„Bloembollencultuur" plannen nieuwe beurs verwierp te Haarlem Zekere drang, door voorkeur gevent kan realisering PBO bespoedigen visie op televisie N BLAD WAAR PIT IN ZITÏ Zonderling voorval bij trekking premielening Zuid-Holland Ondanks vurige pleidooien voor een bewogen vergadering 5)e „ffiunde&maritie" ap frezaek in Slotteidam DINSDAG 17 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 W. Lelieveld op verbondsraad KAB De K.A.B. wil na 8 jaar wet op de PJ5.0. gaarne met name van de ondernemers weten waar zij aan toe is en daar heeft zij toch ook recht op. Indien het niet anders kan, indien men aan de arbeiders vakbeweging geen sociaal-economische medezeggenschap wil doen toekomen, zoals de wet op de P.B.O. dit verlangd dan zal zij noodgedwongen in de positie komen andere wegen en middelen te zoeken, teneinde ook op economisch terrein de gewenste invloed te kunnen uitoefenen, aldus spreker. Kritieke fase Aldus vanmorgen de heer W. Lelie veld, verbondssecretaris op de tweede dag van- de Verbondsraad van de K.A.B. Hij gaf een beschouwing van de vordering van de nieuwe maat schappelijke structuur in Nederland. Het leek hem wenselijk in een min of meer kritieke fase van de ontwik keling van de P.B.O. duidelijk positie te kiezen ten opzichte van verschijn selen en opvattingen, die via het ge sproken en geschreven woord de laatste tijd publiek zijn geworden. In het kort schetste de heer Lelie veld hetgeen in het kader van de wet tot stand kwam. Er zijn op dit mo ment 47 schappen ingesteld, ver deeld als volgt: 15 produktschappen, 2 hoofdbedrijfschappen en 30 bedrijf schappen. Verscheidene zitten geheel in de beginfase. De heer Lelieveld zeide, dat het beeld van de ingestelde bedrijfsorga nen vrij eenzijdig is. De industrie laat in belangrijke mate verstek gaan, maar ook bijv. de groothandel, de bouwnijverheid, de typografie, het (Van onze t.v.-medewerker). Quiz: meer te zien voor minder geld. De vorm waarin we de laatste tijd verschillende gezelschapsspelen kun nen volgen, geeft ons aanleiding tot een bemerking van praktische aard. Zoals Kuhlenkampf de jongste quiz in het duitse programma leidde, had hij bijna het grootste rendement be reikt: spitse deelnemers en veel vi suele elementen. En de beschikbare prijzen inbegrepen zal een en ander minder hebben gekost dan hetgeen bijvoorbeeld KRO en VARA aan hoge geldbedragen voor de eigen quiz moeten uittrekken. Zoals we eerder schreven: de kijker wil ook iets zien en dan zó, dat hij zich niet aan geld smijterij behoeft te ergeren. De Nato-conferentie. T.v. in dienst van de publiciteit vormt een attractie, die menigeen niet meer kan missen. Nu weer heeft de NTS enkele keren flitsen van de Nato-conferentie in Parijs op het beeldscherm gebracht die de nodige sfeer hebben geschapen bij het daar bij uitgesproken commentaar. Dat we, voor wat de nieuwsvoorziening be treft, vooral op de joumaaldienst kunnen rekenen (in deze koude da gen bovendien op het weerbericht) doet ons alleen maar genoegen. „Terug naar Bountiful". Na de film „Land zonder leven" die vanavond wordt gedraaid, volgt woensdag bij de NCRV het toneelstuk „Terug naar Bountiful". Dat is het verhaal van een oude vrouw; maar het zou de geschiedenis kunnen zijn van vele mannen en vrouwen die nog een klein ideaal in het leven koesteren. In dit spel van Horton Fonte komen onder meer Mimi Boesnach, Ineke Brinkman, Guus Verstraete en Mathieu van Eysden aan de beurt. Kerstweek in de t.v. In de week van Kerstmis zullen enkele belangrijke t.v. uitzendingen geschieden. Daarbij is de KRO twee maal aan de beurt. Zoals eerder mee gedeeld, zijn de camera's op maan dag a.s. op het Vrijthof te Hilvaren- beek voor de verbeelding van het openluchtspel „De tocht naar de stal". Niemand minder dan Mgr. Bekkers zal de epiloog houden. Op de Eerste Kerstdag volgt een studio opvoering van het sprookje „De no tenkraker" op de bekende muzieK van Tschaikowsky. Medewerking wordt verleend door het Ballet der Lage Landen onder leiding van Ma- scha ter Weeme. Aansluitend wordt een op telerecording herhaalde uit voering