■fit fijt IBS ,De stemmenroverV De Euromarkt zal bedrijfsmaatregelen beïnvloeden Toeslag voor ambtenaren? Televisie moeheid Accountant verzweeg voor de belastingen „Zaal was goed" zegt motorclub Nederland is het dichtst bevolkt ra 3 Kerstshow van Bloemlust officieel geopend PRINSES MARIJKEEEN ENGELTJE Omzet detailhandel kleiner dan vorig jaar Nieuwe typen, oude productie DINSDAG 24 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Ondernemers bloembollenbedrijf De Katholieke Vereniging van On dernemers in het Bloembollenbedrijf in de bisdommen Haarlem en Rotter dam hield gisteren haar achttiende algemene jaarvergadering in hotel de Leeuwerik te Haarlem. De voorzitter, de heer Ant. Nijssen sr wees in zijn openingstoespraak op, dat het afgelo pen jaar voor de kwekers minder gunstige resultaten gebracht heeft, dan voor de exporteurs. Het is voor de kwekers van belang, dat zij blij ven streven naar een zo laag mogelij ke kostprijs van hun product, hetwelk door een intensieve reklame populair gehouden moet worden. Tijdens de vergadering werd ook uitvoerig be sproken, welke mogelijke gevolgen de Euromarkt, die in 1957 in werking treedt, voor het bollenvak kan heb ben. Naar aanleiding namelijk van des betreffende vragen van de afdeling Noordwijkerhout werd vanwege het hoofdbestuur de verwachting uitge sproken, dat de geleidelijke realise ring van de Euromarkt voortdurend het gehele complex van bedrijfsmaat- regelen in het vak zeer sterk zal be ïnvloeden. In hoeverre de bestaande bedrijfsmaatregelen zullen gaan ver dwijnen of veranderd zullen moeten worden, kan op het ogenblik nog niet worden gezegd. Veel zal immers af hangen van de wijze waarop, en de voortvarendheid waarmede geduren de de overgangsperiode zal worden gemanoeuvreerd. Die overgangsperio de zal voor de land- en tuinbouw ze ker een vijftien jaar duren. De vraag, of in de toekomst het stelstel van teeltregelingen en vestigingseisen in al of niet gewijzigde vorm gehand haafd kan blijven, moet voorshands nog onbeantwoord blijven. Het Euro- markt-verdrag verzet zich niet tegen die maatregelen. Vast staat al met al, dat de positie van de exporteur in het E.E.G.-gebied veranderen zal, omdat de zes daaraan deelnemende landen eikaars „binnen land" zullen worden. Ten aanzien van de uitvoer naar de overige landen van het E.E.G.-gebied mag tijdens de overgangsperiode ze ker verwacht worden, dat het regiem van minimumprijzen zal gelden bij de invoer, eventueel te vervangen door een minder gevaarlijk regiem van minimum-exportpryzen. In ver band daarmede lijkt aldus het hoofdbestuur van de K.V.O.B. een binnenlandse minimum-prijsregeling dan ook gewenst met inhaerent daar aan verbonden een surplus-fonds. Er is dan ook geen enkele aanleiding thans reeds krachtig stelling te ne men tegen collectieve reserveringen, tenzij die aanzienlijk zouden worden opgeschroeft. Voor dat laatste voelt men echter niets. Het hoofdbestuur onderschreef de opmerkingen van de afdeling Noord wijkerhout, dat krachtig stelling ge nomen moet worden tegen het reser- veringsbesluit van het bloembollen- surplusfonds, waarbij het Product schap zich heeft uitgesproken in een zin, welke geheel afwijkt van het standpunt der ondernemersorganisa ties. Hieromtrent zullen nadere stap pen gedaan worden. Het hoofdbestuur was het met de afdeling Kennemerland-noord eens, dat het Provinciaal Bestuur van Noordholland ernstig in gebreken ge bleven is omdat het geen enkele po ging gedaan heeft ook maar enigszins tegemoet te komen aan de