3)e CeiebeSoti/fca/iit Overeenstemming tussen de Navo-landen te Parijs Indonesische regering houdt"" ingeslagen koers vol Nederland krijgt bevoorrechte positie nooit meer terug GRATIS Koopuur B. DE KONING Drees bracht koningin verslag uit Djakarta „naast" de zeeën Raketten met kernlading voor Europa DE HEER DROOG WEER weer DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 49stc JAARGANG No. 14289 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHI 32 Directeur: C M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN relefooo; Directie Abonn. Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Adver tenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p 8.Advertenties: 17 ct. p m.m. Telefoontjes t 1.50 fint nipt hiï nt/prrlrnrhf land en volk. Hun positie zou echter y/uiv mvi uij uvtiuiatiu op overeenkomsten moeten zijn ge- van N. Guinea Mocht men uit sommige uitlatingen misschien concluderen, dat er enige bezinning is gekomen in de houding van de Indonesische regering, uit ver klaringen van minister-president Djoeanda blijkt, dat deze regering blijft volhouden in de eenmaal inge slagen koers. De Indonesische regering zal haar tegenwoordige koers van het uitscha kelen van het aandeel van Nederland in de Indonesische economie voort zetten als Nederlands Nieuw-Guinea niet aan Indonesië wordt overgedra gen. Dat heeft premier Djoeanda gis teren in Djakarta op een persconfe rentie verklaard. Wat Indonesië zou doen als Neder land de soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië zou overdragen? De betrekkingen met Nederland zouden dan dezelfde kun nen zijn als de betrekkingen, die In donesië met andere vriendschappelijk gezinde landen onderhoudt, zeide pre mier. Maar men moest zich niet ver gissen: de bevoorrechte positie, die Nederland altijd in de Indonesische economie heeft ingenomen, zal het nimmer terug krijgen. Wel zag de premier de mogelijkheid dat de Nederlanders, indien zij weel- in genade zouden worden* aangeno men, spoedig een bijzondere positie onder de andere buitenlanders zou den innemen door hun kennis van Woensdag van 5—6 uur „stempel A" Elke das één uur GRATIS KOPEN KOOPT U RIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsbure baseerd want Indonesië wil niet meer gebonden zijn aan bepaalde voorrech ten. Na overdracht van Nieuw-Guinea zou er volgens hem ook nog steeds ruimte zijn voor de K.P.M. n.l. voor de scheepvaart tussen Indonesië en andere landen. In het interinsulaire verkeer zal de Indonesische regering trachten de K.P.M. te vervangen door haar eigen scheepvaartonderneming Pelni. Dat is al jarenlang onze wens, zei de premier. De maatregel is nu slechts versneld, omdat de Verenigde Naties er niet in zijn geslaagd de kwestie Nieuw-Guinea op te lossen. Indonesië wil het zelf doen. Indonesië zoekt thans chartersche pen, vervolgde Djoeanda. Het zoekt geen scheepvaartmaatschappij, die de plaats van de K.P.M. in zal nemen, want de regering wil de interinsulaire scheepvaart voortaan zelf in handen houden. Om dezelfde reden zal Indonesië geen enkel land verzoeken de posi ties, die de Nederlanders zullen ver laten, in te nemen. De regering wenst een bevoorrechte positie, als de Ne derlanders innamen, niet aan een an der vreemd land te geven, legde de premier uit. De overgenomen bedrijven. Djoeanda vervolgde dat zijn rege ring na de acties waarbij Indonesisch personeel Nederlandse bedrijven overnam, de situatie thans volkomen meester is. Hij wees er op dat enkele bedrijfs leiders van Nederlandse cultuuron dernemingen hun bevoegdheden aan Indonesische employé's hadden moe ten overdragen, omdat zij onwillig waren samen te werken. Na het eer ste stadium zullen de bedrijfsleiders, als de Nederlanders voldoende sa menwerken, hun rechten terugkrij gen. Indonesië zal moeten betalen voor de bedrijven, die in Indonesische handen zullen blijven, zei Djoeanda. Bepaalde ondernemingen, vervolg