L. H. Brijnen Wis Weihnachtsoratoriom door Con Aire Leidse jeugdleider bekende Hij heeft zich zélf in de bloemetjes gezet Él Prettige feestdagen! NRKM mediteerde over het Kerstfeest Scherp 15 li 26 29 DEV hield kerst bijeenkomst 0 WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT U zult zich herinneren, dat vorige week zaterdag en maandag een 18- jarige Leidse jeugdleider werd be dacht met tientallen dure bloem stukken van bloemisten in Leiden met 60 taarten, 90 gebakjes, een zalmsalade, etc. Hij werd temidden van zijn bloemen gefotografeerd. Het bleek, dat de middenstanders, die deze artikelen leverden, waren op gelicht. De man, die zich voor de telefoon uitgaf voor een directielid van vele bekende bedrijven uit Lei den en omgeving, en ook namen noemde van te goeder naam en faam bestaande Leidenaars, is nu door de politie aangehouden. Het blijkt, dat de schuldige is.... de jeugdleider zélf, die zich op deze wijze in de bloemetjes had gezet. De 18-jarige G. M. is na een lang durig verhoor door de Leidse politie door de mand gezakt. Hij heeft be kend, dat hij zo graag in het cen trum van de publieke belangstelling wil staan en dat hij daarom door deze stunt alle aandacht op zich ge vestigd heeft. De betreffende jeugdleider blijkt hevig op publiciteit gebrand te zijn. Enige weken geleden al heeft hij de redacties van kranten opgebeld met de vraag of zij geen aandacht kon den besteden aan het werk han denarbeid dat hij met jeugdige REQUIEMMIS VOOR MEVR. PLEY Donderdagochtend om negen uur wordt in „In den Vroolijcke Arke" een gezongen Requiemmis gecele breerd voor de zielerust van mevr E. PleyLangezaal. Vrienden en rela ties van de overledene worden uitge nodigd deze H. Mis bij te wonen. Rozenkransgebed. In verband buurtbewoners in een eigen club huisje verricht. Hij bezocht voorts vele officiële persoonlijkheden van de stad om met hen over zijn werk te praten en inderdaad ondervond hij zo nu en dan blijken van belang stelling bij zijn gehoor. Terreinverlichting Academisch Ziekenhuis aanbesteed. De Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage heeft onderhands aanbesteed het bedrijfsvaardig aanbrengen van terreinverlichting ten behoeve van het Academisch Ziekenhuis te Lei den. De hoogste inschrijver was fa. Langezaal en Inniger te Leiden voor 28.543; de laagste inschrijver N.V. Croon en Co te Rotterdam voor 24.750. De gunning is aangehouden. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van oeus. keel of borst weg met •ijf I eus met (Advertentie) HERDENKING „KONINKRIJKSDAG". De Politieke Jongeren Contactraad te Leiden houdt, ter herdenking van dc „Koninkrijksdag", op zaterdag 21 december a.s. in samenwerking met de Leidse Jeugdactie een bijeenkomst, waarin vooral de jonge partner Su riname in de belangstelling zal staan. De heren H. H. Frese en dr G. D. Wengen van de Educatieve afdeling van het Rijksmuseum voor Volken kunde zullen spreken over de onder werpen „Suriname en zijn bevolking" en over „Surinaamse Volksmuziek", terwijl na overleg met de Stichting „Sticusa" het Surinaamse Orkest „Guyana" zal optreden. De bijeenkomst die des avonds om 8 uur aanvangt, wordt gehouden in de Aula van de school Du Rieustr. 4. Verbouwing aan Rapenburg gegund. De Rijksgebouwendienst te 's Gra- venhage heeft het verbouwen van het pand Rapenburg 38 te Leiden gegund aan de firma Leo Zitman te Leiden voor 37.990. OP 'T IJS BEEN GEBROKEN De 21-jarige J. T. v. d. Maat uit Zoeterwoude is gisteravond op de ijsbaan van het Roomburger tennis- Laat ONS Uw adviseur zijn bij Uw keuze uit de Philips-serie '58. Klinkklaar MUZIEKGENOT voor bescheiden prijs. Onze naam en die van Philips zijn Uw waarborgen. TURFMARKT 1 PIANO'S LEIDEN RADIO TELEVISIE (Advertentie» Met een typografisch welverzorgd programma heeft