H.F.C. bleek niet opgewassen tegen de routine van Oude Garde I EN TRALIE RONDE VAN FRANKRIJK 1958 Je zou er lelijk van gaan kijken I 1 Jj -«S Qe&'aCeti l) af- DONDERDAG 2 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Klasse verloochent zich nooit. Ook bij voetbal niet. Dat hebben op Nieuw jaarsmiddag 6000 toeschouwers gezien bij de traditionele 1 januari-wedstrijd tussen Nederlands oudste voetbalvereni ging HFC en het elftal van de oud internationals. Na een bijzonder plezierige wedstrijd in bar slechte weersomstandigheden werd het 52 voor de oudgedienden van het Nederlands voetbalelftal, die reeds bij de rust een 20 voorsprong hadden. De sfeer op het HFC-terrein was zo als in vrijwel alle voorgaande 27 ont moetingen. Het veld was uiterst moei lijk bespeelbaar, het publiek was gul met applaus, rotjes, donderbussen of zevenklappers en de oud-internationals waren fel, als stond er een zege in een ware interlandwedstrijd op het speL En om niet te vergeten er werd prima voetbal gespeeld. Het binnentrlo, Biesbrouck (RCH), Van Roessel (BVV), Groeneveld (Haar lem), kundig bijgestaan door de Haar lemmers Roozen en Smit op de vleu gels, maakte het de HFC-verdediging bar moeilijk en het was dan ook vol komen verdiend, dat de oud-internatio nals door goals van Groeneveld en Roo zen (strafschop) bij de rust al met 20 leidden. HFC kreeg ook wel kansen, maar zo wel Leo Halle (52 jaar) als spil Jan van Schijndel (SW), benevens Schijve- naar (EDO) en De Vroedt (Feijenoord) speelden verdedigend voortreffelijk. In de tweede helft leek het er even op, dat de adem van de jeugd de door slag zou gaan geven tegen de routine, maar toen Biesbrouck- er 30 van had gemaakt, was alle gevaar voorlopig ge weken. Wel bracht Molenaar de stand op 31, maar daarna legden Stijger en Den Haag overspeelde Amsterdam: 5-1 In een aantrekkelijke en op technisch goed peil staande wedstrijd hebben de Haagse semi-profs hun Amsterdamse collega's een gevoelige nederlaag toe gebracht (51). Het ADO-terrein was door de gestaag vallende regen geheel doorweekt. Gedurende de eerste helft van de wedstrijd konden de Amsterdammers nog stand houden tegen de talrijke aan vallen van de Hagenaars. Zij namen zelfs na 20 minuten de leiding, toen Landman verzuimde een voorzet van Van der Kuil te onderscheppen, waarna Schenkels gemakkelijk kon inschieten. Nadat de Amsterdamse defensie ver scheidene keren op het nippertje red ding had kunnen brengen, kon Theo Timmermans, daartoe in de gelegenheid gesteld door Schuurman, Pieters Graaf land omspelen en de gelijkmaker sco ren. Na de rust pakten de Hagenaars, die over een beter ploegverband be schikten en zich op het gladde veld gemakkelijker bewogen dan de Amster dammers, de zaken nog wat energieker aan. Het gevolg was dat de Amster damse verdediging totaal werd over speeld. Schuurman, die zich keurig vrij speelde, zorgde voor het tweede Haagse doelpunt. De Haagse middenvoor ont trok zich in deze periode steeds weer aan de dekking van de Amsterdamse spil Van Mourik en nadat Timmermans het derde Haagse doelpunt voor zijn rekening had genomen, scoorde Schuur man nog twee maal. Paauwe op het middenveld er een schepje op en kwam HFC na goals van Smit en Van Roessel met 51 achter. Vijf minuten voor het einde bepaalde Nijs de einduitslag op 52. De wedstrijd tussen de amateurploe- gen van Rotterdam en Amsterdam, die op het terrein van Hollandiaan te Vlaar- dingen zou worden gespeeld, is niet doorgegaan wegens de slechte toestand van het terrein. NOG NOOIT VOETBALWEDSTRIJD GEZIEN Toch poolwinnaar Een 55-jarige Oostenrijker won vlak voor Nieuwjaar 358.000 Oostenrijkse schilling (bijna 55.000 gulden) in de Oostenrijkse voetbalpool. Hij was de enige, die alle twaalf uitslagen goed had. De winnaar, die nog nooit van zijn leven een voetbalwedstrijd gezien heeft, is van plan met het geld voor zich en zijn vrouw een huisje te laten bouwen, aldus lezen we in het „Algem. Dagblad". ZWEMMEN De beide Nederlandse zwemsters Cockie Gastelaars en Corrie Schimmel ztjn met haar leidster mevr. Anet Vlot- huizen-Foursoff in Sydney gearriveerd, van waaruit zij de trip door Australië zullen maken. Op het vliegveld was ter begroeting onder meer de olympische kampioene 400 meter vrije slag, Lorraine Crapp, aanwezig. De Nederlandse zwemsters zeiden bij haar aankomst, dat zij met spanning uitzien naar de zwemontmoetingen, vooral tegen de Australische cracks Dawn Fraser en Lorraine Crapp, tegen wie zij zaterdag 4 januari a.s. in Sydney zullen starten wanneer de kampioens wedstrijden van Nieuw-Zuid-Wales op het programma staan. KERES LEIDT TE HASTINGS De Russische grootmeester Paul Ke- res heeft na drie ronden in het schaak- tournooi te Hastings reeds een voor sprong van een punt op zijn naaste con currenten, Filip, Penrose en Sterner. Ke- res behaalde reeds overwinningen op Barden en Kluger, terwijl zijn partij tegen de Tsjech Filip in remise ein digde. De uitslagen luiden als volgt: Eerste ronde: FilipGligoric yy; PenroseBlau 1Keres--Barden 1—0; FazekasClarke afgebr. Kluger Sterner wordt later gespeeld. Tweede ronde: Barden—Clarke y—y BlauFazekas 10; SternerPenrose yX', GligoricKiller x/i\ Keres —Filip H— 'A- Derde ronde: KeresKluger 10; SternerFazekas 10; FilipBarden ViVi\ BlauClarke en GligoricPen rose afgebroken. De stand na drie ronde ziet er als volgt uit: 1. Keres 2J^ pnt.; 2. Penrose 1J^ pnt. en 1 afgebroken partij: 3. Filip en Sterner elk ly pnt.; 5. Gligoric en Blau elk 1 punt en 1 afgebroken partij; 7. Barden 1 punt; 8. Clarke Yi punt ij 2 afgebroken partijen; 9. Kluger y punt; 10. Fazekas 0 pnt. en 1 afgebro ken partij. Dit is het elftal oud-Internationals dat op Nieuwjaarsdag de traditionele wed strijd tegen II.F.C. speelde: zittend v.l.n.r. Roosen, Biesbrouck, Van Roes sel, Groeneveld, Kick Smit. Staande v.l.n.r. Wels, bondstrainer Kaufman, Van Schijndel, Schijvenaar, Leo Halle, Stijger, Wiersma en De Vroet. Bij de training voor de internationale nieuwjaarsspringwedstrijd op de Olym- piaschans in Garmisch Partenkirchen heeft zich een ongeluk voorgedaan, waarvan de 24-jarige Oostenrijkse ski springer Rudi Schweinberger het slacht offer werd. Tijdens zijn „vlucht" werd hij door een windstoot gegrepen en sloeg daardoor enkele malen over de kop. De ongelukkige sportman kwam met een harde slag op de piste terecht waar hij bewusteloos en bloedend bleef liggen. Hij werd naar het ziekenhuis ver voerd waar de artsen een zv»are her senschudding constateerden. Ofschoon niet direct vastgesteld kon worden of Schweinberger kneuzingen of breuken had opgelopen, wordt zijn toestand toch bedenkelijk genoemd. Tijdens deze training, die in de pe riode dat het ongeluk gebeurde door onrustige luchtstromingen werd beïn- NKS-Zondagmorgen op 12 Januari Traditiegetrouw organiseert de afd. voetbal van de Ned. Kath. Sportbond, district Leiden, ook dit seizoen weder om een N.K.S.-zondagmorgen. Velen menen, dat deze zondagochtenden al leen georganiseerd worden voor de jeugdleiders. Niets is echter minder waar. Integendeel, het bestuur zou het juist zeer op prijs stellen, indien ook vele niet-jeugdleiders (bijv. bestuurs leden, elftalcommissieleden, enz.) deze en dergelijke bijeenkomsten bijwoonden. Deze N.K.S.-morgen zal worden ge houden op zondag 12 januari a.s. Om kwart voor 9 wordt de H. Mis opge dragen in de kapel van het r.k. Lyceum aan de Mariënpoelstraat te Leiden, ge volgd door een gemeenschappelijk ont bijt. Daarna uitreiking van de NKS- jeugdleidersdiploma's. Tot slot zal de heer W. van Schaick uit Wassenaar een inleiding houden met als onderwerp: „Zijn er behalve de gebruikelijke uit slagen en standen, bij onze wedstrijden ook andere maatstaven gewenst, nood zakelijk en mogelijk?" vloed, kwamen de beste deelnemers 15 maal over het kritieke punt van de schans, bij 80 meter, heen. Van de 56 springers uit tien landen behaalde