Het geld voor 54 woningen is er Gemeenteraad Sassenheim MAANDAG 23 DECEMBER 1957 DP LEIDSE COURANT PAGINA 9 Gemeente-begroting in Noordwijk Vrijdagmiddag kwrm de raad onder voorzitterschap van burgemeestej G. F. W. van Berckel in openbare zitting bijeen ter behandeling van een aantal agendapunten en de begroting voor 1958. Afwezig wegens ziekte was de heer E. L. de Witt. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de Speeltuinvereniging „Noordwijk" voor het exploiteren van een Lunapark in de maand aug. 1958 op het parkeerterrein aan de .golfbaan. Het verzoek werd direct in behandeling genomen. Wethouder Vogelaar gaf als zijn mening te kennen, dat het fout is om op deze wijze de speeltuinvereniging kunstmatig in het leven te houden met een Lunapark, hij zal deze keer echter nog niet tegen stemmen. De heer de Geus wees er op dat vo rig jaar toestemming was gevraagd voor éénmaal en nu komt men wéér. Spr. zag de tekorten voor dit werk, liever door subsidies van de gemeen te gedekt. Het voorstel toestemming te verlenen werd aangenomen met als tegenstemmer de heer Passchier. Vergunning. Als zeer verheugende mededeling bracht de voorzitter ter kennis, dat juist voor het begin van deze verga dering het bericht was ingekomen, dat de Rijksvergoeding voor het bou wen van 54 woningen was verleend. De aansteding had reeds plaats ge had, zodat men half januari 1958 met de bouw zal kunnen aanvangen. Op een vraag tegen welke rente deze gel den worden verstrekt, deelde de voorzitter mede tegen 4%. Vervolgens werd voor 1958 als ge meentegeneesheer benoemd dr B. de Beer. In verband met de voorziening van vlottende middelen werden b. en w. gemachtigd met door hen aan te wij zen personen en instellingen, kas geldleningen aan te gaan en bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeen ten gelden in Rekening Courant op te nemen, onder voorwaarde, dat de to tale schuld hiervoor gezamenlijk, op geen enkele tijdstip meer zal bedra gen dan 4 miljoen gulden. De voor stellen verhuur tegelterrassen aan de Koningin Wilhelmina Boulevard, verhuuh woning Jan Kroonweg 76, deelneming in de Stichting voor dë Schooltandverzorging Bollenstreek- West waarvoor de bijdragen van onze gemeente is geraamd op 1981.20 voor 1260 deelnemende kinderen, de salarisregeling voor het vakonder wijs, verhuur grond nabij de Karei Doormanstraat als oefenterrein voor de Nortgho-ruiters, wijziging gemeen schappelijke regering inzake Instituut Ziektekostenvergoeding Ambtenaren en begroting gasthuis voor 1958 gin gen zonder meer onder de hamer dóór. bejaardencentra, verder had spr. gaarne inlichting over het onderzoek naar de huren van de nieuwe huizen. Zijn b. en w. al gevorderd met bouw plannen via de bouwkas? Nadat Jhr. v. Riemsdijk (gemeente belang) enkele beschouwingen naar voren had gebracht beantwoordde de voorzitter de verschillende sprekers, waarbij spr. er op wees dat meerdere opmerkingen reeds uitvoerig door b. en w. waren beantwoord in het ant woord aan de raad. Wat betreft de woningbouw kon weth. Vogelaar me dedelen dat de plannen tot en met 1959 gereed zijn en de benodigde gronden aanwezig zijn. Weth. van Leeuwen ging nog even in op de be merking over de bejaardenwoningen, spr. had hierover een diepgaand on derzoek ingesteld, doch was tot de conclusie gekomen, dat deze bouw niet direct urgenc is. De huren van de nieuwe huizen liggen op een goed ni veau, terwijl besprekingen over bouw via de bouwkas gaande zijn. Na deze beschouwingen werd overgegaan tot hoofdstuksgewijze de begroting door te nemen. Verlichting. Bij het punt straatverlichting werd gevraagd welke straten op de voor rang stonden voor verbetering, hier op werden genoemd: Zeestraat, Bronckhorststraat en Kerkstraat en binnenkort zal de raad een schema bereiken over de volgende straten. De