Mr dr R. H. Statuut voor Pos sprak over het Koninkrijk „Oom Wanja" in sterke rolbezetting School Leids woonwagenkamp wordt met vaklokaal uitgebreid Agenda van de Leidse Raad Nieuwbouw r.-k. meisjesschool voor b.l.o. aan Philosophenpad DINSDAG 17 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In Prytaneum te Leiden Het was zondag precies drie jaar geleden, dat Koningin Juliana het Statuut voor het Koninkryk der Ne derlanden bekrachtigde. Dit feit werd op de laatste dag van de vorige week in ons land officieel herdacht. De Leidse afdelingen van de Surinaam se Studenten Vereniging, de Vereni ging van Antillaanse Studenten in Nederland, de Vereniging voor In ternationale Rechtsorde en de Ko ninklijke Vereniging Oost en West belegden gisteravond in het Pryta neum een speciale bijeenkomst ter gelegenheid van deze Koninkrijks dag, welke vanzelfsprekend ook in Suriname en de Nederlandse Antil len is gevierd. Als gast was aan wezig de gevolmachtigd minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos. Deze zou spreken over het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden en daarna een aantal vragen van de aanwezigen beantwoorden. Spreker begon met er op te wijzen, dat in de jaren voor de tweede wereldoor log in Suriname en de Nederlandse Antillen vrijwel geen sprake was van ook maar enig staatkundig le ven. Het kiesrecht bijvoorbeeld was zeer beperkt. In de oorlogsjaren echter, toen men actief aan de strijd ging deelnemen, begonnen vele Su- rinamers en Antillanen zich meer en meer te bezinnen op de beginselen van zelfbeschikkingsrecht, terwijl zij na de bevrijding van Nederland de verschillende hervormingen zo spoe dig mogelyk doorgevoerd wilden zien. Pas in 1954 evenwel is het Rijksstatuut tot stand gekomen. Het maakte een eind aan de vroegere koloniale verhouding van Nederland tot Suriname en de Antillen en smeedde een nieuwe onderlinge band op basis van gelijkwaardigheid. De kern van het Statuut is: de drie lan den zullen ieder de eigen belangen zelfstandig kunnen behartigen; zij zullen gezamenlijk op voet van ge lijkwaardigheid de gemeenschappe lijke belangen verzorgen en elkaar wederkerig bijstand verlenen. Het Statuut, dat kan worden gewijzigd met gewone meerderheid van stem men en dat volgens spreker elemen ten van verschillende meer bekende stelsels vertoont, gaat boven de Grondwet. Mr. Pos weidde voorts enige aandacht aan de bevoegdheden van de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Antillen, terwijl hij een antwoord trachtte te geven op de vraag hoe of het Statuut zich ver der zal ontwikkelen. Na de pauze was er ruimschoots gelegenheid om op een en ander wat dieper in te gaan. GEM. AANKONDIGING OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat de van gemeente wege bediende bruggen op 24 en 31 december na 19.00 uur niet meer ge. opend zullen worden. VERKEERSREGELING APOTHEKERSDIJK TIJDENS KERSTBOOMMARKT Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat zij hebben besloten de Apo- thekersdijk op 18, 19, 21, 23 en 24 december 1957 van 13.00 tot 19.00 uur en op 20 december 1957 van 6.00 tot 19 00 uur gesloten te ver klaren voor het verkeek met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting Kippenbrug. Leids zoöloog raar Amerika 7000 Ratelslangen De Nederalndse organisatie voor zuiver wetenschappelijk on- aerzoek heeft dr. P. Dullemeijer, wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse aan het Zoölogisch Labo ratorium van de Leidse univer siteit een stipendium verleend voor een reis naar de Verenigde Staten. Van Amerikaanse zijde heeft