SI Klasse-vorming in de volksdemocratie ,De stemmeni*Oi/ei*V Allen zijn gelijk, maar sommigen zijn „gelijker" UIT DE OMGEVING Irissenkwekers moeten hun bollen dit jaar weer koken Haarlemse Bloemenkeuring DINSDAG 7 JANUARI 1958 DE LEIDSE CQURANT PAGINA 6 ..Democratie betekent gelijkheidZo gauw deze gelijkheid is be reikt voor alle leden van de maatschappij met betrekking tot 't eigendom van de productiemiddelen, dus gelijkheid in werk en gelijkheid in loon, zal de mensheid onvermijdelijk staan voor het vraagstuk om verder te gaan, nl. van formele gelijkheid naar werkelijke gelijkheid, dat betekent het toepassen van de regel: van ieder overeenkomstig zijn bekwaam heid, naar ieder overeenkomstig zijn behoeften". Aldus Lenin in „Staat en Revolutie". De intelligentsia bleek noodzakelijk AAN DE VOORAVOND van de bolsjewistische revolutie, nu 40 jaar geleden, zei Lenin, dat het toe komstige bureaucratische apparaat moest gebaseerd zijn op het principe van „loon, dat niet hoger zou zijn dan dat van een arbeider". Hiermee hield Lenin zich aan de theorie van Marx, voor wie rechtvaardigheid het zelfde was als sociale gelijkheid. Die gelijkheid zou in de socialistische- marxistische maatschappij verwezen lijkt worden, omdat daar geëxploi- teerden niet meer zouden bestaan. Het proletariaat zou de rest van de mensheid leiden naar dit beloofde land, naar het land zonder klassen. Velen van de communisten van veertig jaar geleden waren ongetwij feld idealisten, die meenden, dat zij die droomwereld tot werkelijkheid konden maken. Zij hielpen dan ook vol enthousiasme de organisatie op bouwen, die tenslotte de heilstaat moest scheppen. Maar Lenin en zijn naaste medewerkers zagen snel in, dat er een grote afstand lag tussen de theorieën, die zij hadden verkon digd, en het in praktijk brengen daarvan. Zij hadden hun handen vol om de macht te verwerven en daar na om deze te behouden. Het ver overen en het behouden van macht werd weldra een doel op zich, waar bij de verwezenlijking van oude idealen op de achtergrond raakte. Regeren was moeilijker dan marxis tische ideeën propageren. Bij het regeren bleek de hulp van deskun digen, van de intelligentsia van het Russische volk, nodig. Die intelli gentsia vond men niet bij de boeren en de arbeiders, zodat er van de lei ding van het proletariaat niet veel terecht kwam. Het was integendeel weer de bureaucratie, nu de partij- bureaucratie, die de lakens uitdeel de. Een nieuwe klasse, die zich lang zaam maar gestaag vormde, die zich onmisbaar maakte in de Sowjet staat. Om zich de volgzame medewerking van de bureaucratie te verzekeren moesten de Sow jet-leiders voor deze lieden het leven een beetje aangena mer maken, hun bepaalde voorrech ten verlenen, die aan het proletariaat alsnog niet konden gegeven worden. De idee om het loon van de arbeider als basis te nemen bij de betaling van de ambtenaren van staat en partij was reeds snel vergeten. Twintig jaar geleden ai zei Stalfn, dat de socialistische- marxistische maatschappij in Rusland een feit was geworden. De staat zon der klassen was dan toch geboren. Er zijn nu in Rusland alleen nog maar boeren en arbeiders. De intelligentsia is geen klasse, maar een bevolkings laag, aldus de Grote Sowjet Encyclo pedie in haar tweede uitgave, deel 18, pagina 270; en omdat het een laag is en geen klasse is de intelligentsia „niet in staat een onafhankelijke po litieke rol te spelen in het sociale le ven." Wanneer wij de „Prawda" van 9 October 1952 opslaan, vinden wij op pagina 6 interessante lectuur over de afgevaardigden bij het negentiende