Lichtfabrieken Leiden verbeterden stroomvoorziening voor Rijnstreek Koninklijke onderscheiding voor C. de |ong, Leiden Laat nu de vloed maar komen bij Capelle Chefarine4 On^erstation te Alphen ingeschakeld Tweede Kamer debatteerde over de vraag of leraren en onderwijzers in de gemeenteraad mogen zitten Ook lee< krachten openbaar onderwijs? Er vielen maar drie doden WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 50 Jaar trouw en toewijding Als bekroning van een vijftigjarige loopbaan in dienst van de firma Van der Stok aan de Breestraat, mocht de heer C. J. de Jong hedenmorgen uit handen van de burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in ontvangst nemen de eremedaille in zilver be horende bij de Orde van Oranje Nassau. In zijn toespraakje zei de burge meester, dat een bedrijf niet kan bloeien als de werknemers niet me dewerken. Het was de ijver en toewij ding en het meevoelen met wel en wee van de zaak geweest, die de heer De Jong die een halve eeuw gele den bij de firma kwam als gewoon loopjongen die het bekende bedrijf mede tot bloei hadden doen komen. Met name de goede verstandhou ding van de heer De Jong jegens chbfs en collega's en zijn grote werklust werden door de burgemeester als de meest opvallende karaktertrekken van de jubilaris naar voren ge bracht. Hij speldde de heer De Jong de koninklijke onderscheiding op de borst, daarbij de wens uitsprekend, dat de jubilaris hem nog lang en in goede gezondheid zou mogen dra-, gen. Na de burgemeester sprak de heer A. van der Stok, die in herinnering bracht, dat reeds vandaag te bemer-| ken is, dat de gouden jubilea zeldza mer worden. De werknemers blijven niet zo lang meer bij één bedrijf werken. Spr. toonde zich daarom vergenoegd, dat de heer De Jong de zaak gedurende vijftig jaar met eer lijkheid, betrouwbaarheid en colle gialiteit had willen dienen. De heer J. H. J. van der Stok, schetste de jubilaris vervolgens als iemand, die hij in 34 jaar had leren kennen als een altijd optimistisch en blijmoedig mens, die vooral was opgevallen door zijn trouwe werk lust. Nadat de heer L. H. van der Vos, de naaste medewerker van de feeste ling in het magazijn en de grossier- derij, zijn collega in waarderende be woordingen had toegesproken, kwa men alle personeelsleden de heer De Jong hun complimenten maken. Alle sprekers deden hun woorden vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering. tie van scholen dit jaar eep hausse heeft bereikt, die men tevoren nog nooit had gehaald. Terwijl het vorige jaar aan scholenbouw een bedrag van 110 miljoen gulden is besteed, is in de eerste drie kwartalen van 1957 een bedrag van 102 miljoen aan scholen bouw uitgegeven, terwijl voor het laatste kwartaal het daartoe uitge trokken bedrag wordt geschat op 30 miljoen. Daarmee meende mr. Broek man te hebben aangetoond, dat er on danks de bestedingsbeperking volop opgeroeid is tegen de moeilijkheden die de bouw belemmeren. „Ome Henk" werd geroepen Het Christelijk-Historisch lid van de Tweede Kamer, mr. H., J. Beernink, zal misschien voortaan wel rond het Binnen hof bekend staan als „Ome Henk". Zo veronderstelt de Volkskrant naar aanleiding van een grappig incident gistermid dag in de Tweede Kamer. Een klein meisje nicht van de heer Beernink is de schul dige. Zij bezocht met haar moe der de publieke tribune, terwijl de heer Beernink een betoog over een ingewikkeld wetsont werp tot een goed einde tracht te te brengen. Toen hij zijn speech met een prachtige volzin had besloten, zei de moeder: „Oom Henk is klaar. We zullen hem eens gaan roepenZij be doelde natuurlijk, dat zij een bode zou sturen, die de heer Beernink naar de wandelgangen zou verwijzen; het kind vatte het echter letterlijk op en door de plechtige vergaderzaal klonk klaar en duidelijk het stemme tje: „Ome Henk, Ome Henk!" Tientallen hoofden werden naar boven gedraaid, maar de voorzitter hamerde niet. Scholenbouw groter dan ooit Gistermiddag heeft mr J. G. M. Broekman, directeur-generaal Van het onderwijs, als vertegenwoordiger van de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen te Breda de nieuwe UTS „Albertus Magnum" ge opend. In zijn rede sprak hij over de scholenbouw in het algemeen. Mr. Broekman stelde, dat ook de