Speci «aliteils roopjes ~~mX u Afï°L „Bestedingsbeperking betekent: geen brommers, minder jurkjes en TV's Peek&Cloppenburg Critische beschouwing van de heer v, Waveren Maatregelen op afbetaling worden ontdoken Arbeidsprestatie onderging een aanzienlijke verbetering Prinsessen op ski-uacantie in Oostenrijk VRIJDAG 3 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Nieuwjaar voor de Kamer van Koophandel Rijnland Volgens traditie hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in de Grote Pers van de „Lakenhal" te Leiden haar Nieuwjaars vergadering. Deze Kamer van nijverheid voelt zich in de sfeer van de neringdoende Lakenhandelaar, temidden van onze zakelijke en zakelijk doende voorouders op de prachtige schilderijen aan de wand op haar ge mak. Hier krijgen de lieden van het eigen initiatief een goede gelegenheid zich te bezinnen op de gebeurtenissen van het afgelopen jaar en de moge lijkheden van de toekomst. De stoelen in deze zaal waren weer alle bezet toen hedenmiddag de voorzitter van de Kamer, de heer T. H. T. van Waveren, zijn nieuw jaarsrede hield. Het was een rede in mineur zouden we kunnen zeg gen. De heer Van Waveren is zeer critisch gestemd ten aanzien van de regeringsmaatregelen in het kader van de bestedingsbeperking, van de Euromarktplannen en de kansen tot vrije ontplooing van het persoon lijk initiatief. Hij sprak aldus: Het bedrijfsleven verkeert voor het voeren van een verantwoor de bedrijfspolitiek in een dilemma door de onbestendigheid van de overheidsmaatregelen. In een cri- tisch betoog, vanuit het practische leven opgebouwd, wilde de heer Van Waveren een bijdrage leveren voor een correctie op verschillende overheidsmaatregelen, opdat deze metterdaad levensvatbaar en nuttig zullen zijn. Het beeld, dat de over heidsmaatregelen oproepen, is vrij verwarrend; een vaste lijn daarin te ontdekken niet wel mogelijk. De schatkist is leeg en het volk leeft boven zijn stand, aldus de voorzit ter van de Kamer. De sector van de woningbouw krijgt een verrassende manoeuvre te zien met een 6% lening, welke boven het natuurlijk niveau van de geldmarkt ligt; de opbrengst van deze lening wordt dan ter beschik king gesteld voor 4 en 4 y3%. Het verschil komt voor rekening wan de belastingbetaler. Het verband tus sen lonen en prijzen doet de vraag rijzen, wat de consequentie moet zijn van dalende prijzen. Immers inflatie betekent harder werken, meer produceren voor hetzelfde loon of hetzelfde tegen minder loon. Evenzo betekent bestedingsbeper king: het aanhalen van de riem, geen brommers, minder jurkjes en T.V.'s. De consequenties van beide worden blijkbaar minder gaarne aanvaard. Redenering. De zorgelijke toestand van het land heeft juist van overheidswege zoveel accent gekregen dat de stem ming van de zakenwereld onrustba rend is gedaald. Men kan die malai se en de bestedingsbeperking niet met maatregelen of redeneringen plotseling keren. Spreker gelooft niet aan de mogelijkheid het gehele economische leven te beheersen. Men kan hier en daar in het econo misch gebeuren remmen of stimu leren, maar daarbij is het onmoge lijk de consequenties te voorzien, die voortkomen uit de reacties van de vrije menselijke geest. Zo heeft het handhaven van de te lage huur prijzen de vraag naar woonruimte sterk gestimuleerd. Zo zal een prijs- beheersing op een niveau beneden de werkelijke verhoudingen de be stedingen aanmoedigen. Het grote politieke belang van de arbeidsvrede heeft de economische werkelijkheid daarbij te kort gedaan. Ook incidenteel zijn er tal van factoren, die een onberekenbare in vloed op productiviteit en consump tie hebben. Een internationale voet balwedstrijd op een werkdag brengt 60.000 kijklustigen samen in het stadion en een veelvoud daarvan bij radio en T.V., de arbeid latende voor wat de arbeid is. In 4 weken tijds bezoeken 200.000 auto's de Vel- ser tunnel, daarbij een offer bren gende van rond- 2 milhoen gulden. De verrassend sr.elle popularise ring van de T-V. absorbeert zeer vele