•Dntfc LMUGAT V J C &>ymwAD Toon Hermans liet de Schouwburg lachen Gemeenteraad van Leimuiden ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ALS WIJ SPREKEN van „De ko ning van de lach", dan asso ciëren wij dat al gauw met de clown in een circus, met schetterende fan fare en knal-effecten. Dan zijn het meestal de uiterlijkheden en on waarschijnlijke' situaties, welke de lachlust bij ons wakker roepen, maar de man, die de gewoonste dingen van het dagelijks leven als zotternijen weet voor te zetten en de toeschou wer kan laten reageren, zoals hij het wil, zo iemand mogen wij op z'n minst een „keizer" noemen. Toon Hermans is een eenzaam talent, die deze titel als kroon op het ietwat Frans gekortwiekte kapsel kan dra gen. K. O. heeft gisteravond deze artist binnen de muren van de Schouwburg gehaald. De One Man Show 1957 is in Leiden geweest en de bezoekers van het intieme theater hebben het geweten. Toon Hermans is een koopman en de lach werd en masse verkocht. Hij is soms inder daad een clown, maar zonder ooit clownesk te worden. Hij is echter ook de meester, die van een mug een olifant weet te maken, die over een stoel tien minuten lang hetzelf de kan zeggen zonder de mensen in de zaal uit zijn ban te laten ont snappen. Hermans is de kunstenaar, die met het bewegen van een vinger of met een extra plooitje in zijn ge zicht, door het laten kronkelen van een woord datgene bereikt wat een andere humorist wellicht een heel arsenaal van woorden, trucs en grol len kost: zijn toeschouwer hartelijk te laten lachen en zijn omgeving te doen vergeten. van de Show volgens Hermans' zeggen en hij kon niet anders be ginnen dan met een kwasi loflied op de barokke schouwburg, welke nog steeds niet afgebroken was, hetgeen hem had verrast, want hij vermoed de, dat de „eeuwenoude" plannen nu wel tot uitvoering gebracht zouden zijn. Het programma bevatte een uit gelezen greep in zijn repertoire van liedjes, waarvan hijzelf de teksten en muziek geschreven heeft. Daartussen r - verzorgde hij de conference, woord eigenlijk niet bij hem de zin waarin wij gewoonlijk erm verstaan: het aan elkaar j van programmanummers; daar is hij een te grote persoonlijk heid voor. Het Franse chanson heeft zijn hart gestolen en daar komt hij dan ook recht voor uit. Wat Hermans op dit gebied brengt, kan de verge lijking met een Trenet glansrijk doorstaan. Als „afleidingsmanoeuvre" Tentoonstelling van kerstvee in Leiden De eerste prijzen, eervolle vermel dingen en ereprijzen van de Kerst veetentoonstelling te Leiden zyn als volgt toegekend: Afdeling A. (rood- of zwartblaar of zwartbont). 1. Afgewisselde vette koelen: G. J. v. Leeuwen, Oud-Ade en E. C. West geest, Wassenaar beiden eerste prij zen. 2. Koeien met niet meer dan 6 brede tanden: G. J. v. Leeuwen, Oud- Ade drie eerv. vermeldingen; H. J. A. Bakker, Amsterdam ereprijs; C. J. Hoogeveen, Noordwijk-binnen eerv. vermelding en A. Rijnsburger, Lei derdorp ereprijs. 3. Vette koeien met niet meer dan 4 brede tanden: J. Dorrepaal, Zoeter- woude eerv. vermelding; G. Roos, Abbenes en A. Rijnsburger, Leider dorp beiden eerste prijzen. 4. Vette koeien met niet meer dan 2 brede tanden: Joh. Uit den Boo gaard, Warmond en J. Grunstra, Kat wijk aan Zee beiden een eerv. ver melding. Afd. B. Roodbont. 