Evacué's hielden de vorstin voor „iemand van het Roode Kruis" Kaasmarkt in de Leidse Waag Koningin verwelkomde repatriërenden Biljettenstrijd in Leiden Enorme rookontwikkeling bij binnenbrand aan de Haagweg Gouden zangersjubileum in Oude Wetering VRIJDAG 10 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een groep van circa dertig: uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders, met ongeveer evenveel kinderen en baby's, zijn gisteravond om kwart voor zeven op Schiphol verwelkomd door koningin Juliana. De Superconstellation uit Singapore stond een kwartier voor schematijd reeds op het platform, toen de koninklijke wagen voor de ICA-hal stil hield. De koningin was vergezeld van haar particulier secretaris, mr J. van der Hoeven, en een hofdame. Onze landsvrouwe werd begroet door de commis saris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr M. J. Prinsen, de bur gemeester van de Haarlemmermeer, mr G. C. van der Willigen en de heer U. F. M. Dellaert, directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol. noot achtergelaten en kwamen alleen met de kinderen terug. Zo snel mogelijk werden alle rei zigers doorgelicht en daarna vertrok, ken ze naar hun bestemmingen in al le delen van ons land. Maar de ko ningin bleef nog in het paviljoen wachten. Om half acht arriveerde een vlieg tuig uit Londen en toevallig bevon den zich onder de passagiers nog vier vrouwen, een man en drie kinderen, ook uit Indonesië. Dit groepje werd zoals alle evacué's eveneens naar het paviljoen gebracht om door gelicht te worden en zo nodig warme kleding van het Roode Kruis in ont vangst te nemen. Verpleegster" Terwijl dit alles geschiedde ging de koningin gezellig op een tafeltje zitten praten met een klein jongetje met kauwgum in zijn mond. De dreu- Hartelijke sfeer Onder enorme belangstelling van pers, televisie, radio en film begaven kort daarop de gerepatrieerden zich naar het paviljoen, waar de koningin zich van het ene tafeltje naar het an dere begaf om met de moeders over hun baby's en met de vaders over de luchtreis te spreken. De kleine Wanda Heybroek, negen maanden oud, was de eerste die de koningin een handje mocht geven. De 23-jarige mevrouw Heybroek hield Wanda op de arm, toen de ko ningin zich tot haar richtte. Zij was een van de weinige vrouwen, die met haar man uit Indonesië naar Ne derland is gekomen. Verreweg de meeste vrouwen hadden hun echtge- Koningin Juliana in gesprek met een gerepatrieerde moeder met kind. mesnog onder de indruk van zijn lange luchtreis had er geen benul van dat hij met de koningin sprak, maar wat nog veel meer verbazing wekte was, dat ook de vijf volwasse nen aanvankelijk niets bemerkten. Van de vier vrouwen waren er twee van Indisch bloed, die nog nooit in ons land geweest waren. Zij meen den met „iemand van het Roode Kruis" te doen te hebben, totdat de enige man van het gezelschap zijn ogen uitwreef en plotseling stom ver baasd opstond. Onze landsvrouwe lachte, stond ook op en gaf hem een hand. Na een kort gesprek zette ze zich in een stoel neer bij de twee Indonesische vrou wen, van wie de oudste bijna 70 was. Dit oudje werd deze koninklijke ont vangst waarlijk te machtig. Al spoe dig moest ze door een echte verpleeg ster van het Roode Kruis snel wor den weggeleid om een glaasje water te drinken en wat op verhaal te ko men. Eerst om acht uur, dus na vijf kwartier, nam de koningin afscheid van de laatste gerepatrieerden en keerde terug naar het paleis Soest- dijk. Zondag a.s. worden er in Leiden twee kindervoorstellingen gegeven, één in de Leiidsche Schouwburg en één in de Stadsgehoorzaal. Affiches voor beide voorstellingen zijn in Lei den opgehangen. Het theaterbureau Carla Flink heeft nu een klacht bij de Leidse politie ingediend, omdat in de stad vele biljetten voor haar voorstelling