FOTO-TOTO Nederlands Openbaar Kunstbezit j SPEUR NEUZEN Ph. H. Rogaar gekozen tot wethouder van Alphen a d. Rijn Drie gouden zangers te Stompwijk ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Als wij in een andere stad in Ne derland komen, gaan we misschien een museum bezoeken, maar wij doen dat zeker, als we in het buitenland zijn. Het schijnt bovendien vanzelf sprekend te zijn, dat men de musea van z'n eigen stad aan de vreemde lingen overlaat. Zo is nu eenmaai de mentaliteit bij ons, zal men zeggen; maar daar staat tegenover, dat er toch tienduizenden Nederlanders blij-, ken te bestaan, die wel degelijk be langstelling hebben voor ons eigen kunstbezit. Zij hebben slechts een klein stootje nodig. Dat is gebleken uit het succes, dat de stichting „Openbaar Kunstbezit" in het afgelopen jaar geboekt heeft met haar radio-cursus. Eenmaal per week werd een kunstwerk besproken, dat de luisteraar, die voor de cursus had ingeschreven, was thuis gestuurd. Vorig jaar had men niet minder dan 78.000 inschrijvers. In 1958 gaat men opnieuw met een cursus beginnen (de eerste is op 17 januari) en aan de hand van de thans reeds binnengekomen opgaven, ver wacht men te kunnen starten met een deelnemersaantal van 85.000. De te behandelen stof is de volgen de: de Nederlandse en in enkele voorbeelden ook buitenlandse, oude en moderne schilderkunst, teken kunst, grafiek, beeldhouwkunst en kunstnijverheid, welke zich in onze Nederlandse musea bevindt. De Stichting Openbaar Kunstbezit beoogt, volgens haar statuten, geen ander dan een cultureel doel. Het les materiaal in de vorm van kleurenre producties en gedrukte teksten, als mede de banden, waarin deze kunnen worden samengevat, worden tegen de kostende prijs aan de abonné's ver strekt. De inschrijvers krijgen maandelijks vier op kunstdrukpapier gedrukte kleurenreproducties, maat 18 x 24 cm (exclusief witte rand) naar kunstwer ken uit onze musea toegezonden, ter illustratie der vier eerstvolgende uit zendingen. Na afloop van elke vier weken, bij de toezending van de vier volgende reproducties, worden vier bladen gevoegd van gelijke grootte, voorzien van de in de vier vooraf gaande weken uitgesproken tekst. Veertig dezer bladen tekst in de zomer wordt een pauze van pl.m. twee maanden gehouden tweezij dig bedrukt en samengevoegd met de 40 reproducties, in speciale, tegen een gering bedrag (ƒ2.ter beschik- „Het zieke kind" van Gabr. Metsu. king te stellen fraaie banden mot ringsysteem, vormen jaarlijks één volledig boekdeel. In de loop der tij den ontstaat aldus een Encyclopedie van het Nederlands Openbaar Kunst bezit in woord en beeld. De sprekers dragen gedurende de eerste 3 maanden per week, des vrij dagsavonds van 6.50 tot 7 uur, op één der zenders in een gemeenschappe lijk programma der gezamenlijke omroepverenigingen, hun teksten voor, waarbij dus zij die zich abon neren in staat zijn de besprekingen aan de hand der reproducties te vol gen. In de volgende 3 maanden wordt de cursus op hetzelfde uur op maan dagavond gehouden, daarna weer ge durende 3 maanden op vrijdagavond, dit opdat alle grote omroepverenigin gen gelijkelijk deel hebben aan de uitzendingen. De prijs van een abonnement be draagt 7.75 per cursusjaar; wil men er een verzameldband bij hebben, dan wordt het 7.75 2 9.75, te stor ten op giro 1665 t.n.v. Openbaar Kunstbezit. Amsterdam. VROLIJK RENT door bos en beemden, 't ijz'ren paard maar lustig voort. Wel is het ijzeren paard van uiterlijk veranderd en Üjkt het meer op een slang, die sissend langs de baan kruipt, maar de vrolijkheid is verhoogd door het comfort, waaruit men de voor bijschuivende bossen en beemden kan bezien. Het zijn slechts een paar van de gedachten, die bij ons opkwamen, toen we ergens onder de rook van Leiden de trein onder ons zagen doorschuiven. De hoge plaats biedt ook een alleraardigst gezicht op de ooste lijke stadsrand en we kunnen u daarom aanraden er op een zon nige zondagmiddag eens langs te rijden. Weet u dan misschien waar u wezen moet? Stuurt u ons een zo