Stoomlocomotief maakte rit naar zijn laatste rustplaats Ir Den Hollander: Minder winst over 1957 wèg die pijn Waarom geen subsidie op vettere melk? Nieuwjaarsbijeenkomst hoofdbedrijfschap ambachten Integratie van ambacht in de volkshuishouding kwam op gang in 1957 Cis stafa spaak in het txein-wiel Muren vielen om Zieken van Frmond B. krijgen t.V. WOENSDAG 8 JANUARU&58_ DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Directeur van 't museum wilde hem graag hebben Ilr Hupkes en ir Den Hollander op de stookplaat van de locomotief van het model 3737, die naar het spoorweg museum in Utrecht werd gereden. niet met opvallende batige saldi te We waren het al weer vergeten, wat voor een ervaring het is in een voorschijn zullen komen. De direc- stoomtrein te zitten, maar nu hebben we de herinnering toch weer levendig teur zei, dat we al blij mogen zijn als gemaakt. I er een kleine winst geboekt kan wor- De natte lucht van stoom en rook, het can-can-rhythme van de hijgende den. Toch zijn er ook goede dingen locomotief, de vriendelijke coupétjes met de leren riemen aan het raam en 0ver het afgelopen jaar te zeggen, het bordje „verboden te spuwen". We weten nu óók weer, dat je als het men is doorgegaan met de moderni- weer niet mee zit aan een zijde tegen een witte, donzige waas aankijkt, sering van het bedrijf, meerdere krui- Dat is de stoom van dé loc helemaal vooraan, en dat de wagons heerlijk singen weg-rail we gaan daar mee soepel over de rails lopen. Wij weten dit allemaal, omdat we de laatste rit door! de elektrificatie maakte de van de laatste stoomlocomotief in Nederland van Geldermalsen naar het dienst veiliger en geregelder. Spoorwegmuseum te Utrecht hebben méébèleefd. Zo'n dag waarop de Nederlandse Spoorwegen een historisch feit vie ren, komt er in al de deelnemers uit het onderbewuste zo'n spoort jes- speel-complex bovendrijven. Op zo'n moment voelt ir Den Hollander bijv., dat hij dit beroep uit idealisme heeft gekozen. Hij klom gisteren met een glunder gezicht op de stookplaat, samen met zijn voorganger ir Hup kes, om het plezier zo puur mogelijk te kunnen genieten. Uit Geldermalsen wegens een ongeluk op het baanvak Geldermal senZaltbommel niet uit Den Bosch vertrokken dus gistermiddag om streeks drie uur de stoomlocomotief NS 3737 met de meester, de leerling en een directeur en een oud-direc teur op de stookplaat. En we mogen het in dit geval wel zeggen, ojndat het toch de laatste keer is en de di rectie het nóóit weer zal doen: de beide directeuren waren hiermee in overtreding van een wet van 1875 (Staatsblad 67) die verbiedt, dat méér dan twee personen op de stook- rilgat staan. En dit met rede; waar twee stuurlui op de brug staan is ru zie immers niet uitgesloten en dit kan gevaarlijk zijn voor de reizigers. Deze wijsheid hebben wij niet van ons zelf maar van een gepensioneerd lid van de „zwarte brigade", een spoorwegman in hart en nieren, die de spoorwegwetten en staatsbladen uit zijn mouw schudde. Terwijl de trein door het natte, winterse land trok tussen Gelder malsen en Utrecht, vertelde hij ons vele pikante bijzonderheden over het leven van een spoor jongen in de vroegere jaren. die door Werkspoor werd gebouwd. In een rede opperde ir Den Hollan der de mogelijkheid, dat hij de loco motief misschien nog aan een con currerende maatschappij verkopen kon, maar het bleek niet nodig te zijn. Dr de Bruyn wilde de machine dolgraag hebben en in een welhaast lyrisch betoog somde hij de vele goe de eigenschappen van de 3737 op. Zijn woorden waren zo overuigend, dat de aanwezigen bijna spijt kregen dat de loc aan de circulatie werd onttrokken. Maar daar kwam de heer Den Hollander tegen in verzet. Hij