S)e£eidóe(2ou/fca/ttf Nieuw Zeelanders bereiken over land de Zuidpool Aan de Zuidpool Een barre tocht van 1900 km. Djakarta is bang voor economische sancties B. DE KONING Roemeense geestelijken veroordeeid Beelden van de uittocht De Pius-X basiliek te Lourdes Op „overgenomen" bedrijven moet gewerkt worden weer? KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 4 JANUARI 1958 49ste JAARGANG No. 14300 BUREAUX: PAPENCRAC'Hl 32 ,jirecteur: C M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN felefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50. Amerikanen verwelkomden hen aan de Pool Vijf Nieuw-Zeelanders hebben gisteren over land de Zuidpool bereikt. Na de Noor Amundsen (in december 1911) en de Brit Scott (in januari 1912) zi.in zij de eersten, die dit gepresteerd hebben. De vijf onder wie sir Edmund Hillary, die ook de Mount Everest be klom werden begroet door de zeventien Amerikanen, die sinds oktober aan de Zuidpool zitten. Zij zijn er per vliegtuig heen gegaan. De Britse ploeg onder leiding van dr Vivian Fuchs was nog een goede 300 km van de Pool verwijderd, toen Hillary arriveerde. Het plan was eerst, dat Hillary en Fuchs van een afgesproken punt uit samen de tocht zouden maken, maar Hillary besloot een week geleden het alleen te doen. Hij heeft alles op alles gezet om het doel zo spoedig mogelijk te bereiken. De voor raad benzine was maar net toereikend. Er was bij aankomst nog één blik over, voldoende voor 30 kilometer. HILLARY WACHT NIET OP FUCHS. Edmund Hillary heeft zijn basis za terdag meegedeeld, dat hij aan de pool niet zal wachten op de aankomst van de expeditiegroep van de Brit dr. Fuchs. Hij zei, dat hij de Zuidpool zal ver laten, zodra er een vliegtuig beschik baar is. Het eerste toestel zal waar schijnlijk maandag vertrekken. Hillary seinde per radio aan de ba sis Scott: „Wij zijn allemaal erg moe maar heel blij te zijn aangekomen". Het laatste stuk van de tocht van Sir Edmund Hillary, bedwinger van de Mount Everest, heeft de Zuidpool bereikt na een afmattende tocht door bittere koude en over zwaar terrein. Hier zien we hem (midden) met vice admiraal George I Dufek (rechts) en commodore John ken bestudeerd. Ook zei de ambassa- I Mirabito gefotografeerd in het Zuid- poolgebied bij Mcmurdo Sound. Geen wedijver. Van de zijde der organisatoren van de expeditie wordt beslist tegenge sproken, dat er ooit sprake geweest zou zijn van wedijver tussen Hillary en Fuchs om als eerste de Zuidpool te bereiken. Fuchs en zijn gezelschap zijn 24 november j.l. vertrokken van de ba sis Shackleton bij de Weddellzee en in de tweede helft van december op de basis South-Ice, later dan het plan was, aangekomen. Zij reisden bij temperaturen van twintig a vijfentwintig graden onder nul. Fuchs heeft onderweg enkele voertuigen moeten achterlaten. Zelf is hij tot driemaal toe met zijn sneeuwkat in een spleet terecht ge komen. Ook de te verrichten we tenschappelijke waarnemingen ver traagden zijn voortgang. Verklaring gevraagd van communisten Het invloedrijke nationalistische dagblad „Merdeka" heeft er vrijdag b(j de communistische partij op aan gedrongen een „overtuigende ver klaring" uit te geven over de loya liteit van de partij ten opzichte van het land en haar ernst en vermo gen om bij te dragen in de pogingen tot handhaving van een rustige toe stand gedurende de afwezigheid van president Soekarno. „Gewoonlijk is de communistische partij zeer ijverig in het uitgeven van verklaringen over verschillen de gebeurtenissen. Zij moet thans