FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN TOON HERMANS wilde niet optreden in niet-artistieke zaal Voor Als de a.s. winter voorbij is Mag even ap> de iveegtchaat ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Renfespaarbrieven VAN DE NATIONALE WONINGBOUWLENING 1957 Erzijn Rentespaarbrieven vanf25.-, f100.- en f 500.-. Na 13 jaar is de waarde verdubbeld.') Zij zijn ver krijgbaar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stukken van f 25.- zijn ook te koop aan alle postkantoren. Behoudens bevoegdheid van de Bank om na 10 aar tegen 175% af te lossen Publiek kon naar huis gaan Gisteravond zou de motorclub „As sen en omstreken" het 35-jarig be staan vieren. Vele voorbereidingen waren getroffen en het was het feest comité gelukt Toon nermans met zijn „One man show" te engageren. IWt optreden is evenwel niet door gegaan. Toon Hermans kwam, zag en gaf aan zijn personeel opdracht het toneel, dat reeds geheel was inge richt, weer af te breken. Hij wenste in deze zaal niet te spelen. Zaal „Geerts". waar de feestavond zou worden gehouden, was tot de Uitzending «Ik* zaterdagavond 9.45 eur, ever Hilversum II (298 m.). Schrijf In elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden aam Klaver Vier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekell|k> prijzen tot een ,n nnn totale waarde v. minsten* IU.UUU.- Alie cijfers Kodio-actie In samenwerking met en ten bote van St. „Prins Bernhardfonds",St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Mlnder-Vallden „AVO" en Sf. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed. gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. (Advertentie). allerlaatste plaats bezet, toen de voorzitter van de motorclub, de heer H. Wijnbergen het toneel betrad en mededeelde, dat de heer Hermans niet wenste te spelen en weer ver trokken was. Hij zeide voorts, dat het personeel van Hermans de gehele dag bezig is geweest het toneel in te richten en om ongeveer 6 uur kwam de artist zelf. Hij wenste toen allereerst, dat de kopjes van de ta- iels verwijderd werden, hij verlang- 'de daarna verwijdering van de mu ziek uit de zaal, er mochten geen as bakjes op de tafeltjes staan en het bestuur was gaarne bereid al deze wensen in te willigen. Deheer Her mans wenste echter niet te spelen. Hij beval zijn personeel het toneel af te breken en weer te vertrekken. „Ik noem dit een ongehoord schan daal", aldus de voorzitter van de mo torclub, en wij vinden het een bla mage voor onze vereniging en voor het publiek, dat in zo grote getale is opgekomen. De laatste vraag, die aan Toon Her mans werd gesteld, luidde: „wat moe ten wij met alle mensen in de zaal?". Het antwoord luidde: ..Laat die maar dansen. Het is voor mij artistiek niet verantwoord hier op te treden". Er bleef de vereniging niets anders over dan weer naar huis te gaan. Men heeft niet gedanst. De organisatrice van de feestavond heeft besloten de artist in rechten aan te spreken. Hij was geëngageerd voor een bedrag van 1850. Het Gelderse Wit-Gele Kruis heeft een gebouw in Nijmegen aangekocht, waar binnenkort begonnen zal wor den niet de eigen interne opleiding van kraamverzorgsters. Tot nu toe werden daarvoor noodcursussen ge organiseerd. Het huis aan de Berg en Dalseweg is tegen een lage prijs ge kocht en met kleine wijzigingen ge schikt te maken voor opleidingsinter naat. Huisvrouwen voor de rechter Gestolen kolen gekocht Voor de politierechter te Dordrecht hebben gistermiddag terecht gestaan zeven kolenarbeiders, tot voor kort in dienst van het kolenbedrijf Hage- man en Van Nieveldt, die er van beschuldigd werden op listige wijze de klanten van dit bedrijf te hebben benadeeld. Dit zevental had er een gewoonte van gemaakt om lege zak ken in volle te stoppen. Op deze wij ze konden zij een klant een half of een heel mud te weinig geven, zon der dat deze er erg in had, omdat het aantal zakken altijd klopte. Zij hadden dit systeem al jaren gevolgd en dus heel wat mudden kolen in de wacht gesleept. De op deze wijze gestolen kolen hadden zij tegen aanmerkelijk lagere prijs dan de normale prijzen verkocht. Behalve de zeven arbei ders moesten ook 26 helers terecht staan. Het waren meestal huisvrou wen uit Dordrecht en omgeving, die vrijwel alle verklaarden niet te heb ben geweten, dat de goedkope kolen, die zij te goeder trouw hadden ge kocht, van diefstal afkomstig wa ren. De politierechter veroordeelde de zeven arbeiders straffen variërend van 6 maanden met. aftrek tot 2 maanden met aftrek, waarvan één maand voorwaardelijk. De