partij-congres. Daaruit blijkt, dat van de 1192 aanwezigen er 1016 behoren tot de intelligentsia. Over het partij congres zegt artikel 29 van de Sta tuten van de Communistische Partij van de Sowjet Unie: „Het hoogste lichaam van de Communistische Par tij van de Sowjet Unie is het Partij Congres". In de „Izwestia" van 17 februari 1956 verschaft ons Awerti Borisowits, voorzitter van het „Geloofsbrieven Comité" uitvoerige gegevens over de afgevaardigden bij het beruchte telligentsia, tot die bevolkingslaag, 76.9 pet. van deze lieden tot de in telligentsia, tot dit bevolkingsslaag, die in de politiek geen enkele rol zou spelen. Het proletariaat is bij beide laatste congressen ver te zoeken. Ver tegenwoordigers van het partij-appa raat vindt men in 1956 560 stuks, dat is 37.3 pet. van het totale aantal 1355 afgevaardigden. 506 Man, die geen enkele productieve arbeid ver richten, die er alleen maar voor zor gen, dat de partij goed gesmeerd blijft draaien. En aangezien iedere af gevaardigde 5000 soortgenoten verte- genwoordigdt, zijn deze 506 man ge komen voor 230.000 partij-apparaat kameraden, allen lieden, die als taak hebben de 6.795.896 partijleden in het Sowjet-gareel te houden. OOK DE STATUTEN van de Com munistische Partij tonen duide lijk aan welke verschillen in „belo ning" er in Rusland mogelijk zijn. Artikel 74 van deze Statuten stelt het bedrag vast dat de leden aan de partij-kas moeten afdragen. Iemand met minder dan 5O0 roebel per maand inkomen betaalt een half procent van zijn salaris; van 5O0 tot 1000 roebel wordt dat 1 pet.; v. 1001 tot 1500 moet anderhalf procent worden gegeven: 1501 tot 2000 staat 2 pet. af en wie meer verdient dan 2000 roebel per maand staat 3 pet. aan de partij af in de partij blijken dus de kamera den niet zo erg kameraadschappelijk TÜn An ''«H-n noot. Nog belangrijker worden die ver schillen wanneer men belasting gaat betalen. Inkomstenbelasting bedraagt maximaal 13 pet. van het inkomen. Gevolg is dat de Sowjet Staat zijn re venuen hofdzakelijk moet krijgen uit de indirecte belasting. In de klein handelsprijs van vele gebruiksgoede ren is dikwijls meer dan 50 pet. be lasting begrepen. Hierdoor wordt het verschil in inkomen sterk geaccen tueerd. De koopkracht van de kleine man is daardoor uiterst beperkt. Ge lukkig voor hem heeft men met de klassen rekening gehouden als er dan al eens gereisd moet worden. Dan blijken er in de trein vier klassen te zijn. Ook in de bioscoop kan de kleine Sowj et-man voor enkele ko peken op de voorste rijen terecht, terwijl de loges gereserveerd zijn voor de beter gesitueerde burgers, die roebels kunnen neertellen. LIET KLASSENLOZE experiment is mislukt. Maar dat is niets bij zonders. Integendeel. De sovjet-theo retici zijn er namelijk achter geko men, dat de idee van gelijkheid, zo als Lenin die in navolging van Marx propageerde, helemaalgeen marxis tisch standpunt is. maar een uitvin ding van de bourgeoisie. (De idee) van „gelijkheid van loon ontstond in de kleinzielige bourgeois-mentaliteit, in de mentaliteit die een gelijke ver deling van goederen wil, in de denk wijze van een primitief boeren-com- munisme" aldus de kameraden Alex- androw en Moskalenko op pag. 33 van hun boek „Sowjet Arbeidsrecht", 2de uitgave, verschenen te Moskou in 1947. Ieder kind heeft volgens de Sow- j et-leer gelijke kans om zich op te werken, onverschillig wat zijn ouders doen. Wanneer dit inderdaad juist is, dan is er dus de mogelijkheid om van de ene klasse in de andere te recht te komen. Een jongen van een kolchoze-boer moet dus de gelegen heid hebben om