FOTO-TOTO Doiiwe Egberts SPEUR NEUZEN Sloeg de wacht een arrestant? Pseudo-arts aangehouden ZATERDAG 4 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 (Advertentie) „Weet u niet, dat hij volgens „goed" politiegebruik in de wacht is afge droogd?" Deze vraag stelde de Rot terdamse advocaat mr. C. J. N. van Dongen aan de opperwachtmeester der rijkspolitie te Brielle, J. W. S. De laatste trad gistermiddag voor de po litierechter te Rotterdam op als getui ge in de zaak, die aanhangig was ge maakt tegen de 19-jarige kantoorbe diende J. E. uit Brielle. S. antwoordde de raadsman het vermoed, maar niet gezien te hebben. Pleiter, die de politieman er op wees, dat hij onder ede stond, wilde de zaak graag uit de doeken gedaan hebben. Dan moet er een klacht bij de offi cier worden ingediend, zei de politie rechter. „Die is erbij", repliceerde mr. Van Dongen, vragend of de officier de zaak wilde overnemen. Mr. I. H. van de Roemer, officier van justitie, zei er gisteren voor het eerst van te horen, maar achtte het niet juist dit jn het openbaar te behandelen. „Daar denk ik anders over", was toen het antwoord van mr. Van Dongen. Verdachte vertelde daarop door één •persoon, niet de getuige, geslagen te zijh. S. was wel in de kamer, maar 1 kon zich afgewend hebben. Verdachte zat toen op een stoel en op de vraag van zijn raadsman of „dat toen met zijn oog gebeurd is", antwoordde hij bevestigend en gaf toe met een door een handschoen geklede hand gesla gen te zijn. E. was door de officier van justitie vervolgd, omdat hij in de oudejaars nacht geweldd-adig tegen de rijkspoli tie in Brielle was opgetreden en ver zet had gepleegd. Verdachte vertelde die avond thuis "tè zijn geweest en twee glaasjes jene ver te hebben gedronken. Na de jaar wisseling ging hij de straat op, kwam weer thuis en werd toen door zijn moeder er op uitgestuurd om zijn jon gere broer, die ook was uitgegaan, te gaan halen. In de Voorstraat gekomen zag hij een volksoploop en hoorde van een kennis, dat de politiemannen de me nigte verspreidden. Ook hij werd sommeerd weg te gaan, maar deed het niet. E. kreeg een tik, werd drif tig en sloeg de groepscommandant van de rijkspolitie te Brielle, L. Jan- sens, tegen het hoofd. Deze viel ach terover met het hoofd tegen een muur en bleef bewusteloos liggen. Wegens wederspannigheid, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend en mishandeling van een ambtenaar in functie veroordeelde de politie rechter E. tenslotte tot twee maan den gevangenisstraf met aftrek en be vel tot onmiddellijke gevangenne ming. Voor een vrij onschuldig geval vond de Deventer recherche het wenselijk de 19-jarige Deventernaar W. bij zich te ontbieden voor het verstrekken van inlichtingen. Toen de jongeman ten burele verscheen zag de dienstdoende rechercheur dat de betrokkene in vele opzichten beantwoordde aan een signalement, dat in de laatste weken door ver scheidene dames aan de politie was verstrekt. Deze dames kregen bezoek van een jonge man, die zeidé namens de Raad van Arbeid te komen. Hij deelde de dames dan mede, dat zij geld tegoed hadden van de Raad van Arbeid. Voor tot uitbeta ling kon worden overgegaan, was echter nog een geneeskundig onder zoek nodig, waarmede hy, de bren ger van de goede tijding, was belast. Zijn manier van optreden was zo vertrouwenwekkend, dat de dames geen argwaan koesterend zich aan dit onderzoek onderwierpen, wat een gedeeltelijke ontkleding no dig maakte. De „dokter", die dikwijls eerst een witte doktersjas uit zijn tas haalde, constateerde elke keer, dat alles in orde was en de uitkering spoedig tegemoet kon woorden gezien. Maar toen het geld uitbleef gingen de da mes informeren bij de Raad van Arbeid. Het bleek dat men nimmer een dokter voor onderzoek had uit gezonden. Bij