Ondanks Belgisch voorbeeld geen verkorting van diensttijd Politieke partijen krijgen radio zendtijd Wordt melk duurder? De verdediging van Nieuw-Guinea Na „ontzegging" geen nieuw rijexamen nodig Gemeenteraad open voor onderwijzers en leraren Kabouter Marijke bracht kersttak bij zieken De jacht-acten worden duurder Minister Staf over zaak majoor K. Eerste schuif in Hollandse IJssel geplaatst KLM-lijn Rome-- Amsterdam Vloedgolf vao post tijdens de feestdagen DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT A__PAGINA 8 MINISTER STAF 5 Minister Staf is niet van plan de duur van de eerste oefening voor dienstplichtige militairen te verkor ten. De minister staat onder sterke druk, maar hij zal niet buigen. Men heeft hem voorgehouden, dat de Zui derburen, de Belgen, de diensttijd wel hebben verkort. De minister zegt op zijn beurt: me de als gevolg van dit besluit van de Belgische regering is de kracht van het Nato-schild aangetast. België is er volgens hem niet in geslaagd het verlies aan parate dienst plichtige mankracht te compenseren door het aanwerven van voldoende vrijwilligers, aldus de minister. De minister zegt dit alles in de me morie van antwoord op het voorlopig verslag van de begroting van defen sie. Hij stelt ook dat vrijwilligers te duur zijn. Hij erkent, dat dienst plicht een zware last is, die zijn te rugslag niet alleen heeft op het per soonlijke belang van de dienstplich tigen, maar ook op het gehele econo- miscte bestel. Geruime tijd worden Mgr B. J. Alfrink bezoekt de marine Op maandag, 23 december zal de aartsbisschop van Utrecht, mgr. B. J. Alfrink, teven vicarus castrensis, een officiëel bezoek brengen aan de ko ninklijke marine te Den Helder. Bij deze gelegenheid zal monseigneur worden ontvangen door de Comman dant Zeemacht Nederland, schout-bij- nacht G. B. Fortuyn. Met een bezoek aan het aalmoezeniershuis staan nog een tocht door de haven en de bezich tiging van hr. ms. kruiser „De Ruy- ter" op het programma. Tevens zal op deze dag, 's middags te vier uur, het nieuwe katholieke mi litair tehuis in Nieuwediep door mgr. Alfrink worden ingezegend en ge opend. Twee oude dames stierven eenzaam In een benedenhuis van de Kievit straat te Utrecht zijn gisteravond door de politie de twee lijken gevon den van de twee bewoonsters, die waarschijnlijk al bijna twee weken geleden zijn overleden. Alhoewel het onderzoek nog gaan de is, staat wel vast dat hier geen gewelddadige dood bestreft. De be woonsters waren twee schoonzusters, de 70-jarige weduwe J. J. B. en de G9-jarige mejuffrouw J. M. G. Een familielid kreeg geen gehoor toen hij vanavond om kwart voor ne gen op bezoek wilde komen en hij informeerde bij de bovenburen. Deze| was het opgevallen, dat men in geen1 dagen de schoonzusters had gezien. De gewaarschuwde politie vond een van de dames in nachtgewaad dood naast haar bed liggen en de andere, eveneens overleden, doch gekleed in het kleine keldertje. Het onderzoek van de dokter van de G.G.D. wees uit, dat de oudste! was overleden door een hartverlam ming en de andere evenmin een ge welddadige dood heeft gehad. Deze laatste was lichamelijk zeer gebrek kig en geheel afhankelijk van haar schoonzuster. De conclusie van de politie is, dat na het overlijden van de oudste, de andere zich niet heeft v/eten te verplaatsen en van gebrek is omgekomen. De post en de stapel kranten in de gang vestigen het ver moeden, dat de schoonzusters reeds geruime tijd geleden zijn overleden, want de oudste van de kranten was van 5 december. De stoffelijke over schotten zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. er steeds jonge werkkrachten aan het productieproces onttrokken. De minister geeft als troost echter de