van Toon Rammelt's kerst spel „De weg naar het hart" uitge zonden. Maandag 30 december zal de VPRO een kleinkunstprogramma geven, waarin Siman Carmiggelt als gastheer en inleider fungeert. Daags tevoren zal toch nog, zij het dan door middel van telerecording, een verto ning worden gegeven van Mozart's opera „Don Giovanni". Nu reeds: 1958. Het slot van de jongste SUS-actie aangekondigd voor begin februari, zal reeds in januari plaats hebben en dan, evenals verleden jaar, ook in televisieverband. En voor de vijfde maal in successie zal Vondels grote drama „Gijsbrecht van Aemstel" met aansluitend „De bruiloft van Kloris en Roosje" door de Nederlandse Co- medie ook via de t.v. worden ver toond. De toneelregie is van Johan de Meester. De uitzending is dinsdag 7 januari vanuit de Amsterdamse Stadsschouwburg. bank- en verzekeringswezen en het vervoer ontbreken. Er is duidelijk sprake van een sterk vertraagde ont wikkeling. Gedurende 1957 kwam zegge en schrijve één schap tot stand. Bezwaren. Voor deze vertraging is een com plex van oorzaken aan te wijzen. Hij achtte het de vraag of het wel verstandig en vruchtbaar zou zijn, op alle bezwaren, die men ontmoet jegens de P.B.O. nader in te gaan. Waarom is de totstandkoming van P.B.O.-organen te verkiezen boven privaatrechtelijke voorzieningen?, zo vroeg hü zich af. Het organisatorisch beleid van een bedrijfstak als ge heel is in onze tijd een zaak, die tevens de gehele samenleving aan gaat. Die samenleving heeft zich wel bewust uitgesproken over de rich ting, waarin de organisatie van het bedrijfsleven zich heeft te ontwikke len. Zij heeft daarbij ook de vorm in grote lijnen bepaald. Men mag dan ook verwachten, dat het beleid van de overheid en dat van het bedrijfs leven zelf effectief gericht is op de realisering van dit verlangen? Reserve. Men hoort nog al eens de opmer king,, dat het begrijpelijk is, dat do werknemers voor de P.B.O. zijn, om dat zij er alleen maar bij te winnen hebben, en met name bedoelt men dan de economische medezeggen schap. Tegenover dit „alleen maar win nen" echter, staat aanvaarden met de medezeggenschap, van een mede verantwoordelijk-zijn. Dat legt zware verplichtingen op. Vooral voor een werknemersvakbeweging is dat een zeer grote stap. In feite is men na de oorlog 19401945 deze weg reeds lang opgegaan. Euromarkt. De heer Leilieveld wees er voorts op, dat nieuwe organen als de Euro- markt en de Euratoom, alsmede de koers naar een vrijhandelsgebied de tendenz naar centrale voorzieningen zonder twijfel versterken en dat ook deze ontwikkeling tot realisering van de P.B.O. dringt. Wat betreft meningsverschil over de verordenende bevoegdheden, dat men in deze situatie verstandig doet de tegengestelde opvattingen te laten rusten en te beginnen met een bedrijfsorgaan zonder de omstreden verordenende bevoegdheden. Enige drang. Gezien het programma van de hui dige regering is deze met goede in tenties bezield, maar moeilijk kan worden beweerd, dat de praktijk daarmee altijd in overstemming is, aldus de heer Lelieveld. De realiteit is bijv., dat ecomische vraagstukken veelal eenzijdig nl. tussen het mini sterie van ecomische zaken en de werkgeversvertegenwoordigers, wor den besproken. Het onlangs verschenen rapport van het „Centrum voor staatkundige vorming" spreekt daaromtrent dui delijke taal. De heer Lelieveld zeide dan ook te verwachten, dat het rege ringsbeleid inderdaad de P.B.O. krachtig zal stimuleren. Ook hij is geen voorstander van dwang, maar geheel iets anders is dat een zekere drang, die gelegen is in een voorkeur geven aan P.B.O.