W.J. v.d, Poel maakte 'n prachtige film over een dorpsgemeenschap Een documentaire werd geboren TV-camera's in de Meerburgkerk 10 opname-dagen in Leiderdorp Welsprekendheid in cantine van het r.-k. Lyceum Leiden MOMENTEN UIT DE DOCUMENTAIRE FILM MAANDAG 16 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een voortreffelijke documentaire, wel ke niet het bestaan van de ééndags vlieg is beschoren, werd door een parochiaan van de Meerburgparochie, Zoeterwoude-Leiderdorp gemaakt. Deze film heeft zondagmorgen om 10 uur j een klein rolletje voor zijn rekening Een werkfoto van de film. De camera man Willy Oldenbroek filmt een scène, waarin hij kapelaan Keesen volgt op diens bezoeken in het dorp. W. J. v. d. Poel, uit Leiderdorp was samensteller van deze voortreffelijke documentaire. 400 meter film ging door zijn handen. raman een deur binnen te gaan, met de stethoscoop te luisteren etc. Land arbeiders moesten van hun werk ge haald worden. Moeite ter inleiding van de uitzending van de Hoogmis in de Meerburgkerk op de KRO-televisieuitzending gedraaid en tienduizenden hebben op de beeld buis met de Meerburg-parochie kennis kunnen maken. De film is meer dan een serie opnamen van gebeurtenissen in een parochie; zij heeft als docu ment van het kerkelijk leven in een kleine gemeenschap blijvende waarde. De draaiboekschrijver van deze film, de heer Willem J. v. d. Poel, heeft ook niet de bedoeling gehad een serie snapshots van de Meerburg-parochie te maken. Toen hij in de zomer van dit jaar contact opnam met de TV-staf van de KRO liep hij al met het plan rond een film te maken over de kerk als het middelpunt van een dorpsgemeenschap. Zondagmorgen voor de KRO-televisie De KRO-mensen waren spoedig voor dit plan gewonnen, temeer om dat het naar TV-begrippen geen „dure" film zou worden. De heer v. d. Poel had zélf het sce nario geschreven; hij vond in Den Haag een cameraman, Willy Olden broek, die ook dadelijk enthousiast was voor het maken van deze film. De KRO stond het materiaal af: ca mera, 16 mm film, etc. en vele zon dagen achtereen hebben beide heren in Leiderdorp deze film van een pa rochiegemeenschap gemaakt. Ervaring De heer W. J. v. d. Poel (42) Is In dienst van de legervoorlichtings- dienst. De film, die hij van de paro chie Leiderdorp maakte is niet zijn eerste. Hij was spoedig na de oorlog al in contact met de televisie, en in de studio's te Bussum heeft hij ge leerd hóe je een draaiboek moet schrijven. Nadat hij né de oorlog een mili taire opleiding in Engeland had ge volgd, is hij via de verbindingsdienst bij de legervoorlichtingsdienst te recht gekomen. Hij vertelde ons, dat zijn opleiding eigenlijk in de richting van de accountancy lag, maar voor cijfers toonde hij zeer weinig aanleg. In 1946 heeft hij zich met vrouw en kinderen gevestigd aan de Lindelaan te Leiderdorp. Dat hij in de 'afgelo pen tien jaar geleerd heeft zijn pa rochie, de Meerburg, te waarderen, laat deze film duidelijk zien. Hier is een man aan het woord, die liefde heeft voor de gemeenschap, waarvan hij deel uitmaakt. 12 Dagen De film .,Zij zullen Mijn volk wor den" is in 'tien opnamedagen en twee montagedagen gereed gekomen. Toen de scenarioschrijver en cineast met hun rolprent gereed waren, hadden zij 400 meter film geschoten. Na tuurlijk moest dit materiaal gecou peerd worden, de schaar heeft uit eindelijk het filmpje tot 200 meter d.w.z. 20 minuten filmen terug gebracht. Het grootste probleem, zo ver telde ons de heer v. d. Poel, was wel, dat wij een film moesten maken met mensen, die nog nooit gefilmd wa ren. De meesten dachten, dat zij met een fotograaf te doen hadden, zij bleven stokstijf staan. Het kostte de heer v. d. Poel veel moeite de deel nemers te bewegen toch „gewoon te doen". Een andere moeilijkheid was, dat belangstellenden rond de camera zwermden zo gauw deze zich op straat vertoonde. Met veel kunst- en vliegwerk slaag de men er soms in de aandacht van de nieuwsgierigen af te leiden, bijv. door een „opname" te maken, ter wijl er geen film in het toestel zat. Op de film komt ook een scène in een school voor. De schoolkinderen zijn echter speciaal voor deze gele genheid gemobiliseerd, want het was volop vakantietijd, toen de heer v. d. Poel deze film maakte. De leerlin gen zijn echter nooit zo enthousiast naar school gegaan als op deze va kantiedag. Moeilijk was het ook de mensen die gefilmd moesten worden uit hun werk te halen. Dokter Bake- ma bijvoorbeeld moest zijn praktijk onderbreken om even voor de came- De film