Belastingverhogingen zijn er door 0. B. sigaretten iets minder Mildere maatregelen voor bedrijfsleven 't Hoorntje Misstanden leidden tot dienstweigering Meer zilver dan in de zilvervloot OVERPEINZING De Raad van Lith weert een lid ZATERDAG 4 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Na lang debat in de Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft de belastingvoorstellen van de regering: aan vaard, mar zij heeft «er de scherpe kantjes van afgeslepen. De omzetbelas ting op sigaretten wordt nu niet met 8 procent maar met 7 procent ver hoogd. Minder streng zijn de maatregelen die gericht zijn op het afremmen van de activiteit van het bedrijfsleven. De meerderheid in de Kamer was n.I. bevreesd, dat de maatregelen, die in dit verband genomen werden, de werkloosheid in de hand zouden werken. De gemeenten en de provincies bomen er minder gunstig af. Zij zullen niet méédelen in de hogere belas tingopbrengst. Juist hierdoor was het mogelijk, de verzachtingen in de be- lasingmaatregelen aan 'te brengen, zonder dat de begroting van het Rijk bezwaard zou worden. 5 Cent per pakje duurder? Een levendig debat is aan deze aanvaardng voorafgegaan. De heer Lucas hield daarbij de teugels in handen. Met behulp van de protestanten was het voor hem n.I. met veel overleg mogelijk om de verzachtende maatregelen er door te slepen, ondanks de tegenstand van de Partij van de Arbeid. De overige be lastingmaatregelen werden ongewij zigd aanvaard. Tegenstemmers tegen het gehele complex van maatregelen waren de KVP-ers Weiter en Duijnstee en dc liberalen. De nieuwe belastingwet behelst, dat de omzetbelasting op TV-ontvan gers van 10 tot 18 procent verhoogd wordt en de O.B. op personen-auto's motorrijwielen en banden van 15 tot 20 procent. Deze prijsverhogingen gaan nog niet vandaag in. Eerst moet ook de Eerste Kamer akkoord gaan met de maatregelen. Als ook zij haar goedkeuring geeft betekent dit dat het minister Hofstra na een harde strijd gelukt is 104 mil joen gulden extra voor 's Rijks schat kist binnen te krijgen. Hij heeft in de strijd van de afgelopen dagen maar een kleine veer gelaten: hij had n.I. 107 miljoen verlangd. De vermindering van de belastings verhoging pp sigaretten is ook te danken aan het amendement van de heer Van Eijsden. Er wordt over ge- Het nieuwe jaar is donderdagmor-t gen op kantoren en bedrijven in een gedrukte stemming begonnen. Op straat was er nog niet veel van te merken; in het duister van de late nacht spoeden velen zich met och tend-gezichten en horloge-raadple gend naar het werk. Eenmaal geko men binnen de ruimte waar het da gelijks brood op het spel staat werd men opgenomen in een receptionele sfeer. Daar stond de rij van naaste medewerkers opgesteld en nadat over en weer weinig overtuigend de morgen als „goed" was aangeprezen werden in het wil de weg handen uitgestoken welke weer door andere handen werden gedrukt. Dit ritu eel werd gecom pleteerd door ge mompelde heil- en zegenwensen, door sommigen geuit op een innige, warme wijze, waarbij de ontroering een mens eenvoudig naar de keel zou vliegen, door anderen weer vertolkt in de gedaante van vluchtige, vlot-lo- pende schietgebedjes: je-kunt-er-niet- van-buiten-maar-wie-weet-waar-het- nog-goed-voor-is. Het was een zalig begin en eigenlijk had het hierbij moeten blijven, maar men was nog riet goed en wel opgewekt en plichtsgetrouw aan het werk „dag beste, brave schrijfmachine, daér zijn we weer" of druppelsgewijze kwamen de minder naaste medewer kers het arbeidsjaar inluiden. Het eerste uurtje ging dat nog wel 's mensen lust is 's mensen