Zilveren onderscheiding voor de heer W. T. Alting te Leiden Eeuwfeest Kon. Alg. Ven voor Bloembollencultuur J{e*&tg.%aet aan &ewanei& Si. Jaco&sAafje Raad van Leidschendam besluit tot instellen van weekmarkt Het vuur der liefde niet meester Tuinbouw' reikte diploma's u t Hiermee wovdt de stormvloed gekeerd DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De heer Willem Thijs Alting (59) is veertig jaar in dienst van de Licht fabrieken te Leiden en in verband hiermee werd hij vanmorgen in de kamer van de burgemeester op het Stadhuis ontvangen, waar wethouder D. van der Kwaak, die o.m. wethouder van bedrijven is, hem de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst speldde. De heer Alting is administratief ambtenaar aan dit gemeentelijk bedrijf. Wethouder Van der Kwaak hield een toespraak, waarin hij sprak van de ijver en toe wijding van de jubilerende ambtenaar. Bij deze plechtigheid was o.m. aan wezig ir F. J. J. Meuwese, hoofdingenieur van de electrotechnische afde ling, namens de directeur van de Lichtfabrieken, ir Y. Ykema. Grootse deelname aan int. tuinbouw tentoonstelling 1960 Het jaar 1960 wordt voor het bol- lenvak een belangrijk jgar! Dan is het nL 100 jaar geleden dat de Kon. Algem. Ver. v. Bloembollencultuur werd opgericht en tevens is het rond 400 jaar geleden, dat men in Holland de tulpenteelt begon. Deze mijlpalen worden natuurlijk niet zonder meer gepasseerd. Onder meer zal men deze feestelijkheden vieren met 'n grootse deelname aan de internationale tuin bouwtentoonstelling, die in 1960 te Rotterdam zal worden gehouden. Dinsdagmiddag zijn in „Treslong" te Hillegom diverse - bijzonderheden bekend gemaakt door de voorzitter der Kon. Verg. v. Bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, door de heer C. de Vroomen namens de tentoon stellingscommissie van het bollenvak en door de heer C. van Empelen Jr., die aangetrokken is als ontwerper der binnententoonstelling. De show in Rotterdam zal nl. verschillende maanden duren en het bollenvak is de eerste tak van tuinbouw, die gaat exposeren. De eerste binnententoon stelling wordt al geopend op 25 maart. De organisatoren in Rotter dam hadden liever half april gestart, maar het is dan weer zeer moeilijk gebroeide-bolgewassen in de kist te laten zien. Eind maart is trouwens ook nog meer dan laat genoeg voor dit doel. De binnenshows worden gehouden in de Ahoy-hallen, voor bloemen tentoonstellingen zijn deze nu niet bepaald je-van-het door de recht toe-, recht-aan-indeling en het vele zonlicht, dat door het vele glas vrije lijk naar binnen kan vallen en de temperaturen in die tijd van het jaar behoorlijk kan doeh oplopen. Dat is voor een bloemententoonstelling en zeker voor één van bolbloemen: de tulpen gaan nl. al heel gauw open staan, „gapen" heet dat in vak- jargoen nu niet bepaald gewenst. Er zyn. onderhandelingen gaande om afdoende maatregelen tegen het in vallende zonlicht te kunnen nemen, wanneer dat noodzakelijk mocht zijn. Het bollenvak staat voor de op gave om op 25 maart 1960 niet min der dan 14.000 m2. te moeten vol zetten met bloeiende bolgewassen. Als men nagaat, dat de grote Bloem- lusthal in Lisse 2000 m2. meet en de hallen van de Messehallen in Keulen, waar men verleden jaar exposeerde, rond 9000 m2., dan lijken die 14.000 I m2. in Rotterdam een hele opgave. Dat valt echter mee. Om te begin nen is er van de zijde van het vak meer dan voldoende