LEXINGTON Kamerleden kibbelden over zendtijd voor de partijen Nederl. Intern* Helikopter Maatschappij opgericht Ministeriële terechtwijzing Voorschoten verliest Marine Op komst Centrum aan Hilversum KORTE golf WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Mr Burger wil ook in KRO-tijd uitzenden „Gegeven paard 'n scharminkel" In het nieuwe jaar krijgen de po litieke partijen (met uitzondering van de C.P.N.) elk 10 minuten zend tijd om de veertien dagen. Het debat in de Tweede Kamer gisteravond zag er niet naar uit, dat de Kamer leden bl\j zijn met dit presentje van de regering. Maar het gebeurt wel méér na het geven van geschenken. De fractieleider van de socialisten was kwaad, omdat het regeringsplan voorstelt om de partijen zo veel mo gelijk op uren van geestverwante omroepen te laten optreden: de KVP in de tijd van de KRO, de P.v.d.A. in de zendtijd van de VARA. De Vara is echter niet in staat, zo zei mr. Burger, te doen wat de zendtijd verdeling voor de politieke partijen veronderstelt. De minister bevordert op deze wijze niet de vrije politieke meningsuiting. Toen deze argumentatie niet hielp, kwam de heer Burger met zwaarder geschut: minister Cals was tegemoetgekomen aan de wensen van de KRO; hij is toch zeker 'n minister van de KROon en niet van de KRO. Om te bereiken, dat bijv. de Partij van de Arbeid midden in een uit zending van de KRO aan zijn po litieke 10 minuten kon beginnen, diende hij een motie in, waarin spreiding van de uitzendingen wordt gevraagd. Het voorbeeld van de heer Burger om zendtijd tijdens een uit zending van de KRO was niet wil lekeurig. Hij had er een bedoeling mee. De P.v.d.A. wil allerminst in het hokje van de Vara gedrongen worden. Ook het katholiek volksdeel heeft zijn partij wel iets te zeggen. Freule Wttewaal van Stoetwegen (VVD) zei, dat de mensen gewend zy'n te luisteren naar een program ma, dat hen zint zonder dat belem meringen in de weg worden gelegd. In tweede instantie sprak mr. Bur ger over: „een misselijk aspect in onze samenleving, wdarin het ka tholiek organisatieleven oppermach tig is". Mr. Van Doorn (KVP) vroeg om een nadere verklaring van deze uitlating, en de heer Burger ver klaarde, dat men in de zuidelijke streken van ons land weet te ver hinderen, dat mensen naar uitzen dingen van de Vara luisteren. Mr. Van Doorn vroeg om voorbeelden. Mr. Burger voerde echter niet an ders aan, dan dat in het zuiden sommige katholieken geen lid van de Vara durven te worden en dat men een Vara-uitzending heeft te gengewerkt. Mr. Van Doorn stelde daarna vast, dat dit geen voorbeel den zijn van het verhinderen van het luisteren naar de Vara. De liberalen legden' er nog eens de nadruk op, dat alle gekibbel ver meden had kunnen worden, indien er eennationale omroep was ge weest. Zij hebben nu zendtijd ge vraagd, omdat zij géén omroep bezittend toch ook wel eens een paar minuten over de microfoon met zender willen beschikken. Ook zij blijken nu niet tevreden. Het ge geven paard in de bek kijkend kon den zij slechts vaststellen, dat het een zielig scharminkel is. Te weinig Freule Wttewaal meende, dat de partijen, die nu helemaal niets heb ben, beter een kwartier zendtijd had den kunnen krijgen. Nu krijgen zij die al veel hebben nóg meer, en zij die niets hebben maar een heel klein beetje. Wat gebeurt er straks met de TV?, zo vroeg zij hoopvol. Kennelijk zag zij daar voor haar partij nieuwe kansen. Ook de heer Bruins Slot (AR) noemde de toewijzing aan de AR maar een schamel zaakje. De P.v.dA. heeft nu via de Vara een enorme voorsprong. De Eerste Kamer ging met