DUINSTREEK DE LEIDSE BIOSCOPEN Zware Amerikaanse kunstmaan Scherp Zelfbedieningswinkel geen vers vlees Raadsleden bedankten ervoer hoofdelijk aansprakelijk te zijn voor geldlening bü HUIBERS ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 HAARLEMMERMEER Geboren: Maria Louise dr van A. v. d. Knijff en A. v. Wilgen; Frits Lubertus zn van J. Klaassen en R. Vissers; Tjiske zn van W. Terpstra en A. Koopsen; Maria Gesina Elisa beth dr van H. S. M. van Maris en A. P. M. J. Beelen; Arend zn van P. Stuurman en C. Mackaij; Maria Hendrika dr van P. J. Schrama en M. J. H. Kruijff; Jan Maarten zn van J. H. van der Ham en N. M. Kas- lander; Titia dr van S. de Boer en J. Smit; Johanna Gezina Alida Alei- da Maria dr van C. Hoenderdos en J. J. F. Wijkhuise; Johanna Maria dr van B. Smink en S. van Embden; Karin Caroline dr van J. Kruijer en A. Kruijer; Ruth Hanna Rebecca dr van A. de Waal en H. Nolen; Cor nelia Johanna dr van H. J. van den Bergh en M. A. Uitermark; Johan nes Cornelis zn van A. C. de Rooij en C. E. Kuijstermans; Josephina Maria dr van J. A. Frinking en G. R. van Leeuwen; Gijöbert Herman zn van G. J. Hoendermis en G. W. Algie; Agnes Hendriks dr van H. C. W. Selij en van A. A. J. Th. Tunnis- sen; Ria dr van S. Zoeteman en M. K. Renders; Karin dr van W. Nieu- wenhuizen en K. P. Petersen. Ondertrouwd: Johannes Jacobus van der Hoorn 29 jr en Paula van Heese 22 jr; Cornelis Johannes Har- men Bouthoorn 25 jr en Maria Adri- ana van der Plas 25 jr; Josephus Petrus Annard 52 jaar en Alida Jo hanna Maria van Duin 44 jr; Teu- nis van Es 24 jr en Grietje Hodde 24 Jr. Ondertrouwd: Jacob Spaan en Ca- tharinaSchmidt. Overleden: Johanna Thur 84 jr wed. van E. van der Hengst. KATWIJK Medische dienst. Karwijk, Rijns burg en Valkenburg (v.wjb. de pati ënten van de artsen J. Bergman, H. M. Heuting en E. E. van der Laan): dokter J. Bergman, Valkenburgseweg lb, Katwijk aan den Rijn, tel. 2921. KATWUK AAN ZEE Medische dienst. De zondags dienst wordt waargenomen door dr. Visser. Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend, dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 der Wederopbouwwet vergunning te ver lenen tot de bouw van: een woonhuis aan de Comman deurslaan, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie B no. 4759. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden tot 20 december a.s. in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergun ning schriftelijk bij hen in te dienen. (Advertentie) VOOPM0UT Zondagsdienst. Zondag 15 dec. a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door: dr. G. v. Raay, Sassen- heim, tel. 7777 en dr. H. Walenkamp, Warmond, tel. K 1711220. De zon dagsdienst gaat in zaterdags te 3 uur n.m. De Verenigde Staten zijn van plan een kunstmaan van ruim 450 kilogram in de ruimte te brengen, aldus heeft het hoofd van de afdeling projectie len van het Amerikaanse ministerie van defensie, dr. Holaday, vrijdag- gezegd. Hij zei dit, toen hem in de senaat vragen werden gesteld over de lands verdediging. Men vroeg Holaday of de Verenigde Staten over raketmotoren beschik ken, die voldoende kracht hebben om een kunstmaan van 450 kilogram in de ruimte te schieten. Hij zei te denken, dat de Amerikanen hiertoe wel in staat zijn. Toen men Holaday vroeg, wanneer de Amerikanen een kuntmaan van 450 kilogram rondom de aarde zul len laten wentelen, zei hij: „Wij zijn bezig daar plannen voor te maken, maar ik wil nu liever geen tijdstip noemen". MIJNONGELUK IN SCHOTLAND In de steenkolenmijn te Lindsay, nabij Fife, in Schotland, heeft zich een ontploffing voorgedaan, die negen mijnwerkers het leven heeft gekost, terwijl er zeven werden ge wond. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. POTLOOD en GEEST Oplossing no 528. Horizontaal: 1. pose, 5. Esla, 8. enndemie, 11. eerst, 13. telle, 15. sta, 17. on, 18. Bpe, 20. o.a., 21. ego, 23. alles, 25. melde, 27. ferment, 29. kant, 30. naar. Verticaal: 2. o.e., 3. snel, 4. edele, 5. Ems, 6. sits, 7. Ie, 9. erepalm, 10. stoel, 12. naast, 14. eng, 16. toe, 19. Elden, 22. omen, 24. Lena, 28. ert, 27. fa, 28. Ta. N00RDWIJK Medische dienst. De zondags dienst zal worden waargenomen door dr. De Beer, telefoon 2751. De Duinrandapotheek is geopend van 12 tot 1 uur en van 5 tot 6 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. Tafeltennis T.O.V. De verrich tingen van de r.k. tafeltennisvereni ging TOV zijn alleszins bevredigend geweest. Het eerste team heren op bezoek bij Den Burcht te Leiden, kwam met een klinkende 100 over winning huiswaarts. De dames, die RTC uit Rijnsaterwoude op bezoek kregen, deden wel hun best, doch konden niet op tegen het sterkere spel van hun tegenstandsters en ver loren met 64. TOV 2 op bezoek in Lisse bij Reflex 1, brachten een 6—4 zege mee. TOV 3—Sett 4, 8—2, TOV 4—RTC 4—6. Alle junioren teams verloren, het eerste met 28 van Treffers, het 2e met 82 van Docos en het 3e met 37 van Avan- ti. Het programma voor de volgende week ziet er als volgt uit: dinsdag: TOVSlagvaardig (dames); woens dag: TOV 2—DSB 2; zatérdag: TOV Sparkler (jun.). Uitwedstrijden: vrijdag: Scylla 5TOV 4, zaterdag: Sett 2—TOV 3 (sen.), PIT 1—TOV 2 (jun.). Gemeentebegroting. Vrijdag a.s. des middags om half drie zal de ge meenteraad in openbare zitting bij een komen ter behandeling van de gemeentebegrotingen voor 1958. Vakantiebonnen. Het vakantie fond van de Landbouw maakt be kend, dat er voor 50 gulden vakan tiebonnen ingeleverd kunnen worden hedenavond in het Juvenaatsgebouw van 6 tot 7 uur. SASSENHEIM Zondagsdienst. Zondag 15 dec. a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door: dr. G. v. Raay, Sassen- heim, tel. 7777 en dr. H. Walenkamp, Warmond, teL K 1711220. De zon dagsdienst gaat in zaterdags te 3 uur n.m. Geboren: Cornelia dr van F. Moo- lenaar en M. M. Kroes; Antonius Theodorus Maria zn van J. M. J. van der Meij en T. M. Weijers; Hendxi- kus Petrus Maria zn van H. J. Heemskerk en M. J. Meskers; Her- manus zn van H. van der Voet en C. H. Landman. Ondertrouwd: Adrianus Leonar- dus Johannes 25 jr wonende te Ab coude en Dorothea Cornelia Elisa beth 23 jr. Getrouwd: Willem Frederik de Vos wonende te Lisse en Hanna Moole- naar. VOORSCHOTEN Uitreiking diploma's Veilig Ver keer. In de Gouden Leeuw te Voorschoten vond de uitreiking van Meisje door wild zwijn aangevallen In het kerkdorp Driel even over de Rijn in de Betuwe is een 16-jarig meisje aangevallen door een wild zwijn, dat, evenals nog andere exem plaren, van de Veluwe afkomstig is. Het beest zwierf in de buurt van een boerderij rond en stootte het meisje van haar fiets. Het meisje werd dus danig ln been en enkel gebeten, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Rijkspolitie en particuliere jagers hebben nog jaciht op het zwijn ge maakt, maar het schijnt over de Rijn te zijn ontkomen. MAXIMUM-SNELHEIDSCONTROLE TE ROTTERDAM De maximum-snelheid