belangstelling. De gisteren in Treslong aanwezige vakgenoten en men zag er vele topfiguren gaven zich bijna allen op als deelnemer en het ziet er naar1 uit, dat men straks een selectie zal moeten toepassen, of een limiet stel len aan het aantal kisten en potten, dat men per firma mag exposeren. De arrangeur der binnententoon» stellingen, de heer C. v. Empelen, deelde enkele bijzonderheden mede. De gemengde inzendingen, waarin vrijwel alle bolgewassen vertegen woordigd zijn, zullen ongeveer een derde van de expositieruimte in be slag nemen. Er komt echter ook een afdeling, waarin resp. tulpen, nar cissen en hyacinten overheersen. Op een vraag of er ook collectieve in zendingen toegelaten zullen worden, luidde het antwoord, dat de opzet is: individuele deelname, maar mocht men collectief willen inzenden, dan is daar geen bezwaar tegen. Naast de tentoonstellingen in de Ahoy-hallen, komt er ook een bui tenshow. Er is hiervoor een terrein van 20 ha. beschikbaar. Het bollen vak zal daarvan 5 ha. tot zijn be schikking krijgen. Voor deze show wil men de medewerking van de af delingen der Kon. Algem. Ver. v. Bloembollencultuur inroepen en het zal geen moeite kosten ook die vijf bunder om te toveren in een bril jante bolbloemen tuin. De rest van het terrein moet voor andere takken van tuinbouw gereserveerd worden, o.a. voor de Boskoopse culturen enz. Op dit terrein komt ook een grote koude kas, waarin bloembollen ge plant zullen worden, zodat het vak vele weken achtereen onder het oog van tienduizenden bezoekers (waar onder stellig vele buitenlanders!) zal komen. Een prettige kant aan dit alles is, dat men in financieel opzicht heel weinig risico loopt De kosten om de gehele show te organiseren worden geschat op 4 a 5 miljoen gulden! Er is een stichting gevormd, waarin zit ting hebben de vertegenwoordigers der „big business" in de Maasstad banken, scheepvaart- en verzeke ringsmaatschappijen, enz. en deze stichting zorgt ook, dat de benodig de pegulanten op tafel komen. Van zelfsprekend zal deze stichting ook de entreegelden innen. Het bollen vak zal alleen de bollen ter beschik king moeten stellen en ze franco Rot terdam moeten leveren. Dat is alles. Op zulke gunstige voorwaarden heeft men nog ngoit aan een internationale show kunnen deelnemen! Bij de aanvang van de gisteravond gehouden gemeenteraad te Leid schendam werden aan het raadslid de heer Koerts bloemen aangeboden ter gelegenheid van zijn 75ste ver jaardag. Burgem. Banning wenste hem nog menig jaar toe, waarna de heer Koerts zijn dank betuigde. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat weth. De Ruyter wegens een hartaandoening rust moet nemen. Leids brandweer in actie voor Stadhuis Romantische lieden, die zich bijna dagelijks rond de ingang van het Leidse stadhuis ophouden om trouw- tjes te zien, hebben vanmorgen van een prachtige ceremonie kunnen ge nieten. Om elf uur reden drie brand weerwagens de Vismarkt op, bela den met een complete „uitruk" en tegen kwart over elf stelden twin tig brandweerlieden in lederen pak ken met helmen op het hoofd zich op voor de ingang van het stadhuis. Zij zetten luister bij aan het hu welijk van mej. Tini Hogervorst en de heer J. Braxhoven, die met veel statie in het huwelijk traden. Mej. Tini is enige jaren administratrice geweest aan de Leidse brandweer en men meende, dat het door de Leidse brandweer betreurde af scheid niet zonder enig