Een gebaar in Leiden werd in Alphen beantwoord Verbetering kostwinnersvergoeding bij eerste en bij herhalingsoefeningen £%ewacht hteey het te hwaad Vennootschapsbelasting voor sommige coöperaties Meer stroom van Sleutelstad naar de Rijnstreek Scheveningse trawier liep van Leidse I DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 „KANT EN KLEINNODIëN" StaO0l IN RIJKSMUSEUM AMSTERDAM. !In het rijksmuseum te Amsterdam is een kleine kersttentoonstelling van voornamelijk eigen bezit ingericht Ionder de titel „Kant en Kleinnodiën" Het geëxposeerde omvat de periode van de 2e helft der 17e, de 18e en het I begin der 19e eeuw. Er wordt Ita liaans, Frans en Blegisch* kantwerk I getoond, daarbij zijn een aantal stuk- I ken, die in de loop der jaren door „het Kantsalet" aan het museum zijn geschonken. Voorts worden bijzonder I fraaie en kunstzinnig bewerkt gouden j en geëmailleerde horloges geëxpo seerd, o.a. het beroemde horloge, dat I in 1641 gemaakt werd ter gelegen heid van het huwelijk van Willem II, naaldenkokers e.d. Verschillende der voorwerpen zijn met edelstenen ver sierd. Ook is er een doosje met de portretten op deksel en zijkanten van Marie Antoinette, met haar kinderen en de voorouders. De expositie duurt tot en met 5 januari a.s. Ziekenfondspremie voor bejaarden gaat omhoog Vreugde in moeilijke tijd Op de scheepsbouw- en reparatie- werf „De Hoop", vA. Gebrs. D. Boot N.V. aan de Sumatrastraat te Leiden werd gistermiddag wederom een trawler te water gelaten. Het was de Sch. 64 „Frank Vrolijk", gebouwd in opdacht van de gelijknamige Scheve- ningse rederij. Nadat mevrouw G. VrolijkDen Duik na een korte plechtigheid het schip gedoopt had, gleed het voor spoedig van stapel. Op de gebruikelijke toast, die na af loop In den Vergulden Turk plaats vond, heette de heer P. Boot Jr. ge nodigden en medewerkers welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de leden van de" scheep vaartinspectie en tot mevrouw Vrolijk 'Den Dullc. Nieuwbouw enige redding. Modern uitgerust. De lengte van de „Frank Vrolijk", waarvan het casco in 11 weken gereed kwam, is over alles gemeten 40,25 meter. Het schip is 7.60 m. breed en heeft een holte van 3.80 m. Het is uitgerust met een 750 pk. Deutz-dieselmotor met een reduktie van 2 1. De snelheid bedraagt 10.75 mijl. De hydraulische winchinstallatie wordt gedreven door een 230 pk. Deutz-diesel Mannesmann; het hulp- agregaat door een 55 pk. motor van hetzelfde merk. De inhaalsnelheid van de winch is 115 km. De capaciteit van het visruim be draagt 3000 kisten. De tanks voor brandstof hebben een inhoud van De „Frank Vrolijk" glijdt in haar element. 70.000 liter, die voor drinkwater kunnen 18.000 liter bevatten. Het schip, dat zich kenmerkt door een verlengde bak aan bakboord pl.m. 15 meter is het zevende in een serie naar een ontwerp van het scheepsbouwkundig bureau A. Bor- gart Jr. te Driehuis. Het is met mo dern sanitair en met electronische visserij apparatuur uitgerust gn heeft verblijfsruimte voor 18 bemannings leden. Schipper is Simon Harteveld. De „Frank Vrolijk" komt over 3 maan den in de vaart. Voor een zuster schip is, ten behoeve van de Scheve- ningse rederij, reeds de kiel gelegd. De ziekenfondsraad heeft de minis ter van Sociale Zaken geadviseerd om de ziekenfondspremie voor de bejaar den, gepensioneerd volgens de Al gemene Ouderdomswet, te verhogen. De premiestijging bedraagt 12 cent per week (van 55 tot 67 cent) bij een inkomen tot 2520 gulden per jaar, óf 24 cent (van 1.10 tot 1.34 gulden) voor de bejaarden, wier inkomen 2520 tot 3530 gulden per jaar be draagt. Altijd rake flitsfoto's met PHILIPS „Photoflux' Het feilloze flitslampje - 25 ct (Advertentie) Ten aanzien van de eersten sprak hij de hoop uit, dat de plezierige sa menwerking bestendigd moge blij ven. Mevrouw Vrolijk dankte hij ver volgens voor de eer, die ze de werf had willen aandoen, en bracht die dank tot uitdrukking in een stoffe lijke herinnering aan de tewaterla ting. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de „Frank Vrolijk" geheel naar tevredenheid zou zijn van de op drachtgever. De heer S. P. Vrolijk, die spr. be antwoordde, zegde hem allereerst dank voor de souplesse, betoond bij de verschillende benodigde transac ties. Hij gaf een kort overzicht van de geschiedenis van de rederij, die 77 jaar geleden met één bomschuit was begonnen en belichtte voorts de moei lijkheden van het bedrijf en van het visserijwezen, dat zijns inziens slechts te redden is door het bouwen van nieuwe schepen en door samenwer king van de reders om de marge tus sen kostprijs en marktprijs te verbe teren. De heer Vrolijk toonde zich ten aanzien van de samenwerking, die de reders in deze zouden tonen optimis tisch. Eenvoudiger groet De minister voor Defensie wil niet ontkennen dat de bestaande regelin gen ten aanzien van de groetplicht min of nieer onoverzichtelijk zijn; bij de toepassing daarvan in de practijk worden weinig moeilijkheden onder vonden. Binnen afzienbare tijd zal een nieuwe regeling op dit stuk wor den uitgegeven. Deze regeling zal eenvoudig zijn en ook overigens aan de wens van de leden der Tweede Kamer die daar over in het voorlopig verslag over de begroting van het departement van oorlog vragen stelden, in hoge mate tegemoet komen. Ten aanzien van voor dienstplich tigen zo belangrijke aangelegenheden als kostwinnersvergoeding, vergoe ding wegens inkomstenderving en uitkering in-eens na beëindiging van de eerste oefening wordt het eind rapport der commissie die met deze studie was belast dezer dagen uitge bracht. De minister deelt mede zeer ern stig rekening te moeten houden met de kosten van de aan te bevelen HJVÏ. de Koningin heeft woensdag een tweetal gezanten in afscheidsge hoor ontvangen op het paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Tijdens deze ontvangsten kreeg een lid van de opgestelde erewacht het te kwaad en viel flauw. Hij moest door een paar kameraden worden weggedragen.... maatregelen, mede omdat de eerder ingevoerde verbetering van de kost winnersvergoeding en de verhoging van de soldijen reeds aanzienlijke bedragen hebben gevergd. Hij zal het advies van de commis sie niet geheel kunnen volgen, maar het ligt in zijn bedoeling maatregelen te treffen waardoor bij herhalings oefeningen de kostwinnersvergoeding zal worden vervangen door een ver goeding van inkomstenderving tot een nader vast te stellen maximum-be drag; dat het Rijk de premie zal be talen aan bedrijfspensioenfondsen van bij die fondsen aangesloten ver- j plicht verzekerde werknemers en i zelfstandigen bij een aaneengesloten I verblijf in militaire dienst van meer dan honderd dagen; en dat de kost-1 winnersvergoeding tijdens de eerste oefening op enige punten nog zal worden verbeterd. De zich binnen de land- en lucht macht steeds verder ontwikkelende techniek schijnt bepaald in die rich ting te wijzen. Aan de studie inzake de personeels behoefte van de koninklijke lucht macht wordt met voortvarendheid gewerkt. Voor de onderofficieren is een geheel nieuw bevorderingsvoor schrift nagenoeg gereed. Daarbij wordt de positie van deze groep mi litairen aangepast