m m slmugat &>ymaw Kaderleden van Leidse KAB be spraken menselijke verhoudingen Scherp 5 6 M 13 J P DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 DF I.EIDSE COURANT PAGINA 2 Meer loonsvreugde dan arbeidsvreugde Het was slechts een klein aantal kaderleden van de Leidse KAB dat voorzitter K. F. de Bree gisteravond kon verwelkomen in het gebouw voor Christ. Sociale Belangen. Het weer mocht dan niet bevorderlijk zijn voor het zich buitenshuis begeven, de heer De Bree vond het toch jammer, dat niet meer leden aan het gesprek van deze avond konden deelnemen, hoe wel hij het een verheugend teken vond, dat er ondanks ongunstige om standigheden altijd nog mensen wa ren, die over het onderwerp: mense lijke verhoudingen wilden praten. De heer De Bree begon zijn inlei ding met er op te wijzen, dat voor ens katholieken het „probleem" der menselijke verhoudingen feitelijk geen probleem is. Wij moeten onze medemensen bezien vanuit het groot ste gebod, dat der liefde; dit is ons steunpunt. Door het najagen van al lerlei materiële belangen hebben wij echter deze levenshouding vergeten. Met betrekking tot de menselijke verhoudingen in het bedrijf merkte spr. op, dat men de laatste tijd ge lukkig heeft ingezien, dat deze ver houdingen de belangrijkste factor vormen in dat bedrijf of onderne ming. Helaas wordt nog maar al te veel hieraan voorbij gezien. De com municatielijnen tussen werkgever en arbeider, met zijn gemechaniseerde en gespecialiseerde taak, zijn dik wijls zo lang, dat steeds weer pro blemen ontstaan. Opmerkelijk is ook, dat het niet aanvaarden van de medemens in het bedrijf in vele gevallen leidt tot ver zet, vooral bij de jongere mensen. Het werk interesseert dan niet meer. maar alleen de verdiensten gelden. Hier is geen sprake van arbeids vreugde, maar van loonvreugde, zo zei de heer De Bree. Er wordt maar al te gemakkelijk veranderd van werkkring, men weet op de duur niet meer welke werkzaamheden verricht worden. De geest wordt geleidelijk aan gedood en de eigen persoonlijk heid capituleert voor het bedrijf. Dit kwaad moet koste wat het kost voor komen worden. De verhouding van mens tot mens mag niets te wensen over laten; de waardering moet ver der gaan dan het „geval", maar moet de gehele mens betreffen. Het is de mens, die moreel hoog gehouden Burgerlijke Stand Geboren: Abraham zn v'an W. J. van der Waals en E. van Dijk; Jos dr van J. L. Philippo en E. Meijers; Arendje dr van H. van der Meij en A. van Duijn; Robin zn van E. van der Graaf en D. J. de Boer; Job zn van T. de Mooij en I. van Rietscho ten; Elisabeth Cornelia dr van C. van Gelder en G. F. Zuidema; Maria Catharina Agatha dr van A. G. van Leeuwen en A. P. M. Langeveld; Godefridus Wilhelmus Anna zn van A. G. van Leeuwen en A. P. M. Lan geveld; Elisabeth dr van H. van Berkel en C. Huber; Peter Rudolf zn van A.A. Weersma en J. van der Kruk; Mar ja dr van W. S. Verheul en N. Bregman. Getrouwd: L. G. Landkroon en E. van der Linden. Overleden: F. Frankhuizen 75 jr echtgenote van W. Griffioen; N. Si- raa 89 jr man; A. Heijnen 64 jr echt genote van G. Schaap; E. C. M. Lan- gezaal 57 jr echtgenote van E. A. M. Pleij; J. van der Brugge 74 jr man; J. C. Duindam 67 jr man; A. Hemerik 55 jr man; M. F. Hansen 85 jr man. POTLOOD en GEEST 2 3 1 7 9 10 12 U *5 16 '7 ,8 191 No. 533 Horizontaal: 1. ternau wernood, 4. bloeiwijze, 7. zijtak Dy- le, 