gerecht vaardigde verlangens van tuinders en kwekers in Kennemerland. Van een toezegging, als zouden 110 ha. vervan gende grond besohikbaar worden ge steld hetgeen tijdens de behande ling van het streekplan IJmond-noord in de Provinciale Staten ter sprake Het Georganiseerd Overleg voor Rijksambtenaren heeft gisteren be sloten, dat alle Rijksambtenaren in de laatste week van januari een loon. toeslag zullen ontvangen als finan ciële tegemoetkoming voor het eer ste halfjaar 1958. Dit besluit is af hankelijk van de toestemming van de regering. De netto-toeslagen voor ambtenaren in een eerste klas stand plaats variëren van ongeveer 60 gul den voor een ongehuwde ambtenaar tot 83 gulden voor een gehuwde ambtenaar in het bezit van drie kin deren. Voorts is bij het Georganiseerd Overleg een beslissing in overwe ging, volgens welke alle ambtenaren een toeslag van 10 procent zullen ontvangen op een te sparen bedrag. Het ligt in de bedoeling lagere en middelbare ambtenaren een hogere premietoeslag te geven, omdat de topfunctionarissen nu eenmaal meer weg kunnen leggen. Het gespaarde bedrag plus rente zou na drie jaar vrijgegeven worden, tenzij bijzon dere omstandigheden een vroegere uitkering wenselijk maken. Een schoolarts te Rotterdam con stateerde enige tijd geleden op een nijverheidsschool voor meisjes een middelmatig tot slechte lichaamscon ditie bij een groot percentage leer lingen. Een onderzoek heeft uitge wezen, dat een groot gedeelte der meisjes tot 's avonds laat naar de te levisie keken, waardoor zij te weinig nachtrust kregen, oververmoeid raak ten en daarom minder gingen eten. De schoolarts heeft de ouders ge waarschuwd tegen het grote nadeel van onvoldoende rust voor de kin deren. kwam hoort men niets meer. Het hoofdbestuur heeft ter zake contact opgenomen met de katholieke fractie in de Staten en zal te zijner tijd'met nadere mededelingen komen. De heer Rood, uit Grootebroek, waarschuwde voor de dreigende over gang van privé- naar staatsbezit beschikbare agrarische gronden. In het beschikbaarstellen van vervan gende gronden zag hij een min of meer hellend vlak naar nationalisatie, tenzij de tuinders en kwekers het recht krijgen de staats-gronden, wel ke zij gaan pachten na bijvoorbeeld vijftien jaar te kopen. Hij wees in dat verband op de toestand in de Wierin- germeer, waar de landbouwers ook allen pachters zijn van staats-bezittin- gen. Desgevraagd zegde de voorzitter alle aandacht voor deze kwestie toe. De gezamelyke groepen hyacin then-, tulpen-, en narcissenkwekers besloten op voorstel van het hoofdbe stuur te bevorderen, dat de inleve ringsmogelijkheid voor hyacinthen zal blijven voortbestaan, maar dat die mogelijkheden voor tulpen en narcis sen zullen worden afgeschaft, omdat daarmede te hoge surpluskosten zijn gemoeid. Aan de inleveringsmogelijk heid van hyacinthen daarentegen zijn slechts geringe kosten verbonden. In de vacatures, ontstaan door het aftreden van de bestuursleden Jac. Th. de Vroomen te Lisse en J. J. de Wit Czn te Bovenkarspel werden ge kozen de heren C. G. van den Aard weg te Lisse en C. de Wit Czn te Bo venkarspel. WELKOM IN HET VADERLAND De 19-jarige timmerman L. de H., die gisterochtend met de „Rijndam" in ons land was aangekomen uit On tario (Canada) om zijn ouders in Beetsterzwaag te bezoeken, had wel een zeer onplezierig weerzien met zijn vaderland. Hij was naar het Centraal Station te Rotterdam ge gaan. De jongeman zette zijn koffers neer om aan een loket een kaartje naar het hoge noorden te kopen. Toen