Napo!eon at, en veilingbezoekers smullen mee De uittocht derNederlanders uit Indonesië Garagehouder Enkele technische adviezen van de A.N.W.B. Etalage op de Breestraat werd vernield DINSDAG 17 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Georganiseerde hulpverlening Een woordvoerder van het Neder landse consulaat-generaal in Singa pore heeft maandag medegedeeld, dat de komende weken aan boord van door de Nederlandse regering gecharterde schepen 3200 Neder landse evacué's uit Indonesië in Sin gapore worden verwacht. De woordvoerder deelde voorts mede, dat het consulaat-generaal in samenwerking met het bestuur van Singapore regelingen heeft getroffen om de evacué's tijdelijk onderdak te verschaffen in kampen van de Britse luchtmacht en van de Britse marine in de buitenwijken van Singapore. De evacué's zullen, zodra vervoer per schip of vliegtuig mogelijk is, doorreizen naar Nederland of één van de landen, die zich bereid heb ben verklaard Nederlandse evacué's te ontvangen. Hulp aan landgenoten. In opdracht van de Stichting Hulp aan Landgenoten in Indonesië is gis teravond de Amsterdamse journalist Th. C. Droog met 335.000 capsules met vitaminepreparaten per vlieg tuig van Schiphol naar Singapore vertrokken. De heer Droog, die nog niet lang geleden uit Indonesië naar Nederland is gekomen, heeft de op dracht om in Singapore voor de stichting in samenwerking met an dere Nederlanders aldaar een orga nisatie op te richten, die hulp zal bieden aan de te verwachten stroom van uit Indonesië repatriërende Ne derlanders. „Nooit de bedoeling geweest". De Indonesische ambassade in Pa rijs heeft maandag weer eens ver klaard, dat de Indonesische regering nooit van plan is geweest K.P.M.- schepen te confiskeren. De ambas sade verklaarde in een communiqué o.m., dat de Indonesische regering ten zeerste de overhaaste maatrege len van de K.P.M. betreurt, die oor zaak waren, dat schepen naar Sin gapore en andere plaatsen buiten In donesië zijn gevaren. Voorts werd verklaard, dat de In donesische regering nooit van plan Hondsbossche zeewering te larg? Het is niet uitgesloten, dat de Hondsbossche en Pettemer zeewering, ingevolge de Deltawet, met ongeveer 3 meter zal moeten worden verhoogd. ^Vldus lezen wij in de toelichting op de begroting voor 1958 van het hoog heemraadschap Noordhollands Noor derkwartier. Volgens de Deltacommissie moet langs de Noordzeekust worden gere kend op een stormvloedstand van on geveer 5 meter boven NAP. Aange- is geweest de 50.000 Nederlanders nomen mag worden, dat de storm- in Indonesië uit te wijzen. De Neder-I vloedstand op 1 februari 1953 te Pet- landse regering werd slechts ge- j ten 31/2 meter boven N.A.P. was; vraagd haar werkloze onderdanen te j een 1 1/2 meter hogere stand wordt repatriëren, aldus het communiqué.1 mogelijk geacht: de golf oploop en de i opwaaiïng kunnen groter zyn dan in februari 1953. Vandaar, dat een ver hoging van de dijk met ongeveer drie meter niet uitgesloten moet wor den geacht. De Kroon zal te zijner tijd beslis sen, of tot dijkversterking moet wor den overgegaan. Het hoogheemraad schap zal dan de eventueel nodig te achten werken aan deze zeewering zelf krijgen uit te voeren. De regering heeft terloops een rijksbijdrage van 60 pet. der kosten in het vooruitzicht gesteld. „Massamoord" op Terschelling Tot begrenzing van konijnenplaag De dagen vóór Kerstmis zijn voor de konijnen doorgaans niet de onbe zorgdste van hun bestaan. En voor de witstaartige wroeters van het eiland Terschelling zullen die na de kerstda gen ook niet van de zonnigste zijn. Men weet zich namelijk op dat eiland geen raad met de kleine knagers. Ze hebben zich de laatste jaren op de bekende, legendarische manier ver menigvuldigd en waar de myxo- matose het eiland is voorbijgegaan moet men thans spreken van een wa re plaag. Daarom heeft Staatsbosbeheer het plan opgevat, de konijnen, die Kerst mis overleven uit te roeien door ze met gas in hun holen te vergiftigen. Tot 1 maart mag er thans op een spe ciale schietvergunning gejaagd wor den op de Bosplaat. Na deze datum STEENWOLFABRIEK TE IJMUIDEN GEOPEND. Vanochtend heeft een loeiende si rene op het hoogoventerrein aange kondigd, dat in een nieuw bedrijf te LJmuiden de productie is begon nen: de N.V. Nederlandse Steenwol- fabriek, die in de periferie van het K.N.H.S.