rekende voor, dat de N. S. 48 mil joen méér per jaar zouden uitgeven, indien óók het reizigersvervoer stoom tractie zou zijn. En dat is een bedrag, dat enig gewicht in de schaal legt. De spoorwegen moeten in deze tijd op de kleintjes letten en de elek trificatie werkt hieraan mee. In 1947 heeft men bij de spoorwe gen een tienjarenplan opgesteld, nu in 1957 is er een einde gekomen aan dit plan. De snel stijgende lijn maakt plaats voor een langzaam opgaande. Ook in 1958. De directeur trok deze •Üjn"door voor het jaar, dat wij pu schrijven. Ook dit jaar zal verbete ringen en vernieuwingen brengen; het zullen er echter minder zijn dan de afgelopen jaren, AlkmaarDen Helder wordt geëlectrificeerd, er ko men enige stations (o.m. Venlo) ge reed, de treindienst GroningenBre men wordt verbeterd. De attentie zal gericht zijn op de late treinen voor schouwburg- en concertbezoe kers. In het algemeen zal men ook aan het dienstbetoon alle aandacht besteden: redelijke tarieven, ook voortdurende verbetering van de rei zigersstations (instaphoogte), goede zorgen voor de goederen. Daarnaast zijn veel nieuwe maatregelen gericht cp beveiliging en internationale stan daardisatie van de locomotieven. Later op de gebruikelijke perscon ferentie in het nieuwe jaar van de Nederlandse Spoorwegen hield ir Den Hollander een beschouwing over 1957 die men pessimistisch noch op timistisch mag noemen. Het was een reële rede, waarin duidelijk bleek, dat we in moeilijke tijden leven. De spoorwegen hebben het ook gemerkt, het reizigersverkeer ging niét voor uit. het goederenvervoer zelfs ach teruit en het is wel zeker, dat de N. S op hun verlies- en winstrekening en In 10 minuten "AKKERTJES" helpen direct (Advertentie) Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft het voornemen te ken nen gegeven een portret van de minister-president, dr. W. Drees, ge schilderd door de Wassenaarse kunst schilder J. Bruyn aan de Tweede Ka mer aan te bieden. De overdracht zal geschieden dinsdag 4 februari in de rookzaal van het Kamergebouw. DE NATIONALE MANIFESTATIE INZAKE HET WOONRUIMTEVRAAGSTUK Van de nationale manifestatie in zake het woonruimtevraagstuk, welke op donderdag 9 januari wordt gehou den in de burgerzaal van het raad huis te Hilversum, zal door radio en televisie op dezelfde dag 'n reportage worden uitgezonden. De radio-uitzending wordt gegeven in e engezamenlijk programma via de zender Hilversum I (402 m.) van 17.30—18.00 uur. De Nederlandse televisiestichting zal om 20.00 uur in het journaal aan dacht aan deze gebeurtenis besteden. Zoals bekend, zal tijdens de mani festatie het woord worden gevoerd door mgr. dr. B. J. Alfrink, mej. dr. M. A. M. Klompé, dr. A. A. Koolhaas, ds P. N. Kruyswijk en mr. H. W. Bloem ers. De verliezen op koelhuis-boter Het Tweede Kamerlid M. P. van der Weijden, heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening a.i. de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis geno men van de mededelingen, door de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel gedaan in de eerste openbare bestuursvergadering van dit jaar, waarin deze sprak over de ingetreden crisistoestand in de zuivelsector. 