgeroe pen. Monotoon zo men wil, maar heel suggestief. Een minder kernachtig 2e thema. Het Scherzo in 1/lste maat, het bewogen Andante en een leven dige Finale, die met 't eerste Allegro een gaaf geheel vormt. Uitgesproken belangstelling toont de componist voor Oosterse melodieën. De dirigent was in de Symphonie buitengewoon op dreef, levendig betogend, hoe hij zijn intenties ingewilligd wilde heb ben. De klankverhoudingen waren voortreffelijk; het strijkersensemble had een mooie volle toon. Telkens iets, dat imponeert en boeit. Men be toonde zich dankbaar aan de diri gent, om zijn welverzorgde fraai klin kende uitvoering, en an het all round meesterschap van het Residen- tie-orke st. J. KORTMANN. Mét vier andere P.v.d.A.-leden Voornamelijk, omdat zij door druk ke werkzaamheden verhinderd wor den, hebben vier thans zitting heb bende leden van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad zich voor de verkiezing van dit jaar niet meer de leden J. H. Schüller, N. Lange- zaal en W. F. v. d. Burg. Mevrouw BraggaarDe Does is eveneens niet herkiesbaar. Bij haar 35-jubileum als raadslid heeft zij reeds aangekon digd af te zullen treden. De gTos- lijst, die in een ledenvergadering van de Partij van de Arbeid is vastge steld, ziet er aldus uit: 1. J. C. van Schaik, lijstaanvoerder; |2. A. J. Jongeleen; 3. J. Goslings; 4. verkiesbaar gesteld Het zijn de he- mej. A. J. van Nienes; 5. M. Som- ren E. Meester, fractievoorzitter, en meling; 6. A. J. v. d. Pompe (nieuw); 7. C. J. Piena; 8. J. Winsemius (nieuw); 9. H. Zunderman; 10. mej. A. C. Bekker (nieuw); 11. M. van Aken; 12. mevr. G. A. Spierenburg Beekhuizen (nieuw); 13. W. G. den Dubbelden (nieuw); 14. S. Sannes (nieuw); 15. C. F. Lardee; 16. S. J. Roorda (nieuw); 17. P. Fakkel (nw.); 18. L. v. Praag (nieuw); 19. mevr. H. de Kruis-Wagenmaker (nieuw); 20. H. v. Duyne (nieuw); 21. A. v. d. Horst; 22. J. de Vos (nieuw); 23. J. Bergman (nieuw); 24. mevr. T. van Zonneveldv. d. Lecq (nieuw); 25. J. G. Fokkema (nieuw); 26. D. van Rijn (nieuw); 27. G. Dallinga (nieuw) 28. A. Galjaard (nieuw); 39. mevr. S. G. Wyrdeman -Quaadgras (nieuw) 30. B. Haneveld (nieuw). RIJNSATERWOUDE De fraaie, van 1883 daterende vij zelmolen van de Grote H. Geestpol der te Rijnsaterwoude, die in 1952 nog grondig gerestaureerd werd, is donderdagmiddag door een sterke rukwind ernstig beschadigd en zal voorlopig geen dienst kunnen doen, anders dan door middel van een ma chinale noodoplossing. De gebrs. Piet en Ton Kraan, die de molen bedienden, zijn bij dit ge beuren ter nauv/ernood aan een ern stig ongeluk ontkomen. Zij hadden enkele minuten tevoren de wieken welke bij de restauratie van schoe pen waren voorzien, inplaats van het gebruikelijke zeildoek, „in de wind gezet". Zij bevonden zich nauwelijks in een op vier a vijf meter verder staande schuur om enkele werkzaam heden te verrichten, toen een van de vier zware roeden brak en met een donderend geraas met één van de vier wieken neerstortte, nadat eerst de molenkap was beschadigd. Het ongeval is toe te schrijven aan een oude breuk in de molenrol, dicht bij het hart van de wieken, die de druk van een zwax-e windstoot niet hebben kunnen doorstaan. De molen is voorlopig als windmolen buiten werking. Het polderbestuur, waar van de heer A. Straathof voorzitter is, kwam spoedig bijeen om de ernst van het geval in een spoedvergade ring onder ogen te zien. Juist nu kan namelijk de bemaling geen moment worden gemist. Men besloot onmiddellijk maat regelen te nemen, waarvam er de be langrijkste zal bestaan in de nood oplossing om door middel van een dieselmotor op de vijzel, het over tollige water uit de polder te malen. Of de mooie molen in zijn oor spronkelijke hoedanigheid als wind molen zal worden hersteld, staat nog niet vast. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat deze gelegen heid wordt aangegrepen om volledig machinaal te gaan malen, waardoor dan wederom een sieraad van het Nederlands polderlandschap met on dergang wordt bedreigd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2