leven denken we begripvol er was zelfs nog sprake van een onbezorgde hoe- ra-stemming maar gaandeweg begon l et enthousiasme toch af te nemen, ja werden de gezichten hier en daar bepaald korzelig. Wat ons betreft menen we beslist gehoord te hebben, dat in onze nabijheid een aangebo den „Zalig Nieuwjaar" werd terug betaald met „O iaaa De mens is echter een vreemde vogel en het eergevoel een tere zaak. Er was die morgen ook een enkele onwillige, die zich bij de deur in pos tuur stelde en collectief voorsnoed afriep over de hoofden der collega's- met-defecte-armen. In plaats dat deze nu blij waren, dat het onheil hun hand voorbij ging en ze konden vol staan met een opgelucht: „ook zo", stormde een van hen op de reeds verdwijnende gelukwcnser af en riep: „maar zó kom ie er niet vanaf, wat dacht je nou wel? Allemaal net jes een hand geven en vlug een beetje" De man werd er met de ha ren bijeesleent en maakte rood-ver leg en zjjn rond ie. Omstreeks twaalf uur zag men lieden met een doffe blik en een afgezakte rechterschou der zo maar mensen aanhouden, de vraa? stellend: „Heb ik jóu al ge had?" En als men dan no? stoere mannen zag, die zwijgend alles wat los en vast stond een hand wilden geven, die het niet meer konden la ten en freewheelend rijp waren ge worden voor opname in een rust oord, dan kon men zich er een beeld van vormen hoe de mensheid zich voelde aan het bëgin van een nieu we cirkel. Enfin, we draaien weer mee. EEK. sproken, dat de sigaretten nu met ongeveer 5 cent per pakje van twin tig in prijs omhoog zullen gaan. Dit hangt geheel van de industrie af. Het kan ook zijn, dat zij koste wat kost de prijs van de sigaretten wil handhaven. Minister Zijlstra heeft bekend gemaakt, dat hij met de in dustrie zal spreken over een rede lijke handelsmarge. Mild De mildere maatregelen voor het bedrijfsleven bestaan, zoals bekend, in de handhaving van de vervroeg de afschrijving, zoals deze ook in 1957 gold en de mogelijkheid van in- mand. Lang debat De schermutselingen, die aan het aannemen van moties en wetsont werp voorafgingen duurden zes uur. Daar moet men bijtellen de twee uur theepauze die de ministers Zijl stra en Hofstra nodig hadden om overleg te plegen. De rechtse en linkse partijen in de Kamer stonden bij de debatten te genover elkaar. De heer Vondeling (P.v.d.A.) kwam nog met een motie, waarin hij duidelijk wilde maken, dat de Kamer inconsequent is, wan neer zij de belastingmaatregelen van ae regering gaat tegenwerken. Nu wat geld is vrijgekomen zo zei hij door het uitsluiten van gemeente en provincie is er een goede bestem ming voor het geld: intrekking van het wetsontwerp, dat de Kamer on langs heeft goedgekeurd, waardoor de Rijksbijdragen aan het Algemeén Werkloosheidsfonds met dertig mil joen werd verlaagd. De Kamer be greep in meerderheid wel, dat de motie van de heer Lucas er juist op gericht was, de belastingverhoging te matigen. De motie-Vondeling kwam overigens deze middag niet eens in behandeling. Zij verdween „na een tijdje in de ijskast ge staan te hebben" in de pruile. Geen vers voedsel Voor de Amsterdamse politierech ter zijn gistermorgen veroordeeld dc 26-jarige matroos O. D. uit Krom menie en de 23-jarige matroos J. S. uit Zaandam tot ieder vijftig gulden boete en veertien dagen voorwaar delijk wegens het feit, dat zij dienst hadden geweigerd op een Nederlands schip in een buitenlandse haven. Op het vrachtschip „Amstelveen" waarop zij beiden voeren tijdens cle zomer vorig jaar heerste, zoals werd aangetoond, vele onredelijke toe standen. Sinds de uitreis heerste er reeds een spanning aan