werd in Bussum gesyn chroniseerd, dat wil zeggen, dat het geluid werd toegevoegd. Het school meisje, dat volgens het draaiboek een bijbeltekst spreekt moest door de - draaiboeksóhrijver van een zusters- ^eP over in de opgang van het kerk- moeten nemen, n.l. dat van de ge wonde man. Stomverbaasd hebben zijn buurtgenoten toegekeken hoe hij op de hoek Lindelaan-Meidoornstraat plotseling voor een omgevallen scoo ter op straat ging liggen. COMMENTAAR Onze TV-medewerker schrijft over deze film: Levende parochiegemeenschap Dank zij de KRO-televisie heeft men kunnen kennis nemen van een eclit levende parochiegemeenschap. Het is die van Zoeterwoude-Leider dorp, waaromtrent de cineast Willejn J, van der Poel en de cameraman Willy Oldenbroek, ons met overtui gend, gevoelig en ongedwongen commentaar in een beknopte film documentaire hebben ingelicht. Aar dig gevonden bijvoorbeeld was het filmrijm, dat het contrast liet zien tussen de uitreiking van het dagelijks brood en het levend Brood in de hei lige Eucharistie. De toediening van de Sacramenten werd hier zonder de vaak voorkomende sentimentaliteit verbeeld. Het was verbluffend wat in de korte tijdsduur van slechts twintig minuten was samengebracht. Alle vertrouwden uit het burger lijke en kerkelijke leven van Leider dorp verschenen met gepaste beschei denheid op het beeldscherm. Daar was het gesprekje van de pastoor met zijn kapelaans, met de dominee, met de burgemeester en op huisbe zoek. En waar het zin had liet de pa rochieherder zich verleiden tot een spelletje kaart; waar komt dat nog voor in onze verzakelijkte tijd? Na tuurlijk was er ook het gesprekscen- trum; één ervan had in Leiderdorp kennelijk een teleurstellend verloop, met betrekking tot de bankenpacht. Het van vakmanschap en liefde voor de parochie getuigend filmpje Nadat zondagmorgen de film over parochie-gemeenschap en de Hoogmis in de Meerburgkerk waren uitgezonden door de K.R.O.-televisie werd pastoor Kouwenhoven van ver schillende zijden opgebeld door T.V.- kijkers, die opgetogen waren over de uitzending. Film en Hoogmis kunnen ook in hoge mate geslaagd genoemd worden. De deelnemers aan de voorbereidin gen voor de T.V.-uitzending weten, dat het succes niet cadeau is gegeven. Zaterdagavond werden in de Meer burgkerk de generale repetities voor deze uitzending gehouden. Onder leiding van de regisseur Wim Bary hebben vele technici de juiste instelling van de camera's be proefd, de lichtpunten op de juiste plaats opgesteld en de verdeling in scènes vastgelegd. Koor, organisten celebrant en assistenten waren bij deze camera-repetities aanwezig. Vier toortsclragertjes, die op het priester koor zouden worden opgesteld, moes ten helaas naar huis gestuurd wor den, omdat zij het zicht van de camera's op het altaar belemmer den.. Het koor werd van hoofdaltaar naar zijaltaar verplaatst. 25 Man technisch personeel wai:en ook zon dagmorgen een uur voor de uitzen ding ^eer aanwezig om alles voor de opnamen gereed te maken. De kerk van de Meerburg was geheel gevuld ten onrechte had dus de pastoor de vrees uitgesproken, dat de paro chianen thuis naar de televisie zou den kijken Voor de opstelling van een camera was het nodig, dat een serie plaatsen onbezet bleven. Deze lege plek kwam enige malen in het beeld van de televisie, maar gebrek aan belangstelling was zeker niet de oorzaak. Na afloop van de uitzending, heb ben alle T.V.-mensen in de pastorie koffie gedronken. Parochianen in de kerk zullen zich afgevraagd hebben, waarom de mis dienaar vóór de preek de kaarsen van het altaar doofde. Een cameraman verklaarde, dat dit noodzakelijk is, omdat de camera tijdens de preek op één punt gericht blyft staan. Evenals bij het menselijk oog, zou nadat de camera geruime tijd op een licht punt is ingesteld het beeld een storende donkere vlek vertonen. school gehaald worden. „Ze zeiden tegen me: haal jij éven een meisje uit de zesde klas van een school. Het is niet „even" gewor- volk naar de plechtige hoogmis in de kerk van O. L. Vrouw aan de Rijn dijk. Pastoor H. Kouwenhoven en zijn assistenten, met kasuifel en dal den, het duurde een uur voor ik de matieken van opvallende snit, heb' - - -ben de liturgische handelingen ver richt met het gezicht naar de aanwe zigen gekeerd, hetgeen ook de kijkers thuis zal hebben getroffen. Practisch en op de omstandigheden van de tijd ingesteld was het herderlijk woord over de stem van Christus, die ook tot in het fabrieksapostolaat moet doordringen. Nog steeds zijn de Misuitzendmgen van de KRO.