uiterlijk ver toon kon geschieden. De bruid was liefelijk in het wit, de bruidegom keurig in het zwart en de nieuwsgierigen hebben dus tegen de lederen achtergrohd een trouw plechtigheid kunnen zien, die het na vertellen waard is. De „uitruk" stond onder leiding van de brandweercommandant, die bij de huwelijkssluiting aanwezig was, en zijn taak gedelegeerd had aan de onderbrandmeester, W. D. van Treuren, die voor een keurige ere haag zorg droeg. Lieden, die opmerkten dat Leiden een half uur zijn branden maar op moest houden hadden ongelijk, want de brandweerwagens hebben door lopend contact met de centrale post aan de Langebrug. Men kon na afloop melden: opera tie geslaagd, maar het liefdesvuur niet meester. Heldere meisjesstemmen weer klonken gistermiddag op de binnen plaats van het St. Jacobshofje. De be jaarden, die in dit vriendelijke hof je wonen, groepten voor de deuren van hun huisjes en luisterden een weinig geroerd naar het „Stille Nacht" en „De Herdertjes", liederen, die door leerlingen van de eerste klas van de Middelbare Meisjesschool van het St. Agneslyceum gezongen wer den. De meisjes brachten ook kleine geschenken mee. Kerststukjes, die door de ouden van dagen dankbaar werden aanvaard en een ereplaats kregen in hun kamers. Nadat de bezoekers hun gehele re pertoire liedjes hadden afgewerkt, werden zij in de regentenkamer op chocolademelk en kerstkransjes ont haald. De regent, mr. A. J. Sormani, vertelde hier de gasten iets over de geschiedenis van het hofje, die terug gaat tot de zeventiende eeuw. De oude schilderijen aan de wand van stichter en regenten, vormen bij deze uiteenzeting een goede illustratie. Aanwezig bij deze ontvangst waren ook mevr. DondersBerkeljon, die haar echtgenoot, mr. H. F. A. Don ders, regent van dit hofje, vertegen woordigde en de regent, dr. C. R. Zyerveld. De leerlingen brachten dit bezoek onder leiding van haar lerares, mej. D. Savekoul. (Foto: „De Leidse Courant"). De afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde had gisteren een buitengewoon leerzame avond in De agendastukken werden over het algemeen in vlot tempo afge handeld. Een gedeelte van het raad huis werd wederom in huur afge staan aan de rijkspolitie tegen be taling van 817,40 per jaar. Hetuitbreidingsplan „Laanzicht De Heuvel" werd vastgesteld. Dit plan is gelegen in het zuidelijk ge deelte ten noordwesten van de Van Ruysdaellaan en heeft gedurende de vastgestelde tijd voor ieder ter in zage gelegen. Het plan biedt ruimte voor het bouwen van in totaal 1200 woningen. Het onderdeel „Laan- zicht" is bestemd voor als villabouw te karakteriseren, bungalows en andere eengezinswoningen, totaal 200 woningen. In het gedeelte „de Heu vel" zijn 1000 étagewoningen in drie en vier woonlagen geprojecteerd; voorts is er mogelijkheid tot win kelbouw. Het onderhavige uitbrei dingsplan voorziet voorts in de be hoefte aan bouwruimte voor scho len, kerken, wijkgebouwen en der gelijke. Bedoelde bijzondere bebou wing wordt omgeven door groen voorzieningen met wandel- en speel- gelegenheid, terwijl daaromheen de étagewoningen zijn gegroepeerd. De doorgaande wegen, welke hoofdver bindingen zullen vormen tussen ver schillende delen van de gehele toe komstige woonwijk ten noordwesten der Van Ruysdaellaan-Veurse Ach terweg, zjjn zodanig geprojecteerd, dat de zogenaamde woonstraten en dergelijke daarop niet rechtstreeks uitwegen, hetgeen uit