nauwkeurig mogelijke beschrij ving? De vorige week Wanneer er evenveel mensen de Leidse Schouwburg zo nauwkeurig van binnen kennen als zij hem van buiten weten te herkennen en te beschrijven, dan mogen we met diepe trots zeggen, dat de Sleutel stad een voorbeeld is van toneel leven. We moeten echter een dom per op onze vreugde zetten, want de opgave van de vorige week was wel te gemakkelijk. Het was de brandtrap van de Schouwburg, die is aangebracht tegen de voorgevel aan de Oude Vest, gezien van de zijde Hazewindsteeg. Door de loterij kwam als winnares van de waarde bon van vijf gulden uit de bus mevr. A. Wolffenbuttel, Duinzicht laan 24, Oegstgeest. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot De wethoudersvacature in de Al- phense gemeenteraad, ontstaan door de benoeming m.i.v. 1 oktober van wethouder G. Nijman tot burgemees ter van Hoogkerk (Gr.), is in betrek kelijk korte tijd vervuld. De gemeenteraad heeft vrijdag- ond in zijn openbare vergadering, naar te verwachten was, tot wethou der benoemd de heer Ph. H. Ro gaar, die sedert 1946 lid is van de raad voor de P. v. d. A. Nadat de heer J. C. Duin, lid van dezelfde fractie een daartoe strek kende aanbeveling heeft gericht tot de raad, zag de heer Rogaar dertien van de negentien stemmen op zich verenigd. De heer Duin kreeg er twee, de heer G. Gesman Lzn. (CHU) kreeg er eveneens twee stemmen, terwijl er voorts twee biljetten blanco werden ingeleverd. Burgemeester Z. Bruins Slot wenste de heer Rogaar geluk met zijn be noeming tot opvolger van de heer Nijman, een man, die in de korte tijd van zijn wethouderschap getoond heeft een terzake bekwaam functio naris te zijn. De burgemeester zei voorts ervan overtuigd te zijn dat de heer Rogaar de goede verstandhou ding, die tot dusver in het college heeft geheerst, niet zal verstoren. De h/er Rogaar sprak een dank woord tot de raad en het college en verklaarde zich volkomen te realise ren welke grote verantwoordelijkheid hem thans op de schouders is gelegd, resp. door hem thans wordt aanvaard. Hij hoopte het nodige inzicht en de gezondheid te bezitten en te krijgen om zijn taak als wethouder in dienst van de gemeente te kunnen dragen. Hij zegde voorts toe zijn best te zul len doen de goede samenwerking in het college te continueren. Welke portefeuille de heer Rogaar te beheren zal krijgen en welke ver anderingen hierdoor in het college eventueel noodzakelijk zullen zijn is nog niet bekend. Een beslissing hier over zal worden genomen in een van de komende vergaderingen van het college, waarvan de eerste hoogst waarschijnlijk op 7 januari zal plaats hebben. De heer Ph. H. Rogaar is op 18 no vember 1896 te Groningen geboren. Vanaf zijn achttiende jaar nam hij ac tief aandeel in het organisatieleven van het N.V.V. en de voormalige S.D.A.P., later de P. v. d. A., o.a. in Assen, Hilversum en Alphen aan den Rijn. In 1946 werd hij tot lid van de Al- phense gemeenteraad gekozen, als af gevaardigde van de P. v. d. A., van welke politieke organisatie hij raads fractievoorzitter en afdelingsvoorzit ter is. Voorts vervult de heer Rogaar het voorzitterschap van de gemeentelijke woonruimte-commissie en is lid van het bestuur van de dienst van sociale zaken. In de kring van de P. v. d. A. ver vult de heer Rogaar buiten politiek verband tal van functies, waarvan wij memoreren het voorzitterschap van de Bestuurdersbond van het N. V. V. en van de Algemene Bedrijfs- bond „Mercurius" en zijn bestuurslid maatschap van de Huuradviescom missie te Alphen aan den Rijn. Als maatschappelijke functie is de heer Rogaar werkzaam in de buiten dienst van het Algemeen Zieken fonds Alphen en omstreken. Ook in de journalistiek is de heer Rogaar geen vreemde. Voor de oorlog was hij gedurende vele jaren plaatse lijk correspondent van het socialis tisch dagblad „Het Volk", dat de voorganger was van het tegenwoor dige „Vrije Volk". Vrouwelijk raadslid. In dezelfde raadsvergadering werd tevens voorzien in de raadsvacature van de heer Nijman, door beëdiging van mevrouw