millioeq^n, ongetwijfeld in de huidige conjunctuur ten nadele van andere industrieën. Deze verande ringen, noch hun gevolgen, zijn te voorzien of op te vangen. Oorlogs herstel en consumptieve behoeften in het Westen zijn zover gekomen, dat het verzadigingspunt van pro ductie en consumptie genaderd schijnt. Achterstand. Spreker acht de economische toe stand niet slechts zorgelijk van we- ge de huidige achteruitgang, maar vooral omdat herstel van de con junctuur mede betekent, dat d< steeds groter wordende achterstand het tekort aan scholen, huizen, we gen en bruggen zal moeten worden ingehaald. Daarbij komen de voor zieningen nodig voor de bevolkings aanwas en de gevolgen van het stopzetten van beleggingen in dustrie en bedrijf voor productie verbetering en rationalisering. Op de Euromarkt verwacht spre ker vooral in de 12-jarige overgangs periode repercussies van buiten ter compensatie van de zwaardere con currentie van de gecombineerde landen der Euromarkt. Grote ver schillen van levensaard, van levens standaard, fiscale wetgeving uiteraard klimaatsverschillen stem pelen de volken van dit blok tot een zeer heterogeen gezelschap. De enorme werkkracht, de industriële ervaring en de economische en fi nanciële kracht van onze Oosterbu ren maken spreker bezorgd voor eigen handel en industrie. Verschil lende opvattingen over het begrip democratie zullen naar spreker's verwachting grote moeilijkheden met zich brengen in de Euromarkt- landen. Spreker uit de wens van een be tere harmonie tussen de idealen van de mens en zij^ dagelijkse han delingen, door het scheppen van een beter evenwicht tussen individu en maatschappij, mens en materie, tussen geestelijke ontwikkeling en levenspeil. Voor wat het laatste be treft ziet spreker slechts een even wicht tussen consumptieve beste dingen en beleggingen mogelijk door zuinig leven, harder werken en be grip van de regering om hierbij het persoonlijk initiatief de kans te ge ven een goede rol te spelen. C. F. MEERPOEL: Tenslotte kwam de heer C. F. Meerpoel, eveneens ondervoorzit ter van de Kamer, aan het woord. Hij leidde zijn betoog naar een alge meen morele richtlijn. Menselijk heid en rechtvaardigheid zijn nood zakelijk, zij sluiten echter hardheid niet uit, hardheid ir\_ hèt verdédi gen van dé positie van eep klein land in'een grote wereld.^ De heer Meerpoel constateerde dat onder invloed van de beste dingsbeperking langzamerhand een nieuwe situatie is ontstaan, waarbij zowel bij het publiek als bij de mid denstander bepaalde wijzigingen te signaleren zijn. Bij het publiek ziet spreker, voor al in de laatste vier maanden, een wijziging van de koopgewoonten ontstaan, door een verschuiving van de vraag naar de duurdere gebruiks artikelen naar die naar verbruiks- artikelen.- Als nevengevolg van de wettelijk verplichte eerste aanbetalingsrege ling bij verkoop op afbetaling ziet spreker in toenemende mate een ontduiking plaats vinden een wat hij noemt „grijze" credietmogelijk- heid waardoor 'het verantwoorde afbetalingscredietwezen wórdt on dermijnd. Ir J. J. G. VAN HOEK: De ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer ir. J. J. J. van Hoek, belichtte het probleem van de bestedingsbeperking. Ook hij is kritisch gestemd, maar ziet toch een lichtpunt, dat men „dagen in het Oosten" zou kunnen noemen: een aanzienlijke verbetering van de arbeidsprestatie valt te melden. Van de oorzaken van de terugslag in het economisch leven noemt spreker de kopersstaking en de be stedingsbeperking. Eerstgenoemd verschijnsel vindt zijn voedingsbo dem goeddeels in de verwachting van dalende prijzen, welke met name de Minister van Economische Zaken telkenmale heeft uitgespro ken. De ervaring heeft echter ge leerd, dat een kopersstaking een zeer tijdelijk verschijnsel is, aange zien het publiek zich uit vrije wil nu eenmaal geen beperkingen van langdurige aard oplegt. De bestedingsbeperking neeft di recte invloed gehad op het bouwbe drijf en de daarmede samenhangen de sectoren. Langzamerhand