m ylffv 0 R IJ N S T R E E K WilM)LMUGAT VUJ&jUMW) Scheep JVjeuwtjes DONDERDAG 2 JANUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 RUSTIGE JAARWISSELING De viering; van de jaarwisseling heeft in Leiden een rustig verloop gehad. Het gebruik van vuurwerk was evenals elders in het land aan zienlijk minder dan in vorige jaren. Ook de baldadigheid viel mee en de buurt-kerstboombrandjes beleven be perkt in aantal en omvang. Dat was niet het minst het ge volg van een actie, die politie en ge- ineentereiniging in de loop van Oude jaarsdag hebben gevoerd en waarbij in totaal circa 450 kerstbomen uit de diverse „privé-opslagplaatsen" werden weggehaald. In verschillende tuinen en bergplaatsen werden soms 40 tot 60 bomen ineens in beslag ge nomen. In het Haagwegk war tier heeft de politie enige moeite gehad om bij een bergplaats te komen, waarin naar ze door tips vernomen had een dertigtal bomen (en de olie om het vuur aan te wakkeren) zouden zijn opgeslagen. Jongens had den de kerstbomen aan de huizen op gehaald en waren vanzins, ze op Oudejaarsavond in brand te steken op het De Genestetplein. Doordat de politie-auto de gehele avond in de buurt bleef, ging dat plan tot grote teleurstelling van de jouwende jeugd niet door. Vanavond bij de grote verbran ding van kerstbomen op het Schut tersveld en langs het kanaal maken de in beslag genomen boompjes deel uit van de grote brand, waarbij alle Leidse vuuraanbidders van harte door de L.J.A. worden uitgenodigd, Raadslid vraagt over bevordering aan Leids stadhuis Het Leidse Raadslid, de heer B. de Kier (Pr. Chr.) heeft aan b. en w. de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat enkele administra teurs ten Stadhuize zijn bevorderd tot administrateur A? Zo ja, is dit een normale promotie dan wel in wezen een herwaarde ring van dezelfde fiuctie? Indien het laatste het geval is, wanneer kunnen dan gelijksoortige maatregelen tegemoet worden gezien voor de lagere ambtenaren? Het antwoord van b. en w. op de eerste vraag luidt bevestigend. Zij vervolgen: Gelijk bekend, is de regeling van de salarissen van de ambtenaren ter secretarie in het bijzonder die van de ambtenaren, die de naaste mede werkers van de secretaris kunnen worden genoemd, afgestemd op die van de jaarwedde van de secretaris. Het desbetreffende rapport van de z.g. commissie Ubink, dat destijds door de regering is aanvaard, wordt als norm voor het salaris van die laat ste ambtenaren aangehouden 80% dansen de katten op tafel. Op advies van haar huisarts werd gistermorgen een bejaarde dame, die ziek te bed lag in haar woning aan de Waardgracht, door de Eerste Hulp dienst overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. De dames was onwel geworden en buren of huisgenoten, die de dokter waarschuwden, namen in huis een sterke gaslucht waar. De politie, die arriveerde, bemerk te, dat het kraantje van de gaslamp in de huiskamer niet geheel gesloten was. Men neemt aan, dat de kat op de huiskamertafel is gesprongen en met het kettinkje van de gastoevoer heeft gespeeld, waarbij het dier de gas kraan heeft opengetrokken. Een goed besluit. Op Oudejaarsmiddag om half vijf ontstond er op de Oude Singel een botsing toen een bestelauto komend van de Beestenmarkt geen voorrang verleende aan een personenauto, die de Turfmarkt afreed. Er waren geen persoonlijke ongelukken maar de bei de wagens werden zwaar beschadigd. Ook moest een lantaarnpaal het ont gelden en werd een boompje ontwor teld. De brandweer kwam er aan te pas om de brokken op te ruimen. Slopende jeugd. De baldadigheidspatrouille van de Leidse politie heeft druk werk in de kerstvacantie. Vooral bij nieuwe bouwwerken wordt de jeugd goed in de gaten gehouden en dit niet zonder reden. Herhaaldelijk komt het voor dat baldadigen in huizen, die op het punt staan opgeleverd te worden binnendringen