verlichting vraagt een investering van 150.000. Bij het punt salarissen ambtenaren informeerde de heer de Geus of b. en w. in de volgende vergadering met plannen komen tot verbetering der salarissen. B. en w. wezen er echter op dat een dergelijk voorstel door de raad moet worden ingediend, zodat thans het woord is aan de ini tiatiefnemers. Bij het punt openbare veiligheid wees de heer Mesker op de onveiligheid in de Kerkstraat na de Kerkdiensten. Hieroo deelden b. en w. mede, dat extra politie toe zicht zal worden toegepast, zoals dit reeds in het seizoen in de Hoofdstraat is. De heer v. Riemsdijk informeert naar uitzettingsgevallen in het Lan- geveld. Weth. v. Leeuwen deelde mede dat deze gevallen te wijten zijn aan onwilligheid van de bewoners. De gemeente houdt reeds enige maan den huizen open, welke echter niet aanvaard worden. De heer Schen kelveld informeerde naar de open stelling van het Leeuwenhorstpark, waarop de .voorzitter antwoordde dat dit nog wel enige tijd op zich zal la ten wachten omdat de aanplanting met zeer jong materiaal moet geschie den, hetwelk op rustige wijze tot ont wikkeling moet komen. Bij het punt subsidies werd vast gesteld dat de Stichting V.V.V. voor 1958 een subsidie zal worden ver strekt van 6000.--, waarvan onder geen beding zal worden afgeweken. De heer Rippe ging met het geheel niet accoord, omdat hij een subsidie van 1 48.000.— hoog genoeg vond. En met deze laatste opmerking had de raad in anderhalf uur de begro ting 1958 zonder wijzigingen aan vaard. Daar dit de laatste vergadering was in 1957 sprak de voorzitter gaar ne woorden van waardering tot de raad, die op voortreffelijke wijze de gemeenschap in het afgelopen jaar heeft gediend. Hij verwachtte dat in een zelfde prettige sfeer het werk onder Gods zegen voortgezet zal worden en wenste allen een prettig Kerstfeest en een gezegend oudjaar. Namens de raad bracht de heer Rippe de beste wensen over aan de voorzitter. Hierna ging men in ge heime zitting over. Begroting. Na een schorsing van 1 uur werd te half acht de vergadering heropend ter behandeling van de gemeentebe groting 1958. In de voorbeschouwing op deze be groting geven' b. en w. een droevig beeld van een sterk geremde activi teit. Investeringen van enige beteke nis worden immers dan slechts dan toegelaten wanneer vaste geldlenin gen ter financiering aanwezig zijn en dit is bij handhaving van de lage ren- tepolitiek der regering, uitgesloten. Het tekort op de begroting wordt voorhands geraamd op 125000. voor welk bedrag een bijdrage is ge raamd van de kapitaalsdienst ten las te van de reserve gevormd door over schotten van voorafgaande jaren. Door de noodzakelijke afremming in de steeds verdergaande behoeften, welke Noordwijk als badplaats stelt, vertoont de begroting dus nogal een somber beeld. Zelfs het aantrekken van kasgeld levert nog steeds moei lijkheden op, waaruit wel blijkt, dat het geld nog steeds schaars is. B. en w. zullen echter niet nalaten met de verdere voorbereiding van de plannen door te gaan. Algemene beschouwingen. Namens de kath. raadsfractie wees de heer F. Urlus er op, dat hij reeds vorig jaar zijn bezorgdheid had uit gesproken over de financiële toestand van de gemeente en er op gewezen had dat slechts schaarse stemmen op voorzichtigheid aandrongen, zo is het thans nog, hoewel er nu velen zijn, die inzien dat het zo niet kan door gaan. In tegenstelling tot dit inzicht gebeurd er echter niet veel, althans voorlopig niet voldoende om van ver betering te kunnen spreken, men wil wel bezuinigen, als men hei; maar niet zelf aan de lijve moet voelen. Echter, over welke bedragen men ook kan beschikken, men kan deze slechts één keer besteden, ook de staat. Dit in zicht is er, ook bij de regering, het in zicht wel, maar waar blijft de daad? Nu onder deze omstandigheden de begroting moet opgesteld worden is volgens de r.