S)e ftzidóeSou/tci/nt De verwarring in Indonesië neemt hand over hand toe Noord-Celebes scheidt zich af als 'n zelfstandige provincie Het kraakt in Indonesië Militaire voorzorgsmaatregelen in Java B. DE KONING Gekif aan de Zuidpool officieel bijgelegd Macmillan op wereldreis met grote stappen Dank aan God bij een nieuw jaar Warenhuis Meer geld voor raketten Nu weer een Amerikaans vliegtuig Directeur: C M v. HAMERSVE1D. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: l» C 1 ROOZF.N BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826' Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.- WOENSDAG 8JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14303 I Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., 7.50 l Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Handgranaat geworpen in Djakarta Nu president Soekarno op „vacantie" is, worden de tekenen van de ont binding in Indonesië steeds duidelijker. Manoppo, die zich zelf heeft uitge roepen tot gouverneur van de provincie Noord-Celebes heeft gisteren be kend gemaakt, dat de instelling van een afzonderlijke provincie Noord- Celebes thans werkelijkheid is geworden. Volgens een uitzending van het radiostation te Menado heeft Manoppo de districtshoofden formeel „geïn stalleerd" als hoofden van de provinciale afdelingen. Manoppo herinnerde er aan, dat hij in de laatste maanden verscheidene keren naar Djakarta is gevlogen, om met de centrale regering overleg te plegen over de instel ling van een afzonderlijke provincie Noord-Celebes. De provincie Noord-Celebes, met Menado als hoofdstad, heeft alle be stuurlijke en financiële banden met Makassar, de hoofdstad van de provin cie Celebes, per 1 januari jl. verbroken. RUILHANDEL gegeven om, voorzover zij alsdan geen dienst zullen hebben, geduren- Noord-Celebes drijft een ruilhan-1 de de oefeningen niet door de stra- del van copra tegen goederen met j ten te slenteren. Singapore, Malakka en, naar ver- Aan de bevolking is de raad ge- luidt, met de Philippijnen. Sinds het verbreken der betrekkingen tussen Menado en Makasscar heeft Noord- Celebes de levering van copra aan Zuid-Celebes gestaakt. De Indonesische stafchef van* het leger, generaal-majoor Abdoel Haris Nasoetion, zal „op een bepaalde ge heime plaats" een ontmoeting heb ben met maj. Somba, de militaire commandant van Noord- en Midden- Celebes. Somba heeft van de stafchef op dracht gekregen verslag uit te bren gen over de ontwikkelingen op Ce lebes, met name wat betreft de be richten over de vorming van een zelfstandig Noord-Celebes, dat Me nado als hoofdstad heeft. Volgens mededelingen van het In donesische leger zou de regionale be volking van Noord- en Midden-Cele bes in opstand zijn gekomen tegen de Permesta, de „dictatoriale stryd- beweging". De Permesta-beweging werd in maart vorig jaar door de afgezette militaire commandant van Oost-In- donesië, luitenant-kolonel Ventje Soemoeal, opgericht. Soemoeal be vindt zich op het ogenblik in Noord- Celebes. De woordvoerder kon nog geen na dere bijzonderheden meedelen over de 2000 burgers en twee legerpelo- tons, die naar werd gemeld, uit de Officieel is het geschil over de Zuidpoolexpeditie van het Britse Gemenebest voorlopig gesust. Het Ross-Zee Comité dat de leiding heeft over de Nieuwzeelandse expeditie van Sir Edmund Hillary, heeft het Londense hoofdkwartier alle verdere j - m'jj l j hulp toegezegd. Maar tegelijkertijd Midden-Celebes naar de heejt iit comité taten weten iat het geven om kalm te blijven zich niet van haar stuk te laten brengen door sirenegeloei of schoten tijdens de oefeningen. HANDGRANAAT GEWORPEN Gisteren werden in een der drukste wijken van Djakarta dertien