-organen in zeer be langrijke mate tot realisering van de wet kan bijdragen. WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN. dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE (Advertentie) STICHTING „HELPENDE HANDEN". De stichting* „Sterke. Helpende Handen" heeft het landgoed „Klein Heumen" te Malden, bestaande uit een villa met garage en een afzon derlijke woning ter gezamenlijke grootte van ongeveer 5.5 ha. aange kocht. Deze aankoop was mogelijk door middel van de gelden die door de „SUS IH"-actie werden verkregen. Zoals bekend was de Stichting een van de 9 begunstigde organisaties. Gelet op de huidige plannen en vooruitzichten ligt het in de bedoe ling om t.z.t. de villa als begin-in- ternaat in te richten en op de bij behorende terreinen een aanvang te maken met de paviljoenbouw voor de vakschool. De plannen die de Stich ting koestert betreffen het stichten van een validatiecentrum, waarin lichamelijk gebrekkige kinderen voorbereid kunnen worden om hun plaats in de maatschappij te kunnen innemen. Bij de trekking voor de uitloting van de V/i% premielening Zuid-Hol land 1957 heeft zich een zonderling voorval voorgedaan. De trekking was reeds voltooid, toen bleek, dat er een prijs van 2500 in de bus was blijven zitten. (Aldus „Trouw") Het gevolg was dat de gehele trekking opnieuw moest geschieden, waarbij uiteraard andere nummers voor de hoge prij zen werden getrokken dan bij de eer ste keer. Het is maór goed, dat de eigenaar van het oor spon kei ij ke num mer, dat met de premie van 100.000 uitlootte bij de eerste trekking, niet weet, dat hij eigenlijk in aanmerking had moeten komen voor de hoge prijs. Bij de definitieve trekking zijn de volgende series uitgeloot: met 100.000 serie 2170 nummer 2, met 1573 tegen 47 stemmen; 17 blanco Zoals gisteren reeds gemeld, is tijdens de vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, te Haarlem gehouden, het voorstel verworpen van het hoofdbestuur om de vakheffing met een half percent te verhogen, die te laten innen door het Produktschap voor Sier gewassen en af te dragen aan de Vereniging om daarmede de basis te leg gen voor de financiering van een nieuw Beursgebouw te Haarlem. De oude beurs, het Krelagehuis, zou afgedankt moeten worden en de nieuwe Beurs te Haarlem zou gebouwd moeten worden in het Frederikspark van de Bloemenstad, dat daartoe door de gemeente Haarlem ter beschikking is gesteld. Het is gisteren in Haarlem een bewogen vergadering geworden, welke resulteerde in verwerping van het voorstel met 1573 stemmen tegen, 47 steramen voor en 17 blanco. De uitslag stond reeds bij voorbaat vast, omdat de afgevaardigden der vergadering een vast mandaat van hun afdelingen hadden meegekregen, waaraan niets te veranderen viel. Het hoofdbestuur zal nu naar andere wegen moeten zoeken om uit de impasse te geraken. „Bouw dan je eigen beurs!" De afgevadldigde van Anna Pau- lowna, die het debat opende, ver klaarde, dat het voorstel van het hoofdbestuur door zijn afdeling bij zonder ongunstig was ontvangen. De lasten achtte men niet aanvaardbaar, en men had graag een duidelijker toelichting op het voorstel gehad. Vol gens de afdeling kon de Vereniging maar beter van het plan van een nieuwe beurs, die misschien meer dan tien miljoen gulden zou kosten, af zien. Men wilde echter het hoofdbe stuur graag de vrije hand laten om met andere en beter uitgewerkte plannen te komen. Wie stookt de lokomotief? Namens de afdeling Hillegom sprak de heer Van Til niet zonder enige be wogenheid en pathos. Hij vertelde nog eens, dat zijn afdeling fel tegen het voorstel gekant is, met name om dat men de extra-heffing via het Pro duktschap wilde laten lopen. Wij, vrije mensen van een vrije organisa tie, zo betoogde hij moeten ons niet overleveren aan de machtsmid delen van het Produktschap. Dat zou de ondergang van de Vereniging zijn. Zij wordt dan nog meer de aanhang wagen van de lokomotief, die het Produktschap is. De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die te voren voor zes jaar onder luidruchtig applaus herkozen was, diende de heer Van Til van repliek door eerstens op te merken, dat hij wel een ontroerend woord had gesproken, waarvoor een extra zakdoek nodig is, maar dat ieder ontroerend verhaal nog geen waar en juist verhaal is. Vervolgens vroeg hij de vergadering: „Van wie is die lokomotief? Wie betaalt de brand stof daarvoor?" En hij gaf zelf 't ant woord met te zeggen, dat zij het zelf deden. Het Produktschap is het appa raat van ons, van de vakgenoten. Het is dus helemaal niet gek, als het Pro duktschap ons die dienst