-k. fractie niet juist wen sen op te sommen en programma's te ontvouwen. Want thans zijn b. en w. en de gehele raad door bestedingsbe perking en het kapitaalstekort, aan handen en voeten gebonden. Niettemin heeft de kath. fractie de grootste waardering voor de ijver en de werkkracht die b. en w. en het ge hele ambtenarenkorps hebben ge toond. De heer De Geus die namens de prot.-chr. fractie het woord voerde kon door het vooronderzoek der be groting kort zijn, het algemene beeld noemde spr. ongunstiger dan voor gaande jaren. Spr. hoopte dat de achterstand in de verlichting spoedig opgelost moet worden, verbetering van de hygiëne in oude huizen, de woningbouw en de krotopruiming. De heer Rippe (PvdA) spak van geremde activiteit, waardoor meerde- dere objecten niet konden worden uitvoerd. Spr. bleef aandringen op een raadscommissie financiën, inzake de volkshuisvesting. Hij bleef aan dringen op het stichten van moderne KAT'JIJK AAN DEN RIJN IJsclub „Voorwaarts". In De Roskam vergaderde de ijsclub „Voor waarts" voor de 64ste maal thans on der leiding van voorzitter J. Ver- hart die in zijn openingswoord zijn blijdschap te kennen gaf over de grote opkomst. De heer D. de Koning, secretaris, bracht het jaarverslag uit, waarover weinig valt te vermel den aangezien in de voorgaande zachte winter weinig activiteit aan den dag kon worden gelegd. Het fi nancieel verslag van penningmeester Jac. J. Remmerswaal kon, ook mede omdat in het afgelopen jaar weinig te doen was geweest, een flink batig saldo vermelden. Volgens het verslag van de kascommissie, bestaande uit de heren Ab. v. Beelen en F. Spie renburg, was de rekening in orde en dus werd de penningmeester gede chargeerd. Voor het komende jaar zullen als leden der kascomimissie fungeren de heren P. Lange en A. A. Vooys. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de periodiek aftre dende heren S. Zwaan en S. van der Meij werden herkozen. Bij de alge mene besprekingen werd de klacht geuit, dat de aanleg van een ijsbaan op het K.R.V.-terrein zo lang op zich laat wachten. Deze besprekingen hadden tot uitslag dat tijdens de ver gadering een vijftiental leden zich beschikbaar stelden om dit werk zelf uit te voeren. Met haastige spoed zal hierin nu gewerkt worden. Het bestuur kreeg nog vrij mandaat voor verdere activiteiten gedurende dit winterseizoen. Hierna sluiting. LISSE B'toembollenveiling H B.G Omzet van ruim 19 miljoen gulden In de veilingzaal hield de Coöpe ratieve Bloembollenveilingvexeni- ging H.B.G. een ledenvergadering, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. Na een kört openingswoord van de voorzitter, de heer D. van Egmond, bracht de secretaris de heer P. S. van Leeuwen het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de totale omzet ten over het boekjaar 1956/1957 19.200.000.— bedroegen, vergeleken over het boekjaar 1955/1956 beteken de dit een meerdere omzet van 700.000— Uit de behaalde winst werd 1% van de ledenomzet be stemd voor de ledentegoedrekening, uitmakende een bedrag van ruim 32.000.—, terwijl het restant be stemd werd voor de algemene re serve. Het bestuur deelde tevens nog mede, d?t de aanvoeren tijdens het lopende boekjaar weer belangrijk hoger waren dan in het afgelopen boekjaar. De verkoopomzet in geld ligt uiteraard lager door het veel lagere prijspeil tijdens de zomer- handel. De gladiolenveilingen hebben ech ter een dergelijke vlucht genomen dat de totale omzet bij de H.B.G. over het lopende boekjaar naar alle waarschijnlijkheid niet veel lager zal uitkomen. Besloten werd tot verkoop van enige stroken grond aan de gemeen te Lisse over te gaan. Dit betreft het voor de gebouwen liggende plein en er langs gelegen Tulpenstraat, ech ter onder voorwaarde dat de veiling H.B.G. ruime