-complex voor een wonder lijk product zorgt, dat in korte tijd een faam heeft veroverd in de isola tie-techniek. Hier wordt namelijk, onder het toeziend oog van een gebeeldhouwde - - steenbok, mechanisch een artikel start de gascompagrte. Men heeft totgemaakt, dat de aarde reeds sinds deze rigoreuze maar minder elegante 1 haar eerste dagen zelf wist te ver- H M. DE KONINGIN TERUGGEKEERD. Naar de Rij ksvoorliahtingsdiepst mededeelt zijn KM. de Koningin en de twee prinsessen, die in- Londen het huwelijk van een achternicht van koningin Elizabeth hebben bijge woond, gistermiddag om kwart over vijf per vliegtuig op Soes torberg aan gekomen. Haagse burgervader als vredestichter De burgemeester van 's-Graven- hage, mr. K A. M. T. Kolfschoten, heeft de brief geschreven aan de be sturen van de wijk vereniging Duin dorp en de wij kvereniging-Westduin voorheen stichting Vrij Duindorp, tussen welke verenigingen in Scheve- ningen reeds jarenlang een ernstig conflict bestaat. De burgemeester meent in zijn brief, dat het conflict een des te erger karakter draagt omdat het zijn scha delijke invloed kon doen gelden en in zekere mate heeft uitgeoefend op de gewenste ontplooiing van het bestrijdingsmethode besloten nadat het uitzetten va.i fretten gebleken was niet effectief te zijn: die venijni ge roof diertjes ontzagen zich niet, het hun opgedrongen dieet af te wisselen met de andere, wel gewenste fauna van het eiland. In kringen van de dierenbescher ming is men over de „massamoord" door Staatsbosbeheer geenszins te spreken en zelfs overweegt men van die zijde een protest bij de regering. Kort geding met Ford In het door de N.V. Nederlandse Ford-Automobielfabriek aanhangig gemaakte korte geding heeft de presi dent van de Amsterdamse rechtbank gisteren uitgesproken dat de heer H. Tabak Czn. te Amsterdam „onver wijld dient op te houden met gedra gingen, die de schijn wekken dat hij nog als Forddealer tot de Fordorga nisatie zou behoren". Wel is de garage Tabak, gevestigd in verschillende percelen in Amster dam-Centrum, krachtens het BOVAC reglement gerechtigd Fordauto's en j Ford-onderdelen te verkopen, maar de president achtte het van de Ford fabrieken „een gerechtvaardigd ver langen" te eisen, dat de heer Tabak op zijn garage de aanduiding „official dealer" (te lezen vlak naast een op- vaardigen: steenwol. Steenwol reeds aangetroffen, tientallen eeuwen geleden, na uitbarstingen van vulka nen op momenten, dat de wind vat kreeg op het gesmolten gesteente dat uit het binnenste der aarde door de krater in de dampkring werd. ge blazen. In de pluizige, kleurige stof zag de primitieve mens de speelsheid van de natuur, maar verder ging hij er achteloos aan voorbij. Steenwol is echter sinds het eind van de vorige eeuw, toen men in En geland en Amerika haar waarde ging dekt. De openbare verkoop in het Ven duhuis der Notarissen wordt door velen gezien als een veiling van oude rommel. Men trekt er dikwijls de neus voor op en zegt met een vergoelijkende spot: ,Jiet zijn ook altijd dezelfden, die je er ziet". Zij schijnen gelijk te krijgen. Wij kennen een oude dame, die geen ver koping overlaat. Ze is een echte lief hebster van mooie dingen en heeft een verrassende kijk op de ter be zichtiging uitgestalde voorwerpen. Anderen vinden het afmijnen op zichzelf al een sport, die de moeite van een middag gespannen luisteren en kijken ruimschoots waard is. Daarmee is natuurlijk het argu ment, dat de geveilde voorwerpen „maar oude rommel" zouden zijn, nog niet wedergesproken. Iedere vei ling verschilt en dikwijls hebben de goederen alléén waarde voor de ad- spirant-koper, die ze bij toeval op de openbare bezichtiging heeft ont- onderkennen voor de isolatie, niet langer een uitsluitend rechtstreeks product van moeder aarde. Thans golft steenwol veelal als een heldere witte wade