Steun aan de gerepatrieerden wordt nationaal georganiseerd Roode Kruis doet beroep op het Nederlandse volk BRUG BLEEF OPENSTAAN Bij het zilveren arts-jubileum van dokter H. Walenkamp te Warmond Knaapje speelde met gaskraantje ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Gironummer 777 (van februariramp) is weer open Het bekende gironummer 777, bekend van de februari-ramp, is weer open. Ditmaal is het nummer bestemd voor bijdragen van Nederlanders, die de gerepatrieerden uit Indonesië willen steunen. Het Nederlandse Roode Kruis gaat een nationale actie organiseren, in nauw overleg met de CCKP, het centraal comité van kerkelijk en particulier initiatief voor sociale zorg voor gerepatrieerden. Deze organisatie is al lang op dit gebied werkzaam. De Nederlandse regering heeft zich achter de actie geplaatst. kost uiteraard veel geld, maar het Roode Kruis heeft zijn reserves aan gesproken en hoopt nu dat de natio nale actie weerklank zal vinden, op dat efficiënt hulp kan worden ge boden. Het is nog niet te zeggen voor hoe lang hulp nodig zal zijn of hoe groot deze zal moeten worden. In ieder ge val wil het Roode Kruis klaar staan om de duizenden, die komen, een goede ontvangst te bereiden. Samen met CCKP De binnenkomende gelden zullen verdeeld worden tussen beide orga nisaties, die elk een afgescheiden ar beidsterrein zullen hebben. De hulp verlening van het Roode Kruis zal zich vrijwel uitsluitend richten op de verzorging van de gerepatrieerden buiten Nederlands grondgebied. Het CCKP zal de mensen hier te lande opvangen. Tot deze samenwerking kon besloten worden omdat deze CCKP het gehele Nederlandse volk in al zijn geledingen vertegenwoor digt. Het Roode Kruis heeft zijn vrijwil ligers klaar staan om op het eerste seintje uit te reizen voor hulpverle ning, medische verzorging enz. tij dens de reis van Singapore naar Ne derland. Helpers en helpsters kun nen b.v. ook ingezet worden op het traject tussen Genua en Nederland wanneer gerepatrieerden met een Italiaans schip komen. Voorts wil het Roode Kruis op Schiphol een speciale opvangpost in richten, waar ook kleding uitgereikt kan worden. Pakketten Opdracht is gegeven tot het samen stellen van voorlopig zesduizend pak ketten, inhoudende voedsel, versna peringen en speelgoed. Deze pakket ten zullen verstrekt worden in Sin gapore. Kolonel M. Voorn, lid van de staf van het Roode Kruis, is be last met het toezicht op de distribu tie aldaar. De uitvoering van deze plannen Maatschappelijk werk bij oruscneping Van de zij-de van het ministerie van maatschappelijk werk vernemen wij, dat van de. ruim 1100 uit Indo nesië gerepatrieerden, die te Am sterdam van de „Johan van Olden- barnevelt" ontscheëpt werden, door bemiddeling van het ministerie er 976 ondergebracht werden in con tractpensions en 88 in ziekenhuis en andere inrichtingen. De gerepartri- eerden werden met 30 autobussen en 19 ziekenauto's van boord gehaald. Van het totaal aam tal maakten 940 de reis met een reisvoorschot. Aan boord is voor 100.000 aan kleding verstrekt, die uiteraard slechts het allernodigste omvatte om de repa- triërenden tegen ons klimaat te be schermen, en die in de contractpen sions verder zal worden aangevuld. Aan boord bezonden zich een ver tegenwoordiger van het ministerie, een medische staf van 18 personen, maafcichappelijk werksüer van het twee geestelijke verzorgsters en een centraal comité kerkelijk en parti culier initiatief voor sociale zorg ten 'behoeve van gerepatrieerden. TAXIS IN AMSTERDAM