Soo de ouden songen Parochieschool van Langeraar verrijkt met gyrnnastiekgebouw Speelt(er)rein Pauselijke onderscheiding voor L. Jonker te Leidschendam ZATERDAG 4 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA AUeuivjaat&'iecepiie in Jleid&e Hakenhat De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land hield na afloop van de nieuwjaarsvergadering gis termiddag in de Leidse Lakenhal een receptie waarop volgens de tradi,tie alle notabelen van Leiden aanwezig waren. Op deze receptie maakt iedereen van de gelegen heid gebruik iedereen de beste wensen voor het nieuwe jaar aan te bieden. Op de foto van links naar rechts: wethouder Bloot van Katwijk, de heer C. F. Meerpoel, ondervoorzitter van de Kamer, de heer Y. Ykema, directeur van de Lichtfabrieken, de heer J. van Wes- sem, dirceteur van de Lakenhal en de heer H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel Vele goede wensen Het prachtige gymnastieklokaal dat gisteren officieel werd geopend, biag een rijke aanwinst genoemd t pórden voor Langeraar. Met dit nieuwe gebouw is de zo belangrijke lichamelijke opvoeding op veel beter wijze mogelijk geworden, vooral ook omdat dit gebouw niet alleen van nut zal zijn voor het schoolonderwijs, maar ook voor de buitenschoolse vórming. Bij de officiële openingsbijeen komst die in het parochiehuis ge houden werd, waren o.a. aanwezig: het kerkbestuur tevens schoolbe stuur, burgemeester en wethouders, kapelaan Lagerberg en pater Peter sen, de leden van het oudercomité, de heer L. Schipper, inspecteur van het lager onderwijs, H. A. Akker mans, rijksconsulent voor de licha melijke opvoeding, dokter Van Heil, schoolarts, architect J. G. de Groot en de aannemersfirma Van Wenger- den en Visser, de opzichter Huppel- schoten, N. A. Robertz, gem. ont vanger, G. Eibers, hoofd der r.-k. Tuinbouwschool, de zusters-lerares- sen van de huishoudschool, A. W. v. d. Hoorn, hoofd der school met de gehele staf onderwijzend personeel en mej. B. Stigter, hoofd der kleu terschool. Pastoor A. v. d. Hoeven opende de bijeenkomst met een kort gebed, gevolgd door een welkomstwoord. Helaas heeft pastoor J. Halkes, die de initiatiefnemer is geweest voor de bouw van de gymnastiekzaal, niet mogen beleven dat het plan gereali seerd werd. Spr. uitte zijn dank voor dit moderne goed geoutilleerde gym- nastiekgebouwe jegens allen die hun medewerking hadden verleend. Spr. besloot met de wens dat vooral de jeugd hierin een degelijke lichame lijke opvoeding zou genieten. Vervolgens sprak inspecteur Schipper. Hij noemde deze dag waar op dit prachtige gebouw kan worden geopend een gloriedag voor Lange raar. De toestand zoals deze tot nu toe was, mocht niet bestendigd blij ven. Hij bracht de gelukwensen over van het rijkstoezicht op het onder wijs. Dit gebouw zal niet alleen zijn een verbetering van de lichamelijke opvoeding, maar aan het gehele on derwijs ten goede komen. In zijn felicitatie betrok de inspecteur het hoofd der school met onderwijzers, het schoolbestuur en de ouders, het gemeentebestuur en allen die hebben meegewerkt. Burgemeester Hogenboom sprak ook zijn voldoening uit over het be reiken van het doel om dit gebouw te bezitten. Spr. zeide, dat we nu bijeen waren in het gebouw waar van de gemeente afscheid nam als huurder. Dat het lang geduurd heeft eer dit gebouw tot stand kon komen, heeft misschien nog als voordeel, dat er nieuwe gezichtspunten op het ge bied der lichamelijke opvoeding zijn gekomen waarmede bij de bouw re kening is gehouden. Hij verzekerde, dat b. en w. van harte medewerking hadden verleend. Vervolgens sprak hij zijn gelukwensen uit. Rijksconsulent Akkermans is ver heugd deze opening te mogen mee maken. Hij wil graag, dat de scholen beschikken over een goede gymnas tiekzaal. Hier is het nog juist op het nippertje voor elkaar gekomen. Hij noemde Ter Aar op dit punt be voorrecht. De practijk heeft geleerd, dat het bezit van een goede zaal vooral voor het platteland een zegen is. Men zal dit gebouw moeten be schouwen als een gemeenschappelijk bezit. School en eventueel vereniging zullen zaal en materiaal