niet het stilzwijgen bewaren, wan neer stemmen en waarschuwingen iedere dag duidelijker worden". „Merdeka" verwees naar de ver klaring, die de voorzitter van de so cialistische partij, Sutan Sjahrir, zou hebben afgelegd, dat de „com munistische greep naar de macht tijdens Soekarno's afwezigheid bur geroorlog tot gevolg zou hebben." President Soekarno's vertrek naar India is vastgesteld op maandag a.s. De verdwenen stem Het geval met de Italiaanse zange. res Maria Meneghini Callas, die in de Romeinse opera plotseling haar stem „verloor", terwijl er zulke hoge gas ten als de Italiaanse president Gron- chi in de zaal aanwezig waren, is uitgegroeid tot een rel. In de Romeinse bladen is scherpe kritiek op het voorgevallene gele verd. Het bureau van de minister president heeft een onderzoek ge last. De directeur van de opera, Sam- paoli, verklaarde, dat hij de zakelijke leiding er toe wilde brengen een ge. i rechtelijke actie tegen de zangeres-on te stellen. Vrijdag trad de politie by het hotel, waar de zangeres verblijft, op tegen groepen betogers, die aan hun ongenoegen over de handelwijze van Maria Callas uiting gaven. De socialistische afgevaardigde Luigi Sansone heeft een schrijven gericht tot de Italiaanse premier Goli met het verzoek de maatregelen bekend te maken, die Zoli wil nemen t.o.v. de organisatoren van de opera voorstelling die niet in staat zijn ge weest een zo onwaardig incident te voorkomen. De zangeres heeft inmiddels schrif telijk aan president Gronchi en aan de Romeinse opera haar spijt over het voorgevallene betuigd en haar ver ontschuldiging aangeboden. De vraag is nu maar wat de oor zaak is geweest van de plotselinge heesheid van de zangeres. Volgens de bladen, die het voorgevallene scherp becritiseren, heeft de zangeres te veel Oud en Nieuw gevierd; vol gens haar echtgenoot moet zij thans het bed houden omdat zij bronchitis heeft met koorts. 1900 k.m. werd afgelegd in „mistig en onaangenaam weer". De vier voertui gen op rupsbanden legden over de zeer losse sneeuw niet meer dan ge middeld vijf kilometer per uur af De bedoeling van de expedities van Hillary en Fuchs is gegevens te ver zamelen over structuur en relief van de bodem in het Zuidpoolgebied, kli matologische omstandigheden en de invloed, welke deze op de mens neb ben, en dergelijke, dit alles in samen hang met het werk van expedilies van andere landen in het kader van het internationale geofysische jaar. De expeditie van Fuchs zou in het bijzonder de juistheid van de theorie nagaan, volgens welke het Zuidpool land eigenlijk een eilandengroep zou zijn. Duitse ambassadeur weet van niets De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken Soebandrio, heeft zijn grote bezorgdheid uitgesproken over de mogelijkheid dat er economi sche sancties tegen Indonesië worden genomen. Dit heeft de Westduitse am bassadeur in Djakarta, dr. Helmut Allard, meegedeeld. De ambassadeur heeft gisteren op verzoek van de mi nister een particulier onderhoud met hem gehad. De ambassadeur vertelde journa listen, dat de minister hem de ver zekering had gevraagd, dat West- Duitsland geen economische sancties tegen Indonesië zal nemen in verband met de huidige impasse in de Nqr derlands-Indonesische betrekkingen. Allard had geantwoord, dat hij zulk een verzekering niet kon geven zon der de toestand nauwkeurig te heb- deur, dat hij verder de instructies van zijn regering moet afwachten. Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat hij niets af wist van plannen om sancties toe te passen. Hij zei dat Bonn zowel goe de betrekkingen met Indonesië als met Nederland wil blijven onderhou den. Buitenlandse schepen. Volgens het Indonesische dagblad Kengpo heeft de Indonesische minis ter van Scheepvaart, Mohammed Na- zir, aan zes buitenlandse scheepvaart maatschappijen toestemming ver leend om diensten tussen Indone sische eilanden te onderhouden. De zes maatschappijen zijn de West-Duitse Hapag, de Japanse To kyo Senpaku, de Britse Blue Funnel Line, de Amerikaanse Isthmian Line, een Poolse en een Joegoslavische maatschappij. GRATIS Kooouur Vrijdag van 910 uur „stempel 1" Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT U RIJK KEliUISGfÊViNG Ter voorkoming van misverstand delen wij mede dat het smeerstation Hoge Rijndijk 90, de werkplaats Verdam- straat 6 en het onderdelenmagazijn Hoge Rijndijk 45 NORMAAL GEOPEND BLUVEN voor het verlenen van top-service aan de door ons en andere gele verde automobielen. Als altijd gaarne tot Uw dienst, Gebrs wan Ulden - Tel. 23041 GEEN BEMIDDELING VAN V.S. De Ver. Staten hebben Indonesië niet aangeboden in het geschil met Nederland over Nieuw-Guinea te be middelen. Dit heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. De woordvoerder zei weliswaar niet te weten, wat de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta aan de re gering van Indonesië heeft meege deeld, maar dat er in ieder geval geen formeel bemiddelingsaanbod is ge daan. Een onbekend aantal Roemeense priesters is wegens „het onderhou den vhn betrekkingen met verbo den buitenlandse organisaties" tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld, meldt de Oostenrijkse Rooms-Katholieke persdienst. De 76-jarige bisschop Joseph Hoe van Ttisjau is in communistisch Chi na opnieuw gearresteerd en met twee andere geestelijken tot gevan genisstraf veroordeeld, aldus de Rooms-Katholieke Sunday Exami ner in Hongkong. Twee beelden van het vertrek van Nederland se evacué's uit Indone sië: Een kleine duizend Nederlanders, voor het merendeel vrouwen on kinderen, zijn met het Nederlandse schip „Wil lem Ruys" uit Djakarta vertrokken. Zij moesten voor het vertrek tijde lijk afscheid nemen van hun huisdieren, die met een speciaal toestel van de BOAC werden ver voerd. We zien hier het afscheid op het vlieg veld Kemajoran bij Dja karta. (Foto boven). De onderste foto geeft een beeld van de inscheping op de „Wil lem Ruys". Einde vorstperiode Het hogedrukgebied boven Scan dinavië breidde zich naar Zuid- en Midden-Europa uit, waardoor de wind in ons land naar zuidoostelijke richtingen draaide. In de nacht van vrijdag op zater dag vroor het overwegend licht, in het westen 2 graden, in het oosten van het land ongeveer 6 graden, Intus sen is de depressie-activiteit op de Oceaan sterk toegenomen. De depres sies breiden him invloed in een snel tempo naar de Britse eilanden uit. Tegelijkertijd verplaatste zich het hogedrukgebied naar de Balkan. Dit heeft tot gevolg, dat de wind naar zuidelijke en later naar zuidwestelij ke richting draait, waardoor de be grenzing van de koude en zachte Oceaanlucht, die zich van Engeland over Frankrijk naar de Alpen uit strekt, langzaam naderbij komt. Dat betekent het einde van de korte vorstperiode. Het binnendringen van de zachtere lucht zal met enige neer slag gepaard gaan hoofdzakelijk in de vorm van regen of ij zei. Contract met K.L.M. beëindigd De Indonesische officier van Justi tie Soeprapto heeft de Ned. empioyé's van „overgenomen" ondernemingen gewaarschuwd dat elke poging tot sa botage of