9. vracht, 11. aardrijkskundige aanduiding, 12. tijdrekening, 13. heks, 14. voornaamwoord, 15. kaas worm, 16. stad in Duitsland, 17. ri vier in Rusland, 19. gem. in Gronin gen. Verticaal: 1. water in N. Brab., 2. een groot aantal, 3. lol, 5. bovenste gedeelte ener breukuitdrukking, 6. grote houten hamer, 8. kommer, ge brek, 10. oorlogsgod, 13. stuk ge schut, 15. bijwoord, 18. staatsbedrijf (afk.) Oplossing morgenavond. Oplossing No. 532 Horizontaal: 1. Dan, 4. stoel, 9. olie, 11. eppe, 12. gemeen, 13. en, 14. Eems, 15. t.s.. 17. re, 18. Tl, 21. ra, 23. aria, 25. ei. 27. gerand. 28. enge, 30. knie, 31. maand, 32. den. Verticaal: 1. doge, 2. aleer, 3. nim mer, 5. tent, 6. op. 7. Epe, 8. lens, 10. ees, 16. strand, 19. linie. 20 leem, 22. Agen, 23. ark, 24. Aden, 26. Ina, 29. ga. moet worden. Dat de menselijke ver houdingen steeds meer verbeterd en j bestendigd worden noemde de heer Dc Bree een groot goed. Spr. besloot met te betogen, dat het aankweken van de gemeenschapszin het best kan geschieden in het gezin, waar de opvoeding in liefde moet plaats vin den. De kleine kring van leden ging hierna over tot het uiten van hun mening over het aangehaalde on derwerp en veel voorbeelden werden naar voren gebracht en conclusies getrokken. De heer De Bree deed tenslotte de suggestie, de menselijke verhoudingen ook in brede KAB- kring ter sprake te brengen. Huish. voorlichting Kersttentoonstelling in „De Hoeksteen" Natuurlijk is de echte Kerststem ming in hoofdzaak afhankelijk van de persoonlijke gesteldheid. „Vrede op aarde aan allen, die van goede wil le zijn. Maar er komen nu eenmaal in de huiselijke kerstfeer veel uiter lijke dingen kijken, die onverbreke lijk verbonden zijn met de echte Hol landse gezelligheid. Die gezelligheid, niet voor geld te koop, kan men in huis halen met zéér beperkte midde len. De commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting te Leiden heeft in de afgelopen dagen weer zijn jaar lijkse kersttentoonstelling gehouden in het gebouw „De Hoeksteen" aan het Levendaal. Deze tentoonstelling heeft ten doel, huismoeders maar ook ongehuwde dames een gids te zijn bij het introduceren van de sfeer in woning. Eerste voorwaarde is, dat men een verloren uurtje weet te vinden welke huismoeder kan dat in de druk ke tijd voor Kerstmis? om zich te wijden aan wat handenarbeid. Men kan dan van capsules, zilver-» papier, limonaderietjes en allerlei af-1 valmateriaal aardige kerstboomver sierselen maken. Men kan wandver- sieringen maken en bloemstukjes schikken. Maar ook het bouwen van een eigen kerststal en het boetseren van een eigen kerstgroepje geeft veel voldoening. Natuurlijk is de kersttafel een dankbaar object: niet alleen de aan kleding ervan biedt duizend en één mogelijkheden maar ook de spijzen I vooral de bijzondere lekkernijen zullen de dames met fantasie in staat I stellen, kleine wonderen te verrich-1 ten. Daarvan zagen we velschillen de voorbeelden uitgestald. De commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting behield in de ze dagen de geheimpjes, die achter de vervaardiging van al dit moois en lekkers schuilen, niet voor zienzelf Er zijn verschillende rondleidingen gehouden en ook waren er demon straties. Gisteravond was er 'n groep fabrieksmeisjes en ook zagen we de afdeling „Herensingel" van de Ka tholieke Arbeidersvrouwen, die in het demonstratielokaal