verzekering, dat zo gauw de de fensieplichten verzwakken, de dienst tijd zal worc^pn ingekort. Systeem. De minister betoogt, dat het nu eenmaal niet mogelijk is een ander systeem van leervorming te vinden, dat voldoet aan de paraatheidseisen van de NATO. Zoals het nu is stro men elke twee maanden verse recru- ten de legeronderdelen binnen en met eenzelfde snelheid stromen de ge vormde soldaten af. In dit aanvul lingssysteem, dat nu vijf jaar in zwang is, verlaten de soldaten na achttien maanden diensttijd het le ger. Indien men 7000 vrijwilligers zou willen aanwerven zou het defensie plafond van 1780 miljoen overschre den worden. Van december 1955 tot heden zijn rond 89.000 militairen gevaccineerd. Bij de landmacht en de luchtmacht zijn in die'tijd elf gevallen voorgeko men van hersenvliesontsteking als gevolg van deze vaccinatie, waarvan, één met dodelijke afloop. Dit deelt de minister van oorlog mee in de memo rie van antwoord op de begroting 1958 van zijn departement. Nationale Reserve wordt opgeheven Zonder ruggespraak met Let parle ment te houden heeft de regering be sloten de Nationale Reserve op te heffen. Minister Staf had aan de Tweede Kamer plechtig beloofd, dat hij over de Nationale Reserve geen beslissing zou nemen. De minister deelt nu in de memorie van antwoord aan de Kamer mede, dat hij niet langer kon wachten om dat de behandeling van zijn begro ting eerst in februari aan de orde komt. Eenheden van dienstplichtigen zul. len binnenkort de taken van de in fanterie en reserve-marechaussee der Nationale Reserve (in totaal 2.000 man) overnemen. Motie-Burger verworpen De gemoederen zijn bedaard in de Tweede Kamer: de politieke partijen krijgen een stukje van de zendtijd van één van de vier radio-omroe pen, of van de tijd, die de regering voor de microfoon mag zitten. Na veel geharrewar in de Kamerzitting heeft de Kamer de brief, waarin de regering haar plannen uiteenzet, voor kennisgeving aangenomen en dat wil zeggen, dat u binnenkort naar de ra dio luisterend plotseling een opge wekte stem kunt horen, die een op bouwend praatje gaat houden over de zegeningen van zijn partij. Zoals be kend is de regering met deze 'lan- nen gekomen op aandringen van de WD, die andere partijen de „vrije microfoon" benijdde en óók wel eens wat zendtijd voor zichzelf wil heb ben. Zij wezen de AVRO als spreek buis van de hand met de opmerking, dat er geen enkel politiek contact be staat tussen AVRO en WD. Het regeringsvoorstel, dat ui' de bus kwam, heeft vele schele ogen ge maakt. AR en VVD vonden, dat zij bijna niets krijgen in vergelijking tot wat de P. v. d. A met haar VARA ka 1 doen. Êért garantieprijs Het Landbouwschap heeft gisteren één algemene garantieprijs voor het gehele land voor het melkprij. jaar 1957-'58 vastgesteld van 29.80 cent per kg. melk met een vetgehalte van 3.70 procent. De gewogen gemiddelde kostprijs weidegebieden werd bij 3.70 procent vet gesteld op 28.60. Die voor de zandgebieden bij 3.70 procent vet op 30.60. Het landelijke gemiddelde bij 3.70 procent vet op 29.80. Het onderscheid tussen weide- en zandgebieden is gemaakt voor een vergelijking met vroeger jaren. Het onderscheid betekent niet, dat het om twee verschillende groepen gaat. De verrekenprijs voor in consump tie te brengen melk voor het melk prijsjaar 1957-'58 werd gesteld op 32.45 cent. De communisten mokten omdat zij niéts kregen en mr. Burger (P. v. A.) wilde méér dan men al had, nl. ook uitzendingen in de zendtijd r de KRO. Deze in de vorm van een motie ge stelde hartewens werd gistermidd_g met 79 tegen 49 stemmen verwor pen. Mr. Burger wees er gis.eren nog op, dat de katholieken de kai s krijgen in de tijd van de VARA te spreken. De motie erd