in de be bouwde kommen van 50 k.m. per uur heeft tot dusverre te Rotterdam een zeer gunstige invloed uitgeoefend op de verkeersveiligheid. De laatste dagen echter blijkt, in toenemende mate, dat een deel van de auto- en motorbestuurders weer sneller gaan rijden. Dit heeft onmid dellijk geleid tot verscherping van de controle, waarbij vele tientallen processen-verbaal moesten worden opgemaakt. Deze verscherpte contro le wordt thans voortgezet totdat blijkt, dat men zich als tevoren vrij willig aanpast aan het voorgeschre ven tempo. Bij de behandeling van de eerste overtredingen van de maximumsnel heden voor het kantongerecht in Rotterdam werden de verdachten tot hoge geldboeten veroordeeld. Bij de reohterlijke macht heerst, evenals bij de politie, de mening, dat een maat regel die zo sterk de verkeersveilig heid kan bevorderen moet worden nageleefd en dat overtreders daar van streng moeten worden aange pakt. De economische politierechter te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in zaken tegen zelfbedieningswin kelhouders uit Drachten die vers vlees verkochten. Een enkele tientallen jaren oude wet verbiedt de verkoop van vers vlees in andere winkels dan slage rijen. De twee verdachten, J. A. en S. de V., werden wegens overtreding van de Vleeskeuringswet ieder veroor deeld tot een gulden boete of een dag hechtenis en wegens overtreding van de Vestigingswet tot driemaal vijf gulden boete of een dag hech tenis. de diploma's plaats van de naj aars- cursus georganiseerd door het ver bond voor Veilig Verkeer. De cursus wat begonnen met veertien deelne mers, dertien deelnemers deden exa men en elf hiervan voldeden aan de gestelde eisen. Bij verhindering van de burgemeester werden de diploma's deze maal uitgereikt door mr. F. C. R. Drossaart Bentfort. De heer J. P. Peeters dankte namens de cursis ten de instructeur, de heer C. Rob- •bertsen en bood hem een boekenbon aan, mevrouw Robbertsen kreeg voor het afstaan van haar echtgenoot een bloemstuk je. De avond werd besloten met een hersengymnastiek wedstrijd tussen 'n team, samengesteld uit het onder wijzend personeel der plaatselijke scholen en de cursisten. Begrijpelij ker wijze werd deze gewonnen door de cursisten. De eerstvolgende cursus van zeven weken begint in de tweede helft var* januari. Zondagsdienst. Dr. H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527. Voor de zuster: gezondheidscentrum, Wijh- gaardenlaan 1, tel. 2177. WARMOND Motorjacht te water gelaten. Gistermiddag werd in Warmond met goed gevolg een motorjacht te water gelaten. Het werd gebouwd op de jachtwerf van de Clipper Marine Construction Co. Ltd. onder direc tie van de heren F. H. Beer en A. C. Haarsma een Engels-Nederlandse onderneming. Dit is het eerste stalen jacht van deze grootte ooit geheel in Warmond gebouwd. De lengte is 16 meter en het is uitgerust met 2 Lis ter Dieselmotoren. Het is volkomen zeewaardig en geheel gebouwd vol gens de voorschriften van Lloyds Register of Shipping te Londen voor Engelse rekening. Alvorens het jacht aan de eigenaar over te dragen zal het eerst nog prijken op de Interna tionale Boatshow te Londen, welke vanaf 1 tot 11 januari 1958 zal wor den gehouden. Een tweede schip is reeds ver gevorderd en bestemd vóór de loodsdienst te Gravesend. Het be drijf, dat pas sinds 1 juli j.l. werd op gericht, bouwde het gereed gekomen jacht in een recordtijd. Verzilvering vacantiebonnen. Op