1. Afgewisselde vette koeien: D. C. v. Leeuwen, Hoofddorp eerste prijs; G. v. d. Sluis, Moerdijk drie eerste prijzen, twee eerv. vermeldingen én een ereprijs. 2. Vette koeien met niet meer dan 4 brede tanden: G. Roos, Abbenes 5 maal een eerv. vermelding; O. de Kok, Nw. Vennep eerv. vermelding; J. v. d. Maarl, Hoofddorp 3 eerv. ver meldingen en 2 ereprijzen. 3. Vette koeien met niet meer dan 2 brede tanden: M. Vellekoop, Maas dijk eerv. vermelding; O. de Kok, Nw. Vennep eerv. vermelding; J. v. de Maarl, Hoofddorp 1 eerste prijs en twee ereprijzen; A. Rijnsburger, Lei derdorp ereprijs. 4. Groepen, minstens 4 stuks van één eigenaar: J. v. d. Maarl, Hoofd dorp 1ste prijs. 5. Dikbillen slachtrijp met niet meer dan 2 brede tanden: G. Roos, Abbenes 1 ereprijs en 2 eerste prijzen; G. v. d. Sluis, Moerdijk ere prijs; Wed. v. Elderen, Haarlemmer meer eerv. vermelding. 6. Groepen dikbillen, minstens 3 stuks van één eigenaar: G. Roos, Abbenes 1ste prijs. 7. Vette stieren: H. Hoogendoorn, Wassenaar ereprijs; A. M. Ammer- laan, Zoeterwoude, M. Kroon, Abbe nes en Ph. J. de Vlieger alle drie een lste prijs.- Afdeling C. Vette kalveren. 1. Vette kalveren, dikbillen: Nic. v .d. Mey, Voorschoten lste prijs. 2. Vette kalveren, geen dikbillen: E. J. v. d. Kraan, Zoeterwoude lste prijs. Kampioenen. H. J. A. Bakker, Amsterdam, kam pioen afd. A. zwartbont; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, kampioen afd. B. roodbont; G. v. d. Sluis, Moerdijk, afd. B. roodbont, kampioen dikbil. voerde hij een enkele maal een En gelse ontdekking van hem ten tonele, miss Phill Lane, maar het zwaarte punt van de aandacht kon toch niet verplaatst worden en bleef bij Her mans. Zo heeft deze ras-artist en kele uren geregeerd in de Leidse Schouwburg en zijn publiek gevoerd langs de Rivièra op een wufte wan deling en over zijn rommelzolder, waar Napoleon in een mottenzak stak; met een bril en een hoed werd hij Molotof of een Truman-met-een- kauwgomgrijns en hij heeft gewezen op het feit, dat de Fransman „piep" zegt als hij een pijp bedoelt, wat bij ons alleen de muizen zeggen. Hy is volkomen geslaagd in zijn bedoe ling: de mensen te verkwikken door een gezonde lach. Het publiek was er hem dankbaar voor. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heer A. van Willigenburg te Den Haag. Voor het cand. ex. Ned. Recht mej. E. M. de Wit te Leiden, mej. F. Marsman te Hengelo, mej. J. Heidoorn te Leeuwarden, mej. P. M. J. van Amelrooy te Haarlem, mej. M. Drabbe te Bloemendaal, mej. A. Palmboom te Bozum (Fr.), mej. M. Philippus te Huizen, mej. H. van Eijs- den te Voorburg, mej. A. A. H. Kruysse te Den Haag en de heren C. W. Claassen te Hapert (N. Br.), W. de Bruin te Schiedam, J. H. Meesman te Haarlem, C. J. L. M. de Cat te Am sterdam, H. P. N. J. A. v. d. Loos te Den Haag, R. Leopold te Den Haag, A. P. van Hoek te Den Haag, A. G. Asselman te Leeuwarden en M. Kar- tono te Den Haag. Maandag 16 december zal het vyf- tig jaar geleden zijn dat dr G. J. Huët, geboren te Amersfoort en thans wo nende te Bussum, aan de Leidse Uni versiteit promoveerde tot doctor in de Geneeskunde. Geslaagd voor het Cand. ex. Psy chologie mej. I. Dommerholt te Sche. veningen mej. F. M. E. Gerritsen te Den Haag en de heer J. M. F. Jaspars te Maastricht (cum laude); voor hetf Doet ex. Psychologie mej. L. Ollon- gren te Leiden; voor