van de lopende band. met behulp van smeltende gesteen ten en een straal stoom onder hoge druk, bootst de mens de oerkrach ten na, met een veel gelijkmatiger resultaat? Dertig percent van de IJmuideiise steenwol gaat reeds de grens over. Maar wat zegt u van het servies, dat u hierboven ziet afgebeeld? U zult het zeker te groot vinden, wan- De vergroting van de vraag was de aanleiding tot de bouw van deze nieuwe fabriek die in de plaats is ge komen van het kleine bedrijf, dat in 1949 na eindeloze proefnemingen be gon 'te draaien en nü alweer is af gebroken. neer we u vertellen, dat het 190 delen telt. Het is niet de omvang, die het servies zo kostbaar maakt: het is een echt Fürstenberger-porceleinen stel, dat dateert van omstreeks 1750. Elk van de delen: borden, schalen, kommen en terrines, bevatten hand geschilderde landschappen en bloem motieven. Men raakt er nooit op uit gekeken. In het verbluffend-minu- tieuze schilderwerk ontdekt men steeds weer nieuwe détails: vogels, mensen en scheepjes, die soms door één enkele streep met een paarde- haar zijn opgezet en nu na twee eeuwen nog steeds haarscherp zicht- j baar zijn. Ook de kleuren zijn nog i fris, alsof het aardewerk gloednieuw was. Het handvat op de deksels van verschillende schalen is een porce- leinen peer, die tot toetasten noodt. Fruitschaaltjes hebben de vorm van een opengewerkte mand en zelfs de compótelepels zijn geheel van aarde werk en dragen rijke bloemmotie ven. Ook een historische betekenis heeft het vorstelijke servies. Het is namelijk hetzelfde servies, waarvan Keizer Napoleon gegeten heeft bij zijn eerste en enig bezoek aan de stad Rotterdam. Het is afkomstig uit een Rotterdamse boedel. Uit dezelfde huisraad zijn aanwezig een kamer scherm van echt goudleer en een tapijt van bijzondere kwaliteit en af metingen. Al deze schatten komen donder dagmiddag om 2 uur onder de hamer en zonder twijfel zal de belangstel ling in de veilingzaal van het No tarishuis aan de Hogewoerd zich niet beperken tot „dezelfde gezichten van altijd". Mevr. E. C. M. Pley- Langezaal overleden zodanig en meer in SS I bijzonder op dat in Scheveningen. Burgemeester Kolfschoten wil nu,! zal verwijderen. Ook van het oude postpapier en de visitekaartjes, waar op nog vermeld staat dat garage Ta- uv «UK veimciu üidai uat KdUKe ia- zo sohrijft hij m njn brief langs re-j b£k t*t de Ford Dealers-organisaüe delijke weg de vrede herstellen. Hij wil daartoe een poging ondernemen en in het conflct een volstrekt ob jectief oordeel vellen. Beide partijen tmoeten vooraf en schriftelijk verkla ren, dat zij zich zonder reserve bij de uitspraak van de burgemeester zul len neerleggen en zich daarnaar te goeder trouw gedragen. Als de besturen van de wijkvere- nigimgen het aanbod van de burge meester aanvaarden zal mr. Kolf schoten een deputatie van de bestu ren ontvangen om de situatie te be spreken. zou behoren (vroeger was dat inder daad het geval) mag geen gebruik meer worden gemaakt. De president verklaarde het vonnis uitvoerbaar bij voorraad, wat dus in houdt dat de heer Tabak, ook al zou hij hoger beroep aantekenen, terstond maatregelen moet treffen om niet lan ger de schijn te wekken Ford-dealer te zijn. Voor ieder dag, dat hij dit nalaat, is hem een dwangsom van 1000,opgelegd. Ten slotte ver- Winter: Vele problemen voor automobilisten Nu de koude weer in het land is meent de ANWB nog eens aandacht te moeten besteden aan de proble men die de winter aan het verkeer, en vooral aan automobilisten, stelt. Het is nu de hoogste tijd anti-vries bij het koelwater te doen en de mo torolie te verwisselen voor multigra- de, waar dit voorgeschreven is. De ANWB-Wegen wacht krijgt iede re winter opnieuw vele pechgevallen te behandelen die te wijten zijn aan bevroren radiator; het blijkt dan dat vele autobezitters niet weten dat an ti-vries op alkoholbasis snel ver dampt, en geregeld bijgevuld mpet worden. Vóór de eerste anti-vries van het winterseizoen in de radiator wordt oordeelde de president de heer Ta-gedaan is het aan te raden het ge bak in de kosten van het geding, ge- J