DUINSTREEK Van Duitse zijde controle verzuimd Eerste Kamerlid stelde vragen over noodschool Nootdorp Praten met de Russen De moord op het Nederlandse meisje Scherp Autobotsing eist een dode „Blijdorp" zoekt uitbreiding Cocaïne kwam uit Bossche apotheek DONDERDAG 9 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het lid van de Eerste Kamer Al- gra (A.R.) heeft aan de ministers van onderwijs, kunsten en weten- schoppen en van financiën de vol gende schriftelijke vragen gesteld. 1. Is het waar, dat van het be drag van 25.000.000 uit de woning bouwlening 1957, hetwelk voor de scholenbouw bestemd is, ongeveer 14 miljoen beschikbaar zal worden gesteld voor het lager- en kleuter onderwijs? 2. Is het waar, dat reeds in 1957 of eerder de zgn. rijksgoedkeuring is verstrekt voor urgente bouwprojec ten op het gebied van het lager on derwijs, belopende in totaal een aan zienlijk hoger bedrag dan het onder 1 bedoelde bedrag van 14 miljoen, waarvan de uitvoering als gevolg van het ontbreken der nodige financie ringsmiddelen tot dusver niet kon worden aangevangen? 3. Mag uit een bevestigende be antwoording van de vragen 1 en 2 worden geconcludeerd, dat de minis ters voornemens zijn voor een toe toewijzing uit het thans voor de bouw van L.O.-scholen beschikbaar te stellen bedrag slechts in aanmer king te doen komen de meest drin gende gevallen uit de reeks van de blijkens afgifte der rijksgoedkeuring reeds zeer urgent geoordeelde pro jecten? De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles heeft voor een congrescommissie met na druk verklaard, dat besprekingen op hoog niveau met de Russen op dit ogenblik geen zin hebben. Hij verklaarde dit voor de com missie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden, toen hij een uiteenzetting gaf over de in ternationale toestand, zo heeft de commissie-voorzitter, de democraat Ohara, woensdag bekendgemaakt. De politie te Colchester (Engeland) heeft gisteren een nieuwe aanwijzing gekregen bij haar onderzoek naar de moord op het 19-jarige Nederlandse meisje Marie Kriek. Een vrouw heeft verklaard, dat zij zondagavond, korte tijd voor de moord gepleegd moet zijn, een mili tair heeft gezien in gezelschap van een meisje, wier uiterlijk overeen kwam met dat van het slachtoffer. Aanvankelijk had men veronder steld dat de'moordenaar in het bezit was van een auto en het meisje een lift had gegeven, nadat zij uit de bus was gestapt. De politie zou gisteren militairen uit legerkampen in de om geving ondervragen. De vader en de zuster van Marie Kriek zijn gisteravond in Harwich aangekomen. Niemand werd bij hen toegelaten. SCHEEPSRAMP BIJ BORNEO Voor de oostkust van Borneo is een zeilschip vergaan waardoor 23 personen de dood hebben gevonden, aldus een woensdagavond uit Tara- kan te Djakarta ontvangen bericht. Twee opvarenden van het schip, de „Sukatjita", werden gered. Het was met een lading copra op weg naar Tawao, Brits-Noord-Borneo. POTLOOD en GEEST No. 506. Horizontaal: 1. nevel, 4. aantekening, 7. inhoudsmaat, 9. de Z.W.-kust van Voor-Indië, 11. brij, 12. de opperste rand van een dak, 14. bij woord. 15. gebod, 16. water in Fries land, 17. voordeel, 19, vriend (Fr.), 20 schiereiland tussen de Golf van Bengalen en de straat van die naam, 24. evennachtslijn, 26. vast rantsoen, 27. lol. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. krach teloos (figuurlijk), 3. plaats voor dui ven, 4. spitse bek van een vogel, 5. stad in Algerië aan de Middellandse Zee, 8. meisjesnaam. 