Kerstreces Geugjes nam ontslag Gistermiddag is de Eerste Kamer na een korte vergadering waarin vele wetsontwerpen onder de hamer doorgingen, op Kerstreces gegaan. De vergadering zal op 7 januari a.s. voor het eerst weer bijeenkomen. In het begin van de vergadering las de griffier een brief voor van het communistische lid Cor Geug jes, waarin deze de Kamervoorzit ter meedeelde ontslag te nemen als lid van de Eerste Kamer. De brief was gedateerd op 11 december. Tegelijk met de secretaris van de Eenheids Vakcentrale, de heer B. Brand sen, is Geugjes, directeur van het communistische dagblad „De Waarheid" de vorige week uit het partijbestuur van de GPN gezet, om dat hij het niet eens was met het royeren van de Tilburgse partij-in structeur A. Verreyt. Geugjes heeft ook bedankt als directeur van „De Waarheid". Tijdens de bijeenkomst hield voor zitter Jonkman een slotrede met Kerst- en Nieuwjaarswensen. Die wensen gingen dit jaar nadruk kelijker dan anders uit naar de regering, het Nederlandse volk en de landgenoten in Indonesië, aldus mr Jonkman. Het Nederlandse volk staat in deze tijd overal in de wereld, maar voor al in Azië, op Nieuw Guinea, in de Antillen en in Suriname tegenover problemen van het allergrootste be lang: „In het licht van Kerstmis gaan onze wensen uit naar onze landgenoten en ook naar alle volke ren. omdat ons geboden is onze naagten lief te hebben als onszelve" aldus de voorzitter. Rouleren van de zendtijd achtte staatssecretaris Höppener helemaal niet nodig. De mensen hebben toch de knop van de radio in handen. Zij kunnen uit- en aandraaien wat zy willen; Kamerleden met veel gevoel voor realiteit meenden, dat het wel uitdraaien zal worden. Zeker nu het verdelen van de zendtijd met zoveel gekibbel gepaard ging. Helemaal niets Het kwaadst van de gehele Tweede Kamer was ongetwijfeld de commu nist Gortzak, die helemaal niets kreeg. De staatssecretaris zei, dat de regering niet méé kan doen aan het verspreiden van ideeën, die gevaar lijk zijn voor de geestelijke vrijheid. Mr. Burger sprak over de zelfver dediging van de democratie, die zich niet onder de voet wil laten lopen door mensen, die van elders gediri geerd worden. Dr Drees vond begrip bij Navo-partners Bij zijn aankomst op het station te 's-Gravenhage heeft de Nederlandse njinister-president dr. Drees •mige vragen beantwoord met betrekking tot de Navo-conferentie in Parijs, waar hij zojuist vandaan kwam. Op de vraag, of de ontwikkelingen in Indonesië en de economische con sequenties daarvan voor Nederland van invloed zouden kunnen zijn op de Nederlandse bijdragen aan de Navo, antwoordde dr. Drees bevestigend. De minister-president deelde verder nog mede, dat hij bij de Navq-part- ners sterk begrip heeft gevonden voor het ernstige dat in Indonesië ge beurt. Desgevraagd antwoordde dr. Drees, dat minister Luns zo mogelijk vóór het Kerstreces in de Tweede Kamer een verklaring over de ontwikkelin gen in Indonesië zal afleggen. De technische voorsprong van de Sowjet-Unie ten aanzien van de kunstmanen is volgens de Nederland se premier niet van beslissende bete kenis voor de verhouding tussen Oost en West. „Men kan altijd weer met de Sowj et-Unie gaan praten ook al is men niet hoopvol gestemd". Ook voor personenvervoer In ons land is opgericht de „Aero Contractors N.V.", die zich ten doe* stelt haar helikopters zowel in Neder land als in het buitenland te exploi teren, een school voor bestuurders van hefschroefvliegtuigen te onder houden en zich met onderhoud en re paratie van helikopters tè belasten. Ten behoeve van werkzaamheden in de