op de juiste wijze dienen te gebruiken. Met Gods zegen zal dit bezit rijke vruchten afwerpen. De schoolarts, dokter Heil, deelde mede, dat hem is gebleken uit het geneeskundig onderzoek der kinde ren, dat de streek achter is bij die waar men een goede gelegenheid heeft voor lichamelijke oefening. Hij hoopte dat dit onderwijs zal worden gegeven tot heil van de gemeenschap. Het hoofd der school de heer A. W. v. d. Hoorn kon niet anders doen bij deze gelegenheid een dankwoord, dat hem opwelde ut het hart te spre ken. Hy bracht dank aan het ge meentebestuur, aan de inspecteur en de rijksconsulent, aan de architect en de aannemers. De twee laatsten dankte hij voor de mooie cadeaus, resp. een prachtig kruis en de elec- trische klok. Wij beschikken nu over een gymnastiekzaal, waar menige stadsschool jaloers op kan zijn. Op het personeel komt wel zwaardere verantwoording te rusten, want de jeugd is enthousiast en ziet geen ge varen. Verder sprak hij nog een wens uit nl. dat de school die wel erg afsteekt bij dit nieuwe gebouw hier bij nog eens zal worden aangepast. Hij besloot met dank te brengen aan het schoolbestuur. Aan de aanwezigen werd een kop koffie of thee en een rokertje aan geboden, waarna het gezelschap zich Omstreeks augustus van het vorig jaar zochten tal van toekomstige stu denten aan de technische hogeschool te Delft tevergeefs naar kamers in Delft. Er bleek een zeer groot tekort te heersen, zodat er zelfs werd ge sproken van een kamernood. Thans doet zich echter het verrassende feit voor, dat de kamerlijst, welke sinds jaar en dag bij een Delftse boekhan del is te raadplegen, ruim zeventig vrije kamers telt. Het merkwaardige is bovendien, dat deze lijst thans in hoofdzaak wordt geraadpleegd door studenten, die van kamer willen ver- anderen en die dus niet tot de eigen lijke kamerzoekenden kunnen wor den gerekend. Wat van deze plotselinge verande ring de oorzaak is valt moeilijk te zeggen. Vermoed wordt dat geruch ten over vordering van woonruimte in andere gemeenten tal van inwo ners van Delft hebben doen besluiten nog beschikbare woonruimte te ver huren. naar het nieuwe gebouw begaf voor bezichtiging. De heer Akkermans gaf een uitleg over inrichting en mate riaal. De inrichting van het gebouw Het gebouw heeft de hoofdingang aan de zijde van de kerk. Ook kan men het gebouw betreden via een ingang op de speelplaats en een toe gang rechtstreeks uit de school. Voor de hoofdingang is een pergola. In de gang bevinden zich links en rechts kapstokken voor de bovenkleding. Dan zijn er twee kleedkamers met banken. Bij de twee kleedkamers zijn twee wasgelegenheden met ieder twintig tapgelegenheden. In de was gelegenheden zijn boilers en het wa ter kan op verlangde warmte uit de kranen stromen. Voorts is er een aparte kamer met douche en was gelegenheid voor leraar of lerares. De grote gymnastiekzaal heeft een afmeting van 10 bij 20 meter. De zaal is voorzien van een vloer van kurklinoleum, en mag niet betreden worden met schoenen. Het plafond is van hout waarin beschermde lam pen zijn aangebracht. Aan de zijde der speelplaats is een wand van onbreekbaar glas. Een ruimte voor het opbergen van het materiaal valt geheel buiten de zaal. Alle materiaal voor schoolon derwijs maar ook voor verenigingen is er aanwezig. Touwen, touwen met ringen, 'n klauterapparatuur dat in verschillende standen kan worden gebracht, een rekstokkeninrichting, Zweedse springkast, springplanken, kinder-klauter-apparatuur met ver schillende mogelijkheden, spelmate riaal als knotsen, tal van ballen in soorten en verschillende afmetingen, bok en paard, springmatten enz. Verder inrichting voor basketbal, korfbal en volleybal. Alles splinter nieuw en een lust voor het oog. Het gebouw is voorzien van een hete luchtverwarming, met thermostaat. Na de bezichtiging en uitleg werd door pastoor v. d. Hoeven het ge bouw ingewijd. Moge het onder Gods zegen voor velen van nut zijn. Op een spoorwegovergang in de lijn Rotterdam'Schiedam hebben een groepje kinderen van om ert nabij tien jaar gistermiddag een vreemde grap uitgehaald. Toen een