TIEN PROCENT DUURDER De tarieven van de Amsterdamse \axi's zullen zo spoedig als de tecn- nische voorbereidingen dit mogelijk maken, met 10 pet worden verhoogd. B. en W. van Amsterdam hebben zich akkoord verklaard met de voor stellen van de gemeentelijke advies commissie voor het huurauto- en taxibedrijf. Deze verhoging geldt voorlopig tot 1 april 1958, in afwach ting van nieuwe besprekingen over de sanering van het taxibedrijf in Amsterdam. Organisaties Wat het aandeel van het CCKP betreft: deze organisatie van de ker ken, Humanitas, enz., heeft reeds een praktijkervaring van ruim zeven jaar. Het treedt bij de nationale actie op als representante van het gehele kerkelijke en particuliere initiatief van Nederland. Bij het CCKP zijn ook aangesloten Nijverheidsonderwijs Voor personeel meer salaris gevraagd De leden van de Vereniging van directies van nijverheidsscholen, die gisteren te Amsterdam hun jaarver gadering hielden, hebben een brief geschreven aan minister Cals. Daarin dringen zij er op aan als nog de salarissen van het personeel van het lager nijverheidsonderwijs te verhogen. In tegenstelling tot de ver wachting had de minister namelijk besloten de salarissen niet aan te passen aan die van het lager onder wijs. De brief werd verzonden namens het Verbond van directies en leer krachten bij het nijverheidsonder wijs, waarin de rooms-katholieke, de protestants-christelijke en de neutra le bonden zijn verenigd. Verkeerswetgeving te ingewikkeld Het zal nodig zijn een algehele herziening van onze verkeerswetge ving tot stand te brengen, zodat deze leesbaar en duidelijk wordt. Tot die conclusie is minister Alge- ra gekomen, zoals hij in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer meedeelt. Het steeds weer oplappen en aan vullen van de bestaande wetgeving maakte alles zeer ingewikkeld, aldus de minister terwijl juist hier de wet zo eenvoudig en voor iedereen zo be grijpelijk mogelijk moet zijn. Naar zijn mening zijn er twee mo gelijkheden voor een herziening van de verkeerswetten en wel: 1. Een herziening van voorname lijk technische aard, waarbij het hui dige systeem gehandhaafd zou blij ven, maar met een duidelijker en eenvoudiger redactie en indeling; 2. Een geheel nieuwe leest voor die wetten, waarbij de minister denkt aan een zeer vereenvoudigde, globale wetgeving met een aantal grondre gels van algemene strekking zonder de vele detailvoorschriften van nu Hierbij zou meer dan thans aan het gezond verstand van de weggebrui ker en aan de prudentie van de rechter moeten worden overgelaten. Minister Algera heeft nog geen keuze tussen beide systemen gedaan. Wat het tweede denkbeeld betreft heeft hij overleg gepleegd met de mi nister van justitie, aangezien het hier gaat om een wijziging van het tra ditionele stelsel. CLtCeet ap ftezaek fry, Ztanca organisaties, die voor gerepatrieer den werkzaam zijn, zoals Pelita en Zorg voor Gerepatrieerden, maar ook de organisaties van gerepatrieerden zelf, zoals de Nibeg, de F AI, de pen- sioenbond en tal van anderen. Reeds werd een boodschap ontvan gen van het episcopaat, waarin het toezegt de actie te zullen steunen. Eenzelfde mededeling kwam binnen van de protestantse kerken. H. WIJDINGEN BISDOM DEN BOSCH. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch zal de volgende H.H. Wijdingen toedienen: op vrijdag 20 december in de huis kapel van het bisschoppelijk paleis: Tonsuur aan de fraters Alexander ab Helmond, Bernardus a Geldrop, Leo- bertu.s a Monster, Savia ab Haarlem van de Orde der Capucijnen; M. Strie ker, S. v. d. Lienden, J. Hoofd, Q. v. d. Nieuwenhuizen, M. Kloosterman, R. Emke, M. Raaijmakers, D. Polane van de Orde der Augustijnen P. Mas sy, H. Bovens van de Sociëteit der Montfortanen en F. Dassen van de Oblaten v .d. Franciscus v. Sales. Op zaterdag 21 december in de ka pel van de bisschoppelijke Kweek school te 's-Hertogenbosch: Mindere Orden aan de fraters Ru- dolphus ab Amsterdam van de Orde der Capucijnen; M. Strieker, S. v. d. Lienden, J. Hoofd, Q. v. d. Nieuwen huizen, M. Kloosterman, R. Emke, M. Raaij makers, D. Polane van de Orde der Augustijnen R. van Liedekerken en F. de Beider van de Sociëteit der Montfortanen. H. Subdiaken wij ding aan de fraters M. v. d. Ven, G. M. Bijen, F. Weyts, B. Kennis, F. Beckers van de Orde der Norbertijnen; F. Halmes van de Sociëteit der Montfortanen. H. Diakenwijding aan de fraters Agnellus a 's-Gravenhage, Azarias a Dordrecht, Mansuetus a Maarssen, Walrich a Tilburg, Theogonius a Lei den, Eymard a Deurne, Banjamin a Tilburg van de Orde der Capucijnen; Th. Balm, A. Cornelissen van de Or de der Augustijnen; J. Ruhs, A. Melz, G. Schrama, J. Braken, J. van Loo, J. Even, C. Voncken, P. Out, J. Sijm, J. Schrama van de Sociëteit der Mont fortanen; C. Joore en R. van Tellin gen van de Oblaten v. d. H. Francis cus van Sales. Op zondag 22 december in de kapel van het Studiehuis St. Jozef te Hees- Neerbosch: H. Subdiaken wij ding aan de fraters G. Hoex, A. Hoedemaker, Fr. v. d. Mark, G. Egelie, G. van As, H. Hoff mann, Th. Roudjjk en A. Vei;stege van de Priesters van het H. Hart. H. Priesterwijding aan de fraters P. Schellens, M. Sanders, L. van Marre- wijk van de Priesters van het H. Hart en A. Scott van de Orde der Kruis heren. Storing in treinverkeer Een storing in het bedieningsme chanisme van de brug over het rivier tje de Angstel is gisteren oorzaak ge weest, dat veel reizigers tussen Am sterdam en Utrecht aanzienlijk la ter op him plaats van bestemming zijn aangekomen dan bedoeld was. De brug kon niet meer dicht en de treinen uit de richting Utrecht en die uit Amsterdam moesten worden te ruggesleept naar de plaats waar ze vandaan kwamen en vandaar moes ten de reizigers over Hilversum op nieuw de reis beginnen. De storing duurde gistermorgen van 7 uur tot half 9. Is uitvinden een taak of extra werk? Voor de centrale raad van beroep te Utrecht heeft gisteren het geschil gediend tussen de minister van ver keer en waterstaat en de heer A. Snijders, voormalig hoofdambtenaar bij de PTT in Den- Haag over een extra vergoeding voor de door hem in de afgelopen jaren gedane uit vindingen. De heer Snijders betoogde, dat hij recht had op een dergelijke vergoe ding omdat het doen van uitvindin gen niet tot zijn aangewezen taak behoorde. Voor een en ander meen de hij aanspraak te mogen maken op een extra vergoeding van 30.000 gulden. Nu is de directie van PTT wel bereid hem voor de uitvindin gen een bepaald bedrag uit te ke ren, maar dit is aanzienlijk geringer dan dat, waarop hij meent recht te hebben. Namens de minister van verkeer en waterstaat werd de kwestie toe gelicht door mr. Ge ijl, advokaat in Den Haag, die stelde dat het tot de taak van de heer S. had behoord al les in het werk te stellen om de ap paratuur van PTT zo goed mogelijk te maken. Niettemin is de directie gewoon om sommige gevallen, bij speciale dienst prestaties een zogenaamde aanmoedigingspremie uit te reiken, waarvan ook in dit geval sprake was. Pleiter besloot met de medede ling, dat de