-televisie luisterrijk ge slaagd. zusters had kunnen duidelijk maken, wat nu eigenlijk de bedoeling was". Zeer realistisch is de vechtpartij in deze film uitgevalL.i, dank zij het feit, dat men de camera op geringe snelheid heeft laten draaien. Het re sultaat is, dat de vechtersbazen el kaar „oplawaaien" geven, die zeer „echt" lijken. De heer v. d. Poel zelf heeft, naast de dominee, de bakker, de slager, de koster, de burgemeester etc. ook nog De -mast met straalzender geplaatst Camera-man in de sterk verlichte door de P.T.T, Meerliurgkerk. j (foto: Gerrit Fianen). De cantine van het R.K. Lyceum aan de Mariënpoelstraat, die op die tijd in diepe rust pleegt te verzin ken, was jl. zaterdagavond vrijwel tot de laatste plaats bezet met de jonge mensen, die er andere dagen hun lunch-in-een-papiertje nuttigen. De interscholaire contactcommis sie yaa de Leidse Middelbare scho len, die een levendig contact in stand houdt tussen de diverse schoolver enigingen, had de beschikking ge kregen over deze cantine, om een welsprekendheid concours te hou den voor leerlingen der middelbare scholen. Johan Vodegel, de voorzitter van de I.C.C. verwelkomde namens het Pastoor Kouwenhoven brevierend in zijn kamer. De koster laat de klok galmen. bestuur de aanwezigen en wenste de deelnemers aan dit concours succes toe. Aan het eerste deel van het pro gramma namen vijf jongelui deel, die 7 tot 10 minuten moesten spre ken over een geprepareerd onder werp. Deze jongens en het meisje hebben zich moedig op het podium geplaatst. A. Harteveld met „Mecha nisering en automatisering", C. van Leeuwen met „Rock and Roll", Mej. A. v. d. Berg met „De Ned. Littera tuur op het wereldpodium". Paul de Koning met „Stierengevechten in Spanje" en Jan van Putten met „Is experimentele poëzie bedrog?" weer den zich goed, de een wat beter in voordracht, de ander beter in arti culatie en houding. Een waar letterkundig produkt bracht Paul de Koning met zijn ver haal over een stierengevecht. Na de pauze mochten de deelne mers voor de vuist weg (slechts na een kwartier voorbereiding) spre ken over een onderwerp, dat werd aangewezen. Natuurlijk was het voor de jongelui dikwijls gemakkelijk om de lachers op de hand te krijgen met de veelal lachwekkende onderwer pen zoals „Het hobbelpaard", „Rock and Rollkousen", „Van speen tot fles", „Ochtendgymnastiek", maar het bleek slechts enkelen gegeven zulke onderwerpen behoorlijk te behandelen en de toehoorders in een vijf minuten, iets te vertellen. Aan dit programmapunt namen deel: L. de Koning; R. Groen; Fr. de Vries; Hugo Jacob; F. Segaar; Koos- je Kuperis; H. Brousder; Wim Dusée; H. de Lagreböhl. Terwijl de jury zich terug trok, hield Albert Labor- dus de aanwezigen bezig met een goed uitgevoerde pantomime. De jury, welke werd gevormd door Mevr. E. D. Schmidt v. Maren en de heren A. Apeldoorn; Zeelen; Vos; T. H. M. Joosten en D. G. Magé, al len leraren (essen) Nederlands der diverse scholen, gaf de volgende uit slag: bij de deelnemers van het ge prepareerde onderwerp ontving C. van Leeuwen de eerste prijs, terwijl mej. Anne' v. d. Berg op de tweede prijs beslag legde.. Bij de tweede groep werd de eer ste prijs toegewezen aan Koosje Kuperis voor haar uitstekende voor gedragen „Ochtendgymnastiek", Hu- go s'Jacobs mocht de tweede prijs in ontvangst nemen. De prijzen bestonden uit boeken. Na de prijsuitreiking dankte Joh. Vodegel de rector van het Lyceum voor het beschikbaar stellen van de cantine en de jury voor de mede werking. GERDING voor Kantoorinrichting voortaanBREESTRAAT11 Stadstram reed op Breestraat tegen handkar Om één uur vanmiddag reed de stadstram op de Breestraat tegen een handwagen op, die geladen was met verwarmingsmateriaal. De wagen sloeg om en een lange pijp versplin terde de winkelruit van de opticiën Paes, waarachter op dit moment een etaleur, de heer J. Dreef een nieuwe etalage inrichtte. Gelukkig werd de etaleur niet geraakt, maar wel werd hij door glasscherven aan de hand gewond. Brilmonturen werden door het glas en de pijp vernield, maar grote schade werd niet aangericht omdat de kostbare apparaten op dit moment nog niet in de vitrine waren De handwagen werd gedeeltelijk vernield, gedeelten van radiatoren en verwarmingsbuizen lagen op de Breestraat verspreid. De bestuurder van de handwagen wilde uitwijken voor de stadstram; de trambestuurder heeft waarschijn lijk niet in de gaten gehad, dat pijpen buiten de laadbak van de wagen uit staken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10