9 Wie Strafmaatregelen tegen het overnemen der bedrijven Instructies van generaal Nasution Het militair gezag regelt alles Geen officieel Indonesisch verzoek aan Bonn GRATIS Koopuur B. DE KONING Slecht weer in Italië Aan de vooravond van de topconferentie ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14285 beveelt er Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L». C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 in DJAKARTA H Telefoon: Directie Abonn.. Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015: Advertentjes 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w-, 2-55 pjnnd- f7.50 p.kwart Franco pp f 8Advertentie»; 17 et. p. m.m. Telefoontje» f 1.5» CloJï in Slome Siewt-iecCameA De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution heeft in zijn kwaliteit van centraal militaire gezaghebber, een verbod uitgevaar digd tegen het verder overnemen van Nederlandse bedrijven enz. in geheel Indonesië onder bedreiging met strafmaatregelen. Voor alle reeds overgenomen bedrijven moet door een militaire adviseur een nieuwe regeling worden getroffen. Het overnemen van bedrijven dient te geschieden door de militaire ge- zaghebbers, ten behoeve van de Indonesische regering. In de instructie van Nasution wordt voorts gezegd, dat alle eisen en vraag stukken, die door de betrokken Nederlanders mochten worden opgeworpen, zullen worden behandeld door de centrale militaire gezaghebber en ter ken- nis van de regering moeten worden gebracht. male eindbestemming Bangkok, doorvliegen naar Singapore. Datzelf de zal geschieden met de machine, welke zaterdagavond half zes van de Amsterdamse luchthaven vertrekt en volgens de dienstregeling even eens Bangkok als eindpunt heeft. Dit doortrekken van de beide Bangkok- toestellen naar Singapore vindt zijn oorzaak in het feit, dat op het ogen blik en om begrijpelijke redenen, het vervoersaanbod in Singapore voor passage naar Europa en in het bij zonder naar Nederland zeer groot is. De „Blitar" van de Rotterdamse Lloyd zal op 3 januari uit Rotterdam naar Singapore vertrekken, teneinde aldaar Nederlanders, die Indonesië hebben verlaten, op te nemen en naar Nederland te brengen. Tijdens een door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis gehouden persconferentie is gister middag medegedeeld, dat het door de Nederlandse regering gecharter de Engelse passagiersschip „Captain Cook" onderweg is naar Djakarta. De bedoeling is, dat het schip op 19 december a.s. met 1000 evacuees aan boord van daar naar Nederland zal vertrekken. Om een vlotte bedrijfsvoering bij de ondernemingen te verzekeren, moeten alle militaire gezaghebbers deskundigen mobiliseren, met inbe grip van Nederlandse onderdanen, op grond van de bepalingen van de staat van oorlog en beleg. Uitgezon derd daarvan moeten worden Ne derlanders, die vroeger militair zijn geweest of werkzaam waren bij de inlichtingendienst van het Neder landse leger. De militaire commandant van Noord-Sumatra heeft gisteren een bewegingsbeperking opgelegd aan alle Nederlanders woonachtig in dit gebied. Volgens een bericht van het In donesische persbureau Pia uitMe- dan, heeft de commandant alle Ne derlandse werknemers gelast zich bij hem persoonlijk te melden indien zij hun posten wensen te verlaten voor enigerlei zaken buiten het door hem gecommandeerde gebied. Twee schepen van de K.P.M., de „Wawerang" en de „Reinier", zijn van Kupang, de hoofdstad van Indo nesisch Timor, naar Dilly, de hoofd stad van het Portugese deel van het eiland, „ontsnapt", zo is vrijdag uit Kupang gemeld. Volgens radio-Ambon is echter één van deze schepen bij een poging om van Dilly naar Nederlands Nw.- Guinea te varen, door een korvet van de Indonesische marine onder schept. Een derde schip van de K.P.M., de „Barombang", is zondag reeds uit Dilly naar Nederlands Nw.