minister of directie van Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft te Madrid in audiëntie ontvangen de Spaanse atleet Joaquin Blume, die kortgeleden Europees turn- kampioen is geworden. De foto laat zien hoe Franco (rechts) zijn gast de PTT bereid is het oordeel van de band drukt. In het midden zien we de heer Elola, nationaal gedelegeerde Octrooiraad over deze kwestie in te voor sportaangelegenheden. winnen. Oiiuy aae% Atmmuiaedfieüny inyeaaten Vrijdagochtend is over de stormvloedkering in de Hol landse IJssel tussen Krimpen en Capelle de meer dan 80 meter lange, 540 ton zware verkeersbrug geplaatst, welke hier de zeer belangrijke vaste verbinding gaat vormen, in de plaats van de nu nog in gebruik zijnde gierpont. De foto geeft een beeld van het werk, waar bij, zoals is te zien wegens de duisternis, veroorzaakt door het slechte weer, licht moest worden gebruikt, al was de dag al geruime tijd aangebroken. In 't kort is reeds meegedeeld, dat dokter H. A. G. M. Walenkamp te Warmond op Tweede Kerstdag zijn 25-jarig arts jubileum herdenkt. Thans is het jubileum zo in zicht gekomen, dat het tijd wordt deze mededeling te herhalen in 't lang. De circulaire, waarin de War- mondse ingezetenen kond werd ge daan van dit arts-jubileum, bevatte de zin: „De verdiensten van dokter Walenkamp voor zijn dorpsgemeen schap behoeven hier niet uitvoerig geschetst te worden". Iedereen in Warmond, van grijs aard tot jong-geborene, kent im mers de dokter en de dokter kent hen nog veel beter soms dan zij hem kennen. Waar de circulaire-ontwer pers terecht geen behoefte aan hadden, daar hebben wij echter wel behoefte aan. Een dokter heeft tot plicht diagnoses te stellen, maar bij zulk een gelegenheid kunnen we, op vrolijker manier, de rolletjes omke ren en is 't onze plicht een diagnose te stellen van de arts. Bovendien ver maant het boek Ecclesiasticus ons de arts te vriend te houden, „vóórdat ge hem nodig hebt", waaraan de o.i. overbodige kennisgeving wordt toe gevoegd: „Want ook hij is door God geschapen". Daaraan twijfelt niemand en zeker niet degenen, die dokter Walenkamp van zijn prilste jeugd af hebben ge kend, zoals zovele Warmonders. Dok ter Walenkamp is namelijk geboren, zij 't nauwelijks getogen Warmon- der. Na de eerste stapjes in de be oefening der wetenschap gezet te hebben op de lagere school ter plaat* se, ging hij naar „St. Louis" te Amers foort, vervolgens naar het Canisius- college te Nijmegen en toen naar de Leidse Universiteit, waar hij op 23 december 1932 op voorspoedige wijze hij was pas 24 jaar oud als arts het licht zag. Daarna zette de nieuw geboren geneesheer weer zijn eerste stapjes, nu in de practijk der weten schap, als assistent aan het St. Jo- scph-ziekenhuis te Eindhoven. Na an derhalf jaar keerde hij naar Warmond terug, als assistent van zijn vader, de voor ,allen die hem gekend hebben onvergetelijke „oude dokter". Een half jaar werkten „de oude en de jonge dokter" die beiden Herman Walenkamp gedoopt werden, maar van wie onze jubilaris om onna speurlijke redenen Kees genoemd In Zwolle was in de keuken van een woning een 4-jarig knaapje met het gaskraantje aan het spelen. De jongen hield zijn mond voor de ope ning en draaide het kraantje open. Een ogenblik daarna viel hij voor over en begon te huilen. De moeder van het vriendje bij wie hij thuis speelde hoorde zijn gehuil en kwam gesohokken de keuken binnen, pak te het knaapje op en droeg het naar zijn huis. De jongen verloor op straat het bewustzijn. Met een