M. HoutmanVan der Schee als lid van de raad. In deze kring is mevr. Houtman geen onbe kende. Zij heeft reeds eerder enige jaren voor de socialistische partij het raadslidmaatschap te Alphen aan den Rijn vervuld. In de ambtelijke loopbaan van bur gemeester Z. Bruins Slot was het de eerste maal, dat hij een vrouwelijk lid mocht verwelkomen, zo merkte hij op. Ofschoon de burgemeester achter elk raadslid een vrouw zag staan, waarmede hij wilde beduiden, dat eventuele specifiek vrouwelijke wensen door bemiddeling van hun wederhelft toch in de kanalen van het gemeentebestuur werden ge stuwd, was hij toch van mening, dat het nuttig en prettig kan zijn dat een vertegenwoordigster van het vrou welijk element in de gemeente, rechtstreeks aan de beraadslagingen kan deelnemen. De burgemeester herinnerde er aan, dat mevr. Houtman geen vreem de is in de gemeentelijke politieke arena, maar dat de vraagstukken en de omvang van de besluiten nu wel belangrijk zullen afwijken, met tijdens haar eerste loopbaan als raads lid. De burgemeester zegde namens de raad en het college alle nodige mede werking toe. Mevr. Houtman sprak een kort wederwoord waarin zij harerzijds de beste voornemens kenbaar maakte. Z0ETERW0UDE JAARVERGADERING IJSCLUB De 62ste jaarvergadering van de IJsclub Zoeterwoude bewees in vele opzichten, dat er niets bestendig is. Nadat deze vergaderingen na het op heffen van „Het Wapen van Zoeter woude", gedurende 38 jaren in „Hq4 Watertje" waren gehouden, moest deze vergadering door ziekte in het gezin van de heer Roeleven, „Landzicht" gehouden worden. Voor de eerste keer in het bestaan van de IJsclub mocht voorzitter G. P. van Leeuwen zijn openingswoord aanvangen met: dames en heren, om daarmede ook de twee dames te begroeten, die tot commissarissen waren benoemd. Het waren echter alleen de nieuw-gekozenen, Joop v. d. Geest en Riet Overdevest die ter vergadering waren gekomen. De overige 75 damesleden lieten niettegenstaande bestuur en com missarissen besloten hadden vol gens de voorzitter de dames in de IJsclub gelijkrechtelijk te be schouwen en toegang tot de verga dering te verlenen, verstek gaan. Er waren slechts 69 leden opgekomen; een kans temeer voor de aanwezigen om een prijs te winnen. Bovendien kenmerkte deze vergadering zich door het indienen van zeer belang rijke voorstellen en desondanks door een zeer korte duur. Het jaarverslag van secretaris J. J. Rodewijk was door de ijsloze win ter 1956'57 sober; het ledental handhaafde zich op 249 heren en 75 damesleden. De winter zonder ijs had een voordelige invloed op de finan ciën; de bijna lege kas was van 80.08 tot nu 377.13 gevuld. De voorzitter deelde mede, dat de ere-voorzitter, burgemeester Smeets, niet aanwezig kon zijn, doch weder een prijs beschikbaar had gesteld voor de wedstrijden. Om de gelijkberechtigdheid stelde het bestuur voor de contributie voor de heren op 1.50 te houden en de DE TWEEDE KUNSTMAAN. Naar de sterrenwacht te Utrecht ons meedeelt zal de komende dagen de tweede kunstmaan bij helder weer in Nederland te zien zijn, gaan de van zuidwest naar noordoost. Hij zal iets ten oosten van het zenith passeren en er uitzien als een vrij heldere ster. De vermoedelijke tijd van overgang is: op 28 dec. 18.02 uur; 29 dec. 17.37 uur, 30 dec. 17.12 uur en 31 dec. 16.47 uur. te verhogen. De dames en alle heren vonden dit voorstel een juiste con sequentie. Het wedstrijdprogramma werd voorgesteld als volgt: 1. korte baan voor heren boven 16 jaar; 2. lange baan voor heren boven 16 jaar; 3. lange baan voor dames boven 16 jaar; 4. wedstrijd voor jongens van 1416 jaar; 5. koppel wedstrijd voor heren; 6. koppelwedstrijd voor da mes; 7. schoolwedstrijden; 8. toer tocht voor dames en heren; 9. schoonrijden. Bovendien staat een koppel wedstrijd voor de streek op het programma. Na een opmerking van de heer J. van Leeuwen, dat de lange baan voor dames niet te lang mocht zijn, volg de de mededeling, dat deze op hoog stens 500 meter is bepaald en werd het programma ongewijzigd vastge steld, waarbij