woensdag 18 december des avonds' van 7 tot 8 uur is er ten huize van de heer F. Walraven, Herenweg 68, ge legenheid landbouwvacantiebonnen te verzilveren tot ten hoogste 50, Retraitevereniging „St. Agnes" Onder zeer grote belangstelling van de leden van de Retraitevereniging „St. Agnes" werd in Huize „St. Li-< duina" te Warmond de vierde recol-i lectie-avond en tevens de laatste van dit jaar gehouden. Pater Van Elburg uit Schiedam, die de recollectie-avonden heeft ge houden, sprak zijn dank uit vopr de grote belangstelling, die de dami hadden getoond. De opkomst was overweldigend groot, vermoedelijk ook vanwege het nieuwe dameszangkoor, onder leiding van mej. Machen. Pater Van Elburg sprak over de blijvende taak van de moeder; „moeder zijn" houdt nooit op. Haar taak blijft voortdu ren, ook al zijn de kinderen ge trouwd en weg van huis. Moeder blijft haar kinderen volgen met haar gebed en offer, met haar liefde en sympathie, met haar blijvende gast vrijheid en hulp. De moeders moe ten wel modern blijven. Wij leven in een tijd van vernieuwing. Moeder moet niet oud worden in de zin van ouderwets. In haar kleding, manier van doen enz. moet zij mee gaan met haar t^jd maar vooral ook in haar mentaliteit. Dit alles werd rijk geïllustreerd met voorbeelden. Het was een mooie avond, een ryke avond, een waardig slot van dit jaar. De wens werd uitgespro ken, dat nog vele jaren de bijeen komsten zullen worden opgeluisterd door het dames-zangkoor. Deze avon den zullen een rijke zegen blijven voor de Warmondse moeders. Zondagsdienst. Zondag 15 déc. a.s. wordt de doktersdienst waarge nomen door: dr. G. v. Raay, Sassen- heim, tel. 7777 en dr. H. Walenkamp, Warmond, tel. K 1711220. De zon dagsdienst gaat in zaterdags te 3 u.ur n.m. Tafeltennisvereniging „Steeds Voor uit". De uitslagen van de afgelo pen week waren: dames: Steeds Vooruit 1DSB 2 46. Steeds Voor uit 2Slagvaardig 100. Heren: MVO 1Steeds Vooruit 1 6—4. DEC 1—Steeds Vooruit 2 4—6. Dames: Maandag te Den Haag Go- na 1Steeds Vooruit 2. Maandag te Rijnsaterwoude RTC 1Steeds Vooruit 2. Heren: Mhandag te Warmond Steeds Vooruit 1BBM 1. Maandag te Warmond Steeds Vooruit 2Pit '54 2. Maandag te Noordwijk Dolfijn 3Steeds Vooruit 3. De competitiestanden van al de teams die deelnamen aan de compe titie 1957-1958 zullen worden opge nomen in het clubblad van Steeds Vooruit, hetwelk omstreeks Kerst mis zal verschijnen. Geb.: Regina Josephina Maria d. v. G. T. 'an Dam en J. J. Thijs; Eli sabeth Wilhelmina Maria d. van W. A Heijkoop en W. J. Verhoogt; Cor nelia Maria Adriana d. van J. H. Wel- sink en A. M. Weijers; Amoldus Hen- drious Johannes z. van H. J. van Winsen en A. A v. d. Klauw; Cor nelia Petronella Maria d. van Th. Los en C. G. M. van Winsen. Imelda Elisabeth Maria d. van J. Versluijs en E. C. v. d. Vooren. Getr.: C. v. d. Klooster 30 jr en J. J. Groen 36 jaar; C. P. Bakker 27 jaar en A C. tt Heemrood 24 jaar; H. M Baelde 24 jr en J. M. S. de Haas 27 jr. Gemeenteraad van Zoetermeer Toren in groot gevaar De raad van Zoetermeer heeft gis teravond een zeer lijvige agenda af gewerkt, waarbij en passant ook de gemeentebegroting voor 1958 behan deld werd. Buiten deze materie zijn er ook nog andere vraagstuken aan de orde ge komen, waarbij het sluitstuk, dat na een besloten zitting behandeld werd en waarbij men getracht heeft een oplossing te vinden voor het aan brengen van de noodconstructie van de toren van de