van Dik Trom door an dere werden vervangen. Jongelui vertelden aan de winkeliers, die een biljet hadden opgehangen, dat de kin dervoorstelling, die op het biljet werd aangekondigd, niet doorging en dat het dus vervangen kon worden door een biljet, dat zij bij zich hadden. De reclame-agent van het theaterbureau stelde vast, dat bijna alle biljetten, die hij in Leiden had uitgezet, ver wijderd waren en door de „concur rentie" door andere waren vervan gen. Hij heeft de jongens op heter daad betrapt en vervolgens de po litie juist passeerde er een politie auto van een en ander in kennis gesteld. Het theaterbureau Carla Flink verzoekt ons thans te berichten, dat de voorstelling in elk geval door gaat. Pater H. de Greeve in St Petruskerk Pater Henri de Greeve zal a.s. Zon dag in alle H. Missen in de St. Pe truskerk een liefdadigheidspreek hou den ten bate van de St. Elisabethver- eniging van de St. Petrus-parochie. MEN WAAGT HET EENS: Leidse brandweer II uur in touw Rubber-canvas broeide Op de hoek van de Haagweg (11) en de oprit naar de Rijnzichtbrug heeft gistermiddag in een pand van de firma Degens en Scheeren te Lei den, waar materiaal was opgeslagen, een ernstige binnenbrand gewoed. In een gedeelte van onze editie hebben wij gisteren van deze brand melding gemaakt. Broei in een berg rubber- canvas heeft deze brand veroorzaakt. Deze broei ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. De dikke rook heeft het werk van de brand weerlieden aanzienlijk bemoeilijkt. Zij moesten steeds met rookmas- kers het pand binnengaan, maar zelfs dan konden zij moeilijk hun weg vinden, omdat zij geen vijf cen timeter vooruit konden kijken. Het pakhuis was bovendien tot de zolders gevuld met allerhande materialen. Men kon bijna geen pad vinden tus sen de vele balen, rollen en vaten. Het is dus te begrijpen, dat het ge ruime tijd duurde, vóór de brand weerlieden de vuurhaard gevonden hadden. Om kwart voor drie 's middags is de brandweer uitgerukt, eerst om vijf voor negen 's avonds, kon de autospuit inrukken. Met nablussen is men toen nog tot twee uur in de nacht doorgegaan. De firma Degens en Scheeren, die naadloze vloeren vervaardigt, had juist materialen ingenomen voor een grote order. De grondstoffen voor deze fabricatie lagen aan de Haagweg opgeslagen. Zij zijn verloren gegaan met het gevolg, dat de uitvoering van de order aanzienlijk vertraagd is. Men moet eerst weer op aanvoer van nieuwe grondstoffen uit het het bui tenland wachten. Daarom ook laat het zich aanzien, dat de schade in het verzekerde bedrijf, aanzienlijk is. Het oude pand heeft overigens weinig schade geleden. Muren en dak zijn intact gebleven, alleen zijn de vloeren hier en daar beschadigd, deu ren en luiken moesten opengebroken v/orden. Ook is er waterschade. Ba len gips bijvoorbeeld zijn door het water hard en dus onbruikbaar ge worden. De brand, die met vier stralen be streden werd, trok veel belangstel ling. De sterke rookontwikkeling trok van ver de aandacht. Vuur heeft men echter niet gezien. Het verkeer over de drukke Haag weg ondervond vertraging, omdat de auto's en andere voertuigen via een brugje, één voor één over de voe dingsslang van de motorspuit geleid moesten worden. Nader vernemen wij, dat bij de brand in de opslagplaats van de N.V. Degens en Scheeren ongeveer 60 ku bieke meter materiaal voor de ver vaardiging van naadloze vloeren ver. loren zijn gegaan. De rookontwikkeling, die ontstond bij de gloeiing van het rubber-can- vasschaafsel, was zo sterk, dat de brandweerlieden, die met behulp van rookmaskers in de opslagplaats wis ten door te dringen, zelfs bij het schijnsel van hun sterke zaklan taarns, nauwelijks meer dan vijf centimeter zicht hadden. Het behoeft geen verwondering, dat slechts één van de spuitgasten door de rook bedwelmd raakte: het