dr. Dullemeijer voor deze reis eveneens een subsidie ont vangen, nl. een „fulbright travel grant", die gegeven wordt om de uitwisseling van wetenschaps mensen te bevorderen. Dr. Dul lemeijer zal eind december naar de nieuwe wereld vertrekken, waar hij een klein jaar zal ver toeven. Doel van de reis. Dr Dullemeijer zei. dat het doel van zijn reis niet alleen za bestaan in het opdoen van zoveel mogelijk ervaring en het leggen van contacten met tal van vakgenoten, maar ook in het uiteenzetten hoe het zoölogisch onderzoek hier te lande bedreven wordt teneinde aldu* tot een uit wisseling van gedachten te komen. In de tweede plaats wil de zoöloog onderzoekingen doen op het gebied van de functionele anatomie, gelijk deze ook in Nederland gebeuren, en ten slotte is het zijn bedoeling om in de Verenigde Staten materiaal te verzamelen voor het zoölogisch on derzoek hier te lande, daar men te onzent over weinig in Amerika levende dieren beschikt. In de Verenigde Staten aangeko men. zal hij zich eerst naar Los Angelos begeven om bij prof. Cowles experimenteel werk te' verrichten. Deze hoogleraar heeft zich een grote naam verworven op het gebied van de fysiologie van slangen, welke die ren zeer geschikt zijn voor de be studering van bepaalde wetenschap pelijke problemen. Vandaar zal dr. Dullemeijer naar San Diego gaan 150 kilometer ten zuiden van Los Angelos om de collectie ratel slangen van dr. L. M. Klauber te be studeren. Dr. Klauber, die consen^a- tor van de dierentuin van San Diego is, heeft niet minder dan 7000 ratel slangen verzameld, welke daar in levende toestand en als preparaten aanwezig zijn. Rurofe»-li«ke Stand Geboren: Patricia dr van C. J. Slappendel en M. M. C. Blomme; Adriana Diderika Louise dr van C. van Duijn en N. van Duijvenbode; Ingrid Giselinde Iduna dr van J. P. C. J. Spendel en J. C. Boon; Yvonne Elisabeth dr van J. Eradus en M. J. van den Ing; Hendrika Maria dr van G. van der Ploeg en J. M. Hoo- genboom; Maria dr van J. van der Meij en J. C. Veefkind; Maria Ever- dina Henriëtte Cécile dr van G. Prin sen en C. T. M. Reiring; Antonius Hermanus zn van A. G. van der Born en C. Vijlbrief; Petrus zn van A. Tegelaar en C Westerhoven; An dreas zn van A. Tegelaar en C. Wes terhoven; Cornells zn van W. P. Breeuwer en W. M. Kaldenbach; Maria Johanna dr van P. J. Verdon- schot en M. Vink; Yvonne dr van J. Houweling en C. Cuperus; Cornelia Alida Wilhelmina dr van H Keijzer en P. H. J. Wortman. Getrouwd: N. L. van Welzenis en A. Scheuder. Overleden: J. G. J. Zwetsloot 3 dagen zoon; E. van der Tuin 88 jr. echtg. van J. Barendse; N. Massaar 81 jr man; P. G. Schmidt 72 jr man; J. Smittenaar 83 jr man; M. van der Leeden 88 jr wed. van M. Vreeken; J. Buis 70 jr echtg. van H. J. Fagel. Tsjechows spel „Oom Wanja", Peter Scharoff, schrijft in het pro gramma, dat gisteravond bij de op voering van de vierde abonnements voorstelling werd verstrekt, o.m. dat he* voor een Rus onoegrijpelijk is, dat men Tsjechow in Europa voor een pessimist houdt. Tussen de Russen en ons is wel eens meer verschil van op vatting, maar als het waar is wat Scharoff zegt, dan begrijpen wij niet, wat een Rus dan wel onder een pessi mist verstaat. In „Oom Wanja" al thans is het leven van alle persona ges, die in het stuk optreden, niets anders dan één grote mislukking. Zij zijn (meestal) oud en (allen) een zaam; zij vervelen zich grenzenloos, maar hebben handen vol werk, dat zij uit louter lamlendigheid nalaten te doen. „Ik wil de mensen zover krij gen moet Tsjechow gezegd hebben dat zij inzien hoe zinloos zij leven. Dan zullen zij zich