Twee doden en vier zwaargewonden op bewaakte overweg te Amsterdam Wim Kan en Wim Sonneveld zouden ook geweigerd hebben Verkeersongevallen door snelheidslimiet beperkt Kind gered uit brandend huis Leidens Rembrandtsprijs voor 81-jarige „Amsterdamse |offer" Door knoop in de knoop Noodlottige messteek MAANDAG 23 DECEMBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 1 Bij de halte Sloterdijk te Amster dam-west zijn zaterdagmiddag op de bewaakte overweg twee mensen om bet leven gekomen en vier levensge vaarlijk gewond, toen de sneltrein, die om 12.12 het Centraal station verlaten had met bestemming Dor drecht, in volle vaart inreed op een visauto uit Leeuwarden. De vracht wagen werd, met de vijf inzittenden in de grote cabine, meegesleurd en tegen een seinhuisje totaal verplet terd. Twee passagiers werden op slag gedood en het scheen een wonder dat uit het volkomen versplinterde wrak nog drie levenden, zij het levensge vaarlijk gewonde personen konden worden gehaald. Om onbekende redenen opende de overwegwachter de spoorbomen, na dat een trein uit Haarlem in de rich ting Centraal station was gepasseerd. De sneltrein uit de tegenovergestelde richting naderde echter in volle vaart toen de eerste voorbijgangers zich reeds onder de juist geopende bomen door op de rails bevinden. Door het geven van signalen kon de wagenbe stuurder van de naderende sneltrein nog voorkomen dat er veel meer slachtoffers gevallen zouden zijn; nu konden fietsers en voetgangers op dit spitsuur zich bijtijds uit de voe ten maken. De visauto kreeg echter geen kans de plaats des onheils te verlaten. De overwegwachter wilde zijn fout herstellen en draaide de bomen di rect weer dicht toen hij de trein door de bocht zag komen. Het was na tuurlijk te laat, maar door deze ma noeuvre werd ook hij levensgevaar lijk gewond, doordat brokstukken van de vernielde auto hem in hun vaart meesleurden. Hoewel de wagenbestuurder van de sneltrein uit alle macht geremd heeft, kwam de neus van de trein 149 meter voorbij de overweg tot stilstand. Het achterste deel van deze zeer lange trein bevind zich toen nog op de overweg. Over de gehele trein zaten krassen van de vrachtauto, die tussen de trein en het stenen sein huisje geklemd was geweest. Het seinhuisje werd volkomen vernield. Een van de spoorbomen was uit de grond gelicht en eveneens meege sleurd. Drie uur lang is het drukke baan vak AmsterdamHaarlem geblok keerd geweest. Ook het wegverkeer ondervond veel vertraging tijdens het spitsuur op dit vitale verbindings punt tussen Amsterdam-west en de betonweg langs het Noordzeekanaal (naar de Velser tunnel). De twee inzittenden welke om het leven kwamen, wan a de chauffeur C. K. Admiraal uit Leeuwarden, die een vrouw en vijf kinderen nalaat, en de 42-jarige M. Rouw uit Amster dam. De vier zwaargewonden zijn: de 58-jarige Leeuwardenaar J. L. Jan sen (vader van de bekende artisten „Zwarte Riek" en Maria Zamorra), de 28-jarige Dick Isseger, eveneens uit Leeuwarden, de 28-jarige Jitse Koopman uit het Friese dorpje Bles- sem en de 58-jarige overwegwachter H. de Boer uit Amsterdam. De foto toont politiemannen bezig met een onderzoek in het vernielde seinhuis. In het midden resten van de auto, rechts het achterdeel van de trein. TOON HERMANS: „Ik voelde me een beetje beledigd", antwoordde Toon Hermans, toen we hem een toelichting vroegen op zijn weigering, voor de motorclub „Assen en omstreken" op te treden. Uit de aard der zaak verwacht hij een be hoorlijke zaal en daarover heeft hij in de plaatsen waar hij tot nu toe is opgetreden niet te klagen gehad. Maar in Assen, waar men hem een achter een café gelegen zaal aanbood, deden de zaal, het toneel en de acco- modatie daarvan en de hele atmosfeer zijn artistieke opvattingen geweld aan. „Ik heb jaren gewerkt om het café uit te komen en nu zou ik er weer in moeten". Van twee uur 's middags af heb ben zijn mensen gewerkt om van het toneel nog iets te maken, maar het re sultaat was zo, dat Hermans, die een personeel van tien man moet beta len, liever zijn honorarium liei schie ten en een strop van een paar duizend gulden