personen gewond door het ontploffen van een handgranaat. Dit gebeurde voor het RivoU-bioscooptheater aan Kramat, enke'e minuten voor afloop van de filmvoorstelling. Onmiddellijk na afloop werd Kra mat onder zware militaire bewaking gesteld, terwijl alle daarheen leidende straten voor het verkeer werden af gesloten. Veiligheidstroepen, onder leiding van de chef-staf van het plaatselijk militair commando van Djakarta, ma joor Marsudi stelden onmiddellijk ter plaatse een onderzoek in. Majoor Marsudi verklaarde, dat in de betrokken wijk aanslagen waren be raamd. Het Rivoli-theater is gelegen in de wijk Senen, een van de grootste marktcentra van Djakarta. De dertien slachtoffers waren voornamelijk GRATIS Koopuur 5 DINSDAG voor Leiden en Rijnsburg: van 1010.30 uur stempel 3, en van 33.30 uur stempel E. Voor Katwijk en Noordwijk: van 1010.30 uur stempel 3. Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT u RIJK straatventers of mensen, die op de tram stonden te wachten. Allen wer den naar het ziekenhuis overgebracht, doch acht van hen konden later nuis- waarts keren. Volgens onbevestigde berichten zouden reeds tien arrestaties zijn ver richt. Ooggetuigen vertelden, dat de gra naat werd geworpen toen het publiek zich voor de laatste voorstelling van de Indonesische film „Djanjuku" voor het theater in een rij had opge steld. Met stalen helmen en geweren uit geruste troepen patrouilleerden na de aanslag door de straten van de be trokken wijk. In de andere delen van de 3 miljoen zielen tellende stad was niets bijzonders te bespeuren en feitelijk merkten alleen de mensen, die toevallig in de buurt waren, dat er iets aan de hand was geweest. De visa van de O. Duitse regering De ambassadeurs van de Verenig de Staten, Gr.-Brittannië en Frank rijk te Bonn hebben dinsdag bij de Sowjet-ambassade in Oost-Berlijn een protest ingediend tegen het be sluit, dat westelijke diplomaten voortaan een visum aan de Oost- duitse regering nodig hebben om zich naar West-Berlijn te begeven. Volgens de protestnota's van de westelijke landen hebben de Russen niet het recht zich te onttrekken aan hun verplichtingen jegens Ameri kaanse, Britse en Franse autoritei ten. Voordien werden de visa nl. verstrekt door de Russische autori teiten. Genoemde landen erkennen de Oostduitse regering niet als een zelfstandige regering. Hillary zal hulp verlenen nabij gelegen bossen zouden zijn ge trokken, uit protest tegen de plaat selijke militaire autoriteiten, die tot de Permesta-beweging zouden be horen. VOORZORGSMAATREGEL De militaire commandant van Dja karta, overste Dachjar, heeft bekend gemaakt, dat alle eenheden van het leger, de marine en de luchtmacht te Djakarta zullen deelnemen aan militaire oefeningen, die a.s. donder dag zullen worden gehouden „om voorbereid te zijn op alle eventuali teiten". Dachjar heeft aan alle leden van volledig vertrouwen heeft in Sir Ed mund en groot respect voor zijn mening. - Hillary had, zoals men weet, de algemeen expeditieleider, de Brit dr. Fuchs, geadviseerd zijn plannen om dwars over het Zuidpoolgebied te trekken, op te geven. Fuchs heeft dit geweigerd en het Londense hoofdkwartier stelde zich achter hem. Het Ross-Zee Comité heeft zich bij dit besluit neergelegd en zal Hil lary opdragen alle hulp waar Lon den om zal vragen te verlenen. Hil lary van zijn kant heeft zich daartoe reeds bereid verklaard. Verwacht wordt dat Fuchs zal vragen de weermacht te Djakarta de order nieuw depot aan te leggen tussen „Depot 700 en de Zuidpool. Hoe Hil lary dit zal moeten doen is niet dui delijk, want hij heeft al zijn voer tuigen op de Zuidpool achtergelaten toen hij vandaar per vliegtuig terug ging naar zijn