anderen kwam de jongeman als „bijna afgestudeerde", die zijn vader de dokter hielp in lichte gevallen. Er kwamen klach ten en persoonsbeschrijvingen bin nen bij de politie en deze schoten de rechercheur te binnen, toen hij de jeugdige W., die men zo op het eer ste gezicht wel meer dan 19 jaren zou geven, zag. Bij het onderhoud op het bureau kwam uit de tas van de bezoeker een witte jas te voor schijn, waarop hij door de mand viel. Aan zijn „artsenloopbaan" is nu wel een einde gekomen. AFLOSSING 3K% NEDERLANDSE STAATSLENING 1955 Het ministerie van financiën deelt mede, dat van de 3 yx Nederlandse Staatslening 1956 op 1 februari 1958 aflosbaar zal worden gesteld l/38e deel van het op die datum uitstaan de bedrag van deze lening, zynde 14.983.000. De uitloting van schuldbewijzen zal in het openbaar plaats vinden op maandag 13 jan. 1958 (te 10 uur) in het gebouw van het Ministerie van Financiën, te 's-Gravenhage. Uitge loot zullen worden 25 reeksen schuld, bewijzen. VOO*. Sdaui van mannequins Zaterdagavond vond in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam een groot mannequin en confectie show-bal plaats. Een van de hoogte- M Uit de keuken geklapt Punten uit de finale was een bruidsgroep. (Advertentie, Een hele rij van stenen koppen zit in de muur gevangen. De mannetjes grijnzen royaal, on danks hun gevangenschap en on wetend van het gevaar, dat boven hui hoofden dreigt in de vorm van een grimmige leeuw. De leeuw, al tijd waakzaam en bereid het eerst in de aanval te gaan, heeft zich hier kennelijk ook bekwaamd in de verdediging want uitdagend houdt hij een schild voor zich uit, waarop het Leidse stadswapen prijkt. Zou hij zich wellicht hebben la ten intimideren door de grijnzende duivelskoppen aan zijn voeten? Een bestudering van het geval heeft misschien zijn nut men kan er zelfs een waardebon van vijf gul den mee winnen maar dan moet men toch eerst weten, waar het zich bevindt. Kunt u het ons zeg gen? Vertelt u er dan meteen bij, wat het is. De vorige week De vorige week bekeken we Lei den van de buitenkant. Het is geenszins een oppervlak kige beschouwing geworden en v/e mogen ons verheugen in een groot aantal oplossingen op de vraag: Van welke plaats kan men Leiden zo zien liggen? Het was in letterlijke zin een nieuw gezichtspunt: Het viaduct in de Rijksweg 4A, dat over de spoorlijn LeidenUtrecht voert. Het is een lange tocht en des winters ook een beetje koud maar het loont de moeite. De heer J. Th. Bousie, Hoge Rijndijk 145 te Zoeterwoude, won er een waar debon van vijf gulden mee. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. Van kastanjes en een paar spel- j== den of lucifers kun je kostelijke beestjes maken; je kunt er ook §H kettingen van rijgen; je kunt ze, |H wanneer je 's avonds gezellig bij- een zit, poffen in de kachel, maar §H en dat is minder bekend ze zijn ook uitstekend als onderdeel van de middagmaaltijd te gebrui- sü ken. Spruitjes met kastanjes b.v. is - een zeer voedzame lekkernij. De kastanjes worden hiertoe aan de bovenzijde met een scherp mes in- §H gekruist, gewassen en in ruim wa- ter met wat zout gaar gekookt j|= 1 uur). Men stelt vast of ze gaar zijn door er een uit 't water te nemen en open te maken. Kruist men de kastanjes niet in, waardoor de zoete smaak beter behouden |H blijft, dan bedraagt de kooktijd =1 -± V/2 uur- De kastanjes worden gepeld en kunnen in z'n geheel of in stukjes, gesneden door de spruit- Jj jes geroerd worden. Eet men de s§ kastanjes zonder bijvoegselen, dan worden ze in een dekschaal opge- daan en aan tafel gepeld. Er wordt dan boter bij gepresenteerd. ij|§ ZONDAG: Grapefruit, runderlap je jes, spruiten met kastanjes, aard de appelen, 2-kleuren vla. Hf MAANDAG: Bieten, gebakken aard ig appelen met kaas en uien, wen- Wk