niettemin verworpen en ook de KVP'ers stemden van harte tegen. De com munisten steunden de socialisten in hun motie. WOONWAGEN VAN DIJK GETUIMELD EN VERBRAND. Op de Dijffelbroekseweg bij Per nis is gistermiddag door het breken van de koppeling, een achter een per sonenauto hangende woonwagen van een drie meter hoog dijktalud geval len en in brand gevlogen. De salon wagen was het eigendom van de cir. cusartist en koopman Raphael West- hinel, afkomstig uit Guatemala. Het voertuig dat nauwelijks twee jaar oud was, werd volkomen in de as gelegd, ondanks de blussingspo- gingen van de brandweer, die vrij spoedig .ter plaatse was. Naar de eigenaar, die al bijna 35 jaar in Ne derland verblijft mededeelde, is met de splinternieuwe inboedel ook een bedrag aan contanten van enige dui zenden guldens verloren gegaan, als mede een hoeveelheid goud. Toen de koppeling brak, begon de wagen te slingeren. In de woonwagen brand de de kachel. De vurige kolen moe ten bij de val uit de kachel zijn ge rold en de inboedel in vlam hebben gezet. De schade wordt op 20.000 geschat en wordt niet door verzeke ring gedekt. In de resten van de woonwagen heeft men van het goud nog niets kunnen terugvinden. Het echtpaar Westhinel is door deze brand dakloos geworden. SOLDAAT STAL 1600 GULDEN De Utrechtse dienstplichtige sol daat J. den O. heeft uit een militaire kantine te Bussum een geldkistje met 16O0 gulden ontvreemd. Hij had het kistje hij zijn meisje in Vianen in bewaring gegeven. Den O bekende de diefstal eerst, toen hij en het meisje, die direct al verdacht werden, duch tig aan de tand waren gevoeld. Van de 1600 gulden was nog 1560. over. Minister Staf kan geen aanleiding zien tot hernieuwde bezinning op de dëstijds door het vorige kabinet ge nomen beslissing om de beveiling van Nederlands Nieuw-Guinea in vredes tijd uitsluitend aan de Koninklijke Marine op te dragen. Deze beslissing was mede gebaseerd op de adviezen van de gouverneur en van de toenma lige minister van overzeese rijksdelen. De hoofdargumenten: eenheid van commando, rationele opzet door be perking der overkoepelende instan ties en vereenvoudiging der admi nistratie, gelden ook thans nog on verkort. Het in één hand zijn van de troep en de in dit uitgestrekte gebied voor de mobiliteit zo belangrijke trans portmiddelen wordt ook nu nog een groot voordeel geacht. Aldus deelt de minister aan de Tweede Kamer mede. De minister heeft een volledig begrip voor de van verschillende zijden geuite zorg over de verdediging van Nederlands Nieuw Guinea. Dit vraagstuk heeft de voortdurende aandacht van de rege ring, die zich de verantwoordelijk heid, welke Nederland ten aanzien van dit gebiedsdeel heeft, ten volle bewust is. De aanwezige middelen werden voor de beveiliging voldoende geacht. Onder de huidige omstandigheden zijn aanvullende maatregelen getrof fen, waarbij gebruik is gemaakt van de mobiliteit der vloot. De minister acht het niet opportuun op dit ogenblik enige mededeling om trent verdere dislocatie-plannen te doen. Het vliegkampschip is in hoofd zaak bestemd voor de onderzeeboot- bestrijding. Dit neemt niet weg, dat het, indien de wenselijkheid daartoe zich voordoet, ook voor andere taken kan worden bestemd. Het Haags Gerechtshof bepaalt: „Onredelijke consequentie" Het verlopen van een rijbewijs ge durende de periode van ontzegging, die als bijkomende straf werd opge legd bij een vonnis, is op de ver schillende provinciale griffies aan leiding geworden tot een verschil van opvatting. Nadat in kort geding de presi dent van de Haagse rechtbank een uitspraak in deze kwestie had ge daan, heeft gisteren het Gerechtshof deze beslissing bekrachtigd door te bepalen dat de commissaris der ko ningin