een beter leven scheppen." Tsjechow was een Rus, die in 1904 stierf, en zijn „Oom Wanja" speelt zich dan ook af in het voormalige Rusland. Dat hij een betere maat schappij voorzien zou hebben, blijkt niet uit dit spel, want hij laat aan het slot het meisje Sonja haar enige hoop vestigen op het betere leven van het hiernamaals. Overigens is alles uit zichtloos. Ofschoon Tsjechow een schrijver van formaat was en zijn werken tot de wereldliteratuur behoren, kan „Oom Wanja" ons maar matig beko ren. Het interessantste is o.i. de mees terlijke tekening van de Russische volksziel, die vaak zo heel anders rea geert dan de onze; wat soms aanlei ding gaf tot gelach in zeer dramati sche omstandigheden. ting van dit stuk. Namen als Paul Huf (die een voortreffelijke professor typeerde)Ank v. d. Moer (de jonge knappe vrouw van de oude professor; een combinatie, die wel tot moeilijk heden aanleiding moest geven), Ko van Dijk (die in het derde bedrijf ge legenheid kreeg eens flink los te branden), Han Bentz v. d. Berg (uit stekend in zijn weergave van de zon derlinge dokter); Ellen Vogel( als het onbeduidende meisje met een onbe antwoorde liefde), Jacqueline Ro- yaards-Sandberg en Magda Janssens (in kleine rollen) en Pierre My in (kostelijk als verlopen landeigenaar) al deze namen zeggen wel wat. Zul ke krachten kunnen elk stuk tot een succes maken, laat staan een stuk van Tsjechow, dat ondanks zijn „pessimis me" toch altijd buitengewone kwali teiten bezit. De regie van Scharoff was een waarborg, dat het Russische karakter ter dege bewaard bleef. Na afloop was er langdurig en har telijk applaus. J. Coers in nieuwe functie benoemd B. en w. van Leiden doen het voor stel aan de raad een gemeentelijk inspecteur van de lichamelijke oefe ningen te benoemen. In de praktijk is het wenselijk ge bleken door een speciaal daarvoor bevoegde functionaris toezicht te doen uitoefenen op het onderwijs in het vak lichamelijke oefening op de kleuterscholen en de lagere scholen te Leiden. Cursussen moeten worden gegeven en het toezicht moet worden uitge oefend door een deskundige op dit gebied, die aangesteld behoort te worden als gemeentelijk inspecteur van de lichamelijke oefening, ten einde mede daaraan het nodige ge zag te kunnen ontlenen tegenover de leerkrachten. Het komt b. en w. voor, dat aan deze functionaris tevens de taak van de huidige ambtenaar voor de licha melijke opvoeding buiten schoolver band kan worden opgedragen en zij zijn van oordeel, dat de heer J. C. F. Coers, thans ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding buiten school verband, in aanmerking komt orti te worden benoemd tot gemeentelijk in specteur van de lichamelijke opvoe ding. Het salaris van de gemeentelijk inspecteur van de lichamelijke oefe ning ware te stellen op 9.150,48 in minimum en 11.363,76 in maximum, met zes eenjaarlijkse verhogingen van ƒ368,88, waartoe de desbetref fende salaristabel, behorende bij de Bezoldigingsregeling 1954, moet wor den aangevuld. GESLAAGD KRAAMVERPLEGING. Op het 16 december in het St. Eli- sabethziekenhuis alhier gehouden examen voor aantekening kraamver- pleging slaagden alle 13 candidaten. Het waren eerw. zuster Susilia, eerw. zuster Maria Magdalena en de zusters Alkemade, E. van Egmond, J. de Greeff, J. de Hey, W. Huigsloot, M. Kool, A. Koot, H. Óverdevest, E. Roe lofszen, C. Turenhout, A. Zjjderveld. Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch en Cult Overleg, W Kriek. Hooigracht 12 tel 20018) DINSDAG 17 DECEMBER N.R.K.M.-Kerstbijeenkomst. „In den Vergulden Turk". 8.15 uur nam. D.E.V. Vergadering. 