hij zijn twee leren koffers weer wilde opnemen om naar de trein te gaan, bleken ze te zijn verdwenen. Er zat voor ƒ2.500 aan kleren z.g. travellersoheques in. Prol dr J. de Zwaan overleden Op 74-jarige' leeftijd is gistermor gen overleden, prof. dr J. de Zwaan, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud-hoogleraar aan de Leidse universiteit. Prof. de Zwaan was op zondag 14 april j.l. vijftig jaar predikant. Johannes de Zwaan werd op 26 juni 1883 te 's-Gravenhage geboren, bezocht het gymnasium, deed staats examen en werd, na zijn studie aan de rijksuniversiteit te Leiden, op 14 april 1907 te Heemse (O.) in het pre dikambt bevestigd. Twee jaar later promoveerde hij cum laude op een proefschrift getiteld; „Petrus en Ju das", tot doctor in de theologie. In 1912 werd hij benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in het Grieks- Oosters christendom aan de Leidse universiteit. In 1913 werd hij be noemd tot hoogleraar aan de univer siteit te Groningen. In 1929 vertrok prof. de Zwaan naar Leiden, waar hij de uitlegging van het nieuwe testament en de oud christelijke letterkunde doceerde aan de rijksuniversiteit aldaar. Mei 1953 trad hij al Hij heeft in die tijd tal van ge schriften over bijbelse onderwerpen en bijbelse studies uitgegeven, en schreef onder meer in Duitse, En gelse en Franse tijdschriften. In 1937 bracht de Christelijk His torische Unie hem :n de Eerste Ka- NABETALÏNG GARANTIE-TOESLAG MELKPRIJSJAAR 1956—1957 By onderzoek is gebleken dat er geen bezwaar bestaat tegen het af geven van verklaringen door zuivel fabrieken omtrent de nog te betalen garantie-toeslag voor het melkprijs jaar 1956—1957. Het produktschap voor zuivel zal de zuivelfabrieken van deze mo gelijkheid op de hoogte stellen. Bij de nabetaling zal tenminste een bedrag van f 35.per 100 kg. melk vet worden uitgekeerd. Op grond hiervan kruinen de zuivelfabrieken berekenen voor welk bedrag elke leverancier tenminste in aanmerking zal komen. Indien de veehouder daar prijs op stelt, kan het zuivelbedrijf daarover een verklaring afgeven, welke wellicht de kredietverlening kan bevorderen. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening deelt dit mee in een brief aan de Tweede Kamer. (64) Boekhouding „Janboel" Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank geëist tegen de 54-jarige Haarlemse accoun tant J. B., die een onjuiste aangifte voor de inkomstenbelasting voor zichzelf en voor enkele cliënten zou hebben gedaan. Tevens zou hij vals heid in geschrifte hebben gepleegd. Verdachte had reeds toegegeven drie staafjes goud van 500 gram ter waar de van 105.000 zwart te hebben ver kocht. De officier noemde de knoeierijen van verdachte zeer ernstig. Bijzonder kwalijk vond hij het dat de accoun tant het onderzoek had bemoeilijkt. De verdachte was reeds tien maan den in voorarrest. De valse aangiften zyn gedaan over de jaren 1952 tot en met '55. De fiscale inlichtingen en opsporingsdienst heeft berekend dat verdachte voor zichzelf 58.000 weinig had opgegeven. Hij gaf echter toe de belastingen voor 20.000 te hebben ontdoken. „De boekhou ding van verdachte was een janboel", aldus de officier. B. verontschuldigde zich met dé verklaring dat hij het druk had en met ziekte kampte. Voor een cliënt was de vermogensbelasting voor on geveer de helft verzwegen en de in- Affaire Toon Hermans Het bestuur van de motorclub Assen en Omstreken deelt ons, naar aanleiding van de weigering van Toon Hermans om voor de jubileren de vereniging te spelen mede, dat