produk- Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge* leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metenDaarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid* delen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. Dinsdag is de enorme stalen schuif, welke tussen de heftorens van de stormvloedkering in de Hollandse IJs- sel tussen Krimpen en Capelle zal worden aangebracht om zonodig opdringende vloeden een halt toe te roepen, van Dordrecht, waar zij werd gebouwd, per schip vervoerd naar Capelle aan de IJssel. De foto toont het zware transport bij het passeren van de brug over de Oude Maas te Spijkenisse. Mogen onderwijzers en leraren, die aan een gemeenteschool werken, ook lid zijn van de gemeenteraad? i Tot nu toe nog niet, maar in de Tweede Kamer heeft men gistermiddag een regeringsvoorstel behandeld om voortaan al het onderwijzend personeel de kans te geven in de raad zitting, te nemen. Ook geldt deze regeling uiter aard voor personeel van bijzondere scholen. Prof. Oud echter, wiens voorstel een goede kans maakt aangenomen te worden, wilde het personeel van de openbare scholen uitsluiten, omdat ztf in dienst zijn van de gemeente. Na plechtigheid in Groenoordstraat Nadat weth. D. v. d. Kwaak van financiën en bedrijven te Leiden 19 juni j.l. met een officiële handeling het nieuwe schakel- en transforma torstation aan de Groenoordstraat te Leiden in gebruik had gesteld, na korte tijd gevolgd door de inschake ling van het onderstation te Lisse door burgemeester mr. Th. J. M. de Graaf te Lisse, met het doel de steeds toenemende stroomvoorziening van de bollenstreek, met name Lisse en omgeving, gedurende de eerste 40 a 50 jaar veilig te stellen, voltooide dezelfde Leidse wethouder heden morgen, even over elf uur, in het zelfde schakelstation te Leiden, de tweede fase van een miljoenen werk als uitbreiding van het bedrijf der Stedelijke Licht Fabrieken, nu ten behoeve van haar stroomlevering aan de Rijnstreek. Wethouder C. M. Dee- renberg van de gemeentelijke utili- teitsbedrijven te Alphen a. d. Rijn, volgde omstreeks twaalf uur zijn voorbeeld te Alphen a. d. Rijn door het inschakelen van het onderstation op het terrein van de bedrijven al daar. Dit is een gebeurtenis, die belang- rijk moet worden geacht voor Leiden j èn de Rijnstreek, waar Alphen een De genodigden volgen de uiteen zetting van ir. Ykema. centrale plaats inneemt van een achttal omliggende gemeenten: Al kemade, Benthuizen, Wouibrugge, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Nieuw- veen, Zevenhoven en Ter Aar. Zij zullen voortaan van Leiden via het 50 kV-onderstation te Alphen a. d. Rjjn van stroom worden voorzien. Deze centralisatie richt zioh in feite op het gehele gebied van Leimuiden in het noorden tot Waddinxveen in het zuiden en tot aan de provincie grens in het oosten, met uitzondering van de stad Woerden. Vroeger zes kabels. Voorheen geschiedde de stroom levering aan genoemd gebied via zes afzonderlijke kabels. Deze wijze van distributie leverde evenwel de nodige moeilijkheden op en gevaren voor de bedrijfszekerheid. De toename van de industrialisatie in de Rijnstreek inzonderheid te De socialisten fulmineerden hier tegen bij monde van de heer Van Sleen, maar het voorstel van prof. Oud maakt een goede kans, omdat eigenlijk alleen de socialisten zich door deze maatregelen bedreigd voe len, terwijl het voorstel komt van een fractie, die óók het openbaar onder wijs voorstaat. Natuurlijk geraakte de discussie door deze stellingname van prof. Oud zeer verdeeld. Het kabinet verdedig de het regeringsvoorstel dus ook de katholieke ministers zy vonden socialisten en communisten aan hun zijde en katholieke, liberalen en pro testantse Kamerleden tegenover zich. Een nieuwe „schoolstrijd" in de Ka- Alphen a. d. Rijn noopte de directie van de S.L.F. tot deze maatregel, die het nu mogelijk maakt om vijfmaal zoveel vermogen naar de afnemer de plaatselijke electriciteitsdistri- butiebedrijven over te brengen. Immers tot dusver bediende men zich van 10 kV-kabels en nu van 50 kV-kabels. Het bestaande 10 kV-ka- belnet blijft dienst doen voor de dis tributie van stroom naar de verbrui kers in de gemeenten, nadat de 50 kV-energie na transformatie in het onderstation te Alphen a. d. Rijn voor verdere distributie geschikt is gemaakt De stroomafname