was gezeten rond de lessenaar. De laatsten kregen ook een uiteen zetting over woning-inrichting. Op de tentoonstelling werd voorts een huis weefgetouw gedemonstreerd en kon men het werken op een breimachine bewonderen. Het was een gezellige en leerzame expositie, die bij vele dames zeker nieuwe ideeën heeft doen rijzen voor een klein „nieuwigheidje", waarmee ze in de kerstdagen de huisgenoten de harten kunnen warmen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Nederlands recht de dames W. J M. Gribnau te Den Haag; J, L. Postma te Eibergen, E. C. Maris te Rijswijk, E. H. Siemens te Leiden en de heren H. B. van Liemt te Etten, W. C. Koomans te Rotterdam, F. Smit te Alblasserdam en J. W. Seymens de Vries van Doesburgh te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men F' wis- en natuurkunde de he ren R. P. J. Jansen te Voorburg en R H. C. Elgersma te Leiden. Geslaagd voor het candidaatsexa- men A wis- en natuurkunde de da mes N. Westerkamp te Leiden en M. C. Eversdijk Smulders te Leiden. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Scheikunde de heren S. E. Hoek stra te Leiden en E. Fischman te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraalexa men Natuurkunde de heer H. van Ee te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Geologie de heer N. A. L. Tou wen te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraalexa men Biologie de heren C. W. Storten beker te Leiden en J. T. Wiebes te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld „Resonantie en relaxatie van protonspins in een antiferromangne- tisch kristal" de heer G. E. G. Harde man, geboren te Buitenzorg en thans wonende te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Schildklierweefsel en thyreotroop hormoon", mevr. E. K. Bakker Sauër, geboren te Nieuw-Helvoet en thans wonende te Appelscha. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Een onderzoek van het linneon Valeriana officinalis L. in Ne derland", de heer T. Meijers, gebo ren te Dordrecht en thans wonende te Rotterdam. Geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht de heer A. W. Kamp te Lei den; voor het Cand.ex. Geschiedenis mej. D. Laurentous te Oegstgeest; voor het cand.-ex. Kunstgeschiedenis de heer W. K. van Dam te Aerden- hout. KON. NED. GROFSMEDERIJ Omzet hoger dan vorig jaar De fabrieken der N.V. Koninklij ke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden zijn dit jaar behoorlijk van werk voorzien geweest. Gedurende de eerste 3 kwartalen overtrof de omzet die in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar. Hoewel de productiekosten nog toenamen en ook de concurrentie zich terdege liet gevoelen, kon, door verhoging van de efficiency, en ver groting van de omzet, nog een gun stiger resultaat worden bereikt dan in 1956, zo wordt van de zijde der directie meegedeeld. Gedurende de laatste maanden kwamen de op drachten wat trager binnen, waar door het bedrag aan onuitgevoerde, opdrachten verminderde. Er valt in het algemeen bij de opdrachtgevers een zekere aarzeling waar te nemen. Besluiten tot aanschaffing van kapi taalsgoederen komen kennelijk moei lijker tot stand dan voorheen. Ook op het gebied van die produkten, welke als normale verbruiksartikelen voor de industrie kunnen worden beschouwd, viel een achteruitgang te constateren, welke moet worden geweten aan het streven van de op