8. zeker licht vaartuig in de Middell. Zee, 9. gem. in Groningen, 10. huis (Mal.), 11. pun tig voorwerp, 13. steen, 18. hard vet, 19. putemmertje, 21. lus, 22. hoender achtige vogel, 23. jongensnaam, 25. sint (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 505. Horizontaal: 1. rob, 3, non, 5. Ee, 6. roe, 7. A.P., 9. dij, 10. er, 12. zee, 14. alp, 15. Kaaba, 16. tra, 17. rijs, 19. Ne, 21. ed, 22. Po, 24. lyn, 25. om, 26. sof, 27. git. Verticaal: 1. re, 2. brij, 3. nee, 4. na, 5, Enz, 8. pop, 9. Dekan, 11. Raard, 13. sap, 16. top, 18. som, 20. elf, 21. eng, 23. os, 25. Ot. 4. Is het waar, dat de ministers uit het onder 1 bedoelde bedrag van f 14 miljoen beschikbaar hebben ge steld een bedrag van ongeveer 50.000 gulden voor de bouw van tijdelijke lokaliteit voor een te stichten open bare lagere school te Nootdorp, waarvoor tot voor kort noch de zgn. urgentieverklaring, noch de zgn. rijksgoedkeuring was afgegeven? 5. Zijn de ministers van oordeel, dat de omstandigheid, dat Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland de totstandkoming dezer school hebben bevolen, de urgentie van de bouw der voor die school bestemde lokali teit aan hun beoordeling onttrekt, waarvoor ingevolge een besluit van de gemeenteraad, van Gedeputeerde Staten of van de Kroon gelden be schikbaar moeten worden gesteld? 6. Kunnen de ministers medede len, welk aantal kinderen uit Noot dorp thans reeds een openbare school bezoekt, waar voor hen voldoende plaatsruimte beschikbaar is, en hoe veel leerlingen op grond van de on getwijfeld ter beschikking van het gemeentebestuur van Nootdorp staande gegevens bij de opening der beoogde openbare school als leerling kunnen worden verwacht? 7. Zijn de ministers bereid mede te delen, welke motieven er hen toe hebben geleid aan de bouw van de openbare school te Nootdorp de vo renbedoelde bijzondere voorrang te verlenen? Rheumatiek Wrijf uw pijn weg met Kloos- terbalsem, die diep in de huid I dringt en de pijn verjaagt. Kloosterbalsem "geen goud go goed" (Advertentie) Prof Donkersloot treedt uit P.v.d.A. Het oud-lid van de Eerste Kamer, prof. dr. N. A. Donkersloot, heeft be dankt als lid van de Partij van de Arbeid. Hij is toegetreden tot de on langs opgerichte Pacifistisch Socia listische Partij, die politiek daklozen herbergt en socialisten, die zich op het standpunt stellen van een „derde weg". In „Bevrijding", het blad van de P.S.P., heeft prof. Donkersloot ver klaard, dat het bestuur van de Partij v. d. Arbeid niet bereid was, naast het „defensieve militairisme ook het alternatieve, integrale pacifisme in de volksvertegenwoordiging aan het woord te doen komen". Prof. Donkersloot meent, dat door deze houding van het partijbestuur, vele socialisten van de P.v.d.A. zijn vervreemd. De meerderheid van het partijbestuur van de voormalige „Socialistische Unie" kondigt in het zelfde nummer van „Bevrijding" aan dat zij zich aansluit bij de nieuwe „Pacifistisch Socialistische Partij". De Socialistische Unie was een sterk links-georiënteerd partijtje, dat wel samenwerkte met de commu nisten. Het werd opgeheven na on enigheden over het gebeuren in Hongarije. PACHT SPOORGRONDEN VERHOOGD. Minister Algera (Verkeer en Wa terstaat) heeft geen reden om stappen te ondernemen bij de directie van de Nederlandse Spoorwegen naar aan leiding van de verhoging van de pacht voor gronden van de N.S. Dit antwoordt hij op schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer Vondeling (P. v. d. A.). De Spoorwegen hebben de pacht sommen voor kleine percelen teel grond gebracht op 3 cent per vier kante meter in landbouwgebieden en 5 cent in de gebieden van de grote steden. De oude pacht was sinds ja ren één tot 2 cent per vierkante me ter. Het gaat om ongeveer 13 duizend gevallen, namelijk 8 duizend ver pachtingen aan derden en 5 duizend gevallen van gratis beschikbaarstel ling aan personeel van de N.S, Het betreft hoofdzakelijk huurders met kleine inkomens. Bij het inhalen op de rijksweg Den BoschUtrecht onder Waardenburg, waar de tweebaansweg in een ecn- baansweg overgaat, is gistermorgen omstreeks zeven uur een vrachtauto van de firma Jamin, die uit de rich ting Utrecht kwam, op