het bestuur van de N.R.K.M. te Leiden zijn leden op geroepen voor een kerstbijeenkomst in „De Turk". En met de uitvoerin gen van vorige jaren in het geheu gen zijn de middenstanders met ve- IPU len gekomen. Het is inderaad volgens park aan de Kanaalweg op het ijs aankondiging een Kerstbijeen- gevallen. Hij brak het rechteronder- been en werd met de EHD naar het ziekenhuis gebracht. oratorium beluistert, dat „Con Amore" elk jaar aan de vooravond van Kerstmis onder leiding van Si mon C. Jansen uitvoert, gesecun- deerd door het Bach-orkest uit Am sterdam, dan moet men (ondanks het feit dat men dit werk telkens weer hoort) het enthousiast' musiceren in deze vereniging appreciëren. Dit is het werk van de dirigent, voor wie geen moeite teveel is. Zijn uitvoerin- met dit overlijden worden alle con- gen kenmerken zich door een joyeuse troleurs en collectanten van de St. Petrus parochie verzocht aanwezig te zijn bij het rozenkrans bidden don derdagavond 8 uur in de St. Petrus kerk. LOUIS JOUVET VOOR K. O.'s FILMSTUDIEKRING Niet de film „Le Rosier de madame Husson", maar „Entrée des artistes" werd gisteren voor de filmstudiekring van K. O. in de filmzaal van de universiteit vertoont. De cursisten konden hier kennis maken met het merkwaardige dramaturgisch talent (Van Louis Jouvet, die de rol van di recteur van een toneelschool speel de. Jouvet is inderdaad jarenlang di recteur van een toneelschool geweest, en dus thuis in deze rol. Jouvet is op de eerste plaats acteur. Dit merkt men in de films, die van hem zijn gemaakt. Het duidelijkst eigenlijk in de rolprenten, die hij zelf univer seel talent dat hy is regisseerde. „Entrèe des Artistes" is nu juist een film, die door een ander n.l. door Mare Allégret werd geregisseerd en dit is gelukkig. Deze regisseur is er gedeeltelijk in geslaagd de monopolie van Jouvet, het overheersen van scènes te doorbreken. Hij heeft met veel mankracht het accent van toneel naar film weten te verplaatsen. Het verhaal liet ons kennis maken met een drama in de toneelschool. Eén van de vrouwelijke leerlingen is he vig verliefd op een jongen, die haar gevoelens niet beantwoordt. In een toneelscène moet zij zich vergiftigen; zij neemt échte vergif in. De film houdt zich verder bezig met het vraagstuk of hier van moord of zelf moord sprake was. POTLOOD en GEEST 2 3 G 1 6 7 8 9 10 12 14 16 1 18 1 22 23 24 25 28 10 Jl 32 musiceertrant. De geest in Con Amore is goed; er is toewijding en kennis van een werk wordt ten volle bijgebracht. Met vaste hand leidt de dirigent zijn koor. Hij heeft gepeild hoe Bach dit of dat bedoeld moet hebben en wel juist diens eenvoud begrepen, zoals de meester geen uit zonderlijkheden van mode kende in zijn kunst, en z'n volle leven ge bruikte om met deze eenvoud de mo gelijkheden te ontdeken en tot glan zen te brengen. Wat hij nodig had was naast de timbres van de stemmen, de instru menten: violen, hout en koper. Dit wilde hij gebruiken. Dit is de attrac tie tot het naspeuren van Bach's kunst, dan het perfectioneren van de vereiste techniek en dan het ontstaan van inzicht. Dit laatste vereiste heeft de dirigent zich ontegenzeggelijk eigen gemaakt. En heel zijn capaci teit heeft hy ingesteld om de jaar lijkse uitvoering van het Weihnachts- oratorium tot iets moois te maken. 