hele koelwatersysteem nog eens op raamd op 176.45. lekken na te zien, en wanneer gedu- Zoals u gisteren al gelezen hebt reed gistermiddag een stadstram op de Breestraat ter hoogte van de Stads gehoorzaal tegen een handwagen op. De wagen kantel de en als gevolg hiervan sloeg een lange verwarmings buis door de ruit van de firma Paes, Breestraat 58. De inhoud van de etalage werd gedeeltijk vernield. De etaleur die een nieuwe etalage samenstelde werd door glasscherven aan de hand gewond. rende de wintermaanden koelwater wordt bijgevuld, moet natuurlijk ook anti-vries worden toegevoegd, tenzy men niet-verdampte anti-vries ge bruikt. Bevroren deursloten en ruiten. Bij strenge vorst kan het gebeuren dat de deursloten van auto's 's och tends bevroren zijn: dit euvel is ge makkelijk te voorkomen met een paar druppels glycerine of door wat spiritus vermengd met dunne olie. Ook de deuren zelf vriezen wel eens dicht; wanneer men ze dan tracht los te rukken is de kans groot dat men de rubbersluitingen beschadigt. Ze zijn het best te ontdooien met heet water, maar de portierranden dienen dan goed afgedroogd te wor den, anders herhaalt het euvel zich natuurlijk. Bij zeer koud weer kan het ook voorkomen dat waterdeeltjes in de benzineleidingen bevriezen, zodat er geen brandstof meer in de carburator komt. Als voorzorgsmaatregel kan men een fles spiritus, of beter nog, hoogwaardige gedenatureerde alkohol in de benzintank gieten. Dit heeft geen nadelige invloed op de motor, al zal deze misschien iets gaan „pingelen"; een bevoren benzinelei ding is echter erger! Verschillende benzinemaatschappijen brengen een „wintergrade" benzine, waaraan een dope is toegevoegd die bevriezen voorkomt. Het is nu ook hoog tijd om het electrische systeem van de wa gen nog eens grondig na te laten zien en de afstelling van de koplam pen (ook dimafstelling!) te laten controleren. Vooral bij sneeuw en dooi moeten de achterlichten gere geld schoongeveegd worden: wan neer zij vol modder zitten hebben zij weinig nut meer! 's Nachts buiten parkeren. In de winter hebben vooral de ac cu's het zwaar te verduren, vooral nu vele auto's noodgedwongen des nachts buiten geparkeerd staan zijn er 's ochtends dikwijls startmoeilijk heden. Er wordt dan ontzettend veel van de accu gevraagd, té veel soms Het is dan zaak te zorgen dat de kon takten altijd schoon zijn en dat wa ter en zuur op peil zijn. Door het ge bruik van multigrade olie wordt niet alleen een vlotter starten mogelijk gemaakt, doch tevens zal deze dun nere olie sneller de plaatsen bereiken die voor de smering van de motor van vitaal belang zijn. Een doeltreffend middel voor een vlotte koude ochtendstart is: 's avonds gasgeven en daarna het kontakt af zetten. Vele motoren zyn 's winters over- In het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden is hedenmorgen na een ziek bed van vijf weken overleden mevr. E. C. M. Pley-Langezaal. Hoewel zij reeds geruime tijd lijdend was, is haar overlijden toch nog plotseling gekomen. Mevr. Pley, echtgenote van de heer E. A. M. Pley, adjunct-directeur van de dienst van Sociale Zaken te Lei den, was 57 jaar oud. Als bestuurs lid van het Sociaal Charitatief Cen trum ontving zij by de viering van het 10-jarig bestaan van dit Cen trum op dinsdag 8 oktober jl. het gouden ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Zij werd hiermede onder scheiden voor het vele werk, dat zij in Leiden op sociaal en charitatief terrein heeft gedaan. Van al haar activiteiten noemen wij slechts haar werk voor de Marg. v. Cortona- stichting, het sociaal bureau en de St. Elisabethspenning, waarvan zij „de ziel" was. koeld en men kan, om tot redelijke bedrijfstemperaturen te komen, veel al de ventilator demonteren, zulks natuurlijk in overleg met de dealer. En verder: een rolhoes is niet voor niets in een auto aangebracht! Tijdens vorstperioden is het niet gewenst de wagen met aangetrok ken handrem te parkeren, aangezien hierdoor de remschoenen aan de rem- trommels kunnen vastvriezen, of van de eventueel aanwezige remkabels de binnenkabel aan de