het Prop. ex. Godgeleerdheid de heer P. Hazekamp te Bedum; voor het Cand. ex. Franse taal- en letterkunde mej. B. G. E. v. d. Knaap te Den Haag en de heer H. Hol te Dordrecht; voor het Cand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. A. Roest Crollius te Apeldoorn en de heer T. A. Westendorp te Den Haag; voor het Cand. ex. Westerse Socio logie de heren J. H. v. d. Wal te En schede en de heer W. J. Boelman te Den Haag. Geslaagd voor het cand. examen Geneeskunde II mej. H. E. van Jboót te Den Haag, mej. C. J. E. Melchior te Leiden, mej. R. Wijngaarde te Leiden en de heren T. J. Bast te Am sterdam, A. Greenberg (USA), J. v. Steijn te Leiden, Tjan Tik Hing te Oegstgeest, A. J. Welling te Wasse naar, J. H. Wolterbeek te Den Haag, II. H. J. Zwart te Sassenheim en H. G. Waisfisz te Leiden. Geslaagd voor het doet. examen Gen. II mej. M. te Riele te Scheveningen, mej. J. M. M. Schepman te Voorburg E. Goodkin (USA). P. D. Kerkhof te Voorburg. K. Houtkooper te Den Haag en M. van Welsum te Dordrecht. Geslaagd voor het semi-arts exa men de heren S. Brovender (USA), J. A. v. d. Haar te Den Haag, E. J. Rekking te Den Haag, J. L. Stam te Goes en J. Vermeulen te Schevenin gen. Geslaagd voor het artsexamen mej J. M. de Greeff te Waalwijk, mej. A. F W. Lankhorst te Den Haag, mevr. J D. R. Peereboom—Wynia te Den Haag en de heren J. S. Gouweloos te Oegstgeest en L. Koens te Den Haag. REMBRANDTPRUS VAN LEIDEN. De Rembrandtprijs van de ge meente Leiden zal worden uitgereikt aan Coba Ritsema op zaterdag 21 december 1957, des namiddags om 4 uur, in „de Lakenhal". Prof. dr. J. Q. van Regteren Altena zal bij deze gelegenheid het woord voeren. Daar na zal de tentoonstelling, die haar ter ere werd ingericht, geopend worden. ZILVEREN JUBILEUM D. DE BRUYN. Nadat gistermorgen het zilveren jubileum van de heer D. de Bruyn, adjunct-directeur van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg, in intieme kring was herdacht, vond gistermiddag een druk bezochte receptie plaats in de vergaderzaal der vennootschap. Tal van zakenrelaties kwamen de jubila ris en zijn echtgenote daar compli menteren. We merkten daarbij o m. op de heer A. J. Jongeleen. wet houder van openbare werken, de heer H. Moltzer namens de Twentoe Bank en de heer J. P. A. Vloodorp namens de Rotterdamse Bank. Ver der waren er verschillende personen uit Gereformeerde kringen, waar de heer De Bruyn een vooraanstaande plaats inneemt. FILMAVOND VOLA. Gisteravond hield de Ver. van Oud- Leerlingen der .Ambachtsschool haar laatste bijeenkomst van het jaar. De voorzitter, de heer J. P. Zwa nenburg, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en gaf hierna het woord aan de heer Boersma van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Na een korte inleiding van de heer Boersma over de bouw van het m.s. „Willem Ruys" werd een film vertoond, welke een duidelijk beeld gaf van de bouw van dit imposante vlaggeschip. De film eindigde met de proefvaart en de eerste aankomst in Indonesië. Na de pauze werd een film over Ba- li vertoond. GEM. AANKONDIGING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten het wacht- verbod, dat geldt voor de Middelste gracht, voor zover gelegen ter weers zijde van het water, in te trekken. Een afschrift van dit besluit is ge zonden aan de Hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- ,d'Oprechte Amateur' nu ook in Leiden Teneinde ook in de Sleutelstad het amateurisme te stimuleren is gister avond in „De Doelen" na een inlei ding van de vice-voorzitter van de landelijke Stichting „d'Oprechte Amateur", mr. H. Smedes een afde ling Leiden van deze Stichting opge richt. In het bestuur van deze plaat- selijke afdeling hebben zitting geno- Holland, aan de door de Minister van men de heer Han Zirkzee, voorzitter Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van ver- keersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. mevr. E. Deeleman-Geitebeek, cretaresse (Grunerielaan 20, Oegst geest) en de heren J. Smit, penning meester en W. F. de Wolf, alg. ad junct. In zyn toelichting op het doel van iê KERSTBIJEENKOMST N.R.K3I. De kerstbijeenkomst van de N.R. K.M. vraagt ook van het jaar weer uw aandacht. Het is langzamerhand traditie geworden, dat mevr. G. van Dongente Nijenhuis, alt en Jan Cas- telein, tenor, begeleid door Abr. Martijn, piano, een liederenvoor- dracht geven. Op deze bijeenkomst zal rector H. L. J. M. Sondaal een kerstrede uit spreken onder de titel: „Het ver loochende Kerstfeest". We herinneren u er aan, dat de zaal het vorig jaar tot de laatste plaats bezet was. Ook dit jaar komt men bij een in „In den Vergulden Turk", aan vang acht uur. Vergeet 't niet. Vergeet de collecte van het r.k. armbestuur niet, die morgen in alle parochiekerken van Leiden gehou den wordt. Vergeet ook niet, dat het armbe stuur veel nood kan leinigen in grete gezinnen, waar vader ziek te bed ligt, in gezinnen van weduwen met kin deren, bij ouden van dagen etc. Ook de sociaal-charitatieve instellingen van Leiden doen dikwijls een be roep op het armbestuur om finan ciële bijstand. Inspecteert dus uw buidel voor u ter kerke gaat. Driekleur. Vandag woei de driekleur fier van de gebouwen der Leidse Universiteit en der gemeente. De aanleiding /un dit feestelijk vertoon was de ko ninkrijksdag", de dag, waarop de instelling van het statuut voor het koninkrijk der Nederlanden wordt herdacht. „Avibus" houdt le lustrumshow Vrijdag, zaterdag en zondag houdt de club van vogelliefhebbers „Avi bus" afda.Leiden van de Nederl. Bond van Vogelliefhebbers in het ge bouw St. Leonardus, Haagweg 14 haar le lustrum-show, waar een fraaie collectie vogels in de meest uiteenlopende soorten, aangevuld met vele vitrines en volières, aller aandacht vragen, zodat de keurmees ters H. van Woezik, zang- en J. Broekhuizen, kleurkanaries en tropi sche vogels geen gemakkelijke taak hadden, de niet minder dan 300 in zendingen te keuren. Te ongeveer acht uur opden voor zitter W. Zitman deze show met een hartelijk woord van welkom tot de reeds talrijke aanwezigen, in 't bij zonder tot bondsvoorzitter J. H. Noordzij. Nadat de heren W. v. d. Reyden, als beste lotenverkoper en G. van Leeuwen als kampioen meesterzan ger waren gehuldigd kon men de fraaie inzendingen in ogenschouw nemen en waren de uitslagen van de onderlinge wedstrijden als volgt: Klas 1: Zangkunaries Harzers, stam 4 vogels: 2. W. Zitman. Klas 2: zangkanaries Harzers, 2 vogels le kweek: 1 en ereprijs G. van Leeu wen. Klas 3: zangkanaries, Harzers, 1 vogel, le kweek: 2. L. Tisseur; 3. W. Zitman. Klas 4: zangkanaries, Harzers, open klass: 1. G. van Leeu wen; 