Bohkesprongen van de dood lloor Horloges - Klokken: Van Kampenhout terug als u het nieuwe jaar goed begint /neet** Rentespaarbrieven FRITS DE GOEDE DONDERDAG 2 JANUARI 1958 I DE LE1DSE COURAN'l PAGINA 6 Boekbespreking De rijkdom der latere le vensjaren, door Clarence H. Hamilton Uitg. De Toorts, Haarlem. Oud-worden wil iedereen wel, maar oud-zijn niet. Voor velen is de onafwendbare ouderdom een waar schrikbeeld, omdat men weet dan niet meer te kunnen wat men tot nu toe wel kon. Slechts weinigen den ken eraan, dat iedere leeftijd zijn eigenaardige rijkdom heeft en dat ook de ouderdom ryk kan zijn aan vreugden, welke jongere generaties niet kennen. Mevrouw Clarence Ha milton heeft daar een aardig boekje over geschreven, helemaal niet we tenschappelijk, maar echt nuchter Amerikaans. Zij geeft een heel an dere kyk op het ouder worden dan de pessimisten, die menen, dat men sen op leeftijd niets anders overschiet dan mopperend in een hoekje te gaan zitten dubben over de goeie ouwe tijd, die nooit weerom komt. Voor menigeen heeft dit opgewekt ge schreven nuchtere woordje veel te vertellen. „Benedict Ivo", door: Walter Breed veld. Uitg.: De Fon tein, Utrecht. Het zal de „om-en-nabij-de-twin- tigers" genoegen doen, dat er einde lijk een boek speciaal voor hen uit gekomen is, dat wil niet zeggen dat het werk „Benedict Ivo" niet geschikt of interessant zou zijn voor oudere lezers. Walter Breedveld behandelt de zielestrijd van zijn hoofdpersoon Benedict Ivo in de adolescentie- periode, (de periode waarin de mens wel lichamelijk volwassen is, maar gezien de gecompliceerdheid van de moderne tijd nog niet als geestelijk volgroeid beschouwd kan worden). Ondanks zijn opstand tegen de tradi ties in de hogere kringen, zijn onmo gelijke liefde voor de weversdochter Helme Weesink, een psychische in storting en zijn uiteindelijke genezing in Italië, bewaart Benedict Ivo een zeer principieel katholieke houding. Het boek is daarom van grote peda gogische waarde en zal bovendien de lezer enige prettige uurtjes bezorgen. De schaduwzijde van dit werk is echter dat typen onvoldoende uit gewerkt zijn Walter Breedveld had van elke episode een waardevolle roman kunnen maken, als hij dieper op de zaken ingegaan was. Hoewel dit boek literair niet op het niveau ligt van zijn vorige werken, maakt zijn nieuwe stijl „Benedict Ivo", vooral voor jonge mensen, leesbaar der. Als een Phoenix herrijst het Rijksdaggebouw In Berlijn is dezer dagen het model voor de wederopbouw van het Rijksdaggebouw gereed gekomen. Reeds heeft men een aanvang gemaakt met de restauratie van de voorgevel, die in tegenstelling tot vroeger weinig beeldhouwwerk zal krijgen. De torens op de hoe ken van het gebouw ondergaan ook wijziging, terwijl de koepel in het midden ook niet meer terug komt. Op de foto ziet men de maquette voor de restauratie van het gebouw. „Godt alleen d'Eere", door: Jan Mens. Uitg. Kosmos, Amsterdam. Jan Mens begint zo langzamerhand tot de m eestgelezen schrijvers van ons land te behoren en dit heeft hij hoofdzakelijk te danken aan zijn geesteskind „Griet Manshande", wier leven hij in de overbekende trilogie heeft vastgelegd. Onlangs is het vierde boek in deze serie uit handen van de productieve schrijver geko men, welke zijn weg naar het publiek zeker zal vinden, immers de uiterlijk keiharde maar inwendig doodgoede vrouw heeft bij vele Nederlanders een plaats in het hart én in de boe kenkast veroverd. Jan Mens schrijft in sobere doch kernachtige zinnen maar weet daarmede de karakters van zijn romanfiguren duidelijk te ontleden. Griet Manshande die na de dood van haar dochter bij haar schoonzoon Jan Witte is ingetrokken voelt zich weer overbodig worden als Jan trouwt met de Belgische vluchtelinge, Rosalieke. Zij gaat zich nu wijden aan de verzorging van de verwaar loosde Jordaanjeugd maar wordt op tragische wijze uit het leven weg gerukt als zij tijdens een relletje door een kogel wordt getroffen. Vele lezers zullen dit einde van „Godt al leen d'Eere" onbevredigend vinden, temeer daar de dood van de hoofd persoon de verschijning van een nieuw boek over haar uitsluit. Het is echter het recht van de schrijver om de levensdraad van zijn romanfigu ren door te snijden ook al schijnen zij aan het begin van een nieuwe taak te staan. Guirlandes om de boeken kast, door C. J. Kelk Uitg. Ver. tot Bev. belangen des boekhandels. In