b.v. ingenieur te worden. Maar hoe zou dat knaapje dat dan wel moeten aanpakken, daar de 60wjet-wet hem verplioht om van zjjn twaalfde jaar af mee te werken op de collectieve boerderij. Hij moet dan een arbeidsprestaiie leveren, die ligt tussen een derde en de helft van wat een volwassene doen moet. Sow jet lager onderwijs begint op zeven jarige leeftijd en omvat acht klas sen. De jongen heeft dus vijf klassen kunnen doorlopen, en dan houdt het onderwas voor hem op. Behalve wanneer hy door de partij wordt uitgekozen om verder te studeren. Ook het stadskind uit de klasse der arbeiders heeft slechts geringe mogelijkheden. Hij moet op zestien jarige leeftijd aan de slag maar mag reeds op veertien-jarige leeftijd gaan werken. Aangezien de ouders het extra inkomen van de knaap hard nodig hebben, wordt ook deze knaap reeds vroeg in het arbeidsproces in geschakeld en ook voor hem is de keuze door de partij de enige kans om het verder te brengen dan onge schoold of half-geschoold arbeider. Het zoontje van de goedverdienen de burger heeft geen moeilijkheden om de nodige kennis op te doen. Zijn ouders kunnen het wel zonder enig extra inkomen stellen en ook wel de kosten dragen, die onderwijs zelfs al is het vrij toch altijd met zich mee brengen. Dat zoontje komt dan ook zonder moeite op de middelbare school en is dan automatisch vrij van arbeidsplicht op zestien-jarige leef tijd. Hoe sommige van die klasse knaapjes leven, bleek o.a. in een pro ces, dat in 1953 werd gevoerd tegen een groep jongelieden, die zich aan diefstal en moord hadden schuldig gemaakt. De Komsomolskaja Prawda van 19 novembr 1953 gaf op pagina 3 een biografie van een van deze jongens: ,.Van zijn jeugd af werd Andrej nooit iets geweigerd. Wat hij ook wilde hebben, het kwam er als bij toverslag. Toen hij over een auto sprak, stond er spoedig een „Mos- kwitsj" voor de deur. Ook de wagen van zijn vader, een „Pobjeda", was te zijner beschikking. Hij was en uit gesproken parasiet, maar zijn ouders, verblind door liefde, zagen in hem slechts de teergevoelige zoon.... Toen hij naar de middelbare school ging begon papa met hem duizend roebel zakgeld per maand te geven; ook het familie-zomerhuis kon hij gebruiken als hij wildeals hij maar even hoestte zetten zij hem in een vligtuig en zonden hem naar het zuiden. Het kwam nooit in het hoofd van Andrej op, dat hij ooit nog eens zijn eigen dagelijks brood zou moe ten verdienen. Hij was van plan zijn hele leven de zoon van de academi cus Peredery te blijven en al de ze geningen te genieten, voortkomend uit deze positie". ren niet eens meer de schijn op te houden, dat er van de gelijkheid iets terecht is gekomen. De ortho doxe communisten in Rusland een reeds lang uitgestorven ras in de westerse landen, die nog geen veertig jaar heilstaat achter de rug hebben, blijven zich aan de strohalm „de toekomst" vast houden. Als er maar eenmaal een overvloed van comsumptie-goederen zal zijn in de Sowjet Unie, als dan iedereen maar naar dp staatswinkel behoeft te gaan om daar te nemen wat hij nodig heeft, dan zal het verschil in inko men geen zin meer hebben en van geen enkele betekenis meer zijn. Dan zal tenslotte Marx toch nog ge lijk blijken te hebben. Bij deze nogal naïve voorstelling wordt volkomen uit het oog verlo ren, dat het verschil in inkomen slechts één van de factoren is hoe wel een zeer opvallende die een rol spelen in de steeds scherper wordende klasse-verschillen in de Sowjet Unie. Ook ongelijkheid in het soort werk dat men moet doen, in de verdeling van het werk naar bekwaamheid en opleiding zijn niet