een tegenlig ger gebotst. In deze auto zaten zes personen: de bestuurder, de 37-jarige gehuwde metselaar-aannemer P. J. Ruijters uit Den Bosch en zes arbeiders, die op weg waren naar Utrecht. De naast de bestuurder zittende 49-jarige gehuw de A. Beks uit Vught werd op slag gedood en voor het leven van be stuurder Ruijters wordt gevreesd. De vier andere inzittenden werden even eens zwaar gewond in het ziekenhuis te Zaltbommel opgenomen. De auto is totaal vernield en de vrachtauto van Jamin werd zwaar beschadigd. De groepscommandant der rijks politie t» Geldermalsen verzoekt de bestuurder van de vrachtauto, die ge tuige is geweest van deze aanrijding, zich met hem in verbinding te stellen, netnummer 03453, telefoonnummer 208, of met de politie in zijn woon- of verblijfplaats. VOOR EEN WAARDIGE HERDENKING VAN GEVALLENEN De bond van oud-leden van de Bin. nenlandse Strijdkrachten te Amster dam heeft een ere-peloton ingesteld, dat weer of geen weer de wacht betrekt bij het Nationaal Monument en op diverse andere plaatsen in de stad, waar tijdens de bezettingsjaren landgenoten werden gefusilleerd. De mannen, die deel uitmaken van dit erepeloton, verschijnen in het openbaar nog steeds in de destijds ter beschikking gestelde katoenen overalls. Deze kleding, thains ver kleurd, versleten en vaak te klein geworden, biedt tegen de veelal slechte weersinvloeden onvoldoende bescherming. Het ligt daarom in de bedoeling van de bond om deze kleiding zo spoedig mogelijk door nieuwe te vervangen. Hiervoor is een bedrag van ongeveer 5800 gulden nodig. Ieder, die de bond in staat wil stellen, in de toekomst een waardige her denking van de gevallenen in ere te houden, wordt daarom uitgenodigd, een steentje bij te dragen op rekening N 921 van de Bond bij het Girokan toor van de gemeente Amsterdam on. der vermelding van het motto: „Overall-actie". Franse onderscheiding voor prof. Prick Prof. dr. J. J. C. Prick, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nij megen is door de Société Frangaise de Neurologie benoemd tot buiten lands erelid. De onderscheiding is prof. Prick o.m. ten deel gevallen voor de vele publicaties op neurologisch gebied, welke ook in het buitenland zeer de aandacht hebben getrokken. De onderscheiden professor is enige jaren geleden als lid van een inter nationale werkgToep voor de bestrij ding van poliomyelitis (kinderver lamming) geruime tijd in Parijs werkzaam geweest. Nieuwjaarsreceptie ten paleize H.M. de Koningin en Z.H.K. de Prins der Nederlanden hebben van morgen in het paleis op de Dam de leden van het corps diplomatique op] de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie ontvangen. Een talrijk publiek sloeg dit immer kleurrijk schouw spel vanaf de kleine steentjes gade. Het koninklijk paar arriveerde te gen kwart over elf bij het paleis waarvoor een erewacht van het 11e bataljon infanterie van het gardere giment grenadiers met vaandel en vaandelwacht in het indrukwekken de ceremonieel tenue stond aange treden en de eerbewijzen bracht. Terzijde van de ingang stond in het zelfde uniform gekleed de konink lijke militaire kapel met tamboer korps, die het volkslied speelde. De Koningin droeg een groen-grijs toilet met daarover een korte bont mantel en de Prins het gala-uniform van generaal der luchtmacht. Naast de rode loper op het bordes stonden twee marechaussees in ceremonieel tenue met getrokken klewang. Na het koninklijk paar arriveerde de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, direct gevolgd door de zaakgelastigde van Indonesië met zijn echtgenote. Voor hem bracht de erewacht het protocollaire eerbewijs, bestaande uit: het in de arm nemen van het geweer, respec tievelijk „draag sabel" en sloegen de tamboers twee roffels. Op de receptie kwamen 30 ambas sadeurs, 10 gezanten, 4 zaakgelastig den en 9 tijdelijk