'n Kwart eeuw natuurbescherming in Nederland De prinsessen onder de bruidsmeisjes Skiërs wach'en rondom de Posbank Vervoer repatriërende Nederlanders uit Indonesië Vorstelijke belangstelling bij huwelijk Zes personen gewond bij uitslaande brand MAANDAG 16 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 BRUIDSPAAR IN WINDSOR Zaterdag is in de kapel van St. George te Windsor het huwelijk voltrok ken tussen de heer David Liddell-Grainger en mej. Anna Abel Smith, een nicht van koningin Elizabeth IL Bij dit huwelijk waren o.a. de koningin moeder van Engeland, koningin Elizabeth en koningin Juliana aanwezig, terwijl de prinsessen Beatrix en Irene als bruidsmeisjes fungeerden. Op de foto het bruidspaar na de huwelijksvoltrekking. Nog perspectieven voor natuur en mens In tegenwoordigheid van de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr R. G. A. Höppener, afgevaardigde van negen departementen, van gedeputeerde staten van Noord-Holland en van het Amsterdams gemeentebestuur, heeft de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming gistermiddag onder grote belangstelling in het ko ninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam haar 25-jarig jubileum gevierd met een vergadering, tij dens wellje drie sprekers natuur be- schermings-problemen behandelden onder het motto „perspectief voor natuur en mens". Mr Höppener "bracht de contact commissie, waarbij thans 93 organi saties op toeristisch, natuurweten schappelijk en natuurbeschermings- gebied in de meest ruime zin zijn aangesloten, hulde voor haar „ge stadige, nimmer aflatende, soms moeizame en vaak niet begrepen ar beid voor de bescherming en het be houd van natuurterreinen in ons land." De voorzitter van de commissie, jhr mr M. van der Goes van Naters, zei in zijn openingswoord, dat de organisatie zich 'ook in de toekomst zal blijven verzetten tegen de ver schraling, de verasfaltering en de verautomatisering in een periode waarin het ibos en woeste gebied volgens berekeningen sterk af zal nemen. Nivellering. De eerste spreker was dr tyl. J. Adriani, wetenschappelijk hoofdamb tenaar bij het instituut voor oecolo- gisch onderzoek, die de vraag be handelde of het gevaar van nivel lering van flora en fauna onafwend baar is. De mens heeft recreatieter rein nodig. Bovendien zijn natuur terreinen onontbeerlijk voor weten schappelijk onderzoek en voor schep pende kunstenaars. Juist voor de na tuurwetenschappen zou het verdwij nen van rijk gedifferentiëerde na tuurgebieden zeer ernstig zijn en daarbij ook de nivellering van de flora en de fauna, die menselijker wijs onafwendbaar is. Ook bij de uitvoering van het Deltaplan zal veel unieks verloren gaan voor West europa. Doch gelukkig, zo zei hij, wordt er veel gedaan voor het be houd van natuurterreinen, zowel door de staat als door particuliere lichamen. Spreker ziet goede moge lijkheden om nivellering binnen de pefken te houden. Ir R. van de Waal, hoofd van het bureau recreatie en natuurbescher ming van de rijksdienst voor het nationale plan, sprak over het on derwerp „de welvaart gaat in steen gehuld". Raad. Het lid van de Raad van State, prof. dr G. A. van Poelje, was de PATER H. DE GRUYTER O.S.Cr. IN HET ZILVER Pater H. de Groyter O.S.Cr, direc teur van „Ons Verband", waarin zijn opgenomen de afdelingen van het St. Francisous Liefdewerk in de paro chies St. Catharina van Slotermeer en O.L. Vrouw van Zeven Smarten in Geuzenveld te Amsterdam, herdenkt dinsdag a.s. het feit, dat hij een kwart eeuw geleden priester werd gewijd. De jubilaris was eerst kapelaan in de Kruisvindingparochie te Rotter dam, totdat hij in 1940 tot prior van het moederhuis St. Agatha in Cuyk, werd gekozen. Al de bange oorlogs- jaren door heeft hij daar blijk gege- ven van zijn capaciteiten. Hij had de J zorg voor de jonge theologanten, voor de prachtige bibliotheek met waarde volle miniaturen en moest meemaken hoe het convent werd geëvacueerd, de kloosterkerk door brand verwoest en het klooster door bommen zwaar getroffen. Gedurende