weg te cijferen bases voor de vorming van klassen. Daar komt dan nog bij, dat de klasse, die nu het meest belangrijke aandeel heeft in de macht, de bu reaucratische intelligentsia, er der mate grote belangen bij heeft om de bestaande toestand te handhaven, dat men zich moeilijk kan voorstel len, dat deze klasse ook maar enige bereidheid zal tonen om mee te helpen verandering in de status quo aan te brengen. „Het is tijd, dat begrepen wordt, dat Marxisme een vijand is van ge lijkstelling." Stalin in een rede op 26 januari 1934 LEIDSCHENDAM PAROCHIEOVERZICHT. De parochie H.H. Petrus en Paulus is in de loop van het afgelopen jaar gesplitst, vooral ook omdat door de steeds meer vestigingen in de ge meente de kerk aan de Sluiskant te klein werd. Nu de splitsing reeds enige maan den van kracht is telt de parochie thans 4238 parochianen, waarvan 3426 communicanten. Het aantal in 1957 gedoopte kinde ren bedroeg 130. Oox werden nog één volwassene en twee oudere kinderen door de bisschop gedoopt. De eerste H. Communie werd ge daan door 90 kinderen en wel 49 jon gens en 41 meisjes. De parochie is rijk aan priester roepingen. Thans worden 13 Leid- schendóOnse studenten voor het H Priesterschap voorbereid. Het aantal ingezegende huwelijken bedroeg 48 waarvan er 5 een z.g. ge mengd huwelijk sloten. Het aantal sterfgevallen van paro- csianen bedroeg 30, waarvan 28 vol wassenen en 2 kinderen. KATWIJK Botsing Een bromfietser die, komende van de Wassenaarse weg, de v. Egmondstraat wilde inrijden, verleende geen voorrang aan een uit de Commandeurslaan komende luxe auto waardoor een botsing ont stond die de bromfiets onberijdbaar maakte, maar het bleef bij materiële schade. Zij die gingen Met ingang van De irissenkwekers hebben, bij wijze van experiment, hun bollen het afgelopen jaar niet behoeven te koken tegen het vaaltjesziek. De Keuringsdienst had, zo deelde direc teur van de Keuringsdienst, de heer F. Limburg gisteren op de vergade ring van de ver. „De Iris" mede, nog de hoop gekoesterd, dat een belang rijk deel der kwekers het vrijwillig zou doen. Immers: men had er de af gelopen jaren zulke goede resultaten van gezien. De hoop van de keurings dienst bleek echter ijdel. Slechts 10 had de irissen gekookt en de rest van de bollen is dit najaar onbehan deld de grond ingegaan. De voorzitter der ver. „De Iris", de heer A. H. Bergman uit Sassen- heim, kon in zijn openingswoord meedelen, dat prof. dr. E. v. Slogte- ren van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, bin nenkort het ziekenhuis zal kunnen verlaten. De verwondingen, die hij weken geleden bij een auto-ongeluk onder Uithoorn opliep, zijn bijna ge nezen. Van werken zal echter de eerste tijd nog niet veel kunnen komen. De oogst van het afgelopen jaar noemde spr. in één woord: fantastisch Verblijdend was het dat de enorme aanvoer van irissen geheel verkocht kon worden. Spr. waarschuwde ern stig tegen het ruwe behandelen der bollen. Daardoor ontstaan beschadi. gingen, die in het buitenland tot mis lukkingen leiden. Dit probleem is al zo oud als de iriscultuur. De kwekers willen blijkbaar niet leren op dit punt. De heer Bergman was van me ning, dat het bestrijden van ziekten e.d. bij de irissenteelt op de goede weg is. Het volmaakte is echter nog lang niet bereikt. Het moet een cul tuur worden die in soortechtheid, kwaliteit en gezondheidstoestand bo ven alles uitsteekt en zo in staat is elke buitenlandse concurrentie het hoofd te bieden. De voorzitter liet tevens door schemeren, dat „De Iris" bij het 100- jarig bestaan van de Kon. Alg. Ver. v. Boembollencultuur