boord, doch de verhouding kwam tot een uitbar sting in de haven van Tarakan op Borneo. De bemanning werd hier ge plaagd door een steenpuisten epidemie en werd onderzocht door een plaat selijke arts, zo ook de beide ver dachten. De dokter schreef zijn oor deel maar dit kwam in handen van de kapitein, die de schriftelijke ver klaring de beide matrozen niet ter hand wilde stellen de arts weet een en ander aan een tekort aan vi taminen en aan het gebruik van te veel zout voedsel. De matrozen wei gerden hierop gevolg te geven aan net bevel van de kapitein, de tros sen van het schip voor vertrek los 1e gooien. Hoewel dienstweigering, vooral in een buitenlandse haven, een zeer ernstig vergrijp genoemd mag wor den, had de rechbank toch een open oog voor de slechte toestanden aan boord. Er werden zelfs oogluikend vrouwen aan boord toegelaten, al was het maar voor een korte reis van Hamburg naar Bremen. In Vancou ver waren vier bemanningsleden ge deserteerd omdat ze genoeg hadden van de wanverhoudingen aan boord. Ook de eerste stuurman gaf toe, dat er wel eens te weinig vers voedsel aanwezig was. De officier van justitie had tegen verdachten een gevange nisstraf van een maand gevraagd.. REEDS VERSE TOMATEN De tuinder P. van der Knaap heeft gisteren acht tomaten van een nieu we oogst op de veiling te Kwihts- heul verkocht voor 58 cent per stuk aan de koopman P. Noordermeer. Bij nadere informatie bij het produkt- schap groenten en fruit deelde men ons mede dat men nu zou kunnen zeggen dat het mogelijk blijkt het gehele jaar door tomaten te kwe ken, want er worden nog steeds, blijkens de exportoverzichten, toma ten van de oude oogst geëxporteerd. Wel moet een tuinder die nu nog tomaten kweekt zijn kassen zeer warm stoken. AANBESTEDING VOOR MEDISCHE FACULTEIT TE NIJMEGEN Het architectenbureau v. d. Laan, Van Eerden, Hermans en Kirch, Rijnsburgerweg 160 te Leiden en bouwbureau Heyendaal te Nijmegen, hebben namens de St. Radboudstich- ting Maliestraat 9 te Utrecht, onder hands aanbesteed: het bouwen van werkplaatsen en de uitbreiding van het ketelhuis, ten behoeve van de Medische Faculteit der R. K. Universiteit te Nijmegen. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: T. Reinierse, Overveen 989.450: Bik en Breedeveld, Leiden 974.000; N. V. Berntsen en Braam's, Nijmegen 943.400; n.v. Bat Aann. Mij. v.h. v. d Wal, Den Haag 919.500; v. d. Bouw. huysens Betonbouw n.v. 'sHertogen- bosch ƒ907.000; n.v. Albouw, Breda 899.500. Het werk is aan de laagste inschrij ver de n. v. Albouw te Breda gegund Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op voordracht van de provinciaal der Dominicanen be noemd tot pastoor van de parochie van de Provenierssingel te Rotter dam, pater J. van der Sand, en tot kapelaan te Blijdorp pater B. Ruberg. Eveneens op voordracht van de provinciaal der Dominicanen heeft mgr. B. J. ALfrink, aartsbisschop van Utrecht, benoemd tot pastoor te Tiel, pater J. van ZeijL Tenslotte heeft mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, benoemd tot kapelaan te Alkmaar (St. Jozef) pater G. v. Casteren en tot kapelaan te Amsterdam (St. Dominicus) pater Th. Terwindt 150 kinderen mochten gistermiddag in Grand Théatre Gooiland voor hun moeder een ijskast in ontvangst ne men en bovendien werd hun spaar bankboekje verrijkt met 100 gulden. Van de 30.000 kinderen die deelge nomen hadden aan de grote room- boterkleurwedstrijd van het Neder lands Zuivelbureau waren zij de ge lukkigen wier kleurtalent met een prijs Deloond werd. Zij waren met hun ouders uitgenodigd om in een feestelijke bijeenkomst de prijzen in ontvangst te nemen. De bekroonde tekeningen waren in de hall ten toongesteld. C-A.O.