een half jaar leefde hij met zijn gemeenschap tus sen twee fronten. In 1944 reeds begon hij echter aan de wederopbouw en restauratie en toen hij twee jaar later plaats maak te voor zijn opvolger was alles al een eind op streek. Pater De Gruyter ging naar Zoeter- woude, waar hij enkele jaren als „magister spiritaulis" in 't studiehuis kerk- en ordegeschiedenis doceerde aan de jonge filosofen. Zijn volgen de standplaats was Leiden, waar hij een functie kreeg als directeur van het St. Francisca Romanawerk, In 1956 werd hij benoemd tot assistent in de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten in Geuzenveld en tot directeur van „Ons Verband". Geu zenveld kent de jubilaris daarnaast als een trouwe hpisbezoeker en een graag gehoorde predikant. Zondag 22 december zal hij wor den gehuldigd. Om half drie is er een receptie in de parochiezaal aan de Pieter van der Werffstraat en om haLf vier begint de plechtige Hoog mis met feestpredikatie door dr. Th. Huyvers O.S.Cr, uit Zoeterwoude. (Maasbode). Warmte en koude voeren een he vige veldslag om het bezit van Ne derland. Hoewel vandaag de koude aan de winnende hand is, ziet het er naar uit, dat evenals in Scandinavië thans het geval is, binnen enkele da gen ook ons land de warme lucht weer binnen zal stromen. Intussen behoeven de wintersport- liefhebbers niet ver van huis te gaan want de sneeuw heeft het Nederland se wintersportcentrum rondom de Postbank bij Arnhem doen verande ren in een exotische plaats, die her inneringen opwekt aan landen ach ter verre horizonten. Voor skilopen is het nog te vroeg: de sneeuwlaag is nog te dun, daarvoor moet er min stens nog tien centimeter sneeuw val len. Dat neemt inmiddels niet weg, dat gisteren ongeveer tienduizend bezoekers kwamen genieten van zon, sneeuw en klare lucht. Bij het huwelijk in Windsor bevonden zich onder de bruidsmeisjes H.K.H. Prinses Beatrix (derde van links) en H.K.H. Prinses Irene (zesde van links). Met de rug naar de camera is H.K.H. Prinses Christina van Zweden. Maatregelen van Nederlandse regering laatste spreker. Hij voerde het woord over „wetgever en natuurbescher ming", pleitte voor het tot stand ko men van een wettelijke regeling, zo wel voor de ruimtelijke ordening al: voor een redelijke natuurbescher ming op nationaal niveau en stelde voor een „raad voor de ruimtelijke ordening" te vormen uit de minis terraad als coördinerend lichaam. Naar zijn mening is het allernoodza kelijkst, dat er thans wordt gezorgd voor een rechtsgang bij het tot stand komen van ontwikkelingsplannen, waarbij ieder belang volledig tot uiting kan komen. Namens de bij de contactcommis sie aangesloten organisaties sprak de voorzitter van de Friese vereni ging voor natuurbescherming „li Fryske Gea", de heer M. Wiechers- ma, een woord van gelukwens tot het bestuur van de jubilerende con tactcommissie. Van officiële Nederlandse zijde wordt medegedeeld: „De heersende omstandigheden in Indonesië kunnen de Nederlanders, die dit land wensen te verlaten, in de onmogelijkheid plaatsen hun passage financieel te regelen. Teneinde te voorkomen, dat hierin een belemmering is gelegen voor een vlot verloop van het vertrek, is besloten de kosten verbonden aan het ver voer van Indonesië naar Singapore of andere aan te wijzen plaatsen, voor zover dit geschiedt met door de Nederlandse regering daarvoor aangewezen schepen en vliegtuigen, voor rijksrekening te nemen. Deze regeling is niet toepasselijk op Nederlanders, die hetzij met betaling uit eigen middelen, hetzij op kosten van hun werkgever Indonesië op ande re wijze kunnen verlaten. Deze gevallen komen niet voor restitutie van rijkswege in aanmerking. De kosten van de overtocht naar Nederland komen niet voor rijksreke ning. Degenen die de overtochtskosten niet direct uit eigen middelen kun nen betalen dan wel de reis niet krachtens aanspraak op derden kunnen maken, kunnen op daartoe aangewezen schepen of vliegtuigen worden ge boekt op zogenaamde rijksvoorschotbasis, d.w.z. zij moeten