zaakgelastigden. Velen waren vergezeld van hun echtgenoten. EVACUé'S OP WEG NAAR GENUA Het m.s. „Roma" van de Italiaan se rederij Flotta Lauro is op 8 janu ari uit Tandjong Priok vertrokken met 363 Nederlandse repatrieëren- den aan boord. De bestemming van de „Roma" is Genua, vanwaar deze passagiers per trein naar Nederland zullen reizen. Hec schroot-schandaal De valse vex-klaringen over de her komst van schroot, die het voormali ge hoofd van de afd. ijzer en staal van Economische Zaken buiten het depar tement om in omloop heeft gebracht, werden niet gebruikt bij de aanbie ding van deze veel gevraagde grond stof aan de K.S.G.-vertegenwoordi- ger voor Nederland, maar bij die aan de vertegenwoordiger, voor Duits land. Dit verklaarde minister prof. Zijl stra in antwoord op vragen, die de socialistische leden der Tweede Ka mer jhr. mr. M. v. d. Goes van Na- ters en drs. G. M. Nederhorst gesteld hebben over het „schrootschandaal". Nederlandse zakenlieden hebben met medewerking van een ontrouwe amb tenaar de K.S.G.-kas benadeeld door sloop ijzer van binnenlandse herkomst te vex-kopen voor een prijs, die alleen voor schroot uit andere dan K.S.G.- landen geldt. Volgens de bewindsman heeft deze Duitse instantie in deze ongewone gang van zaken geen aanleiding ge vonden zich in verbinding te stellen met zijn collega voor Nederland. Aan gezien er aan de valse verklaringen geen documenten ten grondslag Jagen, moet worden aangenomen, dat de re gionale vertegenwoordiger voor Duitsland óp dit stuk geen controle heeft toegepast, in tegenstelling tot zijn collega voor Nederland. Gebleken is, aldus minister Zijl stra, dat de betrokken ambtenaar een aantal z.g.n. derde-landen-verklarin- gen heeft afgegeven op briefpapier van het ministerie zonder dat hierbij de voor de beoordeling vereiste docu menten of ambtelijke rapporten aan wezig waren. De bekende Rotterdamse diergaar de „Blijdorp" heeft ruimtegebrek. De dierentuin is rondom omringd door de spoorbaan, de invalsweg uit Delft en door woningen. Het bestuur van de Diergaarde zoekt op het ogenblik naar een oplossing om elders in Rot terdam een dépendance te stichten. Dat zou dan geen „doublure" wor den, doch een „bijkantoor", bijvoor beeld op enkele eenvoudig ingerich te weiden, waar men „gemakkelijke" dieren als bisons, herten etc., kan onderbrengen. Het is dringend nood zakelijk, dat men in de bestaande tuin wat meer armslag krijgt. De oorzaak van het ruimtegebrek schuilt in het feit, dat men voor de oorlog de diergaarde heeft opgezet naar maatstaven, die tegenwoordig als verouderd gelden. Steeds meer mensen krijgen be langstelling voor de natuur en voor het leven van de dieren. De bezoe kersaantallen zijn daardoor op druk ke dagen bijna niet meer te verwer ken. In 1957 kwamen ruim 600.000 dagbezoekers in de tuin. In 1956 waren er dat 50.000 méér, maar men moet rekening houden met de grote invloed van de hittegolven aan het begin van de zomer en met de totaal verregende vakantie. Daardoor mogen de uitkomsten over het afgelopen jaar nog bevredi gend genoemd worden. De verliezen zijn vrij gering gebleven en de fok kerij van het dierenpark, die een in ternationale naam heeft, maakte al les ruimschoots goed. Overigens is de financiële situatie van de dier gaarde ook niet zo, dat men in de loop van dit jaar speciale aankopen kan verwachten. Aangenomen kan worden, aldus de minister, dat de knoeierijen ongeveer een a anderhalf jaar geduurd hebben. De grootte van het financieel nadeel van de kas der staalproducenten in de K.S.G. is de minister nog niet bekend. Augurkenteelt van ondergang gered Experiment in Limburg slaagde De augurkenteelt is voor het tuin bouwgebied van Noord Limburg steeds zeer belangrijk geweest. In 1957 boekte men een omzet van 32 miljoen. Daarom wekte het grote be zorgdheid toen enige jaren geleden