-Guinea vertrokken, nadat het in de Portu gese stad de Indonesische passagiers en bemanningsleden aan wal had gebracht. De passagiers en beman ningsleden van de drie K.P.M.-sche- pen zijn met een kustvaartuig van de Portugese autoriteiten naar Ku pang gebracht. Naar wij vernemen zal de K.L.M.- Constellation, die vrijdagmiddag van Schiphol is vertrokken met als nor- GAAT SOEKARNO NAAR INDIA? Het nationalistische blad „Suluh Indonesia" verklaarde vrijdag, dat president Soekarno hoogstwaar schijnlijk India zal uitkiezen plaats om rust te nemen. In kabi netskringen heeft het blad verno men, dat dit in overeenstemming is met het besluit van de regering en de gezondheidstoestand van de pre sident. India is het meest geschikte buurland voor herstel, aldus deze kringen. Zij verklaarden voorts, dat de In diase regering zich reeds bereid heeft verklaard, president Soekarno op elk gewenst ogenblik te ontvangen. Pre mier Djuanda verklaarde, toen hij woensdag in het parlement het afge lasten van Soekarno's reis naar Zuid- Amerika bekendmaakte, dat de pre sident als gevolg van zijn slechte gezondheidstoestand op dokters ad vies enige tijd in het buitenland rust moet nemen om te verhinderen, dat zijn rust door de dagelijkse gebeur tenissen in het land verstoord wordt. ENGELSE SOLIDARITEIT De „Daily Express" leverde van daag critiek op de houding van In donesië tegen de Nederlanders en drong er op aan, dat Engeland zich met Nederland solidair zal tonen. Onder de kop „Sta hen bij", schreef het blad: „Het wrede en ge mene gedrag van de Indonesiërs te gen de Hollanders biedt Engeland een gelegenheid een gelegenheid om zijn solidariteit met het slecht be handelde Nederlandse volk te tonen" Het blad dringt aan op een alge hele vastberadenheid en het vaste voornemen in Engeland, dat noch Engeland zelf, noch enige Engelse firma zal trachten te profiteren van het ongeluk van hun Nederlandse vrienden. „Zowel politiek als commercieel moet ons land zijn solidariteit met Nederland tot uitdrukking bren gen". „Men moge aanvoeren, dat Enge land niets moet doen om wrok bij de Indonesiërs op te wekken, doch een dergelijk argument legt geen ge wicht in de schaaL Vroeger of later zullen de Indonesiërs, die volkomen incompetent zijn om zichzelf te be sturen, hun hebzucht en haat tegen alle Westerse belangen richten. Engeland zal geen cent beter af zijn, als het de Nederlanders in de steek laat. De eer eist, dat het hen bijstaat", aldus de „Daily Epress" Aarbevingsramp in Perzië Het noordwesten van Perzië is gisteren getroffen door een zeer ern stige aardbeving. Volgens onofficiële berichten zijn er zeshonderd doden en zeker vijfhonderd gewonden. Er zou grote schade zijn aangericht. Het getroffen gebied ligt langs de Iraakse en de Perzische grens en is zeer bergachtig. Het is bovendien moeilijk te bereiken doordat het land onder de sneeuw ligt. De meeste slachtoffers zijn geval len in het dorp Farsandsj in de pro vincie Kermansjah. De aardbeving was even sterk als die van de afgelo pen zomer in het kustgebied van de Kaspische Zee, waarbij duizend men sen zijn omgekomen. Het is mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat de tragedie een dub bele tragedie is, doordat duizenden mensen hun huis hebben verloren, terwijl het buiten hard vriest en de streek helemaal onder de sneeuw ligt. Het kan dagen duren voordat men de honderden dorpen van het geteis terde gebied zal hebben bereikt. OOK GIJ? Tachtig atoomgeleerden van het laboratorium voor kernfysica in Or- say, een voorstad van Parijs, zijn vrijdag een „wisselstaking" begon nen om hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. dPiutcfdtt ótad in de pup, De Engelse premier Harold Macmillan, die gisteren naar Parijs is vertrok ken voor het bijwonen vtn de grote Navo-conferentie, welke daar maandag a.s. begint, heeft donderdag in zijn ambtswoning aan Downingstreet 10, Sir Winston Churchill ontvangen, die de lunch met