belemmering van de nor male gang van zaken op de bedrijven als een ernstig misdrijf zal worden beschouwd. „De schuldigen zullen worden gestraft", voegde Soeprapto hier aan toe. De officier van Justitie deed een beroep op het Indonesische volk, in het bijzonder het overheids personeel, „waakzaam" te zijn. De Indonesische regering heeft be sloten het contract met de KLM tot assistentieverlening aan de Indon. luchtvaartmaatschappij „Garoeda" te beëindigen. De KLM in Den Haag heeft gisteren bericht ontvangen van de Indon. minister van verbindingen. Het besluit is genomen „in verband met de toestand". De afwikkeling kan worden uitgevoerd tot eind februari. De omvang van het gedetacheerde KLM-personeel bedroeg eind 1957 283 personen, waarvan 141 vliegend personeel. Het contract werd in 1950 aangegaan en het laatst in 1954 ge wijzigd. Behoudens opzegging zou het contract tot ultimo april 1960 van kracht blijven. Indonesische studenten. De Indon. minister van Justitie, Maengkom, heeft meegedeeld, dat de Indon. studenten in Nederland opge- dragey is zich naar andere landen te begeven. De Indonesische Rode-Kruisvere niging heeft haar afdelingen in ha vensteden, vanwaar repatriërings schepen vertrekken, gevraagd hulp verleningsteams beschikbaar te stel len, die de Nederlanders bij de in scheping behulpzaam kunnen zijn. Toen de „Willem Ruys" uit Tangjong Priok vertrok hebben tien personen bejaarden en kinderen geholpen en voor dranken gezorgd. De „Willem Ruys" is gisteren met 658 Nederlanders uit Singapore naar Nederland vertrokken. In Medan op Sumatra komen nog .negentig perso nen aan boord. Minister Maengkom heeft vrijdag volgens radio-Djakarta verklaard, dat 10.000 Nederlanders Indonesië sedert 10 december hebben verlaten. Hy voegde hieraan toe, dat het vertrek zonder belangrijke incidenten is ver lopen. Deze foto, gemaakt van het Chateau Fort, een oud kasteel buiten Lourdes, geeft een overzicht van de in aanbouw zijnde grootste ondergrondse Basiliek ter wereld, met plaats voor 20.000 gelovigen, welke, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de verschijningen te Lourdes, op 24 en 25 maart van dit jaar plcchig zal worden ingewijd door Zijne Eminentie Kardinaal Roncali, bis schop van Venetië. Op de achtergrond ziet men de huidige Basiliek welke plaats biedt aan slechts 3.500 personen. De nieuwe Basiliek is 201 meter lang en 81 meter breed, de hoogte is 10 meter. Het machtige bouwwerk dai anderhalf miljoen Franse franken kost, zal Pius X-Basiliek worden gedoopt (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemerkt te 11.15 uur). DOOI OP KOMST Overwegend zwaar bewolkt met enige ijzel of regen. Lang zame styging van temperatuur, maar vannacht in het noordoos ten van het land nog lichte vorst. Matige tot krachtige aan de kust later harde wind tussen zuidoost en zuidwest. 5 Januari zon op 8.48; onder 16.43; maan op 16.55; onder 07.57. Volle maan 21.09. 6 Januari zon op 8.47; onder 16.44; maan op 18.08; onder 08.40. Hoogwaterstanden 5 Jan. v.m. 2.95; n.m. 3.10. 6 Jan. v.m. 3.40; n.m. 3.55. Het weer in Euroua HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA onbew. —22 C. zwaar bew. 15 geh. bew. 4 onbew. 7 geh. bew. 1 geh. bew. 3 half bew. 2 licht bew. 1 niet ontv. zwaar bew. 1 zwaar bew. 7 licht bew. 4 regen 7 onbew. 9 onbew. 6 onbew. 9 geh. bew. 1 geh. bew. 1 licht b"*w. 2 onbew. 8 geh. bew. 5 onbew. 4 onbew. 3 licht bew. 6 Korreltje Vermijd misverstanden, of ruim ze uit de weg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1