in 1960 van zich zal laten horen. Na het jaarverslag van de secre taris, de heer J. v. d. Laan, volgde het keuringsverslag van de heer F. Limburg, de directeur van de keu ringsdienst. Doordat het areaal sterk uitbreidde kreeg de keuringsdienst ook veel meer werk te verzetten. Er bleken 200 kwekers méér te zijn en er was, wat de oppervlakte betreft, een toe name van 45.000 Rijnl. Roeden. Het virusziek baarde geen zorg. Aan de onzuiverheid moet meer aan dacht besteed worden, terwijl de grote belangstelling van de kwekers voor de zgn. selectiekeuring een ver blijdend teken was. Met de bestrij ding van het aaltjesziek d.m.v. koken is men op de goede weg. Het hoofd van de Amerikaanse Plantenziekten- kundige Dienst in Nederland had zijn complimenten gemaakt over de grote vooruitgang. Spr. vond het jammer, dat slechts 10 van hét nu geplante areaal gekookt is. De zekerheid, dat men geen aaltjesziek in zijn partij heeft, is men kwijt als men de bol len niet kookt. De heer Limburg vond. het dan ook een geruststelling, dat er slechts voor één jaar onthef fing van de koopplicht was gegeven. Ook ir. Silver van de Planten- ziektekundige Dienst uit Wagenin- ten, wees er nog even met klem op, at de bestrijding van de aaltjes de grootst mogelijke aandacht moet blij ven houden. Besloten werd pm het reglement ze te wijzigen 'dat de keuringsdienst nu ook het recht krijgt om voortaan be halve op ziekten ook op zuiverheid te keuren. Na een korte rondvraag, waarin diverse vaktechnische zaken werden aangesneden sloot de heer Bergman deze vrij druk bezochte vergadering. 15 februari wordt door burgemeester en wethouders op hun verzoek eer vol ontslag verleend aan de heren J. A. Gesink, commandant van de Katwijkse Brandweer en aan J. Haasnoot ondercommandant van de ze vrijwillige instelling. Evenzo is aan de heer J. C. van den Berg op zijn verzoek met ingang van 1 janu- aril.l. eervol ontslag verleend als brandmeester. Met ingang van 15 februari is door burgemeester en wethouders be noemd tot commandant van de vrij willige brandweer J. Buitenhuis, technisch hoofdambtenaar bij de dienst van Gemeentewerken alhier. Geboren: Jacob zn*van D. Varke- visser en N. van der Bent; Maartje J. dr van J. Varkevisser en Y. van Rijn; Antje dr van D. Kroon en A. van Ekris; Janna C. dr van C. den Duik en J. Rover. Getrouwd: H. M. Fennes en G. H. Noordermeer; K. Boxma en D Vreugd; L. J. Sauveur en J. G. Gre- vink; C. Guyt en J. C. Haasnoot; G. C. Haasnoot en C. van Duyn; Y. Plug en H. P. Ouwehand; D. van Rijn en J. Guyt; C. Kraayenoord en M. G. van der Meij; J. Berkheij en B. Hoogeveen; C. P. van der Meij en A. J. van Duyvenbode; H. van den Oever en J. van Duyn; T. van Velzen en H. K. van der Plas; J. H. van Duyn en T. C. Hus. Overleden: D. van Duyvenbode 52 jr echtg. van A. Kloos; J. van der Plas 85 jr; J. Meijvogel 77 jr echtg. van J. van der Bent. N00RDWIJK Kaartavond K.A.V. Het was gis teravond in de grote zaal van café „De Beurs" een gezellige drukte, doordat een 60-tal damesleden van de K.A.V. zich hadden verzameld voor de jaarlijkse kaartavond. Na een korte verwelkoming door de presi dente, mevr. v. DijkVersluis, in het bijzonder tot de g.a., kap. Hillen, werd de verdere leiding van deze uit stekend geslaagde avond in handen gegeven van de heer L. Hermans, die op kundige wijze de baas speelde over dit grote gezelschap 'dames. Na een pittige wedstrijd kwamen de na volgende dames met 7 gewonnen partijen uit de bus: mevr. Vinkde Lincel, mevr. v. d. PoelDoes, mevr. CaspersGijlswijk, mevr. Heemskerk