hem gebruikte. Men mag veronderstellen, dat beide staatslieden naar aanleiding van de Parjjse conferentie een bespreking hebben gehad. Wel aan individuele tirma's De Indonesische ambassadeur in Bonn, mr. Zairin Zain, heeft giste ren in Hamburg verklaard dat de Indonesische regering „zal vermij den" een officieel verzoek tot West- Duitsland te richten om het econo mische vacuum op te vullen, dat in Indonesië door de NederlanderJ wordt achtergelaten. Volgens een Indonesische woord voerder heeft mr. Zain op een ver gadering van de Hamburger Kamer van Koophandel verklaard, zich er van bewust te zijn, dat een dergelijk officieel verzoek de Westduitse re gering in een „lastige positie" zou plaatsen in haar betrekkingen met Nederland. Vrijdag van 10 tot 11 uur „stempel 2". Elke dag tén uur GRATIS KOPEN KOOPT U R IJ K Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Negen kinderen en twee volwasse nen zijn vrijdag omgekomen dooi in storting van een bewaarschool in het Siciliaanse dorp Altofonte nabij Pa lermo. De volwassenen waren een kloosterzuster, die les gaf, en een moeder van één van de kinderen. Tien kinderen werden gewond. Het ongeluk is het gevolg van de hevige storm, die in dit gebied woedde. Een muur van het eeuwen oude schoolgebouw zou zijn omge waaid, waardoor het dak instortte. Heel Italië is vrijdag geteisterd door hevige stormen. In het gebied van Palermo werd de land- en tuinbouw ernstig getroffen. Een vloedgolf heeft een wijk in Na pels onder water gezet. In het noorden van Italië en met name in het gebied van Savona woedt al drie dagen een orkaan, die ernstige schade heeft aangericht in Savona zelf. Eisenhower in de storm. Ook boven het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan woedt een hevige storm. De Amerikanen hebben voorzorgsmaatregelen getrof fen om president Eisenhower, die Mr. Zain deelde de leden van de Kamer van Koophandel mee, dat „indien de Nederlands-Indonesischë handelsbetrekkingen zou worden verbroken, Indonesische firma's waarschijnlijk individuele Westduitse ondernemingen zouden vragen of zij bereid zijn het handelsverkeer uit te breiden". Volgens een woordvoerder hebben talrijke Westduitse zakenlieden een afzonderlijk onderhoud met mr. Zain verzocht. De voorzitter van de Indonesische Kamer van Koophandel, Subschan, wordt begin volgende week in Ham burg verwacht Een ware melkweg van staartsterren hangt boven de beroemde winkelstraat Via Frattina, in het centrum van Rome welke hierdoor, in verband met het naderende Kerstfeest wel een bijzonder toepasselijk en feestelijk aanzien heeft gekregen. Mr. Zain zou in Hamburg niet spreken over Indonesische plannen om de uitvoer naar Europa via Ham burg in plaats van over Rotterdam te doen lopen. Volgens de Indonesische ambassade in Bonn, worden reeds enige tijd besprekingen over een dergelijk plan gevoerd, maar er is nog niets be slist. Bescherming van Eisenhower Wanneer president Eisenhower vanmiddag te Parijs aankomt ter bij woning van de Navo-topconferentie, zal hij zijn intrek nemen in de resi dentie van de Amerikaanse ambassa de. Dit is op korte afstand gelegen van het „Palais Chaillot", waar de conferenties zullen worden gehou den. De ambassade zal tijdens het ver blijf van president Eisenhower wor den bewaakt door niet minder dan honderd soldaten van het Ameri kaanse leger. Eisenhower zal bij zijn verplaatsin gen steeds worden bewaakt door zijn uit twaalf man bestaande Amerikaan se lijfwacht. In dit verband weet men nog te berichten, dat dr. Adenauer een lijfwacht van slechts vier man zal hebben. Eisenhower en Adenauer zul len overigens de enige staatslieden zijn, die over een dergelijke lijfwacht beschikken. Behalve door Amerikaan se detectives zullen Eisenhower en uiteraard ook de andere regerings leiders nog worden bewaakt door een legertje van 150 Franse inspecteurs van politie. Bovendien is de hulp