-ZUIVEL DOOR N.V.V.-BOND OPGEZEGD De Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond (van het N.V.V.) heeft de collectieve arbeidsovereen komst van de zuivelindustrie, die op april afloopt, opgezegd. De Katho lieke en de protestants-christelijke zusterorganisaties houden hun beslis sing nog in beraad. Zij hebben de tijd tot 1 februari, daar de C.A.O. dan nog een officiële looptijd heeft van drie maanden. De gTond van deze opzegging is een verschil van mening met de werk gevers in de zuivelindustrie, de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (FNZ) en de Vereniging van Zuivel industrie en Melkhygiëne (WZM) De werknemers zijn van oordeel, dat ook de hoofdarbeiders onder de CAO behoren te werken. Van werkgevers zijde deelt men dit standpunt niet DE TOEKOMST VAN DE TUINBOUW IN ZUID HOLLAND Over de toekomst van de tuinbouw in Zuid Holland zal, tegen de achter grond van de jnogste planologische publicaties, een bijeenkomst worden gehouden op 14 jan. Deze bijeenkomst is belegd door de gewestelijke raad voor Zuid Holland van het landbouw, schap en de provinciale organisatie van veilingen in Zuid Holland en wordt gehouden in de stadsdoelen te Delft. Er zullen inleidingen worden gehouden door drs W. H. Kemmers, van het centraal bureau van de tuin bouwveilingen en door ir. W. van Soest, rijkstiuinbouwconsulent te Den Haag. (VOOR DE ZONDAG) HET GEVEN VAN NAMEN rV namen, door de ouders dikwijls aan hun jong-geborenen gege- ven, lijken meer geschikt voor renpaarden of schoothondjes dan voor telgen van het menselijk geslacht. De ontkrachting van de Nederlandse stam. het zich los maken van het verleden (waarmede iedereen nolens volens toch onverbrekelijk verbonden blijft) uiten zich in die dolzinnige namen-geverij. Onthouden wij ons van voorbeelden, om geen gevoeligheden te kwetsen. Soms vindt men de van eeuwen her overgeleverde namen niet „mooi", soms vindt men ze niet „chic" (waarbij het ronde, rechte-uite Nederlandse Kees geschreven wordt als Cees, niet wetend dat het kind dan Sees heet!). Het is een prijzenswaardige gewoonte het kind te noemen naar zijn grootouders over en weer. Dat getuigt van dankbaarheid. Maar als men op deze eeuwen-heugende gewoonte om een of andere re den inbreuk wil maken, laten christen-ouders dan toch bedenken, dat zij geen troetelkinderen ontvangen hebben, maar aan Christus toegewijde zielen en lichamen. Door de naamgeving kan men niet alleen peet-oom en peet-tante een plezier doen, maar ook een hemels peetschap aanbieden aan een van de ingezetenen der zegepralende Kerk. Als men met alle geweld buitenissige namen wil geven, zijn die in het heir der heiligen overvloedig te vinden! En al die namen, Eleutherius en Eulalia, Fabianus en Fabiola zijn deelgenoten van Christus' glorie, „wier namen opgeschreven staan in het Boek des Levens". Ook God heeft voor zijn enige Zoon een zinrijke, betekenisvolle naam gekozen: Jezus of Verlosser. Het was echter geen buitenissige naam, want hij kwam in velerlei schrijfwijzen in het Joodse volk voor. Die gewone Naam was voor Gods Zoon voldoende. Het zit 'm niet in de naam, maar in de persoon die hem draagt. En deze gewone Naam werd zo heerlijk en verheven, dat daarbij he mel en aarde en hel op de knieën zinken, in aanbidding. „Dorpspolitieke terreur" Beroep bij de Kroon Het botert niet erg in de Raad van Lith. Er gebeurde in 't plaatsje altijd wel zo veel, dat Antoon Coolen een hele roman schreef over dit „Dorp aan de Rivier", maar doorgaans bleef dat alles in het