Ned. Herv. Kerk. Deze toren heeft gezien de observa ties en metingen van de laatste dagen zo'n verslechtering ondergaan, dat ln een korte spanne tijds de toren meer geleden heeft, dan de laatste twee jaren het geval is geweest. Het in stortingsgevaar begint acuut te wor den. Rioolwaterzuivering. Bij de ingekomen stukken bevon den zich een adres van bewoners van De Leidse Wallen met een verzoek tot aanleg van een brug bij de Wal len. Tevens was er een verzoek van bewoners van de Dorpsstraat om de Dorpsstraat van de Wallen tot de Schenkel eveneens van een bitumen weg te voorzien. B. en W. zullen hier over prae-advies uitbrengen. Het crediet in rekening-courant werd voor 1958 bepaald op f 150.000. B. en W. werden gemachtigd tot het aangaan van kasgeldleningen tot een bedrag van ƒ2.000.000. Vaste geld leningen mogen worden aangegaan tot maximaal ƒ3.500.000. Dit werd gedaan in verband met de te ver- WASSENAAR Medische dienst Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor medische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 en J. C. dé Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 103- Apothekersdienst Van zaterdag avond tot de volgende week zaterdag wordt de apothekersdienst na slui tingstijd waargenomen door apotheek Dr P. Siderius, Johan de Wittstraat 9, tel 3806. Geboren: Ingrid dr van J. P. Hagg en Y. Looijenga; Gerardina Helena dr van A. M. Driel en W. van der Knaap; Adriaan zn van A. van Ho ven en B, Eigenbrood; Harmen zn van V. Hagg en A: Siebenga. Ondertrouwd: A. J. Sloekers en M. E. Hoogeveen; J. P. van Eijk en E. van Kampen; B. Vrijburg en M. van Leeuwen; J. Hoogendoorn Ter Aar en M. Bos; A. M. van der Poel te Nootdorp en J. M. Kuijpers. Getrouwd: J. W. Ter louw en M. G. Mostard; G. L. M. van Westing en C. H. M. Wildenberg; N. G. W. M. Kuijt en T. A. van Berkel; T. A. Timmer en S. E. G. -Rhijn; W. M. van der Laan en M. Rempt. Overleden: Simon van der Berg echtg. van A. Ligthelm 77 jr; Jacoba Catharina Duijndam 73 jr; Cornelis Johannes Onderwater wedn. van C. A. van der Kooij 86 jr; Cornelia Maria Stiinman wed. van T. J. van Deursen 78 jr; Grietje Spruit wed. van H. Knijnenburg 75 jr; Andries van der Made echtg. van A. M. Ren- kens 57 jr. wachten geldlening van de Bank van Nederl. Gemeenten ten bedrage van 2.500.000 voor de aanleg van de rioölzuiveringsinstallatie. Er is alle reden te veronderstellen, dat 1958, deze urgente installatie zal brengen. Wijzigingen in bezoldigings verordeningen, rechtpositieregelingen e.d. ondervonden geen moeilijkheden. De verhuurprijs van de bijna gereed zijnde 30 woningen aan de Karei Doormanlaan werd bepaald op 13.40 en van de 47 dito op 13.10 exclusief vergoedingen. Het voorstel om 21 galerij woningen ondershands aan te besteden aan de fa. L. Bontenbal voor ƒ351.730 bracht de tongen in beweging. Terwijl de werkzaamheden al druk aan de gang zijn, mag de Raad achteraf goedvin den dat deze woningen zo maar ge bouwd worden. De Raad staat voor een voldongen feit en dat zinde maar matig. Voorzitter Vernède merkte hierbij op, dat indertijd met de 2 bestaan de bouwondernemingen is overeen gekomen, dat hun bouwcapaciteit ge heel ten goede zal komen aan Zoeter meer. Op deze wijze kan efficiënt ge bouwd worden. Bovendien houdt men zich aan de curve-prijs zoals die door Den Haag bepaald is. Wil de raad echter weer openbaar gaan aan besteden, dan is dat haar goed recht. B. en W. zullen hiermede rekening houden. Bij de beantwoording van vragen van raadsleden deelde de voorzitter mede in antwoord op een vraag van de heer Duinisveld, dat B. en W. met een streefgetal zullen komen jaarlijks voor krotopruiming. Algemene beschouwingen be groting. Hoewel men in verband met de ko mende verkiezingen anders zou ver wachten hebben de meeste groeperin gen afgezien van algemene beschou wingen bij behandeling van de ge meentebegroting. De heer J. v. 