S)e CcicióeSoii^cmt Adenauer bepleitte een nader contact met Moskou Laai hel Ie I liel hij woorden blijven Vandaag besluit over het antwoord op Boelganins brieven Hedenmorgen vergaderden de ministers van buitenlandse zaken GRATIS Koopuur B. DE KONING j DE HEER ♦,Meer dan platonische steun van de Navo-partners" Eisenhowers lijfwacht weer Directeur: C M. v. HAMERS VEI Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 17 DECEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14287 BUREAUX: PAPENGRACB1 32 Telefoon Otrectte Abonn. Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart Franco p p f 8.—. Advertenties: 17 ct. p m.m. Telefoontjes f 1.50 Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft maandag op de eerste plenaire vergadering van de regeringsleiders der 15 Navo-Ianden opzien gebaard met een pleidooi voor vreedzame coëxistentie en de suggestie, dat het Westen het Kremlin dient te poken om na te gaan of de voorstellen in Boelganins brief van de vorige week aan de Navo en V.N.-leden (een zone zonder kernwapens in Midden-Europa en een niet-aanval9verdrag tussen de Navo en het Pact van Warschau) een basis kunnen vormen voor verder overleg. Voor Nederland was vooral de uiteenzetting, die dr Willem Drees over de Indonesische kwestie gaf, interessant. De secretaris-generaal van de Navo, Paul Henri Spaak, deelde na afloop van de conferentie van maandagmiddag mede, dat alle premiers en ook hijzelf tevoren opgestelde verklaringen hebben afgelegd, waarin een veel heid van onderwerpen ter sprake is gekomen. De ministers van buitenlandse zaken zouden dinsdagochtend bijeen ko men om een aantal onderwerpen (zoals de ontwapeningskwestie, het Mid den-Oosten, Noord-Afrika, steun aan minder ontwikkelde gebieden en Boelganins brief uiteraard) nader te bespreken. Zij zullen dinsdagmiddag aan de regeringsleiders rapport uitbrengen. Woensdagochtend bespreken de vakministers de kwestie van de militaire, economische en wetenschappelijke samenwerking. Zij brengen woensdag middag verslag uit, waarna de regeringsleiders hun slotconclusies zullen trekken en neerleggen in een slotcommuniqué. VREEDZAME COËXISTENTIE De rede van Adenauer heeft in Parijs grote belangstelling gewekt. Adenauer verklaarde maandagmid dag, dat de voornaamste functie van de Navo-gemeenschap is, het schep pen van constructieve voorwaarden voor vreedzame coëxistentie in de wereld, ter uitbanning van alle mo gelijkheden, die tot militaire conflic ten kunnen leiden. Het bondgenoot schap mag zijn pogingen om tot ver mindering van de spanning tussen Oost en West te komen, niet ver. zwakken. De voorstellen van Boelganin wa ren weliswaar vaag, maar volgens hem was er geen bezwaar om via diplomatieke kanalen de sow jet- regering te polsen en te informeren welkeopvattingen aan de voorstel len in Boelganin's brief ten grondslag liggen. De bondskanselier zei voorts, dat de Navo nu meer dan ooit een ge meenschappelijke politiek voor be langrijke kwesties nodig heeft. An ders bestond het gevaar dat zij altijd MAANDAG voor Leiden en Rijnsburg van 13.3014 uur „stempel B"; voor Katwijk en Noordwijk van 1111.30 uur „stempel 5" en van 13.3014 uur „stem pel B". Elke dae één uur GRATIS KOPEN KOOPT U RIJK I Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsbure (Advertentie) achter Russische initiatieven zou aan lopen. Hij sprak zich dan ook uit voor meer onderling politiek over leg, ook al sprak het vanzelf, dat men niet mocht streven naar opgedrongen „coördinatie a la Moskou". Adenauer wenste wat concretere grondslagen voor de gemeenschappe lijke Navo-politiek. Al deze kwesties, meende Adenauer moeten door de permanente Navo- raad diepgaand worden bestudeerd, zodat op