parkeer gelegenheid beschikbaar wordt gesteld, terwijl voorts nog een strookie grond aan de firma Kamsteeg's Automobielbe drijf te Oegstgeest zal worden ver kocht. Uitvoerig is gesproken over het grote misbruik van veilingfust in het algemeen en de maatregelen, die daar tegen zijn en worden genomen om dit misbruik tegen te gaan. De voorzitter deed een beroep op het gehele bollenvak om toch voor zichtig te zijn met de andermans eigendom en dus ook met het veiling fust. De jaarrekening over het boekjaar 1956/1957 werd na een uitgebreide toelichting van de procuratiehouder de heer Montagne aangenomen en goedgekeurd en aan het bestuur werd volledige decharge verleend voor het gevoerde beheer. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende huidige secretaris, de heer P. S. van Leeuwen, met zeer grote meerderheid van stemmen door de vergadering herkozen, daarmede haar vertrouwen uitsprekende in het gehele bestuur. De heer Z. v. d. Burg werd commissaris met algemene stemmen herkozen, terwijl in de commissie belast met het nazien der jaarcijfers de heer G. Vreeburg werd benoemd, in plaats van de verplicht aftreden de heer P. van Leeuwen. In de rondvraag werden nog ver schillende vragen gesteld, waarna de voorzitter allen een Zalig Kerstfeest en in alle opzidhten een voorspoe dig Nieuwjaar toewenste. LEIDSCHEMDAM Personalia. Na met goed gevolg afgelegd slotexamen is het accoun tantsdiploma van het Ned. Instituut van Accountans uitgereikt aan de heer J. Glasbergen, alhier. N00RDWIJKERH0UT TROEPHUIS PADVINDERS GEOPEND Zaterdagmiddag vond in aanwezig heid van burgemeester P. M. M. van der Weijden, ds A. H. Smits, verte genwoordigers van broeders-verken ner en zusters-gidsen uit Noord wij- kerhout en Lisse en ouders van de padvinders der Bollenstreek Noord- v/ijkerhout (Bostreno)-groep de ope ning plaats van het troephuis van deze groep door de districtscommis saris der Ned. Padvinders, de heer A. Beekers. De Commissaris was met zijn assi stent, hopman Cornelissen, uit Lei den gekomen om deze plechtigheid te verrichten en, zoals hij zeide, met bijzonder genoegen. Door de inrichting van dit troep huis is opnieuw bewezen, dat het spel van verkennen, zoals dit door Lord Baden Powell een halve eeuw gele den is opgezet nog niets van zijn stimulerende kracht heeft verloren. Als een herinnering aan deze ope ning schonk de Commissaris de troep een verbanddoos en bood hij burge meester Van der Weijden het boek Scouting for Boys van B. P. aan. Met de beste wensen voor het wel slagen van het verkennersspel in dit groephuis aan de Dorpsstraat 20a Voor de laatste maal in dit jaar kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Allereerst kwam aan de orde de herbenoeming van de commissie tot wering van schoolverzuim. De zit tende leden t.w. de heren F. Beckers, A. den Haan A. Helmus, A. v. Mal- degem, G. Schram, G. A. Stolwijk en F. M. Wiering werden allen herbe noemd. Als lid van het Burgerlijk Arm bestuur werd herbenoemd de heer L. A. Ter Meer. Aan een aantal inwoners werd medewerking verleend in de reis kosten die nodig zijn om hun kinde ren een v.g.l.o. of b.l.o.-school te laten bezoeken. Een voorstel tot wijziging van de gemeenschappelij ke ziektekostenrege ling en een wijziging van de „ver plaatsingskosten verordening werden goedgekeurd. Dit was ook het geval met de vast stelling van het maximumbedrag aan vlottende schulden over 1958. Het maximumbedrag aan vlottende schul den werd vastgesteld op f 1.000.000. De bouwverordening betreffende de hoogte der slaapkamers werd ge wijzigd. Volgens de gegevens van het Rijk kan de hoogte van de slaap kamers gesteld worden op 2.30 m. Het college is het hier niet mee eens en wil zeker niet teruggaan van de huidige verordening, waarin een hoogte van 2.50 m. is bepaald tot 2.30 m. Zij wil niet verder gaan dan 2.40 m. De gemeente ging hiermede accoord. Aan de heer Kapteijn werd een strookje grond achter zijn woning 80 m2 verkocht tegen een prijs van 800.