huisvrouwen kregen straffen, welke varieerden van 3 weken voor waardelijk met 150 boete tot f 20, boete subs. 4 dagen. Zo maar langs de openbare weg leidt een pad naar boven. Het pad is hard en koud en een voor velen slechts moeilijk te begaan maar daardoor ook een symbool van de functie van het gebouw, waarbij onze blikvanger behoort. De func tie van het object-zelf is echter daaraan tegengesteld: in het voor komende geval moet het degenen, die er gebruik van maken, zo snel mogelijk uit verheven sferen terug voeren naar de koude, wrede en prozaïsche wereld. Wat voor voorwerp hebben we hier op het oog, bij welk gebouw behoort het en hoe heet de „open bare weg" waaraan het gebouw gelegen is? De vorige week Maarten Meerman en Helena Ver burg, die aan de Oude Vest thans perceel 159 zagen in hun stichting met haar veilige besloten heid een vaste burcht. Symboliek en het streven naar de verschul digde eer (liefdewerk alléén ter ere Gods werd in de tijd van de stichting al zeldzamer), bracht de stichter en diens vrouw ertoe, het tehuis de „Meermansburg" te noe men. En niet zoals zo velen meenden het „Meermanshof". Wat wij de vorige week afbeeldden, was de kop van de pomp in dit hof. Bij loting werd de waardebon van vijf gulden toegewezen aan Ton Snelderwaard, Amaliastraat 32 te Leiden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. De inzeödingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit vaD de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. Twee creaties van de Parijse ontwerpers voor de nog verre maar toch weer komende lente 1958. Links, evenals alle grote mode-vorsten heeft ook Jacques Heim zijn bijdrage geleverd voor de confectieindustrie met scheppingen, waarin de lijn van de Haute-Couture goed is te herkennen. „Hortense" van Heim is een hemdjurk voor de avonduren van zwart-wit bedrukte satijn. Rechts „Brigand", een elegante tailleur van klassieke vorm door Max Mozes uitgevoerd In vrijze „Prince dc Galles"-wol. m Uit de keuken geklapt Het is voor de huisvrouw ieder jaar weer een kunststuk om met de Kerstdagen échte feestmaaltijden op te dissen en daarbij toch een zo kort mogelijke tijd in de keuken door te brengen. Op de 24e kan ze al haast alles voorbereiden, zodat op le Kerstdag alleen de aardap pelen gekookt en de soep en het wild warm gemaakt behoeven te worden! Ook het menu voor 2e Kerstdag behoeft niet veel tijd te kosten. De pudding en de kool zijn in een wip bereid. Voor de rest geldt 's avonds hetzelfde en dit betekent dan: onbezorgde, vrolijke Kerstdagen voor het hele gezin! ZONDAG: kop bouillon, brussels lof met ham en kaassaus, aardap pelen, appelschoteltje met be schuit. MAANDAG: stoofschotel kool met kaas, muesli. DINSDAG: spekpannekoeken, fruit WOENSDAG: gevulde eieren, to matensoep met room, haas met compote en aardappelen, Kerst taart. DONDERDAG: schelp zalsnsla, ha- zepeper, rode kool, aardappel- purée. roompudding. VRIJDAG: gebakken visfilets, wor teltjes, gebakken aardappelen, ci- troenrijst. ZATERDAG: speklappen, zuurkool aardappelen, havermoutpap. Recept: Appelschoteltje met beschuit. 1 pond moesappelen, 80 gr. sui ker, 6 beschuiten, 30 gr. roomboter, 1/8 1 slagroom. Van de appelen moes koken, met de suiker op smaak afmaken en overdoen in een vuurvaste schotel. De beschuiten fijn stampén, met de rest van de suiker vermengen en over de appelmoes heen strooien. De boter smelten en over de be schuit gieten. In de oven op 't schoteltje een bruin korstje laten komen. De stijfgeslagen room er afzonderlijk bijgeven. Recept: Roompudding 3 dl. melk, 3 dl. koffieroom, 2 eieren, 15 gr. gelatine, 70 gr. sui ker, 30 gr. rozijnen, 20 gr. oranje snippers, 1/2 pakje vanillesuiker, yk dl. marasquin. De melk met de room aan de kook brengen. De eieren met de suiker en de vanillesuiker in een kom schuimig roeren en de koken de melk hier al roerende bijgieten. De geweekte gelatine er in oplos sen en de puddingmassa af laten koelen. De rozijnen 5 min. in wat kokend water op laten zwellen, goed uit laten lekken en met de klein gesneden oranjesnippers en de ma rasquin bij de pudding doen zodra deze dik gaat worden. De massa dan in een met koud water omge spoelde puddingvorm doen en goed stijf laten worden. Wanneer de pud ding gestort is kan ze met wat stijfgeslagen room en de oranje snippers worden gegarneerd. VAN WALES BEGINT DE VICTORIE 1 Tonyrefail in de Rhondavallei, Wales, hebben het gevonden! Vijf en veertig tot dusverre brave echtgenoten en huisvaders hebben er een „Bond van Verge noegde