't Hoff wees op de bestedingsbeperking, die ook in Zoetermeer een streep gezet heeft door velerlei wehsen. De wo ningbouwverenigingen schijnen maar geen kans te krijgen om te bouwen. Zoetermeer heeft bij de plannen rond Wilsveen niet veel te vertellen. Spr. zou gaarne een voorlichtingsambte naar zien. De publieke tribune is voor de pers zeer onvoldoende. Ver betering is geen luxe. De heer Scheer was somber ge stemd. De Protest. Christelijke groe pering wenste niet deel te nemen aan de algemene beschouwingen en be handeling van de begroting. Spreker verzocht B. en W. met klem uiterst voorzichtig te zijn met het doen van uitgaven. De heer Vis meende, dat het met de zondagsheiliging bergafwaarts ging. Voetbal, bioscoop en verkoop van alcoholica op zondag vond spr. funest. De heer Duinisveld (K.V.P.) zag af van algemene beschouwingen maar vroeg aandacht voor de jeugd, de toekomst van Zoetermeer. Sportvel den en zwembad schreeuwen om een oplossing. Burgemeester Vernède beloofde in de volgende raadszitting, en dat kan mogelijk over enige maanden zijn een antwoord te geven op de algemene beschouwingen. De behandeling van de verschil- Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 14 December 1857. Advertentie: Leydsche Schouw burg. Maandag 18 September (No. 5 van 't Abonnement) D e gek van 's-G ravenhage, Tooneelspel in 5 Bedrijven. Nooit alhier vertoond. Ie bedrijf: de feestelijke Intogt; 2e bedrijf: de Droom; 3e bedrijf: de Bijeen komst; 4e bedrijf: de Slaap drank; 5e bedrijf: de Bloedprijs. lende hoofdstukken van de begro ting leverde geen moeilijkheden op. Het enige punt was de verbetering van verlichting van weg en verbe tering van de fietspaden van de Stationsstraat over het spoor. Het betreft hier een stuk provinciale weg. B. en W. zullen maar weer eens een verzoek richten tot de Provincie. Zonder hoofdelijke stem ming werd de begroting 1958 goed gekeurd, waarbij tevens besloten werd een verzoek te richten tot de desbetreffende minister tot verho ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds per inwoner. Tot leden van de advies-commis sie woonruimtewet werden gekozen de heren: H. Balvert, J. Kalisvaart, G. C. van Leeuwen, J. Hartman en M. Steenhuisen. Het vergoedings bedrag per leerling voor het ge woon lager onderwijs werd be paald op 38.71 idem voor het V. G. L.O. op 55,en voor het u.l.q. eveneens op 55. Aanleg sportvelden. Voor de aanleg van sportvelden werd een bedrag uitgetroken van 90.000.De bedoeling is in een soort werkverschaffing sportvelden aan te leggen, hetgeen een enorme kostenbesparing met zich mede brengt.. Nadat de raad gedurende een half uur in besloten zitting bijeen was geweest, werd na opening aan de orde gesteld het punt voorlopige restauratie toren Ned. Herv. Kerk. Het rijk zal daar het monumen tenzorg betreft een bijdrage verstrek ken, doch dit bedrag kan eerst in 1961 of later ter beschikking worden gesteld. De Kerkvoogdij heeft zich tot de raad gewend met het verzoek dit geld zolang te lenen tegen een rente van 2 1/2. B. en W. hebben hierin toegestemd doch Ged. Staten Onthielden goedkeuring. Recente op metingen hebben echter uitgewe zen, dat de toren in de laatste H". gen sterker is gaan hellen, dan de twee laatste jaren het geval is ge weest. Er moet dus ingegrepen wor den. B. en W. willen nu de gevraag de lening wel verstrekken. Het risico is echter, dat, wanneer deze uitgave niet goedgekeurd wordt de raad persoonlijk aansprakelijk is voor het verstrekte bedrag va 90.000.