landbouwluchtvaart, alsmede voor andere opdrachten, neemt de „Aero Contractors N.V." deel in de in samenwerking met de nationale coö peratieve aan- en verkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" G.A. te Rotterdam opgerichte N.V. Aero-Coöp. De N.V. Aero-Coöp zal zich vooral toeleggen op het met behulp van he likopters uitvoeren van vluchten ter bestrijding van plantenziekten en in secten. Ten behoeve van deze landbouw- vluchten heeft de maatschappij vier helikopters van het type „Kolibrie" besteld, hefschroefvliegtuigen van Nederlands ontwerp en fabrikaat, zo als men weet, die door de N.V. Ne derlandse Helikopter Industrie wor den vervaardigd. De toestellen van dit type zijn uitgerust met stuwstraal- motoren. Ook bestaan er plannen in het ko mende jaar te Rotterdam op de spits uren passagiers tegen betaling over te Evacué's krijgen 5 pet. van nieuwbouw Van de nieuwbouwwoningen in ons land zal 5 procent ter beschik king worden gesteld van de evacue's uit Indonesië middels het ministe rie van Maatschappelijk werk. De ongeveer 9000 Nederlanders die vóór 15 maart a.s. uit Indonesië zullen zijn aangekomen worden onmiddel lijk in z.g. contractpensions onder gebracht en zullen geleidelijk aan naar hun definitieve woonplaatsen worden afgevoerd. Voor ongeveer 25.000 mensen in totaal, die uit Indo nesië zijn verdreven, zullen de huis- vestingsmoeilykheden alhier het grootst worden daar zij hier geen familieleden hebben of ziek zijn. Het zal de vraag zyn, of er genoeg contractpensions ingeschakeld kun nen worden. De evacuatie heeft nu al invloed op de nijpende woningvoorzieningen in Nederland. Grote maatschappijen zoals de KLM hebben hun evacué's voorrang gegeven boven de woning zoekenden, die reeds geruime tijd bij hun sociale diensten stonden in geschreven. Het is dan ook niet on mogelijk, dat er voor de repatriëren de Nederlanders kampen worden in gericht. EREDOCTORATEN UTRECHTSE UNIVERSITEIT. Ter gelegenheid van de viering van de 322 dies natalis van de rijksuni versiteit te Utrecht zal op vrijdag middag 28 maart 1958 een eredocto raat worden verleend in de faculteit der geneeskunde aan Tage Kemp, professor of human genetics aan de universiteit te Kopenhagen. Tage Kemp is thans een van de meest vooraanstaande onderzoekers ter wereld op het gebied van ziekten en aangeboren misvormingen bij de mens, die op erfelijke grondslag kun nen berusten. Voorts wordt op deze middag het eredoctoraat in de wis- en natuurkun de verleend aan ir. Johannes L. van Soest, geboren 13 oktober 1898, hoog leraar in de hoogfrequentietechniek aan de technische hogeschool te Delft, commissaris voor fysische re search van de rijksverdedigingsorga nisatie T.N.O. Pro|. Van Soest heeft belangrijk werk geleverd op fysisch gebied en heeft hij als amateur-botanicus zoveel voortreffelijk wetenschappelijk werk verricht, dat de faculteit meent, dat hij een ere-doctoraat waardig is. Tenslotte wordt het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend aan professor A. M. W. J. Hamma- cher. Pro. Hammacher is op 11 december 1897 te Midelburg geboren. Hij is thans sedert 1952 buitengewoon hoogleraar in de kunstgeschiedenis in Delft en directeur van het rijksmu seum Kröller-Müller te Otterloo. vliegen van plaatsen aan de rand van dichtbevolkte en door druk verkeer geplaagde gebieden naar werven, ha vens, machinefabrieken en andere grote bedrijven. De plannen gaan voorlopig in de richting van proefvluchten, maar het is wel de bedoeling dat er op den duur een geregelde helikopterdienst uit voortkomt. Onznivar bload veroorzaakt Uw Rbeumatische Pijnen. Eruscheo zuivert dit blovd en jaagt zo die pijnen emit. Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pynen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaal! Jaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van ie zonnige kant. Uw apotheker of dro gist levert U Kruschen graag. (Advertentie) Maar Voorburg houdt stok achter de deur B. en w. van Voorburg hebben van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken, de medede ling ontvangen, dat hij ernstige be zwaren heeft tegen het voorstel om aan de gehuwde' en ongehuwde mid delbare en lagere ambtenaren een uitkering ineens te verstrekken resp. groot 200,en 150, Het voorstel wordt door de minis ter gezien als een zeer ernstige door kruising van het algemene loonbeleid van het Rijkspersoneel en, temeer waar het rijksoverleg over de ambte narensalarissen dezer dagen is her vat, rekent de minister er zonder meer op, dat het voorstel wordt in getrokken. Hoewel het de opvatting van de minister aanvechtbaar acht, heeft het college van b. en w. te Voorburg be sloten, de zaak voorlopig op te schor ten. Indien het rijksoverleg geen re sultaten oplevert, houdt het zich ech ter het recht voor, uitvoering te doen geven aan zijn oorspronkelijk voor stel. Garantie-prijsbeleid voor de me'.k Tijdens een bespreking tussen het bestuur van het produktschap voor zuivel en vertegenwoordigers van de hoofdafdeling veehouderij van het landbouwschap is overleg gepleegd over het garantieprijsbeleid voor het melkprijsjaar 195" -'58. Het bestuur voor het produktschap voor zuivel kon het voorstel van de hoofdafdeling veehouderij inzake de verrekenprijs niet volgen. Het voor stel van de hoofdafdeling veehoude rij behelsde de verrekenprijs vast te stellen op 32,45 per 100 kilogram melk met 3.7 procent vet. Hiertegen bestaat by het bestuur van het pro- n'-tschap voor zuivel bezwaar, aan dien hierdoor de maximalisatie vaa de melkopbrengst in gevaar zou kunnen worden gebracht. Immers een hogere verrekenprijs impliceert een verhoging van de prijs, die de consument voor de melk moet be talen. Dit laatste maakt een daling van het consumptiemelk verbruik niet denkbeeldig. Hierdoor zou meer voor industriële verwerking vrijko men. Dit zou onder de huidige om standigheden, gezien de marktsitu atie voor melk- en zuivelproduk- ten slechts tot verdere afbrokkeling van de prijzen voor deze produkten kunnen leiden. Op grond van deze overweging is het bestuur van het produktschap voor zuivel tot de con clusie gekomen, dat de voor het af gelopen melk jaar vastgestelde ver rekenprijs van f 30,10 per 100 kilo gram melk met 3,7 procent vet voor het melkprijsjaar 1957-'58 ongewij zigd gehandhaafd dient te worden Dit afwijkende standpunt is door het bestuur van het produktschap voor zuivel ter kennis gebracht van het bestuur van het landbouwschap, (de verrekenprys is de basis aan de hand waarvan de consumentenprijs wordt vastgesteld.) PILOOT MOEST STRAALJAGER VERLATEN Een 22-jarijge sergeant-vlieger van de vliegbasis Volkel heeft gister middag om twaalf uur boven Duits land zijn F 84 F Thunderstreak straal jager met de schietstoel moeten ver laten, waarschijnlijk omdat op het toestel ijsafzetting had gevormd. Hij is ongedeerd neer gekomen bij het Duitse plaatsje Niel, vlak bij de grens met Nederland Limburg. De straaljager is neergekomen in een onbewoond gebied bij Nordhorn in Duitsland, ter hoogte van Twen te. Het is niet bekend of er schade aan derden is tóegebracht. Een ongeluk komt zelden alleen De 40-jarige Vlissinger M. G. de Graaff is op de rijksweg 