2. Zo ja, is dan de minister niet van oordeel, dat thans het tijdstip is aangebroken om maatregelen te treffen, om aan deze dreigende over schotten voor de toekomst een andere bestemming te geven, aangezien met name een van de zwakke punten in de zuivel-sector is het overschot aan koelhuisboter, waarop naar schatting behalve hetgeen reeds in het afgelo pen najaar is toegelegd, voor het res tant per 1 januari 1958 nogmaals een verlies wordt geraamd van 27'/$ mil joen gulden, vermoedelijk in totaal een bedrag van ruim veertig miljoen gulden? In de nieuwjaarsrede, die de voor zitter van het hoofdbedrijfschap am bachten, de heer H. Harmeyer, van daag in de openbare bestuursverga dering van het hoofdbedrijfschap heeft uitgesproken, heeft hij vastge steld, dat hetgeen in de zestien maan den sinds de inwerkingtreding van het hoofdbedrijfschap kon worden verricht, in meer dan één opzicht tot tevredenheid stemt. Spreker zeide, dat het van groot be lang is, dat aan de nieuwe organen van de P.B.O. bij hun totstandkoming een deugdelijke organisatorische grondslag wordt meegegeven. Het hoofdbedrijfschap ambachten heeft dan ook in ruime mate aandacht ge schonken aan vraagstukken van or ganisatorische aard. Economische fundering. De heer 'Harmeyer hoopte, dat het hoofdbedrijfschap ambachten er in zal slagen een hechte fundering te leggen voor een doeltreffend am- bachtsgebied. Hy was van mening, dat dat beleid op een economisch fun dament moet worden geplaatst. On der „economisch" verstond spreker ook de technische bestanddelen der bedryfshuishouding, die uiteindelijk toch door economische factoren worden beheerst. Het gaat om de integratie van het ambacht in een volkshuishouding die gestadig en snel aan economische en technische verfijning wint, zo ver volgde de heer Harmeyer. Hij zeide goede hoop te hebben, dat althans een aantal grote bedrijfstakken in het am bacht, die voor een goede ontwikke ling van het ambachtsbeleid in ons land een bijzondere verantwoordelijk heid dragen, zich binnen niet al te lange tijd aan de zijde van het hoofd bedrijfschap zullen scharen en hij deed een ernstig beroep op deze be drijfstakken om het hoofdbedrijf schap niet alleen te laten staan in zijn arbeid, die ook in hun belang wordt verricht. Tevens vroeg hij de aandacht van de ambachtsbranches, die door hun beperkte omvang of om andere rede nen niet kunnen overgaan tot de stich ting van een zelfstandig bedrijfschap, waardoor een actieve belangenbehar tiging binnen de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie kan worden ge schapen. Utrecht In Utrecht was hij nog niet uitge praat over die romantische stoom- periode, toen het nog voor kon ko men, dat de conducteur in alle statie uit de trein stapte om „kscht-kscht" tegen een koe te roepen. Hoewel geboeid door zijn vertel lingen, die door het gepuf van de 3737 een realistische achtergrond kre gen, alsof wij een hoorspel beluister den, zagen wij bij onze aankomst in Utrecht omstreeks half vier toch nog juist, dat enige fervente stoomtrein vrienden met alpinopetjes op het hoofd in de stromende regen met rood-wit-blauwe vlaggetjes zwaai den. Het was géén demonstratie, waar ze op het Rode Plein in Moskou een puntje aan kunnen zuigen, maar het deed ons toch goed, dat er tenminste een paar lieden waren, die op dit his torische, maar regenachtige moment iets wilden dóén. Voorts kenmerkte zich de intocht in Utrecht door een herhaaaldelijk gefluit van de locomo tief. die het sein: kort-lang, „ik na der", de regenlucht inslingerde. Bij het Maliebaanstation kwam het ge heel tot stilstand. De loc zou aan dr F. F. de Bruyn worden overgedra gen, die al met ongeduld op zyn ca deau-spoortrein stond te wachten. Welkom geschenk Gelukkig maar, dat hij hem graag hebben wilde, want de heer Den Hol. lander had er zich al een weinig be zorgd over gemaakt, wat hij met dit verouderde stoom-apparaat moest doen, als hij hem niet aan het mu seum kwijt kon. De 3737 n.l. die in de rij van historische locomotieven met ere zijn plaats gaat innemen, is ge maakt in 1910 als eerste in een serie, In de nacht van maandag op dinsdag is tussen Zaltbommel en Geldermalsen de as van een kolentreln be zweken. De wagon kwam