op een aanvraag voor een nieuw rijbewijs in de gegeven om standigheden zulk een certificaat dient te verstrekken, zonder daar voor een nieuw rijexamen te eisen. Aanleiding tot de processen was eën passage in artikel 114 van het wegenverkeersreglement, waardoor tot nog toe vele ex-veroordeelden werden gedupeerd, maar waarin niettemin werd bepaald, dat iemand met een oud rijbewijs, dat niet an ders dan door het verstrijken van de geldigheidsduur zijn geldigheid heeft verloren, bij het aanvragen van een nieuw wordt geacht aan de eisen van bekwaamheid te voldoen. Rechtsplicht. Verschillende commissarissen der koningin meenden nu, dat een rijbe wijs, dat tijdens de ontzegging is ver lopen, anders dan door het verstrij ken van de geldigheidsuur is verlo pen, zodat dus opnieuw een rijexa men zou moeten worden afgelegd. Het is er in de Tweede Kamer van gekomen: onderwijzers en leraren van gemeentescholen mogen géén lid ijn van de raad, ondanks het regerings voorstel dit wèl mogelijk te maken. Leraren en onderwijzers van bijzon dere en openbare scholen zouden volgens dit voorstel tot de raad toe gelaten worden. Voorheen was dit niet mogelijk. Het onderscheid, dat men wil gaan maken tussen beide categorieën komt voort uit een actie van prof. Oud (VVD) zelf groot voorstander van het openbaar onderwijs onderwijs krachten van gemeentescholen uit te sluiten, omdat zij in dienst zijn van de gemeente, en omdat men voor de zonderlinge situatie zou kunnen men te staan, dat een onderwijzer wethouder wordt en in deze functie het hoofd van zijn school kapittelt. Tot verwondering van de regering werd prof. Oud gesteund, tot ergernis echter van de P. v. d. A., die er een ernstige achteruitstelling van het openbaar onderwijs in bespeurde. De motie-Oud werd gisteren in stem ming gebracht en met 79 tegen 49 stemmen aangenomen. De socialisten waren zó teleurge steld over de gang van zaken bij dit voorstel, dat zij tegen de gehele wet stemden, samen met de communisten. Met 5 tot 15 gulden De regering wil de kosten voor jachtakten met vijf tot vijftien gul den verhogen met ingang van 1 april 1958. In de toelichting op het daartoe strekkende wetsontwerp wordt opgemerkt, dat in het jachtsei zoen 1956—1957 19.993 jachtakten zijn verleend, waarnaast 76 bijzondere jachtakten zijn uitgereikt. Neemt men deze aantallen als basis, dan zal door de verhoging van de prijs van de jachtakte en de bijzondere jachtakte een verhoogde opbrengst en bate van 's lands schatkist worden verkregen van plm. 300.000. Zelfs al zou men aannemen, dat ten gevolge van de verhoging van de prijs van een jacht akte het aantal akten met bijv. 10% zou dalen, waardoor de meeropbrengt voor het land zou verminderen met |plm. 110.000, dan nog zou het ver- schil een voordeel voor 's lands schat kist opleveren van plm. 190.000. Ten behoeve van het jachtfonds wordt van hen, aan wie een jacht akte wordt uitgereikt, een bijdrage nes tot in de wijde omtrek, dat de H.KJI. Prinses Marijke heeft woensdag met de andere leden van de kaboutergroep „De Kleine Totemkring" een bezoek gebracht aan de kinderafdeling van het nieuwe Amersfoortse ziekenhuis „De Lichtenberg". Aan de patiëntjes werden zelfversierde kersttakken aangeboden. Prinses Marijke is hier gefotografeerd met de vijf jarige Bennie van de Wetering, die het langste van alle kinderen in het ziekenhuis verblijft; dat was dan ook de reden, waarom hij de kersttak van het prinsesje kreeg. De uitslag van de stemming over het regeringsvoorstel- was 73 tegen 54 stemmen. Een tweede voorstel van prof. Oud, dat de ._htgenoot of echtgenote van iemand, die géén lid van de raad mag zijn, ook zelf niet in de raad geko zen kan worden, werd met 86 vóór en 61 