17 N INDERDAAD mag men over het resultaat content zijn. Voor al in deel 5 en 6, dus na de pauze, toen bij allen en alles het musiceren leniger werd, meer nuance werd ge bracht, de wijze van zingen meer j ïsprol verschijning. Hij heeft een prachtige stem, maar hij studere vooralsnog terdege toon vorming, omdat zijn mooie stem nog niet vrij ligt. Hans Wilbrink waarderen wij om zijn ga ve manier van zingen, zijn draag krachtige basstem, die mooie kleur van timbre bezit. De heldere klank rijke sopraan van Ded Hüsken Reuderink met groot volume, was stralend en voornaam in haar voor dracht. De altstem van Diet Kloos is in de lage tonen (merkwaardiger wij ze) niet draagkrachtig. Zij heeft een zekere charme in haar voordracht, maar is ietwat te geaffecteerd voor Bach. Allen hebben gisteravond evenwel eendrachtig saamgewerkt om alle eer aan de grote meester in zijn Kerstoratorium te brengen. Ar tistiek was de dirigent in z'n opvat tingen; voortvarend in zijn tempi. Met waardering zal men kunnen te rugdenken aan de interpretatie van Con Amore. J. KORTMANN In café Aniba kwamen gisteren avond de leden van de Leidse Tui niers- en Bloemistenvereniging DEV behouden enkele zieken bijna vol tallig bijeen voor hun „kerst"-verga- dering. Reeds bij het binnenkomen kwam men ongemerkt in een kerst stemming door de talrijke kerst stukjes die door de leden zelf ver vaardigd zijn en waarmee de zaal was versierd. Erelid J. v. d. Berg ontving uit én ont^öS was. De koorklank is beschaafd; ook in de hoge tonen van de sopranen. De tenoren konden met zachte stern- aanzet, voldoende volume en expres sie geven. In de jubelende delen schoot het volume niet te kort, wa ren sopranen fris, alten donker,, bas sen voldragen, tenoren mild. Het or kest was goed tegen z'n taak opge^ wassen. De trompetten werden vir tuoos bespeeld, evenals de hoboën. De le violist Bouw Lemkes ver melden wij apart om zijn obligaat, evenals de uitvoerenden van het con tinuo, cello en clavecimbel. Van de solisten is de tenor Arjan Blanken, No. 532 Horizontaal: 1. zoon van Jacob, 4. meubelstuk, 9. vette vloei stof, 11. schermbloemige plant, 12. gewoon, alledaags, 13. voegwoord, 14. rivier in Duitsland, 15. tasto solo (afk.), 17. muzieknoot, 18. afkorting van thallium, 21. hangt aan de mast. 23. zangwijs, 25. voedsel, 27. voor zien van een rand. 28. nauwe, 30. lichaamsdeel, 31. maand van het jaar, 32. boom. Verticaal: 1. eertijds hoofdbestuur van de replubliek Venetië, 2. alvo rens, 3. bijwoord, 5. kraam, 6. voor zetsel, 7. gem. in Gelderl., 8. leeg, 10 bastaarduitgang, 16. strook land langs de kust, 19. evennachtslijn, 20. taaie aardsoort, 22. hoofdstad van 't Dep. Lot-et-Garonne, 23. vaartuig, 24. stad in Z. Arabië, 26. meisjes naam, 29. gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 531 Horizontaal: 1. Han, 3. els, 5.eng, 7. la, 9. pa, 10. leger, 11. ik, 12. op, 14. ink, 16. pen, 17. aap. Verticaal: 1. hal, 2. Ne, 3. eg, 4. sla, 6. negen, 8. alk, 9. pro, 11. iep, 13. pop, 14. in, 15. ka. MEJ. Dr. C. R. BAKKER NEEMT AFSCHEID VAN HET STEDELIJK GYMNASIUM TE LEIDEN Aan het einde van het jaar zal mej. dr. C. R. Bakker, lerares in de natuurlijke historie, haar functie aan het gymnasium neerleggen. Vanaf 1823 heeft zij in onze stad, eerst aan de Gem. HBS voor Meis jes, later aan het Gymnasium les gegeven in haar vak. Door haar leer lingen werd zij altijd ten zeerste ge waardeerd. Ze genoot van allen de achting, die alleen de zeer goede lerares kent. Het officiële afscheid van haar school zal plaatsvinden op zaterdag 21 december a.s., in de aula van het Gymnasium aan de Fruinlaan. Bo vendien echter heeft aich een comité van oud-leerlingen gevormd, waar van de leden de hele periode, dat zij aan het Gymnasium les gaf, om vatten, teneinde haar ook van deze zijde waardering te betuigen. Dit comité biedt dr. Bakker, na het afscheid, een receptie aan, te houden in het Gymnasium op zater dag 21 december van 1617 uur. Ongetwijfeld zullen vele oud-leer lingen van deze gelegenheid gebruik maken om hun vroegere lerares hun waardering te betuigen. Dr. Bakker ving haar studie in Leiden aan in 1912, en promoveerde aldaar in 1921. Vanaf 1923 tot 1930 was zij lerares aan de Meisjes-HBS en vanaf 1928 tot heden aan het Stedelijk Gymnasium. Om gezond heidsredenen