Waasdorp, mevr. BakkerBraun, mevr. OlyrookVrijburg, mevr. RidderWaasdorp, mevr. Turk Raaphorst. Door het grote aantal prijsjes was het mogelijk, dat bijna alle deelneemsters met een presentje huiswaarts keerden. Bouw boerderij Dr. Mr. W. v. d. Berghstichting. De Nederlandse Heidemaatschappij te Arnhem, heeft, namens de Dr. Mr. W. v. d. Bergh stichting, het bouwen van een boer derij op de terreinen van de stich ting gegund aan L. C. v. d. Marel's Bouwbedrijf te Katwijk aan Zee. DE KWAKEL Opbrengst collecten. De brengst van de gehouden collecte t.b.v. de armen heeft de mooie som van ruim 600,opgebracht; ook de collecte voor het bouwfonds had een goed resultaat, hier bedroeg de opbrengst f 940, De tulpen liefhebbers konden giste ren volop aan hun trek komen. Er waren veel beste tulpen. Naast min of meer bekende variëteiten zag men ook enkele mooie nieuwigheden. Om daarmee te beginnen: de pur perkleurige Corbel Berk van D. v. Buggenum, Hillegom. Een tulp met een prachtige stand en „leer"-achtige bloemen. Van Ant. Nijssen Zn., Santpoort, was er ook een mooie groep nieuwigheden, waarvan vooral de forse rose-rode zaailingen onze aandacht trokken. Ook in het geel en het rood-gele genre toonde de Santpoortse firma enkele goede variëteiten. Dix Favorite is 'n prach tige rode tulp met prima bladstand. Inzender: P. Leeuwenberg, Numans- dorp. Fantastisch best was weer de gele Koranga van Jac. Tol, St. Pan- cras. C. A. v. Paridon, Noordwijker- hout, exposeerde Scarlet Marvel en Christmas Marvel. Van D. W. L. Le- feber, Lisse, zagen we de fraaie Dar- win-hybriden Pres. Roosevelt en London. De bollen waren in Italië ge teeld. In Holland geteelde bollen kunnen niet zo vroeg worden ge broeid. In deze kleur zijn er geen betere! Interessant was de sport uit Piquant, die Gebrs. P. K. Mantel, Bovenkarspel naar voren brachten. Van rood met witte rand werd het een rode met heldergele rand. Een sport waarvoor stellig belangstelling zal bestaan, gezien de interesse die de moedersoort al vele jaren heeft gehad. De forse lila tulp Gander we hebben 't daarover als eens meer gehad zagen we nu van De Groot Co., Hillegom. Mappa, een rode, geel gerande sport uit Crown Impe rial bracht L. v. Berkel, Vogelenzang naar voren. Sterk de aandacht trok ook een verloping uit Olga, die J. Klopper uit Enkhuizen naar voren bracht. Ook deze verliep van rood met witte rand, naar rood met gele rand en we zouden er hetzelfde van willen zeggen als van de sport uit Piquant. Hyacinten waren er heel weinig: slechts één variëteiet maar die was dan ook machtig mooi: de rose Signor van M. Veldhuizen van Zanten, Lisse. Prachtige, zware en volle tros, mooie nagel en warm rose tint. Narcissen waren er ook niet veel en wat men toonde, was voor een be langrijk deel ook verleden week al op de keuring. Opmerkelijke nieuwig heden kwamen we niet tegen. (73) 'i dot met totok'Wet motten widoeii öehmamnnm! 1 WlrinindemhlmdKlelr kerd met zm rwerte kimono Tnnset Shotottr.femooftdetmonbefkJfen.zo- drnsemfdelelktmnder fhimw i werdrónfeheimpmse- fem'tk neet het'Meer er WftUttms Seen enden kern meert Sprekende beekkn-.mml .indrukieh an de sons om pnmeue le bedotten. ALGEMEEN VOORZITTER VAN KATHOLIEKE WERKGEVERS In de vandaag gehouden vergade ring van het dagelijks bestuur van de algemene katholieke werkgevers vereniging en het katholiek verbond van werkgeversvakverenigingen is in de plaats van de heer L. A. J. M. van Hejjst die de wens te kennen had gegeven af te treden tot alge meen voorzitter benoemd: mr. F. J. F. M. van Thiel, oud-minister van maatschappelijk werk, directeur van de „N.V. Robur" r(j