S)e Geleid (Eoii/tant Dc Navo-topconferentie eindigde met compromis Amerika wilde raketten, Europa wilde pralen VERSTERKTE NAVO Militaire Celebes verloven op ingetrokken GRATIS Koopuur B. DE KONING £eiug, naai tiet aadeiiand GELUKKIG DE HEER Navo bezorgd over Indonesië Waaideiiny maet uit 't buitenland Hamen VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14290 □irecteur: CM.». HAMERS VEIJ3. Hoofdredacteur: L. C. J RÜÜZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie Abonn.. Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p 8.— Advertenties: 17 ct. p. m.m. Tciefoontjes t 1.50 Uitvoerig slotcommuniqué besloot debatten De Navo-topconferentie is donderdagmiddag geëindigd en heeft geleid tot inwilliging in principe van Amerikaanse zijde, dat raketten voor middel grote afstand met kernladingen in Europa opgeslagen zullen worden en dat er lanceer-inrichtingen worden gebouwd, als antwoord op het Russische intercontinentale projectiel, waarop de Verenigde Staten in eigen land nog geen afdoend antwoord hebben. De Verenigde Staten hebben van hun kant de Europese wens ingewilligd, dat men al het mogelijke zal doen, desnoods ook buiten V. N.-verband, om de ontwapeningsbesprekingen met de Sowjet-Unie weer op gang te brengen. Het communiqué, dat de regeringsleiders uitgegeven hebben, wordt voorafgegaan door een verklaring, die begint met de woorden: „Wij, de vertegenwoordigers van de vijftien landen van het Noord-Atlantisch bond genootschap" en eindigt met; „hebben in het besef van de waarde van onze intellectuele en materiële hulpbronnen, overtuigd van de waarde van onze beginselen en onze levenswijze, zonder provocatie doch geleidelijk zonder vrees, besluiten genomen om tot grotere eenheid, tot grotere kracht en grotere veiligheid te komen, niet slechts voor onze eigen landen, maar naar wij geloven ook voor de rest van de wereld". EENSTEMMIGHEID. De besluiten zijn eenstemmig ge nomen, dus ook Noorwegen en Dene marken, die niet voor raketbases op hun gebied voelen, en België en West- Duitsland, die zeer gereserveerd zijn, hebben hun principiële goedkeuring aan het aanvaarden van Amerikaanse raketwapens gehecht. Over de plaatsen, waar de voorra den kernladingen en de lanceerinrich- tingen moeten komen, zal „in over eenstemming met de NAVO-defensie- plannen en met de direct erbij be trokken landen worden beslist". (Hierbij kan aangetekend worden, dat de Ver. Staten de zeggenschap De navo-topconferentie waarvan het belang bleek uit de tegenwoordigheid van Eisenhower en van de regeringsleiders van alle landen, welke aan het pact deelnemen is weer geëindigd. Men had van te voren gewaarschuwd tegen al te gro te verwachtingen. Wanneer architec ten met elkaar confereren kan men ook niet verwachten, dat zij na afloop met een kant en klaar gebouw voor de dag komen. Hoogstens kan er een schetsplan getoond worden. Zo is het uitvoerige slotcommuniqué ook 0 meer te beschouwen als een schets van hetgeen men zich voorstelt nader uit te werken. Gewoonlijk zijn slotcommuniqué's ontstellend kort en niets zeggend; dit slotcommuniqué is echter wel 15 pa gina's lang, maar in evenredigheid niet al te duidelijk. Volgens Spaak, de nieuwe secreta ris van de Navo, heeft de conferentie een werkelijk evenwicht gevonden tussen het vraagstuk van de verster king van de Navo en het zoeken van een weg naar de vrede. Het is be kend, dat dit evenwicht een compro mis is tussen Amerika en Europa. De Amerikanen varen meer geporteerd voor het accoord over de raketten, terwijl de Europeanen aandrongen om het contact met Moskou te hervat ten. Verscheidene Europese landen zijn wat huiverig voor die raketten. Noorwegen en Denemarken willen ze niet hebben; West-Duitsland en Bel gië moeten er nog eens over denken. Nederland wil geen „neen" zeggen, als het nodig is, maar hoopt stiekum, dat de