moest zij vanaf 1930, toen zij ook werkte in het Museum van Natuurlijke Historie, o.a. aan het determineren van kevers uit Suma tra, haar lessen tot het Gymnasium beperken. In 1934 maakte ze een studiereis naar Nederlands-Indië, vanwaar zy een collectie studiemate riaal meebracht, die het Gymnasium ten goede kwam. Nooit verliet haar de actieve ambitie voor haar vak. Later ging haar belangstelling voor al uit naar de genetica; van de ge netische vereniging was zij een ac tief lid. de wisselplaquette voor de Chrysan tenwedstrijd, waarna aan mevr. Hofman, die haar man vertegen- woordige, de wisselplaquette van de fa. Ballego werd uitgereikt. De voorzitter zelf ontving daarna de wisselplaquette voor de dalhia- groepswedstrijd. Even werd ook aan dacht geschonken aan het 70-jarig bestaan, dat in maart 1959 herdacht zal worden en waarvoor nu reeds een feestcommissie werkzaam is. In een gezellig praatje „Rond de Kerst" besprak de heer Smit enkele aspecten van de kersthulst. Hij be handelde hierby de kweekwijze en de cultuur van de hulst, waarvan het centrum zich in Boskoop bevindt. De zeer moderne wijze van kweken met behulp van groeistoffen wordt hier toegepast. Dat dit jaar de hulst zo schaars en derhalve ook duur is, weet spreker aan de voorjaarse nachtvorsten tijdens de bloei en de vraatzucht der vogels, die bij gebrek aan overvloedig fruit zich tegoed zijn gaan doen aan de bessen. Hierna be handelde spreker breedvoerig de an dere materialen die gewoonlijk in kerststukken verwerkt worden, den. Na deze interessante causerie de mens. komst rond de kribbe geworden"; de stal stond vóór in de zaal opge steld; kaarsen op alle tafels als enige zaalverlichting brachten sfeer. Volgens traditie een gebruik, dat zij waarde beweren heeft ver zorgden mevr. G. van Dongen-Te Nijenhuis, alt, Jan Castelein, tenor, en Abr. Martijn, piano, de zang en pianomuziek. Er bestaat geen scho ner instrument dan de menselijke stemalt en tenor beheersen bei den hun instrument; Abraham Mar tijn is een voortreffelijk pianist en begeleider. Bij een vorige gelegenheid is reeds met waardering over de kwaliteiten van dit drietal geschreven. De toon van dit verslag zou onecht worden, indien wij ons opnieuw superlatie ven zouden gebruiken; men kan te genwoordig nu eenmaal niéts meer prijzen zonder overluid te prijzen, omdat predikaten als „goed" „mooi" reeds zoveel aan betekenis hebben verloren, dat zij bijna een ongunstige betekenis kregen. Zan gers en pianist hebben mooie muziek laten horen en de toehoorders heb ben ervan genoten. Zij passen goed in de argeloze, onschuldige stemming bij het kerstfeest. Rector Sondaal sprak in zijn rede van de vertedering van het gemoed door het Kind, zoals hij óók sprak van het mysterie, dat St. Paulus deed spreken van „O diepten der Rijk dommen Gods, hoe onnaspeurlijk zijn uw wegen!" Ookin het zakenleven geharde lieden kunnen met vertedering luis- t,eren naar het lied van de h< die „huppelend zongen klaar' is de verdiënste van deze avond, dat men zich na geroerd te zijn ook heeft kunnen bezinnen op het „geweldige", geheim van Kerstmis. Uit het muzikaal programma wil len wij graag melding maken van de levendige vertolking door Abr. Mar tijn van vier delen uit de suite mer veertien van Georg Friedrich Handel. Martijn moest de gewone kruissnarige studiepiano van de zaal in „De Turk" bespelen; een mecha nisch traag instrument, dat weinig mogelijkheid tot nuancering biedt. Maar een all-round musicus laat zich hierdoor niet uit het veld slaan. Zijn virtuoze improvisatie op het kerstlied: „Toen God in Bethlehem", wekte terecht bewondering, terwijl zijn bewerking van „Nu sijt welle kome" bewijst, dat hij smaakvol kan arrangeren. Het schoonste lied uit het reper toire van mevr. Van Dongen was „Entre le boeuf