verkeersoog- punt van groot belang moet worden geacht. Tegen het onderhavige ontwerp plan zijn twee bezwaarschriften in gediend, welke ongegrond worden geacht. Het is niet mogelijk de in de bezwaarschriften bedoelde vee houderijbedrijven ter plaatse te handhaven. Belanghebbenden zullen bij aankoop of onteigening schade loos worden gesteld. De weekmarkt De raad nam overeenkomstig het advies van b. en w. het principe besluit tot instelling van een weke lijkse warenmarkt. In het advies wordt vermeld: 1. Van een markt gaat een prijs- regelende werking uit welke in het bijzonder in het belang strekt van hen, die slechts over bescheiden mid delen beschikken om in de nood zakelijkste levensbehoeften welke juist op een warenmarkt in over wegende mate verkrijgbaar zijn te voorzien. Vporal in de huidige omstandigheden waarin menig huis vrouw slechts met veel overleg en dikwijls met moeite van haar huis houdgeld rond kan komen is het van belang, dat de eerste levensbehoef ten zo voordelig mogelijk verkrijg baar zijn; Door het instellen van een café-restaurant „In den Vergulden Turk" belegd. Nu allerwege voor bereidingen voor het kerstfeest wor den getroffen, had het bestuur de leraar van de bloembindcursus, de heer De Koning, bereid gevonden een demonstratie te geven in het vervaardigen van kerststukjes. Met eenvoudige middelen wist de heer De Koning alleraardigste resultaten te bereiken. Kerststukjes, welke in de komende dagen zoveel sfeer in de woning kunnen brengen en die toch beslist niet kostbaar behoeven te zijn. Ook enkele leden hadden een zelf vervaardigd kerststukje mee naar de vergadering genomen. Ze werden door een jury beoordeeld en besproken. Alvorens de vele aanwezigen dit onderricht kregen, reikte de voor zitter, de heer Joh. Jonker, een groot aantal diploma's uit. Deze werden in de volgende cursussen behaald: Algem. TuinbouwcursiLs: A. W. v. de Voort, Noordwijkerhout; B. La gendijk, Valkenburg (Z.-H.); A. P. Zintel, Leiderdorp; H. v. d. Velden, Voorschoten; C. J. Turk, Zoeterwou- de; E. Nieuwesteeg, Leiden; D. van en de keuze der waren verruimd; 3. Velen achten hetinkopen doen op een markt een aangename, on gedwongen wijze van kopen door de grote mate van vrijheid van bewe ging, welke deze wijze van kopen biedt en waarbij men niet met een gevoel van gebondenheid door een verkoper wordt benaderd; 4. Een markt verlevendigt het dorpsbeeld, verhoogt zijn aantrekke lijkheid en brengt activiteit, gezel ligheid en sfeer; 5. De ervaring heeft geleerd, dat óók de belangen van de plaatselijke winkeliers door een warenmarkt worden gediend. Het is nl. een be kend verschijnsel, dat de bezoekers van een markt van de gelegenheid gebruik maken, tevens andere, al dan niet op de markt verkrijgbare artikelen te kopen. Een markt houdt daarbij vele kopers in eigen gemeen te, hetgeen tot omzetverhoging bij de winkeliers leidt en vooral waar -,»-*»■ i het nieuwe inwoners betreft de Leeuwen, Zoeterwoude; A. Heerings,1 Wassenaar; C. v. d. Werf, Voorscho- J. H. Letkx, Koudekerk; D. van der Kraats, Leiden; M. Bon, Noordwij kerhout; J. de Winter, Warmond; P. F. v. d. Poel, Valkenburg. Cursus Motorkennis: D. Bloemen- daal, Valkenburg (Z.