drachtgevers, de bij hen aanwezige voorraden te verminderen, althans te beperken. Op grond van de thans in behan deling zijnde aanvragen en de lo pende onderhandelingen verwacht de directie in het komende jaar, dat de bezetting voldoende zal- zijn. Leerlingenconcert Mij v. Toonkunst IN DE HEERLIJK verwarmde Re monstrantse kerk was het goed te luisteren naar wat de gevorderde leerlingen van de Toonkunstschool ten beste zouden geven. De leer kracht voor orgel djr. Adriaan Blan- kenstein slaagde uitmuntend. Of be ter gezegd: verschillende van zijn or gelstudenten legden proeven van be kwaamheid af in niet te onderschat ten werken, waarbij de kennis van het contrapunt evident is en aan tech nische eisen behoorlijk werd voldaan. Zoals om te beginnen in Bach's Pre ludium en Fuga c.gr.t. van Joh. Seb. Bach. De twee daaraanvolgende or gelkoralen van dezelfde componist werden met smaak en inzicht geregis treerd. De tenor-aria van Mendel sohn genoot na een serieuze voorbe reiding, een suggestieve voordracht, passend bij de monumentaliteit van diens Elias. Mevrouw Annie Woud heeft haar beste krachten ingespan nen haar zangleerlingen te doen sla gen. Met veel muzikaliteit geleid speelde het Toonkunstkoor onder leiding van Louis Stotijn de concerto grosso van Corelli, een tweevoudig concert tus sen het Concertino en het grosso. Het werd in smaakvolle klassieke vorm gespeeld, mooi van toon, goed reage rend, in ononderbroken zekerheid. Wat z'n uitvoering betreft verkeert 't orkest in blakende welstand. Wel heeft 't doordat het meer de vorm van een kamerorkest heeft gekre gen verschillende leden-blazers moeten verliezen, waardoor ook fi nancieel verlies te boeken is, zo zal 't enige amateurorkest van Leiden toch niet kunnen of mogen ophouden te bestaan. Zoals wij het nu hoorden concerteren, is het uitnemend ge schikt om hier of daar te kunnen op- treen of te begeleiden. \7AN DE VADER van het moderne virtuose vioolspel, Locatelli, werd door een élève van Adolphe Poth, de vioolsonate in g.kl.t. gespeeld, waarin de violist met z'n partner aan 't orgel blijk gaf technisch en muzikaal de sonate-vorm (waarin de componist belangrijke nieuwheden toepaste) te begrijpen. Al maar door gaande hoor den wij van dezelfde organist die zo even begeleidde Preludium en fuga E gr. t. van Buxtehude met haar rijk dom aan klank. Ook de moderne orgelcomponisten waren er. Twee koralen van Max Reger, waarin de taal van de sterke werd uitgesproken. Van dezelfde componist deden de Geistliche Lie- der voor alt natuurlijk en eenvoudig aan. Als overgang de orgelvariaties van Distier, die er wezen mochten en dan een keurige vertolking van het lied „Schlafendes Jezuskind" van Hugo Wolf. Welluidend was de alt stem, ingetogen tekstbelichting. Van Koetsier's 12 préludes en Fuga e kl. t., waarin de harmonie eigenlijk het resultaat is van de stemvoering, 't Werk werd goed gespeeld. Tot slot een mooi Concerto van VI valdi, onder aanvoering van Louis Stotijn, die de. geest van Vivaldi's muziek in haar fraaie tegenstellingen van klanksoort juist heeft aangevuld. Dit mooie muziekwerk vormde een waardig besluit aan het mooie con cert, verzorgd door de leerlingen van Toonkunst met medewerking van het bloend Toonkunstorkest.. Jammer, dat 't aantal belangstellenden niet groter was. A.I. Witte jassen voor verkeers- brigaaiertjes. Een vriend van de Vereniging