de Oostenrijker Alwin Plank met 86 meter de grootste afstand. De Oostduitser Glass bereikte bij twee sprongen 85 meter, terwijl de Rus Tsakadse tot 84,5 meter kwam. Winnaar tenslotte werd de Oostenrij ker Willy Egger, die sprongen maakte van 88 en 86 meter. Ruim 50.000 toe schouwers woonden de wedstrijden bij. CRICKET DE TWEEDE TESTMATCH ZUID-AFRIKA—AUSTRALIË Mede dank zij een openingsstand van 190 door Colin MacDonald en Jim Bur ke kwamen de Australiërs op de eerste dag van de tweede testmatch tegen Zuid-Afrika op een totaal van 234 voor het verlies van drie wickets. McDonald ging uit voor 99, maar Burke handhaafde zich tot het sluiten van het spel toen hij 114 runs büeen- geslagen had. Na een voorzichtige start op een pitch, die de bowlers weinig kansen bood, scoorden de twee in een flink tempo. Pas kort na de thee kwam een eind aan de stand. McDonald, die 4 uur en 23 minuten aan bat bleef en 12 vieren had geslagen, werd op een bal van Eddie Fuller aan het wicket uitgevangen. Burke noteer de een welverdiende century, waarbij negen boundaries, in iets minder dan vijf uur. Neil Harvey scoorde 15 en werd toen uitgevangen. Trevor Goddard gooide kort voor de sluiting de Australische aanvoerder Ian Craig uit voor 0 runs. Een prachtige 189 van Jim Burke heeft Australië op de tweede dag van de tweede testmatch tegen Zuid-Afrika aan een totaal van 449 runs all out ge holpen. Toen de stumps werden opge borgen was het Zuidafrikaanse openings- paar op 46 voor 0 gekomen. Burke stond in totaal 9 uur en 38 minuten aan bat. Toen hij en Mackay (63) het hout moesten neerleggen en de Austra liërs de verdediging nogal riskant voort zetten, vielen de resterende wickets in snel tempo onder het off-spin bowlen van Hugh Tayfield. Tayfield nam vijf wickets voor 120 runs. De laatste vijf wickets vielen binnen 50 runs. BRUSSEL In bijzonderheden is het parcours van de Ronde van Frankrijk 1958 nog niet bekend gemaakt, maar de organisatoren hebben toch wel de grote lijnen gepu bliceerd. le-Tréport naar Versailles. Van Versail les naar SL Brieuc is de reisweg nog niet bekend en hetzelfde geldt voor de étappen tussen Toulouse en Nimes en tussen Aix-les-Bains en Parijs. Er zullen twee tijdritten zijn, namelijk bij Chêteaulin en de bestijging van de Mont Ventoux. Leo Halle, Schijvenaar en een HFC'er in duel tijdens de op Nienwjaarsdag In Haarlem gespeelde voetbalwedstrijd HFCOud-internationals MAYONAISE EN PATATES FRITES IN DE BRIEVENBUS Een zesentwintigjarige jongeman uit Voorschoten stond terecht omdat hij op 27 oktober j.l. mayonaise en patates frites in een brievenbus had gegooid, waardoor de poststukken met olie waren bedekt en adressen onleesbaar en onbestelbaar waren geworden. Een ambtenaar der PTT had verdachte op heterdaad betrapt. De officier van justitie vroeg naar aanleiding van diverse klachten of verdachte dit méér gedaan had. Hij ontkende. De officier van justitie eiste 15.boete of 5 dagen. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 15.boete of 5 dagen. EEN BOTSING BIJ DE KNIPPER- BOLLEN Een chauffeur uit Katwijk aan de Rijn kwam voor, omdat hij, rijden de met zijn vrachtauto op het Le vendaal, bij de knipperbollen niet voldoende had uitgekeken. Hij was tegen een vrachtauto van de Leidse Houthandel opgereden, die moest stoppen voor een dame die het „zeebrapad" overstak. Er was 12.10 schade ontstaan, waarvoor de N.V. Leidse Houthandel een ci viele vordering instelde. De officier van justitie eiste 25.boete of 10 d.h. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 25.of 10 d.h. en toewijzing der civiele vordering a 12.10. Ook een chauffeur uit Leiden, had rijdende met zijn auto op het Levendaal, bij de .mipperbollen niet tijdig gestopt en was tegen een auto uit Leiderdorp opgereden. Er was nogal schade ontstaan. Ver dachte verklaarde dat hij door een technische fout in de remmen niet tydig had kunnen stoppen en de auto was bovendien gaan glijden op het gladde wegdek. De officier van justitie eiste 30.boete of 10 d.h. De raadsman mr. van Schaik vond verdachte niet schuldig daar een fout aan de remmen was ont staan en de weg glad was. Ook zal de schade vergoed worden. De kan tonrechter veroordeelde verdachte tot 25.boete of 10 d.h. GEEN RICHTING AANGEVEN KOST GELD Een electromonteur uit Leiden, stond terecht, omdat hij op 18 okt. komende met zijn rijwiel uit de richting Noordeinde, op de Haag- weg, zonder richting aan te geven de Da Costastraat was ingereden. Er was een botsing met een auto ont staan. De officier van justitie eiste 15.boete of 5 d.h. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot 25.boete of 10 d.h. HET WAS MIJN SCHULD Een Amsterdams garagehouder, stond terecht, omdat hij op 21 okto ber, met zijn vrachtauto op de Rijksweg no. 4 HaarlemLeiden, on der Oegstgeest, links van de weg gereden had en tenslotte op het trottoir was terechtgekomen. „Ik ben instructeur en heb in de 30 jaar dat ik rij, nog nooit een aanrijding gehad, ik zag een auto links nade ren, ik reed echter door en kwam op het trottoir terecht, maar het is mijn schuld". De officier van justi tie, eiste 60.boete of 20 d.h. De kantonrechter veroordeelde verdach te tot 15.boete of 15 d.h., waar op verdachte opgelucht de rechtzaal verliet. NIET RECHTS GEREDEN A. J. Kraak uit Delft, stond te recht, omdat hij op 3 nov. met zijn auto op de Leidseweg te Voorscho ten niet rechts gereden had, rechts een andere auto had ingehaald en geen voorrang had verleend met ge volg een aanrijding met een auto die normaal rechts reed. De officier van justitie eiste 20.boete of 8 d.h. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 30.— boete of 10 d.h. goed Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff „Inspecteer de zaak hier dan. Waar nodig breng je veranderingen aan." „Hoeveel klanten moet ik tegelyk doorlaten?" „Kun je twee rijen de baas? „Laat ze dan met twintigen door. „Ik zal 't proberen." „Accoord" zei Pat en hy was al weer weg. Newsome was aan de slag gegaan. Portman bleef achter. „Nu", vroeg Wente, „vertel op. „Ik kan het niet verklaren. New some heeft voor deze occasion ge zorgd. Natuurlijk, ik heb het goed gekeurd. Helemaal geen bijzondere advertentie. Ik ben met stomheid geslagen." Hij wiste zijn voorhoofd „Newsome heeft zoiets niet voor zien." „Newsome?" „Hij heeft het behandeld." Wente keek Portman aan en trok zijn wenkbrauwen op. Het leek als of Portman zich wilde verschuilen achter zijn assistent. Hij keek op zijn horloge. „De roofdieren zijn los", zei hij. „Houd je gereed. We zullen op de gewone manier beginnen, tot we een soort systeem geïmproviseerd heb ben. We zullen meisjes aan tafeltjes geld in ontvangst laten nemen. Daar voor geven ze een bon af. De klan ten overhandigen hun bonnen aan de toonbank en krijgen daarvoor hun lakens en slopen. Daar gaat-ie dan." In minder dan een uur was het systeem op gang, al minderde de spanning ook niet. Wente keek toe, hoe Evans met zijn mannen de me nigte met vaste hand, doch tactvol in toom hield en op die manier al thans de schijn van orde wist te be waren Bij de ingang van de Linnen goedafdeling lieten twee potige jon gens telkens een detachement van twintig klanten los, die dan konden betalen en een bon ontvingen, die recht gaf op het in ontvangst nemen van het betaalde. Van de tafeltjes van de cassières begaven ze zich naar de toonbanken, waar de bon nen met bekwame spoed tegen la kens en slopen geruild werden, waarna de koopsters met zachte drang de afdeling afgevoerd wer den. Wente leunde" tegen een vitrine en verbaasde zich. Grote vrouwen, kleine vrouwen, dunne en dikke mannen, die zich tussen al dat drin gende vrouwenvolk hoogst onwen nig voelden en moeders met huilen de babies. En allen gedreven door één zelfde motief: de jacht op wat als een koopje beschouwd werd. Hij hoorde een stem achter zich en draaide zich om. Naast hem