et l'ane gris", een oud Frans kerstlied in een bewer king van Willem Pijper. Jan Caste lein bereikte een hoogtepunt met ,Toen God in Bethlehem", naar ons inzicht het moeilijkste lied uit zijn repertoire, een bewerking van een Italiaans kerstlied. Mensenzoon De menselijkheid van het kerst feest was het *hema in de rede van rector H. L. J. M. Sondaal. Gedach ten over de adventstijd ontwikke lend, zei hij, dat vertrouwen in God volgt op vertrouwen in de mens een ontmoeting met God wordt on mogelijk zonder een ontmoeting met volgde de verloting van de zelf ver vaardigde werkstukjes. Ook de zieke leden deden bij de verloting mee en diverse zieken werden diezelfde avond nog verrast met een prachtig kerststuk. De voorzitter sloot deze interessante vergadering met de beste wensen voor de komende feest dagen. De Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingvereniging „Leiden en Omstreken" G.A. hield dinsdag middag in café-rest. „Den Burcht" haar algemene ledenvergadering. De voorzitter gaf een overzicht van van de gang van zaken in het bijna afgelopen jaar, waarbij hij tot zijn spijt minder gunstige resultaten moest vermelden. Door de grote voorraden winterprodukten, welke in het vroege voorjaar nog aanwezig waren, gaven de voorjaarsartikelen minder gunstige uitkomsten. Wel trad in mei, juni en juli een verbe tering in, maar daarna kwam weer een terugslag, tengevolge waarvan op het ogenblik een achterstand in de omzet van f250.000.— bestaat, welke in hoofdzaak voor rekening van de koudegrondtuinders komt Ondanks deze tegenslagen kon echter ook in dit jaar nog een totaalomzet van ruim tien miljoen bereikt wor den. Hij herinnerde aan de moeilijk heden door stadsuitbreiding, wegen bouw enz., waardoor vele tuinders, In dit verband is het opmerkelijk rector Sondaal sprak hierover in het tweede deel van zijn rede, toen hij de kerstgedachte ontwikkelde dat Christus zich zelf steeds „de Mensenzoon" noemt 80 maal in het evangelie. Het blijkt duidelijk, dat hij het wezenlijke van zijn mysterieuze roeping in deze naam uitgerangeerd werden en uitbreiding onmogelijk is. Ook maakte hij mel ding van een zekere spanning in de tuinderswereld met betrekking tot de vraag hoe de handel zich zal ont wikkelen, speciaal met het oog op de Euromarkt; de gevolgen hiervan la ten zich nog niet overzien. Voorts deelde hij nog mede dat de moder nisering van het bedrijf nu bijna vol tooid is, maar dat het bestuur nog verdere plannen voor verbetering in studie heeft. De begroting voor 1958 werd onge wijzigd aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heren Hendrik, Meyer en Du Prie, werden allen met grote meerderheid herkozen, terwijl de heer Brusse, welke niet herkiesbaar was, als lid van de Raad van Toezicht werd op gevolgd door de heer Barendregt De voorzitter wenste de herbe noemden geluk en dankte de heer Brussee voor het vele goede werk, dat hij voor de vereniging gedaan, had. heeft neergelegd. Christus sluit aan op wat in het oude verbond over de „Zoon des Mensen" is geschreven. De menswording loopt ook in één lijn van de kribbe over het kruis naar de verrijzenis. Kerstmis vraagt de geloofsbetuiging, de beleving van de Menswording. In dit licht ge zien is kerstmis immer weer actueel, omdat ons steeds weer de vraag wordt gesteld bij de Menswording: hoe staan wij tegenover de mens? De slotwens van de spreker was dan ook, dat men iets van de goe dertierenheid van de Zaligmaker in de omgang met de mens zal kunnen tonen. De heer J. C. J> Lambermont, voorzitter, dankte aan het slot van de bijeenkomst rector Sondaal voor zijn rede, zanger, zangeres en pia nist. Allen hebben de leden een schone avond bezorgd. Vóór honderd jaar Londen. Onlangs werd te Fol kestone een 20-jarig meisje per spoortrein aangevoerd en op de