is een steeds groter gedeelte van het be drijfsleven de teruggang in zaken aan deze bestedingsbeperking gaan toeschrijven. In feite echter ligt hier de eerder genoemde kopers staking aan ten grondslag. Wanneer minister Hofstra consta teert, dat het woord „bestedingsbe perking" een modewoord is gewor den, dat nadelen begint te krijgen, voegt spreker hieraan toe, dat niet alleen het woord, maar de Maatregel zelf en dat van het begin af aan nadelen heeft bezeten. Ook zelfbeperking. Wanneer minister Zijlstra in ok tober 1957 mededeelt, dat men zich op de economische situatie heeft verkeken, dan blijkt daaruit weinige voorspelbaarheid van de economische conjunctuur. Dan is het echter zaak, dat de overheid zichzelf ook de nodige beperkingen en voorzichtigheid oplegt bij het dwingend'ingrijpen in het econo misch leven. Onjuist acht spreker het voor één bevolkingsgroep het sparen aan te moedigen en ter zelf der tijd bespa ringen bij een andere bevolkings groep te straffen met een verho ging van de vermogensbelasting. Het regeringsbeleid dient in het oog te houden de belangen van alle be volkingsgroepen. Zo treft ook spreker de ongelijke behandeling van overheidswege, wanneer de P.T.T. haar tarieven verhoogt ten einde te kunnen reser veren voor investeringen en de par ticuliere ondernemingen deze faci liteit nauwelijks wordt gegund. Gunstig klimaat. Het verdient eerder aanbeveling, aldus spreker, door afschaffing van maatregelen het klimaat voor de on dernemer gunstiger te maken dan maatregelen te beramen voor voor zieningen van inkomen en arbeid tegen opkomende werkeloosheid. Klaagde spreker een vorig jaar over de geringe productiviteit van de metselaars, thans kan hij met ge noegen constateren, dat een aan zienlijke verbetering van arbeids prestatie te melden valt. Moge deze gunstige wending een einde beteke nen van een gemakzucht, die velen in haar greep had. Wanneer dit het geval is heeft spreker vertrouwen dat uit de hui dige moeilijke situatie een sterk moreel geboren wordt. De noodzakelijke aanpassing van de middenstand wordt aanzienlijk belemmerd door inflatie, loons- en tariefstijgingen en in het bijzonder door het keurslijf van prijs- en mar gevoorschriften, waaraan de mid denstander met handen en voeten Onbillijk. Ten einde de middenstand en ook andere groepen, bij welke de echt genote mede arbeid verricht, daarin tegemoet te komen bepleit spre ker de afschaffing van de samen voeging van inkomsten van echtge noten voor de inkomstenbelasting. - i t "-Yjggwlf- x i O OUD-HOFDAME VAN KONINGIN WILHELMINA OVERLEDEN In huize „Dennenbroek", haar land. goed, te Lunteren is gisteren op tach- Spreker stelt het bestuur voor in (tigjarige leeftijd overleden douairière overweging te nemen een commis sie te benoemen ten einde dit on derwerp te bestuderen. Een gevaar voor de handel in het algemeen ziet spreker in de uitscha keling van de traditionele Neder landse detail- en groothandel door eigen vestigingen van buitenlandse bedrijven in ons land, zulkes onder invloed van de in werking treding van de Euromarkt. Verdediging. Tenslotte geeft de heer Meerpoel als richtlijn voor het economisch handelen in de huidige situatie het betrachten van menselijkheid, recht vaardigheid en een zekere „hard heid" bij het verdedigen van onze positie als klein land in de grote wereld. Het ontdekken van mense lijk omstandigheden, menselijke tegenslag is immers een verrijking van de mens zelve en geeft bevredi ging en innerlijke rust, omdat men Idzardina Juliana Frederika barones De Constant Rebecqtae, die gehuwd is geweest met J. H. F. graaf Dumon- ceau. Graaf Dumonceau is in 1952 overleden. Hij was opperceremonie- meester van HJVI. de Koningin. douairière barones De Constant Rebecque is voor <fe tweede wereld oorlog hofdame geweest van H.M. de Koningin. Zij werd op 21 novem ber 1877 geboren in huize Leyenburg te Loosduinen. Het stoffelijk overschot zal dinsdag 7 januari a.s. worden bijgezet in het familiegraf op de r.rk. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag, nadat de uitvaartdienst is ge houden in de kerk van de H. Jaco bus de Meerdere aan de Parkstraat in Den Haag. In Barneveld zal een gezongen requiemmis worden opge- o"-ö iuaL, uiiiuai men 3 het goede heeft gedaan en het kwa-|d.ragen ln de kerk van de H' Catha' de nagelaten. rina. Het rechtvaardige te doen is niets anders dan tot het bewustzijn van eigen verantwoordelijkheid geraken. Een zekere hardheid kan niet gemist worden, omdat, als ons volk niet groot risico wenst te lopen in deze ongewisse tijden, waarin dikwijls het recht voor de macht dient te wijken, steeds moet worden over- wogen het lot in eigen hand te dur ven nemen. Durft men dit niet, dan zou men1 een speelbal van andere machten' kunnen worden, bij wie mogelijk- andere overwegingen gelden dan het heil van Nederland en zijn onderda nen. Spreker roept op sterk te zijn in deze gevoelens en te bedenken, dat eenheid steeds gezegend wordt door kracht. Bij de beesten af Dierenarts verzette zich tegen arrestatie In de Nieuwjaarsnacht, om half twee, reed op de Tegelseweg te VenJo een 35-jarige dierenarts uit Horst met zijn auto tegen een lantarenpaal. De dokter reed onder invloed van sterke drank. Hijzelf werd bij de botsing slechts licht gewond, maar de vrouw, die naast hem in de wagen zat kreeg een kaakfractuur en liep door rondvlie gende glassplinters ernstige vlees, wonden aan het gelaat op. Twee an. dere inzittenden werden eveneens (licht) gewond. De dierenarts werd door de politie gearresteerd maar hij kwam daarbij in heftig verzet Bovendien voegde hij de agenten een aantal onheuse benamingen toe, voor welke feiten de arrestant ook nog geverbaliseerd werd. De dierenarts is opgesloten in het bureau van politie te Venlo. Hij zal voorgeleid worden voor de Offi cier van Justitie te Roermond. Op Nieuwjaarsdag had de politie van Venlo al twee andere bestuur ders van motorvoertuigen wegens drankmisbruik aangehouden. Na trap van paard overleden Een jongen uit Grijpskerk, de 13- jarige Gille v. d. Naald, is dinsdag toen hij 'n paard naar Visvliet wilde rijden, zo ernstig gewond door enige trappen van het dier, dat hij later in het Academisch ziekenhuis te Gro ningen is overleden. Samen met zijn vriendje bracht de jongen het paard weg, waarbij ze hadden afgesproken, dat elk van hen om de beurt het paard zou berijden. Toen Gille aan de beurt was en om het dier heenliep, schrok het en sloeg het achteruit. De jongen werd ge raakt tegen het hoofd en de borst LASTIGE FANTASIE De Haagse Rechtbank heeft giste ren een jaar met aftrek en voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist tegen een Haagse boekhouder, die in betrek king bij een Delftse drukkerij het vorig jaar ruim 7000 gulden heeft verduisterd en hiermede goede sier heeft gemaakt Psychiatrische rapporten noemden de man een fantast en psychopaat. Verdachte had zich al eerder uit: gegeven voor officier, journalist en student. Uitspraak 16 januari. Een maand wegeps mishandeling De Zandvoortse ex-rechercheur W. K. werd gisteren door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens het mishan delen van een 19-jarige Amsterdam mer op het politiebureau van ZancL voort. Met nog twee andere recher cheurs had K. de Amsterdamse jon gen en diens vriend aangezien voor inbrekers en na allerlei misverstan den, strubbelingen en verzet, waren er schoten gevallen en hadden de politiemannen de twee jongelui mee naar het bureau genomen, waar K. de jongeman een aframmeling ge geven had. De ex-rechercheur werd by ver stek veroordeeld, daar hij momenteel dienst doet als politie-officier op de Ho 11 and-Amerika lijn. De burgemeester van Lech, het Oostenrijkse plaatsje, waar de prinsessen Irene en Margriet een korte win tersportvakantie doorbrengen, begroet de hoge gasten hier op het terras van het hotel. De burgervader is re- kleed ln het plaatselijk kostuum, waarvan vooral de „sla apmutsachtige" hoofdbedekking opvalt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7