van extra heffing zou verlenen. Ter voorkoming van misverstand verzekerde de voorzitter nog eens, dat het natuurlijk niet de bedoeling is, dat niet-vak genoten die heffing ook betalen. „Als men het paard (het Produktschap) de haver geeft, is het dan zo gek, als men er de wagen (de Vereniging) achter spant? Maar als u zelf wilt trekken, doe het dan. En de heer Van Til moet dan maar eens zeg gen, hoe de financiering wel dient te geschieden". „U hebt", zo ging jhr. Van Nispen voort, „aan het hoofdbestuur opdracht gegeven om voorbereidingen te tref fen om te komen tot een nieuwe Beurs. Als u ons dat onmogelijk maakt, dan geven wij die opdracht te rug." Uiteraard liet de heer Van Til zich niet onbetuigd. Hij verklaarde, dat dan onderzocht moet worden, of de Vereniging het karretje zelf moet trekken of niet. Men zou bij voorbeeld kunnen nagaan, of de financiering kan geschieden via geldleningen, contributieverhoging of vrijwillige bijdragen. De afdeling Schoten-Velsen liet een gunstiger geluid horen. Men had daar het voorstel van het hoofdbestuur in principe aanvaard. Maar misschien zou het goed zijn, indien het voorstel werd terug genomen, omdat er nog zovele vragen aan vast zitten, die no dig moeten worden beantwoord. Liefde voor het oude. De afdeling Beverwijk beleed haar liefde voor het oude en vervallen Krelagehuis. Men had liever geen nieuwe Beurs, omdat die te duur zou zijn, en wilde volstaan met het op knappen van het oude gebouw. De af gevaardigde van Beverwijk noemde het aanbod van de gemeente Haar lem om het Frederikspark vry te ma ken voor een nieuwe Beurs wel een mooie geste, maar hij vond het in fei te niet meer dan een kluif met een heel klein beetje vet, waarom gevoch ten mocht worden. „Wij geven een deel van onze vrijheid en zelfstandig heid aan de gemeente Haarlem prijs", zo formuleerde hij verder zijn mening. „De wegen van Bloembollencultuur en Haarlem lopen teveel uiteen". Want Bloembollencultuur heeft een gebouw nodig voor één dag in de week, en dan nog slechts gedurende zes uur, Haarlem wil een mooi ge bouw voor sportbeoefening en con gressen. Haarlem gooit er geen mil joenen tegen aan. Het heeft geen lief de voor het bollenvak, wel voor de slagzin ,3aarlem-Bloemenstad." In antwoord daarop zeide de voor zitter, dat al die opwinding geen grond had. Hij bestreed allereerst de legende als zou Haarlem het Frede rikspark zonder meer hebben aange wezen. De gemeente had verschillen de plaatsen voor de nieuwe Beurs, maar die waren voor Bloembollen cultuur niet acceptabel. Toen bracht Haarlem het offer om het fraaie Fre derikspark ter beschikking te stellen. Naar spreker verklaarde, is het be nodigde bedrag van 8 tot 10 miljoen gulden niet te lenen. Toch moeten de financiën verzekerd zijn, wil men met spoed met de bouw kunnen be- ginnen. Openhartig zeide hij, dat hy 1 met de leden de ervaring had opge daan, dat men rustig een besluit neemt en het later gewoon intrekt. Ihjdien dit bij deze miljoenenkwestie het geval zou zijn, zit het hoofdbe stuur er maar weer mee. Slepende ziekte. „Als U het voorstel verwerpt", zo drukte hij zich op waarschuwende toon uit, „dan moet u maar zeggen, hoe het wel moet. Zolang de Vereni ging bestaat, is er een beurskwestie. Werd er in deze een besluit genomen, dan werd het later weer betreurd. Jaren geleden kon in Spaarnhout te Haarlem een beurs gebouwd worden, maar het voorstel werd verworpen. Liever vertimmerde men een oude fabriek (het huidige Krelagehuis). Spoedig daarop was niemand er mee tevreden. U moet zelf weten wat u doet. Maar het is wel treurig, dat in een vak, dat in tien jaar tijds zijn om zet van 30 naar 180 miljoen gulden verhoogde, geen andere suggestie wórdt gedaan dan hier en daar wat aanbouwen. Als u mee wilt tellen, dan zal het vak een representatieve zetel moeten hebben. Het heeft ove rigens weinig zin nog verder te pra ten, want het voorstel van het hoofd bestuur is reeds via de afdelingen verworpen. Ik ben er echter van overtuigd, dat voor de zoveelste keer een verkeerde beslissing is genomen. Een beslissing tegen uw eigen belang