de opmerking werd gemaakt, dat de gehele uitvoering een lange winter en een grote kas vraagt. De aftredende bestuursleden, C. van Leeuwen en L. Schenkeveld, werden herkozen. B(j de rondvraag vestigde de heer P. Overdevest de aandacht van het bestuur op het inrichten van een ijs baan. Spr. achtte het wel mogelijk gezien de velen die nu naar de Leidse ijsbaan gaan een grasbaan onder water te zetten. De voorzitter zegt, dat het bestuur er tot dusver niet in geslaagd is een terrein te vin den en meent dat een ijsbaan wel rendabel is te maken. Er worden nu op verzoek van de voorzitter mogelijkheden genoemd en ook weer evenveel bezwaren genoemd, totdat de voorzitter toezegt, dat het bestuur ten deze diligent zal zijn. De heer G. Overdevest vraagt waar om de IJsclub geen lid meer is van de Zuidhollandse Ijsbond, waardoor in Zoeterwoude geen belangrijke wedstrijden kunnen gehouden wor den. De voorzitter deelt mede, dat Zoeterwoude vele jaren was aangeslo ten. De ervaring heeft echter ge leerd, dat de grote wedstrijden toch in het Merengebied en in Kralingen worden georganiseerd. De heer J. v. d. Poel zegt, dat de IJsclub toch wel wedstrijden van betekenis kan uitschrijven; er komen ondanks alles toch wel sterke riva len, als er maar hoge prijzen wor den uitgeloofd. Als gevraagd wordt hoe hoog, noemt spreker 300, waar op geïnterumpeerd wordt: daar gaat onze kas. De heer P. Overdevest zou ook wel iets voor de speculatie van een grote wedstrijd voelen, maar wil eerst de ijsbaan tot stand brengen, want dat is het belang van alle le den. Het laatstgenoemde belang acht spr .niet zo groot, want als er ir de omtrek belangrijke hardrijderijen zijn, kan men toch wel gaan kijken. De voorzitter concludeert uit de houding van de vergadering, dat er meer sympathie voor het voorstel- Overdevest Sr., dan voor het voor- stel-Overdevest Jr. bestaat. Laten we eerst voor de ijsbaan een sluitende exploitatie maken en dan uit de winst misschien de garantie voor een grote hardrijderij halen. In het slotwoord dringt de voor zitter sterk aan, ter verwezenlijking van alle plannen, op uitbreiding van het ledental. Hierna werden weer vele kerstkransen, grote speculaas poppen en nog meer lekkers onder grote hilariteit verloot, waarna ve len nog met kaarten hun geluk be proefden. ZOETERWOUDE (H. R.) Bouw molengebouw gegund. De N.V. Oosthoek en Zn Beton en Bimsfabriek aan de Hoge Rijndijk, heeft het bouwen en uitbreiden van een molengebouw op het fabriekster rein gegund aan de firma Gesman en damescontributie van ƒ0.75 op 1.25Zoetemeyer te Alphen a. d. Rijn. N. WIJSMAN Drie leden van het kerkkoor van de St. Laurentius-parochie te Stomp wijk gaan het 50-jarig jubileum vie ren. Een mensenleeftijd lang hebben de zangers N. Wijsman, C. Wijsman en M. Overdevest ter ere Gods het levende instrument van hun stem ten dienste gesteld ter opluistering van de kerkelijke plechtigiheden. De jubilarissen menen, dat over dit feit niet zo'n drukte behoeft te worden gemaakt, maar als we even nadenken en dan beseffen, dat deze zangers inderdaad trouwe zangers in C. WIJSMAN deze 50 jaar zo ongeveer 4000 missen hebben gezongen, ontelbare repetities hebben bezocht, dan is toch zeker een hulde wel op haar plaats. Deze ver diende hulde zal hun worden ge bracht wanneer om half negen de plechtige Hoogmis tot hunner inten tie zal worden opgedragen. Na deze Mis zal de pastoor de jubilarissen en de zangers een feestelijk ontbijt aan bieden. Voor een keer zal aan deze jubila rissen de toegang tot de wenteltrap M. OVERDEVEST naar het koor ontzegd worden en zullen zij op een ereplaats in de kerk nu eens mogen luisteren naar hun koor, dat voor deze gelegenheid extra goed voor de dag hoopt te komen. Namens de gehele parochie wensen wy deze jubilarissen een onverge telijke feestdag en hopen, dat zij nog menig jaar in staat zullen zijn hun dienende taak te blijven vervullen, vooral bij missen in de week, want de „oudjes" kunnen werkelijk niet gemist worden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6