-H.); A. J. M. Bruines, Zoeterwoude (post Leider dorp) A. B. Groenewegen, Wasse naar; W. G. Gussekloo, Voorschoten; H. C. B. Havers, Leiden; W. Kan bier, Leiden; B. M. Keizer, Voor schoten; H. B. H. Klein, Leiden; P. Lagas, Oegstgeest; W. W. Lagerberg, Leiden; J. v. d. Mey, Leiden; A. Paauw, Leiden; W. A. M. Parmen- tier, Wassenaar; W. v. d. Vogel, Zoeterwoude (post Leiderdorp; G. Smit, Voorschoten; A. C. v. Tonge ren, Warmond; J. Veloo, Voorscho ten; C. Berbee, Wassenaar. Bloemschikken en Binden: B. Kei zer, Voorschoten; P. F. v. d. Poel, Valkenburg (Z.-H.); J. Veloo, Voor schoten; J. L. A. Taets v. Ameron- gen, Zeist; P. M. J. Klein, Roelof- arendsveen; W. Sterrenberg, Alphen aan den Rijn; H. de Jong, Aarlan- derveen; mej. J. M. M. Tabernee, Alphen aan den Rijn; C. Doorne kamp, Leiden; A. P. Zintel, Leider dorp; J. Verhart, Katwijk aan Zee; A. Wetselaar, Katwijk aan Zee; A. Beekman, Leiden; J. B. J. v. d. Holst, kennismaking met de Leidschendam- se winkels bevordert. Overigens zul len óók de plaatselijke winkeliers aan de markt kunnen deelnemen, al zullen zij daarop uiteraard geen mo nopoliepositie kunnen innemen. Volgens b. en w. zijn de plaatse lijke omstandigheden voor het in stellen en tot bloei brengen van een warenmarkt gunstig wegens het kooppotentieel voor ongeveer 11.500 inwoners, welk aantal door uitbrei ding van de gemeente in de nabije toekomst sterk zal toenemen. De aanvangscapaciteit van de markt wordt geschat op 40 tot 50 kramen en de meest geschikte marktdag acht men de dinsdag. Na dit voor de gemeente belang- 1 rijke onderwerp werden benoemd in het bestuur van maatschappelijk hulpbetoon de heren K. G. J. Co- pray, J. Koerts en C. J. van Hei ningen. Voorhout; C. Doornekamp, Leiden, ten; J. Griffioen, Voorschoten; Griffioen, Voorschoten. Materialencursus: R. Voskuil te Leiden; C. Doornekamp, Leiden; J. B. J. v. d. Holst, Wassenaar; E. M. Nieuwesteeg, Leiden; G. van Delft, Leiden; G. Smit, Voorschoten; A. P. Zintel, Leiderdorp; W. N. Kleywegt, Noordwijk; J. Duivenvoorde, Voor schoten; A. P. Knijnenburg, Wasse naar; J. Tukker, Sassenheim; A. C. van Tongeren, Warmond. H. Tweede knecht-HovenierP. Vink, Oegstgeest; R. Voskuil, Leiden; A. C. Kouwenhoven, Alphen aan den Rijn; B. D. de Wit, Sassenheim; N. K. v. Keeken, Alphen aan den Rijn; P. Staffeleu, Leiden; G. Smit, Voor schoten; J. B. J. van der Holst, Was senaar; J. Tukker, Sassenheim; F. J. Oosterman, Alphen a. d. Rijn; C. L. A. M. Mulder, Leiden; F. J. van Leeuwen, Warmond; A. Paauw, Lei den; A. G. F. Borst, Zoeterwoude; De heer Jonker bracht de gedi plomeerden onder het oog, dat zij er met dit diploma, dat een bewijs is van schoolse kennis," nog niet zijn, doch dat de theorie thans ook aan de praktijk moet worden getoetst. Het schonk de heer Jonker grote voldoening, dat deze avond ook de nieuwe voorzitter van de landelijke organisatie, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, burgemeester van Warmond, die vandaag in deze functie werd ge- installeerd, van zijn belangstelling blijk gaf. Spreker hoopte hem bin nenkort ook als afdelingslid te kun nen installeren. Tenslotte weidde de voorzitter uit over alle activiteiten van de Maat schappij, waaronder het tuinbouw- onderwijs zulk een voorname plaats Inneemt. (Foto: De Leidse Courant) markt worden de koopmogelijkheden De enorme stalen schuif, het belangrijkste onderdeel van de stormvloedkering in de Hollandse IJssel tussen Krimpen en Capelle, is woensdagmiddag ingevaren en tussen de twee hoge heftorens aangebracht. De foto jeeft een beeld van de uitvoering van dit zware karwei.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7