goederentrein met zeer matige snel heid deze overgang naderde stond het groepje op de rails en weigerde opzij te gaan, zodat de machinist ge noodzaakt was zijn machine stil te zetten. Toen de politie arriveerde, waren de meeste belhamels verdwe nen maar de machinist had enkele jongens in de kraag kunnen pakken en had him naam en adres genoteerd. De spoorwegrecherche zal het geval nader onderzoeken. Het mensenbeen in het depot De directie van het pathologische anatomisch en bacteriologisch labo ratorium te Deventer, het enige dat bedoeld kan zijn als geadresserde in het bericht omtrent het gevonden mensenbeen in het niet afgehaalde pak van het depot van de Veluwse Autodienst, ontkent ten stelligste dat het laboraorium door de V.A.D. her haaldelijk zou zijn gewaarschuwd. In de praktijk moeten de zendin gen, die per bus van Apeldoorn naar Deventer worden gezonden, bij aan komst van de bus aldaar, worden af gehaald, omdat de V.A.D. geen depot in Deventer heeft.. Als de zendingen niet worden afgehaald moet de chauffeur ze mee terugnemen naar Apeldoorn. Het Deventer laborato rium ontvangt meermalen op deze wijze verzonden pakketten. De Apel- doornse analyste waarschuwt dan het Deventer laboratorium, dat zorgt bij de aankomst van de bus aanwe zig te zijn om het verzondene in ont vangst te nemen. De telefonische waarschuwing bij de verzending van het been is of achterwege gebleven of zoek geraakt. „Zeer beslist kan ik meedelen, dat we nooit een waar schuwing van de V.A.D. hebben ge had", aldus dr J. Bijlmer, directeur van het Deventer laboratorium. NATIONAAL MARIACONGRES TE NIJMEGEN Met instemming van het Neder lands Episcopaat zal ter gelegenheid en tot viering in Nederland van de eeuwfeestherdenking der verschijnin gen te Lourdes, op 11, 12 en 13 juli 1958 een nationaal Mariacongres te Nijmegen worden gehouden. MINISTER SUURHOFF NAAR ZUID-AFRIKA. Minister Suurhoff zal in de tweede helft van deze maand een bezoek brengen aan Zuid-Afrika, op uitno diging van de regering van dat land. De minister zal zich op de hoogte stellen van de omstandigheden, waarin de Nederlandse immigranten in Zuid-Afrika leven. Sinds de oorlog hebben bijna 27.000 Nederlanders zich er gevestigd. Met Zuidafrikaanse autoriteiten zal de minister o.a. spreken over het aan bod der Zuidafrikaanse regering, dui zend Nederlanders uit Indonesië op te nemen. Boemelen met kapitaaltje Zeeman raakte f 27.400 kwijt Bij de Amsterdamse politie heeft een 35-jarige stoker van de grote vaart uit Rotterdam aangifte gedaan van het verdwijnen van zijn porte feuille met een inhoud van 27.400. De portefeuille moet hij donderdag avond tussen zes en tien uur zijn kwijt geraakt. De stoker had enkele café's be zocht en was op den duur zijn rich ting kwijt geraakt. Hij herinnert zich echter wel. op het Damrak in een si garenzaak een pakje sigaretten te hebben gekocht. Hij had hierbij een biljet van honderd gulden gewisseld en nu vermoedt hij, dat hij de porte feuille naast zijn zak heeft gestoken. De stoker acht het niet mogelijk, al dus vetklaarde hij tegenover de re cherche, dat het geld van hem ge stolen zou zijn. Hij heeft een belo ning uitgeloofd van 1000 gulden voor degene, die de portefeuille met in houd op het bureau Warmoesstraat komt brengen. MEUBELFABRIEK TE VLAARDINGEN UITGEBRAND Gisteravond om ongeveer kwart voor 5 werd brand ontdekt in de meubelfabriek „De Berk" aan de Willem Beukelszoonstraat te Vlaar- dingen. Het personeel van deze fa- friek was om half 5 vertrokken. De brand bleek te zijn ontstaan in een vat thinner dat in de onmiddel lijke nabijheid van de lakspuiterij stond.. Dit brandbare materiaal was spoedig een grote vuurzee en de vlammen breidden zich met zulk een snelheid uit, dat ook de expeditie tafel en de toonkamers binnen enige minuten fel brandden. De brandweer was spoedig met veel materiaal ter plaatse en bluste het vuur in een uür tijds met zeven stralen. De fabriek is uitgebrand, over de schade kon men nog geen inlichtin gen verschaffen. De eigenaars had den het pand tegen brandschade ver zekerd, echter niet tegen bedrijfs schade. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig gesalarieerd bestuurslidmaatschap van de Ned. Katholieke Fabrieksar- beidersbond „St. Willibrordus" is de heer L. Jonker vereerd met de pau selijke onderscheiding „Pro Eccle sia et Pontifice" Tijdens een bijeenkomst te zijnen huize aan de Prinses Beatrixlaan 23, waarbij tevens aanwezig waren het kerkbestuur van St. Jozef-Op if ex en pater P. Trommelem (de heer Jonker is tevens kerkmeester) heeft pastoor A. A. J. Buys de onderschei ding uitgereikt waarna de echtgeno te van de jubilaris het gouden ere kruis aan haar echtgenoot heeft overhandigd. Zijn eerste schreden op het verenigingsterrein zette de heer Jonker tijdens zijn werkzaam heden bij de Philipsfabrieken in Eindhoven. Als gevolg van zijn suc cesvolle arbeid werd de heer Jon ker in 1937 bevorderd tot district bestuurder voor West-Brabant en Zeeuws-Vlaanderen. Toen Zuid-Ne derland van de bezetter bevrijd was, kon de jubilaris zijn arbeid hervatten waarna hij in 1945 tot hoofdbestuurslid van de bond werd gekozen in de functie van 2e pen ningmeester. Op de foto zien wij van links naar rechts de heer Jonker, zijn echtge note, de heer N. Faassen, 2e voor zitter van de bond en pastoor Buys. DE TWEEDE KUNSTMAAN De tweede kunstmaan is gister avond door de sterrenwacht te Utrecht en door vele anderen in Ne derland gezien. Hij verscheen om 18.27 uur en was goed zichtbaar, on danks de grote afstand.. Op het mo ment van verschijnen bewoog hij zich n.l. van Schotland naar Noorwegen en toen hij voor de Nederlanders uit het gezicht verdween, was hij onge veer ter hoogte van de plaats Ber gen in Noorwegen. Toevalligerwijs verscheen een kwartier eerder een zeer heldere val lende ster, die door velen in het land voor de kunstmaan werd aangezien, ten onrechte overigens. Vandaag, zaterdag 4 januari, zal. de kunstmaan nog eenmaal te zien zijn omstreeks 10 voor 6 uur 's avonds, weer in het noord-westen. De vol gende dagen is hij waarschijnlijk niet meer te zien. NEDERLANDSE VRACHTAUTO'S KRIJGEN FACILITEITEN IN FRANKRIJK. Tot 1 juli 1958 zullen Nederlandse vrachtauto's in Frankrijk de Franse algemene belasting naar het gewicht, de taxe generale, niet behoeven te betalen. Wel moet de extra belasting voor het vervoer over lange afstand, de surtaxe, worden betaald. Het Neder landse beroepsvervoer krijgt daar echter een korting op van 25 pro cent. Frankrijk heeft de taxe en surtaxe in 1956 ingesteld. Nederland kreeg daarvan vrijstelling tot 1 januari 1958. Celstraf geëist voor dronken chauffeur Een dertigjarige bloemist uit Hil- iegom moest zich gisteren voor de rechtbank te Haarlem verantwoor den omdat hij op 27 oktober van het afgelopen jaar onder invloed van al- kohol elf glazen bier, aldus ver dachte te Heemstede een ernstige aanrijding veroorzaakte. Zwaar beneveld was de bloemist op een stoppende personenauto gereden, waardoor de drie inzittenden van die wagen op straat werden gesmakt. Twee van hen, dames, werden ern stig gewond. Van de wagen bleef weinig meer dan een zielige puin hoop over. De schade die in de duizenden liep was door verdachte uit eigen beweging vergoed, hetgeen door de officier van justitie „een gunstige uitzondering" genoemd werd. Niettemin achtte hij het roekeloos rijden onder invloed zeer laakbaar en eiste hij zes maanden gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. PLOTSELING OVERLEDEN Te Zundert overleed plotseling, even vóór de opening van de nieuwe land- en tuinbouwschool in een der gangen van het gebouw, de 68-jarige heer J. Nouws, lid van de Zundertse gemeenteraad. Het tragische aan dit sterfgeval was, dat de heer Nouws jarenlang had geijverd aan de tot standkoming van deze nieuwe school. Kostbare Jan Steen in Leidse Lakenhal De Leidse Lakenhal heeft een schilderij in langdurig bruikleen gekregen: een van de bekendste schilde rijen van de uit Leiden afkomstige schilder Jan Steen: „Soo de ouden songen, soo pijpen de jonghen". Het Mauritshuis in Den Haag heeft dit doek tijdelijk uit zijn rijke verzameling willen missen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6