—. Aan de N. V. Bouwfonds Ned. Ge meenten werd een perceel grond van 541 m2 verkocht gelegen in het plan „Rijdorp" voor de bouw van drie woningen. De prijs werd bepaald op 14.per m'. Op 30 juli j.l. werd aan J. H. Rohn N.V. recht van koop verleend van een strook grond groot 1800 m», tegen een prijs van 3.10 per ms. Deze prijs bleek niet voldoende, zodat men met bovengenoemde N. V. tot overeen stemming is gekomen op een bedrag van 3.50 per m2. De raad kon zich hiermede vereni gen. Het is nu maar afwachten of G. S. er mede accoord gaan. In de gehele gemeenten liggen stroken grond meestal kleiner dan 25 m2, die eigendom zijn van parti culieren doch gebruikt worden voor openbare wegen e.d. Het is nood zakelijk dat deze stukken grond alle in eigendom komen van de gemeente Voorgesteld wordt om deze percelen grond „om niet" van de eigenaars over te nemen. In een geval in de Oranjebuurt moeten alle straten in totaal 16000 m2 worden overgeno men. Hiermede is aardig opruiming gehouden onder de kleine strookjes grond, waar niemand wat aan had. Een besluit tót verkoop van grond aan H. Herruer werd teruggenomen omdat de plannen voorlopig niet ver wezenlijkt kunnen worden. De ge meente wil echter vrij zijn in haar handelingen, zodat deze verkoop niet doorgaat. Als punt 17 stond op de agenda de intrekking van het raadsbesluit tot verkoop van grond aan een N. V. in oprichting. Deze oprichting is niet doorgegaan. Daardoor zit de ge meente met een strook grond en de aannemer met een half afgewerkte fabriek. Men heeft nu een firma in Katwijk gevonden, die interesse heeft in dit pand. Het is een onderdeel van een Engelse firma en men vervaar digt er opvouwbare rubber-reddings boten. Voorlopig is er werk voor 20 man personeel en er zijn plannen om over enkele jaren uit te breiden. Men heeft daarom optie gevraagd op een strook grond van 30 m2. De koop prijs zal ƒ6.per m* bedragen en men betaalt 6 rente tot aan de datum van koop. Een belangrijk iets is ook, dat de werkplaats voor invali den ook opdrachten van deze firma zal ontvangen. Met deze oplossing kon men zich jrenigen. Aan de Hortus zullen wederom 12 woningen verrijzen van hetzelfde type als reeds in de westerstraat staan. Met de bouw hiervan kan men in het eerste kwartaal 1958 aanvan gen. Het plan van 34 woningen moet worden uitgesteld. De totale grond- kosten bedragen 22.215.08, de bouw kosten 197.813.33, derhalve een be drag van 159.028.45. Uit de exploi- tatieopzet blijkt, dat de huurprijs plm. 9.20 per week zal bedragen. De raad kon zich hiermede vereni gen en stelde verschillende credieten beschikbaar voor het financieren van dit plan. Tenslotte comptabiliteitsbesluiten waaronder de revisie van de vuilnis auto. De heer Wesseling vroeg zich af hoe men aan een dergelijk hoog bedrag kwam. Nadat de nota op tafel was geweest en een en ander was toegelicht kon men zich vereni gen met deze gang van zaken. Waar dit de laatste vergadering van het jaar was sprak de voorzitter een wens uit over de komende feest dagen. De nestor van de raad de heer K. v. Breda dankte hiervoor en wenste de voorzitter ook prettige feestdagen toe. OEGSTGEEST Personalia. Na met goed gevolg afgelegd slotexamen is het accoun tantsdiploma van het Ned. Instituut van Accountants uitgereikt aan de heer L. .V. Pijpers, alhier. VOORSCHOTEN Ophalen huisvuil. In verband met de a.s. feestdagen zal daar, waar gewoonlijk op woensdag en donder dag huisvuil wordt opgehaald, dit i.p.v. op 25, 26 dec. cn 1 jan. resp. 24, 27 en 31 dec. geschieden. WARMOND „Steeds Vooruit". De uitslagen van de afgelopen week waren: da mes: Gona 1Steeds Vooruit I 8-2; RTC I—Steeds