tegen aangenomen. De hetr Van Sleen (P. v. d. A.) bleef er in deze Kamerzitting bij, dat het openbaar onderwijs op een schan delijke wijze achtergesteld wordt. In de zitting van dinsdag had hij he vig verbolgen prof. Oud een „zo genaamd voorstander van heth open baar onderwijs" genoemd. Prof. Oud was hier zeer kwaad over geweest. De heer Van Sleen verklaarde nu, dat hij „zogenoemd voorstander" had willen zeggen. Minister Staf schrijft in zijn memo. rie van antwoord over de zaak van majoor K. Hij neemt de nodige re serves in acht. De minister verklaart, dat het departement uiteraard nim mer heeft samengewerkt met men sen van wie bekend was, dat zij door het aanbieden van steekpenningen trachtten orders te krijgen. Zodra er lucht van wordt gekregen, dat er sprake is van een strafrechtelijk ver grijp, wordt de zaak in handen ge geven van militaire of civiele poli tie. De relatie tot de betrokkenne wordt in zo'n geval opgeschort. Wordt een onregelmatige of onfatsoenlijke handelwijze vastgesteld, dan wordt, aldus de minister, de relatie in elk geval verbroken. Stormvloedkering In de bouw van de stormvloedke ring Hollandse IJssel te Capelle aan de IJssel is gistermiddag wederom een belangrijke mijlpaal bereikt. De eerste schuif is nl. ingevaren en om kwart over drie verkondigden sire- Het Hof heeft nu uitgemaakt, dat deze opvatting niet juist is want met nadruk is enige jaren geleden in de wet opgenomen, dat bij ontzegging een rijbewijs slechts tijdelijk zijn geldigheid verliest. Na het verstrijken van deze termijn moet het weer wor den teruggegeven en geldt het weer als vanouds. Het mag dus ook weer zonder verdere maatregelen worden vernieuwd. Door het eisen van een nieuw exa men verbindt men een onredelijke consequentie aan de bepalingen. Door het niet-afgeven van een nieuw rij bewijs schendt de commissaris der koningin derhalve een rechtsplicht. Het Hof overwoog verder, dat de rechter in de materie oordelen mag omdat hij de enige is, tot wie de bur ger die door een onrechtmatige over- heidsdaad wordt getroffen, zich kan richten. Gistermiddag om drie uur heeft de tweede secretaris van het Nederland se ministerie van luchtvaart de heer Caron, in de luchthaven Ciampino de nieuwe KLM-lijn RomeAmsterdam plechtig geopend. Na een toespraak van de burge meester van Vinei geboorteplaats van Leonardo da Vinei, naar wie het toestel is genoemd, dat de dienst zal onderhouden verrichtte mgr. J. O. Smit de inzegening.' Bij de plechtigheid waren voorts aanwezig de monseigneurs W. J. L. Damen, en J. Bruning, bovendien ve le procuratoren en orde-oversten, de Nederlandse ambassadeurs in Rome en de gehele Nederlandse kolonie. Als gastheer trad op de heer Al bert Plesman, zoon van de oprichter der K.L.M. Na afloop van de inzege ning nodigde de heer Plesman de gas ten uit voor een rondvlucht boven Rome. Splinterkaarlen uit den boze De directie van de PTT in Den Haag heeft besloten een stokje te steken voor de verzending van Kerst en Nieuwjaarskaarten welke be strooid zijn met glasgruis of mica- splinters. Indien er dit jaar dergelijke kaarten verzonden worden, zullen de posterijen deze kaarten vernieti gen. Ook als ze in open enveloppen gestoken zijn. Het is herhaaldelijk voorgekomen dat sorteerders en bestellers verwon, dingen en infecties aan de handen onliepen door het scherpe goedje van deze kaarten. Ook hebben PTT-men- sen de glassplinters wel eens in de ogen gekregen. Door de drukte met Kerst- en Nieuwjaarskaarten zullen de poste rijen evenals vorige jaren de post weer niet zo stipt op tijd kunnen be zorgen als zij dat gewend zijn. Dit komt werkelijk niet door gebrek aan personeel, maar door de geweldige overvloed van post op die dagen. In de grote steden hebben zich meer dan 10.000 werkstudenten en scholieren als noodhulp aangemeld. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft er bij haar leden op aan gedrongen de on-Nederlandse gewoonte om Kerst- en Nieuwsjaars- kaarten te versturen, stop te zetten. Het kost alleen maar tijd en geld en de PTT wordt zo overbelast dat de normale brievenpost niet meer op tijd verzonden kan worden. EEN UIL DIE NIET VERBRANDEN Wn,DE. In het Limburgse plaatsje Hunsel hoorde mevr. B. bij het aansteken van de oliehaard een vreemd geluid in de schoorsten. Zij riep haar zoon, die de schuif van de haard opende en tot 2ijn grote verbazing een zich fel verwerende uil in de schoorsteen zag fladderen. Hij sloot de haard af en bevrijdde het dier uit zijn benarde positie. De uil was hier en daar al iets geschroeid. geheven van vijf gulden. Daar jaar lijks plm. 20.000 jachtakten worden verleend, houdt dit in, dat aan bijdra gen van jachtaktehouders jaarlijks een bedrag van plm. 100.000 wordt ontvangen, waaraan een bedrage uit 's lands kas van 50.000 wordt toe gevoegd. Gebleken is evenwel, dat de in komsten van het jachtfonds niet toe reikend zijn om bij voorbeeld we tenschappelijke onderzoekingen van voldoende omvang te doen plaats hebben, mede als gevolg van het feit, dat een deel van de'ter beschikking staande gelden moet worden gebruikt voor schadevergoedingen in die ge vallen, waarin het gaat om het voort bestaan van waardevolle wildsoorten en waarin de jachthouders niet aan sprakelijk kunnen worden gesteld voor de aangerichte schade. Het doel, hetwelk men bij de in stelling van het jachtfonds voor ogen had, kan derhalve slechts ten dele worden bereikt. De bijdrage van de jachtaktehou ders aan dit fonds wil men daarom verhogen van vijf tot tien gulden. schuif op haar plaats lag, Zoals gemeld zijn de laatste weken in de stormstuw eerst sluisdeuren, 'n Basculebrug en een vaste verkeers- brug (gewicht 540 ton) aangebracht. Deze schuif spande qua gewicht wel de kroon, want zij had een gewicht van 620 ton. Langzaam maar zeker werd de schuif tussen de twee betonnen hefto- rens gedirigeeiri onder grote belang stelling van de inwoners van Krim pen en Capelle aan de IJssel. De schuif meet 81,2 bij 11,5 meter en ziet eruit als een boogbrug, die op haar kant ligt. De bedoeling van de stuw is bij slecht weer het eventueel opdringen de water van de Hollandse IJssel te kunnen tegenhouden. De schuif kan tussen de heftorens op en neer wor den bewogen met vier elektromoto- nen. Wanneer zij in haar hoogste stand zal staan, bevindt de onderkant zich nog enkele meters boven het wegdek van de verkeersbrug. Zoals bekend zal te zijner tijd nog een schuif in deze stormvloedkering wor den aangebracht. KORTE golf De 42-jarige rubberwerker A. B. is, nadat hij gistermorgen op het via duct nabij de Mauritsweg te Ridder kerk een tot nu toe onbekende voet gangster had aangereden met zijn bromfiets gevallen en in zorgwekken de toestand naar het Zuiderzieken huis te Rotterdam gebracht. In de loop van de dag is de heer B. over leden. De dame had een hersenschud ding. Zij kan zich van het ongeluk niets herinneren. De minister van defensie wil gaarne nog eens overwegen of het wellicht doelmatig is, de koninklijke marechaussee in het geheel van de organisatie der krijgsmacht een an dere plaats te geven en ook of voor de koninklijke marechaussee de blauwe uniform weer zal worden in gevoerd. De 42-jarige motorrijder A. J. Veldhuizen, die dinsdagochtend op de Papaverweg in Amsterdam-Noord, tijdens een aanrijding met een ach terop komende bestelauto ernstig werd gewond, is gisteren in het Bin nengasthuis overleden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8