in geroepen van de brandweer, die zich zal installeren op strategische punten In het gebouw van de Navo is een kamer ingericht met fauteuils, een divanbed, een tafel en telefoontoestel len, waar de Amerikaanse president zich kan terugtrekken tijdens de pau zes van de conferentie. In stralend humeur. President Eisenhower is vrijdag per vliegtuig uit Washington naar Pa rijs vertrokken. Hij wordt hedenmid dag in Parijs verwacht. (Advertentie) Dit noemer bestaat nit 12 pagina's De president was bij zijn vertrek in een stralend humeur. Nadat hij op gewekt afscheid had genomen van de functionarissen en diplomaten, die naar het vliegveld waren gekomen, draaide hij zich boven aan de vlieg- tuigtrap nog een keer om, om met weer i een brede armzwaar de achterblijvers te groeten, die spontaan in de handen klapten. DEMONSTRATIE VAN SAAMHORIGHEID. Waarnemers In Parijs meenden vrijdag, dat de topconferentie meer een grootscheepse demonstratie van Atlantische saamhorigheid zal wor den dan een onderhandelingsconfe rentie. Zij verwachten, dat de rege ringsleiders het grootste deel van hun tijd zullen besteden met het bevesti gen van hun geloof in het denkbeeld van onderlinge afhankelijkheid. De ministers van buitenlandse za ken zullen waarschijnlijk afzonder lijk vergaderen om dieper in te gaan op de politieke aspecten van allerlei problemen. Hetzelfde geldt voor de ministers van defensie. MINDER WIND (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Aanvankelijk in het zuidoosten van het land nog enige sneeuw, later van het noorden uit afne mende bewolking, maar hier en daar ook enkele sneeuw- of hagelbuien. Aanvankelijk nog overwegend krachtige, later tot matig of zwak afnemende wind uit noordelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. zoals bekend naar Parijs gaat ter bij woning van de topconferentie van de Navo, te beschermen. De piloot van het vliegtuig, waar mee Eisenhower reist, heeft speciale aanwijzingen gekregen. Voorts zullen Amerikaanse en Britse oorlogssche pen langs de gehele route, die door het vliegtuig gevolgd wordt, patrouil leren: de Amerikaanse langs het westelijke en de Britse langs het oos telijke deeL Een krachtige stroming tussen noordoost en noord voert lucht aan uit Scandinavië. De lucht strijkt met stormkracht over de Noordzee. Zodra zij de noordelijke provincies bereikt, nemen de windsnelheden af. Een neerslaggebied met regen en. sneeuw, dat gisteren bij de Wad- „MfraRDAM denkust tot stilstand kwam, keerde n terug en werd nog versterkt door p adTVq een ander neerslaggebied, dat uit £~5J^.TT_. Zuid-Duitsland naar het noorden ^^t;AUA trok. Vooral dit laatste veroorzaakte in de zuidoostelijke helft van het land enige sneeuwval. De noordoostelijke stroming maakt deel uit van een omvangrijke depres sie, waarvan de hoofdkern in Zuid- Frankrijk ligt. Een nieuwe randstoring er van koerste over Noord-Italië naar Po len. De komende 24 uur handhaaft zich de noordelijke tot noordooste lijke stroming, maar de windkracht neemt af. Verder zal van het noorden uit de bewoking afnemen. In het zuidoosten vallen echter nog enkele sneeuwbuien, waarbij de temperaturen om het vriespunt schommelen. 15 Dec. zon op 8.44; onder 16.31; maan op 1.38; onder 13.05. 16 Dec. zon op 8.45; onder 16.31; maan op 2.55; onder 13.33. Hoogwaterstanden 15 Dec v.m. 9.20; n.m. 9.50. 16 Dec. v.m. 10.30; n.m. 11.10. Het weer in Europa HELSINKI licht bewolkt STOCKHOLM onbewolkt OSLO onbewolkt KOPENHAGEN zw. bew. ABERDEEN licht bewolkt LONDEN geheel bewolkt sneeuw sneeuw geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. onweer regen regen geh. bew. motregen geh. bew. zwaar bew. geh. bew. geh. bew. onweer onweer 16 C. —11 —11 BERLIJN FRANFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO Korreltje Echte naastenliefde stelt niet uit maar komt op ti^L

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1