,De stemmenvow Goede voornemens in de internationale politiek Egypte betaalt niet visie op televisie De raad van Leimuiden bezag de begroting 1958 Links en rechts afslaan DONDERDAG 2 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Kroestsjef hief het glas Partijleider Kroestsjef, premier Boelganin en president Worosjilof van de Sowjet-Unie hebben de staats hoofden en regeringsleiders van vele landen uitvoerige nieuwjaarstele grammen gezonden. In alle telegram, men werd de hoop uitgesproken op „zakelijke samenwerking" en „vrien delijker banden" op basis van „vreed zaam naast elkander leven". President Eisenhower van de Ver. Staten heeft op 't Russische telegram geantwoord dat zijn land in 1958 „elke poging in het werk zal stellen" om tot betere betrekkingen tussen beide landen te komen. Op een nieuwjaarsreceptie in het Kremlin spreidde Kroestsjef gisteren veel vriendelijkheid tegenover het Westen ten toon. Hij tooste op presi- dent Eisenhower en Amerika en ver klaarde, dat de hele wereld er belang bij heeft, dat er begrip bestaat tussen Amerika en Rusland. „Wij zijn een volk met zin voor werkelijkheid", zei hij. „Als Rusland en Amerika bijeen kunnen komen en overeenstemming bereiken, zullen de meeste wereldproblemen opgelost *ijn". Daarna stonden de Amerikaanse ambassadeur Llewellyn E. Thompson en zijn vrouw op en gingen naar vo ren om met Kroestsjef, Worosjilof en Boelganin te klinken. De andere aanwezigen applaudisseerden. Egypte heeft gisteren aangekon digd, dat het zijn aandeel van 50 miljoen in de Arabische subsidie aan Jordanië niet zal uitbetalen. Terzelf der tijd besloot het Jordaanse parle ment met 18 tegen 10 stemmen de door Amerika aangeboden hulp te aanvaarden. In het begin van dit jaar hadden Egypte en Saoedi-Arabië besloten Jordanië samen jaarlijks 125 mil joen te betalen als compensatie voor de Britse subsidie, waarvoor Jordanië had bedankt. Tot nu toe heeft alleen koning Saoed aan zijn verplichtingen voldaan. Saad Afra, een hooggeplaatste Egyptische voorlichtingsambtenaar, gaf gisteren als motief voor het annu leren van de betaling aan Jordanië, dat „dat land een werktuig voor het imperialisme is geworden". Overigens betekent het aanvaarden van de Amerikaanse hulp door Jor danië niet meer dan een formaliteit, daar het land deze hulp reeds een jaar lang ontvangt. Minister van Bui tenlandse Zaken, Samir Rifai, ver klaarde, dat deze hulp geen enkel verband hield met de „Eisenhower- leer". Verder toostte Kroestsjef nog op het Russische leger en op de „socia listische" landen. Na Kroestsjef verhief Boelganin het glas op Tito en op de leden van het corps diplomatique. Spoetniks aan de wand. Aan de wand hing een groot doek met een sterrenhemel en twee Spoet niks. Midden in de zaal stond een denneboom met een rode ster in de top en een „grootvadertje vorst" (de Russische sinterklaas) ervoor. Na het banket was er een concert en een bal. Voor het eerst sinds 1954 was er geen nieuwjaarstoespraak van presi dent Worosjilof. In plaats daarvan was er een boodschap van 't centrale comité, het partij presidium en de raad van ministers. Contrast. Een scherp contrast met de verzoe ningsgezindheid van de receptie vormde een bittere aanval op het Westen in de Prawda van woensdag. „Het kapitalisme bereidt een nieuwe oorlog voor en verspreidt ondertus sen leuzen over een denkbeeldige be dreiging", schreef het blad. NEDERLANDS SCHOLEN IN INDONESIë GESLOTEN. Naar de correspondent van het A.N. P in Djakarta van gezaghebbende zijde vernam, zijn met ingang van gisteren, 1 januari, in Indonesië 36 Nederlandse scholen gesloten. Het be treft hier scholen in onder ir Medan, Palembang, Djakarta, Bogor. Surabaja en Malang. Verwacht wordt, dat ook de Nederlandse middelbare scholen in Bandung en Soerabaja binnen enkele maanden zullen moe ten sluiten. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Kamerkoor. 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 V. d. kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianorecital. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Orgelspel. 13.40 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00. Kamermuz. (14.20—14.40: Voordr.). 16.00 Or gel en zang. 16.30 Muzikale caus. 17.10 V. d. jeugd. 