—. De raad keurde daaro- tdit besluit niet goed. Het voor? «I om het geld te verstrekken, wan neer de kerkvoogdij de persoonlijke aansprakelijkheid van de raadsleden wensten over te nemen vond een meerderheid van 85 stemmen. Haarl.straat 123, Leid n vindt U een grote keuze in Casino. Men moet van een le vensdrama, door Zola beschreven, geen hartverheffend filmverhaal ver wachten, want de beste cinematogra fie is niet in staat het verhaal van arme sloebers vooral ook van luie sloebers uit de jaren 18501860 in het neerdrukkend arbeidsmilieu van een grootstad tot een verheffend gegeven te maken. Het is jammer, dat zulke verhalen zijn geschreven, of geschreven moeten zijn om de aan dacht te vestigen op de armelijke toe standen, die er altijd zijn geweest en altijd wel zullen blijven, omdat er nu eenmaal altijd mannen gevonden worden, die nimmer binnen het ga reel van het gewone fatsoenlijke le ven zijn te houden, die slechts leven voor hun pleizier natuurlijk be staande uit vrouwen en drank en waarvan weer andere vrouwen de echtgenoten en kinderen maar al tezeer te lijden hebben. Een van die verwaarloosde, herhaaldelijk verwor pen vrouwen wordt in deze film op indrukwekkende wijze uitgebeeld door Maria Schell als Gervaise, het arme, deerniswaardige vrouwtje, ge huwd met een nietsnut, die zijn en haar léven vergooit en de kinderen tot beklagenswaardige stumpers maakt. Met haar en met de kinderen zal iedere toeschouwer begaan zijn en Maria Schell speelt haar rol waarlijk uitstekend. Voor volwassenen alleen. Lido. „Donatella" is het meisje uit de grote stad, dat in het Lido- theater de aandacht vraagt. Zij is de dochter van een arme boekbinder, zonder betrekking. Als zij na een van haar vele tochten om te trachten werk te vinden naar huis terugwan- delt, vindt zij een damestas, welke uit een passerende auto is gevallen. Het bevat o.m. veel geld en na een zware tweestrijd besluit het meisjes de tas terug te brengen bij de eigenaresse, een Amerikaanse dame. Zij komt in een groot en rijk huis en daar ver neemt zij, dat de eigenaresse blij is, dat zij haar bezit terug heeft, want de tas bevatte voor haar belangrijke pa pieren voor haar reis naar Amerika. Om haar te belonen vraagt de Ameri kaanse of Donatella haar tijdens haar afwezigheid wil vervangen in haar huis. Zo breekt voor de arme Dona tella een leven van rijkdom en genie ten aan, komt zij in aanraking met een rijk jongmens, dat verliefd op haar wordt. Er ontwikkelt zich een romance, waar het meisje eenvou dig en onschuldig als zij is tenslot te afkerig tegenover staat, maar de ware liefde zegeviert tenslotte Een aardig verhaal met Elsa Martinelli in de hoofdrol en uitstekend weerge geven. Gekeurd voor alle leeftijden. Luxor. Het boek „Christus wordt weer gekruisigd" is door de Franse regisseur Jules Dassin verfilmd. Het is een wonderlijk en aangrijpend filmwerk geworden Op de eerste plaats geniet men van de