16, op het beweegbare gedeelte van de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht, met zijn bestelauto over de kop geslagen. Dit ongeluk is wonderlijk goed afgelopen, want de heer De Graaff liep alleen maar en kele hoofdwonden op. De wagen werd uiteraard behoorlijk bescha digd. Bij dit ongeluk is uit de bestel auto een groen geldkistje met een belangrijk bedrag er in, geslingerd. Net toen het ongeluk gebeurd was stopte volgens de verklaring van de heer De Graaff een automobilist, die zonder iets aan hem te vragen of hulp te bieden rond de omgeslagen auto „scharrelde" en daarna weer is weg gereden. De Dordtse politie heeft deze auto mobilist verzocht zich bij haar te melden en heeft ook eventuele getui gen van het ongeval opgeroepen. Lexi wenst U het beste met Kerstmis en Nieuwjaar from America's Best Tobaccos Advertentie. Winsten en veilies Het sinds 1945 te Voorschoten ge vestigde Marine Opkomst Centrum waarheen het zeevarende deel van onze krijgsmacht haar eerste schre den richt, zal om wille van de ra tionalisatie en de bezuiniging eind komend jaar worden overgeplaatst naar het Marine Opleidingskamp bij Hilversum. Dan zullen de opkomst, keuring, selectie en eerste militaire training geconcentreerd zijn, zodat de personeelsvoorziening niet zo'n geweld meer behoeft te worden aan gedaan. Omtrent de toekomstige be stemming van het kamp te Voor schoten bestaan nog geen definitieve plannen; verwacht wordt evenwel, dat het een militaire functie zal blij ven behouden. Deze verhuizing zal wel enkele moeilijkheden met zich meebrengen wat de woningvoorziening voor het personeel en gezinsleden betreft. De Marine heeft in Voorschoten tiental len woningen in eigendom, welke woonruimte in Hilversum zeker niet ter beschikking zal zijn, althans niet op een dergelijk korte termijn. Momenteel zijn op het Opkomst Centrum ongeveer 40 Leidse medi sche studenten werkzaam, die op medisch gebied slechts node gemist In het gebied van Hannover (West-Duitsland) heeft het in de nacht van maandag op dinsdag der tig graden celsius gevroren. Een tweemotorig transportvlieg tuig van de Amerikaanse luchtmacht is dinsdagavond in een bos bij Wies- baden neergestort. Vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. In de ketelmakerij van Werkspoor te Amsterdam is de 22-jarige con structiebankwerker W. van Manson onder een ijzeren plaats van 500 kg. terecht gekomen. De plaat schoot los uit een klem, die op de plaat was aangebracht. Tijdens het vervoer naar het Wilhelminagasthuis is de jongeman overleden. kunnen worden. Het is dé vraag of straks in Hilversum op de hulp van studenten uit Amsterdam of Utrecht gerekend kan wordeii. Men wil thans via verkorte opleidingen van jonge medische officieren trachten in de te verwachten tekorten te voorzien. Voor de woningzoekende burgers van Voorschoten zijn aan het ver trek van de marinegezinnen geen voordelen verbonden. De vrijkomen de woningen blijven eigendom van de defensie en de behoefte aan dienstwoningen in de omgeving van Den Haag en Valkenburg is nog zo groot, dat ze wel niet van bestem ming zullen veranderen. Het vertrek van de Koninklijke Marine uit Voorschoten zal een eind maken aan een goede samenwerking welke er altijd heeft bestaan met de burgerij van de gemeente. „Voor schoten" is een begrip geworden voor het gehele land. Kerstviering Kath. Vrouwengilde. Gisteravond vond in het Vereni gingsgebouw de Kerstviering plaats van het Kath. Vrouwengilde. De op komst van de leden en in het bij zonder van de introducé's was prima. De zaal was voor deze gelegenheid al