Veilig Verkeer heeft twee witte jas sen aan de vereniging geschonken. Deze jassen worden gebruikt door de verkeersbrigadiertjes (klaar over) die hierin gekleed voor de wegge bruikers nog duidelijker zichtbaar zijn. Het is een voorbeeld, dat om navolging vraagt. Veilig Verkeer geeft de jassen aan een school, die hieromtrent het meest in aanmer king komt. Napoleon's servies bracht 20 mille op Het kostbare servies van Fürs- tenberger porcelein, waarvan Napo leon gegeten heeft bij zijn bezoek! aan Rotterdam en dat zoals we eer gister meldden, hedenmiddag geveild zou worden is voor het luttele be drag van 20.000 gulden gekocht door (Se heer A. Nijstad te Lochem. Van het servies, dat afkomstig war», uit een Rotterdamse boedel, was tij dens het transport naar Leiden een deksel van een kleine dekschaal zoekgeraakt. Bij de koopsom komen 15 procent provisie en kosten, zodat het servies de nieuwe eigenaar ongeveer 23.500 gulden kost, daarin de kosten van vervoer niet medegerekend. Morgenochtend gaat het kostbare porcelein op transport. De veiling kenmerkte zich door een bijzondere levendigheid en herhaaldelijk moes ten de tientallen bezoekers, die zich in de zaal en op de binnenplaats verdrongen, tot kalmte gemaand worden. Opmerkelijk was nog, dat de druk te aanzienlijk minder werd, nadat het pièce de milieu weg was. OUDHEIDKUNDIGE LEZING OVER KEIZER TRAJANUS Dr. J. W. Salomonsón hield gister avond in de serie „Oudheidkundige Lezingen" in het Rijksmuseum van Oudheden alhier „Beschouwingen naaï aanleiding van en over het beeld van keizer Trajanus in Lei den". Zoals de titel aangeeft, vormde het Trajanusbeeld in het Museum van Oudheden meer de aanleiding tot, dan het onderwerp van de beschou wingen. Na een inleidend betoog over de omstandigheden, waaronder het beeld in 1824 uit Tunesië naar Lei den gebracht werd en over de bij zonderheden van de herkomst, con centreerde de uiteenzetting zich op één détail in de reliëfversiering, welke voorkomt op het pantser dat door de keizer wordt gedragen. Twee mythologische taferelen staan hier tegenover elkaar: de Romeinse sage omtrent de zoging van Romulus en Remus door een wolvin, en de Griek se mythe van de analoge redding van de Arkadische prins Telephus door een hinde. Aan de hand van een aantal voorbeelden wordt aange toond, dat de Romeinse kunst en literatuur lussen deze beide, oor spronkelijk geheel los van elkaar staande mythische episodes een ver band legde, waarbij de voorstelling van het behoud van Telephus zich onder omstandigheden ontwikkelde tot een plaatsvervangend symbool voor het nationaal Romeinse beeld van de wolvin met de tweeling. Het blijkt vervolgens, dat de sa menvoeging der beide motieven de gedachte opriep aan de bijzondere voorzieningheidsbeschikking, krach tens welke Rome haar heerschappij uitstrekte over de wereld. In deze zin zijn ook de motieven op het kuras van de keizer op te vatten. De détails van het betoog werden uitvoerig toegelicht met behulp van een uitgebreide reeks diapositieven. Leidse Agenda BIOSCOPEN. De fiLms in de week van 13201 december zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd. Casino: „Gervaise", volwassenen Lido: „Donatella", alle leeftijden. Luxor: Hij die sterven moet". 14 jaar. Trianon: „De grote verleiding" alle leeftijden. Rex Bazooka's en whiskey", 4 jaar. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uui (7 oor) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE. VRIJDAG, 20 DECEMBER K. O. Voordracht Kerstgedichten, etc., Heieen Pimentel en Albert Vo gel. Grote Pers, Lakenhal. 8 uur nam. ZATERDAG. 21 DECEMBER K. O. Kerstfilm. „Het wonder van de 34ste straat" Luxortheater, 3 upr nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. 10 tot 4 uur en donder dag bovendien van 7.30 tot 9 30 uur- Van Gogh-tentoonstelling, tot 16 de cember. Lakenhal: tentoonstelling van Haagse aquarellen, tot 16 december Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d Werffpark 1) Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Dienst der apotheken De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Sociaal Charitatief Centrum Het Sociaal Charitatief Centrum, Plantsoen 25, is in verband met de begrafenis van mevrouw E. C. Pley- Langezaal morgen, vrijdag 20 de cember, tot 2 uur des middags ge sloten. Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delit is geslaagd voor het candi- daatsexamen civiel-ingenieur de. heer J. Kondeur, alhier. R.K. Damesgymnastiekver. „Groen Wit" De gymnastieklessen zijn in ver band met de sluiting van de scholen gedurende de kerstvacantie stopge zet van 21 december tot 6 januari. H. A. C. Kneepkens en fam., Surin- garstr. 6. 's-Hertogenbosch, Alb. Thijm- straat 3; A. Oudshoorn en fam., Lange- brug 6b, Alkemade, Burg. v. Wichenln 4; C. V/.. Verkroost en fam., Rijnsburger- weg 37, Voorschoten, J. W. Frisolaan 33; H. C. Bouter en fam., de M. v. Streefk.- straat 21, Huizen N.H., Nw Bussummer- weg 17; P. Weltevredè geb. van Splun- der en fam., B. Ballotstr. 74, Schiedam, Loefstr. 127; L. F. Cavé en fam., Magd. Moonsstr. 23a, Herwen ca., 's-Graven- waardsedijk 17; P. K. Baardolf en fam., R. Visscherstr. 30, 's-Gravenbage, Zut- fer.sestr. 62—64; E. G. Wassing geb. van Kempen en fam., Oude Rijn 100, Hazers- woude, Rijndijk 9; J. Burgwal geb. Spierenburg en fam., Margrietstraat 8, Rotterdam, K. Zevensterstr. 89; H. van Weeren en fam., Valdezstr. 4, Putten Gld Engweg 16c; F. H. Grosskopf en fam., Bilderdijkstr. 4, Oegstgeest, Oudenhof- laan 12; L. H. J. Scheeren en fam., Rijn en Schiekade 17, Zoeterwoude, Vliet 12e; J. J. van Rood en fam., Morsweg 36, Oegstgeest, Laan v. Alkemade 3; A. J. Boot. Thorbeckestr. 40. Voorburg, Laan v. Leeuwensteijn 36; H. Broekstra, J. de Wittstr. 44, Oegstgeest, Rhijngeester- straatweg 175; G. Wellen geb. Watrin, Boshof 5, Zoeterwoude. Hoge Rijndijk 7; J. Kaaij, Hogewoerd 99, Uden, Zeeland- sedijk 10; J. Neuteboom, Zonneveldstr. 5, Ede Gld., Postweg 91; H. F. A. Lin- ders, Pieterskerkhof 34, Oegstgeest, Oranjelaan 2; J. P. Casparie, Utr. Jaag pad 19, Wassenaar, Hofcampweg 26; G. J. Krol, Stadhouderslaan 3, de Bilt U., Akker 195; W. P. Tekamp, Morskade 21a, 's-Gravenhage, Gentsestraat 24; J. Westera, Merelstr. 19, Oegstgeest, Rijns- burgerweg 28; M. C. van der Drift geb. de Heiden, Haarl.str. 268a, Zoeterwou de. Roodenburgstr. 1; M. P. van Hove, Sieboldstr. 26, Bergschenhoek, Rotteka- de 66; G. Cerasuolo, Soembastraat 63, Italië; M. P. Broeksteeg, Ch. de Bour bonhof 5, Berghem N.B., Kerkstraat 13; H. E. J. van Vliet, Cathrijnestr. 3a, Den Haag, Nachtegaallaan 11; H. Sutterland, Lorentzkade 20, Leiderdorp, v. Geerstr. 7; J. J. Wolff, Leliestr. 118, Zeist, Amers- foortseweg 56; J. Benschop, Drie Octo- berstr. 