stond een meisje met krullend bruin haar en een figuurtje, dat het als model op de afdeling Betere Dameskleding niet slecht gedaan zou hebben. „Nou", zei ze, „als ik ooit nog eens een babyk rijg, dan laat ik hem thuis als ik op koopjes uitga. „Als jij ooit nog :ens een baby krijgt antwoordde Wente, „dan zul je dingen doen, die je nu voor on mogelijk houdt." „Moet ik dat antwoord toeschrij ven aan ervaring, mijnheer Wente?" „Twee babies thuis." Haar gezicht kwam hem bekend voor, maar hij kon haar niet thuis brengen. „Van waar die belangstelling?" vroeg hij. „O", zei ze, „ik ben ten dele schul dig aan deze surprise. Ik heb de tekst geschreven." „Dus jij bent de schuldige. Hoe heet je?" „Sherry Madigan". Haar bruine ogen vestigden zich op de inkoper aan de overzijde en ze fronste haar wenkbrauwen. „A propos" zei ze „Portman is een smeerlap." Wente's ogen twinkelden. „Klei ne meisjes", zei hij, „die inkopers als „smeerlappen" betitelen, lopen gevaar hun baantje te verliezen." „O, maar ik bedoelde het niet als een officiële mededeling", zei ze on schuldig. „Je hebt zeker samen met hem aan de tekst gewerkt?" Ze keek hem aan en schudde haar hoofd. „O, dat was het niet", zei ze. „Mensen die geen smeerlappen zijn, zijn ook soms vrijpostig. Hij is niet vrijpostig geweest. En een verstan dig meisje telt de keren. Als het percentage omlaag gaat, moet ze zich eens goed in de spiegel bekij ken." „En ben jij een verstandig meis je?" „Erg verstandig" zei ze. „En ik heb een grote spiegel." Het was een zonderling gesprek, en Wente vroeg zich af, hoe hij erin verzeild was. „In elk geval", zei hij, „zou het mij voor m'n carrière beter lijken Portman geen smeerlap te noemen." „Maar hij is het", zei ze, en een, grote ook." Wente vroeg zich in stilte af waarom dit kleine, aardige meisje zo'n antipathie tegen dc linnenko per had opgevat. Maar in zijn posi tie kon hij het haar noeilijk vragen. „Ik heb mijnheer Newsome ner gens gezien", zei ze. „Die rent waarschijnlijk alle gros siers af om de gevolgen van jouw tekstschrijverij het hoofd te biedert. Wou je Newsome over iets spre ken?" „O, ik wou hem zo maar zien, ge woon om naar hem te Kijken." „Aha!", zei Wente en zijn waar digheid als chef moest eindelijk het onderspit delven. „Is Newsome je vriendje?" „Ik haat die uitdrukking eenvou dig" zei ze. „Vriendje! Ik ken hem nauwelijksalleen van die tekst. Nee, hij is niet mijn vriendje nog niet." Wente wist nu werkelijk niet meer hoe hij het had. Nog nooit had hij zo met een bediende gepraat. Dit kind was helemaal niet vrijpostig. Ze wasalleen ontstellend natuur lijk en vrijmoedig. Hij wierp een vlugge blik op haar Ze had een gezicht met tamelijk ho ge jukbeenderen, ^en nogal grote mond en wenkbrauwen die aan de uiteinden opkrulden. „Moet ik daaruit opmaken" vroeg hü „dat Newsome al gekozen is?" „Hij staat nog niet eens op de can- didatenlijst", zei ze. „Ik ben hem alleen aan het opnemen. Zo'n beet je alsof ik aan het winkelen ben." „En is Portman daarom een smeer lap?" „Gedeeltelijk" zei Sherry. Dat was iets wat Wente tenmin ste begrijpen kon. Maar al te vaak was 'n inkoper een onmens voor zijn assistent. Hij kon zijn promotie opzettelijk in de weg staan. Een goe de inkoper, die van zijn eigen be kwaamheid overtuigd was, zou alles doen om zijn assistent goede kan sen te geven. Maar een minder be kwame man zou zijn assistent met opzet klein houden, uit angst dat hij hem op de duur over het hoofd zou groeien. Of een assistent-inkoper al of niet een waardevolle kracht voor een zaak was, hing grotendeels af van de vrijheid, die zijn onmiddel lijke chef hem liet. „Heeft Newsome bij je uitge huild?" vroeg Wento. „Hij heeft me nog niet eens goed gezien", zei Sherry. „We hebben het uitsluitend over advertentieteksten gehad. Maar een blinde kan zien, dat Portman niet van plan is, mijn heer Newsome naar voren te schui ven."

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8