nam dan er tegen zijn artistiek geweten in op te gaan staan. Er heer sen in veel plaatsen in ons land toch wel eigenaardige opvattingen over wat je met een artist doen kunt, vond Hermans, en in het bijzonder begrijpt men vaak niet dat een artist die met een humoristisch program- Twee aanrijdingen: op dezelfde plaats: Één dode, vier gewonden Op de provinciale weg Hembrug Limmen hebben zich zaterdagna middag binnen twee uur tijds op de zelfde plaats en op gelijke wijze twee ernstige verkeersongelukken voorge daan, waarbij een vrouw om het leven kwam en vier personen werden ge wond, waarvan twee ernstig. De heipalenhandelaar C. G. Stoel uit Wormerveer reed omstreeks half vier met zijn personenauto, gaande in de richting Amsterdam, achterop een aan de rechterzijde van de weg stilstaande met aardappelen geladen vrachtauto. Zijn wagen werd geheel vernield. Mevr. C. StoelWeerheim overleed ter plaatse. De heer Stoel en een 12-jarig meisje uit Alkmaar, dat bij de familie logeerde, werden ern stig gewond per ziekenauto naar het gemeente-ziekenhuis te Zaandam overgebracht. Omstreeks half zes werd de kraan wagen, die bezig was met het afladen van de vrachtauto, aan de achterzijde aangereden door een personenauto, waarin als passagier de chef van het kabinet van de commissaris der ko ningin in Noord-Holland, jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland zat. Deze brak een been en de chauffeur, de heer C. Klinkenberg, liep een zwa re hersenschudding op. Beiden wer den eveneens naar het gemeente-zie kenhuis te Zaandam vervoerd. ma komt ook een artist is en artistie ke eisen moet stellen. „Wim Sonne veld en Wim Kan zouden in dit ge val ook geweigerd hebben op te tre den". De heer Hermans zei te begrijpen dat het voor de mensen in Assen een grote teleurstelling is geweest, maar dat was het voor hem ook. En wat betreft de plannen van de motorclub, een schadeloosstelling te eisen: „Ze zouden mij schadeloos moeten stel len." Uit de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt overduidelijk de zegenrijke in vloed, die de maximumsnelheid heeft op het wegverkeer. In de maand no vember de maand waarin de maxi mumsnelheid voor motorvoertuigen binnen de bebouwde kom van de ge meente werd ingevoerd bedroeg het totaal aantal verkeersongevallen in Nederland 9642. Dit cijfer is 15,2 pet. lager dan dat van de maand no vember van het vorig jaar, waarin bovendien op één zondag een rij verbod van kracht was. In de gemeen ten met honderdduizend inwoners en meer gebeurden in de maand novem ber van dit jaar 15.1 pet. minder on gelukken dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. In de ge meenten van twintigduizend tot tien duizend zielen bedroeg dit cijfer 13.9 pet. en in die met minder dan tien duizend inwoners zelfs 16.7 pet. ROTTERDAMSE OUDE „BIJENKORF" BLIJFT NOG EVEN. Daar de afbraak van het oude ge bouw van de ..Bijenkorf" aan de Cool- singel te Rotterdam een aanzienlijke uitgave zal vorderen en na sloping verdere kostbare voorzieningen aan de bestrating ctc. niet achterwege zullen kunnen blijven, hebben b. er. w. van Rotterdam besloten, zo delen zij mee in de memorie van ani- woord od het centraal rapport, het gebouw nog enige tijd te laten staan. De vraag of hec gebouw een tijde«yke bestemming kan worden gegeven is nog in studie. Zoals u ricn uil be richten en eer reportage in deze krant zult herinneren zou in de plaats van dit gebouw een groot verkeers plein aangelegd worden. Op de onbewaakte overweg aan de Bokkestraat tussen Breda en Et- ten-Leur is zaterdagochtend een per sonenauto aangereden door een trein. In de auto bevonden zich twee inzit tenden, waarvan er een, een heer uit Rotterdam, werd gedood. De andere inzittende werd gewond. De trein had enige vertraging. Prijsstabilisatiebeleid Prof. Zijlstra spreekt met middenstand De minister van Economische Za ken, prof. dr. J. Zijlstra, zal binnen kort een nieuwe bespreking houden met de vertegenwoordigers van de middenstand over het prijsstabilisa tiebeleid meldt „Trouw". Deze be spreking kan beschouwd worden als een vervolg op die, welke in oktober