2-3. A. G. Vlok; 4. L. Tisseur. Klas 9: kleurkanaries, eerste kweek: 1-2 en ereprijs W. Zitman;3_. J. Broekman. Klas 11: bastaarden Van kanaries: 1. en ereprijs: G. F. de Rooy. Klas 12: idem open klass: 1. J. Pison; 2. J. Planje. Klas 13: kruisin gen tropische vogels, eerste kweek: 1. en ereprijs G. F. de Rooy (kam pioen). Klas 15: kuif- en vormkana ries: 1-3 en ereprijs J. H. Goosen; 2. G. F. de Rooy. Klas 16: paren tropi sche vogels, eerste kweek: 1-2-4-5 en ereprijs W. Zitman; 3. mevr. v. d. Horst. Klas 18: paren tropische vo gels, open klasse: 1. A. Boelee; 2-3. A. G. Vlok. Klas 19: enkele tropische vogels, eerste kweek: 1. en ereprijs W. Zitman. Klas 20: enkele tropische vogels, open klasse: 1. H. J. van Wijk Klas 21: paren parkieten, eerste kweek: 1. en ereprijs W. Zitman; 2. M. K. Wierstra. Klas 21a: enkele parkieten, eerste kweek: I. mevr. v. d. Horst; 2-3. M. K. Wierstra. Klas 22: paren parkieten, open klasse: 1. mevr. v. d. Horst. Klas 27: wildzang: I. J. Planje. De klasse-vluchten zijn als volgt gewaardeerd: 1. G. F. de Rooy; 2. en 7. W. v. d. Reyden; 3. A. Laterveer; 4. en 6. mevr. v. d. Horst; 5. A. G. Vlok; 8. J. H. Goosen; 9. J. Broekman II. J. Pison; 12. J. Planje. K.A.B. St. Petrus en \9 St. Lodewijk. Maandag 16 dec. a.s. houdt ge- noemde wijk een klaver jas wedstrijd tegen de St. Leonardus-parochie om: mooie prijzen in de Jacobazaal van de Grote Burcht; aanvang 8 uur. Men kan zich hier voor opgeven, dames zowel als heren aan de Langebrug 79 en Toussaintkade 49. CONTACTAVOND ARS AEMULA NATURAE De grote zaal voor schilders was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter van het genootschap, de heer J. B. Volkers, deze eerste con tactavond opende en naast de leden en adspirantleden, de heer dr. J. Roosenschoon, chef van de afdeling onderwijs der gemeente, welkom heette. Nadat de heer Rein Dool een kleine hulde in ontvangst had te nemen voor het fraaie ontwerp voor de dit jaar te verstrekken premieplaat voor donateurs, kreeg mevr. A. Spijker- Bounaert het woord ter inleiding van een drietal Franse films, door de ambassade van dat land ter verto ning afgestaan. Het persoonlijk contact werd door het schenken van koffie in de pauze ingel,eid en daarna voortgezet door de kennismaking met het werk van leden en cursisten, dat óf van hand tot hand ging, óf op andere wyze tentoongesteld werd. Wij geloven, dat deze avond vol komen aan het doel beantwoord heeft. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN. Mannen. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen nam, wat voor Leiden en aangrenzende gemeenten betreft, toe en beliep op 7 december j.l. 660 tegen 540 de week daarvoor. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1956, toen 260 personen als geheel werkloos werden geregistreerd, laat een stijging met 4O0 zien. Behalve de normale afipeting van de werkgelegenheid in de winter maanden, komt in deze stijging ook de verminderde bedrijvigheid tot uitdrukking, welke een gevolg is van de iets minder gunstige economische toestand. Niettemin is de werkloos heid relatief niet hoog te noemen in 1953 stonden begin december 1475 personen ingeschreven. De geregistreerde vraag naar man nelijk personeel vertoonde een da ling en omvatte 175 personen, waar onder 40 betrekking hebbend op jeug dig personeel. Vrouwen. Het