uitgangsbasis. Moge lijk wordt het nieuwe depot aange legd met materialen die per vlieg tuig worden aangevoerd. Fuchs nog ver van de pool Dr. Fuchs en zijn Britten zijn nu ongeveer 450 kilometer van de Zuid pool. Fuchs heeft gemeld dat hij niet voor 17 januari de Amerikaanse ba sis aldaar kan bereiken. Men acht het niet uitgesloten, dat Fuchs alsnog zal besluiten de verdere tocht op te geven als hij bij aankomst aan de Zuidpool zou bemerken dat de wec-s- omstandigheden voortzetting van de tocht te gevaarlijk zullen maken. Amerikanen willen wel redden Intussen hebben ook de Amerika nen Fuchs alle hulp toegezegd. Schout-bij-nacht Dufek, een van de Amerikaanse expeditieleiders, wil naar de Zuidpool vliegen tegen de tijd dat Fuchs daar aankomt en met hem overleggen. De Amerikanen De Britse premier Harold Macmillan en mevrouw Macmillan zijn met een vliegtuig van het type Brittannia 102 van het Londense vliegveld London Airport vertrokken voor een tocht van 37 dagen door verschillende landen vaa het Britse gemenebest Alom worden speculaties gemaakt omtrent een eventuele ontmoeting tussen Mac millan en de Indonesische president Soekarno in India. De foto links toont het echtpaar Macmillan bij het af scheid aan de voet van de vliegtuigtrap. De rechterfoto toont een aantal regeringsautoriteiten wuivend bij het vertrek van het vliegtuig. VIm.: Lord Home, Edward Heath, Lord Kilmuir, Lennox Boyd en R. A. Butler. kunnen wellicht als reddingsploeg optreden als Fuchs voor of na het bereiken van de Zuidpool in ernstige moeilijkheden raakt, aldus Dufek. Een vliegtuig van het type Neptune zou dan worden gebruikt om hen I desgewenst op te pikken „mits het nnPHinflt* weer geen gevaar zou opleveren voor "HUUv vliegtuig en bemanning". Dufek voegde hieraan toe: „Als Fuchs het na eenmaal de pool be reikt te hebben welletjes vindt, dan willen wij hem ophalen. Wij zullen hem zoveel mogelijk van dienst zijn. Als Fuchs, nadat hij de pool heeft bereikt, zijn tocht wil voortzetten, zullen wij zijn vorderingen nauw keurig volgen". De Westduitse bondskanselier dr K. Adenauer knielt voor het altaar tij dens een Mis in de vroege ochtend van zijn verjaardag in de kapel van het Elisabeth ziekenhuis te Bonn. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Congres dinsdag om 1.260.000.000 dollar verzocht voor be spoediging van de ontwikkeling van raketten en uitbreiding van het luchtverdedigingsstelseL Van deze nieuw toe te wijzen gel den zal 219.000.000 dollar worden ge bruikt voor bespoediging van de uit breiding van de strategische lucht macht. Een bedrag van 329.000.000 dollar is bestemd voor de ontwik keling van lange-afstandsraketten, aanleg van lanceerinrichtingen en de bouw van duikboten, die raket ten kunnen afschieten. Verder zal, aldus de boodschap van de president, 683 miljoen dollar worden besteed aan de aanleg van installaties, waar mee vijandelijke raketten kunnen worden Waargenomen. Tenslotte is 29 miljoen dollar bestemd voor uit breiding van de luchtverdediging. Een Amerikaans straalvliegtuig is boven Albanees gebied tot landen ge dwongen, al$us een in West-Duits- land opgevangen bericht van een station, dat zich Radio-Tirana noemt. Het incident gebeurde in de streek van Berat, ongeveer 50 km. van de kust. Als naam van de piloot werd Howard Keran opgegeven. De Franse ambassade te Washing ton heeft een verslaggever dinsdag avond meegedeeld, dat „onze men sen in Albanië hebben meegedeeld, dat de piloot veilig is". De vlieger zou vrijgelaten zijn op erewoord. Vorige week werd een Britse Sky- master met zes bemanningsleden bo ven Albanees grondgebied tot lan den gedwongen. Het toestel en de bemanning konden een paar