gemoedelijke. Minder gemoedelijk gaat het er toe in een politieke rel, die sinds kort in het dorp woedt. Toen in november j.l. in verband met een wijziging van de provinciale gren6 tussen Brabant en Gelderland vervroegde gemeenteraadsverkiezin gen gehouden werden, werd de ac countant Th. M. Smeets als lid van de Raad gekozen met ruim tien pro cent van de stemmen. Niettemin weigert de pas-gekozen Raad de heer Smeets toe te laten. Hij vestigde zich vijf jaar geleden in het dorp en viel sindsdien door middel van vlugschriften verschillende ma len de „dorpspolitieke terreur" aan. Bij de afgelopen verkiezingen kwam hij met een eénmanslijst uit. Op de installatievergadering in december j.l. achtte de raadscommis sie zijn geloofsbrieven niet compleet: er ontbrak een formulier, waarop de functies van de heer Smeets zouden moeten staan. De heer Smeets be kleedt echter geen enkele functie. De negen overige leden van de Raad besloten toen de heer Smeets niet te erkennen en dus niet toe te laten. Op zijn protest stelden Gede puteerden Staten hem volkomen in IN ETTEN STAAT E3EN FABRIEK LEEG De Nedaf te Etten (N.B.), de Ne derlandse vestiging van de Antverpis, radiatorenfabriek te Antwerpen, zal voorlopig niet met de produktie be ginnen. Gezien de huidige marktsitu atie en de bestedingsbeperking acht de directie de produktie van het Ant werpse bedrijf voldoende. In het be drijf te Etten zou een belangrijk be drag aan machines geinvesteerd moe. ten worden. Deze investering heeft men thans uitgesteld. Een achttal ar beiders, dat gewerkt heeft aan de in middels gereed gekomen ijzercon structie in de nieuwe fabriek en dat in het bgdrijf verder in dienst ge bleven zou zijn, is ontslagen. het gelijk. Op de Raadsvergadering van donderdagavond j.l. waarbij de wethouders gekozen moesten worden werd het geboycotte raadslid door de Raad naar de tribune verwezen. De Raad was nL toen het besluit van G. S. bekend werd, tegen hun be sluit bij de Kroon in beroep gegaan. Hangende dit beroep kan de heer Smeets niet aan de Raadstafel gaan zitten. Hij acht de argumenten, die tegen hem worden ingebracht „belachelijk en volkomen persoonlijk". „Het is vooral omdat ik verschei dene malen de spilzucht van het ge meentebestuur heb aangevallen, dat ze me nu op een afstand trachten te houden". De heer Smeets is daarom van plan te bereiken, dat de besluiten van de laatste raadsvergadering vernie tigd worden. DE HEILIGE DRIE KONINGEN. Ze zijn onderweg naar de stal van Bethlehem. Welke weg moeten zij in slaan welke hen het veiligst en snelst erheen voert? 'uaSinqjB sjipaj accu JEEIU U99 Ud S3fU|| JEBU |CBUI U99 pucc2Jdpj9A uep '33A\ ajsioppiui :3u|SSO|do Kapitein William Wilson (rechts), gezagvoerder van het vrachtschip „Flying Cloud" van de bekende Isbrandtsen-lijn, bespreekt hier met een haven controleur in Brooklyn de bijzonderheden van een enorme lading zilveren munten en staven, geschat op een waarde van meer dan 50 miljoen gulden, waarmee zijn schip de haven binnenvoer. De kapitein zeide te geloven, dat het hier de grootste lading edelmetaal betreft, welke een vrachtschip ooit heeft vervoerd. Het zilver, de grootste lading welke Pakistan ooit heeft ver laten, dient als terugbetaling aan de Amerikaanse regering van een lening, welke in 1943 aan Pakistan werd verleend. Licht verteerbaar. Dokter: „Me neer, u moet meer fruit eten en vooral de schil ervan, want daarin zitten de meeste vitaminen. Tussen haakjes, aan welke vrucht geeft u de meeste voorkeur?" Patiënt: „Aan cocosnoot, dokter..." De trage waarschuwingEen cir cusknecht, die in de loop der jaren