de ministers-conferentie in maart besluiten genomen kunnen worden. Het ziet er dus naar uit, dat de waarnemers, die voorspeld hadden, Maandagochtend is in Parijs de auto en de twee open auto's van zijn lijfwacht van twaalf man met een escorte van de Parijse motorpolitie geduldig te wachten. Parijse politie mannen zorgen ervoor, dat niemand in de buurt kan komen van de auto's, die met draaiende motoren gereed staan. Het hoofd van Eisenhowers lijfwacht staat bij de wagen, zijn jas openhangend, zodat hij in geval van nood direct zijn wapens kan grijpen. Bovendien heeft hij altijd een Jhand op de revolver in de zijzak van zijn overjas. Als de president naar buiten komt, wordt hij aan het oog onttrokken door de leden van zijn lijfwacht, die hem aan alle kanten met hun lichaam beschermen. De president stapt onmiddellijk in zyn auto, die zodra hij zit, gaat rijden. De man pen van.de lijfwacht lopen nog eerst een eindje mee, dan springen zij op de treeplank van hun open auto's en als het convooi meer vaart krijgt, klimmen zij met een flinke zwaai van hun benen naar binnen, zonder de portieren te openen. Het lijkt wel iets voor een film, maar de Amerikaanse wetten willen het nu eenmaal zo. Daar kan zelfs Eisenhower niets aan doen. Parijse kerken hebben geen verwarming De eerste zorg van de Duitse de legatie bij haar aankomst in Parijs zaterdag jl. was te informeren, waar bondskanselier Adenauer 's zondags de H. Mis kon bijwonen. De 82-jarige staatsman is herstellend van een griep en lijdt nog aan een bronchitis en men heeft dus naarstig gezocht naar een kerk, die goed verwarmd was. In heel Parijs was echter geen enkele kerk, die op het stuk van verwarming voldoende garanties bood voor de gezondheid van de bondskanselier. Adenauer heeft dus zondag de H. Mis niet kunnen bij wonen, hetgeen een zeer zeldzame gebeurtenis is in zijn leven. De arts van Adenauer heeft de grijze staats man eveneens verboden zich op te houden in plaatsen waar gerookt wordt. Daarom heeft hij ook afge zien van de talrijke recepties die ter gelegenheid van de Navo-topconfe- rentie worden gehouden. Zelfs in dè nabijheid van Adenauer mag niet ge rookt worden door de leden der Duitse delegatie. Wat erg is voor de Duitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano, en de perschef von Eckhardt, die per dag ongeveer 100 sigaretten in rook plegen om te zetten. Eisenhower noch Adenauer heb ben gisteravond het officiële diner der Navo-ministers meegemaakt; zij gingen vroeg naar bed. WIJ VERWACHTEN Aldus minister Luns „Ik heb de indruk, dat Nederland ten aanzien van de Indonesische kwestie van zijn Atlantische partners meer dan alleen maar platonische topconferentie von de NAVO begon- js,eun ontvangen", aldus verklaar- nen. Op deze foto, een algemeen j minister van Buitenlandse Za- overzicht van je conferentietafel, ken, mr. J. M. A. H. Luns, maandag- herkennen wij v.Ln.r.: Menderes, I avond tijdens het gesprek, dat hij na hebben, doch hij heeft daartoe geen gelegenheid gehad, daar hij heden morgen per trein naar Nederland te rug moest keren. Minister Luns verklaarde, dat de rede van dr. Drees met belangstel ling door de regeringsleiders was aan gehoord. De kwestie-Indonesië zal geregeld in de permanente Navo- raad worden besproken. Mcmillan, Eisenhower, Spaak, Bech en van Acker. clat op deze topconferentie geen spij kers met koppen geslagen zullen worden, gelijk zullen krijgen. Op de eerste plenaire vergadering van maandag is het niet tot een dis cussie over de verschillende proble men gekomen, aangezien tevoren op gestelde verklaringen voorgelezen werden. De discussies worden dins dagmiddag verwacht, als de minis ters van buitenlandse zaken verslag