Echtgenoten" opgericht die zien ten doel stelt, de superioriteit van de man In de echtelijke woning te handhaven. De leden verplichten zich, thuis niet te vertellen, hoeveel ze verdie nen, geen hout te hakken of kolen te scheppen. Ook „de vaat" is ta boe voor hen en de was doen, vloe ren wrijven en straatjes schrobben is er voor hen niet bij. De wetgever van het gezelschap heeft misschien gevoeld, dat de op standige Vergenoegde niet héél ste vig in de schoenen staan want hij nam in het reglement van de bond een artikel op, waarin het verbin dend gesteld wordt, zich eens per dag in het plaatselijke café, tevens clublokaal, te vertonen. Dat zweemt al naar een soort controle en wie tegen de voorschriften zondigt, wordt beboet of indien de over treding meermalen plaatsvindt geroyeerd. Een van de vrouwen van Tonyre fail meent: „Gun de jongens toch een pretje: wij weten altijd wel een manier om onze zin door te drijven". Nu wij menen dat spreek ster binnenkort wel gelijk zal krij gen. Want met haar listen duurt zo iets maar even voor Eva! H WORDT DAT NIET een kleiner stukje kerstgans? een oliebolletje minder? Ach ja, de plannen worden weer gemaakt voor het feest dat oor spronkelijk zo'n bemoedigende en zo'n blije boodschap inhield en dat in vele gezinnen helaas verworden is tot een vreten op aarde.... En kort daarop komt dat andere feest, dat noodt tot inkeer en tot deemoedige overdenking. Ook hier geen geestelijke verrijking, maar waanzinnige schoten in de lucht, dolle zevenklappers onder de voe ten, en op de rijk gedekte tafels eten, eten, eten.... Wanneer er geen geestelijke mo tieven zijn, die u de aanstaande feestdagen sober doen zijn, bedenkt u dan dat het vele eten en het vele drinken beslist schadelijk voor de gezondheid zijn. Ook zonder spijzen en dranken kan men nog een hele boel plezier hebben, als het daar tenminste om gaat. GEWICHTSTABEL VOOR MANNEN. 2025 jaar 2530 jaar 3035 jaar 3540 jaar 4045 jaar 4550 jaar 5055 jaar 5560 jaar 6065 jaar 6570 jaar 61.5 61.5 61.5 54.5 58 64.5 65.5 65.5 62 71 En opdat u zelf eens kunt zien hoe er in dit opzicht nu eigenlijk bijstaat hebben we hier zowel voor de heren als voor de dames een ge wichtstabel afgedrukt, waarop een ieder kan aflezen, wat mensen van hun leeftijd en van hun lichaams gewicht gemiddeld dienen te we gen. GEWICHTSTABEL VOOR VROUWEN 2025 jaar 2530 jaar 3035 jaar 3540 jaar 4045 jaar 4550 jaar 5055 jaar 5560 jaar 6065 jaar 6570 jaar 51 54 57 61 64 Meestentijds is het al wel vol doende duidelijk, of iemand nodig wat meer matigheid moet betrach ten op dit gebied. Degenen die voor zichzelf in twijfel verkeren, kun nen met de gegeven cijfers en met hun geweten te rade gaan. Vanzelfsprekend gaat het hier om gemiddelden en niet om abso lute waarden. Behalve lengte en leeftijd heeft ook de algemene li chaamsbouw invloed op het ge wicht. Tengere mensen mogen wat lichter en fors gebouwde personen mogen iets zwaarder zijn dan het hier opgegeven aantal kilogram men. Dr. Alfreda Briedé. U kunt niet alles weten Als uw kanarie luis heeft, hang dan een stuk vilthoed over de kooi. Het ongedierte kruipt hierin, waarna men het gemakkelijk kan vernietigen. Steek een oud scheermesje aan een kurk en gehebt een pracht tornmesje. Leg uw horloge nooit op een te levisietoestel. Het wordt dan ge magnetiseerd en gaat onregelmatig lopen. Vergulde schilderijlijsten worden goed schoongemaakt met een spons gedoopt in melk. Om na te gaan of gist nog goed is, moet men een beetje in een glas met heet water. Komt de gist bo ven drijven dan is ze goed. Papier kan men op metaal plak ken met uiesap. Met een droog flanellen lapje, ge drenkt in terpentijn, kan men vet vlekken verwijderen uit fluweel. Kamillcnthee is een goed ontvet- tingsmiddel voor uw haren. Bloedvlekken worden behandeld met zout water en dan eventueel bleken met wat waterstofperoxyd (goed verdunnen). Asters, chrysanten, goudsbloe men, zonnebloemen enz. moeten minstens voor de herfst van de bladeren ontdaan worden, aange zien anders het water direct vies wordt, waardoor de bloemen of doodgaan of in elk geval gaan han gen. Plaats een hete pan nimmer „zo maar" op een aanrecht, u loopt de kans, dat het emaille er af springt. Leg er dus een plankje of 'n treefje onder. Hard geworden schoensmeer wordt weer bruikbaar, indien men er wat melk doorroert. Wanneer haarborstels na het was sen slap geworden zijn, doop ze dan in wat melk en laat ze zo drogen. Slecht schuivende laden bestrijkt men met talkpoeder.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6