prachtige fotografie in het Griekse landschap, dat een monumentale achtergrond vormt voor het aangrijpend spel van de spelers in deze film. De rolprent is ongewoon in de goe de zin van het woord Juist omdat de omstandigheden, waarin 'de conflicten zich afspelen, niet alledaags zijn, krijgt de probleemstelling, die zuiver menselijk is, een diep reliëf. „Hij die sterven moet", laat zien hoe een eenvoudige herder in een dorpsgemeenschap een geheel dorp tot medelijden met een troep zwervers tracht te bewegen. Hij predikt de naastenliefde en zyn stem wordt door de .rijken genegeerd en zelfs be streden, de armen plaatsen zich ech- tei aan zijn zijde De schrijver van het boek heeft in zijn verhaal een paral lel getrokken met het leven van Christus. Ook in de film komt dit tot uiting. De pope en met hem de rijke dorpelingen roepen de hulp in van de bezettende macht de Turken om de opruier, die de orde van het dorp verstoort, gevangen te nemen. De herder wordt vermoord, maar de geest van liefde voor dt naasten kan men niet uitroeien. Een prachtige film, die toegankelijk is voor personen boven 14 jaar. Rex. „Bazooka's en Whiskey." Na de laatete wereldoorlog is er onder de filmmaatschappijen een rage ont staan oorlogsfilms te vervaardigen, welke nog gestimuleerd werd door de slag om Korea. Films, welke welis waar steeds andere aspecten van de moderne oorlog belichten, maar toch alle dezelfde ondergrond gemeen heb ben. Zo opk de bewerking van het boek „Hold back the night" van Pat Frank; een verhaal dat zich afspeelt op de slagvelden van Korea in 1950. Een compagnie Amerikaanse mari niers, welke ingeslcter is, krijgt de opdracht zich een weg naar de kust te vechten. Na oloedige slagen met groepen Chinezen, bereikt de zwaar- gehayende compagnie, eindelijk haar doel. Een fles whiskey speelt op deze zware tocht een grote rol. een rol welke men amusant zou kunnen noe men als de achtergrond niet zo diep tragisch was. Hoewel een film als bewerking van een bekend boek moeri'k iets nieuws kan bieden, steekt deze rclprenl wat regie en filmtechniek betreft boven de gemiddelde oorlogsfilm uit Toe gang 14 jaar. Trianon. Wanneer men u zou vragen, wat in de film „L)e gr..'e •- sr- leiding" m die grote verleiding be doeld wordt, zoudt he« in geen ripn keer raden Het gaal over een Q"i- ker-famjl'e uit het jaai 186? •v'r •*•*- loofsovert'iiging om inhoudt. Hal zij afkerig zijn van a'le eewe'd ^"lar de natuur is ook bij deze voo'b<>eM;g lankmoedige familie sterker dan de leer en zelfs moedm de vrouw, die voorgangster is in de I erk. b«?wiikt tenslotte voor de verleiding" om een rovende soldaat me' de bezem af te n.nselen. Wij zijn nl. in de tijd toen de burgeroorlog tussen de Noordelij ke en de Zuidelijke staten van Ame rika woedde en ook het fanrlieleven van het Quaker-gezin niet onberoerd liet. De Quakers zijn, zoals men weet, nogal eigenaardige protestanten met zeer ver gaande en afwijkende prin cipes, en in dit filmverhaal worden ze met een vrij milde ironie overigens in de maling genomen. Het blijkt dan dat zij ondanks al hun strenge opvattingen toch maar gewone men sen zijn. Gary Cooper is de hoofdper soon (de vader) in dit filmverhaal en dat garandeert heel wat edelaardig heid. Het is overigens een niet van humor ontblote, gezellige en kleur- rnke Amerikaanse film, zonder pro blemen maar onderhoudend. Voor alle leeftijden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2