zaal Geerts geheel gescheiden is van het café. De zaal heeft een aparte ingang en is van het café gescheiden onder meer door de garderobe. Het bestuur van de jubilerende vereniging heeft alles willen doen om het de heer Hermans naar de zin te maken, zelfs wilde men de stoelen wel weer in rijen plaatsen, want daarvoor was nog ruimschoots tijd, maar men kreeg er geen gelegen heid voor. Toen de voorzitter van de motorclub van de situatie op de hoog te werd gesteld en zich ylings naar zaal Geerts begaf, was de heer Her mans reeds verdwenen, aldus het bestuur. Toon Hermans had een brief geschreven op vrijdag 20 de cember naar Assen te zullen komen en hij stelde slechts de voorwaarde, dat er een goede vleugel op het to neel aanwezig diende te zijn, welke voorwaarde is nagekomen. De be wering, dat Wim Kan en Wim Son- neveld ook geweigerd zouden heb ben te spelen, laat het bestuur ge heel voor rekening van Toon Her mans. Aan ir J. Wessels Boer is op zijn verzoek per 1 januari a.s. wegens zijn gezondheidstoestand ontslag ver leend als directeur van de Neder landse Spoorwegen. Dit geschiedde op de meest eervolle wijze en on der dankzegging van de vele dien sten in de lange reeks van jaren aan de N.S. bewezen. komstenbelasting voor ruim twee derde. De rechtbank wees een verzoek van de verdediger af om verdachte voor de Kerstdagen in vrijheid te stellen. Uitspraak 6 januari. Qehoofvmrh orht zich rnmuazoio 1 mm onm dcki exen mrken vemrn. ItnitrM mondem* tMï.nfcnwhrmö.m mnbttnbtdeldaniHf iihomienltmtmniafipm' jpS: u'Jra^YVT J "wiiari EPS Gistermiddag om half drie was het binnen- en buitenland andere wegen zal moeten inslaan. Hij vond het een prestatie, dat er op deze show kwe kers waren, die meer dan dertig ver schillende soorten tulpen naar voren brachten. Dat is op jer keröt-ten- toonstelling nog nooit gebeurd en als de vakmensen nu niet komen kijken, dan weten ze hun eigen belang niet. Uit gegevens van het Amerikaan se bureau voor de volkstelling blijkt dat Nederland, _met 335 inwoners Sent was, kon de heer Roos niet wel- dan zo verde Kerstshow van Bloemlust te Lisse kon officieel wor den geopend. Een plechtigheid, die door vele kopstukken uit het vak werd bijgewoond. Lag het aanvanke lijk in de bedoeling, dat Lisse's bur gemeester, mr. Th. M. J. de Graaf de tentoonstelling zou starten, nu deze door ambtsbezigheden was verhinj derd (als.lid van de Tweede Kamer der Staten Genei aal moest hij nood zakelijk in Den Haag zijn) vond men Sassenheim's eerste burger, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, bereid de opening te verrichten. Vooraf voerde de tweede voorzit ter van Bloemlust, de heer W. Roos het woord. Half drie is op maandag voor het bollenvak een wat minder gelukkige tijd. Dan plegen de vak mensen nog op de beurs te Haarlem te vertoeven. Daarom vond hij het prettig, dat velen zich hadden willen vrij maken. Spr. heette o.m. welkom jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de voorzitter der Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencüdtuur, dr. A. J. Verhage, de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, het dagelijks bestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren, de heren Th. de Vroomen en mr. Theuse, ver der dr Briejèr van de Plantenziekten kundige Dienst, de heer A. Warnaar, de voorzitter van de Commnissie voor onpersoonlijke reclame, het dagelijks bestuur van de gemeente Lisse en de heer J. v. Liemburg, die de Rijks- tuinbouwconsulent te Lisse, ir A. F. Vlag, vertegenwoordigde. Eén