in Kerststemming gebracht. De presidente heette in het begin van de avond de leden en de belangstellen den van harte welkom in het bijzon der de afgevaardigden van het Haagse Gilde. Het toneelgezelschap van de Kath. Vrouwenbeweging bracht een bijzonder kerstverhaal ten tonele, getiteld: Hildeke's Droom. Het is een spel in drie bedrijven, dat zich afspeelt rondom Kerstmis, het ge- eigende feest om verzoeningen tot stand te brengen. Ook in dit spel is dit het geval. Eerst wordt de toe schouwer geconfronteerd met een boel menselijk leed en de ziel, ge louterd door de smart, vindt bij de kribbe weer rust. Het is een subtiel spel, dat een goede uitbeelding vraagt. Hildeke was een goede type ring en wandelde als de onschuld tussen al het leed in. Het Toneel gezelschap van de Kath. Vrouwen beweging dat dit spel bracht had succes met de vertolking. Na afloop van het spel bracht de presidente van de afdeling Voorschoten, mevr. E. v. Gent-Zonneveld de dank van het be stuur en de leden over aan het ge zelschap, door alle actrices te be denken met een presentje. Een ver loting om allerlei lekkere prijzen, die op de Kersttafel wel van pas konden komen ging erin als koek. De presi dente maakte tevens van de gelegen heid gebruik om de vele vrouwelijke belangstellenden in de zaal op te wekken zich aan te sluiten bij het Vrouwengilde, waardoor het moge lijk zou worden om meerdere mooie avonden te verzorgen. Tevens werd deze avond gebeden om meer pries terroepingen in onze parochie. De Kerstzang, die had moeten plaats vinden kwam deze avond niet ge heel tot haar recht. Mevrouw Streng- Schoonderwoerd zorgde in de pauze voor toepasselijke muziek op deze avond. Verkeers-chaos. Gistermiddag kwam op de Rijksstraatweg ter hoogte van de begraafplaats Rhijn- hof nabij de Haagse Schouw een vrachtauto te slippen. Door deze slippartij reed de vrachtauto een lan taarnpaal omver, waardoor kortslui ting ontstond, met het gevolg, dat de verlichting in de omgeving van het Haagse Schouw uitviel De verkeers- paal op dit punt kr^eg daardoor geen licht en het was de politie onmogelijk om het verkeer op dit punt tegen het vallen van de avond in goede banen te leiden. De automobilisten, zich van gevaar op dit duistere punt bewust, kropen over dit drukke knooppunt. Het was op sommige momenten een ware chaos, maar gelukig liep alles zonder ongelukken af. Geb.: Catharina Gertruda d. v. J. Sloos en C. J. Lemmen; Ronaldus Johannes z. v. J. Wendelgelst en C. J. Lamboo; Francisous Gregarius Ma ria z. v. G. M. Karremans en H. M. de Koning. Geboren te Soest: Maria Johanna Alida d. v. P. J. M. Konings en A. G. Swarte; Geboren te Leiden: Pieter Cornelis, z. v. J. Zandee en E. M. C. Hertel; Anna Maria Grego- ria d. v. C. A. Karremans en A. E. Zoetemelk. Ondertr.: J. P. van der Meer en G. M. Borsboom. Getr.: J. J. van der Kraan en A. C. Schipper; L. van Gaaien en H. Rodenburg. Overleden: Bij het op de vorige weekstaat vermelde overlijden van: Johannes van der Meer, en: Simon Gerrits moet in plaats van „echtg. van" gelezen worden: „weduwnaar van". V.N.-troepen in Gaza zien méér dan zand alleen Aan de Egyptisch-Israëlische grens blijft het nog steeds rustig. De daar gelegen troepen van de V.N., die tot taak hebben vuurgevechten tussen beide landen te voorkomen, maken van deze rust gebruik om meer van Egypte te zien, dan alleen maar zand. Op de bijgaande foto zien we soldaten van de troepen van de V.N., af komstig uit Denemarken een tochtje maken per kameel. Op de achtergrond de pyramide van Cheops.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8