steeds vaker misoogsten optraden tengevolge van mozaïek- en verwel- kingsziekte. De produktie liep zoda nig terug, dat de verwerkende in dustrie zich genoodzaakt zag om augurken uit het buitenland aan te kopen. Er werd reeds overwogen om over te schakelen op andere teelten, toen er redding daagde in de vorm van een nieuw augurkenras, dat onder leiding van dr. Tjallingii op het tuinbouw- proefstation te Venlo ontwikkeld was. In 1957 werd dit nieuwe ras Guntruud genaamd voor het eerst op grote schaal uitgeplant. Het re sultaat is geweest, dat er tien miljoen kg augurken werden aangevoerd voor een waarde van 7 miljoen gulden. Daarmee biedt de augiurkenteelt voor Noord-Limburg weer perspec tief. Dit alles werd gisteren mede gedeeld door ir. Lefering van de Ven- lose proeftuin op de „Tuinbouwdag" voor jonge boeren en tuinders in de kring Venlo. Ir. G. v. d. Kroft, rijks- tuinbouwconsulent voor Limburg wees er echter op, dat het nieuwe ras een nogal grof produkt oplevert. In sommige jaren is dat geen bezwaar maar bij overvloedige oogsten richt de vraag zich vooral op fijnere sor teringen. Er worden daarom proe ven genomen om de eigenschappen van het nieuwe ras te kruisen met die van rassen, die een fijner type vrucht opleveren. DODELIJK ONGEVAL IN KOLENMIJN Gisteren is de 40-jarige houwer J. de Keyser uit Urmond bij werk zaamheden in een schaafpijler op de 455 meter verdieping van staatsmijn Maurits onder vallend gesteente ge raakt en zo ernstig gewond dat hij ter plaatse is overleden. Houwer de Keyser was gehuwd en vader van twee kinderen. De 42-jarige hou wer Busman uit Stein, die eveneens onder de vallende stenen geraakte, liep ernstige doch niet levensgevaar lijke verwondingen op. KUSTVAARDER IN NOOD Even buiten het Thomas Smitgat bij Terschelling blijkt een kustvaar tuig in moeilijkheden te verkeren. Het schip voerde hedenmorgen twee rode lichten, het seinteken voor „Ik kan niet manoeuvreren". De sleep boot „Holland" van de fa. Doeksen is ter assistentie uitgevaren. Ver moedelijk is ook de radio van de kustvaarder defect geraakt, want men heeft geen contact via de radio kunnen krijgen. Evenmin worden radio-signalen do^r het schip uitge zonden. Men verwacht tegen half 2 van middag langs de Waddenkust een windkracht 11. INSPECTEUR LIEFDADIGHEIDS VERENIGING VERDUISTERDE GELD De 50-jarige N. T. K. uit Rotter dam, inspecteur van de N.V.C. uit Heerlen, een liefdadigheidsvereni ging, die een voetbalpool organi seert, is gisteren gearresteerd. De inspecteur, die in financiële moeilijkheden verkeerde, zou de laatste tijd contributie die hij voor de vereniging inde, niet hebben af gedragen. De politie vermoedt, dat de verduistering een bedrag van 1000.beloopt. De cocaïnesmokkel die vorige maand te Antwerpen werd ontdekt en waarvan men het centrum» in Den Bosch vermoedde, is thans opgehel derd doordat de man die de smokkel waar had geleverd, de Bossche in strumentmaker S., zich vrijwillig by de Bossche recherche heeft gemeld. Het blijkt nu dat de zaak minder ernstig is dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. S. had in de laat ste maanden van de Duitse bezetting een hoeveelheid van ongeveer vijf honderd gram cocaïne meegenomen uit de Duitse apotheek die toen in het Groot-ziekengasthuis in Den Bosch was gevestigd. Hij had zijn kostbare buit al die jaren bewaard totdat hij er toevallig met een kennis in Antwerpen over kwam te spreken Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 9 Januarij 1858. Leyden. Van Aarlanderveen wordt gemeld, dat men in den ringdijk van den Aarlanderveen- schen polder een natuurver schijnsel had waargenomen. Door eene spleet zag men aan houdend rook opgaan en bij na der onderzoek bleek, dat de grond heet was en hoe dieper men kwam al heeter werd; de rook verspreidde eenen onaan- genamen reuk, die veel salpeter