17.50 Lichte muz. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. kind. ,19.10 Musette-ork. 19.30 Mir hahn en neue Oberket, cantate. 19.45 Unesco in Nederland. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Kamer koor. 20.35 Menselijke verhoudin gen in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, rep. 20.45 Men sen in het gezin, caus. 21.00 Muzi kaal kolderjournaal. 21.20 De lange weg, documentair progr. 21.45 Gram 22.00 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. 22.40 Zorg om de mens, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Concertork. en solist. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Omr. ork. en solist. 10.20 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Clavecimbelrecital. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Radio Philharm. ork. en solist. 15.15 Voordr. 15.35 Blaasork. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Gram. 16.25 Cello en piano. 17.00 Voordr. 17.20 Laat-Middeleeuwse muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Orkestconc. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 V. d. jeugd. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.: De statis tiek v. d. maand, door prof. Dr. Ph. J. Idenburg. 19.25 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Das Land des Lachelns, operette. 22.30 Gram. 22.45 Avondherdenking 23.00 Nws. 23.15 Boekbespr. 23.35— 24.00 Gram. (Van onze t.v.-mede^erker) OUDEJAAR UITGELEID Het moet de actieve joumaaldienst van de NTS vele dagen hebben ge kost om te komen met een program ma van anderhalf uur, waarin een overzicht 'werd gegeven van de be langrijkste gebeurtenissen in het af gelopen jaar. Gelukkig konden Carel Enkelaar (die door Siebe van der Zee voor het forum der kijkers werd ondervraagd) en zijn mannen royaal putten uit een archief, dat nu reeds gedurende meer dan twee jaar met ernst wordt opgebouwd. De beelden waren niet dor aaneen gerijd, maar ze vormden als het ware een rond verhaal met werkelijK verklarend commentaar van de reporters. Ook de weerman trad op en deze keer in het volle licht. Ter afwisseling kreeg de lichte muze een kans, onder meer door het optreden van Corry Brokken en van de goochelaar Fred Kaps met verbluffende nummers. AANEENGESLOTEN EUROVISIE-PARADE HONDERJARIG BESTAAN „DIENST VERIFICATIE" TE WASSENAAR. Op 1 januari 1958 zal de verificatie van de rijkszee- en lucht vaartinstru menten, een instelling van de konink lijke marine, welke de nautische en optische apparatuur voor schepen en vliegtuigen van de koninklijke ma rine en vooor afdelingen van de ko ninklijke land- en luchtmacht repa reert en daarnaast nog een arvise- rende taak heeft, 100 jaren bestaan. Op 1 januari 1858 werd deze instel ling opgericht door de toenmalige minister van marine J. L. Lotzy, waarbij prof. F. Kaiser, hoogleraar te Leiden, tot verificateur van 's rijks zee-instrumenten werd be noemd. Van 1858 tot 1860 was de verificatie ondergebracht in het aca. demiegebouw en van 1860 tot 1883 in de Sterrewacht te Leiden, waarna in 1883 een nieuw eigen gebouw te Leiden betrokken werd. Van 1930 1949 was er voor de schepen van de koninklijke marine, die in het voormalige NederlandsIndië gesta tioneerd waren, een verificatie te Soerabaja welke na de souvereini- teitsoverdracht werd opgeheven. Hierdoor werden alle werkzaamheden overgeheveld naar de vereficatie te Leiden, welke spoedig een veel te kleine capaciteit bleek te bezitten. In 1952 werd de verificatie overge plaatst naar de huidige gebouwen aan de Maaldrift te Wassenaar. Ter ere van het 100-jarige bestaan zal de directie op 8 januari a.s. een receptie houden, van 13.30 tot 15.00 uur voor het personeel en van 16.00 tot 18.00 uur voor autoriteiten en ge- nódigden. 500 KUIKENS VERBRAND 500 Kuikens zijn in de vlammen omgekomen, toen gistermiddag om streeks drie uur brand uitbrak in het kippenhok van een pluimvee houder te Bennekom. De brandweer kon erger voorkomen. De brand ont stond waarschijnlijk doordat gloei ende kolen uit de lcachtel, die in het hok werd gestookt, op de vloer met strooisel vielen. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. HET LOZE VISSERTJE. „Kom er toch rond voor uit. Het is geen halsmisdrijf, alleen mag het natuurlijk niet", zei de Haagse poli tierechter tegen een 22-jarige iso leerder uit Delft. Deze stond terecht omdat hij in Bodegraven op 29 juni jl. had getracht vanuit een viswater karpers te vangen, die eigendom waren van de Bodegravense Henge laarsvereniging. Hij was druk bezig met een schepnet in het water, toen hij op heterdaad werd betrapt door een politieman. „Ik wist niet dat ik daar niet mocht vissen", probeerde verdachte met een onschuldig gezicht. Met een vriend S. uit Delft was hij eerst naar de Oude Rijn getogen om daar te gaan vissen. Ze vingen echter niets en daarom waren ze verder gegaan op zoek naar beter viswater. Zo waren ze bij de bewuste visvijver geko men, waar ze mooie karpers zagen zwemmen. Eerst hadden ze een poosje gekeken en toen had verdachte geprobeerd met zijn schepnet wat van die vissen te verschalken. Deze waren hem echter te vlug af. Verdachte betoogde dat hij de bord jes „Verboden te vissen" pas had ge zien nadat hij betrapt was. De poli tierechter vond dit alles niet kloppen met hetgeen de isoleerder bij de poli tie had gezegd, namelijk: „Omdat er weinig volk op de weg was, dacht ik, dat niemand het zou zien en toen heb ik getracht zo'n vis te vangen". „Ik beken", zei verdachte nu opeens. Voor poging tot diefstal vorderde de officier van justitie een boete van 20,of vier dagen. „Had u wel een visacte?", informeerde de rechter nog en verdachte antwoordde beves tigend. Op de eis had hij niet veel te zeggen, alleen vond- hij het wel een beetje veel. De politierechter legde hem 15,boete of drie dagen op. Financiëel is er geen „goed begin" De raad der gemeente Leimuiden kwam maandagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Kammenga. Alle leden van de raad waren aanwe zig. De heer Noordermeer verzoekt om de punten vaststelling rekening woningbedrijf 1955 en vaststelling gemeentebegroting 1958 en begroting 1958 van het woningbedrijf in één punt te willen combineren. Hij deelt mede dat de raadscom missie deze stukken heeft onder zocht. Met de drie stukken kan de commissie volkomen accoord gaan. De commissie stelt voor, de rekening 1955 en de begroting 1958 van het woningbedrijf zo maar, zonder meer vast te stellen. Wat de begroting der gemeente 1958 betreft: ook hiermede kan de commissie accoord gaan en adviseert de raad deze conform het voorstel van b. en w. vast te stellen. De commissie heeft alle lof voor de overzichtelijke samenstelling en brengt dank aan de ambtenaren die de begroting zo keurig gestencild hebben afgeleverd en ontworpen. Het college van b. en w. wordt dank gebracht voor de manier waarop de begroting is samengesteld. Jammer vindt de commissie het, dat aan de straatverlichting - verbetering der 0 Voor het eerst m de geschiedenis j geen 0f weinig aandacht is besteed. van de Eurovisie en nochtans geslaagd was het amusementsprogramma dat onder de titel „Rond Europa in 75 minuten", door tien landen werd ge leverd. We moeten bewondering heb ben voor de organisatie van zulk een tianenwerk, bewondering ook voor prachtige realisaties als bijvoorbeeld uit Wenen, Denemarken en Zwitser land, maar overigens was het pro gramma omstreeks de middelmaat. Nederland was gekomen met een pa rodie op de stomme film van -1912, waarbij uiterlijk niet behoefde te worden gesproken of gezongen. Maar de vlugge gebaren van die tijd kon den ons niet bekoren, waar ze her innerden aan de vaak banale stijl, waarin vroeger films werden uitge bracht. LUIPAARD OP SCHOOT De filmserie onder deze titel heeft nu reeds gedurende vele maanden de aandacht van ernstige kijkers. Geen De commissie hoopt, dat in de loop van het jaar hier enige aandacht aan besteed zal worden. De heer Vonk zou ook de aandacht van b. en w. willen vestigen op de electrificatie van de Vriezenweg. Dure verlichting De voorz. zegt dat dit alleen is af gestuit op de hoge kosten, de kabel kost hier ongeveer 30.000 per km, men zou dus voor twee km zestig duizend gulden moeten investeren. Misschien is hier via Lugdunum, die nog wel een bovengronds net aanlegt nog iets te beleven. B. en W. zullen in ieder geval met deze zaak bezig blijven, hetgeen de heer Vonk genoe gen doet. De heer Noordermeer zegt, dat de commissie, wat de woning bouw betreft, zeer