is gehouden op breder nieuveau met de vertegenwoordigers van de centra le organisaties voor het bedrijfsle ven in zijn geheel. De conferentie zal plaatsvinden op 30 december a.s. en bijgewoond wor denden door vertegenwoordigers van middenstandsorganisaties en van de Raad voor het Midden- en Kleinbe drijf. Ook de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties in de Raad voor Midden- en Kleinbedrijf zijn vooor de bespreking uitgenodigd. LEVENDIGE LUCHTHAVEN .ROTTERDAM". De ontwikkeling var. het vrkeer op de luchtaven „Rotteicla-.i" is het eerste jaar zeer bevredigend weest, zeggen b. en w van Rotterdam in de memorie van antwoo-d op het centraal rapport. Het totaal aantal vervoerde passagiers bedroeg in deze periode 25 096, van wie 12.786 ;nko- mende en 12.310 uitgaande. 1.371 Passjgifrs maakten rond vluchten. Het totale vrachtvervoer bedroeg circa 4.150 ton Het aantal landingen en starts bedroeg in totaal 30.150. De luchthaven werd dotfr 66.592 personen bezocht. Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Maar neem dan toch Rennles. Die doven de znnrbrand dadelijk. Vele tienduizenden lijders aan bran dend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uitkomst ook in de hardnek kigste gevallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogenblik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minu ten en alle leed is geleden. Advertentie Coba Ritsema, een schilderes, die bekend is als één van de „Amsterdamse joffers" heeft zaterdagmiddag de Leidse Rembrandtprijs in ontvangst geno men. Naar aanleiding van deze prijs is er in het museum de Lakenhal te Leiden een tentoonstelling van haar werken ingericht. Wij zien hier de nog altijd vitale 81-jarige schilderes, terwijl zij een van haar werken op deze tentoonstelling bekijkt. Zij had zojuist de onderscheiding in ontvangst genomen. (Foto: De Leidse Courant) Prinses Margriet heeft zaterdag avond een voorstelling bijgewoond van het Circus Strassburger in het Amsterdamse theater Carré. Het be zoek was onofficieel en de aanwezig heid van de prinses werd slechts door weinige bezoekers opgemerkt. TER AAR „Arts"~voorzitter in het zilver Door zijn dapper en doortastend optreden heeft de 18-jarige Henny van den Broek zaterdagmorgen het leven gered van een vijfjarig kind__ In het perceel Merelstraat 1 te Hil versum brak eergistermorgen tegen acht uur brand uit, doordat een stoel, waarover men kleren te drogen had gehangen, te dicht bij de haard stond en vlam vatte. Vader en moeder Houthuijzen, die dit huis bewonen, waren niet thuis, omdat zij een kran tenwijk verzorgen, maar het vijfja rig zoontje Wim lag boven nog te sla pen. Vrij snel greep het vuur in de huiskamer om zich heen. Buren con stateerden de brand en alarmeerden de politie en brandweer. De jonge Van den Broek, die aan de overzijde in deze straat woont, dacht plotseling aan het kind. Via de luifel boven de voordeur en door het stukslaan van een ruit wist hij het huis binnen te dringen en het jonge tje, dat nog lag te slapen, in veilig heid te brengen. Inmiddels was de brandweer gear riveerd, die de vlammen met een ne velspuit bestreed, waardoor het vuur beperkt kon worden tot de huiska mer, die geheel uitbrandde. Twee inbrekers gevat Eén simpele jasknoop is genoeg ge weest om twee inbrekers, die iedere) nacht overuren maakten, voorlopig een kuur te doen ondergaan in een s taats-rusthuis. Tenminste: de knoop was aarlei-, ding van hun arrestatie. De oorzaak lag eigenlyk al by een zaak tegen een winkelier, die enige tijd geleden werd aangehouden omdat hij met een huurkoopovereenkomst geknoeid had. De winkelier had een vertegenwoor diger, die door de politie niet hele maal vertrouwd werd. Die argwaan werd nog heviger, toen een onder zoek uitwees, dat hij bij nacht en ön- tij met dezelfde man op pad ging. Toen herinnerde de politie zich plotseling een inbraak te Rolde, de geboorteplaats van de vertegenwoor diger. Men vergeleek de knoop eens met de sluiting van de diverse jassen in de garderobe van de vertegen woordiger. Daar ontbrak een knoop van dezelfde kleur en afmetingen. Èij verder zoeken vond men enige gouden voorwerpen, afkomstig van een inbraak te Moordrecht Dat was een doorslaggevend argument voor de aanhouding van de vertegenwoordi ger. Na enkele dagen werd ook diens maat door Hermandad in de kuif ge pikt. Bij stukjes en beetjes heeft het tweetal zijn avonturen verteld en zo kwamen twaalf inbraken aan het licht. De groctste hiervan viel in Naaldwijk, waar zij op fifty-fifty-ba sis 2700 gulden veroverden. gbleden, dat de heer C. A. Volgering tot voorzitter van de r.