Vooruit 2 7-3; Heren: Steeds Vooruit IBBM 1 5-5; Steeds Vooruit 2Pit 54 2 6-4; Dolfijn 3 Steeds Vooruit 3 2-7. Het programma voor de komende week luidt: Dames: Heden te Den digd. BIOSCOPEN. De films in de week van 20—27 december zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Dwars door Parijs 14 j. Lido: „Zoek het maar uit". Alle leeftijden. Luxor: „De baby-sitters van de marine". Alle leeftijden. Trianon: „Tantes laatste stunt". Alle leeftijden. Rex: „Vallei der wetteloosheid 14 jaar. venvoorden P.Z. 5207 p.; 2. P. D. Duivenvoorden J.Z. 5054 p.; 3. Jan Nulkes 4693 p.; 4. A. v. Dijk 4947 p.; 5. mevr. Kroon 4938 p.; 6. J. P. v. d. Star 4775 p.; 7. Jan Brama 4683 p. 8. W. Star 4682 p. ST0MPWIJK Forumavond K.A.J.L.T.J. In besloten kring had de LTJ al eens eerder een forumavond gehouden maar nu willen wij in samenwer king met de KAJ het experiment wagen om van de ervaring en me ning van ouderen onze eigen hou ding te toetsen, aldus de voorzitter de Haas van de LTJ. Het forum bestond uit de heren J. Koppetein, F. v. Swieten en A. knipte Commissaris Beekers een lint Luiten, die allen in het Stompwijk' door, waardoor een luik, dat de too- se verenigingsleven hun steunpun- gang naar het troephuis vormt, door' gin; I ten hebben. Zij werden geassisteerd door het hoofd van de R.K. Jongens- Haag Batswingers 2Steeds Voor uit 1. Heden te Warmond: Steeds Vooruit 2Sparkler 2. Het derde herenteam krijgt van daag te Warmond bezoek van het Leidse LPSV 3. Woensdag is de zaal gesloten. Aanvang wedstrijden te Warmond om 7.45 uur, want om 10.30 uur moet de zaal schoon en leeg zijn. Het overige nieuws staat ln het club. blad, dat dezer dagen zal uitkomen. Maandag 30 december is de zaal ge woon geopend voor wedstrijden en training. WASSENAAR Aanrijdingen. Doordat de 57- jarige chauffeur A. uit Rotterdam, die met een door hem bestuurde vrachtauto vanaf de Rust en Vreugd laan de Rijksstraatweg wilde oprij den, geen voorrang verleende aan de over het langs de Rijksstraatweg ge legen rijwielpad uit de richting Den Haag, rijdende 25-jarige bromfietsag van V. alhier, had een aanrijding tus sen beide voertuigen plaats. V. V. die een gebroken neusbeen, een hersenschudding en een hoofd wond opliep is, nadat dr. Oosterbaan eerste hulp was verleend, per am bulance auto naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De bromfiets werd beschadigd. Tegen de vrachtautobestuurder A. werd door de verkeerspolitie proces verbaal opgemaakt. Op de Rijksstraatweg alhier wil de 22-jarige de G. alhier, met zijn pers.auto een voor hem rijdende vrachtauto passeren en begaf zich daartoe met zijn auto op de voor hem linker-inhaalstrook. Op dat moment zag hij en wel op een afstand van ongeveer 4 meter vóór hem een jongeman met een bak fiets ryden, die blijkbaar het Ker- kehout wilde inrijden en daartoe zijn linkerarm had uitgestoken. Alhoewel de G. krachtig remde, was een aanrijding tussen zijn auto en de bakfiets onvermijdelijk. De 17-jarige bakfietsbestuurder M. uit Maastricht, had volgens dr. Oos terbaan, die eerste hulp verleende, een beschadigde ruggegraat en is per ambulance naar de St. Ursula-kliniek aan de Eikenlaan alhier overgebracht. Auto en bakfiets werden bescha- Z0ETERW0UDE OVERDRACHT GERESTAUREERD KERKORGEL NED. HERV. KERK. Het gezelschap kon daarna het school de heer J. Boogmans, die ais nieuwe tehuis van de Sperwers en gespreksleider de meningen samen- vatte en zonodig verduidelijkte. - De le vraag betrof de Algemene de Tijgers binnentreden. de vlaghijsing en het opzeggen j \an de verkennerswet wenste bur- kinderbijslagregeling. De overheer- gemeester Van "der Weijden de Bo- j sende mening van het forum was. dat streno-groep veel geluk met ditde vrijgezellen, meestal de jongeren fraai ingerichte tehuis en sprak hij toch later ook van deze regeling