61a, 's-Gravenhage, J. v. Olden- barnev. laan 29; N. Kruit, Witte Singel 12a, Rotterdam, Maliestr. 28c; J. Bruné geb. van der Pol, Witte Singel 66, Rot terdam, Delfgauwstr. 80a; J. P. Bijlsma, da Costastr. 41, Den Helder, Buitenha ven 5; A. C. van Schijfielen, Rijnsbur- gex-weg 10, Amsterdam, Vijzelgracht 2; IVI. A. Bouwer, Rijnsburgerweg 10, Oost burg, V lb; H. van der Veen, Warmon- derweg 47, Oegstgeest, Geversstraat 59; C. van der Veen. Warmonderweg 47, Oegstgeest, Anna v. Burenlaan 6; J. C. M. Jurgerfë, Boerhaavelaan 7, Wassenaar Kerkeboslaan 2; G. Hagenaar, Fagelstr 44, Oegstgeest, Torenveldstr. 30; D. Ha merslag, Boerhaavelaan 42, Schiedam, Nieuwsticht M 13; L. C. Sassen, Kijf- gracht 9. 's-Gravenhage, v. Lansbergen straat 42; J. E. Diepering, Hoflaan 70, 's-Gravenhage, Celebesstr. 38; A. J. T. van Wely, Rapenburg 115, Rotterdam, Rochussenstr. 27a; D. M. Wattimena, Plantsoen 15, Indonesië; J. G. J. de Vos, Cobetstr. 52, Rotterdam, Hogerbeetsstr. 28a; T. Banan. Lindestr. 2, Indonesië; K. van der Bij, Hoge Morsweg 132, Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 6; M. H. Veenekiaas, Rijnsburgerweg 10, Oegst geest, Floralaan 39; T. Ravensbergen, Rijnsburgerweg 41, Rotterdam, Peelen- burg 24; M. J. Akkermans geb. Zand vliet, Hogewoerd 100, Oud- en Nieuw- Gastel, Veerkensweg 3; L. W. Koch, Witte Singel 79, Aardenburg, Markt 21; J. Mark, Sluisstr. 16, 's-Gravenhage, Ampèrestraat 53; M. Kuiper, Rijnsbur gerweg 10, 's-Gravenhage, Markensestr. 151; W. A. van Deurzen, a/b ws. Mors singel, Dordrecht, Soembastraat 36. HILLEGOM WEDEROM DRIE INBRAKEN In de nacht van 17 op 18 december hebben er in Hillegom wederom op drie plaatsen inbraken plaats gehad. Op twee plaatsen aan de Leidse- straat in de kantoren van de fa Hul sebosch en Kruif en in de schoolge bouwen van Maria-oord aan de Ma li astraat. Het onderzoek door de po litie met gebruikmaking van een po litiehond zijn nog in volle gang zo dat er nog geen bijzonderheden kun nen worden vermeld. KATWIJK AAN ZEE Bouw 72 woningen aan de Boslaan gegund. Het archiectenbureau van D. Verloop en S. v. d. Mey alhier, heeft namens de Katwijkse bouwver eniging, het bouwen van 72 woningen aan de Boslaan gegund aan de firma W. Ouwerand alhier voor 951.522. Deze woningen zijn het laatste ge deelte van de op 10 mei 1.1. aanbe steedde 116 woningen, 1 winkel en 29 garages voor de woningbouwver enigingen Ten Brittenburg en de Kat wijkse bouwvereniging, waardoor het gehele werk door de firma Ouwehand wordt uitgevoerd voor een totaal be drag van 1.563.500. Vóór honderd jaar Madrid. De jonggeboren Prins is op den 8sten gedoopt en heeft de namen ontvangen van Al fonso - Francisco de Asis - Fer nando - Pio - Juan - Mariano de la Concepcion - Jaime - Pe- lago. (Bij zijne komst tot den troon zal hij den naam dragen vanmAlfonsus XII). Rome. Op 30 Nov. is de dili gence van Rome naar Civita Vecchia door roovers aangeval- Ie -i. De passagiers, waaronder een Bisschop, werden geheel uitgeplunderd. Den Bisschop ontnam men zijn goud kruis en zijn herdersring. Een der pas sagiers bood weerstand, doch werd overmand en zeer mishan deld. au HUIBERS Haarl.straat 123, Leiden vindt U een grote keuze in Advertentie. OEGSTGEEST VRACHTAUTO SLOEG OM Hedenmorgen omstreeks kwart over zeven is op de rijksweg Amster damDen Haag onder de gemeente Oegstgeest een vrachtwagen omgesla gen, waardoor het verkeer geruime