8 uur nam Aniba. Credo Pugno. 8 uur nam. Oude Singel 236. St. Eloy. Adviesavond 7.308 uur nam. Chr. Bel. LeerliAgen Mij. v. Toonkunst, Kerk- concert. Remonstrantse kerk. 8 uur nam. Mus. v. Oudheden, lezing dr. J. W Salomonson over: Het beeld van kei zer Trajanus in Leiden. 8 uur nam Kath. Nat E.H.B.O. Leiden. Aan- vangscursus, 8 uur nam. R.K. Lyceum. WOENSDAG 18 DECEMBER. Wardvereniging. Kerstmisreünie. Schuttershof. 46 uur nam. KAB-Leiden. Kaderbijeenkomst. Menselijke verhoudingen, 8 uur Oude Singel 236. Tuinbouw en Plantkunde. Verga dering. In den Vergulden Turk. 8 u. nam. OKO ,.St. Leonardus". Klaverjar- drive voor alle parochianen. Pato- chiehuis, Haag weg 11. Aanvang 8 uur nam. K A V-Herensingel. Bezoek aan Kersttentoonstelling en uiteenzetting over woninginrichting. „De Hoek steen". Levendaal 1, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal 10 tot 4 uur en donder dag bovendien van 7 30 tot 9 30 uur- Van Gngh-tentoonstelling. tot 16 de cember. Lakenhal: tentoonstelling van Haaese aouarellen. tot 16 december Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d Werffpark 1) Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Dienst der apotheken De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel 20502; Aootheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest. wïihel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 23 december 1957, te veertien uur. Te behandelen onderwerpen zijn o.m.: Voorstel tot het vaststellen van een verordening houdende wijziging van de Bezoldigingsregeling 1954 en inzake het vaststellen van een in structie voor de Gemeentelijk Inspec teur van de lichamelijke oefening. Benoeming van een gemeentelijk inspecteur van de lichamelijke oefe ning. M. Coers. Benoeming van een tijdelijk leraar aan het Gymnasium. Verlenging aan stelling ir. H. Zwanenburg. Benoeming van een zestal tijde lijke leerkrachten aan de Gemeente lijke Hogere Burgerschool voor Meis jes met 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjesschool. Benoeming van een tweetal tijde lijke leerkrachten aan het Rem- brandt-lceum. Mevr. H. E. Visser Koster en S. Lopes Cardozo. Benoeming van een tweetal 'eer- krachten bij het openbaar lager on derwijs. J. H. Pompe en mej. A H. Janse. Benoeming van een tweetal tijde lijke leerkrachten aan de gemeente lijke bedrijfstechnische school. Voor godsdienstonderwijs kapelaan G. W. Lemmers, voor alg. vormende vak ken: A. A. M. Walter. Benoeming van een drietal leden van de Raad van Beheer van de Sportstichting. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mejuffrouw M. M. van der Sluys uit haar betrekking van onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Maresingel. Voorstel inzake het overplaatsen van een vijftal leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het uitbrei den van de rijwielstalling van de Ge meentelijke Hogere Burgerschool v. Meisjes, 1.950,—.). Voorstel inzake het verhogen met ƒ22.250,— van het bij raadsbesluit van 28 november 1955 beschikbaar gestelde krediet van f 126.000 voor de uitbreiding van de bijzondere school voor uitgebreid lager onder wijl aan de Antonie Duycklaan met drie leslokalen en een vaklokaal Voorstel inzake het verlenen van een voorschot aan het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereeniging op de vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager-onder wijs wet 1920* over het jaar 1957, ten behoeve van zijn school voor uitgebreid lager onder wijs aan de Asserstraat 20 2.216,—) Voorste' inzake het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Stichting Woonwagenwerk Leiden voor het uitbreiden van de r.k. school voor woonwagenkinderen met een vakoplokaal en het beschikbaar stel len van een krediet voor de stich ting van deze school. Preadvies op het verzoek van het bestuur van het Liefdewerk van de Heilige Cunera om medewerking tot de stichting van een school voor zwakzinnige meisjes aan het Philo sophenpad. Preadvies- op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs om medewer king voor het uitbreiden van de school voor buitengewoon lager on derwijs aan het Plantsoen. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Mytylstichting voor Leiden en omstreken om financiële medewerking te verlenen tot de stichting en eerste inrichting van een kleuteronderwijs, die voor of met in gang van het tijdstip van inwerking treding van de Kleuteronderwijswet zijn ontslagen, en in de pensioenuit zichten van de op dat tijdstip in dienst zijnde leerkrachten. Voorstel inzake het vaststellen van het partieel uitbreidingsplan „Lei- den-Houtkwartier-Zuid". Voorstel inzake wijziging van het raadsbesluit d.d. 21 januari 1957, no. 8, betreffende verkoop van een per ceel bouwterrein, gelegen aan de zuid-oostzijde van de Burggravenlaan en inzake het vestigen van erfdienst baarheden. Voorstel inzake het verhuren van een perceel grond, gelegen nabij de Haarlemmerweg. Voorstel om de Minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechterlijke Bedrijfsorganisa tie een verzoek te doen om verhoging van de uitkomst per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds. Voorstel tot het vaststellen van het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten voor het jaar 1958. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, 160.000.—. Voorstel inzake het verhogen van de pensioenen van gewezen wethou ders, zomede van hun weduwen en wezen, met een algemene toeslag. Voorstel tot het vaststellen van een verordening, houdende wijziging van die, regelende het verlenen van een recht op een uitkering en een pen sioen aan gewezen wethouders der gemeente en van een recht op pen sioen aan de weduwen en wezen van wethouders en gewezen wethouders der gemeente. Voorstel inzake het aanvaarden var enige wijzigingen in de Inter communale I.Z.A.-regeling Zuid-Hol land. Nota van Burgemeester en Wet houders houdende overzicht van de huidige stand van zaken betreffende het merenplan. Bij besluit van 24 januari 1955, ver leende de Leidse Raad aan het be stuur van de Stichting Woonwagen- werk Leiden medewerking voor het stichten van een school voor gewoon lager onderwijs met twee klasseloka len in het woonwagenkamp. Het be stuur vraagt bij brief van 7 december j.l. medewerking voor het uitbreiden van de school met een vaklokaal en b. en w. achten dat nodig en stellen daarom de raad voor het verzoek in te willigen. Voor het bouwrijp maken van het terrein nabij het woonwagenkamp aan de Haarlemmerweg, dat voor de bouw van de school is bestemd, ver leende men een krediet van 7.450. De voor de bouw vereiste urgentie verklaring is afgegeven. De kosten van bouw en inrichting zullen naar raming 160.000.bedragen, welk Het bestuur vair de Mytylstichting voor Leiden en omstreken wenst van de gemeente financiële medewerking voor de stichting van een nieuw ge bouw voor de Mytylschool. Het onderwijs aan deze school kan, zolang zij is ondergebracht in en kele lokalen van het schoolgebouw aan de Zijlsingel, niet tot zijn recht komen. Mede in verband met een te Verwachten toeneming van het aantal leerlingen achten b. en w. het stichten van een nieuw gebouw met vier leslokalen en twee vaklokalen