boot naar Boulogne gebragt. Zij verkeerde in ziekelijke omstan digheden en stierf onder weg. Men vond alstoen tot groote er gernis een groot adres van hare kleederen gehecht, waarop haar naam en hare bestemming naar Amiens. Ook hare beurs met 1 pond was vastgespeld. Het was eene Fransche gouvernante die aldus als een pak goed door ze kere Miss Corre van Londen naar hare familie was terugge zonden. LEIDERDORP Samengaan Christ, partijen. Op de gehouden vergadering van de A.R. Kiesvereniging, waar in verband met de komende raadsverkiezingen gemeente program werd besproken, is het bestuur tevens machtiging ver leend, bij de gemeenteraadsverkie zing in 1958 samen te werken met de CHU en de SGP om met een ge zamenlijke lijst uit te komen, Raadsagenda. De raad van Lei derdorp vergadert vrijdag a.s. des avonds om zeven uur. Behandeld worden een voorstel tot wijziging der rechtspositieregelingen van het ge- meentepersoneel; een voorstel tot wij ziging der gemeenschappelijke rege ling inzake ziektekostenverzekering van gemeentepersoneel; de vaststel ling van de begrotingen van gewone dienst van de gemeente, het water leidingsbedrijf, het woningbedrijf, het grondbedrijf, het Bureau Sociale Zorg en van de zwemvereniging; voorts de vaststelling van de bedragen per leerling voor het lager en het bij zonder uitgebreid lager onderwijs. Tentoonstelling De Rijnklievers. De Leiderdorpse postduivenvereni ging „De Rijnklievers" heeft weder om haar jaarlijkse tentoonstelling ge houden waaraan verbonden een be oordeling van de ingezonden vogels. Keurmeester was de heer H. E. Chris- tiaanse te Leiden. De uitslagen van de keuring waren als volgt: Ereprijs: C. M. v. Dam (oude doffers 100300 km) beste oude dof- fers: C. M. v. Dam; idem: beste oude duiven: P. v. Griensven (oude dui- vinnen 300500 km); beste jonge- doffers: P. v. d. Vos (jonge doffers 150300 km); beste jonge duiven: M. Jongeleen (jonge duivinnen 70— 150 km. Verdere uitslagen: Klas 1: oude doffers 500 km en meer: 1. C. On derwater; 2. J. Zandbergen; 3. P. v. Griensven. Klas 2: (oude duivinnen 500 km en meer): 1. W. Habraken; 2. P. v. Griensven. Klas 3 (oude doffers 300500 km): 1. W. Jacobi, 2. P. v. Griensven, 3. W. I^abraken. Klas 4 (oude duivinnen 300500 km): 1. P. v. Griensven. 2. F. Hoo- gervorst, 3. M. v. d. Wilk. Klas 5 (oude doffers 100300 km): 1. M. v. Dam, 2. C. Onderwater. 3, W. Jacobi. Klas 6 (oude duivinnen 100300 km): 1. OF Onderwater, 2. C. M. v. Dam. Klas 7 (jonge doffers 150—300 km): 1. P. v. d. Vos, 2. J. Z. Zandbereen 3. M. Jongeleen, 4. R. Lolkes de Beer, 5 ,T. Zandbergen. Klas 8 (jonge duivinnen 150300 km): 1. J. v. d. Wal, 2. C. v. d. Drift, 3. G. M. v. Dam, 4. A. Rooda, 5. C. M. v. Dam. Klas 9 (jonge doffers 70—150 km): 1. A. Rooda, 2. M. v. d. Wilk. 3. P v, d. Vos. Klas 10 (jonge duivinnen 70150 km): 1. M. Jongeleen, 2. W. Jacobi, 3 J. Bruntenaar. Klas 11 (oude doffers onbevlogen): 1. M. Reverse, 2. C. Onderwater. Klas 12 (oude duivinnen onbevlo gen): 1. M. Jongeleen 2. G. Vollaard Klas 13. (jonge doffers nnbevlo- gen): 1. P. Belt. 2. P. v. d. Vos. Klas 14 (jonge doffer® late jon gen. 2 oude pennen): 1. W. Jacobi. Klas 15 (jonge duivinnen late ion gen. 2 oude Dennen): 1. M. v. d. Wilk. Lentebeeld. Op de boerderij van de familie Demmendal heeft een 9chaap,door midden in de winter een tweetal lammeren het levenslicht te doen zien, de winterse stemming even doen wijken voor een lentege dachte. LEIDEN. 