aanbod van vrouwelijk per soneel onderging geen wijziging en bedroeg 145. Het aantal openstaande aanvragen om vrouwelijk personeel daalde opnieuw en wel van 120 tot 105. deze Stichting, welke thans drie jaar bestaat en in het gehele land afde lingen telt, wees mr. Smedes er o.a. op, dat het in de bedoeling ligt het amateurisme op zo breed mogelijke terrein te bestrijken en daarbij te streven naar een culturele verhef fing. De zelfwerkzaamheid van de mens, hetzij individueel of in vere nigingsverband, zal daarbij op de voorgrond staan. Voorts wees spre ker er op, dat het amateurisme in de kunst een prachtige vorm van vrijetijdsbesteding is. Het zal er in de eerste plaats niet om gaan wat de mens brengt, doch hoe hy dit brengt. Het terrein van de beoefening van dit amateurisme kan zeer verschil lend zijn. Het kan worden gebracht op een vleugel of op een mondhar monica e.a. In zang of op het accor deon. De prestaties worden beoor deeld door een door de Stichting aan te wijzen jury, die haar beoor delingen kenbaar maakt, hetgeen van groot nut is bij een verder stu deren. Bovendien organiseert de Stichting in landelijk verband een uitwisseling van amateurs. Met na druk wees mr. Smedes er op, dat de Stichting geen verkapte talenten jacht voorstaat. Men heeft grote eer bied voor de prestatie, welke een amateur weet op te brengen. Voorts schonk spreker deze avond aandacht aan de door hem geleide amateur radio-uitzendingen van de Avro waarin een mozaiek van tal van kunstprestaties wordt gegeven. Na deze uiteenzetting volgde een geanimeerde gedachtenwisseling, waarna tot oprichting van een afde ling Leiden werd besloten. Leidse Agenda ZATERDAG 14 DECEMBER D.V.V. 28ste Jaar uitvoering. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. I.C C. Wedstrijd in welsprekend heid. Cantine r.-k. lyceum Mariën- poelstraat, 8 uur nam. ZONDAG 15 DECEMBER R.K. Instuif Herensingel. Dans avond. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Verbum Dei, Plantage 16. Uitleg van de nachtmis voor niet-katholie- ken. 4.30 uur nam. MAANDAG 16 DECEMBER Verbum Dei. Uitleg van de nacht mis voor niet-katholieken. 8 uur n.m. Statutendag '57. Lezing door z.e. dr R. Pos. Prytaneum. 8 uur nam. Derde Orde Hartebrug. Kerstvoor bereiding. Romanuszaal 8 uur nam. DINSDAG 17 DECEMBER N.R.K.M.-Kerstbijeenkomst. „In den Vergulden Turk". 8.15 uur nam. D.E.V. Vergadering. 8 uur nam. Aniba. Credo Pugno. 8 uur nam. Oude Singel 236. St. Eloy, Adviesavond 7.308 uur nam. Chr. Bel. Leerlingen Mij. v. Toonkunst, Kerk- concert. Remonstrantse kerk. 8 uur nam. Mus. v. Oudheden, lezing dr. J. W Salomonson over: Het beeld van kei zer Trajanus in Leiden. 8 uur nam. WOENSDAG 18 DECEMBER. Wardvereniging. Kerstmisreünie. Schuttershof. 4—6 uur nam. KAB-Leiden. Kaderbijeenkomst. Menselijke verhoudingen, 8 uur. Oude Singel 236. Burgerlijke Stand Geb.: Geert Jan zn v. E. M. Lustig en H. Noort; Pernelle Adriana Ma ria dr. v. A. N. F. van Buuren en M. B. Huigsloot; Sophia Cornelia Maria dr. v. A. C. van Schie en S. M. Juf fermans; Gerrit zn v. G. van Duijn en M. E. de Vreugd; Catharina Cor nelia dr. v. J. C. van Beek en E. van Bohemen; Cornelia Maria dr v. T. J. van Aanholt en C. M. Trom- pert; Maria dr. v. H. Eckhardt en J. Schrievers. Overl.: P. C. B. van Wijnsberge, 83 jr, man; W. Geerlof, 