en ramen, kasten en deuren vernielen. In de nieuwbouw rond de 5 Mei laan hebben jonge burgers hun ver nielzucht kunnen afreageren op het huis op de hoek van de 5 Meilaan en de Hoflaan, dat voor de sloop be stemd is. Alles wat hen voor de hand kwam hebben zij vernield, al leen de muren hebben nog weer stand kunnen bieden aan de vernie lende kracht van deze veelbeloven de knapen. De politie stak er een stokje voor. Terecht kon zij het niet op prijs stellen, dat dit huis door onbevoegden slooprijp v/erd maakt, de jongens werden in hun liefste bezigheid gestoord, opge bracht en duchtig de les gelezen. Personalia, Mej. E. Sormani is, met ingang van 1 februari, benoemd tot directrice van de R.K. Leeszaal en Bibliotheek te Oosterhout. Mej. Sormani was de laatste jaren werkzaam als le assis tente van de R.K. leeszaal te Bever wijk. Inbraak in Leids cartonnagebedrijf Inbrekers hebben het oude jaar goed besloten. Door forcering van de te kunnen bestendigen, werd de rang van administrateur A in de Bezol digingsregeling 1954 ingevoerd. De daarvoor in aanmerking komende ad ministrateurs ter secretarie is die rang toegekend. Door ons wordt nog nagegaan, in hoeverre de door ons genomen maat regel, bedoeld in het slot van het antwoord op vraag 2, consequenties medebrengt met betrekking tot an dere ambtenaren. POTLOOD en GEEST van de jaarwedde van de secretaris. 5eslote" voordeur hebben ze aich in Mede teneinde deze verhouding ookl d« n«" Oud op N.euw toegang vaandedeVstX4 Ti v 7^ mlSKEwS STi. TiteJS van de secretaris m.i.v. 1 juli mbo gracht in Leiden. Ze doorzochten daar het bureau en een kast en ver dwenen met medeneming van een brandkast, waarin zich behalve tweehonderd gulden een aantal voor de dieven waardeloze polis sen en contracten bevonden. De brandkast werd vervoerd op een bakfiets van het bedrijf, die daar geparkeerd stond. Tot nu toe was ook het nieuwe jaar de daders goedgunstig gezind. Op Nieuwjaars dag werd de carrier uit de Heren gracht opgedregd en hedenmorgen haalde de politie op dezelfde plaats ook de brandkast, die aan de ach terzijde was opengescheurd, boven water. Ter verkrijging van verdere aan- wijzingèn omtrent de identiteit van de inbrekers, verzoekt de politie iedereen, die op de Uiterste gracht of de Herengracht twee mannen met een bakfiets heeft zien rijden, zich te vervoegen bij de afdeling Recher che op het bureau van politie, Zon neveldstraat 10 te Leiden. AFSCHEID VAN L. P. LOOVENS VAN DE S.L.F. I Op oudejaarsdag nam de heer S. i P. Loovens na een bijna 40-jarige diensttijd afscheid van de Lidhtfabrie- ken. HU had onlangs de pensioen leeftijd bereikt. De heer ir. Y. Yke- ma directeur, sprak hem mede na mens het gemeentebestuur op harte lijke wijze toe en schetste hem als iemand, die zich het in hem gestelde vertrouwen ten volle waardig toon de. Bij de goede wensen sloten de overige aanwezigen zich gaarne aan. Het bestuur der P.V. voegde er een waardevolle herinnering aan toe en dankte hem in het bijzonder voor de vele diensten aan P.V. en personeel bewezen als beheerder van de biblio. theek. In de kantine waar een grote schare personeelsleden de heer Loo vens de hand drukte, richtte de heer R. J. Hazenberg, secretaris van de directie zich tot de scheidende em ploye, zijn toespraak besluitend met de aanbieding van enige boekwerken namens de velen, die steeds met de heer Loovens contact hadden. Het woord voerden ook de heer W. M. van Rijkam en de heer P. Flippo. De heer Loovens dankte tenslotte di rectie, personeel en P.V.-besbuur voor de vele bewijzen van sympathie by dit afscheid. No 540. Horizontaal: 1. zijtak Rhóne, 7. bijwoord, 8. voorgeschreven kerkgebruik, 9. onderricht, 10. zang stem, 11. eerwaarde heer (afk. Lat.), 12. duikerhoen, '13. water in Z.H., 14. jongensnaam. 