aan de speciale en steeds wisselende behoefte van de luchtmacht. Bij de behandeling van de begro ting van financiën heeft minister Hofstra gisteravond op vragen van de heren Smallenbroek (A.R.) Van Leeuwen (V.V.D.) en Van de Wete ring (C.H.) meegedeeld, dat hij de herziening van de vennootschapsbe lasting waarmede het departement bijna gereed is, ook de coöperaties onder de belastingheffing zullen wor den gebracht. De minister is daarbij van plan een scheiding aan te brengen tussen de coöperaties, die slechts een verleng stuk zijn van het verleden en vrij wel geen winst maken en de grote coöperaties, die dikwijls buiten eigen terrein optreden en speculatieve be leggingswinsten maken, zodat zij concurreren met de naamloze ven nootschappen. In de zitting van de Tweede Kamer pleitten de heren Smallenbroek (A.R.) en Peeters (K.V.P.) voor de herziening van de wet op de inkom stenbelasting met betreking tot de meervoudige kinderaftrek voor schip perskinderen en kinderen op kost scholen en seminarie. Een speciale regeling voor schipperskinderen leek de minister bijzonder moeilijk. Sprekend over bankbiljetten zei de minister dat het biljet van 50 gulden in de serie, die wordt aangemaakt, komt te ver vallen. Het verzoek van één der af gevaardigden om het biljet van 20 gulden te laten verdwijnen, kon ae minister niet inwilligen. Het bedrijfsleven staat er op, dat dit bankbiljet zal worden ge handhaafd. Nadat wethouder D. v. d. Kwaak van de Leidse Stedelijke Lichtfabrie ken zoals wij reeds in onze vorige editie hebben bericht, woensdag morgen met het indrukken van een aantal knoppen, het nieuwe schakel station aan de Groenoordstraat in de Sleutelstad voor de stroomvoorzie ning van de Rijnstreek in werking had gesteld, verrichtte wethouder C. M. Deerenberg van de Alphense elec- triciteits-distributiebedrijven, drie kwartier later in het nieuwe onder station van de S.L.F. op het terrein van de gemeentelijke utiliteitsbedrij- ven te Alphen a. d. Rijn, op aan wijzing van de directeur van het Leidse bedrijf, ir. Y. Ykema, een paar soortgelijke handelingen, waar mede de heer Deerenberg op zijn beurt het onderstation voor de ont vangst van 50 kV energie openstelde. Hetzelfde gezelschap, dat te Leiden de officiële ingebruikname bijwoon de, was ook te Alphen tegenwoordig. Onder dit gezelschap bevonden zich o.m. ir. F. J. J. Meuwese, hoofd ingenieur van de electrotechnische afdeling te Leiden, ir. Van Tussen broek en ir. F. Stokhuyzen, oud adjunct directeur van de S.L.F., allen personen die naast ir. Ykema een be langrijk aandeel in de totstandko ming van de betreffende werken hebben geleverd; voorts de burge meesters E. J. M. Kolfschoten van Alkemade, B. J. Hoogenboom van Ter Aar, J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen van Benthuizen, J. A. Det- mers van Zevenhoven, J. C. v. Wa- geningen van Woubrugge, B. Kam- menga van Leimuiden, Rijnsater- woude en Nieuwveen en wethouder Oudijk van Waddinxveen, allen ver tegenwoordigende een deel van de momenteel reeds belanghebbende ge meenten voor welke gemeenten de electrische stroom voortaan via het centrale station van Alphen a. d. Rijn zal worden geleverd evenals aan Nieuwkoop, Nieuwveen, Zeven huizen, Boskoop, Moerkapelle, Ha- zerswoude en Koudekerk a. d. Rijn. Betekenis. Over de betekenis van Alphen a. d. Rijn voor het Leidse bedrijf, deelde weth. v. d. Kwaak mee, dat de kring thans 20.800 afnemers telt, die samen ca. 30 miljoen kWu afnemen en 16 van het totaal aantal afnemers van de SLF vormt. De heer A. J. Heemskerk, direc teur van het