dwars op de sporen te staan, tengevolge waarvan tien tot twaalf andere wagons ont spoorden. Een uit de tegengestelde richting naderende posttrein kwam in botsing met de ontspoorde wagons, waardoor een aantal rijtuigen van deze trein beschadigd werd. Twee personen werden bij dit ongeluk licht ge wond. Op de bijgaande foto zien we een beeld van de ravage. De heer Harmeyer zeide voorts dat in de ontwikeling van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie de ver houding tot de vrije organisaties van meet af aan een teer punt is geweest. Hij zeide voor deze vrees begrip te hebben, doch haar ongegrond te ach ten mits het samenspel tussen de vrije organisaties en de publiekrechtelijke lichamen goed is. Dit samenspel ver eist wederzijds begrip en wil tot sa menwerking aan beide kanten. Spr. prees zich gelukkig dat, wat het hoofdbedrijfschap ambachten betreft, deze samenwerking zich op een be vredigende wijze heeft ontwikkeld. Ook de verhouding tot de overheid en haar vertegenwoordigers laat niets te wensen over. Belangstelling. Over de middenstand zeide de heer Harmeyer, dat er in het verleden wel eens geklaagd is over te geringe be langstelling Thans is in het voorlopig verslag van de begroting van econo mische zaken voor 1958 elf kolommen druks gewijd aan middenstandsvraag- stukken, terwijl de memorie van ant woord zelfs bijna 22 kolommen voor deze sector reserveerde. Tevens zyn over de middenstand tal van rappor ten en verhandelingen verschenen. Na al hetgeen in de loop der jaren is gezegd over organisatiezwakte in de middenstand, lijkt thans een mild vermaan tot het vermijden van de klip der overorganisatie niet mis plaatst, aldus de hëer Harmeyer. Tenslotte zei hij het onzekere pers pectief, dat 1958 ons biedt, in blij moedigheid te willen aanvaarden. Hij was zelfs geneigd de mogelijk beid te stellen, dat de recessie van het ogenblik in een winstpost kan wor den omgezet, indien zij wordt aan gegrepen als een aansporing om ons met verdubbelde ijver te wijden aan de ons opgedragen taak: het sterk ma ken van het Nederlandse ambacht als bijdragen tot het welzijn van onze ge hele volkshuishouding. Een dode, een gewonde Gistermiddag is in een kalkfa- briek te Dordrecht een arbeider ge dood, toen een 700 kilo wegend be tonnen muurdeel van een halftruck viel. Met twee anderen was de 22-jarige arbeider Van Z. uit Splundert bezig met het verplaatsen van het muur deel. Het werd op een heftruck ge plaatst en Van Z. zou de steekklomp in evenwicht houden, terwijl de an dere twee met de truck manoeu vreerden. Bij die manoeuvres viel de muur van de heftruck en ver pletterde de arbeider. Bij de fabriek van cosmetica „In dola" te Rijswijk is gistermorgen omstreeks half negen, tengevolge van de hevige storm, een muur om gewaaid, die gebouwd was rondom een binnenplaats waar auto's gepar keerd worden. De vallende steen massa trof de 24-jarige mej. A. Kampers, een meisje van de fabriek, iat juist passeerde. Ze werd met twee gebroken rib ben en een zware hersenschudding in een ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is zorgwekkend. De bouwpolitie van de gemeente Rijswijk heeft als voorlopige con clusie van haar onderzoek, het ver moeden uitgesproken, dat het om waaien van de muur waarschijnlijk te wijten is aan een ondeugdelijke fundering. NA DE ONTSPORING BIJ GELDERMALSEN Naar wij van de spoorwegen ver nemen zal waarschijnlijk morgen by de aanvang van de treindienst of an ders in de loop van de ochtend, het spoorwegverkeer op het baanvak Zaltbommel-Geldermalsen weer nor maal zyn. 3. Meent de minister niet, dat, na ook volgens de mededelingen van de heer Van Dam de verkoop van volle melk aan consumenten door de vee houders hand over hand toeneemt, het thans gebiedend noodzakelijk is ook daarom het vetgehalte van con- suuiptiemelk te verhogen? 