tevreden is. Na 1948 zijn er in Leimuiden meer dan 100 woningwetwoningen gebouwd en het aantal particuliere woningen dat gebouwd is, is evenzo zeer aanzien lijk. De voorzitter geeft toe dat het v/onder, dat meer dan één Omroep inderdaad in de bedoeling van b. en Armand en Michaele Denis hebben gevraagd om filmisch een en ander te komen vertellen over hun „ont moetingen in Afrika". Ook de Vlaam se televisie heeft dit avontuurlijke paar geëngageerd. Juist door de in dringende toelichting van de ver toonde beelden is dit programma-deel zo instructief. DE WEEK UIT Voor wat de lopende week betreft, staat er weinig opvallends te ver wachten. Maar dinsdag a.s. kan men zich verheugen op de vertoning van Vondel's „Gijsbrecht Van Aemstel" en woensdag op een nieuwe rubriek van de KRO. In „Vademecum" na melijk zullen vooraanstaande katho lieke figuren bijzondere onderwer pen behandelen. Deze eerste keer heeft Jan Willem Hofstra een gesprek met de Neemeegse hoogleraar dr. Frits van der Meer over „Het kruis" van teken tot beeld. Donderdag van de volgende week zullen ze komen voor de camera's in de Lv.-uitzending van de VARA. Men zal Georgette Hagedoorn dan zien en horen met chansons en monologen. w. ligt om zo spoedig mogelijk de nodige aandacht te geven aan een betere straatverlichting. B. en W. stellen zich voor. eerst verbeteringen aan te brengen langs de Willem van der Veldenweg, de burgemeester Bakhuizenlaan, de Westerdijk en de Bilderdam. De commissie vestigt de aandacht op de huizen in de Dokter Stapensea- straat die nodig ontruimd en afge broken moeten worden. De voorzit ter antwoord dat deze aangelegen heid de volle aandacht van het col lege heeft, en dat dit zo spoedig mo gelijk aan de wens van de commissie gehoor zal geven. De commissie stelt ook nog enige vragen over de post „Onderhoud en stroomlevering" ten dienste van de straatverlichting. De voorzitter geeft hier de ge vraagde inlichtingen. De commissie had gehoopt dat het presentiegeld voor de leden van de woonrüimte- commissie ook een verhoging zou on. dergaan, ondanks de toezeggingen is in de begroting hier niets van te zien. De voorzitter deelt mede dat in een wijziging behorende bij de begroting 1958 aan de wens van de commissie is voldaan en het presentiegeld van 2.per zitting is gebracht op 5. per zitting. Enige aandacht wordt dan nog besteed aan de staat van schulden der gemeente en aan de verschillende reserves, die de ge meente heeft. Financieel staat de ge meente er niet ongunstig voor. De saldi-reserve bedroeg per 21 dec. 1956 nl ruim 141.000. De begroting dienst 1958 wordt tenslotte vastgesteld: ge wone dienst, sluitende in inkomsten en uitgaven op 667.149,80; kapi- taalsdienst: inkomsten 1.683.426,91, uitgaven 2.152.505,23, nadelig slot 469.078,32. Dit nadelig slot is ont staan omdat voor veel kapitaalsuit gaven geen geldlening is aangegaan, met name voor de woningbouw. Deze uitgaven zijn uit eigen middelen, nl. door de reserves te gebruiken, gefi nancierd. De voorzitter dankt de commissie voor het omvangrijke werk door haar verricht en voor de wijze waarop het werk van b. en w. wordt géwaar- deerd. Het college hoopt dat het mo gelijk is, vooral met het oog op de woningbouw, op de ingeslagen weg te kunnen voortgaan. Vastgesteld worden daarna nog en kele wijzigingen der begroting dienst 1958. Veilig Verkeer. Voor de verkeerstafel van Veilig Verkeer wordt een behoorlijk bedrag uitgetrokken, de heer Vonk hoopt dat de activiteit van de Vereniging weer zal opleven en dat er weer cursussen aan de schooljeugd en ook aan de ouderen zullen worden gege ven. De voorzitter zegt dat dit wel weer zal gebeuren, hij zal in ieder geval zijn medewerking geven. Burgemeester en wethouders stellen voor aan de r.k. zangver. „Gloria Deo" een subsidie te verlenen van 118.Deze vereniging heeft twee uitvoeringen gegeven en door het aantrekken van bekwame solisten de uitvoeringen op een hoger plan we ten te brengen. Velen hebben hier van genoten. Ondanks goed bezette zalen was er echter een tekort van ruim 200. INTERNATIONAAL GEZELSCHAP AAN DE ZUIDPOOL De activiteit in het Zuidpool-ge- bied door de wetenschappelijke on derzoekers van verschillende landen begint zijn hoogtepunt te naderen. De