steeds erger was gaan stotteren, werd door de directie aan het werk gezet boven in de tent, waar hij practisch alleen was en niets hoefde te zeggen. Op een kwade dag viel plotseling tijdens de repetitie een zwaar ge wicht in de arena. Een troep acroba ten, bezig aan een moeilijk nummer, stoof ontsteld uiteen: de directeur kwam aanlopen, het personeel stond verbaasd naar boven te kijken Toen pas hoorden zij uit de nok van het circus een waarschuwende stem: „K-k-kijk uit!" De mensenkenner. Dokter: „Sjon ge, dat ziet er lelijk uit! Toch niet aan 't vechten geweest?" Patiënt: „Eh-eh-nee, dokter maarre m'n vrouw Dokter: „Hm ja, ik begrijp het al, u hebt u gestoten tegen een keuken plank". Voorzichtig. Hij: „Wordt het zo langzamerhand niet tijd, dat baby Papa tegen mij zegt?" Zij: „Vóórdat 't kind mag weten, wie jij bent, moet de kleine schat eerst wat groter en sterker zijn...' De uitredding. Willem, de jong ste bediende van het bureau, bedacht haast elke week een smoesje om vrij te krijgen. Dan was zijn vader ziek, dan werd ziin moeder niet goed, dan weer kreeg hij een zusje. Die middag kwam hij bij zijn patroon, de direc teur, en vroeg weer om een vrije middag! „Wat is er nou weer aan de hand?" zeide deze argwanend. „Mijn groot vader komt vanmiddag over, moneer, en ik zou hem zo graag eens spre ken!" „Nou sta je me met open ogen te bedriegen!" zei de directeur; verleden week pas heb je een dag vrij gehad, om je grootvader te begraven, weet je niet?" „Zeker, meneer", zei Willem onver vaard, „maar vanmiddag komt hij op de spiritistische seance, ziet u, en dan zouden we hem kunnen spreken. Complimenteus. Mejuffrouw Sap was vijf en twintig jaren bij dezelfde firma in dienst en zij had het van typiste gebracht tot privésecretares- se. Op de dag van haar jubileum werd zij gehuldigd en ook haar chef wou enige woorden van waardering zeg gen. „Er wordt vaak beweerd", aldus de chef, „dat vrouwen promotie ma ken niet vanwege haar kennis of kunde, maar dank zij een knap ge zicht en goed figuur. Men behoeft me juffrouw Sap slechts even aan te kij ken om er van overtuigd te zijn, dat dit met haar nie't het geval ls." Op de receptie. Een van de da mes-gasten, in de rij staande om de jubilaris te feliciteren, was er ver wonderd over, dat deze haar nog herkende. „Hoe is het mogelijk?", zei ze, „dat u me na zóveel jaren nog hebt her kend. En men heeft me nog wel ge zegd, dat ik zo veranderd ben. Ik ben ziek geweest en ik heb een blinde darm-operatie ondergaan in die tus sentijd.... Nog een heleboel an* dere dingen had ze te vertellen, zodat de man stond te transpireren en zag dat zijn andere gasten, die ook in de rij stonden, ongeduldig werden. Toen zei hij opeens, begrijpende dat hij toch iets moest zeggen om de woor denstroom te stuiten. „Om u de waarheid te zeggen, me vrouw, had ik u zonder uw blinde darm bijna niet herkend!" Gezocht. Gids: „Van deze hoog te is vorig jaar iemand naar beneden gevallen." De professor: „Zo, wat moest hij dan beneden zoeken." Een handige. De soldaten ston den op het kazerneplein aangetreden en op het laatste ogenblik ontdekte de sergeant, dat hij zijn notitieboekje had vergeten. „Meuleheuvel", zei hij, „ga jij eens vlug naar mijn kamer en kijk eens of ik op de tafel bij het raam mijn notitieboekje heb laten liggen." Een hele tijd later kwam Meule heuvel hijgend terug en zei: „In or de sergeant, het ligt er!" Niet gauw tevreden. „Wat was uw beroep?" „Torenwachter." „En waarom hebt u die betrekking er aan gegeven?" „Ik had te weinig uitzichten."

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5