tijd gestremd werd. Een vrachtwagen, die komende uit de richting Amsterdam de Lage Morsweg wilde inslaan en daartoe linksaf de weg moest oversteken, stopte, na te hebben voorgesorteerd op de wegas. De bestuurder van een achteropkomende personenauto be greep waarschijnlijk de bedoeling van de vrachtwagenchauffeur niet en bracht zijn wagentje pal naast de truck tot stilstand. Daardoor werd de weg gedeeltelijk afgesloten voor een truc, die, komende uit de richting van de Haagse Schouw, geen uitzicht had op wat dóór de bocht geschied de. De chauffeur van deze wagen moest plotseling remmen en uitwij ken. Bij deze manoeuvre sloeg zijn wagen in de berm om, raakte in zijn val de andere vrachtwagen en sloot de rijbaan in de richting Amsterdam gedeeltelijk af. Er werd nemand ge wond maar de verwarring was groot. Van deze gelegenheid maakte de be stuurder van de personenauto, die aanleiding tot het ongeluk werd, ge bruik om spoorloos te verdwijnen. Gedurende een kwartier werd het verkeer in de richting Amsterdam over de Haagweg door Leiden geleid maar later dirigeerde de Rijkspolitie alle verkeer over de ene vVije rij baan. Omstreeks half negen was de stremming weer opgeheven. Dames Reisclub naar IJsrevue. De r.-k. damesreisclub ging weer eens op stap. Deze keer niet naar de bossen en de hei, nu ging de reis naar Holiday on ice, de Amerikaanse show, die wordt gegeven in de Ahoy- hal te R'dam. Er was veel belang stelling voor deze avond, want ook de heren echtgenoten mochten van deze bijzondere kans profiteren. De grote, heerlijk verwarmde bus kon alle feestgangers niet bevatten en er gingen en daarom enigen per auto. Het was een uniek schouwspel dat de Amerikanen boden. Hun schaats- techniek is perfect, de kleding fan tastisch en de belichting schitterend. De avond vloog om en de finale kwam veel te vlug. Weer bijeen in de bus wachtte nog een verrassing in de vorm van een saucijzen broodje dat na 't verblijf in ijsland uitstekend smaakte. Een van de heren bedankte de club voor de genoten gastvrijheid en hoop te, dat het niet bij deze éne avond zou blijven. Nu, daar zal op de eerst volgende contactavond wel over ge sproken worden. Vóór 12 uur "arriveerde de bus weer in Oegstgeest en gingen de rei zigers welgemoed huis toe. VOORSCHOTEN Lichte hersenschudding. Gister avond is bij de Vink de heer de Bruin uit de Tulpstraat te Voorscho ten met zijn bromfiets geslipt. Hij viel met zijn hoofd tegen de brugleu ning. Met een lichte hersenschudding werd hij naar het \cademisch Zie kenhuis te Leiden overgebracht. VALKENBURG „Kath, Valkenburg". Gister avond kwamen de leden van Katho liek Valkenburg in zaal de Vries bij een. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer M. v. Stijn, allen van harte welkom in het bijzonder de heren Warmenhoven en Hoek uit Voorhout, die het eerste gedeelte van de avond zouden verzorgen met het vertonen van kleurendia's van de natuur en de vogelwereld. Nu, de aanwezigen hebben van harte ge noten van de unieke beelden die zij te zien kregen en de prettige en zeer leerzame uiteenzetting, die er over werd gegeven. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de voorzitter namens de aanwezigen na afloop van harte bedankte voor deze avond. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen met het leggen van een kaartje.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2