telteefjes. I DINSDAG: Boerenkool met rook- |j|§ worst, muesli. WOENSDAG: Stoof prei met ge- hakt, rauw gebakken aardappe- H| len, fruitsla. DONDERDAG: Stoofpot kool met m kaas, gebakken grutjes, j VRIJDAG: Visragout in rijstrand, I =h sla, warme beschuitpudding. ZATERDAG: Erwtensoep, gebakken I appel. Recept: Warme bescbuilpudding 12 beschuiten, 1. melk, 2 eie ren, 150 gr. rozijnen, geraspte ci troenschil, vanillesuiker, 1 theele- De beschuiten fijnmaken. De ro zijnen wassen en uit laten lekken, de eieren splitsen. De dooiers roe ren met de suiker, de vanillesui ker, zout en kaneel. De melk ko ken, de boter erin laten smelten en onder voortdurend roeren bij de dooiermassa doen. De vloeistof nu over 't beschuitkruim roeren. De eiwitten stijfslaan, op de beschuit massa leggen en alles voorzichtig door elkaar scheppen. Een warme puddingvorm met boter insmeren en met paneermeel bestrooien. De puddingmassa erin doen en de vorm •in een pan met water V/2 uur la ten koken. De vorm daarna openen en nog 5 minuten in het kokende water laten staan. De pudding ke ren en er een vanille- of vruchten saus bijgeven. lileq met de ivinteihuvaien DEZE HERFST EN WINTER zul len er weer talloze zakdoeken getrokken worden om verkouden neuzen te snuiten. Vele arbeidsda gen zullen verloren gaan door nieu we griepgolven en in de scholen zullen constant absenten zijn we gens ziekte. Nu behoeven wij ons helemaal niet neer te leggen bij de vaststel ling, dat in de komende maanden de bewoners van deze gebieden meer dan anders door kwalen zul len worden geplaagd. Wij kunnen ons tegen al die narigheden best actief verzetten. Drie invloeden zijn het, die zich ieder winterseizoen doen gelden: lste. koude, 2de tekort aan zonlicht en 3de het floreren van ziektekie men. Afkoeling heeft betekenis voor het optreden van verkoudheid en de eventuele gevolgen daarvan, zo als bijvoorbeeld bronchitis. Kou, die met vocht gepaard gaat, is slecht voor mensen met een reu matische aanleg. Voorts doet de lage temperatuur dikwijls winter handen en wintervoeten optreden, waarbij zich plaatselijke bevrie zingsprocessen aan de oppervlakte van de ledematen voordoen. Het winterse tekort aan zon uit zich vooral in een verminderde vor- Met Atiiffkjqzet daet het niet Ja, dat is vervelend, wanneer er een hele stapel wasgoed ligt te wachten om gestreken te worden en het strijkijzer vertikt het, om warm te worden. Wanhoopt u ech ter niet, het is mogelijk, dat u het euvel in weinig tijd zelf kunt ver helpen. In 9 van de 10 gevallen ligt het n.1. aan het snoer of de stekkers. U begint met deze op een ander apparaat te proberen. B.v. op een broodrooster of de stofzuiger. Wil het niet, dan ligt het dus inderdaad aan snoer of stekker. Het snoer kunt u controleren door over de hele lengte heen de draad heen en weer te buigen. Is het snoer ergens gebroken, dan voelt u op een ge geven ogenblik de plaats van de breuk. Als deze breuk tamelijk dicht by het uiteinde zit, dan kunt u het snoer tot die plaats inkor ten. Zou het voor het gebruik ech ter te kort worden, dan zit er niets anders op dan een nieuw snoer te kopen. Blijkt het snoer gaaf te zijn, dan moet de fout in de stekker gezocht worden. U opent deze door met een klein schroevedraaiertje de beide helften van de contactdoos te ope nen. U kunt al dadelijk constateren of de draden los geraakt zijn of kortsluiting maken. De beschadig de delen worden afgesneden. Een gedeelte van het isolatiemateriaal wordt verwijderd en de blootgeko- men koperdraadjes worden na even omgebogen te zijn, in de daarvoor bestemde gaatjes van de contact- pennen geschoven en de schroefjes weer aangedraaid. Vervolgens legt u het (goed geïsoleerde) gedeelte weer goed op zijn plaats in de on derste helft van de contactdoos, drukt de bovenste