15. voorzetsel, 16. radio omroep vereniging (afk.), 18. ver eniging, 20. muzieknoot, 21. rivier in West-Afrika. Verticaal: 1. boom, 2. plaats in de oudheid, 3. oorlogsgod, 4. holte in een muur, 5. munt in Nederland (afk 6 gem. in Drente, 9. jong schaap, 10. platvis, 11. kippenloop, 12. waterle lie, 13. jongensnaam, 15. stap, 16. deel van het gelaat, 17. nattig, koud, 19. afkorting van neon 20. familielid. Oplossing morgenavond. Nieuwjaarsconcert Ned. Madrigaalkoor Gaarne vestigen wij de aandacht op het concert, dat het Nederlands Ma drigaalkoor onder leiding van Willem Mizée vrijdag a.s. in de Gehoorzaal zal geven. Een interessant en geens zins alledaags programma zal daar worden uitgevoerd. Om te beginnen 3 Maria Antipho- nen van Herman Strategier voor ge mengd a capellakoor. Men weet, dat Strategier veelal zich beweegt op de compositie van kerkmuziek, waarvan hij de gestelde eisen door en door kent, en de contemplatieve sfeer ten volle weet te bereiken. Nogmaals mogen wij wijzen op het interessante werk van het program ma n.l. op A Ceremony of Carols van de Engelse componist Benjamin. Brit ten. In 1943 publiceerde deze dit wel luidende werk, waarbij de begelei ding voor harp is geschreven. Daar deze harpbegeleiding zal worden ge speeld door de ons allen welbekende harpiste mevrouw Margot Broeders, beloofdt de samenwerking van Mi- zée's mooie Madrigaalkoor met het spel van bovengenoemde harpiste in Britten's hedendaagse, maar nooit duistere muziek een waar genot te zijn. Ten laatste Pange Lingua van Zol- tan Kodaly, waarna diens Missa Brevi: een meesterwerk, waarmede he moderne koorrepertoire waardevol is verrijkt. Gemengd koor met orgelbe geleiding welke door Bram Martijn zal worden verzorgd. Zoltan Kodól is innerlijk verbonden het 't Hongaarse volkslied. Evenals Bartok, bouwde hij voort op de nationale liederschat, maar door eigen vinding en schep pingskracht komt hij tot een persoon lijke stijl. Kodaly's muziek evenwel is veel milder melodiek dan bij Bar- tók; zonder geweldige uitersten van felheid, lyrisch gepassioneerd ook zijn Missa Brevis. Kodaly laat zijn rij ke fantasie gaan en men wordt ge troffen door de bovenaardse klank in de Kyrië, waarin de componist het dringende smeekgebed „Christe Elei- son" door drie sopranen laat vertol ken. Dit ongerept schoon herhaalt de componist in het Agnus Dei bij Dona nobis pacem. Een prachtig terzet voor alt,, tenor en bas schrijft de compo nist in het Gloria „Qui tollis peccata", om een majestueuze toon te treffen in het Glorificamus en Gratias agimus. Dringend suggereert hij lijden en sterven van de Godmens, uitgeput en stervensmoe „Et sepultus est" waarna het slotaccoord zeer frappant de ont spanning brengt, het lijden, opgelost in de dood. Dan een geniale modula tie, de overgang van het aardse in de hemelse vreugd. Wat er al zo te wij zen is aan hoogstaand schoon in deze missa, zou te veel worden. Daarom wordt volstaan met aandacht te ves tigen op de ontroerende eenvoud van het Benedictus. Wij hopen, dat velen zullen komen, om de zeer kunstzinnig gekozen reeks gewijde werken te beluisteren. Voor elk een toegankelijk en te begrijpen, zal men verheugt, gesticht en vol daan worden door zoveel muzikaal schoon, dat onze artistieke stadgenoot Willem Mizée zal aanbieden aan het begin van het nieuwe jaar. J. KORTMANN. 