in zich bevatte. Later in 't werk gestelde onderzoekingen brag- ten aan 't licht, dat hier van geene vulkanische oorzaak te denken is, daar de specie eene gewoon veenachtige was en in 't minst geen asch bevatte. Een boor, loodregt ingestoken, toon de aan dat op eene diepte van 8 a 9 voet, de hitte minder sterk was, daar de boor aan het on dereinde minder warm was dan in het midden. die er wel afzetgebied voor wist. Bij een volgend bezoek aan de Scheldestad nam hij een gedeelte van zijn voorraad mee, maar bij zijn aan komst bleek de recherche al gewaar schuwd. Beide mannen werden gear resteerd en de waar werd in beslag genomen. Na verhoord te zijn werd S. weer vrijgelaten. Hij bleef daarna echter onvindbaar totdat hij zich bij de Bos sche recherche kwam melden. Hij is thans opgesloten. Op korte termijn GEEN Zeehaven Katwijk Zoals we onlangs meldden, heeft mr. J. van der Plas in de raads vergadering enkele vragen gesteld betreffende de zeehaven, waarover spr. sinds lange tijd niets had ver nomen. In een lang betoog heeft de burgemeester op een en ander ge antwoord, hetgeen we verkort thans weergeven. De burgemeester wees o.a. naar het voorlopig verslag van de Tweede Kamer waar over de ha ven van Katwijk is gesproken. De me ningen waren nogal verdeeld. Som mige leden achtten de verbetering van de Scheveningse haven urgenter, weer andere achtten de Katwijkse haven meer nodig. Er werd gewezen op de uitbrei ding van de havenwerken te IJmui- den. Als de beslissing ten gunste van Katwijk zou uitvallen is dan het uit breidingswerk te IJmuiden niet nut teloos? En in de memorie van ant woord van de minister wordt ge zegd, dat het onderzoek naar de wenselijkheid tot aanleg van een vis sershaven te Katwijk nog niet is beëindigd. Daarbij zal uiteraard ze ker aandacht worden geschonken aan de vraag welke gevolgen de aanleg van een Katwijkse haven voor IJmuiden en Scheveningen zou heb ben. Dat met beide werken tiental len miljoenen zullen zijn gemoeid, en zeer urgent moeten worden be schouwd, kan de minister niet in zien. Op de begroting voor het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden voor het lopende jaar werd een be drag van 1 miljq^n uitgetrokken voor vergroting van kadelengte. Dit werk is reeds in uitvoering. Enig verband met het vraagstuk van de Katwijkse haven is hier niet aan wezig. Ook indien de beslissing over de Katwijkse haven te eniger tijd ten gunste van de aanleg van de Kat wijkse haven zou uitvallen, bestaat geen gevaar, dat de uitbreidingswer ken te IJmuiden een nutteloze in vestering zullen blijken te zijn, aan gezien, ook blijkens de uitlatingen van Katwijkse zijde, verwacht moet worden, dat de Katwijkse vissers vaartuigen hun vangst, voor zover het verse vis betreft, te IJmuiden zullen blijven aanvoeren. Wanneer in het oog wordt gehou den, dat de vangst van de moderne loggers voor ruim 80 procent uit verse vis bestaat, zodat voor het grootste deel van het jaar in ieder geval de Katwijkse vissersvaartuigen in IJmuiden zullen blijven markten, zal het duidelijk zijn, dat voorzie ning in het thans bestaande tekort aan uitrustingskadc te IJmuiden ook voor de toekomst noodzakelijk is en dat de uitgaven hiervoor ten volle verantwoord zijn. Uit het antwoord van de minister valt derhalve o.m. te concluderen, dat, gelet op het standpunt met be trekking tot de verbetering van de Scheveningse haven, onder de hui dige omstandigheden geen beslissing op korte termijn ten opzichte van de Katwijkse haven kan worden ver wacht. KATWIJK AAN DEN RIJN Gevonden voorwerpen Bij de politie zijn, sinds de vorige opgave, de navolgende voorwerpen als gevon den opgegeven en nog niet terugge haald: bruine hoge jongensschoen, div. sleutels, pakje, inhoudende bad handdoek, keukendoek, zakdoek en kamizool, diverse handschoenen, jon gens gummilaars, poppejurkje, stof