in de omgeving van de Anna-kliniek urgent. Aangezien bij het onderwijs van deze school het materiaal meer dan normaal slijt, verdient het naar het oordeel van b. en w. aanbeveling voor de eerste inrichting, waarvan de kosten naar raming 22.000 zul len bedragen, van de 20-jarige an nuïteit uit te gaan. In verband met de huidige financieringsmoeilijkheden zal de bouw van de school voorlopig vermoedelijk niet kunnen worden verwezenlijkt. Zij achten het daar om wenselijk, dat voorshands met laatstgenoemde vergoeding zal wor den volstaan. SAMENSTELLING RAAD VAN BEHEER SPORTSTICHTING In een drietal vacatures in de Raad van Beheer van de Sportstich ting te Leiden worden aanbevolen: 1. P. F. S. Biegstraten, te Leiden; 2. J. Smeding, te Leiden, namens de r.k. Sportcentrale, district Lei den; 1. J. A. Noordenbos te Oegst geest; 2. J. Labordus te Leiden, na mens de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Athletiek Unie; 1. W. P. Lee- nen te Leiden, 2. J. C. Mol te Leiden, namens de verenigingen van leraren en onderwijzers, die hier ter stede op het gebied van de lichamelijke oefening werkzaam zijn. Wat Leiden verloor en vond Handtas (zwart), premieboekje, volleybalschoenen, bankbiljet, munt biljet, regenbroek, sjaal, sokken, babysokjes, portemonnaie, porte feuille, regenjas, dividendbonnen, regenkapje, contactsleutel, jasje met capuchon, autowieldop, 3 delig bed- stel, vloerkleed, dameshoed, kerst zegels, handschoenen plastic regen jas, aktetas, trappelzakken, para plu, schoudertas, hondenriem, school tas, autostep, herenpolshorloge, rij wieltas, overhemd, halsketting, gym schoenen, bril in étui, schroefklem, armband, motorhandschoen, sleutels, boeken, pakpapier, ceintuur, 4 kleu- renpotlood, badhanddoek, zwem broekje, herenwant, jongensbroekje, dameslaars, rozenkrans, legitimatie, margarine, wasmiddelen, damespols horloge, pakje ondergoed, autoband, ringetje, beertje, pop, steektrechter, lepel, kentekenbord, kinderkruiwa gen, nylonkousen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en za terdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kun nen niet worden verstrekt. bedrag in 40 jaren kan worden afge schreven. In dit bedrag zijn o.m. be grepen de kosten van grond, verwar ming, meubilair en leermiddelen. De door het bestuur verschuldigde waar borgsom bedraagt voorlopig 15 van 160.000.— of 24.000.—. Voor de school voor woonwagen kinderen hebben b. en w. gebruik ge maakt van de mogelijkheid, door de regering geboden, om voor de finan ciering van urgente scholenbouw de medewerking van het rijk in te roe pen. Van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is inmid dels bericht ontvangen, dat de finan cieringsmiddelen, nodig voor het stichten van deze school, kunnen wor den aangevraagd bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. GEVESTIGDE PERSONEN IN LEIDEN J. Baggerman en fam., militair. Irene- straat 25a; L. C. van der Vliet en fam., elektrlciën. Munnikenstraat 67; J. W. J. de Vos geb. Versteeg en fam., Burg gravenlaan 247; W. A. Buurmeester geb. Kokelaar en fam., Evertsenstr. 84; F. P. E. van de Ven en fam.. winke lier. Stationsweg 21; G. H, Hoogen- kam pen fam., foto-lithografa. Vijf Mei laan 31; J. C. Boelee en fam., metaal bewerker. Langebrug 6b; G. A. Gussen- hoven en fam., arts, Rijn en Schiekad® 17; J. van Keulen en fam., typograaf. Vijf Meilaan 9; C. J. Overweel en fam.. geoloog, Oppenheimstr. Ill; J. J. M. van der Linden geb. Heuzen en fam.. Oranjegracht 133; J. F. Uys. Boerhaa- velaan 42; D. F. Taylor, dessinateur, Hoge Morsweg 74; P. A. M. Verver geb. Spek, Gerrit Kasteinstr. 