scheen dat ondanks de rookmaskers de ademhalingsorganen van de brand weerlieden te lijden hadden onder de dikke walm. Dat was de reden, waarom de bevelvoerder van de blus sende eenheid melk liet aanrukken om zijn manschappen de droge kelen te laten smeren. SMALFILMERS! Komt woensdag 15 januari a.s. in Het Gulden Vlies, Breestraat 125 ('s avonds 8 uur). Getoond wordt de nieuwste Bauer methode om van uw 8 mm films geluidsfilms te maken. Demonstratie met volkomen Synchroon gemaakte 8 mm films Toegangskaarten (kosteloos) bij: Foto-Clné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Eeuwenlang is de Kaasmarkt in Leiden het centrum van de kaashan del. De naam van dit plein op de hoek van de Hooigracht en de Oude Rijn liegt er ook niet om. Deze markt werd echter altijd in de open lucht gehouden. Vooral bij regen achtig weer en kou was dit een groot bezwaar. Daarom heeft de di rectie van de Markt en Havendienst te Leiden besloten zoals wij gis teren al meldden om de kaas markt bij wijze van proef van de Kaasmarkt naar de boterhal van de Waag te verplaatsen. Ministers beschikken Prijsstop voor melk in gesaneerd westen De minister van economische zaken en van landbouw, visserij en voedsel voorziening a.i. hebben in de staats courant van heden een prijsstop-be- schikking afgekondigd voor consump- tiemelk, verkocht in gesaneerde ge bieden in West-Nederland, waarbij is bepaald, dat de prijs van consump- tiemelk niet hoger mag zijn dan die, geldende op 31 december 1957. De minister hebben zich genood zaakt gezien tot afkondiigng van deze prijsstop over te gaan, omdat in ver scheidene gesaneerde gebieden van West-Nederland de saneringscommis sies eigenmachtig prijsverhogingen hebben doorgevoerd, welke ten doel hebben de slijtersmarge, met terzijde stelling van de destij d met de melk handel overeengekomen overleg pro cedure, te verhogen. Een enige tijd geleden door de al gemene vereniging voor melkvoor- ziening ingediend verzoek tot verho ging van de slijtersmarge, kon op grond van de verstrekte gegevens niet worden ingewilligd, zulks met uit- j zondering van de gemeente Amster dam, waar een margeverruiming en een hierop aansluitende prijsverho ging aanvaardbaar bleek te zijn. De mogelijkheid werd intussen wel open gelaten tot verstrekking van na dere gegevens, op grond waarvan het óverleg met de overheid kan wor den voortgezet. De overval te Hoofddorp Ook dader nummer twee gegrepen Nadat een der complotgenoten zich uit misnoegen over zijn bedrieging bij de polite had gemeld, is ook de tweede man van het gezelschap, dat enige dagen geleden een roofoverval pleegde op het benzinestation aan de rijweg te Hoofddorp, te Den Haag ge arresteerd De man is een goede bekende van de politie. Indertijd heeft hij bij Ant werpen een ongeluk veroorzaakt met 'n gestolen auto, waarbij een mede- inzittende werd gedood. Op 17 decem ber j.l. uit de gevangenis ontslagen, pleegde hij tien dagen daarna al weer een inbraak in Wassenaar en stal hij verder bromfietsen. Ook is hij debet aan diefstal van sigaretten uit een automaat aan de Weissenbruchstraat in Den Haag. Ook de gestolen, blauwe Vauxhall is door de Sterke Arm opgespoord. Men verwacht, dat de derde man, die nog voortvluchtig is, spoedig kan worden opgespoord. In verband met de vele overval len op benzinestations, die de laatste tijd in ons land plaats vinden, heeft de Rijkspolitie 't voornemen opgevat om ook des nachts langs de Rijks wegen te gaan patrouilleren. De plan nen hiertoe bevinden zich reeds in vergevorderd stadium. SPAAROVERSCHOT BIJ DE BOERENLEENBANKEN IN DECEMBER 1957 Bij de stichtingen spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij óe Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindhoven en de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht, hebben de stortingen