25 JAAR LEITEX Vanmorgen werd in het kantoor van de Leidse Textiel Centrale aan het Noordeinde 46 een jubileum ge vierd. In 1933 n.l. stichtte de heer H. A. Braakman deze centrale, die zich op het leveren van textiel aan scholen ging toeleggen. De firma heeft zich in de loop van een kwart eeuw uitgebreid. Zelfs aan scholen op de Nederlandse Antillen wordt textiel voor de handwerklessen ge leverd. Dus was er vanmorgen alle reden het jubileum feestelijk te her denken, hetgeen in intieme kring met het personeel geschiedde. De firmant, de heer H. A. Braak man, werd in de bloemen gezet, er waren enige toepasselijke speeches, terwijl ook de beide compagnons, de heren J. A. Braakman en L. P. Braakman, zoons van de oudste fir mant, in de hulde werden betrok ken. Het geschenk van het perso neel bestond uit een geschilderd portret van de heer H. Braakman, dat op het kantoor een plaats zal vinden. f?urwe"4;;,'e Stand Geboren: Agatha Sophia dr van P. Brusse en G. van Duijn; Jacob zn van W. Vogelaar en M. T Mosse- veld; Caecilia Gerarda Cornelia dr van J. C. van der Meer en J. M. Rietbroek; Johanna Wilhelmina Ma ria dr van N. C. T. Koot en E. G. M. de Jong; Kasper Willem zn van D. J. Ramp en L. W. Schrijer; Al- bertha Maria Alida dr van C. J. N. van der Meel en A. J. W. Klink; Arend Willem Johan zn van W. J. Schild en L. de Best; Gustaaf Jo han Louis zn van G. J. L. Haest en J. Paauw; Marijke Lenie dr van L. van der Plas en M. B. Cats; Oswald Dominicus Raymund Maria zn van C. A. Mank en G. A. M. Pielanen. Overleden: A. Heemskerk 83 jr man; A. A. van Wijnen 3 jr dochter; A. van der Plas 52 jr man; M. Post 68 jr man J. Biemönd 56 jr man. Leidse Agenda DONDERDAG, 2 JANUARI. LJA Kerstboomverbranding. Ter reinen Schuttersveld en Kanaalweg. Kwart voor acht nam. VRIJDAG, 3 JANUARI Nederlands Madrigaalkoor. Nieuw jaarsconcert. Stadsgehoorzaal, 8 uur Kamer van Koophandel „Rijnland" Nieuwjaarsvergadering. Grote pers. Lakenhal, half vier nam. Alma Materkinderkoor. Kinder mis ter ere van Jeanne d'Arc. Harte- brug kerk, 9.30 uur v.m. ZATERDAG» 4 JANUARI St. Adelbertvereniging. Drieko ningenfeest. Aula St. Bonaventura- lyceum, Mariënpoelstraat, half ne gen nam. Filmdienst Endegeest. „De fami-1 ALPHEN AAN DEN RIJN KIND BIJNA VERDRONKEN Het twee-jarig jongetje Jan B. J. de Jong, dat dinsdagmorgen op de tuin bij zyn opa aan het spelen was geweest en in een onbewaakt ogen blik een bruggetje over een slootje v/as gaan lopen is hiervan afgegle den en in het water terecht geko men. Toen de heer Jac. Blom, wonen de in de Hofzichtstraat, die in de om geving in het land aan het werk was, zich even later naar opa de Jong be gaf en dartoe hetzelfde bruggetje passeerde, zag het kind in het water drijven. Met een stok trok hij het naar de kant en haalde het reeds bewusteloze ventje op het droge. Het is dr J. H. Pilon gelukt na toepassing van kunstmatige ademha ling de levensgeesten bij het kind op te wekken. SNELLE BOUW FABRIEKSHALLEN NED. SPANBETON MAATSCHAPPIJ De laatste dag van het vorig jaar heeft de directie van de Nederlandse Spanbeton Maatschappij bij de bouw van de 126 bij 24 meter grote fabrieks. hal in de Hoge Waard te Koudekerk een belangrijke mijlpaal bereikt. Nog juist voor het einde van het oude jaar is de grote indrukwekken de hal onder de kap gekomen, nadat amper twee maanden eerder name lijk 6 november 1957 de eerste balk op zijn plaats werd gelegd. Ter gelegenheid van dit gebeuren kwam de directie van het bedrijf de heren C. Verruijt jr, ir. A. S. G. Bruggeling met de ir. Hebermehl die met architect de heer P. Groen- hart de dagelijkse leiding bij deze opvallende bouw heeft, bijeen. Met ingang van 1 januari is de agent M. A. P. Sanders alhier be vorderd tot hoofdagent. KOUDEKERK Personalia. Bij besluit van b. en w. van 28 december 1957 is aan de heer J. E. Binnendijk, alhier, met in gang van 1 januari 1958 eervol ont slag verleend als tijdelijk inner van de waterleidinggelden en in diens plaats benoemd de heer J. Dalebout, alhier. Bouw Pastorie Ned. Herv. Gemeen te. Architect A. van Riet te Oe^ geest, heeft namens de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente, het bou wen van een Pastorie aan de Dorps straat gegund aan de fa. S. Tromp te "Alphen aan den Rijn voor 60.630. NIEUWKOOP DE VLAM IN DE PAN De keukenzuster in het katholieke Bejaardentehuis zou het oud-jaar de bewoners op oliebollen trakteren. Daarvoor is