in. Ik vind de ingediende moties niet de moeite waard om ze allemaal voor te lezen. Zij komen practisch hierop neer, dat het hoofdbestuur met ande re plannen voor de dag moet komen. Het hoofdbestuur wil dat nog wel doen, maar u moet wel bedenken, dat men door alleen tegen te zijn geen stap verder komt." Na deze woorden kwam er nog een enkele opmerking van Hillegom, en naar aanleiding daarvan verklaarde jhr. Van Nispen: „Met Haarlem is er geen enkele contact geweest dan slechts over de mogelijke plaats van de Beurs. Wat Haarlem verder wil doen, is niet bekend. Het staat hele maal niet vast, wat de plannen van Haarlem zijn. Maar als er een nieuwe bloembollenbeurs komt, dan moet het een beurs zijn van het Bloembollen - vak, waarin aan Haarlem gaarne gast vrijheid wordt gegeven. Als jullie ke rels bent, betaalt dan je eigen Beurs zelf". DEPOTCHEF WEGENS VERDUISTERING AANGEHOUDEN De politie heeft de 42-jarige de potchef bij een bandenfabriek, J. H., aangehouden, verdacht van verduis tering. H. was belast met de verkoop van ruibberafval, maar verkocht daarbij ook goede banden. De ver koop van rubberafval ging volgens een bonnensysteem in viervoud. H. leverde de bon voor de hoofdodmi- nistratie in, doch vernietigde de an dere. De zaak kwam aan het licht doordat op de markt nieuwe autoban den ten verkoop werden aangeboden tegen te lage prijzen. Door deze ver duistering heeft H. de fabriek voor 27000 benadeeld. Hoeveel hij zelf hiervan heeft opgestreken is nog niet precies bekend. Bovendien heeft hij 5000 weggenomen uit de kas, die hij onder zijn beheer had. 10.000 serie 351 nummer 8 en met 5000 serie 10037 nummer 8. Voorts viel 2500 op 10937/2 en 914/4. Met 1000 kwamen uit de bus 7774/7; 1360/3; 1360/8; 18530/6 en 2170/1. Met 500 3324/2 1360/9; 4494/10 11544/1 en 914/9. De series 67 en 10156 zijn met alle daarbij behorende nummers uitgeloot met 125. Hetzelfde geldt voor alle overige nummers van de series waar in een prijs is gevallen. CPN solidair met Soekarno Nederland maakt NIEUW GUINEA tot een roofslot Op een gisteravond door de CPN in Bellevue te Amsterdam belegde openbare vergadering hebben mevr. A. Avering, lid van de Eerste Kamer, en de heer M. Bakker, lid van de Tweede Kamer, gesproken over Nieuw Guinea. Op het toneel hingen naast elkaar de rode, de rood-wit- blauwe en de roodwitte vlag met daarover heen een spandoek met de leuze „solidair met het Indonesische volk". Ter opening van de avond werd door een koor het Indonesische volkslied gezongen, dat de aanwezi gen staande aanhoorden. De heer Bakker zei o.a., dat „In donesië reoht heeft op Nieuw Guinea En dat wel zo snel mogelijk. Tiental len miljoenen worden daar besteed om er een roofslot van te maken te gen de ontwakende Aziatische vol keren". Sprekende over het uittreden van twee leden uit het partijbestuur der CPN zei de heer Bakker. „Onze te genstanders juichen bij het geschil in de CPN. Zij hopen, dat onze wek roep tot de strijd verzwakt zou zijn. Laten zij zich niet vergissen, wij heb ben meer strijd in de CPN geleverd. Onze partij is eens zo sterk". Tot slot der vergadering werd een motie aangenomen, die behalve aan de Tweede Kamer ook ter kennis zal worden gebracht aan het bestuur van de Indonesische Communistische Partij. In deze motie wordt o.a. ge zegd, dat de politiek der Nederlandse regering is gericht tegen de souverei- niteit van Indonesië, een groot ge vaar oplevert voor de wereldvrede, en de betrekkingen tussen beide lan den schaadt. Verlangd wordt „onmid dellijke openings der besprekingen over de overdracht." Heineken's Bierbrouwerij Maat schappij stelt een onveranderd divi dend over het boekjaar 19561957 voor van 12 pet. Twee Duitse opleidingsschepen, de „Trave" en de „Ei der" zijn maandagochtend in Rotterdam aangekomen voor een niet officieel bezoek aan de Maasstad. De scheepjes, voormalige Canadese korvetten, hebben zestig opvarenden aan boord, die te zijner tijd voor de officiers rang in aanmerking komen. Op de foto zien we de beide schepen in de Rotterdamse haven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8