voor aanstaand man, die anders altijd pre- per vierkante kilometer, het dichtst bevolkte land ter wereld is. België dat driehonderd inwoners per vier kante kilometer heeft, neemt de tweede plaats in. In de Verenigde Staten wonen ge middeld 22 personen per vierkante kilometer. Indien de bevolkings dichtheid der Verenigde Staten met die van Nederland overeen zou ko men, zouden zij meer dan twee en een half miljard inwoners moeten tellen, terwijl er in werkelijkheid 172.000.000 Arnerikanen zijn. Japan was in 1955 het dichtst be volkte land van het Verre Oosten, het telde toen 240 inwoners per vier kante kilometer. De bevolkingsdichtheid in de Sow- jet-Unie bedraagt tien inwoners per vierkante kilometer. Sowjet-Rusland is, met een oppervl. van 22.000.000 vierkante kilometer, het grootste land ter wereld, met 220.200.000 in woners. kom heten; prof. dr. E. van Slogteren, die herstellende is van het ernstige ongeluk dat hem enige weken gele den onder Uithoorn overkwam. De heer Roos verklapte nog dat mevrouw Sandberg van Boelens een enthousiast liefhebster van bloemen en planten is. Ze verzorgt zelf haar tuin en kan momenteel zelfs aard beien plukken! Spr. hoopte, dat het nog eens zo ver zou komen, dat vele dames in binnen- en buitenland dat voorbeeld gaan volgen. Er zouden dan geen bollen genoeg zijn. Wat de show zelf betreft zei spr., dat niet voor niets de tentoonstelling wordt gehouden in de donkere dagen voor Kerstmis. De bloemen verkondigen immers de vreugde van het Licht, dat in de wereld is gekomen. De heer Roos was er van overtuigd dat meer gelden voor reclame beschikbaar ge steld zullen moeten worden en dat men ook voor tentoonstellingen in Na de arrangeur, de heer W. Buur man uit Oegstgeest, ee compliment te hebben gemaakt voor de overzich telijke aanleg, gaf hij het woord aan Sassenheim's burgemeester, die meende dat deze Bloemlust-tentoon- stelling een rustpunt was in het ge haaste en drukke leven van heden. In tegenstelling tot vele gebeurtenis sen in de wereld rondom ons, die in strijd zijn met Kerstmis, is hier op Bloemlust een rust en sfeer. Met de wens, dat de tentoonstelling in alle opzichten een succes mocht worden, verklaarde de heer Sandberg de expositie voor geopend. Geprepareerde hyacinthen: grote gouden medaille, Gebrs. Seger-s, Lis se. Narcissen: grote gouden medaille Warnaar Co, Sassenheim, grote gouden medaille, G. B. de Vroomen Zn,-Sassenheim; grote gouden me daille, De Graaf Bros S. A. van Ko nijnenburg Co, Noordwijk; grote gouden medaille: beste trofpet: Gol den Harvest van Warnaar Co, Sas senheim, de beste groot-kronige Bar net Browning van G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim en een certificaat voor de dubbele narcis Golden Gol den Castle van Warnaar, grote gou den medaille: de Ruiter Van Balen 's-Gravenzande, idem voor 15 soor ten: ver. Floralia, 's-Gravenzande, kleine gouden medaille, C. B. de Vroomen Zn, Sassenheim, grote gouden medaille, D. Boon, Boven karspel. De beste rode tulp: Paul Richter van van D. Boon, de beste witte: White Sail van G. B. de Vroo men; de beste gerande: Lustige Wit- we van D. Boon en de beste gele: Koranga van Jac. Tol, St. Pancras. Collectieve inzendingen: kleine gouden medaille v. d. Hoek's Broei- proeve bedrijf, Nieuwe Niedorp. Bes te gemengde inzending (min. 50) grote gouden medaille, G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim; grote gouden medaille aan inzending van Proefstation, Lisse; idem aan grote groep amaryllis hippeastrum van G. C. van Meeuwen