ho er zijn vreugde over uit, dat in de gemeenschap van Noordwijkerholit opnieuw een beweging is ontstaan, die de naastenliefde als voornaamste doelstreven had. Van de Kanninefaten-groep uit Lis se kreeg de troep een bijzonder aar dig schilderij aangeboden, voorstel lende een hindernis-nemende pad vinder. pen te profiteren en deze wet gezien moet worden als een bij uitstek so ciale wet. die van sommige groepen offers zal vergen in het belang van een gezonde samenleving. De 2e vraag betrof de kerkelijke belasting. Een uitgebreide discussie kon er niet toe leiden het forum tot een gelijkluidende uitspraak te bren gen, maar wel tot de mening dat Vw' DrinirW wprden hieraan zoveel belangen afhangen. Door hopman Brinkhof werden tiidaWelr een on- vervolgens 3 der jongens, n.l. G. J Doddema, R. Bouwmeester en A. van Dijk tot padvinder geïnstalleerd. Op hun woord van eer beloofden deze nieuwe leden van de wereld broederschap der padvinders, ernstig te zullen trachten hun plicht te doen tegenover God en hun land, iedereen te helpen, waar zij kunnen, en de padvinderswet te gehoorzamen. De groepsdas, een gele tulp op een groen veld, werd hun daarna omge daan. Na dit officiële gedeelte be zichtigde het gezelschap hét bijzon der gezellig aandoende en fraai in gerichte groephuis, van «waaruit de thans uit 2 patrouilles bestaande Bo- streno-groep hun mooi spel van ver kennen kunnen beginnen. Klaverjassen. De uitslag van de 11e competitie wedstrijd van de Kla verjasclub is als volgt: 1. P. D. Dui- dat in een kort tijdsbestek een op lossing onmogelijk is. Ook de Euro- markt kwam op de proppen en het verwachtte hiervan bij een goede regeling wel offers, maar ook voor delen, die de offers zullen recht vaardigen. Het forum mocht ook nog speuren naar het slechte bezoek van vergade ringen, verflauwing in organisatie leven en zich verdiepen in de vraag of inderdaad de jeugd materieel zo weinig over heeft voor verenigin gen, acties enz. en wat dan de oor zaak zou kunnen zijn van dit ver- sohijnsel. Het forum vond dat de jeugd niet zo kwaad is als dikwijls wordt afgeschilderd, doch kon moei lijk een antwoord geven, daar het bedoelde euvel niet als vaststaand is te bewijzen en dan nog te veel af hankelijk is van persoonlijke facto ren. Nadat twee maanden geleden het gerestaureerde Kerkgebouw was overgedragen en plechtig in gebruik genomen, was het kerkorgel na_res- tauratie en uitbreiding gereed geko men en had zaterdagavond de over dracht plaats waaraan, Jn een kerk dienst, een zang- en orgelconcert ver bonden was. De president-kerkvoogd, de heer K, van der Vliet, sprak het welkomst woord tot de genodigden inzonder tot burgemeester Smeets, wethouder Kraan, dokter Wybo Kortmann. de heer H. L. Luyendijk, afgev. van de Bouw- en Restauratiecommissie in de Herv. kerk en de orgelbouwer, de heer W. van Leeuwen. Voorts verwelkomde spr. de neer Hans Boele, die deze avond als gast- organist zou optreden en tevens diri gent zal zijn van het zangkoor „De Rhijnsanghers" uit Leiden, de r.k. zangvereniging „Santa Lucia" met haar directeur, de heer A. Cappen- dijk en de chr. zangvereniging „Zingt den Heer" met haar dirigent, de heer Jansen. Spr. dankte allen die hebben mee gewerkt aan de opbouw van het or gel, inzonder de heer W. v. Leeuwen, die de opdracht zo voortreffelijk heeft volbracht. Het oude kerkorgel was nog wel bruikbaar maar toch aan zijn eind ge komen; het dateert uit het jaar 1850 en is van Zuid-Nederlandse makelij Behalve dat alle onderdelen grondig zijn hersteld heeft het ook een uit breiding ondergaan. Er zijn 96 pijpen bij gekomen. Het register cornet 5 sterk, discant is vervangen door een nieuw register Mixtuur. Het register Gamba 8' is veranderd in fluit 4. liet is voorzien van een electrische orgel- ventilator en een „Veka", waarvan de heer Van