buitenkabel. Voor- en achterruiten. Een ander gevolg van het 's nachts buiten parkeren is, dat 's ochtends wellicht de ruitenwissers vastgevro ren zijn. Door ze los te rukken zal men ze waarschijnlijk beschadigen, vooral de wissers van gebogen ruiten zijn uiterst kwetsbaar. Het beste is: heet water en daarna goed afdrogen! In vriesweer is het dikwijls uiterst moeilijk ruiten schoon te maken met water, de ANWB raadt daarom aan liever een doek met wat glycerine of een handelspreparaat te gebruiken. Hierdoor wordt ijsafzetting voorko men, de enigszins kleverige ruit wordt echter snel vuil, zodat de be- plannen met betrekking tot het werk IN MEMORIAM De laatste keer dat ik haar sprak was op 12 november jl. tijdens en na de contact-avond van het Sociaal Charitatief Centrum. Zij leek mij zeer vermoeid, maar desondanks vol handeling enige malen per dag her haald moet worden. Een eenvoudig en doeltreffend mid del is: 's avonds tegen de voor- en achterruit een krant aanbrengen met een stukje tape. De ruiten zullen dan 's morgens geheel helder en niet met ijs bedekt zijn. En wanneer de voorruit schoonge maakt wordt, vergeet dan de achter ruit niet: een goed achteruitzicht is onontbeerlijk in het verkeer! Bij het schoonvegen van eeq ruit dient vooral voorkomen te worden dat men krassen op het glas maakt, bijvoorbeeld met de steen van een ring; by avond breekt zelfs het klein ste krasje het licht van tegenliggers, waardoor het ryden bij avond extra- vermoeiend wordt. Plotselinge gladheid. Verder geldt voor alle weggebrui kers: by nachtvorst of bij plotselinge invallende vorst treedt gladheid dik wijls zeer onverwacht op, hetgeen uiterst verraderlijk kan zijn. Vooral wanneer men op een klinkergedeelte komt, zoals bij de oprit van een brug of een viaduct, en dikwijls ook op het brugdek zelf, kan men voor do delijk gevaarlijke verrassingen komen te staan. Bij het remmen is dan bij zonder grote voorzichtigheid gebo den. Wanneer men, rijdend op een stroef weggedeelte, plotseling sporen van een voorganger ziet is dit dikwijls een teken dat zich plaatselijk ijzel heeft afgezet; dikwijls ook is er geen en kele waarschuwing! De ANWB-Wegenwachten plaatsen bij plotselinge gladheid rode wim pels langs hun route; het is in het be lang van alle weggebruikers hier acht op te slaan. Dergelijke waarschu wingen zijn slechts een hulpmiddel, en eigen voorzichtigheid blijft altijd geboden! dat ons wachtte. Zij gaf daarvoor nog waardevolle aanwijzingen en was verlangend aan de uitvoering daar van ook zelf mede te werken. Dit was typisch mevr. Pley. On danks haar minder gunstige gezond heidstoestand kon zij het werken voor haar misdeelde medemensen eenvoudig niet laten. En zo is zij dan heengegaan, ge storven in het harnas. Haar activiteiten op het terrein van het maatschappelijk werk zijn zeer omvangrijk en uiterst vrucht dragend geweest. Ik heb haar te lang en te goed ge kend om niet -e weten, dat het zeker niet in haar geest zou zijn hier een opsomming te geven van al die vele sociaal-charitatieve werkzaamheden, die zij in de loop van lange jaren heeft verricht. Het is echter een feit van alge mene bekendheid, dat de voorberei ding, de oprichting en de verdere ontwikkeling van het Sociaal Chari tatieve Centrum voor een zeer be- langryk deel aan haar onafgebroken ijver en nimmer aflatend enthousias me te danken zijn. Wat zij in dit opzicht, waarschijnlijk ten koste van haar gezondheid, heeft gepresteerd, kan niet hoog genoeg worden ge waardeerd. De onderscheiding in de vorm van het ere-kruis „Pro Ecclesia et Pon tifice", die zij kortgeleden mocht ont vangen, was een uiterst verdiende erkenning voor de talrijke verdien sten op maatschappelijk gebied van deze levendige, werkzame en toch zo bescheiden vrouw. Al wie het voorrecht had met haar te mogen samenwerken, zal niet al leen haar heengaan diep betreuren, maar voortaan ook een krachtige steun moeten missen. En niemand zal haar ooit kunnen vergeten. Na al haar werken en zwoegen ruste zy nu in vrede. H. F. A DONDERS.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7