van Alphen a. d. Rijn en de thans hierop gerichte ge noemde gemeenten, bedraagt ca. 1/6 van het totale stroomverbruik van Leiden. Met deze belangrijke voorziening wordt voorlopig de te verwachten toename van het verbruik in de ko mende tien jaar voldoende opgevan gen, mede doordat de betreffende ge bouwen voldoende uitbreidingsmo gelijkheden bieden voor installaties en kabels. Door toepassing van het aller nieuwste systeem en de modernste apparaten welke voor zelfcontrole zorgen en storingen melden met aan duiding van de storingsplaats, ver krijgt men meer bedrijfszekerheid. Dit is vooral voor de industrie van groot belang. Voorts verkrijgt men door de zwaardere toevoer een betere licht sterkte. Plechtigheid. Bij de officiële plechtigheid, die vanmorgen plaats vond na een kort begroetingswoord door de directeur van de S.L.F., ir. Y. Ykema, die een korte technische uiteenzetting gaf en de groei van het bedrijf in cijfers aanduidde waren o.m. aanwezig burgemeesters en wethouders van de betrokken Rijnstreek-gemeenten, en ir. F. J. J. Meuwese, hoofdingenieur van de electrotechnische afdeling van de S.L.F. Nadat weth. D. v. d. Kwaak van Leiden voorafgegaan door een korte toespraak de officiële handeling had verricht en de genodigden in de ge legenheid waren gesteld het moderne en overzichtelijke schakelstation te bezichtigen, begaf het gezelschap zich naar Alphen a. d. Rijn, war weth. C. M. Deerenberg van de bedrijven, na een dankbare toespraak, het on derstation inschakelde. In onze volgende editie komen wij op bijzonderheden nader terug. mer, die echter een totaal andere ver deling te zien geeft. Gemeentedienst. Het is belangwekkend het motief van prof Oud (WD) te weten. De mannen en vrouwen van het open baar onderwijs zijn in dienst van de gemeente. Een CH, AR en KVP-Ka- merlid vielen hem bij. De leerkrach ten van openbare scholen, die niet in dienst van een gemeente zijn, vallen niet onder deze bepaling. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat men slechts het in dienst zijn van de gemeente in aanmerking neemt. De heer Van Sleen (PvdA) betoog de dat er wel degelijk sprake is van achteruitstelling. De regering verklaarde bij monde van de ministers Cals en Struycken, dat men geen enkele aanleiding zag de onderwijzers en leraren van het bijzonder onderwijs nog langer van het raadslidmaatschap uit te sluiten. Omwille van de gelijkheid wilde men de lijn voor onderwijzers en leraren in gemeentedienst doortrekken. Prof Oud werd door minister Cals herinnerd aan de felle strijd, die deze gevoerd had voor gelijke behandeling, toen géén der twee groepen het pas sief kiesrecht had. Hij verklaarde voorts, dat de rege ring ernstig waakt tegen een opnieuw ontbranden van de schoolstrijd. Zij heeft daarom het openbaar onderwijs niet achter willen stellen, maar nu een grote voorstander van het, open baar onderwijs zélf pleit voor een an dere houding ten aanzien van het openbaar onderwijs, weegt voor haar het bezwaar lichter. De band van het huwelijk. Later op de dag werd nog gedebat teerd over de vraag of de vrouw van iemand, die geen lid van de raad mag zijn, wel raadslid kan worden. Prof. Oud meende van wel en hij vond daarbij steun bij de heer Van Sleen (PvdA). Andere woordvoerders meenden mét de regering, dat de hu welijksbanden zó nauw zijn, dat wat voor de echtgenoot geldt ook voor de vrouw moet gelden. Volgens het nieuwe regeringsvoor stel, dat vandaag in stemming komt mogen artsen en vroedvrouwen, die een armenpraktijk uitoefenen en daarom verantwoording aan het ge meentebestuur verschuldigd zijn, geen lid van de raad worden. Nieuwe vrijstellingen van dienstplicht voor leerkrachten zijn eveneens in het ont werp opgenomen. Het voorschrift ,dat een gemeente raadslid niet tevens minister, staats secretaris, lid van Ged. Staten of een gemeentelijke ambtenaar mag zijn, blijft gehandhaafd. Maandag is nabij Vorst, een voorstad van Brussel, een sneltrein, die uit Oostende kwam, op de achterste wagons van een uit Denderleeuw komende trein gereden. Het ongeluk kostte drie mensen het leven en zeventig wer den gewond, van wie acht zwaar. Op de foto ziet men de achterste w^gon van de geramde trein die over de gehele lengte werd opengereten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7