18 dec. Groente. An dijvie 3166, Boerenkool 1638, Rode kool 713, Gele kool 1011. Groene kool 7.12, Prei 3249. Stoof- sla 15, Spruiten A 3693, idem B 3389, Uien 615, Waspeen 1124, Winterpeen 815, Witlof 651.09 per 100 kg. Knolselderij 1227, Sla A 9—12.70, idem B 5.20—8.30 per 100 stuks. Peterselie 19, Selderij 1218 per 100 bos. Leidse Agenda WOENSDAG 18 DECEMBER. KAB-Leiden. Kaderbijeenkomst. Menselijke verhoudingen, 8 uur. Oude Singel 236. Tuinbouw en Plantkunde. Verga dering. In den Vergulden Turk. 8 u. nam. OKO „St. Leonard us". Klaver jar- drive voor alle parochianen. Paxo- chiehuis, Haagweg 11. Aanvang 8 uur nam. KAV-Herensingel. Bezoek aan Kersttentoonstelling en uiteenzetting over woninginrichting. „De Hoek steen", Levendaal 1, 8 uur nam. Laatste Berichten Produktschap besprak garantie melkprijs In de openbare vergadering van het produktschap voor zuivel welke vanmorgen te 's Gravenhage is ge houden is o.m. gesproken over de garantietoeslag over het melkprijs jaar 1956-1957. Op 1 oktober jl. is aan de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening voorge steld aan de veehouders een voor schot op de garantietoeslag van 1.50 per 100 kg melk te verlenen. In de laatste besloten vergadering van het produktschap is het denk beeld naar voren gekomen om van de centrale overheid een publikatie te doen uitgaan waarin het bedrag per 100 kg. melk wordt vermeld dat aan de veehouders zal worden uitbe taald. Het ministerie van landbouw heeft berekend dat dit vermoedelijk op 1,25 per 100 kg. melk zal neer komen. Op grond van deze publikatie zou aan de zuivelfabrieken een circu laire kunnen worden gezonden waarin op deze publikatie kan wor- d~r gewezen. De zuivelfabrieken zou- den dan hun leveranciers kunnen inlichten en dan zouden de veehou ders desgewenst gelden op eigen kosten kunnen opnemen. ZWARE AARDBEVING GEREGISTREERD Het observatorium te Neuchatel heeft gistermiddag een aardbeving geregistreerd die krachtiger was dan de aardbeving welke vorige week in West-Perzië aan ongeveer tweedui zend personen het leven heeft ge kost. Het epicentrum lag ergens in Zuid-Rusland. BAANVAK KOOG ZAANDIJK—WORMERVEER VERSPERD Tijdens het rangeren zijn vanoch tend om elf uur te Wormerveer twee goederenwagens ontspoord. Hierdoor is het baanvak Koog Zaandijk—Wor merveer versperd. Uit het noorden rijden de treinen tot Wormerveer en uit het zuiden tot Koogzaandijk. Tus sen deze plaatsen rijden autobussen. INBREKER OP HETERDAAD BETRAPT Een stoker die maandagavond de temperatuur moest controleren in ^en school te Rotterdam, zag daar opeens een man uit het raam springen en wegvluchten. Hy zette een achter volging in en wist hem te grijpen. Op het politiebureau bleek het de 22-jarige timmerman W. B. uit Rot terdam te zijn, die in het bezit was van enige vellen met spaarbankzegels ter waarde van ƒ31.50, en eveneens uit de school weggenomen sleutels. Inmiddels is ook aan het licht geko men, dat deze timmerman zich aan enige inbraken in scholen te Den Haag heeft schuldig gemaakt. 0EGSTGEEST Toneeluitvoering Onder vrij grote belangstelling gaf de toneel vereniging „De Lekenspelers" haar eerste uitvoering van dit seizoen. Klokslag acht uur opende de heer De Wekker de avond en vroeg om be langstelling voor de vereniging. Hier na kwam men voor het voetlicht met het vrolijke mysteriespel in drie be drijven van R. Feenstra „Als de klok waarschuwt". Dit stuk, met verve gespeeld, had de voortdurende aandacht der aan wezigen en werd met spanning ge volgd. Deze dilettanten zochten hun kracht niet in middeltjes die buiten de psyche van de rol staan doch speelden natuurlijk en beschaafd. Natuurlijk was niet alles „couleur de rose" en waren er nog wel enige feilen aan te wijzen. Zo was de arti culatie bij velen niet geheel in orde en ook was men geneigd tot te vlug spreken, een euvel bij vele amateur verenigingen. De regie moet hierop vooral letten. Gedurende de pauze was er er een verloting en na het einde bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Het was een succesvolle uitvoering voor de „Lekenspelers".

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2