84; W. J. van 't Oosten, kinderverzorgster. Beatrixstr. 10; B. A. Wassenaar, verpleegster, Bakh. Roozenboomstr. 39; A. M. van Leeuwen, arb. conservenfabr., Huigstr 1; B. J. H. Holties, Piet Paaltjenspad 6; C. P T. Fehmers, Piet Paaltjenspad 5; G. A S. Koster van Groos, Piet Paaltjenspad 7; F. M. den Dekker geb. Leidelmeycr, Ti tus Brandsmaln 98; J. E. van den Hout geb. Klein, v. d. Tasstr. 6; E. Harde man. boekhoudster, Boerhaavelaan 35: H. C. J. Wagener, Piet Paaltjenspad 8; S. van der Hoeven. Duinhof 11; J. E M. van der Kun, Piet Paaltjenspad 1; A. Oostdijck, hoofdverpleegster. Rijnsbur- gerweg 10; A. J. Bosch. Lindestr. 2: J. van Dillewijn. Morsweg 104a; P. Har- tevelt. slager. Duinhof 12; T. van der Schatte Olivier, Witte Singel 19: J. van der Reijden, koopman oude metalen. Su- matrastraat 10a; A. J Winkelmolcn, stuurman, Stadhouderslaan 30; A. van Weizen, huisschilder, Koninginnelaan 48; D. Graafland, kantoorbediende. Breestr. 43; A. J. den Hartng peb. Schallenberg, Lorentzkade 50; A. T. J. Sistermans. Levendaal 162; F. R. van Paasschen. c/b ws. ligg. Morssingel; E. Oskam geb. Broekhuizen, Vijf Meilaan 23; J. H. D. Knaap, verpleegster, Rijnsburcerweg 10; M. Kruit geb. Kuper. Alb. Verweijstr. 27; P. J. Westerbeek, vertegenwoordi ger, Langebrug lb; T, F. Goedhart. Jan v. Goijenkade 13; A. van Delft. mach. bankwerker, Langebrug 105; H S S!e- al geb. Schaap, rijksambtenaar. Park straat 39; M, C Platenburg. kinderver zorgster. St. Jacnbsgracht 1; P. C. van der Meij. chauffeur. Langebrug 5; F. Niemeiler, secretaresse. Cobelstraat 10; H. de Rooij. elektr. monteur, Hoo'eracht 57; J. L. Hendriks, ass. bedrijfsleider, Morsweg 30a: E. Jager, binnenschinoer, /b ws. p/a Beestenmarkt 4: J A. Oele. Hooigracht 45; J. J Baan. boekhouder, Cobetstr. 10; G. M C. Kwaad. Klok- steeg 17; G. G. Opwijrda. v 't Hoffstr. 48a; H. J. Evers. Piet Paallienspad 8; G. Harsevoort. Oude Vest 97; M Hon- ciers. Trompstr. 8: W. E. van der Veer. I.1. verpleegster. Hooigracht 11—29: H. B. Sierat geb de Boorder. Leuvenstr. 39; W. H. A. Caton Lage Ründlik 28b; M. Groen. empl. KLM. Bakh. Roozpn- boomstr. 2: E. Brouwer. st»no-tynicte, Lammenschansweg 48; J P van der Hulst, magazijnmeester. Volmolenera'-ht 12a; J. Laban, leraar. Kaiserstran» 34; A. Spies geb. van der Bent, Ch, de P,our- bonhof 28; W. J Buurmeester, militair. Evertsenstr. 84; G. Kruijswiik, agent v. politie. Mauritsstr. 49: A Kasteelen geb. Straathof. Oranjeernrht 122a: L. Rook. Boerhaavelaan 47; M. van der Laan, Rapenburg 60: G, A. J Koopman, on derwijzeres. Merelstraat 36. BIOSCOPEN. De films in de week van 1320 december zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd. Casino: „Gervaise", volwassenen Lido: „Donatella", alle leeftijden. Luxor: Hij die sterven moet", nieuw gebouw voor de Mytylschool »r 'nabil Hp Annnklinipk. 14 jaar. Trianon: „De grote verleiding" alle leeftijden. nabij de Annakliniek. Voorstel inzake het vaststellen van een verordening tot voorziening in de Rex Bazooka's en whiskey", j 4 pensioen uitzichten van de leerkrach- Bij het om preadvies in handen van b. en w. gesteld schrijven van 13 juni 1957, verzoekt het bestuur van het Liefdewerk van de H. Cunera te Leiden, medewerking voor de bouw van een school voor geestelijk gehandicapte meisjes aan het Philo sophenpad. Het schoolbestuur heeft sinds 1930 een houten hulpschool in gebruik; deze huisvesting is geheel onvol doende. De stichting van het nieuwe schoolgebouw moet mitsdien nood zakelijk worden geacht. Blijkens de door het schoolbestuur aan het col lege overgelegde