gelijk bekend hete olie nodig en daarom had zij een flinke pan vol in de oven van het grote fornuis gezet. De olie is echter gaan overkoken en in brand gevlogen. Toen zij bemerkte, dat de hele oven in lichterlaaie stond, werd ijlings de brandweer gealarmeerd, die onmid dellijk met haar materiaal uitrukte. Bij het openen van deze „bran dende vuuroven" sloeg een gewel dige vlam naar buiten, waardoor brandmeester W. Visser brandwon den in het gezicht opliep. Met behulp van blusapparaten wisten de brand weerlieden het vuur te bedwingen en de gevaarlijke pan naar buiten te werken. De schade schijnt niet noemens waard. Alles is dus nogal meegeval len, maar hoe het met de oliebollen is afgelopen, weten we niet. NFEUWVEEN Auto in de sloot. Oudejaarsdag, omstreeks kwart over drie in de na middag, had op de weg Blokland, op de grens van de gemeenten Nieuw- veen en Mijdrecht, nabij de boerde- van H. de Graaff, een ongeval plaats dat zeer goed is afgelopen. Een gehuurde personenauto, be stuurd door een inwoner uit Wijk aan Zee, komende vanuit de richting Mij drecht, had ter plaatse in de vrij on- lie Moordslee", recreatiezaal Nieuwe gebouw, 7 uur nam. K.A.B. „Petrus en Lodewijk". To neelver. „Nut en Vermaak" War mond: „De Gouden Kooi", Den Burcht, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie (v. d. Werffpark 1). Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Boerhaavezalen (Vrouwenkerk steeg 12): Tentoonstelling van teke ningen, de School voor esthetische vorming. Werkdagen 25 en 7—9 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Volk van Suriname" (tot 1 maart 1958). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto's van Erich Salomon. Werk dagen van 25 uur (t.m. 18 jan.). DIENST DER APOTHEKEN De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136, apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 27 dec. tot 3 jan. zyn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De fatale brug", 14 jaar. Lido: „Casino de Paris", alle leef tijden. Luxor: „Geen gehoor op kantoor", alle leeftijden. Trianon: „Tarzan en de verloren Sa fari", 14 jaar. Rex: „De zoon van Robin Hood", 14 jaar. overzichtelijke bocht naar rechts, vermoedelijk een te hoge snelheid. Het gevolg was dat de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte en de auto uit de bocht vloog. Na dwars door een houten schrikhek met be tonnen palen te zijn gereden, kwam de auto in een circa 3 meter lager gelegen bermsloot tot stilstand. De bestuurder en zijn mede-inzit tende echtgenote kwamen wonder boven wonder met de schrik vrij. De aan de voorzijde zwaar beschadigde auto is later in de middag door een kraanwagen vanuit de sloot op het droge getrokken. W0UBRUGGE DOKTER LOTH TOT EREBURGER BENOEMD Na ruim 46 jaar als gemeente-arts in dienst te zijn geweest ontving dokter L. E. Loth op de nieuwjaars receptie van het gemeentebestuur een fraaie oorkonde, inhoudende zijn benoeming tot ereburger van de gemeente Woubrugge. In de rechtzaal van het Oude Raedthuis waren woensdagmorgen tegen twaalf uur bijeengekomen de beide wethouders B. Heenk en W. Bank, alle raadsleden en bijna alle leden van het gemeentepersoneel met hun dames. Even later arriveer de dokter Loth, vergezeld van zijn beide dochters, een schoonzoon dr. H. Kettelhake uit Heemstede en de oudste kleinzoon Dolf, die zijn va der, dr. Loth te Pijnacker vertegen woordigde. Burgemeester Van Wageningen memoreerde het feit, dat op 1 juli 1911 de dokter tot gemeente-arts was benoemd. Na ruim 46 jaar dienst moest de scheidende functio naris thans zijn taak als zodanig neerleggen. Dat er in deze periode veel is veranderd blijkt ondermeer uit het inwonertal van de gemeente, dat steeg van 2100 tot 3000, terwijl de gemiddelde leeftijd in ons land steeg van 56 tot 72 jaar. Al hebt u hier nu uw taak vervuld, we ho pen uw figuur