Alphens bedrijf, deelde mee, dat Alphen in 1939 ca. 2y2 mil joen kWu verbruikte, in 1946 3,2 mil joen en tien jaar later in 1956 al 10,9 miljoen. Het was vooral deze sterke toe name van het verbruik, die zelfs het landelijk gemiddelde, dat neerkomt op een verdubbeling in 10 jaar tijd, sterk voorbijstreeft, die naar .en spoedige verzwaring van de toevoer kabels drong met de mogelijkheid tot grotere stroomlevering door Lei den. Na de officiële gebeurtenis in het schakelstation te Leiden, die was voorafgegaan door een korte bespre king in de commando-ruimte op de eerste etage, begaf het gezelschap zich per auto naar het onderstation te Alphen a. d. Rijn, waar ir Ykema zijn gasten een uiteenzetting gaf van de functies der onderscheiden appa- raturen en installaties van dit trans formatorgebouw. Mede namens bur gemeester Z. Bruins Slot van Alphen a. d. Rijn, wiens afv/ezigheid niet mocht worden opgevat als een blijk van geringe belangstelling, sprak wethouder Deerenberg der bedrijven zijn grote voldoening uit over de tot standkoming van deze verbetering die voorts nog een ruime mogelijk heid in zich draagt tot nieuwe uit breidingen. Spr. betuigde zijn erken telijkheid voor het juiste inzicht van de Leidse directie. Leiden is de stu wende instantie geweest en ook Alphen profiteert hiervan. De heer Deerenberg richtte voorts woorden van lof tot de heer Heems kerk, wiens deskundigheid en zake lijk inzicht mede tot deze verbetering hebben geleid. gewaarbprgd is. Spr. herinnerde aan de gebrékkige omstandigheid en de gevaarlijke situatie waarin hij het electriciteitsbedrijf vijf. jaar geleden Ir Y. Ykema, directeur van de lichtfabrieken te Leiden laat aan wethouder C. M. Deerenberg zien aan welke knoppen hij moet draaien om stroom te krijgen. De heer Deerenberg verrichtte na zijn toespraak op aanduiding van ir. Ykema (zie de foto) de nodige han delingen, waarmede het ongeveer zeven miljoen gulden gekost hebben de werk geheel in bedrijf is geko men. Gevaarlijk. De heer Heemskerk was niet wei nig verheugd over de realisering van dit grootse werk waardoor een betere stroomvoorziening in de Rijnstreek voorlopig voor de eerste 40 a 50 jaren bij zijn komst in Alphen had aange troffen, in de tijdsomstandigheden waarin de stroomafname onstuimig omhoog ging en de mogelijkheid tot afgifte aan alle kanten haar begren zing had gevonden. De ingebruikname van dit 50 kV- onderstation biedt momenteel goede perspectieven, zei de heer Heems kerk, maar hij wees er tevens op, dat dit gevoel van ruimte niet zo lang zal duren, want het stroomver bruik in Alphen en de Rijnstreek gaat schrikbarend omhoog. Binnen afzienbare tijd zullen nieuwe uitbrei dingen noodzakelijk blijken. 7 Miljoen. Ir. Ykema heeft tijdens een samen zijn in hotel „Tooz" zich ook van zijn zakelijke kant laten blijken. Hij had r.amelijk vluchtig berekend dat het geen nu volledig in gebruik geno men is, de S.L.F. zeven miljoen gul den heeft gekost. Dil komt gerekend op basis van de kWi.-afname op ca. één cent verhoging van de kostprijs. Die ene cent zal op de een of andere wijze terug moeten komen. Het pret tigste zal het zijn als zulks langs de weg van grorere stroomalname, waartoe nu de femgenheid is ge opend, zou geschieden. Weth. v. d. Kwaak, die vele spre kers uit de kring van zakelijke rela ties slagvaardig van repliek had ge diend, uitte tot besluit van de bijeen komst zijn vreugde over het geslaagd samenspel van opdrachtgever, uit voerders en afnemers, i.e. de distri buerende gemeenten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5