4. Kan de minister bevorderen dat, indien deze vettere melk te hoog in prys zou komen in verband met de loon- en prijspolitiek, de mil joenen, welke thans worden aange wend ten behoeve van de verliezen op koelhuisboter, waarvan 20 mil joen kg. extra ontstaat aoor het af romen van de drinkmelk, aangewend worden voor subsidiëring van de vettere drinkmelk, voorzover de con sument hiermede niet belast kan worden? 5. Is de minister bereid in ver band met de algemene afzetmoeilyk- heden in de zuivelsector een tydelyk menggebod van bote.- in margarine voor de toekomst te overwegen? 6. Meent de minister niet, in ver band met de genoemde crisistoestand in de zuivelsector, dat de voorgeno men standaardisatie van consumptie- melk in Zeeland, Goeree en Over- flakkee, dient opgeschort te worden, temeer waar in dit dunbevolkte gebied met overwegend akkerbouwbedrnven per bedrijf gemiddeld zeer kleine hoeveelheden melk worden afgele verd en over grote afstanden heen en weer vervoerd moeten worden, en tevens hierdoor het boteroverschot opnieuw weer zou toenemen? ALG. KATH. WERGEVERC VERENIGING In de vergadering van 't Dagelijks Bestuur van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging en het Kath. Verbond van Werkgeversvakvereni gingen van 7 januari j.l. werd in de plaats van de heer L. A. J. M. van Heijst die de wens te kennen had gegeven als zodanig af te treden tot algemeen voorzitter benoemd: mr. F. J. F. M. van Thiel, oud-minister van Maatschappelijk Werk, Direc teur van de „N. V. Robur" Rijwiel- onderdelen- en buizenfabriek te Hel mond en lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraaL Het Dagelijks Bestuur is thans als volgt samengesteld: Mr. F. J. F. M. van Thiel, Helmond, Alg. voorzitter; Drs E. A. Bartel, Voorburg, voorz.; F. H. Ter windt, Nij megen, voorz.; mr P. M. H. v. Boven, Breda, Penningmeester; dr. J. Ph. M. v. Campen, Nijmegen; dr. Hub. J. v. Doorne, Deurne; L. A. J. M. v. Heijst, Vught; mr. F. M. J. Jansen, Heerlen; L. Janssens Czn., Tilburg; P. L. M. van der Lande, Deventer; dr. P. A. J. M. Steenkamp, Uithoorn; mr. Eug. Teeuwen Venlo; ir. W. H. Thunnis- sen, Breaa. Mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Alg. Kath. Werkgevers vereniging. OM DE BEURT Twee gedurende lange tijd bed legerige zieken te Egmond- Binnen hebben als eersten geprofiteerd van een loffelijk initiatief van een naam loos comité van twaalf Egmond- Binners. Dit comité wil er voor zorg dragen, dat de bedlegerige zieken van de gemeente afleiding krijgen in de vorm van een t.v.-toestel. De eerste twee toestellen konden wor den gekocht toen na een geslaagde collecte, binnen veertien dagen tijd, er voldoende gelden ingezameld wa ren. Het is de bedoeling van het co mité, de toestellen te doen rouleren. Iedere patiënt zal een half jaar van de uitzendingen mogen genieten, daarna gaat het naar een andere patiënt. Op deze manier zal iedere aan zijn of haar bed gekluisterde zieke van Egmond Binnën van deze actie kunnen genieten. Het comité betaalt ook de eventuele repara ties. Naast het toestel komt een klein busje te hangen waarin de zieke, geheel zonder een enkele ver plichting, een kleine bijdrage kan stoppen wanneer de uitzending hem veel plezier heeft bezorgd. De 52-jarige nachtwacht van de B.P.M., J. Jonker te Wetering, ge meente Steenwykerv/old, is gisteren toen hij per fiets van zijn werk te Blokzijl terugkeerde, van de ver keersweg gewaaid, in een berm- sloot geraakt en verdronken. Het slachtoffer was ongehuwd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5