een verklaring tekenen, dat 2fij van de Nederlandse regering passagegelden in voorschot hebben ontvangen en dat zij bereid zijn eventuele rechten op derden ter zake van vergoeding van de overtocht aan de Nederlandse regering te ce deren". zelf, dat Nederlanders, die niet woonachtig zijn in de havensteden vanwaar zij vertrekken, hun woon plaats niet moeten verlaten, alvo rens zij bericht hebben ontvangen, dat voor hen passage is geboekt. De mededeling luidt verder, dat noch te Surabaja, Semarang en Dja karta accommodatie is voor 'n enigs zins langdurig verblijf. Tot aan 1 januari 1956 zijn bij be nadering de volgende afvaarten vast gesteld: Uit Tandjong Priok 20 december, met de „Captain Cook" naar Amster dam; 23 december met de „Water man" naar Singapore; 24 december met de „Sibajak" naar Rotterdam; 1 januari 1958 met de „Waterman" naar Rotterdam. De Nederlandse diplomatieke mis sie in Indonesië heeft het volgende bekend gemaakt: „Met betrekking tot de wens van Nederlandse staatsburgers voor een versnelde repatriëring uit Indonesië, heeft de Nederlandse regering voor bereidingen getroffen voor een aan tal extra afvaarten uit Surabaja, Se marang en Tandjong Priok. De Indonesische regering heeft toe gezegd, hierbij haar volle medewer king te zullen verlenen. De Neder landse regering raadt alle Nederlan ders, die binnenkort wensen te ver trekken, aan, dadelijk vergunningen aan te vragen voor de uitreis en ad viseert degenen, die gebruik wensen te maken van de eerstkomende af vaarten, zich te vervoegen bij de passagekantoren der scheepvaart maatschappijen te Surabaja, Sema rang, Djakarta of Medan, of daar heen te schrijven. Het spreekt van- Uit Surabaja: 16 december met de „Waterman" naar Singapore; 22 de cember met de „Sibajak" naar Rot terdam; 30 december met de „Water man" naar Rotterdam.^ Uit Semarang 31 december met de „Waterman" naar Rotterdam. Over de afvaarten na 1 januari Petroleunivergasser ontplofte We zien hier bij het uitgaan van de kapel van St. Ge orge v.I.nj. de moeder van de bruid, koningin-moeder Elizabeth, koningin Juliana, koningin Elizabeth II van Engeland en de vader van de bruid. Een enorme explosie op de derde etage van een woonhuis aan het Oost» einde te Amsterdam was de oorzaak van een steekvlam die het pand on middellijk in lichterlaaie zette. Dt luchtdruk welke met de ontploffing gepaard ging deed enkele etalagerui ten sneuvelen. Drie personen moesten met ernstige brand- en snijwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. Drie personen werden licht gewond. De brand ontstond toen de heer Bijkerk een nieuwe petroleunivergas ser wilde aansteken, er volgden eni ge vreemde geluiden en een kleine explosie, waar het echtpaar zo van schrok, dat het de gang oprende. Na enige tijd ging de man poolshoogte nemen maar.' door de binnenstromen de lucht klapte de vergasser met een verschikkelijke knal uit elkaar. De brandweer rukte met veel ma terieel uit en bestreed het hevige vuur met twaalf stralen. Een dei- brandweerlieden slaagde er in een anderhalf jarig jongetje van de twee de etage uit zijn bedje te halen en in veiligheid te stellen. De brandweer hield veel materieel, waaronder ook de dravende brandspuit Jan van der Heyden, omdat voor uitbreiding van het vuur tot de belendende woningen en de even verderop gelegen Pieter van Foreestkliniek werd gevreesd. Na anderhalf uur was het vuur na- I genoeg bedwonen. De brand- en wa terschade aan het intensief bewoon de huis en de daarnaast gelegen panden is zeer groot. Een der muren op de derde etage was ingestort De andere bewoners van het huis heb ben zich bijtijds in veiligheid kunnen stellen. Ook een baby van zeven maanden oud kon worden gered. Zwaargewond wérden de 34 jarigs chauffeur A. Bijkerk, de 32-jarige mevrouw M. DeurlooSlats en de 36- jarige mej. W. L. Dumee. De namen der lichtgewonden zijn: De heer M. C. Deurloo, echtgenoot van de zwaargewonde dame, de heer Eereveld en een voorbijganger, de 21- jarige militair L. Loots. De politie beschouwt