84 jr, man; A. W. J. Reekers, 57 jr, wed. v. W. J. Edelaar. Ondertr.: H. Molijn en A. J. van Rossum; T. P. Smit en A. C. Ver meulen; H. B. M. Kraaijvanger en W. E. M. Padberg; D. L. Westbroek en Y. V. E. H. Noordenbos; A. van der Spek en W. A. Staffeleu; J. M. J. Visser en J. F. Philippo; F. Oort en E. van Baarlen; W. F. van der Vlist en J. A. Sloos; P. Hartevelt en J. Sloos; J. D. Goei en A. Kuiken; T. Mooten en G. Pelt; H. Slegtenhorst en W. M. van der PluiJim; F. Jager en A. van Komen. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal. 10 tot 4 uur en donder dag bovendien van 7.30 tot 9.30 uur: Van Gogh-tentoonstelling, tot 16 de cember. Lakenhal: tentoonstelling van Haagse aquarellen, tot 16 december. Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur Dienst der apotheken. Zaterdag 14 december zijn geopend des mid dags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedreeepten Apotheek Herdingh Sc Blanken, Hoge Woerd 171, tel. 20502; Apotheek Reyst Steenstaat 35, tel. 20136; Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegst geest, tel. 26274. Zondag 15 december zijn geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur Apotheek Herdingh Blanken en Apotheek Oegstgeest. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.S. weekend wordt de dienst waargenomen door: dr. Meel, Hartman, Wydickx, Roodenburg Vermaat, Teeuwen. Doktersdienst Oegstgeest. dr. D. Held, Marelaan 36. BIOSCOPEN. De films in de week van 13—20 december zyn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd. Casino: „Gervaise", volwassenen Lido: „Donatella", alle leeftijden. Luxor: Hij die sterven moet". 14 jaar. Trianon: „De grote verleiding", alle leeftyden. Rex Bazooka's en whiskey", :-4 jaar. NIET BEZORGING Bü eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 aui <7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) WU kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE. Laatste Berichten De Indonesische regering heeft vandaag de duizenden kilometers oceaan tussen de 3.000 eilanden van de Archipel tot de territoriale wate ren van Indonesië verklaard. De regering heeft een gebièd van de Indische Oceaan rondom de In donesische Archipel, over een afstand die even groot is als die tussen Lon den en Moskou, als „onderworpen aam de onvoorwaardelijke soeverei niteit van Indonesië" verklaard. De regering zal op de internatio nale conferentie over de territoriale wateren, die in februari volgend jaar in Genève zal worden gehouden, van haar besluit mededeling doen. DE AARDBEVING IN PERZIë Volgens een nader te Teheran ont vangen officieel telegram zijn bij de Tuinbouw en Plantkunde. Verga-1 aardbeving, die vrijdag j.l. In West- dering. In den Vergulden Turk. 8 u.lPerzië plaats had, 1.287 personen om nam. het leven gekomen. De raad van Leidschendam kwam vrijdagavond in openbare vergade ring bijeen. In een schrijven van de thans vertrokken opperwachtmeester van Dommelen werd dank gebracht voor het getoonde begrip. De voor zitter kon de verheugende medede ling doen, dat de Bank van Ned. Ge meenten voor de uitbreiding van de Algemene begraafplaats f 138.000.