militaire autoriteiten ons vlak ke landje met zijn grote bevolkings dichtheid niet geschikt zullen verkla ren voor rakettenbases. Aan de andere kant zijn de Ameri kanen van gevoelen, dat opnieuw gaan praten met de Russen wederom tot niets zal leiden. Het resultaat van beide stromin gen is het bovengenoemde compro mis, waarbij zoals bij alle compro missen ieder wat krijgt maar niet alles. Over het algemeen kunnen wij best tevreden zijn met dit resultaat, want de geest op de conferentie was goed en de eenstemmigheid, waarmee ten slotte de besluiten genomen zijn, is een demonstratie van de terugkeren de eensgezindheid. In elk geval is de Navo versterkt uit het Palais de Chaillot te voorschijn gekomen en j dat is al heel wat waard. Bovendien J is het terrein uitgebreid. Adenauer j zeide ervan: „De Navo is nu een poli- tieke organisatie geworden, terwijl zij, bij haar oprichting in 1949, voorl tachtig tot negentig procent een mili- tair karakter droeg. De Navo zal zich ook met ontwikkelingen op econo misch en wetenschappelijk gebied kunnen bezig houden, doch haar doel blijft, als tevoren, zelfverdediging en j ontwapening, opdat de druk der mo- derne bewapening zowel van de vol- ken der communistische, als van die der niet-communistische landen kan I worden afgewenteld". Laten wij ons aansluiten bij het sympathieke gebaar van Eisenhower, toen hij de conferentie als laatste spreker sloot. Hij nodigde de verte genwoordigers van de andere landen uit een minuut stilte in acht te nemen om Gods zegen te vragen voor de werkzaamheden, die de raad heeft ondernomen in het belang van de vrede. i over het gebruik van de kernladin gen behouden). De militaire NAVO-autoriteiten moeten spoedig aanbevelingen in deze aan de NAVO-raad doen. Nederland staat op het standpunt, dat de principiële instemming in houdt, dat men niet om principiële re denen raketbases zou kunnen weige ren, als het NAVO-opperbev-1 het nodig zou achten, dat ze ook in Ne derland zouden moeten komen. Even tueel kunnen er wel practische be zwaren aangevoerd worden. Noorwegen, Denemarken en West- Duitsland zouden geen moeite hebben gehad zich achter de principiële aan vaarding te scharen, omdat zij goede redenen zouden hebben om aan te nemen, dat het NAVO-opperbevel toch geen aanleg van startbanen en voorraden kernladingen op hun ge bied zou aanbevelen. Van Belgische zijde blijft men met nadruk verklaren, dat ook de lage landen (dus ook Nederland) niet in aanmerking komen voor de nieuwe wapens, die mèh uit militaire oVerr wegingen veel beter m bergachtig, niet te dicht bevolkt gebied zou kun nen opslaan. Wat de onderhandelingen met de Sowjet-Unie betreft, bleek uit het communiqué van de regeringsleiders de hoop, dat de Sowjet-Unie overge haald zou kunnen worden terug te komen van haar besluit geen zitting te nemen in de voorgenomen V.N.- commissie voor de ontwapenings kwestie van 25 landen, waarvoor in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties de meerderheid zich heeft uitgesproken. Tegelijkertijd wordt echter gezegd, dat als de Sowjet-Unie blijft weige ren in de commissie van 25 landen zitting te nemen, pogingen zullen worden gedaan om op ministerieel niveau (welke ministers en welke landen, behalve de Sowjet-Unie, moet dan nog uitgemaakt worden) middelen te vinden om de bespre kingen over de ontwapening toch weer op gang te brengen. Het Navo-communiqué wijst echter nadrukkelijk op de westelijke voorwaarden, dat ontwapeningsover eenkomsten alleen maar waarde hebben als zij een doelmatige inter- op de overeen- Andere besluiten. De belangrijkste andere besluite i van de conferentie: hét Onderlin ge politieke overleg zal, hoewel reeds voronemens zijn gemaakt, verder versterkt worden en wel door middel van de permanente NAVO- raad. Ër zal een technische groep wor den ingesteld, die advies moet ge- gend