-k. MuziekVer. „Arti et Religioni" werd gekozen. Hij volgde toen de heer Alb. Wassenburg op. De heer Volgering is vanaf de oprichting lid van Arti geweest en heeft een werkzaam aandeel gehad in de groei der vereniging. In november 1920 werd hij reeds tot bestuurslid gekozen, toen nog in de beginperiode van deze vereniging. In deze 25 jaren zyn de moeilijk heden de heer Volgering ook niet ge spaard gebleven als voorzitter. Een verenigingsleven heeft nu eenmaal ook zijn opgang en teruggang. Bo vendien is een muziekvereniging een vrij dure zaak. Dat heeft men onder vonden, toen een geheel nieuw in strumentarium moest worden aange schaft. Maar in de crisisjaren viel het al evenmin mee, toen de contributie er bij de leden bijna niet af kon. .Het wel overwogen en doordachte woord van de voorzitter heeft hier veel bijgedragen, de onderlinge band te versterken, zodat de leden trouw zijn gebleven. Het voorbeeld van trouw van de heer Volgering heeft aanstekelijk ge werkt. Deze voorzitter heeft, wat niet alle voorzitters bezitten, de gave van het wbord, wat blijkt bij uitvoeringen en serenades, wanneer zijn heldere stem de menigte toespreekt. Enige jaren terug moest de heer I Volgering om gezondheidsredenen .het instrument neerleggen. Sinds 1929 is hij voorzitter van de Z.-H. Bond van r.-k. Muziekgezel schappen en tevens vervult hij de functie van redacteur van het maand blad „St. Cecilia" van de r.-k. Fede ratie. ,,Arti" heeft natuurlijk dit feest niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Voor diens woning aan de Langer- aarseweg werd de jubilerende voor zitter des avonds een serenade ge bracht. Hierbij werd hij door de gees telijk adviseur, kapelaan Lagerberg, toegesproken. De kapelaan bood de jubilaris hierbij twee klassieke gra- mofoonplaten aan. In het ziekenhuis Bergweg is zon dagmiddag een 42-jarige stoffeerder uit Rotterdam overleden, die zater dagavond op het Stationsplein te Rot terdam door een 38-jarige vrouw met een mes werd gestoken. Sinds geruime tijd hadden de vrouw en de man omgang met elkaar gehad, maar steeds had deze verhou ding tot allerlei twisten aanleiding gegeven. De relatie was daarom ten slotte verbroken, maar de man, die gescheiden was, zou zijn vroegere vriendin regelmatig hebben lastig gevallen. Dit vond de vrouw niet plezierig en om op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn, zou ztf met een mes in haar tasje hebben rondge lopen Tot dusver was alles goed gegaan, maar toen het tweetal elkaar zater dagavond op het Stationsplein ont moette, leidde dit tot een botsing. De man sprak zijn vroegere vriendin aan en het eind vnn het liedje was, dat zij hem met bet mes stak. waardoor de stoffeerder in de hartstreek werd geraakt. De verwonding was van zo ernstige aard, dat hij gistermiddag is overleden. Voorbijgangers s-oegen alarm en de politie was spoedig ter plaatse. De vrouw werd aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overge bracht. VRIJE FEESTDAGEN VOOR DE WEGENWACHTEN. Op Eerste Kerstdag en op Nieuw jaarsdag zal men de ANWB-wegen- wachten niet op de wegen zien. Traditiegetrouw zullen de ridders van de weg de gelegenheid krijgen de feestdagen in hun gezin door te brengen. Op Tweede Kerstdag wordt de normale zondagsdienst geleden. Santa CiauA bedacht de £ng.et&e uieviing. Te Nettleton in het Engelse graafschap Wiltshire woo nt de Engelse vierling Good. (V.l.n.r.) Bridge, Elizabeth Frances en Jennifer hebben dezer dagen inkopen gedaan en voor het pakjes dragen waren alle acht de handen nodig, zoals de foto laat zien.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5