acht gesprekken geeft de auteur C. J. Kelk in een alleszins lezens waardig boekje een idee van wat „onze eigen schrijvers" op het gebied van de Nederlandse literatuur kun- bereiken en hebben bereikt. De bedoeling van de schrijver is het Ne derlandse publiek daarover in te lichten, omdat er over het algemeen zo weinig bekend is met hetgeen de Nederlandse schrijvers hebben voort gebracht. De onderschatting, waar aan de Nederlandse literatuur over het algemeen lijdende is, moge hier in een geneesmiddel hebben gevon den. Het zal de ijver der Ned. auteurs ,maar ook het lezend publiek ten goede komen. De beroemde Italiaanse raceboot-kampioen Ezio Selva is tijdens een wedstrijd bij Miama in de Verenigde Staten dodelijk verongelukt. Tijdens de eerste heat van de wedstrijd ging alles goed (foto boven), doch tijdens de tweede heat sloeg zijn vaartuig over de kop (foto onder) waarbij Selva dodelijk werd gewond. Toen men hem uit het water haalde was hij reeds overleden. De „Heer" van Nuenen, door Fr. van Arnhem. Uitg. N.V. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem. In de Afdeling jeugdlectuur ver scheen een aardig jongensboek (10 15 jaar) met de jeugdgeschiedenis van Sander van Nuenen, een jongen als zovele andere jongens van zijn leeftijd, een jongen, die dol is op avonturen en voor wie het leren op school een heel moeilijke opgave is. Totdat het de spuigaten uitloopt en de inkeer komt, hoewel de avontu ren nog niet van de baan zijn. Maar zij worden nu voortgezet in heel an dere zin, gericht op het goede, ge richt op hulp aan een arme knaap die door ziekte aan zijn somber huis je in de grootstad is gekluisterd. Daardoor is het een leerzaam boek je geworden, dat bij de jeugd zeker een gunstig onthaal zal vinden. HAARLEMMERSTRAAT 125-127 Begin het nieuwe jaar goed. Neem een Rentespaarbrief van de Nationale Woningbouwlening 1957 leder jaar neemt de waarde van een Rentespaarbrief toe en ieder jaar komt er meer bij. Na 13 jaar krijgt u er twee maal zoveel voor terug.*) Door het kopen van Rentespaarbrieven helpt u mee de woning bouw en alles wat ermee samenhangt ongestoord voortgang te doen vinden. U kunt als u dat wilt, zelfs de gemeente aan wijzen, die het meest van uw beleggingsgeld profiteert. Binnen ieders bereik! Rentespaarbrieven liggen binnen ieders bereik. Er zijn stukken van f25.-, f100.- en f500.-. Zij zijn altijd te verzilveren. Rentespaarbrieven zijn verkrijg baar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stukken van f25.- zijn ook te koop aan alle postkantoren. Bouwzegels f 5.- zijn aan de postkantoren te koop. Met deze zegels kunt u op ge makkelijke manier een Rente spaarbrief bijeensparen. Nadere bijzonderheden vindt u in de brochure „Hoe u uw geld kunt verdubbelen", die gratis verkrijgbaar is bij banken en postkantoren. Zie voor tussentijdse mogelijkheden tot aflossing en aflosbaarstelling het prospectus. VAN DE NATIONALE WONINGBOUWLENING 1957 Publikatie van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten Auto. en scooterhoezen: dekkledenreparatie en luchtbeddcnverhuur. ZEILMAKERIJ Janvossensteeg 37 Tel 20607 3? Tuin- en bloemzaden. Soortecht en hoge kiem- kracht. Bii vroegtijdige be stelling 20% kortino Vraagt onze nieuwe prijs courant W. Segaar Ce Zn.. Zaadhandel. sedert 1887. Diefsteeg 8. Leiden. 3? Zoekt u een bed of le dikant. De grootste sorte ring vind. u in onze spe ciale becdenafdeling. De Kleine Winst. Haarlem merstraat 51. *2* Wasmachines f 395.— met sneldroger merk AJ- ba Lien, onverwoestbaar gaat een mensenleven me de Enkele beschadigde machines belaneriik goed koper Ook op gemakke lijke betaling voorwaar den Firma Dusoswa Turf markt 2 te Leiden. Kerk straat 48 Noordwiik Zee wee 1 Katwiik/Zee 2* „Rosine" geeft de hoog ste priis voor goud zilver en ïuwelen Grote keuze in verlovingsringen gou den. zilveren en verzilver de artikelen Het adres voor alle reparaties en uurwerken Steenstraal no. 16. tel. 26854. 3T Het juiste adres voor het overtrekken van Uw matras is De Kleine Winst Haarlemmerstraat 51. 2- Dersoons vanaf 26.50. 1- persoons vanaf 19.50. fg G. F. Koot. Pastoor v. d. Plaatstr. 75. Riipwete- ring, Schildersbedrijf, wenst cliëntèle. vrienden en bekenden een Z. N. Adverteert in dit blad wenst al haar vrienden en vriendinnen - waar ook ter wereld - een voorspoedig 1958

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6