met de controle op ontwape ningsovereenkomsten, vooral waar het de nieuwe wapens betreft. Voorts is er tot nauwer coördinatie besloten om te verzekeren, dat elk NAVO-land regelmatig een militaire bijdrage levert. Het betreft vooral de luchtmacht, de marine en de or ganisatie van af- en aanvoer. Begin 1958 (maart) zullen de ministers van defensie nagaan, welke vorderingen gemaakt kunnen worden. Ook zal de ontwikkeling, het on derzoek en de produktie van nieuwe wapens, waaronder raketten voor middelgrote afstand, gecoördineerd worden. De landen, die het verst op dit gebied gevorderd zijn (de Ver enigde Staten voornamelijk) zullen gegevens verstrekken over produk- tie-methode en het onderzoek aan de anderen. Eisenhower meende, dat Je Verenigde Staten niet meer dan hun plicht te doen als zij de bijdrage leve ven over vraagstukken, samenhan-ren, waartoe zij in staat zijn. Djakarta vordert huizen De militaire commandhnf van Zuid-Celebes, luitenant-kolonel An- di Mattelatta, heeft medegedeeld, dat in zijn gebied alle militaire ver loven zijn ingetrokken. Deze instructie van de militaire commandant volgde nadat berich ten waren ontvangen over her nieuwde aanvallen van Darul-Islam- benden in het gebied van Kendari. Naar werd gemeld, zouden 40.000 personen een toevlucht hebben ge zocht bij de speciale politietroepen in dit gebied. In het noordelijke deel van Zuid- Celebes hebben benden aanvallen op grote schaal ondernomen in het regentschap Mandar. Zij trachtten Mamasa, de hoofdplaats van dit re gentschap, te bezetten. Volgens de militaire districtscommandant, luite nant Jatiman, werden deze pogin gen door zijn troepen met succes afgeslagen na een gevecht, waarin twaalf opstandelingen werden ge dood. Hij vertelde, dat de opstande lingen tussen Tolewali en Mamasv 33 bruggen hebben vernield, dezé> zijn intussen met medewerking yan de plaatselijke bevolking weer her steld. Gisteren in Djakarta aangekomen -reizigers hebben A.P. verteld, dal 'woensdag in Soerabaja 900 Neder landse repatriërenden onder de ogen Donderdag van 23 uur „stempel 6" Elke das één uur GRATIS KOPEN KOOPT U R IJ K Leiden Noordwijk I GOEMAAT Katwijk Rijnsbure (Advertentie) OOK HUIZEN WORDEN „OVER GENOMEN" Westerse zakenlieden in Djakar ta is door de Indonesische militaire autoriteiten meegedeeld, dat zij 25 procent van de huizen die zij in Dja karta bezitten „op korte termijn" en zonder vergoeding zullen moeten overdragen. Bijna driehonderd Amerikaanse, Britse, Franse, Belgische en andere westerse zakenlieden woonden giste ren een conferentie bij, die bijeen was geroepen door de minister van handel, Soenardjo, en waarop deze mededeling werd gedaan. De besprekingen in de vergade ring, die twee en een half uur duur de, werden geheel in het Indonesisch gehouden. Zegslieden voor de zakenlieden verklaarden later, dat, ofschoon zij de strekking van de opdracht inzake de huizen hadden begrepen, „zij niet alles wat was gezegd .hadden kunnen volgen." NIET ALLES MEENEMEN In Indonesië zijn op het ogenblik een groot aantal Nederlandse gezinnen aan het pakken voor hun vertrek. Op de foto ziet men de familie P. J. Hul- scher uit Arnhem het vertrek voorbereiden. De heer Hulscher heeft 7 jaar bij de K.L.M. in Djakarta gewerk, aldus United Press. van leden van de communistische vakbond Sohsi aan boord van de „Waterman" zijn gegaan. De commu nisten stonden achter de douane- en emigratie-ambtenaren om te kij ken of de controle wel grondig was. Elke passagier mocht slechts twee koffers meenemen en werd gedwon gen tal van persoonlijke bezittingen achter te laten. Per uur werden slechts 23 passagiers gecontroleerd, tegen normaal 200. ik heb TTüTï'CoyA dekens' WIJ VERWACHTEN (Advertentie) Speciaal op zee In het slotcommuniqué van de Na vo-topconferentie te Parijs wordt over Indonesië gezegd: „Bij het de revue laten