— beschikbaar gesteld heeft op de voor waarden, die door het woningbedrijf gelden. Op voorstel van b. en w. kon de raad zich verenigen met de aankoop van een perceel grond voor de aan leg van een openbare weg aan de Nokweg thans in eigendom van de heren van Emmerik, Lemmers, Ver meulen en van Wijk zynde 40 meter lang en 2 meter breed voor 128. Op voorstel van b. en w. was de raad het eens om een perceel grond van de heer Kofoed te Nieuw Vennep groot 1 ha, 21 are, gelegen aan de WilgenlaanKerkweg aan te kopen voor 1. per vierkante meter. Dit perceel is bestemd voor de woning bouw. De heer C. A. Beuk informeer de of de huidige pachter ook nog voor schadevergoeding in aanmerking komt. De voorzitter deelde mede. dat na overleg met de pachter, de heer W. de Jong tot overeenstemming gekomen is. Op een vraag van de heer B. Loosbroek deelde de voorzitter mede, dat er op dit terrein ongeveer woningen gebouwd kunnen wor den. Het blyft hier niet bij, want de uitbreidingsplannen zijn reeds in een vergevorderd stadium gekomen. Er staan grote plannen op stapel. Op voorstel van b. en w. werd de verordening reiskostenvergoeding schoolbezoek in gunstige zin voor de gemeentenaren gewijzigd. De hier voor geldende normen werden aan gepast aan de waardevermindering van het geld. De gemeentebegroting dienst 1958 werd de raad aangeboden. De voor* zitter zeide, dat b. en w. zich geluk kig prijzen deze aanbieding reeds thans te kunnen doen. Bovendien is het verblijdend, aldus de voorzitter, dat deze begroting sluitend is met een post onvoorziene uitgaven van 14780. dat ongeveer 3Yi% van het gewone budget is. Onfortuinlijk is dit niet. De conclusie is wel, dat Leimuiden een bevoorrechte gemeen te is. De 5 raadsleden werden tot le den van de commissie van onder zoek belast. In verband met het ren tepercentage werd de begroting van het woningbedrijf gewijzigd. Ook de gemeentebegroting dienst 1957 onder- ing enkele kleine wijzigingen, waar oor de post onvoorzien nog 9300 blijft dat op dit moment /rij goed te noemen is. De raad besloot om Ged. Staten te verzoeken goedkeuring te verlenen om bij de Bank van Ned. Gemeen'en voor 1958 een crediet aan te vragen van f 200.000. Op een vraag van de Heer C. A. Beuk deelde de voorzitter mede, dat het rentepercentage thans 5Yi bedraagt. DE KWAKEL Woonark in brand Doordat de vlam in het reservoir van het petro leumstel sloeg, ontstond vrijdagmid dag om ongeveer half vier brand in de ark gelegen achter de Vuur lijn en bewoond door de familie J. v. V. Mevrouw v. V. de K. die de brand trachtte te blussen geraakte zelf in brand. Doordat zij tijdig in het water sprong waren de vlammen spoedig gedoofd. Ijlings spoedde zij zich naar haar schoonouders om hulp, aangezien er zich nog een kind in de brandende ark bevond. Hulp was spoedig te plaatse cn door het indrukken van een ruit kon meh in de slaapkamer komen om het kind te redden. De brand werd bedwon gen met water en natte zakken. De gealarmeerde Uithoornse brandweer welke in korte tijd aanwezig was. behoefde geen dienst te doen en kon dadelijk weèr inrukken. Marktberichten LEEUWARDEN, 13 dec Kaas. Gouda volvet 1.88 tot 1.90. Edammer 40 plus 1.69 tot 1.70. Broodkaas 40 plus 1.71 tot 1,72. Stemming kalm. VINKEVEEN, 13 dec. Groente. Andijvie 2638 ct. Boerenkool 22 ct., Prei 16 ct„ Waspeen 1524 ct., Witlof A II 82—91 ct., id B I 87 ct., id. B II 7491 ct. per kg. Petersebe 3—17 ct., Selderie 8—23 ct. per bos.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3