ontmoeting tussen Hillary en Fuchs die van weerskanten de Zuid pool naderen staat voor de deur. Bo- nale wetenschappelijke bases thans in actie gekomen. In onze kaart geven wij een over zicht van de internationale bases alsmede de tocht van Hillary en Fuchs. De ligging van Antartica la te leiden door een vergelijking vendien zijn vele van de internatio- van Nieuw Zeeland en Zuid-Amerika, Wat lezers schrijven DANK AAN TONEELCLUB. Rijpwetering 31 dec. Op 26 en 30 dec. is door de toneelver. „Ernst en Luim" van Rijpwetering het toneelstuk „Zwarte Willem" op gevoerd. Was 26 dec. de zaal behoorlijk ge vuld, toen voldeed 't spel niet. Door de rumoerigheid van de toeschou wers was 't voor de spelers onmoge lijk zich volkomen te concentreren in hun spel, waardoor veel verloren ging van 't prachtige Kerstspel. Daar 30 dec. deze opvoering voor leden van de K.A.B. werd opgevoerd, en de voorzitter verzocht stilte in acht te nemen, kwam het spel be vredigend voor het voetlicht. Gaarne danken wij de toneelver eniging „Ernst en luim" voor deze pracht avond en wensen wij hun in de toekomst veel succes. Met dank voor de verleende plaats ruimte. EEN TOESCHOUWER. De raad kan met een en ander ak koord gaan. De heer Vonk zou enige steun aan zangverenigingen toch wel op zijn plaats vinden, ook al worden geen solisten aangetrokken. De voorzitter zegt toe, deze aangelegen heid wel eens met de wethouders te zullen bekijken. Dat er voor buiten gewone activiteiten toch iets ex tra's gegeven wordt vindt de voorzit ter wel op z(jn plaats. De heer Vonk is met de toezegging van de voor zitter te vreden gesteld. De Raad kan er ook mede accoord gaan dat een bedrag van ruim 1700 Bij het naar links- of naar rechts afslaan moet tijdig en duidelijk rich ting worden aangegeven; deze alge mene regel geldt voor alle rijdend verkeer. Vóór u van richting verandert dient u zich er van te overtuigen dat op de begroting wordt gebracht vooru dit kunt doen zonder het overige de aankoop van nieuwe schoolbanken ten behoeve van het bestuur van de Chr. School. Het advies van de in specteur van het Lageronderwijs is kunstig. verkeer te hinderen of in gevaar te brengen. Dus altijd van te voren in de ach- teruitspiegel kijken, en naar links en rechts; fietsers en bromfietsers kij ken natuurlijk ook om! Rijd nooit „achter de richting aanwijzer of uitgestoken arm aan" De voorzitter dankt de leden van de Raad voor het vertrouwen in het afgelopen jaar en voor de plezierige dUs eerst kijken, wijze waarop de belangen der ge-1 Naar Links: meentc werden gediend. Hij wenst i Letten op het verkeer achter en de leden van de raad een gezegend naast u richtingaanwijzer of lin- oud jaar en een goed begin 1958 toe. kerarm uitsteken op het linkerge- Hij hoopt dat in 1958 de onderlinge deelte van de weghelft gaan rijden verhoudingen en de samenwerking (verplicht voor snelverkeer en toe- .erhoudingen en de samenwerking weer van de beste soort zullen zijn. Geb.: Cornelis Willem zoon van G. J. Verburg en Trijntje A. Koole; Aletta dochter van Fr. Kroon en Jo hanna Kolle. Getr.: Adrian us F. M. van der Draay 22 jr en Anna G. Verdel 22 jr; Hugo M. Amtzicht 35 jr en Gesina de Hollander 26 jr. Fien de la Mar, de bekende to neelspeelster is maandagmiddag in haör woning aan de Bethovenstraat te Amsterdam plotseling ziek gewor. den. Zij is in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Haar toestand was dins dagmiddag redelijk en er bestaat geen levensgevaar. gestaan voor het overige verkeer) eventueel voorrang verlenen aan hgt verkeer op of nabij het kruispunt, en de bocht ruim nemen. Naar rechts: Ook alweer, letten op het verkeer achter en naast u richtingaanwij zer of rechterarm uitsteken zoveel mogelijk rechts gaan rijden voor rang verlenen aan eventueel recht- doorgaand verkeer dat zioh naast u bevindt (let speciaal op als zich rechts van u een vrijliggend rijwiel pad bevindt) de bocht kort nemen. Speciaal op een weg met een in tensief fiets- of bromfietsverkeer moet een automobilist, scooter- of motorrijder tijdig in de file „lang zaam verkeer" gaan rijden. Het dwars door een stroom fletsere of bromfietsers „breken" is gevaar lijk en verboden. (69)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5