passeren van de intétna- tionale toestand hebben wij stilge staan bij de recente ernstige gebeur tenissen in Indonesië. Wij slaan deze met bezorgdheid gade". A.R. heeft vernomen, dat achter deze summiere verklaring andere toe zeggingen van steun aan Nederland schuilgaan. Van welingelichte diplo matieke zijde wordt vernomen, dat de bondgenoten met name Nederland beloofd hebben zich te verzetten te gen de Indonesische poging om alle zeeën van de archipel als territoriale wateren te beschouwen. De zeeva rende mogendheden van de Navo zul len waarschijnlijk langs diplomatieke weg protesteren. „Mocht dit niets uitrichten, dan zullen andere vreed zame middelen ongetwijfeld overwo gen- worden". De Nederlandse ministers, met in begrip yan dr. Drees, hebben iedere gelegenheid op en buiten de confe rentie gebruikt om steun te winnen in het geschil met Indonesië. In ze kere mate zijn ze hierin geslaagd. Eén van de Indonesische maatrege len, welke de geallieerden de mees te zorg baart is de poging om de Ja- vazee en daarmee de soheepsroute tussen Singapore, Hongkong en Aus tralië te sluiten. Hierdoor zou Indo nesië op een paar mijl van de kust lijn toezicht houden op oorlogssche pen en koopvaardijschepen. Engeland protesteert. Engeland zal officieel te Djakarta protesteren tegen de uitbreiding van de Indonesische soevereiniteit over de wateren tussen de eilanden van de Indonesische Archipel, zo is in welingelichte kring vernomen. Dergelijke uitbreiding zo meent de Britse regering, is in strijd met het beginsel van de vrijheid der zee en tast ernstig de Britse belangen aan. O Sleutel van David en scepter van het huis van Israël, Gij opent en niemand is er die sluit, Gij sluit en niemand is er die opent; kom en voer de geboeide uit de kerker, hem, die gezeten is in de duisternis en schaduw van de dood". In het begin van het Boek der Openbaring van Sint Jan staan zeven brieven afgedrukt, zeven brieven aan zeven Kerken van Klein-Azië. Stuk voor stuk getuigen zij van de geheim volle tegenwoordigheid van de Heer in zijn Kerk en van zijn waakzaam heid. In de zesde brief lezen wij: „Dit zegt de Heilige, de Waarachtige, Hij die de sleutel Davids heeft; Die opent, en niemand zal sluiten; Die sluit, en niemand zal openen" (3,7). Reeds eerder was van de Heer ge zegd, dat Hij „de sleutels van dood en dodenrijk bezit" (1,18), maar hier wordt met een duidelijke zinspeling op Isaias 22,22 van de Heer gezegd, dat Hij „de sleutel van David" heeft. Men moet deze worden naar hun volle messiaanse inhoud nemen: het huis van David wordt het Rijk Gods en de Zoon Gods, die heerst over het huis van Zijn Vader (Hebr. 3,6), kan er dus volkomen over beschikken. Wat de profeet Balaam tegen alle verwachtingen in had moeten pro feteren: „Een ster rijst omhoog uit Jakob, een scepter komt uit Israël op". dat is nu werkelijkheid aan het wor den: De Heer komt regeren, Hij draagt de sleutels en kan ,,de geboei den uit de kerker voeren". Die „geboeiden" waren alle men sen vóór de komst van de Heer en zijn ook wij. die ons nog niet volle dig aan de Heer in geloof hebben overgegeven. Wij allen zijn nog min of meer, naar het woord van Isaias, „gezeten in duisternis en schaduw van de dood" (Is 9,1), maar met Kerstmis moge ..de glans des Heren over ons stralen", geliik de nrofeet in dezelfde tekst beloofd heeft. Dr. J. A. E. VAN DODEWAARD, PR. De Franse ambassadeur in ons land, baron Edmund de Beauverger (links) heeft donderdagmiddag tijdens een sobere plechtigheid op de Franse ambassade in De n Haag aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, de versierselen uitgereikt, behorende bij het commandeurschap „Des Palmes Acade. miques". De bijgaande foto werd tijdens de plechtigheid gemaakt Een hartelijk woord doet dikwijls meer goed dan een gesche ik.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1