de hij, zoals de gas- en elektriciteits bedrijven zullen worden genationa liseerd. Dat is al een oud plan. Over de andere bedrijven zei hij: later zal moeten worden" beslist wat aan de eigenaren zal worden terug gegeven en welke bedrijven moeten worden genationaliseerd. Iedereen mag er uit. Djoeanda zei met nadruk dat Indo nesië niemand wil dwingen in Indo nesië te blijven of dit te land te ver laten. Ook verzekerde hij dat iedere Ne- (Advertentie) derlander, die het land verlaat, zijn persoonlijke bezitting mag meene men. Mijn regering denkt niet aan confiskatie van eigendommen, zei hij. Djoeanda maakt de Verenigde Sta- j ten een verwijt over hun neutrale' houding. De huidige crisis in Indone- sië kan worden toegeschreven aan de afzijdige houding van Amerika, zei hij. Hij zei dat Indonesië geen ^nkel land heeft gevraagd om in het geschil met Nederland tussenbeide te komen. Mocht echter enige poging wórden gedaan, door welk land ook, om een oplossing te vinden, dan zou Indone sië dit zeker in overweging nemen, verklaarde Djoeanda. De Indonesische ambassadeur in Londen, mr. Soenarjo, heeft op een persconferentie verklaard, dat de In donesische maatregel ten aanzien van de terrioriale wateren ten doel heeft „de verbindingen te verzekereif en de smokkelhandel tegen te gaan". Hij zei het Britse standpunt, dat de ter i tori ale wateren zich moeten be perken tot een zone van drie mijn, „uit de tijd" te achten. Soenarjo her. innende eraan, dat talloze landen reeds hun territoriale wateren hebben uitgebreid. DE AARDSCHOKKEN IN PERZIë Woensdag is opnieuw-melding ge maakt van aardschokken in de West- Perzische gebieden, die door de grote aardbeving van de vorige week zijn getroffen. Er zijn echter geen slacht offers. I Dinsdag heeft president Eisenhower van de Verenigde Staten een bezoek Volgens onbevestigde berichten zijn gebracht aan het S.H.A.P.E.-hoofdkwartier te Louvenciennes in Frankrijk, in het dorp Chrarkesj alleen al drie- Op de foto ziet men de president, die het militaire saluut brengt, en gene- duizend mensen omgekomen. Radio-raai Lauris Norstad, opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Teheran heeft woensdag bericht dat: Europa, tijdens het spelen van het Amerikaanse volkslied bij de aankomst tot dusver 1.180 lijken zijn geborgen.! van de president. Tevens onderhandelingen met Moskou WIJ VERWACHTEN De ministers van buitenlandse zaken en defensie van de vijftien Navo- landen hebben woensdag twee belangrijke besluiten genomen. Ten eerste: de Navo zal het Amerikaanse aanbod om raketten met kernlading aan de Europese Navo-landen te leveren, aanvaarden. Ten tweede: de Navo-landen zullen hun best doen om de ontwapeningsbesprekingen met Rusland weer op gang te brengen. Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Navo-opperbevel- hebber zal nagaan, waar de lanceerplaatsen van de raketten moeten komen. Maar de Noorse en Deense regering hebben op dit punt ten aanzien van eventuele aanleg in hun landen voorbehoud gemaakt. In geval van nood zal de Navo-opperbevelhebber van de Verenigde Na ties toestemming krijgen om de kernladingen van de raketten uit de voor raden te nemen. Het Nederlandse standpunt is, zoals reeds gemeld, dat als de Navo-opperbevelhebber meent, dat lanceerinrichtingen in Nederland moeten komen, Nederland daarmee zal instemmen. De minister-president, dr W. Drees, is woensdagochtend op Huis ten Bosch in Den Haag door H.M. de Koningin ontvangen om verslag uit te brengen over de N.A.V.O.