Leeuwen het Ned, Octrooi recht heeft. Het orgel heeft thans de volgende dispositie: „Praestant 8, Bourdon 16', Holpijp 8, Octaaf 4', Fluit 4' Quint 3', Octaaf 2' elk met 54 pijpen. Mixtuur 4-5 met 234 pijpen en Trompet 8 met 54 pijpen. Zich richtende tot ds. G. J. van Embden, sprak de -president-kerk voogd: „De kerkvoogden van deze ge meente draagt u, als voorzitter van de kerkeraad, over het gerestaureerde kerkorgel. Wjj kunnen de gemeente feliciteren met dit waardevolle in strument. Dat u het zal doen gebrui ken tot meerdere luister van de ere diensten en voorts bij gelegenheden welke dit karakter dragen of daar mede gelijk gesteld kunnen worden met het doel tot meerdere lof aan de Here onze God. Aanvaard u dit orgel, gedachtig aan de psalmdichter die zo treffend zegt: Laat het orgel overal, bij het vreugdgeschal, tot des Heren glorie paren. Ten slotte wenst spr. de organist, de heer H. van der Berg Jr., geluk met dit instrument, wat hij in het vervolg zal mogen bespelen. Ds. van Embden eveneens getui gend van de juiste betekenis van het kerkorgel bij de eredienst, sprak zijn vreugde uit bij de totstandkoming van de orgelbouw. Sprekende over de waardering van de zorgen van de kerkvoogdij herinnerde ds. Van Emb den aan de woorden door hem gespró ken bij de overname van het kerk gebouw. Hierna had de symbolische ingebruikneming plaats door de over handiging van de sleutel van het or gel aan de heer Hans Boelee. Na de schrifltezing, het gebed en samenzang met de eerste orgelbege leiding zongen „De Rhijnsanghers", gedirigeerd door de heer Boelee ach tereenvolgens, Jesu dulcis memoria van B. Kothe, Ziet, dit Godes Lam. van J. Weber en de Engelse hymnen a. Bezingt de macht van Jezus' naam, b. Voorwaarts, Christenstrij ders en c. U prijs ik, Die mij het Le ven geeft. Het laatste nummer werd uitge voerd door ,De Rhijnsanghers" en „Zingt den Heer". Nu volgde het orgelspel door Hans Boelee zijnde: Klein Preludium en Fuga in F van J. S. Bach en Concer.to V van G. F. Handel. Afgewisseld door samenzang van de gemeente werd door .Santa Lu cia" en .Zingt den Heer" Locus Iste van A Bruckner gezongen. Het tweede orgelspel was een Suite in de oude stijl van G. J. Bule en uit gebreid naspel en koraal „Alle roem is uitgeslaten" van J. Zwart. De zanguitvoering werd besloten met de koorzang van „Santa Lucia" en „Zingt den Heer" Laudate Domi- num van W. A. Mozart, waarbij de solo werd gezongen dor mej. Riet van den Bosch uit Stompwijk. Dit koor werd gedirigeerd door de heer A. Cappendijk met accompagnement van de organist Hans Boelee. Het orgelspel en de koorzang wa ren in alle nummers van grote ver dienste, getuigend van veel toewij ding en hoogstaande muzikaliteit. Het was een avond van groot mu zikaal genot, waarbij het orgel door kenners hogelijk geprezen werd. De zeer goede acoustische werking van het kerkgebouw droeg daar ook aan bij, want de koren die wij altijd in de kleinere zalen horen kwamen in deze kerk beter tot hun recht. W0UBRUGGE Woubrugqe telt 3000 inwoners Nog juist voor het einde van het jaar vond op het gemeentehuis de aangifte plaats van de 3000ste inge zetene van Wouhrugge. Het betrof Johanna Geertruida Maria Hillenanr, de derde dochter van de veehouder L. P. Hillenaar en mevrouw H. J. HillenaarStraathof. Het meisje aanschouwde het le venslicht aan de Van Klaverweyden- weg 23 te Hoogmade. De grootmoe der, mevr. de weduwe Straathof werd door deze geboorte voor de tweede maal jubilaresse, daar zij zeer onlangs grootmoeder werd van de 6000ste inwoner van Zoeterwoude. Burgemeester J. C. van Wagenin- gen en zijn echtgenote brachten zon dagmorgen een bezoek aan de jong geborene en diens moeder. Van 2e- rr«eentewege werd haar een spaar- hankboekje aangeboden met 25 gul den.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11