helft van de hou der erop en draait het schroefje er weer in, dat de twee helften op el kaar houdt. Wat te doen echter, indien we geconstateerd zouden hebben, dat snoer en stekker in orde zijn? Dan is er geen andere conclusie dan dat het ijzer zelf kapot is. Met andere woorden: dat het element stuk is. Dit element bevindt zich in het strijkijzer boven de zool en is eigen lijk niet anders dan een plaatje mi ca in dezelfde vorm als de zool. Dit mica is omwikkeld met een plat draadje, dat gaat gloeien, omdat het aan de elektrische stroom weerstand biedt. Door het gloeien wordt de zool van het ijzer warm. Boven en onder het omwikkelde element ligt nog een plaatje mica, om de wik keldraad zoveel mogelijk te be schermen. Immers wanneer deze draad ergens zou breken, dan kan de stroom er niet meer doorgaan en kan het ijzer niet warm worden. Nu u dit weet, zult u beter be grijpen, hoe uiterst belangrijk het is. zachthandig met uw strijkijzer om te springen. Als het valt of te ruw wordt neergezet, kan de wik keldraad breken en zal het strijk- zer zijn functie staken. Breuk in snoer of stekkers kunt u eventueel zelf verhelpen, maar aan een be schadigd element kunt u niets an ders doen dan het door een nieuw te Lten vervangen. ming van vitamine D, een stof die de mens nodig heeft om gezond te blijven. Dit vitamine kan door het lichaam zelf worden gemaakt. Dat gebeurt in de huid, maar daarvoor is bestraling met zonlicht nodig. Tegen de kou Welnu, tegen de kou kunnen we ons wapenen! Het gaat er maar om daar tijdig mee te beginnen. Zo moet iemand die gemakkelijk win tertenen en -vingers krijgt, reeds in de herfst wollen handschoenen en kousen gaan dragen. Die be kleedsels moeten ruim om handen en voeten zitten voor het schoei- seld geldt hetzelfde opdat de bloedsomloop in de ledematen zo weinig mogelijk zal worden belem merd. Er dient op gelet te worden, dat ook de knieën steeds warm worden gehouden! Of men „tegen het verkouden worden" er ook goed aan doet, zich in de wol te pakken, is een vraag, die niet voor een ieder op dezelfde wijze kan worden beantwoord. Voor sommigen namelijk, die ab normaal snel op afkoeling reageren met verkoudheden, is het gewenst dat zij zich „harden". Het best be ginnen zij daarmee niet te laat in de herfst en het verdient aanbeve ling de huisarts advies te vragen, hoe dit het best kan worden aan gepakt. Meer weerstand Voor alle ziekten geldt, dat zij minder gemakkelijk slachtoffers maken, naarmate de geestelijke en lichamelijke weerstand van de men sen groter is. Die weerstand kan men zo hoog mogelijk opvoeren door: lste veel buiten te komen, ook des winters, 2de een ruime nachtrust te nemen en 3de een ge- variëerde, volwaardige voeding te nuttigen, waarbij vooral een vol doende gebruik van melk en melk- kost niet mag worden vergeten en waarbij eveneens moet worden ge dacht aan het drinken van wat vers sinaasappel- of citroensap. Bovendien kan men zich tegen enige besmettelijke ziekten, die bij voorkeur des winters optreden, door inenting laten beschermen. Inenten tegen influenza geschiedt tot nu toe hoofdzakelijk bij personen, die veel meer kans lopen dan anderen om met het virus van de ziekte te wor den besmet en eveneens bij diegenen voor wie het doormaken van de griep gevaarlijker moet worden ge acht dan voor de gemiddelde mens. Kinderziekten Ten aanzien van de besmettelijke kinderziekten moge hier met nadruk worden gewezen op dt mogelijkheid van inenten tegen difterie en tegen kinkhoest. En tot slot nog dit: het is goed als men er aan denkt, dat men zich in tijden van epidemieën niet teveel aan besmetting mag blootstellen, dus niet in grote me nigten vertoeven of noodeloos op ziekenbezoek gaan! dr H. W. SCALONGNE.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12