dagen later weer vertrekken. i Uitverkoop ging door In een van de grootste warenhui zen van Londen heeft gisteren een flinke brand gewoed, maar het was uitverkoop en het publiek was het gebouw eenvoudig niet uit te krijgen. Dikke rook sloeg door ramen en deuren naar buiten, maar de jagers op koopjes lieten zich daardoor niet afschrikken en bleven kalm hun zaken afwikkelen. De brand was na een uur geheel bedwongen. De directie kon toen meedelen, dat de helft van een ge hele verdieping totaal was leegge- brand. Het verkeer in de drukke Oxford Street was geheel tot stil stand gekomen, omdat de brandweer alle beschikbare materieel naar de brand had gezonden en de straat dientengevolge geheel door motor- spuiten en ladderauto's was gevuld. Terwijl de kopers gewoon hun gang gingen, stapelde het personeel de goederen op in de buurt van de ramen om de hele zaak desnoods op straat te kunnen werpen. De ver koopstertjes droegen zakdoeken en andere lappen voor haar gezicht om zich tegen de bijtende rook te be schermen. Het publiek wist het zon der dergelijke hulpmiddelen te stellen. PRINSES MARGRIET TERUG Prinses Margriet is gisteren uit Lech in Oostenrijk, waar zij haar vakantie heeft doorgebracht, naar Nederland teruggekeerd. Prinses Irene zal nog tot 11 januari blijven. Hoewel er in de Oostenrijkse Al pen gisteren een hevige wind stond, hebben prinses Irene en de vrien dinnen, die haar vergezellen, hun dagelijkse ski-les genomen. Dil nummer beitaat uit 8 pagina's Nieuwe depressie op komst De stormdepressie, die gisteren over de Noordzee trok, verplaatste zich in diepte afnemend over Duitsland naar het oosten. Aan de achterkant ervan stroomde koude lucht uit Scandinavië naar het zuiden. Deze lucht overspoelde een groot deel van Duitsland, zodat daar op vele plaatsen sneeuw viel, terwijl de temperatuur er tot enkele graden onder nul daalde. De koude lucht bereikte ook het noordoosten van ons land, zodat het kwik ook daar iets onder nul kwam. Tengevolge van de onstabiliteit van de lucht vielen plaatselijk flinke buien. Er kwamen echter ook opkla ringen voor. Uit het westen nadert nu een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vanavond ons land zal passeren. Hjj wordt snel gevolgd door een actieve Oceaandepressie, die morgen de Noordzee kan bereiken. Deze depressie zal morgen weer veel wind veroorzaken en bovendien neerslag brengen, welke in het noor den en oosten van het land aanvan kelijk in de vorm van sneeuw naar beneden zal komen. De lucht zal vanavond sterk afkoe len, plaatselijk tot enkele graden be neden het vriespunt, maar morgen in de loop van de dag zullen de tempe raturen bij het passeren van het front van de depressie weer stijgen. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL WIND. Vanavond nog enkele opkla ringen, overigens zwaarbewolkt met tijdelijk regen, in het oosten van het land voorafgegaan door sneeuw. Tot krachtig of stormachtig toenemende wind, aanvankelijk zuidelijk, later westelijk. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen in de loop van de dag stijging van temperatuur. 9 Januari zon op 8.46 onder 16.48; maan op 22.05; onder 10.17. Hoogwaterstanden 9 Jan. v.m. 5.45; n.m. 6. Het weer in Europa De weerrapporten var hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE WENEN INNSBRUCK ROME "weer temp. sneeuw -20 C. sneeuw —12 sneeuw —13 half bew. 8 onbewolkt 2 regenbui 3 onbewolkt 3 geheel bew. 1 onbewolkt 1 onbewolkt 1 onbewolkt 9 sneeuw - 2 licht bew. 1 n sneeuw - 1 sneeuw 2 sneeuwbui 2 geheel bew. 2 sneeuwbui 1 9. licht bew. 9 M Korreltje Geloof kan bergen verzetten, maar werk verzet gebergten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1