uitbrengen. Vandaag zal ook bespro ken worden of een gemeenschappe lijk antwoord op Boelganins brief gegeven moet worden. Behalve de redevoeringen van dr. Drees, bondskanselier Adenauer en secretaris-generaal Spaak zijn geen verklaringen van de regeringsleiders van maandagmiddag bekendgemaakt, ook niet die van Eisenhower. De manier, waarop president Eisenhower beschermd wordt als hij na de conferentie het paleis van Chaillot verlaat, is een schouwspel dat dagelijks veel kijkers trekt. afloop van een bijeenkomst van de regeringshoofden der Navo-landen met de Nederlandse persvertegen woordigers in Parijs had. Mr. Luns sprak de geruchten tegen, volgens welke minister Drees de toe passing van economische sancties te genover Indonesië zou hebben ge vraagd. De solidariteit van onze Na vo-partners, zei de heer Luns, schuilt evenwel niet alleen in politieke steun. Ook ten aanzien van de pogin gen van Indonesië om andere landen in te schakelen, kunnen zij immers hun houding van solidariteit tegen over Nederland aannemen. Op de vraag of Nederland reeds steun heeft ondervonden, antwoord de mr. Luns, dat van het optreden van West-Duitsland met bevrediging is kennisgenomen. Ook de Verenig de Staten hebben sterker gereageerd dan vroeger het geval was, zo voeg de hij er aan toe, evenals Engeland. Vandaag zal minister Luns een on derhoud hebben met de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, die hem hiertoe heeft uitgenodigd. Minister Luns zei, dat hij ook een onderhoud heeft gehad met de Fran se minister van Buitenlandse Zaken Pineau en de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd, waarbij ook de Indonesische kwestie ter sprake is gekomen. Minister Drees had gehoopt, dat hij Geruime tijd vóór de president het I nog een persoonlijk onderhoud met gebouw verlaat, staan zijn gesloten president Eisenhower zou kunnen föc maoióte herinnering man een negerjongetje Tijdens de wekelijkse massa-audiëntie in de Sint Pietersbasiliek te Rome begaf Z.H. Pans Pius XII zich op zijn draagbare troon onder de gelovigen, die in de kerk bijeen waren. Op de foto ziet men de Heilige Vader, die vanaf zijn draagbare troon een negerjongetje, dat hem werd toegestoken, over het hoofd streelt. lAaverienuej Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. 1C. STOCKHOLM zwaar bew. 1 OSLO half bew. 2 KOPENHAGEN onoew. 5 ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO regen 2 mist 6 mist 5 onbew. 4 ijzel 3 zwaar bew. 2 geh. bew. 2 geh. bew. 3 onbew. 7 onbew. 13 motregen 2 ijzel 2 geh. bew. 0 geh. bew. 2 onbew. 4 geh. bew. 2 geh. bew. 0 zwaar bew. 8 onbew. 3 Zuidelijke wind Het hogedrukgebied boven Polen verplaatste zich verder naar hei oosten. Een langgerekte rug van hoge luchtdruk strekt zich nog uit over Duitsland, Frankrijk en de Golf van Biscaye tot voorbij de Azo- ren. In de afgelopen nacht was het in grote delen van Polen, Noord- en Midden-Duitsland en in het westen en noorden van ons land nog onbe wolkt, waardoor de temperaturen opnieuw sterk daalden. In Duitsland meldden enkele stations een flinke sneeuwlaag met minimumtemperatu ren van 23 graden onder nul. In ons land meldde het vliegveld Eelde min 11', -Terschelling min 7. In het zuidoosten van het land, waar de bewolking reeds maandag overdag aanwezig was, werd het niet kouder dan min 4 graden. Inmiddels breiden storingsgebie- den op de oceaan zich langzaam ver der naar het oosten uit, waardoor de winden in West-Europa geleidelijk uit zuidelijke richtingen iets zullen gaan toenemen. Daar in Noord- en Midden-Frankrijk over het alge meen ook lichte vorst voorkomt, zal aan de vorst nog niet direct een ein de komen. Op plaatsen waar daarbij gedurende de nacht opklaringen