fen speelgoedbal, lederen motor- kapje, paplepel, witte stoffen hand doek, bruine jonge herdershond met bruin lederen halsband, geldbedrag van 40.bankbiljet van 10. witte wollen das met pluimpjes, blauw-grijzen sjaal, steeksleutel, eeil paar nylonkousen in zakje? bruin schoentje met jongenspetje, jongens pet met oorkleppen, blauwe sjaal, roeiriem, groene kinderportemon- naie, bruine portemonnaie met in houd, rode stormlantaarn. LEIDSCHENDAM GEPASSEERDE SCHEPEN DOOR DE SLUIS In het afgelopen jaar werden in de sluizen geschut 53227 schepen met een totale inhoud van 2.166.246 ton. Voor 1956 waren de totalen 42406 schepen inhoudende 1.649.018 ton. Voor 1957 is dus een vooruitgang van het vervoer te water te constateren van 10821 schepen met 517.228 ton. Hond doodgereden Een al te dartele hond die zijn sprongen op de Veursestraatweg botvierde heeft dit met de dood moeten bekopen. Juist op het moment dat de hond over de drukke verkeersweg sprong kwam hij terecht voor de door B. R. bere den bromfiets. Het gevolg was dat de bromfiets en de berijder gehavend werden. Culturele K.V.P.-vergadering De plaatselijke K.V.P.-afdeling hield in het raam van haar politieke actie een culturele avond welke in hoofd zaak werd verzorgd door de zang en dansgroep van Poolse emigran ten, die vol elan hun populaire liederen en volksdansen ten tonele bracht onder leiding van de heer L Zajoc. Zowel de zang als de dan sen werden met groot applaus beant woord, wat voor de voorzitter de heer A. van Delft aanleiding was te constateren, dat de met zoveel elan opgetreden Poolse emigranten bij de aanwezigen veel enthousiasme ge wekt moge hebben. De L.T.B. veertig jaar De katho lieke vereniging voor de werkgevers in het land- en tuinbouwbedrijf, de L.T.B, viert op 16 januari a.s. haar 40-jarig bestaan. Des morgens wordt dit jubileum eerst kerkelijk herdacht door een plechtige H. Mis in de paro chiekerk H.H. Petrus en Paulus aan de Sluiskant. Des middags houdt het bestuur receptie in het r.k. Vereni gingsgebouw, welke aanvangt om 14.30 uur. Des avonds zal een grote feestavond georganiseerd worden, welke op 19.30 uur een aanvang zal nemen. N00RDWIJK PROPAGANDA KAARTAVOND K.A.B. Voorz. J. v. Leeuwen sprak bij aanvang zijn verheugenis uit over de grote opkomst op deze kaartavond. Hij voelde zich genoodzaakt, nu zove- len waren opgekomen, een ernstig woord te spreken in verband met de toenemende werkloosheid, waarvan hjj hoopte, dat het bij seizoensver schijnsel zal blijven. Spr. kon de ver zekering geven, dat het bestuur in samenwerking met het H.R. zich vol ledig van de toestand op de hoogte zal blijven houden, terwijl ook het nodige contact met de arbeidsbu- reaux in stand gehouden wordt om de ontwikkeling in deze te controle ren. De huidige toestand vond spr. niet rooskleurig, vooral nu de gevol gen van de bestedingsbeperking zich meer en meer openbaren. Spr. drong er op aan, dat iedei die nog enige gelden heeft liggen deze zuinig be heert. Het was spr. een genoegen op deze avond welkom te heten de heren A. C. Meijer en P. Zoutenbier met hun echtgenoten als vertegenwoordigers van de r.k. bond van bejaarden. Bij zondere dank bracht de voorzitter aan de heren L. Hermans en Jac. de Ridder voor de peifecte organisatie van deze avond en wenste allen een prettige avond. Hierna begonnen de 170 deelne mers vol moed aan de 9 partijen van 1000. Het geheel had een vlot verloop en er werd fel gejast om de hoogste van de 132 prachtige prijzen te be halen. De uitslag van de hoogsten waren: 8 partijen 1. C. Vliet Vlie land, 2. J. Plug Mzn, 3. J. Bierman Jzn. 7 partijen: C. Geerling, K. Bo- hemen Pzn, A. Wijnands Gzn, J. de Haas Wzn, C. Warmerdam, L. v. d. Berg, Bert Koelewijn, Ko Vink Nzn., J. Vink Jzn., J. v .d. Berg Wzn, P. v. Schooten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2