Zn, Heemstede, kleine gouden medaille: groep free- sia's van M. C. van Staveren, Aals meer. Er zal tegen geen van de betrok kenen bij de treinramp te Woensel een strafvervolging worden ingesteld, aldus een mededeling van de Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch, mr baron A. W. van Imhoff. Men kan aannemen, dat deze be slissing mede is beïnvloed door het geen j.l. vrijdag aan het licht is ge komen tijdens de behandeling van deze zaak door de Spoorwegongeval lenraad. Daar is namelijk gebleken, dat een treinramp als deze, haar oorzaken vindt bij zoveel personen, en in zoveel samenwerkende facto ren, dat het zeer moeilijk is de schuldvraag ten aanzien van één be paalde persoon te beantwoorden. Voor zover er ten aanzien van de treindienstleider of enige andere spoorwegbeambte bezwarende feiten aanwezig zyn, acht de Officier van Justitie deze niet voldoende om een strafvervolging tegen hen in te stel len. Een scène uit het Kerstspel, dat maandagmiddag voor het koninklijk gezin en de leden van de hofhouding op gevoerd is tijdens de kerstsamenkomst op Soestdjjk. H. K.H. prinses Marijke nam ook aan de opvoering van het kerstspel deel. Met Sinterklaas: De bestedingsbeperking blijkt zo langzamerhand toch meer invloed te krijgen. Dit mag worden afgeleid uit de omstandigheid, dat de geldomzet- ten in een aantal branches van de de tailhandel in de week, voorafgaande aan die waarin St. Nicolaas viel, klei ner waren dan in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Zo gaven de geldomzetten van de Nederlandse warenhuizen in de week van 2530 november een teruggang te zien in vergelijking met de week van 26 november1 december van het vorige jaar. Het indexcijfer van de totale omzet van de warenhuizen (weekgemiddelde 1954 100) beliep hierdoor in de week van 25—30 no vember 268, tegen 279 in de week van 26 nov.1 dec. van het afgelopen jaar, aldus het CBS. Ook in de grootwinkelbedrijven vertoonden de geldomzetten al thans wat betreft van 2530 novem ber een achteruitgang in vergelijking met de overeenkomstige week van 1956. Als gevolg hiervan kwam het indexcijfer van de geldomzet in tex- tielgoederen in de grootwinkelbedrij ven in de week van 2530 nocember uit op 139, tegen 158 in de week van 26 nov.—1 dec. van het vorige jaar. Bij Foid, Amsterdam De nieuwe modellen Ford-1958 zijn weer ter. montage aangekomen in de Nederlandse Ford Automobielfa briek n.v. te Amsterdam. Daarmee komt een einde aan de periode van 21/2 maand, waarin slechts gedu rende drie dagen per week werd ge produceerd. Met het uitkomen van de nieuwe typen gaat de fabriek weer de volle werkweek van veer tig uren draaien. In andere industrieën daarentegen gaat niet alles zo voorspoedig. De directie van de n.v. Kromhout Mo- torenfabriek te Amsterdam bijvoor beeld, heeft aan het personeel mede gedeeld, dat na nieuwjaar ongeveer 150 man, onder wie 25 man admini stratief personeel, zullen worden ont slagen. De motieven voor dit ontslag zijn reorganisatie van het bedrijf en de invloeden van de bestedingsbeper king. Twee maanden geleden zijn er bij Kromhout ook al 100 man ont slagen van het toen 1200 koppen tel lende personeel. Ook een kousenfabrielc te Haarlem moest in de afgelopen weken, waar schijnlijk tengevolge van de concur rentie door Belgische en Italiaanse merken, de productie beperken. 30 tot 40 cottonbreiers werden ontslagen. Deze arbeiders konden allen elders zy het niet in hun eigen vak weer aan de slag gaan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6