toch nog te blijven zien o.a. bij het Groene Kruis. Ver volgens bood spreker een zilveren ere-penning met inscriptie aan na mens het gemeentebestuur. Voorts werd een fraaie oorkonde overhan digd, waarbij dokter L. E. Loth als eerste ingezetene bij raadsbesluit van 21 december 1957 werd be noemd tot ereburger van de ge meente Woubrugge. Kennelijk geroerd nam de erebur ger deze hoge onderscheidingen in ontvangst, zich tevens verontschul digende, dat hij thans geen woor den van dank kon uitbrengen, daar hij zich de laatste weken niet fit voelde. Als oudste personeelslid bracht gemeente-ontvanger J. van Reenen namens allen de beste wensen over, zowel aan de dokter als de burge meester. Tenslotte bedankte Dr Kettelhake het gemeentebestuur met enkele woorden voor de hoge onderschei ding aan zijn schoonvader bewezen. De inscriptie op de zilveren pen ning luidde: Deze erepenning werd geschonken aan dokter L. E. Loth op 1 januari 1958 bij zijn afscheid als gemeente-arts, welke functie hij sedert 1 juli 1911 bekleedde. Naar dokter Loth, die in 1885 te Paramaribo v/erd geboren, werd in 1951 bij zyn 40-jarig ambtsjubi leum reeds een der lanen van Wou brugge benoemd. AFSCHEID VAN DE HEER STOOF Na bijna een halve eeuw als boek houder werkzaam te zijn geweest aan de scheepswerf De Dageraad, nam de heer D. Stoof dinsdagmiddag officieel afscheid. Door de directie was daartoe in de rechtzaal van het Oude Raedthuvs een receptie gehouden, waarop de heer J. H. Boot het woord voerde. Spreker roemde de stiptheid en nauwgezetheid van deze oude en dierbare medewerker. Sinds hij in oktober 1912 als boekhouder in dienst trad, heeft hij zowel op kantoor als op de werf veel zien veranderen. Het kon destijds heel gezellig en genoeg lijk zijn op het kleine kantoortje, waar de heer Stoof de scepter zwaaide. Spreker memoreerde enkele belangrijke feiten uit de geschiedenis van de werf. Meer dan 230 nieuwe schepen heeft de heer Stoof de werf zien verlaten, zeer veel werk is door hem verricht. De heer Boot over handigde namens commissarissen en directie de jubilaris een enveloppe met inhoud; mevr. Stoof ontving een bloemstuk. Van het werfpersoneel werd af scheid genomen in de timmerloods. Hier spraken de heren G. van den Dool en M. van Leersum namens de personeelsraad, waarna namens het personeel een fraai boekwerk werd aangeboden. Tenslotte bood het kan toorpersoneel een grote atlas met platen aan. De heer Stoof bedankte allen en sprak de wens uit, dat vanaf De Dage raad nog vele en grotere schepen mochten vertrekken. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 1 Januarij 1858 Uit het Nieuwjaarsartikel: Bij de eerste verschijning van ons Blad in dit jaar, willen wij een vlugtigen blik slaan op het verledene. Met een dankbaar gemoed zien we terug op de voorregten aan ons vaderland te beurt gevallen. Groot was ook voor Nederland het voorregt, dat de overzeesche bezittingen, voor zijnen bloei van eene zoo onschatbare waarde, bevrijd ble ven van de besmetting van eenen opstand, die in naburige streken zoo dreigend was uitge barsten; dat ook daar rust en orde bleven heerschen, en uit die verwijderde oorden bij toe neming weldadige vruchten werden ingeoogst. Moge echter door hen, die met het beheer der zaken in onze koloniën zijn be last, het gebeurde niet uit het oog worden verloren, maar een spoorslag zijn van steeds met be hoedzaamheid en beleid het aan hunne zorg toevertrouwde pand te bewaren, en Nederland meer en meer zijne verpligting aan Java beseffen en dankbaar trachten te vergelden. JiARATHON- Berichten, opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gelde lijk beloond. De tipgevers dingen bodendien mee in onze nienws-marathon, waarvoor «tke maand (de komende drie maanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. INBRAAK TE SASSENHEIM Onbevoegden hebben