en te rugbetalingen in december 1957 res pectievelijk bedragen 121.990.000, en 110.990.000,zodat er een spaaroverschot was van 11.000.000. In de vorige maand bedroeg het spaaroverschot 4.450.000, Vanmorgen om tien uur begon dus hier de handel, die een redelijk ver loop had. De handelaren waren het er over eens, dat zij hier warmer, droger en dus beter stonden dan op de Kaasmarkt. Bovendien is de weegschaal dicht in de buurt, de partijen kunnen dus meteen gewo gen en vervoerd worden. Door deze verhuizing, die zeker wel een blijvend karakter zal krij gen de proef is voor zes maanden is er ook een eind gekomen aan de versnippering in het wegen. De kaas wordt nu alleen nog maar in de Waag gewogen. Er is weinig kans, dat de boterhal van de Waag te klein zal blijken om alle partijen toegevoerde kaas on derdak te geven. De aanvoer van kaas naar Leiden is allengs kleiner geworden. Zij is echter altijd nog zeer redelijk. De boerenkaas is steeds nog een gewild product, dit blijkt ook wel uit de cijfers. In 1957 werden in totaal 1444 partijen kaas angevoerd. De foto laat het verhandelen van kaas zien, dat volgens het gebruik van eeuwen nog bij handslag ge beurd. (Foto: De Leidse Courant) In een buitengewone vergadering van het zangkoor van de parochie van St. Jacobus Major te Oude-We- tering werd gisteravond de heer N. J. Hoekstra gehuldigd bij gelegen heid van zijn 50-jarig zangersjubi leum. De jubilaris werd door pas toor G. Saraber gesierd met de ere medaille van de St. Gregorius-ver- eniging. Zondag jl. werd de Hoogmis op gedragen tot intentie van de heer Hoekstra. Het koor zong onder lei ding van de heer H. J. de Jeu de Missa Exultet van T. Witt, aan het orgel begeleid door de heer P. H. v. d. Bosch. Als een rechtgeaard zan ger woonde de jubilaris ook deze H. Mis bij op de oksaal en mengde zijn stem met die van de andere zan gers tijdens het muzikale gebed. Daarna werd de viering van het jubileum thuis temidden van fami lieleden, op intieme wijze voortge zet. In de buitengewone vergadering die gisteravond werd belegd in café Meerzicht werd de jubilaris toege sproken door pastoor Saraber. Spr. memoreerde de zeer lange tijd dat de heer Hoekstra een trouw lid was van het zangkoor. Gedurende deze tijd was de jubilaris geen op de voor grond tredend zanger, doch een van die ijverige werkers die zich het meest op hun gemak voelen op een bescheiden plaats. Toch stelde pas toor Hoekstra hem als voorbeeld voor de anderen. Zoveel hij kon was hij aanwezig en hoeveel overledenen zal de gouden jubilaris naar hun laatste rustplaats hebben begeleid? Of hoeveel trouwtjes zal hij met zijn zang meer luister hebben bijgezet? Namens de parochie bracht pastoor Saraber dank voor dit alles en het was hem dan ook een genoegen de heer Hoekstra de medaille van de St. Gregoriusvereniging met de daarbij behorende oorkonde te mo gen overhandigen. Diep ontroerd nam de jubilaris de blijken van waardering in ontvangst. Daarna werd de nu gedecoreerde zanger toegesproken door de direc teur van het koor, de heer P. H. v. d. Bosch. Deze bracht de heer Hoek stra speciaal dank voor de prettige wijze waarop hij en alle andere zan gers altijd met de jubilaris hadden mogen samenwerken. Met grote waardering maakte spreker melding van de vriendschappelijke banden die het zangkoor van Oude-Wetering samenbinden. Ook tussen de direc teur en de jubilaris had nooit anders dan een vriendschappelijke verhou ding bestaan. Spr. overhandigde de heer Hoekstra namens de leden van het zangkoor en het kerkbestuur een fraai tafelkleed. Het cadeau ging nog vergezeld van een kistje sigaren. Nadat de jubilaris de persoonlijke felicitaties van alle zangers in ont vangst had genomen, werd de bij eenkomst besloten met een gezellig samenzijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12