plannen zal het te stichten gebouw omvatten 10 klasse lokalen, een gymnastieklokaal, een leskeuken, een waskeuken en een overblijflokaal. Het schoolbestuur is in het bezit van de nodige urgentie- verklaring. Aangezien een wettelijke regeling van het buitengewoon lager onder wijs in voorbereiding is, dient naar het oordeel van b. en w. de mede werking te worden verleend in de vorm van een jaarlijkse vergoeding, zulks voor de tijd, dat de stichtings- kosten niet ingevolge wettelijk voor schrift op andere wijze door de over heid zullen worden vergoed. De ver goeding kan worden bepaald op Va deel van de jaarlijks voor de bouw verschuldigde annuïteit. Naar ver wachting zal de provincie een jaar- terende Va gedeelte van de nuïteit. De financiële consequenties zullen nader worden geregeld. B. en w. hebben de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen verzocht, het schoolbestuur in staat te stellen de bouw te financieren, zulks overeenkomstige wijze als voor de gemeenten kan worden mogelijk ge maakt. ten bij het gesubsidieerd bijzonder lijkse bijdrage verlenen van het res- aanstaande. BIJ HET SPELEN GEVALLEN. Doordat hij bij het spelen ui gleed op de gladde stenen van de oppad rond het zwembassin van de Overdekte Leidse Bad- en Zwemin richting, viel hedenmorgen een jon getje, leerling van de school aan de Morsweg. Het kwam met het achter hoofd op de stenen en kreeg daar door vermoedelijk een lichte hersen schudding. De E.H.D. bracht hem naar de ouderlijke woning. In het artikel bij de opening van de tentoonstelling van persfoto's door dr. Erich Salomon hebben we vermeld, dat deze tot en met 12 januari 1958 te bezichtigen zou zijn. Thans ver nemen we, dat de expositie gepro longeerd wordt tot en met 18 januari Marktberichten LEIDEN. 17 dec Vette varkens. Aanvoer 365 vette varkens; notering zware 1.541.58, lich*e 1.581.62 —1.66, zeugen 1.44—1.48. Handel re delijk, afloop minder. ROTTERDAM 17 dec. Vee. Aan voer. 3037 stuks. Weektotaal 5574. 340 vette koeien, 944 gebruiksvee. 180 vette kalveren, 214 graskalveren. 575 nuchtere kalveren, 75 varkens. 62 biggen, 102 paarden, 7 veulens, 514 schapen of lammeren, 24 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 3.00 —3.18, 2e kw. 2,70—2.95, 3e kw. 2.55—2.65; vette kalveren 2.80—. 3.00, 2.60—2 80, f 2.40—2.50; gras kalveren f 425—300—250; nuchtere kalveren 7560- 50; biggen 40 3025; slachtpaarden 2.101.90 1.75; schapen 1009080; lamme ren 95 -7060; kalfkoeien f 1725 1000—800; melkkoeien f 12251000 800; varekoeien 850700600; vaarzen f 875750550- pinken 550 450—350. Handel: vette coeien aanvoer iets meer, handel redelijk, prijzen iets vaster; vette kalveren aanvoer rui mer, handei kalm, prijzen als vorige week; graskalveren aanvoer iets kor ter, handel traag, prijzen constant; nuchtere kalveren aanvoer even gro ter, handel redelijk, ruim prijshou dend; biggen aanvoer kleiner, handel flauw, prijzen onveranderd; slacht paarden aanvoer iets ruimer, handel tam, even stijver in prijs; schapen aanvoer groter, handel slecht, prijzen lager; lammeren aanvoer groter, han del slecht, prijzen lager; kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel goed, ruim prijshoudend; melkkoeien aanvoer als vorige week, handel goed, ruim prijshoudend; varekoeien aan voer even ruimer, handel kalm, prijs houdend: vaarzen en pinken aanvoer gewoon, nandel stil, prijzen stabiel. BODEGRAVEN, 17 dec. - Kaas. Aanvoer 25 partijen. Notering: eerste soort 2.182.24, tweede soort 2.13 —2.17, extra kwaliteit tot 2.30. Han del kalm.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3