-topconferentie in Parijs. Op de foto zien we de premier bij zijn aankomst aan het paleis. NEDERLAND NIET GESCHIKT In België gelooft men niet, dat men spoedig tot aanleg van lanceer-bases in Nederland en België zal besluiten. De Belgische minister van buiten landse zaken, Larock, verklaarde woensdag: Als ik aan afweerinrich- tingen denk, denk ik aan bergachtig terrein, zoals men bijvoorbeeld in Schotland en Turkije vindt". Van militaire zijde schijnt men het in de eerste plaats wenselijk te ach ten, dat de lanceer-bases in berg achtig terrein komen, opdat in geval van aanvallen op die bases de uit werking door de omringende berg wanden beperkter zal zijn dan in vlak terrein, aldus wordt uit Belgi sche bron vernomen. De ministers zijn woensdag twee maal bijeen geweest. Later vergader den de regeringsleiders weer. Don derdag zou de commissie van vier (Selwin Lloyd van Engeland, Smith van Canada, Pineau van Frankrijk en Larock van België) de bespreking over het slotcommuniqué voortzet ten. Mogelijk zal er na het communi qué nog een soort politieke verkla ring worden uitgegeven, doch zeker is dit niet. D eregeringsleiders zou den donderdag in de loop van de ochtend voor het laatst bijeenkomen. Om twee uur wilde men een streep onder de conferentie zetten. Ook voor het tweede voorname punt, de kwestie van ontwapenings besprekingen met de Sowjet-Unie, zou dus een oplossing gevonden zijn. Een Frans voorstel om een ontwape ningsconferentie van Frankrijk En geland, de Ver. Staten en Canada met de Sowjet-Unie te organiseren, zal er vermoedelijk toe leiden, dat de Navo-landen zich uitspreken voor oprechte pogingen om de ontwape ningsbesprekingen met de Sowjet- Unie weer op gang te brengen, aller eerst via de Verenigde Naties. De Sowjet-Unie heeft, zoals be- nieuwe V. N.-Commissie van 25 leden zitting te nemen, welke de meerder heid der V. N.-leden wenst. Zij eiste een ontwapenings-commissie, waarin alle 82 V. N.-leden vertegenwoordigd zijn. In dit verband is een nieuwe verklaring van Boelganin interessant, dat de Sowjet-Unie eventueel wil in stemmen met een „beperkte" V. N.- Commissie, waarin de westelijke lan den de helft van het aantal zetels be zetten en de communisten en de neu trale landen de resterende zetels delen. Geen overdreven optimisme. Men waarschuwt echter voor te veel optimisme. Het kardinale punt Russisch-Egyptische verkoeling De New York Times meldt uit Cairo dat er een merkbare verkoeling in de Russisch-Egyptische betrekkin gen is ingetreden. Een van de oor zaken zou liggen in Egyptische voor zichtigheid tegenover de voorgeno men Russische lening, die Egypte zou moeten helpen zijn industrieel vijf jarenplan uit te voeren. De Sowj et-autoriteiten zouden zich meer gepikeerd getoond hebben over voorzichtige Egyptische verzoe ken om waarborgen ten aanzien van prijzen, kwaliteit en levering van ma teriaal. „Men gelooft, dat de Egyptenaren eerst nog eens zullen nadenken alvo rens hun gehele industrialisatiepro gram afhankelijk te maken van de Sowjetlening. Tekenen van mogelijke toenadering tot Engeland, Frankrijk en de V.S., althans op economisch en handelsgebied, hebben hen nog voor zichtiger gemaakt om er voor te zor gen dat zij niet al te zeer bij het oos telijke blok betrokken worden", zegt kend, indertijd geweigerd om in een de New York Times. bij alle onderhandelingen is en blijft de kwestie van controle op eventuele overeenkomsten, een kwestie waar op de ontwapeningsbesprekingen van dit jaar in de V. N.-subcommissie zijn gestrand. Vast staat, dat het slot. communiqué een indirect antwoord zal bevatten op Boelganins recente brieven, aangezien het een uitspraak van de Navo-leden over de ontwape ningskwestie zal bevatten. De Navo- landen zullen afzonderlijk de brie ven beantwoorden, maar over hun in dividuele antwoord in de permanente Navo-raad overleg plegen. Eisenhower vertrekt donderdag middag. Verwacht wordt, dat hij de volgende week in een radio- en tele visierede aan het Amerikaanse volk over de topconferentie verslag zal uitbrengen. DULLES NAAR MADRID De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles, zal vrijdag een bezoek aan Madrid brengen. Dit bezoek houdt volgens Reuter zonder twijfel verband met belang rijke defensieproblemen van weder kerig belang. Een belangrijke kwestie is of de