zich in de nacht van zondag op maandag door een flinke steen door de ruiten te gooien toegang verschaft tot het kan toor van de Kunstmeststoffen fabriek Coöp. Ver. Ons Belang te Sassen- heim. De daders konden aan de bin nenkant het kruk van het raam ope nen en zo naar binnen dringen. Zij hebben de brandkast niet kunnen forceren en zij moesten dus met le dige handen' het hazepad kiezen. Op enkele papieren na wer#' niets ver mist. J. K. Laatste Berichten Opstand onderdrukt De chef van de Venezolaanse ge nerale staf, deelde vanochtend via de radio mee, dat de opstand in Ma- racay is onderdrukt. De leiders van de opstandelingen zijn per vliegtuig uitgeweken. Vijfentwintig militaire vliegtui gen van andere vliegbasis hebben zich naar het vliegveld Maiquetia bij Caracas begeven, waar de be manningen zich ter beschikking van de regering stelden, aldus een be kendmaking. In een eerdere bekendmaking van president Jimenez werd gezegd, dat de opstand een beperkte omvang had. De opstand vas beperkt tot het militaire centrum Maracay. In alle andere garnizoensteden heerste or de en rust, zo zei president Jimenez. OEGSTGEEST Bouwopdracht De Genie te 's-Gravenhage heeft het verrichten van herstellingen en het doen van voorzieningen aan militaire gebou wen en terreinen in de randgemeen ten van de Dienstkring Leiden ge gund aan de C. V. Proper alhier voor 88.360. WARMOND Verbranding kerstbomen. Ook dit jaar zal er wederom een ver branding plaats vinden van de tij dens de Kerstdagen gebruikte kerst bomen. Deze verbranding zal ge schieden op donderdag 2 januari a.s. en wel op het gemeentelijk sportpark het Over'Dos. Het ligt in de bedoeling dat zij, die hieraan willen delenemen zich om zeven uur verzamelen op de Baan, waarna in optocht naar het Overbos wordt getrokken. 1 Marktberichten 's HERTOGENBOSCH, Vee, 2 jan. Op de markt van heden werden aangevoerd 4401 stuks vee, zijnde: 1636 runderen, 172 graskalveren, 428 vette kalveren, 472 nuchtere kalve ren, 97 schapen, 5 geiten, 13 fokzeu- gen, 380 slachtvarkens, 27 lopers, 1171 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalfkoeien 7351255, guiste koeien 590850, kalfvaarzen 7401175, klamvaarzen 685860, guiste vaar zen 600825, pinken 470- -650, gras kalveren 260385, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 70200, weide- schapen 4075, lammeren 4070, drachtige zeugen 185290, lopers 50 58, biggen 2845, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 614 stuks. Extra kwal. 3.153.30, le kw. 3.00 3.15, 2e kw. 2.70—2.95, 3e kw. 2.50— 2. 65, vette stieren 2.752.95, worst koeien 2.35—2.50, alles per kg gesl. gew., vette kalveren le kw. 2.70 3.10, vette kalveren 2e kw. 2.202.50, vette kalveren 3e kw. 1.802.05, nuchtere slachtkalveren 1.301.50, slachtvarkens 1.50-1.60, slachtzeugen le kw. 1.39—1.43, 2e kw. 1.30—1.35, alles per kg levend gew., vette scha pen 65-^-90, vette lammeren 5080, nuchtere slachtkalveren 3565, alles per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer beperkt, handel slepend, prijzen weinig verandering; guiste koeien: aanvoer minder, han del stroef, prijzen moeilijk te hand haven; jongvee: aanvoer weinig, han del stug, prijzen duur; vette kalve ren: aanvoer normaal, handel traag, prijzen minder; nuchtere slachtkal veren: aanvoer ruimer, handel rus tig, pryzen gedrukt; schapen en lam meren: aanvoer weir.ie handel stil, prijzenonveranderd: fokzeugen: aan voer minder, handel kalm, prijzen ongeveer gehandhaafd; lopers en biggen: aanvoer minder, handel ma tig, nauwelijks prijshoudend; slacht vee: aanvoer beperkt, handel tame- ijk vlot, prijzen stijf duurder; slacht zeugen: aanvoer normaal, handel rustig. Drijzen gedrukt. GOUDA, 2 jan. Kaas. Aanvoer 41 partijen kaas. Eerste kwaliteit per kg 2.li2.42, tweede kwaliteit 2 2.10. Handel kalm.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2