wielonderdelen- en buizenfabriek te Helmond en lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Het dagelijks bestuur is thans als volgt samengesteld: mr. F. J. F. M. van Thiel, Helmond, algemeen voor zitter, drs E. A. Bartel Voorburg, voorzitter, F. H. Ter windt, Nijmegen, Voorzitter, mr. P. M. H. van Boven, Breda, penningmeester, leden: dr. J. Ph. M. van Campen, Nijmegen, dr. Hub. J. van Doorne, Deurne, L. A. J. M. van Heijst, Vught, mr. F. M. J. Jansen, Heerlen, L. Janssens Czn, Til burg, P. L. M. van der Lande, De venter, dr. P. A. J. M. Teeuwen, Venlo en ir. W. H. Tbunnissen, Breda. VIER LEKE-MISSIONARISSEN NAAR GHANA Gistermiddag heeft de provinciaal van de sociëteit van Cadier en Keer, pater H. Monde SMA in het provin- cialaat „De Tafelberg", Oosterbeek, het missiekruis uitgereikt aan vier leke-missionarissen, te weten: dr W. de Groot, geboren uit Leiden, en de verpleegsters C. Kok uit Hoogkarspel J. M. Matten uit Zuiddorpe en J. Broeseliske uit Delft. Zaterdag vertrekken zij naar Gha na, West Afrika, waar zij werkzaam zullen zijn in het aartsbisdom Cape Coast. ST0MPWIJK „HVS" handbal. Woensdagavond 8 januari spelen het eerste en tweede zevental van de senioren een zaal- bandbalwedstrijd in de veilinghallen te Wateringen. Ze zullen hier de da mes van Velo ontmoeten en daar deze al meerdere wedstrijden in de zaal gespeeld hebben en dit voor „HVS" de eerste is van dit seizoen, zal er hard aangepakt moeten wor den om deze wdstrijden te winnen. Vertrek om 7 uur met de auto. Hier door komt morgenavond de training voor de junioren te vervallen. DE ZILK Ernstige aanrijding. De veehouder B. v. d. W., woonachtig in De Zilk werd aan de Ruigenhoek bij Noord wij kerhout aangereden door een luxe auto, bestuurd dor de heer v. K. al daar. De heer v. d. W. bekwam een ge broken been, een vrij ernstige wonde aan het hoofd en bovendien een her senschudding. De dienstdoende arts achtte met het oog op de toestand van het slachtoffer overbrenging naar de Mariastichting te Haarlem noodzake lijk. DEMDtlD VAN DE STEENKOOL ca.20r300 miljoen jaar oud levende plinten worden via turf en bruinkool totsteentod den er kolen gebruikt ca95%vanatle Deken- de kotenlagen op de wereld liggen in het noordelijk halfrond de bouw van een kolenmijn kost 200-300m(joen qld. de warmte die bij de verbrandirxjv. kolen ontstaat is oorspron kelijk zonnewarmte fel tot de!7e eeuw was hetindiv.larden verboden kolen te gebruiken <olen lev^^K^wk stoffen voor parfum kleurstoffen, sprinq- stoffengeneesmidae- ;en, kunstmest, etc. Scheepsberichten ROTTERDAM 7 jan. ALMKERK 7 .m. te es Salaam; ANDIJK 5. v. New- Orleans n. Le Havre; AVERD1JK p. 5 Abaco Eil n. Le Havre; BANGGAI 7 te Singapore; CALTEX DELFT (t) p. 6 Galeta Eil n. Rastanura; EEN VOORN Malta n. Alexandrie; IVOORKUST Accra n. Capecoast; KEIZER PAARD (t) 6. v. Rouaan n. Mena al AhmadiKENIA (t) 6 v. Cabimas n. Sydney; KOSIIA tt) 7 te Curacao; MAETSHYCKER 6 v. Surabaja n. Fre- mantle; MUIDERKERK 6 v. Suez n. pt. Sudan, NIEUW AMSTERDAM 6 te New-York; OLDEKERK 8 Shanghai verw.; OUWERKERK 7 te Shanghai; PERN A (t) 7 vm te Abadan; PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK p. 6 Al giers n. Beyroeuth; ROEPAT 6 te Ham burg verw.; ROGGEVEEN 6, v, Bluff n. pt. Kembla; ROTTI 6 v. Tj. Priok n. Padang; STAD BREDA 6 v. Narvik n. Adam; STAD ROTTERDAM 6 v. Free town n. IJmuiden; STRAAT BANKA 6 v. Belawan n. Singapore; STRAAT MA- LAKKA 7 te Yokohama; STRAAT MO ZAMBIQUE 7 te Penang; TERO p. 6 Ouessant n. Antw.; WESTERTOREN (t) 7 te Miri.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6