Amerikaanse bases gebruikt zullen worden voor het afschieten van geleide projectielen in geval van oorlog en of er kernwapens in Spanje opgeslagen zullen worden. De V. S. hebben vier luchtbases en een marinebasis in Spanje, dat geen lid is van de Navo. O Wortel van Jesse, die als een banier staat voor de volkeren, voor wien de koningen zullen ver stommen, tot wien de heidenen zullen bidden; kom om ons te be vrijden, wil nu niet langer wach ten." In de 7de eeuw vóór Christus trad in Judea de profeet Isaias op. Hij zag de hoogmoedige trots van het Assyrische wereldrijk, maar voorzag ook de val van dat rijk! Hij verge lijkt die grootmacht met een stoe re boom, die stevig in de grond ge worteld staat en zegt dan opeens: „Maar zie, daar slaat de Heer, Jahweh der heirscharen; de takken af met de bijl; de toppen worden gekapt; de kruinen komen omlaag; het dichte woud wordt door het ijzer geveld; de Libanon valt met zijn pracht (10, 33—34) Daar ligt dan de trotse boom, beeld van alle macht die zich tegen God en Diens uitverkorenen keert. De grote onheilsboom doet de pro feet echter denken aan de heilzame wortelstronk van het geslacht van David, en zo slaat zijn gezang van mineur ineens om in majeur en ho ren wij hem zeggen: „Dan zal een twijg aan de stronk van Jesse (de vader van David) ontspruiten, een scheut uit zijn wortel ontkie men. De Geest van Jahweh zal op Hem rusten Op die dag zal de wortel van Jesse, als een banier voor de naties ver heven, door de volkeren worden ge zocht.."(11, 1 en 10) Het is zonder m^er duidelijk, dat de O-antifoon van vandaag op deze teksten van Isaias zinspeelt. De KeTk spreekt hier in de taal van het Oude Testament haar verlangen uit naar de komst van de Heer. Moge de Heer eens zó heersen, dat zijn Per soon als een banier overal bovenuit steekt! Hier spreekt niet alleen het verlangen van een oud volk naar de eerst komst van de Heer, maar ook het verlangen van de Kerk naar de gloriedag van de Heer op het I eind der tijden, als de Heer zal ko men „in macht en majesteit op de wolken des hemels". Het is dus een echt Advent-gebed dat de eerste komst gedenkt en naar de tweede komst uitziet. DR. J. A. E. DODEWAARD, PR. In de afgelopen nacht is het fron tensysteem van een tussen IJsland en Jan Mayen gelegen depressie ons land gepasseerd, waarna oceaanlucht binnenstroomde en de temperatuur overal tot boven het vriespunt steeg. In het westen was het vanochtend 5 tot 7, in het oosten omstreeks 4 gra den. De frontpassage bracht gemid deld over het gehele land 3 mm neer slag. Er viel zowel regen als sneeuw. Dit laatste in hoofdzaak in de ooste lijke provincies Een depressie, die gisterochtend op de westelijke oceaanhelft lag, is sindsdien met grote snelheid naar het noordoosten getrokken. Om 7 uur vanochtend bereikte ze met een baro meterstand van 952 mb. de zuidkust van IJsland. Zeer zware stormen in het zeegebied ten westen van Schot land waren hiervan het gevolg. Een boven Spanje aanwezig gebied van hoge druk trekt naar Midden- Europa. Dit hogedrukgebied zal mor. gen het weer in ons land beheersen en de wind geleidelik naar richtin gen tussen zuidwest en zuid doen krimpen. Er zal daarom in hoofdzaak luchtaanvoer over land plaats vin den, zodat geen verdere stijging van temperatuur is te verwachten. De neerslagkansen zijn de eerstkomende 30 uur gering. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. 20 Dec. zon op 8.47; onder 16.32; maan op 7.39; onder 16.18. Hoogwaterstanden 20 Dec. v.m. 2.30; n.m. 2.45 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN GENEVE ZURICH LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA half bew. onbew. geheel bew. onbew. zwaar bew. geheel bew. onbew. geheel bew. regen hagelbui onbew. licht bew. half bew. onbew. licht bew. 0C. —3 —1 —1 Korreltje Wat laat je voor een ander, wat neem je voor je zelf?

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1