zuurstof ap- raat hebben een arts en een politie agent hem weer bijgebracht. wordt samen in de praktijk. Toen trok dokter Herman Walenkamp zich terug aan de Leede, op „Helio-ager" en betrok dokter Kees Walenkamp het doktershuis. „De geneesheer wordt om zijn ken nis geëerd" lezen we, weer in het boek „Ecclesiasticus". Een goed en nuchter verstand, ontplooid door een gedegen, en in dit geval ook ze'er gedegen gevolgde, wetenschappelijke opleiding, zijn voor een geneesheer onontbeerlijk maar dan is men nog geen dokter. Het zou overdreven zijn, de eis te stellen, dat het geneesheerlij k ambt van vader op zoon moet overgaan. Waar echter zoals in Warmond deze erfopvolging mogelijk was, wordt ook geërfd (mits de aanleg daartoe aanwezig is) de levenswijs heid en de mensenkennis en ook het medisch aanvoelen van de menselijke aard, dat even onbepaalbaar is als het dichterschap. Eerst dan is een arts dokter, de be kwame geneesheer, de huisvriend en mensenkenner. Van huis uit is de aanstaande ju bilaris dokter en zo heeft Warmond hem weten te waarderen. Zijn ambt is voor hem niet alleen een werkkring, maar ook een plicht en een roeping. In de beleving daarvan wordt hij voorbeeldig ondersteund door zijn echtgenote, mevrouw E. Walenkamp Iserief. De volle verantwoordelijk heid voor zijn ambt en roeping blijft toch bij hem, voor dat ambt van de morgen tot de avond en vaak diep in de nacht overvuld met zorgen voor anderen waarbij hij zich geen rust gunt als het heil van de zieke dat vraagt» Bij deze uiterst stipte en kun- moe Tere huid? Babyderm-zeep (Advertentie) dige plichtsvervulling: een gemoede lijk man en in ernstige gevallen een trooster, zoals Petronius het ken schetst: „Een dokter is een troost voor de ziel." Wederom een greep uit de „Eccle siasticus": „Want ook de geneesheer bidt tot God, dat Hij zijn onderzoek doet slagen". Ook deze wijde levens beschouwing, die het ambt van dok ter tot een roeping maakt, heeft de jubilaris van huis uit medegekregen en in praktijk gebracht. Een dokter in een dorp is uiter aard een openbare persoonlijkheid, een van de „notabelen", maar dok ter Walenkamp heeft zich ook notabel' gemaakt door zijn warme openbare belangstelling. Hij is voorzitter van de Stichting Warmonds feesten, voor zitter van het Wit-Gele Kruis, me disch adviseur van de stichting „Hulp in de Huishouding", ere-voorzitter van de R.K. E.H.B.O., oprichter van het Consultatie-bureau voor zuige lingen én Kleuterbureau, bestuurslid van het Rode Kruis afd. Rijnland en bovendien kerkmeester van de paro chie van St. Matthias. Al die functies hebben zijn volle belangstelling en toch zou hij geen goed Warmonder zijn als een ka mertje van zijn hart niet op 't water lag. Dat kamertje heet ,,'t Vossen hol", de R.K. Vereniging ter bevor dering van de watersport onder jon geren, waarvan hij de geestdriftige voorzitter is. Dit alles overziende, is er dus alle reden dokter Walenkamp bij zijn zilveren arts-jubileum te eren en te huldigen. Er is op Tweede Kerstdag in „De Stad Rome" van 35 uur ge legenheid hem en zijn echtgenote en hun gezin te feliciteren met het ver leden en heil en zegen te wensen voor de toekomst. dap in tc&k yaf, pxemièxe Premières zijn belangrijke zaken, zeker in het leven van „Lucy", een En gelse chimpansee. Toen zij dezer dagen uitgenodigd werd voor een première van een show in Londen, arriveerde zij dan ook in vol tenue. Aan belang stellenden ontbrak het dan ook bepaald niet!

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6