voorkomen, kan matige vorst optre den; daar waar bewolking blijft, zal in het algemeen zowel des nacht als overdag, lichte vorst voorkomen. O WIJSHEID, voortgekomen uit de mond der Allerhoogsten, die reikt van het ene uiteinde der aarde tot het andere, die alles met kracht en toch met zachtheid ordent; kom om ons de weg der voorzichtigheid te leren." Door woorden kunnen wij onze ge dachten uiten, en uit wat wij zeggen blijkt onze wijsheid. „Dat is een wijs woord", zegt men dan. God schiep de wereld door zijn woord: Hij sprak: „Daar zij licht", en er was licht! En hoe wijs is alles wel geschapen, hoe harmonieus en schoon! Is het dan te verwonderen, dat de gelovige zangers van het Oude Testament het woord van God en de wijsheid van God zijn gaan bezingen? Zij stellen zich de Wijsheid Gods voor als een persoon, laten hem spreken en wijze raad geven. Zo zegt het Boek der Wijsheid: „De Wijsheid strekt zich uit van het ene einde tot het andere, en bestuurt alles voorspoedig." (8, 1). Hoe kan het ook anders? Is het soms niet de goddelijke Wijs heid, die alles ordende bij de schep ping? Het is een wijsheid, die van God uitging, en de schrijver van het boek Ecclesi^sticus laat die Wijsheid dan ook van zichzelf getuigen: „Uit de mond des Allerhoogsten kwam ik voort.(24, 3). /"\P deze teksten nu zinspeelt heel duidelijk bovenstaande gebeds- roep, maar.wat in het Oude Tes tament gezegd werd van de Wijsheid als van een eigenschap van God, wordt nu gezegd van Jesus Christus. Jesus Christus, het Woord Gods, wordt immers door de heilige Paulus „Gods kracht en Gods wijsheid" ge noemd (1 Kor 1, 24), ja nog veel meer, want dezelfde apostel schrijft aan de gelovigen van Korinthe: „Door de Va der toch behoort gij aan Christus Je sus, die ons door God geworden is: Wijsheid, Gerechtigheid, Heiliging en Verlossing!" (Kor 1, 30). /""•EZIEN vanuit de openbaring van het Nieuwe Testament krijgen oude teksten zo een bijzondere gela denheid. Uit die openbaring weten wij, dat het Woord Gods inderdaad van de Vader en de Geest voortkomt, dat Jesus Christus inderdaad „het Beeld is van de onzichtbare God, de Eerst geborene van gans de schepping, want in Hem werd alles geschapen, wat in de hemel is en op aarde, de zichtbare en onzichtbare dingen". (Kol 1, 15—16). En zo kan het ons niet verwonde ren, dat men de Heer vanouds aan riep als de Wijsheid en dat men Hem bij de voorbereiding van de viering van zijn komst vraagt ons de weg der voorzichtigheid te leren, want „voor zichtigheid" betekent hier niet wat wij er zo vaak in lezen, als wij zeg gen: „de voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast", „voorzichtig heid is niet een „zich er buiten hou den'^ of een „de kat uit de boom kij ken", maar is nauw verwant aan „voorzienigheid": men kijkt vooruit, vormt zich een oordeel onder het oog van God en onder de leiding van de H. Geest en doet dan wat men meent dat God graag heeft. Die juiste houding vragen wij nu aan de Heer die gaat komen en wij vergeten daarbij niet de voorspraak van de Moeder des Heren, die wij zo vaak aanroepen als de allervoorzich tigste Maagd en die wij eren als de „Zetel van de Wijsheid", omdat zij Jesus Christus, die dè Wijsheid is, in haar schoot heeft mogen dragen. Dr. J. A. E. VAN DODE WAARD, pr. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) NEVELIG WEER Overwegend droog, nevelig en zwaar bewolkt weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Lichte, maar in de nacht hier en daar matige vorst. 18 Dec. zon op 8.46; onder 16.31; maan op 5.26; onder 14.42. Hoogwaterstanden 18 Dec. v.m 0.30; i.m. 1. Korreltje Ga niet als een tank over het geluk van een ander.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1