het als een wonder, dat er in dit druk bewoonde huis niet meer slachtoffers gevallen zijn. De rampendienst van sociale za ken heeft materiële hulp en onder dak aan de getroffenen verleend. UIT BOOM GEVALLEN EN GEDOOD Te Vordcn is de ruim 60-jarige heer H. tijdens het snoeien van een appelboom naar beneden gevallen. Hij werd daarbij zodanig aan de 1958 zullen nadere mededelingen worden gedaan. De „Waterman" en de „Sibajak" zijn schepen, die anders met Neder landse emigranten naar Australië gaan. Op hun thuisreis naar Neder land hebben zij steeds Indonesische havens aangedaan om passagiers naar Nederland mede te nemen. DE EVACUATIE NAAR SINGAPORE De meer dan 200 Nederlandse eva cuees. die in het afgelopen weekein de met speciale en normale toestellen van de Garuda en de Boac in Singa pore uit Djakarta zijn aangekomen, waren op 12 na allen vrouwen en kinderen van employees van Unile ver, Philips, de Handelsbank, Heine- kens Brouwerij en de KLM. De passagiers verklaarden, dat toen zij Djakarta verlieten, de toestand daar iets rustiger was doch nog wel gespannen. Hedenmorgen arriveerden nog 50 gezinsleden van employees van de Borsumij in Singapore met een spe ciaal toestel van de Garuda. NEDERLANDSE HUIZEN STAAN LEEG. In Djakarta staat het grootste deel van de Nederlandse panden in de woonwijken leeg, daar de Nederlan ders hun meubels met het oog op hun repatriëring weggehaald hebben. De procureur-generaal is benoemd tot voorzitter van het comité, dat be last is met het toezicht op en de machtiging tot overdracht van eigen dommen. Talrijke Indonesiërs hebben zich zaterdag aan zijn bureau ver voegd om toestemming te krijgen voor het kopen van goederen, die toebehoord hebben aan Nederlan ders, die Indonesië gaan verlaten of verlaten hebben. In politieke kringen in Djakarta wacht men met onfeduld de publika- tie af van de inhoud van het rap port van het „Comité van Negen", dat moet trachten samenwerking tot stand te brengen tussen president Soekarno en Hatta, de leider van de Masjoemi. Dit rapport zou 16 de cember bij het parlement ingediend worden. HET ECONOMISCH LEVEN LIGT STIL. Intussen zijn in Tandjong Priok dertigduizend havenarbeiders werk loos geworden doordat de schepen van de K.P.M. niet meer varen. Vol gens exporteurs bedroeg de omzet van rubber de afgelopen dagen nau welijks een tiende van de normale dagomzet. Hetzelfde geldt voor thee. De handel in de overige produkten van de Indonesische cultures ligt vrij wel stil. De rubber, die in de grootste ha vens van Indonesië ligt opgeslagen, wordt nog steeds verscheept, omdat de scheepsverbindingen tussen die havens niet zijn verbroken. Maar in de havens, die vroeger slechts door K.P.M.-schepen werden aangedaan hopen zich de voorraden op. In Band- jermasin ligt 3500 ton rubber op ver scheping te wachten. De gouddekking van Indonesië is de afgelopen week van 15.60 tot 14.73 procent gedaald. In handelskringen in Hongkong be tracht men thans grote voorzichtig heid bij het aangaan van transacties met Indonesische zakenlieden. Men wil eerst eens afwachten of Indone- wervelkolom gewond, dat hü naar sië Z"S «^P'ichtingen nog na kan ko- „„u,.:,. ry. J men. Een Innonpsisrh vrnnhfurhin rlnl het ziekenhuis te Zutphen moest worden overgebracht. Daar is hij aan zij verwondingen overleden. VINGER AFGERUKT Toen een 34-jarige leraar zaterdag morgen in de afdeling houtbewer king van de r.-k. ambachtsschool „Don Bosco" aan de Polderweg in Amsterdam-oost met een lat de wer king van een freesmachine wilde de monstreren schoot de lat door een knoest in het hout plotseling uit en de draaiende bijtel bleef achter zijn trouwring haken. De linker ringvin ger werd afgerukt en de man moest in een ziekenhuis worden opgeno men. men. Een Indonesisch vrachtschip dat vorige week uit Tandjong Priok in Hongkong aankwam, is enkele dagen later leeg weer weggevaren. VKRBOND VOOH VEILIG VtRKEU Kruising voorrangi- weg mei een weg welke geen voorrent

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5